Bank Verkoop etalen. M» 53 ERUST" Dinsdag SO November IH3© swinkel. IIDDELBURG. lecair Crediet tEN's BANK 41e Jaargang Vergeet niet BnitenlantL nnoeilM. Uit lie Provincie. Goes ertogenbosch DECEMBER, mers van het DELBURG. van 5 #/o f500.- in 100 7. TJtieekasten en in Inktstellen, rds en Rooktafels, enhangers, otten en Vazen. Bloempot a f 2.50. ;eheel nieuws, elen, Bureau- en ipen, Messen, Theelepeltjes, iver, enz. enz. enz. is-Cadeaux. A.T GEPRIJSD. J. M. BROEKSTRA. zich beleefd iën en Metalen. Opgericht in 1889. 8 van den dag ft 100.—, welke ver- OSTBURG. sknecht-Chauffeur. EEN ONBEKOOKTE AANVAL. vangen om met de ierust" de geboorte ian den Voorzitter leiii 160, Breda, tadhuis Goes 80 ct. lil Aschbakken, enz. apstokkleeden tschermen, enz. j -a. ito, u jjvo. D iViWe ur- H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Bureau": Lange Vorststraat 70, Gees Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Directie, B. VAN DE WAL. jEN. f 2.750.000.- 1.951.000.- 21997.000 - 21.995.800.- ielrjk aan te melden. MK QUARLES VAb Middelburg. Pröf. Hugo Visscher, lid van de Tweede Kamer, heeft in de behandeling van het Verdrag met België aanleiding gevonden, in de „Groene Amsterdammer" een on- bekookten aanval te doen op de A.-R. partij en hare leiders. Een gedeelte van zijn geruchtmakend ■opstel de hoofdzaak laten wij hier volgen. „Loodzwaar drukte het gewicht der verantwoordelijkheid op de roerloos stille Kgmer, toen 11 November 1.1. het veel omstreden tractaat eindelijk in stemming kwam. Nooit heb ik zoo diep den aan grijpenden ernst van het Kamerlidmaat schap gevoeld. Het zou geen zin hebben, na al wat er over geschreven en ge sproken is, nogmaals het tractaat te wegen. Ik moge slechts ©ene beschouwing geven, die tevens de veelvuldig herhaalde vraag beantwoordt, waarom ik mij bij den heer Schouten en niet bij mijne fractie aansloot, hoewel ik geen Rotterdammer ben." „Ik heb groolen eerbied voor Dr No- lens' politiek genie. Niet ieder verstaat als hij de kunst te spreken als Delphi's orakel. Doch ditmaal was hij cynisch openhartig. Hij herinnerde de gegadigden onomwonden «aan hun slavenboei, daar het tractaat was voorbereid met hunne medewerking en onder hunne verantwoor delijkheid. Vijf leden wees hij aan 'als met den vinger en dwong hen vollen steun aan het ontwerp te geven. Zijn zweep moet wel pijnlijk gestriemd heb ben, want zedelijk stond de heer Nolens sterk. De heer Heemskerk kromde zich in zijn gareel. Met de gratie, die hem van nature eigen is, trachtte hij te be wijzen, dat de Kamer best als een soort columbarium voor ministers kon .dienen, na hun aftreden wel te verstaan. Eien minister en een Kamerlid zijn er twee, zoo betoogde hij. Dat een afgetreden mi nister noodzakelijk naar de Kamer moest, toonde hij niet aan, noch ook, dat zulk een bijgezette minister eerst naar de Lethe v^rd gevoerd, om met de zielen uit de onderwereld het water der ministe- riëele vergetelheid te drinken. De heer Heemskerk hield dan ook een mooie rede vol fijne critiek, die mij over het geheel zeer wel geviel, totdat hij kwam aan de conclusie. Deze deed mij zeggen: hij spreekt als een Kamerlid, maar zal stem men als een minister. Alzoo deed hij. Gaarne breng ik hulde aan Mr Heems' kerk's talenten, aan zijn rijke gaven, aan zijn fijne diplomatie. Wie evenaart hem in soepelheid, in courtoisie, in geestig heid! Dr Kuyper wist hem in al deze te waardceren, zelfs toen hij zich be klaagde over de eenzaamheid op zijn een zamen post. Maar zijn gelaat betrok, als hij sprak over Heemskerk's politiek. Het politieke streven van den heer Heemskerk is geheel anders georiënteerd dan dat van Dr Kuyper. De omstandigheden heb ben er toe meegewerkt, een deel vindt ook zijne verklaring in deze kieswet, maar de .ervaring heeft de gegrondheid van Kuyper's vrees bevestigd. De A.-R. partij lijdt thans aan een soort appendicitis, waarbij de Kamerfractie de appendix vormt. Hoe zal ik deze qualifioeeren dan als „appendicitis coalitica!" Laat ik het toelichten. We hebben eerst de kwestie van het gezantschap genoten. Hoewel het program van actie het gevoelen van het A.-R. volk weergaf, toen het er op aan kwam, was bet gezantschap plotseling onmisbaar. Toch was het geen levens belang voor het Nederlandsche volk en nog minder voor het Gereformeerde deel. Nu hebben wij het tractaat gehad. Welk een innig meevoelen met Dr Nolens! En de komst van het derde is reeds aange kondigd in den loop dezer week. De heer Heemskerk zeide, dat medezeggenschap wel eens iets was om te overwegen. Dr Nolens zong hetzelfde lied op zijne wijze." Na dan betoogd te hebben, dat van Antirevolutionair standpunt bezien, dit tractaat niet nationaal is, waarom z.i. Mr Heemskerk dan ook een beroep deed de naastenliefde met voorbijzien van de zedelijke, rechtsbeginselen, vervolgt hij keen, dit tractaat valt onder de nor- P7n anti-revolutionaire beginselen en het strijdt er fegen. En ons anti-revolu- onaire volk wenscht er niet aan mee te werken, door dit tractaat Nederland ot een proefkonijn te maken voor een experiment van volkerenverbroedering, waaraan het trouwens op grond van de schrift niet eens gelooft. Öok de anti- evoiutionairen .willen medewerken, waar ogelijk, tot bevestiging van den wereld hit -t00r rec^ en gerechtigheid, maar j niet in, dat het louter om r> ...ed°nornischen expansie-drang van vp f18 bevredigen zijn eigen van "God rxregen erfdeel zonder meer zou mogen egschenken. België lean het, dank zij VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. den rijkdom van zijn bodem, goed heb ben zonder alles wat in dit tractaat wordt geëischt." Gesteld echter, zoo vervolgt de schrij ver, dat met het Tractaat geen beginsel gemoeid was, moet een Kamerlid dan toch geen rekening houden met de mee ning zijner kiezers-partijgenooten „Wij kennen den zedelijken band aan de kiezers, die uit trouw aan de beginselen voortvloeit. Maar juist deze zedelijke band sluit zedelijke verplichtingen in, die Dr Kuyper aldus omschrijft, dat zorg moet worden gedragen „het volk" door gesprek ken, door lezingen, door meetings, door staatkundige geschriften en door de dag bladpers zich aan de hand zijner politieke leidslieden een meening te laten vormen over .de richting, waarin 's lands zaak moet gestuurd worden". Was het niet roeping geweest deze zedelijke verplich tingen na te komen?" „Wat hebben wij dan te denken van houding door „De Standaard" aangeno men? Dit hoofdorgaan heeft gezwegen maandenlang, absoluut gezwegen. Het viel ailen op, dat het antirevolutionaire volk niet werd voorgelicht. En eindelijk, toen het al te gek werd, kwamen een paar artikelen, wier slapheid en onbeduidend heid in breeden kring ergernis opwekten"; terwijl aangetoond had moeten worden, dat het Nederlandsch belang de aanneming vorderde. t Hoe geheel anders deed Dr Kuyper, die bij alle gewichtige problemen maanden aaneen rusteloos arbeidde om het volk een inzicht en een oordeel bij te brengen, zoodat er in antirevolutionairen kring één communis opinio geboren werd, waarbij dan de fractie in de Kamer zich met haar stem aansluiten kon. Er is nu slechts een systematisch zwij gen, opzettelijk volgehouden. Het is thans wel duidelijk waartoe dit moest dienen. Een onverdedigbaar tractaat moest door liet doodzwijgen ,op de minst pijnlijke wijze worden geslikt. Dat deze methode werd toegepast, bewijst, hoezeer men zel ve overtuigd was van de eigenlijke onaan nemelijkheid. Zonder rumor in casa te verwekken moest het er worden doorge sleept. Dit is de methode van het oude con servatisme, het omgekeerde van een „mandat impsrat'f", die door Thorbecko gekwalificeerd werd als „personen van vertrouwen, zonder eenigen band met de kiezers." En Di' Kuyper omschreef het aldus: „zooals de hoeren het wijzen, zoo zal de kiezer het prijzen". Dit mag nu goed zijn voor een onmon dig gehouden kiezerspersoneel, onbe kwaam om zich een meening te vormen en uit te spreken, maar voor de antire volutionaire partij is het doodelijk in zijn gevolgen. Het mag waar zijn, dat dfl thans vi- geerende kieswet deze dingen in de hand werkt, des te meer reden was er zich er in de .A R. partij voor te wachten. Be-ze mothode tast het democratisch ka rakter aan, dat haar kenmerkt, sloopt c-lken band tusschen de kiezers en de fractie in het Parlement." Vervolgens betoogt hij, dat „deze ge welddaad" in strijd is met wat Hugo de Groot, de zoo hoog geëerde schepper van het volksrecht leeraarde om dan te beslui ten: En de A- R- Partij en- hare leiders en De Standaard! Hun zwijgen en hun spreken was een pleidooi voor de aan vaarding van het tractaat, waarvan zij zelven zelden, dat de rechtsbasis er aan ontbreekt. Mogen zij bedenken, dat voor onze A. R- Partij geldt: zij zal antirevo lutionair zijn of zij zal niet zijn. Tertium non datur." Wij komen op' dezen scherpen, onbekoók- ten aanval nog nader terug. hij het boodschappen doen, een doos Pu- rol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag komt het in Uw gezin te pas. J- W. Browning, f In 'een korte medecLeeling hebben we reeds melding gemaakt van het overlijden van den beroemden Amerikaanschen uit vinder John M. Browning. Hij stierf te Luik, aan hartverlamming, en had den leeftijd van 71 jaar bereikt. Browning was geboren te Ogdeiï in Utah, als zoon van een wapensmid. Van daar wel zijn voorliefde voor vuurwape nen. Op 13-jarigen leeftijd reeds maakte hij in zijn vaders winkel uit oud ijzer zijn eerste geweer. Een groot aantal moderne kanonen, machinegeweren, geweren en re volvers waren van zijn' vinding. Zoo moe ten het Winchester-geweer, het Reming- ton machinegeweer, het Colt machine geweer en de Colt-revolver door hem zijn uitgevonden. Het was met een Brow ning, dat de in zich en om zijn ge volgen zoo verschrikkelijke moord van Serajewo werd gepleegd. Uit zijn gepatenteerde uitvindingen een honderdtal trok Browning enorme sommen. Voor zijn verdiensten in den grooten oorlog bood de regeering der Ver- eenigde Stalen hem drie en een half mil joen dollar aan, waarvan hij echter slechts één miljoen aanvaardde. In zijn particuliere leven was deze man die meer dan iemand anders misschien de wereld met doodelijke wapens heeft overdekl, hartelijk en vredelievend. Hij woonde in zijn geboorteplaats Ogden, waar hij een leidende figuur was in de Mor- moonsche Kerk. De Vesuvius. De werkzaamheid van den Vesuvius is, zooals reeds gemeld, sterk toege nomen. De lava begint reeds over den kraterrand naar buiten te komen en vloeit- langzaam naar yalle Inferno, de tusschen den eigenlijken Vesuvius en Somma gelegen vallei. De lava beweegt zich over een breedte van zes meter met een snelheid van vier meier per minuut voorwaarts. Zondag had de lavastroom reeds een lengte van 1500 meter bereikt. Prof. Maladra, dé directeur van het Rijks observatorium op den Vesuvius achtte het onmogelijk, dat, de omliggende plaatsen gevaar zullen loopen, daar de nitstroo- mende heet© lava bij verder voortschrijden zal moeten stollen, voor en aleer zij de bewoonde gebieden zal zijn genaderd. De bevolking gedraagt zich rustig. Het eind© der Engelsche mijnwerkers staking. Na 30 weken strijds kan thans gezegd worden, dat de staking in de Engelsche kolenmijnen ten einde is en dat de mijn werkers allerwegen den arbeid hebben hervat. Van de twee districten, waarin nog geen voorloopige schikkingen waren getroffen, heeft Yorkshire er thans een bereikt, en zelfs in Zuid-W ales keeren de mannen in grooten getale terug. De prijs van de steenkool in Enge land is met ongeveer 20 shilling per ton gedaald. Bij de heropening van het debat in het Lagerhuis over de verlenging van de bui tengewone bevoegdheden der regeering, heeft minister Joynson Hicks beloofd, dat hij Donderdag de intrekking zal afkondi gen, mits 80. pet. van de stakers dan het werk hervat zullen hebben of althans hun bereidverklaring daartoe te kennen hebben gegeven. Kolonel Lane Fox zeide, dat hij: ter geruststelling van het groote publiek mocht meedeelen, dat een belangrijke da ling in de prijzen van de kolen reeds in de eerstkomende dagen mocht worden te gemoet gezien. Korte berichten. Gisterochtend heeft een D-trein te Hannover tijdens dichte mist een auto aangereden. Twee inzittenden werden op slag gedood; twee anderen zwaar ge wond. De locomotief ontspoorde, maar in den trein werd niemand gekwetst. De auto is geheel vernield. In het Reuzengebergte ligt de sneeuw een halve meter hoog. Het vriest vijf graden. j Te Florence zijn twaalf commu nisten gearresteerd, waaronder twee vrouwen. In de woningen van en kele hunner werden wapenen en munitie in beslag genomen. -Naar uit Boekarest wordt gemeld, is de gezondheidstoestand van ld en koning veel verbeterd en kan deze als bevredigend worden beschouwd. In het centrum van Berlijn is gis- deren de bovenverdieping van een groot gebouw, waarin talrijke firma's hun kan toren en ateliers hebben, geheel door branc^ verwoest. Bij de blusschïng werden* vier brandweermannen gewond. De gezamenlijke scheepswerven aan de Clyde bij Glasgow, de voornaamste in Engeland, hebben in de maand Novemr ber één motorboot van 17 ton voor par ticuliere rekening gebouwd. Dit is het laagste cijfer, dat bekend is. Uit Milaan wordt gemeld, dat ten gevolge van de gunstige wending in de Engelsche mijnstaking de Italiaan se h'e kolen pr ij s direct met de helft is teruggeloopen. Omtrent de gebeurtenissen in Albanië wordt gemeld, dat de re- geeringstroepen, vrijwilligers meegerekend, op 12.000 man geschat kunnen worden. Zij blijven vorderingen maken. Engelsche kooplieden te Hankou (China.) hebben aan de regeering geseind, dat de toestand zeer ernstig is. Zij verzoeken haar meer strijdkrachten te zenden. De kwartaalstaat van het C. N. V. Wat we vreesden is geschied, schrijft „De Gids"; we hebben in de zomer maanden ons ledental niet geheel kunnen handhaven en we zijn met een klein aantal teruggeloopen. Dit had voorkomen kunnen worden. Indien overal voldoende aandacht aan de propaganda geschonken ware geworden, dan was het ledental niet teruggeloopen. Wanneer het mogelijk is in het Grafisch Bedrijf waar het propaganda-terrein zeer beperkt is in de drie zomermaanden het ledental om- hoog te brengen, dan moet dit zeker in de andere bedrijven eveneens mogelijk zijn. Het totaal ledental liep terug van 51680 op 1 Juli tot 51644 op 1 October. De teruggang bedraagt dus 36 leden. Het is voorzeker jammer, dat de op gaande lijn van dit jaar nu door het derde kwartaal onderbroken wordt. Maar laat dit niemand ontmoedigen. Indien in het loopende kwartaal allen hun plicht doen, dan zal het ledencijfer per 1 Januari 1927 ongetwijfeld een belangrijke stijging vertoonen. Daarom: met vernieuwde kracht voor waarts. Allen medegewerkt: niemand kan wor den. gemist. Vrijz.-Dem. Bond. Tot leden van het hoofdbestuur van den V.-D. B. werden gekozen in de plaats van Mevr. Aletta Jacobs en de heeren Mr Van Aalten en Jac. Welleman, de hoe ren D. van Gelderen te Middelburg, Mr jM. S. Kalma te Assen en Mej. A. J. van Gilse te Groningen. E en wettelijk 1 o onmini m urn'. Door de afd. Ierseke van den V.-D. Bond was op de jaarvergadering het volgende voorstel ingediend: De V.-D. Bond overwege de mogelijk heid tot invoering van een wettelijke rege ling van een minimum loonstandaard in zooveel mogelijk alle plaatsen en voor alle bedrijven, zich daarbij op het stand punt stellende, dat regeeringsorganen (bijv. gemeenteraden) al of niet in verbinding met particuliere vereenigingen (bijv. vak- vereenigingen) en al of niet in verbinding met particuliere personen (bijv. hoofden van bedrijven) dit minimum loon kunnen bepalen en voortdurend wijzigend regelen en dat als norm voor alle gemeenten een bepaald bedrag als minimumloon in verband met een behoorlijken levensstan daard kan vastgesteld worden; en neme zoo spoedig mogelijk 't initiatief voor het indienen van een wetsontwerp dienaangaande. Het hoofdbestuur adviseerde afwijzend op dit voorstel, omdat het de tijd daar voor nog niet rijp achtte, en dat een vast stelling van minimum-loonen in hoofd zaak zal moeten geschieden in collectieve arbeidsovereenkomsten. Het voorstel werd hierna ingetrokken. Yisschers die niet kunnen stemmen. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Vliegen betreffende het aantal personen uit gemeenten, waar veel visschers en andere zeelieden wonen, dat bij de laatste verkiezingen niet heeft kun nen stemmen wegens afwezigheid ten ge volge van de uitoefening van hun beroep, antwoordde de Minister van Binnen! Za ken en Landbouw, dat de gegevens wor den opgevraagd door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin in de betrokken provinciën. Zij zullen zoo spoe dig mogelijk worden overgelegd. Reeds thans wijst de Minister erop, dat, ingevolge zijn toezegging in de vergade ring van de Tweede Kamer van 21 Mei j.l., aan het Centraal Stembureau een denk beeld is voorgelegd, hoe kiezers, als in de vragen bedoeld, aan de stemming zouden kunnen deelnemen, ook al zijn zij op den dag der stemming afwezig. Dam me n. Gisteren speelde voor de eerste klasse van den Zeeuwsehen Eambond Vlissingen I tegen Middelburg I. Be tientallen waren als volgt samen gesteld en de uitslag was: O. M. v. PoeljeJ. Strooband 02, L. Goedbloed W. Boogaard afgebroken; Jac. Boogaard J. Roelands 20; J. dei MeijW- Reij- nierse 02; J- GarpentierWi- S-inke 0 2; P. MedjersH. Oldeman 20, J. JanseH. P. Staal 11; G. Spuij— C. A. de Beistei afgebroken, J. ten Roort'e— W. v. Leeinhout 20, J. v. d. Driest B- F. Montanari 2O, Voorloopig dus 97, de beide afgebroken partijen wor den aTbitrair beslist. Middelburg. Zaterdag vergaderde naar de „Nederl." meldt, het bestuur van de Clir.-Hist. Kamerkringvereeniging Middel burg met de besturen der Statenkringver- eenigingen, onder leiding van Ds J. de Visser. Besloten werd in de geheele provincie met één lijst van candidaten voor de Pro vinciale Staten van Zeeland uit te komen. Hierna werd de groslijst van de voor loopig door de kiesvereenigingen gestelde candidaten besproken en met het aan de kiesvereenigingen te geven advies vastge steld. Vervolgens maalde de te voeren pro paganda onderwerp van bespreking uit, als gevolg waarvan o.a. werd besloten aan het weekblad „Het Protestantsche Zui den", een bijdrage te verstrekken als te gemoetkoming in de door dit blad in. verband met de Statenverkiezingen extra te maken kosten. De gisteren door diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier gehouden winter- collecte heeft opgebracht f 1732.71. Gees. Door de Centrale Goes van A..-R. Kiesvereenigingen is in afwijking van de tot nu toe gevolgde methode, met het oog op de a.s. Statenverkiezingen aan de Kiesvereenigingen een groslijst aange boden. De Kiesvereenigingen hebben het recht deze lijst aan te vullen, maar gaan toch reeds in dezelfde vergadering over tot de samenstelling eener candidaten- lijst van 10 namen, in de volgorde door de Kiesvereeniging gewenscht. Het bestuur der Kiesvereeniging alhier heeft aan het bestuur der Centrale Kies vereeniging bericht, met deze handelwijze niet accoord te kunnen gaan, en verzocht op dit besluit terug te komen, de gezon den circulaire in te trekken, de plaatse^ lijke Kiesvereenigingen alsnog in de ge legenheid te stellen namen voor de gros lijst op te geven, en zoo te bevorderen, dat de candidatenlijst van onder op tot stand komt. Aan de bij de Centrale aangesloten Kiesvereenigingen is een afschrift van dit schrijven verzonden. Raadsvergadering. Donder dagmiddag te vier uur vergadert de Ge meenteraad. Op den oproepingsbrief staan geen voorstellen vermeld. Ierseke. De oesterverzending gaiat dit jaar naar omstandigheden niet slecht. Ia» de afgedoopen maanden werd telkenmale het totaal dar zelfde maand van 't vorige jaar overtroffen. Vooral Engeland is de afnemer. Deskundigen zijn dan ook vaa meening, dat alle oesters van 62 k.g. en daarboven dit jaar zullen opraken Te fel gekleurde wellicht uitgesloten, b.v. van de bovenperceelen. Dit is grooten- deels te danken aan de betere qualiteit visch van d t seizoen, die veel beter is dan in 1925. Ook meent men dat de totale hoe veelheid die van 't vorig jaar niet aan zienlijk overtreffen zal. Reeds ntu! ''zijn er oesterkweekers geheel door hun voor raad en moeten deze door gestage aankoo- pen hun cliëntèlei bedienen. Men 'zon dan ook meenen dat concurrentie dit jaar was buitengesloten, en toch doet het eigenaardige verschijnsel zich voor, dat verscheiden kweekers geregeld prijs heb ben verlaagd en van 6—9 gld. per 1000 goedkoopeir staan dan b.v. 't Gentraal Öes- terbureau. Te vreemder, daar de grootste afnemers verklaren dat zulks geheel niet. noodig is. Ja dat dit onbehoorlijk concur- reeren een gevaar oplevert, zoo groot dat slechts enkelen de gevolgen daarvan kunnen zien. Dumpung der markt is den Engelschim,an niet gewenscht, de gevol gen daarvan ondervinden de boeren aan den lijve. Bor8sele. In de vergadering vaiï den dijkraad der Waterkeering van den cala mi teu zen polder Borssele werd de 'reke ning dienst 1925—'26 voorloopig vast- steld in ontvang op f 61038-59 etn in uitgaaf op f 44413.64V2, dus sluitende met een batig slot van f 16624.95. Vastgesteld i worden de voorwaarden voor verpach ting der inlaagkade. Dei omschrijving on derhoudswerken dienst 1927'28 wordt vastgesteld op f 18300. Het dijkgeschot wordt vastgesteld op f 56886.57V2. Eer sloten wordt f 17000 te beleggen op het Grootboek. Meliskerke. Maandagavond' vergaderde de landbouwvereeniging om een lezing te hooren van dhr O. Stevens, landbouw- consulent in het belang van de verbetering van de weilanden. Na hiervan een dui delijke verklaring te hebben gegeven, wer den vele soorten grassen getoond. Ook werd een en ander met lichtbeelden aan schouwelijk voorgesteld. Alles werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1