Algemeene Vergadering Z. L Hl. volgde nog eetiige besp-rekiag. Daarna sluiting. Ameauidea: Op' de coöp. weegbrug al hier werden dit najaar _gewogen 2.763.348 k.g. suikerbieten, en opi de 6u<ïe weeg brug 2.100.000- k.g. suikerbieten. Oostkapelle. Vanaf heden wordt het cor respondentschap voor „De Zeeuw" niet meer -waargenomen door den heer K. Louwerse, maar door den heer' S. den Hollander, Duinweg 65. Westkapelle. Maandagavond kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. Aan Frans Louwerse werd voor f2 ontheffing van pacht van do graskanten aan den straatweg verleend. Ingewilligd wordt het verzoek van Jan Moens om een voetpad lager te mogen leggen dan het belendende perceel. De voorz. deed daarop voorlezing van 'n voorloopig plan, door de betrokken bestu. ren ingezonden aan Ged. Staten van Zee land, waarin gewezen werd op de nood zakelijke verbetering van den rijweg Mid delburgKoudekerk©BiggekerkeZoute- landeWestkapelle. Hij deelde mede, wat in Hezei zaak reeils gedaan is. Hij Wees er op, dat deze weg thans niet meer voldoet aan de yereischten van een doel matig verkeer, maar wees ook op de groote kosten, die een goede verbetering zal eischen. Ben schrijven van Job. Hen driks©, aangaande waterafvoer voor de woning aan het Zuidkerkepad A 10 werd aang-ebouden. Eaarna werd de begrooting van de vroonrekening 1926 vastgesteld. Zee wei ders hebben voor 1926 te betalen f 17.59 voor één rund gedurende den vollen wei- tijd; flO-53V2 voor den eersten weitijd en f 7.0372 voor den tweeden weitijd. Voor één paard gedurende- den vollen tijd moet betaald' worden f22.59, gedu rende d-en eersten weitijd f 13 55 en gedu rende den tweeden weitijd f9.0372. Uit de rekening bleek, dat betaald móet worden voor 137 sfuks runderen over den vollen weitijd, voor 16 stuks over den eersten en 3 stuks over den tweeden wc-itijd. Verder voor 8 paarden over den vollen, 32 paarden over den eersten en 2 paarden over den tweeden weitijd. Het totaal der inkomsten bedroeg f3232.3672. Tot lid van het burg. armbestuur werd herbenoemd dhr J. Minderbo-ud Pz. E-aarna hield de voorz. een uitvoerige bespreking over de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van ©en verbetering der bestrating in de verschillende gedeelten der gemeente. In de eerste plaats wees hij op den slechten toestand, waarin vooral de Zuidstraat verkeert. Ook de straatweg naar bet station moet verbeterd worden. Verscheidene gedeelten in de ge meente worden genoemd, die noodzakelijk ook bestraat moeten worden. De heter Huibr. Clijsauw vroeg, 'of de Zuidstraat niet verbeterd zou kunnen wor den door aan weerszijden van de straat één -meter bij te bestraten. Naar aanleiding van deze vraag, merkte de heer Hendr. Cijsouw op, clat z.i. be ter werk gedaan werd door de straat geheel op te breken en onder hetzelfde Beloop -een nieuwe aan te leggen van 2 ;M. breeder. Bovendien zou hij de oude steenen uit de opgebroken straat willen gebruiken voor het dan nog onbestrate gedeelte tot aan de goten. Dhr Huibr. Cijsouw vond het gedeelte van de Zuidstraat van af Jobs© tot aan het Smidsstraatje het slechtst, zoodat dit gedeelte z.i. in de eerste plaats moest verbeterd worden. Verder zou bij ook gaarne zien, dat het gedeelte vanaf het hek van de begraafplaats tot aan het Kerfrewegje bestraat werd. D'hr W. Hui- bregtse was van meening, dat op den duur de staatmaker zijn werk niet meer behoorlijk alleen zal kunnen doen, zoodat bij vreesde:, dat verschillende gedeelten als goten zullen blijven liggen. Dhr B. LouweTS© merkt evenwel op dat nu ver schillende gedeelten vernieuwd zijn, in het vervolg minder werk zal zijn. D'hr W. Huibregtse wees ook nog op den slechten toestand, waarin het gedeelte Zuidkerkstraat tot aan het postkantoor verkeert. Dhr K. Minderhoud zou ook gaarne zien, dat het gedeelte van het Folderbuis tot aan d'Arke flink bestraat werd. Nadat de heeren hun wenschen hadden doen hooren voor een flinke af doende bestrating in de gemeente, sloot de voorz. na; da omvraag de vergadering. Vrouwepolder. Vrijdagnamiddag verga derde de Raad. De voorzitter deelde mede, dat de begrooting voor 1927 en de rekening over 1925 door Ged. Staten was goedgekeurd en vastgesteld. Tot leden van het college van zetters waren be- aoemd de heeren C. Mesu en W. Keste- ioo. Een schrijven van den Alg. Ned. Politiebond, houdende verzoek om de jaar wedde van den veldwachter te regelen overeenkomstig den wenscb van den Com missaris der Koningin werd voor kennis geving aangenomen. Mede werd besloten hei schrijven van den Chr. Besturenbond te Middelburg, houdende het verzoek toe ie treden tot het Werkloosheidbesluit 1917 voor kennisgeving aan te nemen. BH. a. s. werd besloten bij Ged. Staten in beroep te gaan van een schrijven van bet Gemeentebestuur van Serooskerke <w.) inzake de betaling van een bedrag ■ivan f 151.80, in verband met de plaats gehad hebbende grenswijziging. Aan het Bestuur van den Kring Walcheren der E. L. M. werd voor de in 1927 te hon den landbouwtentoonstelling een subsidie gegeven van f25. Aan het Burg. Armbe stuur werd over 1926 een verhoogde sub sidie van f 100 toegekend. Besloten werd lot bet sluiten van een wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering bij de Zurich. Be goten werd de over 1925 ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 aa» het bestuur der bijz. school te Gapinge uit te keerem vergoeding vast te stellen op f663.13. Aan S. de Visser werd voor 8/is gedeelte ontheffing van zijn aanslag in het school geld over 1926 verleend. Vervolgens wer den B. en W. gemachtigd voort te gaan met het doen verleggen van de bestra ting van den Gapingscheweg, terwijl mede werd besloten bedoelden weg na afloop van de bietencampagne goed te doen schoon maken. Bij de rondvraag vestigde de heer Langebeeke de aandacht van B. en W. op het onderhoud van den dijk van Veere naar Vrouwepolder en op bet onder houd van de voetpaden. De heer Kesteloo vraagt of de brandplaats voor varkens in de afdeeling Gapinge reeds voor bet gebruik in orde is gemaakt. De heer Dingemanse vraagt of het in den ver volge mogelijk is de raadsleden naast hot afschrift van de begrooting mede een afschrift van de rekening te do-en toe komen. Ook de heeren Kesteloo en Lange beeke voelen veel hiervoor. De voorzitter geeft den Raad, gezien het late uur, in overweging de beslissing omtrent het door den heer Dingemanse naar voren ge brachte aan te houden tot een volgende vergadering. N. en St. Joosland. Op de weegbrug alhier zijn in de afgeloopen bieten-cam pagne gewogen: 6.021.210 K.G. suiker bieten en 529.262 K.G. pulp. Biervliet. Zondagmorgen sloeg een paard, dat voor een tweewielig rijtuig ge spannen was en verschrok, even buiten de kom op hol. Daar de boer de leidsels stuk trok, werd de toestand van hem en zijn vrouw, die bij hem in het kar retje zat, nog hachelijker. Het paard liep het d-orp in, maar voor het gemeentehuis braken gen paar riemen, waardoor het rijtuig voorover viel en de inzittenden er uit vielen, terwijl het paard losraakte en er van door ging. Gelukkig hebben de boer en .zijn vrouw zich niet ernstig bei- zeerd. Het paard is een eind builen de kom opgevangen. (M. C.) Terneuzen. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer C. van Hoote- gem, volontair te Aardenburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Uithuizen (als hulppr.), J. Kuipers te Beekbergen; te Westzaan, W. G. Reddingius te Vlieland. Bedankt voor Enter, R. Steenbeek te Wapenveld; voor Nieuwe Schans J. A Swart te Dokku-m. Geref. Kerken. Aangenomen, naar Nieuwlande (Dir.), cand F. Slomp- Jzn., te Ruinerwold. Bedankt, voor Anna Jacobapoldrr, Dr S. O. Los ta Den Haag-West; voor Apel doorn (3o pred.pl.), J. G. Feensta te Schc- veningen; voor Tijnje en Schoonoord, cand. F. Slomp Jzn., te Ruinerwold. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Nieuwe Pekela, L. de Bruijna te Zwolle-; te Steenwijk, O. van der Zaal te Deventer. Geref. Gemeenten. Bedankt voor gliiedrecht, J. 0 eer duin te Werkendam. -E-s W. K. P. Goeroe. f Te Appingedam- is, na een ziekte van pim. 3 weken overleden in den ouderdom- van ruim 67 jaar Ds W- K. P. Goeroe-, em.- pred. der Geref. Kerk te Wagenborgen. Ds Goeree was voor hij te Wagenborgen kwam, ©enige jaren predikant der Herv. Kerk te Kerkwerve (Z.) D'S 0- J. .A Bosch, Ned. Herv. pred. te Limmen (N.-H.) heeft emeritaat aange- )vraagd tegen 1 Januari. Ds O. J. Geerling, predikant bij de Geref. Kerk te Zaltboinmel, is voor nemens na een diensttijd van 42 jaar tegen einde Januari 1927 zijn emeritaat aan te vragen. Ds Qhr. Hunninger, "Ned. Herv. pred. ta Amsterdam, voorheen te Haarloo en Vlissinge-n, mocht gisteren zijn 35- jarige ambtsbediening herdenken. Door ongesteldheid was hij Zondag verhin derd om- aan zijn voornemen, een gedach tenisrede uit te spreken, gevolg te geven. D s P. J. Jongbloed. Naar ge meld wordt is de gezondheidstoestand van Ds P. J. Jongbloed, Gerof. pred. te venter, die- eerlang emeritaat zal aanvra gen, van dien aard, dat hij niet meer voor zijn gemeente kan optreden. Ds S- P- Vermeer. Zondagmorgen werd, naar de Stand, meldt, in de Geref. Kerk te Nijemirdum, waar ds B 0- v. d. Laan den dienst leidde, medegedeeld, dat ds S- P. Vermeer, ouderling L. Ottema en diaken S- Eppinga zich aan de gemeen schap der Geref. Kerken hadden ont trokken. Ds E C. v. d. Laan hield hierna een predikatie naar aanleiding van 1 Tim. 3:14 en 15- Voor het aan ds S. P. Vermeer trouw gebleven deel der gemeente, waren kerk diensten georganiseerd 'in de leegstaande openbare school te Nijemirdum. Qirca 60 personen woonden beide malen den dienst bij. Toen Ds S. P. Vermeer 's morgens de localiÉodt betrad, werd hem de zegen bede uit Ps. 134:3 toegezongen. r Nat. Bond van Bezwaarden. A.s. Vrjjdag zal in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, de oprichtingsvergadering wor den gehouden van een Nationalen Bond van Bezwaarden. De uitnood-iging tot bij woning dezer bijeenkomst is onderteekend door een commissie van voorbereiding waar ia ds H. G. v. d. Brink en mr F. J. D. Theyse resp. als voorz. en.secr. hebben zitting genomen. Beroepings werk. Door den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Hilligers- berg is aan de Classis vergunning ge vraagd voor de tweede -maal een be roep ta moge-n uitbrengen op D-s D. J. Gouvée van Brussel. De kwestie der suikerindustrie bescherming. Gisteren werd in de groote Schutters hofzaal te Middelburg de algemeene ver. gadering gehouden van de Z. L. M. on der voorzitterschap van dhr mr P. Die leman, di-e de talrijke opgekomen leden welkom heette, en in het bijzonder den Commissaris der Koningin, den heer Jhr. Mr. J. W'. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten de- heeren v. Dusseldorp en G- v. d. Putte, den burgemeester van Middelburg, den heer P. Du-mon Tak en den vice-vocrzltter van het Kon. Ned. Landb .Gomité, dhr D. de Boer Dzn. Na het doen van enkele mededeelingen was aan de orde de- begrooting voor 1927, die zonde® opmerkingen werd goedgekeurd. De contributieregeling werd z. h. s. aan genomen als voorgesteld. Hierna kwam de kwestie der B e - scherm ing van do suikerindu strie aan de orde. Zooals beleend stelde het hoofdbestuur voor, te voldoen aan het verzoek van den Bond van Goöp. Suikerfabrieken om "er bij den Minister van financiën krachtig op aan te dringen, de gevraagde produc- tenpremie to willen ver'.eenen. Naar de voorzitter mededeelt is het verzoek tweeledig, namelijk het streven naar een nieuwe suikerconventie en ten tweede zoolang die er niet is, een suiker- premie te geven. Hierna werden de redevoeringen over dit onderwerp gehouden, vóór de pauze spraken de voorstanders, de heeren Mr P .Dielem an e-n Jac. Well em an, na de pauze de heeren P. Lingenbergh en A. I. Lee-nhouts, als tegenstanders van het voor stel. Voor de pauze werd nog in behandeling genomen de vraag van Gapinge, of de Z. L. M. haar invloed kan doen gelden ter verbetering van de vleeschprijzen. De voorz. deelde mede, dat deze kwestie reeds bij het dag. bestuur en bij het K. lN. L. C. in onderzoek is en dat krachtig wordt .aangedrongen op het gebruik van ver sch vice sell bij marine en leger. Het Dag. bestuur zal op dezen weg voort gaan. D© heer Louwerse van de afd. Gapinge legde zich hierbij gaarne neder. Pro. Als eerste spreker vó r het voorstel van het hoofdbestuur, om te voldoen aan het verzoek van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken, om er bij den minister van financiën op aan te dringen, tep eerste om te komen tot een nieuwe suikerconventie en ten tweede om tot die is ingevoerd een premie voor het verbouwen van suikerbieten te geven, trad op de voorzitter, de heer Mr P. Dieleman die zeide, dat het gaat om de vraag of de overheid bijzondere maatregelen nfoet treffen in bijzondere omstandigheden. Het is gewenscht de kwestie te bekijken zon der eenige passie voor het dogma, vrij handel of protectie. Men moet de nuchtere feiten voor oogen houden, en letten op den toestand van heden. Spr. wijst er dap op, dat de regeering oorspronkelijk steeds steun verleend heeft om de suikercultuur en industrie vooruit te helpen en te hand haven. Daardoor was de coöperatie moge lijk en k-onden daar millioenen worden in gestoken. De suiker cultuur en -industrie zijn een intregeerend deel van ons volks bestaan geworden. Zij geeft werk in een tijd, dat het anders slap is in den- land bouw. In Zeeland waren van de 108426 H.A. in 1924 26321 H.A. voor suikerbieten ingenomen. Vernietiging of vermindering van de cultuur en zou zeer nadeelig zijn voor den volkswelvaart, vooral in hel Zuiden, in Zeeland. Daardoor zou 3e staal niet gebaat doch geschaad worden. Men vergete niet, dat de suikercultuur steeds regeeringssteun heeft gehad tot. de Brus- selsche conventie toe wat spr. uitvoerig toelicht en uiteenzet. Zoo werd in 1897, onder ministei Sprenger van Eijic, die toch niemand van protectionisme zal verdenken, een premie van f2.50 per 100 K.G. suiker toege kend. Dit heeft geduurd tot 1 September 1903, toen de Brusselsche conventie in werking trad. Onder deze conventie was de steun niet noodig. De accijns werd in alle landen verlaagd om het verbruik te doen toenemen. Hier nam het verbruik met 10 K.G. per persoon toe. Er zijn sedert dien 7 coöperatieve fabrieken op gericht, die er mogen zijn. Dit is alleen door de conventie mogelijk geweest. Nu de suikerconventie niet meer verlengd werd in de oorlogsjaren, %jin schier,, alle landen weer tot bescherming overgegaan. Men zou in Nederland door den zeer geschikten bodem, goedkoop vervoer te water enz. aan de spits kunnen staan van de suikercultuur, maar nn kan met het buitenland niet worden geconcurreerd. Dogmatici kunnen nu wet zeggen, maakt de suikerbiet nog beter, doch wij staan reeds vooraan in de fabricage. Inmid dels moet het premie-stelsel een tijdelijk karakter dragen tot er weer gelijkheid is door een conventie. Er moet dan ook in de eerste plaats op een nieuwe suikercon ventie worden aangedrongen en zoolang moet men zorgen voor het behoud vart eigen nijverheid. Om niet later een te niet gegane nijverheid er weer hoven op l« moeten brengen. De tweede spreker was de heer Welle- man, van wiens optreden voor deze zaak reeds enkele malen verslag is gepubli ceerd, zoodat wij zijn betoog niet geheel op den voet zullen volgen. Spr. begon met de verzekering, dat de leiders van coöperatieve suikerfabrieken eerst na zeer lang overwegen en bestudeeren tot dit verzoek aan de regeering zijn gekomen. Spr. wijst er ook nu met klem op, dat men elders niet goedkooper produ ceert dan hier. Dat is het uitgangspunt der actie. Spr wijst op de groote plaats, die de suikerbietencultuur in bijna alle provinciën vaq ons land inneemt. De re geering mag dan ook niet onverschillig staan tegenover het wel en wee van dezen tak van bodemproductie. Voorts wijst spr. -er op, dat 65 pCt. der bieten in de coöp. fabrieken worden verwerkt. Steeds wordt gestreefd naar de hoogst mogelijke .op brengst. In vermindering der kosten van cultuur en bewerking is niets meer te vinden. Spr. geeft een berekening, die leidt tot productie-kosten per 1000 K.G. bieten tot een bedrag van f 16.47. Spr. zet ook hier weer uiteen hoe Nederland alle natuurlijke bestaansmoge lijkheden heeft voor een goede bieten- cultuur en de fabrieken boven het ge middeld peil zijn. De ongunstige positie van Nederland is dan ook slechts daar aan te wijten, dat door bescherming over de geheele wereld de werelaprijs op de z.g. vrije markt beneden den wereld-kost prijs is gedaald. Wij kunnen tegen de be scherming in andere landen niet ophoeren. Men mag niet lijdelijk aanzien, dat de intense bietenbouw die aan zoovel-en ar beid en levensonderhoud verschaft, plaats maakt voor cultures, cTie veel minder ar beid vergen. De tuinbouw bijv. eischt een groot kapitaal, men stampt de noodige geschoolde arbeiders niet uit den grond en voor den pachtboer is tuinbouw uit gesloten, en dan is met te vergeten dat in de coöp. fabrieken groote kapitalen zijn vastgelegd, die hen dwingen bieten te leveren of bewust hun kjipitaal te ver nietigen. Contra De eerste spreker, tegen het voorstel was de heer P. Lindenhergh van Wemel dinge, Mie zeide beslist tegenstander te zijn. Hij acht het adres een groote fout. Door het verzoek wordt het vertrou wen in de coöperaties geschokt en het crediet geschaad, doordat de Bond hef als van de daken verkondigt, dat zonder bescherming Nederland een industrie zal moeten missen, die voor vele streken van -ons land van groote economische beteekenis moet worden geacht. De leden meenden deel te nemen in een krachtige coöperatie en men speelt nu in de kaart van de vijanden der coöperatie. Maai spr. verzekert, de leden, dat de coöpe ratie sterk staat en solide blijft. Het kwaad door het adres gesticht, blijft bestaan ook al komt er geen bescherming, maar het zal toch worden verzacht, als de vergadering er niet aaji medewerkt, en openlijk verklaart, dat de toestand veel gunstiger is, dan men dien voorstelt. Het jaar 1925 was voor den Zeeuw- schen boer zeer ongunstig, maar de bie- tenverbouw was zelfs toen nog een der beste bronnen van inkomst vo-or den boer, j en voor de coöperatieve fabrieken was de toestand gunstig afstekend tegen vele andere industrieën, die nu reeds eenige jaren zonder winst werken en _ilie toch niet om bescherming vragen. Het verzoek is strijdig met het recht, omdat er een tijd is geweest, dat de led-en zeer groote winsten maakten en zij toen heb ben kunnen reserveeren voor te ver wachten minder gunstige tijden. Men bouwde destijds maar raak en nu vraagt men steun aan anderen en dat nog wel op grond van slechts een vermoeden dat de uitkeeringen in 1926'27 beneden d-en kostprijs zullen blijven. Blijkbaar vindt men dan ook de argu menten te zwak en wijst op het vele werk dat wordt verschaft, maar zegt spr. de fabrieken zijn toch niet gesticht met werkverschaffing als doel? Vele Neder- landsche industrieën hebben belang bij een lagen suikerprijs en deze hebben -ook arbeiders in het werk geven ook leven aan andere nuttige instellingen.M e n gev-e dus niet voor, dat men iets anders bedoelt dan eigen be lang. Spr. acht de accijns een zeer on billijke belasting, omdat hij niet volgens draagkracht drukt. De bescherming in het buitenland komt veelal meer den fabri kant dan den verbouwer ten goede. Men neemt het geld daar uit den zak van den consument om den producent te be- voordeelen, en dat is dan gewoonlijk de fabrikant. Als men hier dat slechte voor beeld wil volgen noemt spr. dat een ho rn,oeopatische geneeswijze zij het ook in de vierde of vijfde verdunning. Men wil het kwaad met hetzelfde kwaad bestrijden. Spr. wijst er dan op, dat er meer moeilijke tijden doorleefd zijn, maar toen hebben de boeren met Gods hulp zich zelf geholpen. Spr. kan dit ontleenen aan zijn medewerking aan de coöperatieve Sas van Gent van de oprichting af. Maar de stoere mannen van toen waren voorzien van een ruggegraat en spr. vraagt, of het tegenwoordige geslacht door den grooten voorspoed zoo verslapt is, dat de moed ontbreekt om door eigen krachtsinspan ning den tijdelijken druk te boven te komen. Men vraagt nu de hoeren in plaats van op eigen beenen te slaan, te leunen op een paar ondoelmatige krukken. Zjj mogen zich zonder meer niet zoo ver nederen. Spr. meent bescheiden temogen opmerken, dat hij in de landbouw-coöpe ratie grijs is geworden. Zoeklicbtjes. Welk een treurig spel de vorige week in de Kamer is gespeeld bij de aanneming van diverse moties, begint nu al duidelijk te worden. „De Katholieke School" schreef naar aanleiding van de motie-Bulten waarin voor 1926 een bijslag op alle salarissen gevraagd werd, dat de behandeling van de begrooting wel niet zou afloopen zonder dat de heer Bulten of een ander deze vor dering zou voordragen in een concreet voorstel en dat de Regeering dan zou heb ben te kiezen of te deelen. In verband daarmede sprak de „Gelder lander" reeds van de mogelijkheid van „de verst denkbare politieke gevolgen". Dit zou ook feitelijk heel normaal zijn. Want het is huiten allen parlementairen regel dat de Regeering zich van dergelijke besluiten niets aantrekt en dat de Kamer daarin berust. Het bericht blijkt echter niet juist te zijn. Er gebeurt niets. De heer Bulten en zijne medestanders vinden het „mooie gebaar" al voldoende. De betrokkenen hebben zich blij ge maakt met een doode musch. OPMERKER. Spr. zou de vergadering willen opwek ken het verzoek zonder aarzelen af te wijzen om het te laten voor rekening der verzoekers, met voTl-edigen steun aan het streven naar een nieuwe Internationale suikerconventie. De tweede tegenstander, de heer A. L Leenhouts uit Retranchement, begon met te verklaren, dat hij heel veel voor de coöp. suikerfabrieken gevoelt, en groote waardeering heeft voor de leiders daarvan, terwijl hij zelf een der grootste aandeel houders van de coöperatieve Sas van Gent is -en dus zijn persoonlijk belang heel na bij deze kwestie- is betrokken. Als hij dan ook meende, dat het voorgestelde in het belang van den landbouw en "het platteland in het algemeen was, dan zou dat ook zijn eigen belang zijn en zou hij wellicht tot de voorstanders moeten be- hooren. Maar spr. gelooft juist niet, dat dit het geval is. Geeft men steun aan de suikernijverheid, dan zal dit z.i. ook zeer spoedig gebeuren aan andere takken van bedrijf. Als er van staatswege wordt ge steund, worden de plattelanders altijd het meest stiefmoederlijk bedeeld, wat spr. met cijfers betreffende de uilkeering uit de O. W. belasting, de geregelde uitkee- ring van het Rijk aan de gemeenten, de wprkloozenuitkeering, den steun voor woningbouw enz., aantoont. Spr. vindt het eigenaardig, dat de voor standers niet erkennen, dat het alg. pro tectionistisch streven door hun verzoek in de hand wordt gewerkt. Als men zich beroept op den tijdelijken aard, dan zegt spr., dat iedere protectie bedoelt tijde lijk te zijn, maar dit is soms dan zoo voor een onafzienbaren tijd. Ook spr. gelooft niet, dat de productie-premie te recht zou komen in de zakken van hen, die de bieten verbouwen. Door opjagen: der pachten kwam liet toch weer op den verpachter terecht. Spr. is overtuigd dat invoering van deze protectie onze han delspolitiek en onze cultuurpolitiek abso luut zal wijzigen. De maatregel krijgt het karakter van een vechttarief al moge dit ook niet zoo bedoeld zijn. Daarbij komt, dat landen als Engeland, die het protecti onisme op den spits gaan drijven tot aller lei dwingende maatregelen komen. Spr. ziet op het terrein der bescherming zooveel voetangels en klemmen liggen, dat het door hem verstandig wordt ge acht den door flcn Bond aangegeven weg niet te betreden. Na de groote gevaren uit het buitenland zegt spr. zijn er ook in het binnenland, ten eerste vreest hij voor een bureaucratische omslachtigheid bij de uitvoering der regeling en wil niet gaarne weer in het keurslijf vah de oorlogsjaren te worden gedrongen. Ook spr. gelooft dat de suikernijverheid kans heeft moeilijke jaren te gaan beleven, niettegenstaande de stijging van het oogenblik in den suikerprijs. Spr. wijst er verder op, dat er nog meer takken van den landbouw met moeilijkheden te kam pen hebben, o.a. paarden- en rundveefok kerij en varkenshouderij zitten nog dieper in den put. Steun aan de suikernijverheid zou een grove onbillijkheid zijn tegenover collega's. Men moet lasten en lusten nu eenmaal deelen. De totstandkoming ran een nieuwe suikerconventie staat spr. ook met kracht voor. Men zal moeten komen tot nauwere samenwerking bij den bond van coöp. suikerfabrieken. Z011 men niet samen kunnen ontvangen, door ruiling van bieten vervoerkosten verminderen, en niet samen aandringen op vermindering van vervoer en andere kosten? Kan de verkoop van suiker niet gemeenschappe lijk gebeuren? Overwogen moet worden of soms niet een of meer fabrieken in de toe komst buiten werking moet worden ge steld. De voorzitter deelde nu mede, dat de afd. Wolphaartsdijk een motie heeft inge diend, luidende zich uit te spreken voor het verzoek inzake een nieuwe conventie, maar inzake de productiepremie een af wachtende houding aan te nemen. De heeren Welleman en Leenhouts re pliceerden. Ten slotte werd zonder hoofdelijke stemming besloten steun te verleenen aan den wensch dat ten spoedigste naar een nieuwe conventie wordt gestreefd, waar na het idee-Wolphaartsdijk het aannemen van een afwach tende houding werd aangeno men met de kleinst mogel ij k e meerderheid, namelijk 56 tegen 55 en een onthouding (namelijk Van iHK-i'.M Moe® verlag, der voorwaa kenning van aangebrachte huurtijd bij tegenover kusten van den verpacli nieuwe orga: veel plaatje zoodat de leden telde, ters in Gro: ganisatie in scheidene Landpachters the. Gezegd noeg alle vincies aange te.lt nu d r wijl in Overt] afdeeling zal een tiental over do 100 De Bond in het best stolt geen aan bij de aan politiek. Uitsluit betere b-estaar positie van De leden Landpachter" in voorkome: en belastingvi Thans is disten werkz; in Zuid-Holla lid, of begun Dezen wint plaatsen ope gen en plaa Het doel is, oprichten va Zuid Holland Bedoeld wo staande landb ste voor den wordt erkend. Maar waar sterk vertegen kunnen zij verbeteren, enkel huurder nisatfe» is de Ongel saumijn I is vallend geste Oostenrijker, was op slag de mijnv stige verwondii niswokkenden oogenkliniek te Te St. Oedenrt schen in ©en dronken wordt sedert zijn werk to aangekomen. bouwer v. d. kusscben ©en gewond, dat Bandie ma*. Zondaga ingebroken bij Höl. Deze hoon hij dacht, dat werd de deur kwam een gen M aanviel en De dienstbode Hol in den kel< worpen had. H kregen, toen d had zich bewi dief het huis Bleutel meenam sóen door de Er moet ongc Do toestand Btig te zijn. He trokken en heef Arrestaties zijn, daan. De aandacht werd Donderdag fcoogBt ongunstig deling, die zich Zondagavond, du dezelfde *,0ver door denz< andoren oever. Utrecht moest, do» veerman,d; daar hel #3" m Eist te 7 ttet jo Ink te Leid We» kan als dat het «-ail met het de oorzar 40 wil reeds wa ■OBentrein, welke gierde, deelde ?*ad zulks "Iet alleen «laar 0ok

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2