DE ZEEUW TW£ED£ BLAD. HïMUfliaBfö. FEUILLETON. MARV ST JOHN Uit ils Provincie. VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1926, No. 51. .Bezoldiging Rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur der Centrale van Vereenigingen van personeel in "s rijks dienst beeft in zijn Zaterdag ge houden vergadering besproken, welke maatregelen er te nemen zijn ten aanzien van de bezoldiging van het rijkspersoneel in verband met het stadium, waarin deze zaak gekomen is na de beslissing welke in de Tweede Kamer is °evallen. Geconstateerd is dat van allerwegen ver- zoeken het bestuur bereikten om pogingen te doen actie te voeren in de richting welke door de aangenomen motie is aan gegeven. Gehoor gevende aan den op het bestuur uitgeoefenden drang werd besloten in de grootere plaatsen van ons land openbare vergaderingen te houden, waar het per soneel gelegenheid vindt zich uit te spre ien. Uitgetrokken werkloozen. In de algemeene vergadering van de Vereen, van leden van Gemeenteraden in den Vrijheidsbond, hield Mr P. S. Noyon een inleiding over het vraagstuk der uit getrokken werkloozen, waarbij hij tot de rvolgende conclusies kwam: le. De werkloozenzorg is een vorm van assurantie, zij het ook dat deze gedeeltelijk door de overheid wordt bekostigd. 2e. Er bestaat geen reden om, wanneer uit deze assurantie bet maximum is ge noten, voor den uitgetrokken werklooze een uitzonderingspositie te scheppen, on billijk tegenover anderen, die eveneens voor toekomstige onheilen in betere tijden zich van een assurantie hebben verzekerd. 3e. In gevallen van zuivere crisis-werk loosheid behoort een uitzondering toege laten te worden omdat het algemeen be lang eischt dat de door de crisis getroffe nen in reserve worden gehouden totdat blijkt, dat het bedrijf waarin zij werkzaam waren, öf te gronde gaat, öf in staat zal zijn, zijn maatschappelijke functie met het instandgehouden complex arbeiders we der uit te oefenen. 4e. In andere gevallen kan de uitgetrok ken werklooze niet anders behandeld wor den dan bij die, door welke oorzaak ook, 'buiten staat is in het onderhoud voor zich en zijn gezin te voorzien. Vrijz. Democratische Bond. De Vrijzinnig-Democratische Bond hield Zaterdag en Zondag tp Arnhem zijn 33e algemeene vergadering, die de voorzitter van den Bond, de heer Mr. H. P. Mar- chant, Zaterdagmiddag heeft geopend met een rede, waaraan het volgende is ont leend ,,Er zal voor de komende tijden veel te strijden zijn; ten aanval, zoowel als tot verweer. Vooral tot verweer misschien, tot, verdediging van wat aan democratische instellingen js verkregen. De ontwikkeling van de verhoudingen in de landen, waarin met de instituten van de representatieve volksregeering werd gebroken, is wel ge schikt ,om sommigen wat te ontnuchte ren. Men ziet thans eens weer klaar voor oogen, dat elk systeem zijn eigen wel en zijn eigen consequenties heeft, dat „am Tage nach der Revolution" zij het een communistische of fascistische, ,4e moeilijkheden pas beginnen, dat met fatale noodzakelijkheid een régime van geweld en onderdrukking, steeds voortgaande be perkingen van vrijheden veroorzaakt. Dat elk systeem zijn eigen wet heeft, vergeten echter ook zij, die in ons land door hun negatieve politiek de regelmatige en doelmatige functionneering van hei parlementaire stelsel onmogelijk maken. Als men in een staatsrechterlijk bestel de functie piet vervult, die de aard van dat beste éischt, breeict men het af, of ondermijnt men het. Dat geldt van per sonen èn partijen. Voor den onnoodig lang- zamen gang van onze wetgeving, voor het braak laten liggen van vele «eesteliik© krachten in dit ons Nederland sche volk met zijn voortreffelijke geestelijke gaven, zijn doorzettingsvermogen en zijn 'ar beidszin, voor veel leed en zorg van tallooze volksgenooten, dat te vermijden ware geweest bij een betere en snellere rechtsvorming, dragen die partijen de ver antwoordelijkheid welke eigenzinnigheid routine en sleur tot richtsnoer maken van liun staatkunde in plaats van constructief staatsmanschap. Zij schroeven de belang stelling in de algemeene politieke beraad slagingen in het Parlement terug tot het allerlaagste peil, dat wel ooit zal zijn waargenomen. Ons staatsrechterlijk bestel legt de middelen tot herstel in laatste in stantie in handen van het Nederlandsche volk zelf. Als men bij de thans gevolgde routine blijft volharden, zal hier te lande slechts een soort ambtenaren-kabinet mogelijk zijn, gelijk vroeger in den nationaliteiten- staat Oostenrijk; de staatkundige groepen zullen niet tot regelmatige samenwerking kunnen komen, omdat zij niet worden aangewezen door de houding, welke zij aannemen tegenover de staatkundige vra gen hier en nu, maar door criteria en sentimenten, welke daaraan vreemd zijn. Geldelijk verkeer met België. Officieel is hekend gemaakt, dat voor taan de bedragen van postwissels en van quitantiezendingen bestemd voor België, in plaats van in Belgische franken, moe ten worden uitgedrukt in belga's, waarvan de waarde gelijk is aan die van 5 Belgi sche franken. De postwissels zullen door de Belgische postkantoren worden uitbetaald in fran ken, na omrekening van de op de wissels vermelde bedragen naar de vaste verhou ding: 1 belga is gelijk aan 5 franken. De bij de storting der postwissels te be zigen herleidingskoers is voorloopig vast gesteld op: 100 belga's is gelijk aan f 35.50. Het maximum bedrag voor postwissels en quitantiezendingen naar België is vastgesteld op 200 belga's. De bedragen van met verrekening be laste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde, belast met verrekening, alsmede met verreken pakketten, afkomstig uit België, zullen me de worden uitgedrukt. Een Belgische lood wensclit. s ge- 102.) Uit het Engelseh. „Ik zou er liefst heen wandelen, maar Lettice «n ik zouden verdwalen en natte voeten krijgen." antwoordde Mary be daard. Mary had den vorigen avond zoo hard gewerkt, dat er niets meer te doen was en tij het vooruitzicht had van een langen morgen mét Janet en de kinderen. Er was veel sneeuw gevallen, en de grauwe be volkte lucht deied nog meer verwachten. Bet was akelig koud weer; maar toch Mary haar dikke laarzen en "haar regenmantel aan en ging zij met Maurice mt. Gee®, van heiden kwam thuis vóór net eten, en toen waren zij bedekt met sneeuw en zeer moe. „Wat een slechte ag voor Marv, om op reis te gaan," merkte Maurice op, terwijl hij zijn ver- leumde handen warmde; „niets zal haar /.eiser kunnen bewegen het uit te stel len, denk ik?" J is geien lange reis en zij is nu ook «^zonder noodzaak uit geweest," ant- oordde zijn vrouw droogjes; en Marv ,ri£re'e.P terstond, slat zij gezondigd had g^an; maar zij lachte slechts en aesde Troolijk. is het goe);l Ja Aan den kapitein van het Noorsclie stoomschip „Ostara", dat dezer dagen van IJmuiden naar Antwerpen vertrok, werd gevraagd, of hij een Belgischen of wel een Nederlandschen loods aan boord wilde nemen. De kapitein antwoordde, dat hij de voor keur gaf aan een Hollandschen loods, mits deze de reis medemaakte tot Vlissin- gen en daar vervangen werd door een Bel gischen loods, die het schip ook van Ant werpen naar zee zou brengen. Als hij n.l. werd binnengebracht door een Nederland schen loods en zou uitvaren met een Belgi schen, meende hij tegenwerking te onder vinden bij het in- en uitvaren der dokken. Naar wij vernemen, zegt de Tijd, staan dergelijke gevallen niet alleen; meerdere gezagvoerders hebben dezelfde ondervin ding opgedaan. Het schijnt dus in Antwer pen noodzakelijk te zijn, met een Belgi schen loods binnen te komen, wil men voor belangrijke vertraging gevrijwaard blijven. De ziekte van Mr Dresselhuys. Naar het Hdbl. verneemt, is de toestand van mr H. G. Dresselhuys iets gunstiger. Prins Hendrik heeft ten huize van mr H. G. Dresselhuys laten informeeren naar den toestand van den zieke. Straatklinkers naar Amerika? Naar de Maasb. verneemt, bevinden zich sedert een paar weken eenige Amerika nen in Hotel des Indes te Den Haag, met de bedoeling, hier te lande een contract af te sluiten voor de levering van 40 millioen straatklinkers naar de Vereenigde Staten. Zij waren door officieele proefnemingen tot de overtuiging gekomen, dat de Hol- landsche straatklinker aan de spits staat van alles wat in dat artikel wordt gefabri ceerd. Er bestaat een groot aantal fabrieken van straatklinkers in de "Vereenigde Sta ten en duizenden kilometers weg zijn al daar met straatklinkers verhard. De Ame- rikaansche productie schijnt echter niet voldoende en dit wijst er op, dat men daar net; wat zijt ge toch een verstandige vrouw!" en zij sloeg haar natten man tel uit. Eindelijk sloeg het uur van hun ver trek. Maurice bracht hen naar het station. Mary was op het laatst zeer stil, en liet Janet en de kinderen om haar heen draaien zooveel zij maar wilden; zelfs met Maurice sprak zij weinig. „Ik hoop, dat ge u niet eenzaam zult gevoelen Mary, alleen in dat groote huis", zeide hij bezorgd, terwijl hij tegen het portier leunde. „O neen, ik zal mij niet vervelen, met Lettice en Boy", antwoordde zij, ter wijl zij zich bukte om den hond te stree- len; toen hij daarna den wensch uitsprak, dat God hen .mocht zegenen, hief zij het hoofd op en zag hem 'glimlachend aan en later verwonderde hij zich er over, waarom die glimlach zoo droevig had geschenen! Gedurende de reis sprak zij niet veel miet het kind, maar beek naar de nedervallende sneeuw. Voordat zij uit stapten hield het echter op met sneeuwen en de rit over den gladden witten weg was bepaald een genot voor Lettice;maar de helderheid van het landschap in schemerdonker, wekte in Mary dezelfde droomerige gewaarwording op, die zij bij haar eerste bezoek gevoeld had; een gevoel, als ware zij een ander, en als leefde zij niet haar eigen leven, maar zou zij straks ontwaken om weer 'even met de straatklinkerwegen betere resulta ten heeft verkregen dan met asfalt- of be tonwegen, die in dat land reeds veelvuldig zijn toegepast. Sociale verhoudingen in het Zuiden. In de „Volkskrant" is opgenomen een rapport van het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond aan den Raad van Overleg der Sociale Organisaties in zake de houding der R.-K. werkgevers, vooral in het Zuiden, tegenover de arbeiders en de vakorganisaties. In bet „besluit" van dit rapport lezen wij, dat de mededeelingen, welke de be sturen. van verschillende bonden deden, wel eenigen kijk kunnen geven op de so ciale verhoudingen in het Zuiden des lands. „Wanneer, wat God verhoede, over en kele tientallen jaren de massa in dat landsgedeelte voor de Kerk verloren zou zijn, dan behoeft o. i. niet al te lang te worden gezocht naar de oorzaak en naar de schuldigen. En die schuldigen zullen zich, dat mogen wij als katholieken wel tegen elkander zeggen, zwaarder hebben te verantwoorden naarmate zij een leidende positie innamen. Tenzij het roer radicaal wordt omge gooid; tenzij de werkgevers-leiders op de eerste en voornaamste plaats in sociaal opzicht van houding veranderen, anders ziet het er in godsdienstig-zedelijk opzicht voor het Zuiden slecht uit. Aannemend, dat de katholieke beginse len nopens rechtvaardigheid en naasten liefde de juiste zijn; aannemend, dat de katholieke sociologen, uit die beginselen leerend, de waarheid spreken; dat aanne mend, dan moest het ook mogelijk zijn in het Zuiden, in vergelijking met het ove rige niet-katholieke deel van het land, een socialen toestand te hebben, welke het ide aal nabij komt. Dit rapport duidt op het tegendeel, het geen trouwens ook zonder dit rapport over-bekend is. Die ellendige toestand ontneemt onzen arbeiders het geloof aan de katholieke be ginselen met alle gevolgen van dien. Onze Katholieke Arbeidersbeweging zal haar plicht en haar best doen en zal zicli gelukkig achten op blijvende medewerking van vele sociaalgoed-willenden, geestelij ken en leeken, te mogen rekenen." Dé spoorwegr am p b ij „D e> V i n k". Naar de Courant veimeemt, zijn, naar aanleiding van da ramp bij „d« V'nk", de ingenieur van wag en werken Panthaleon baron van Eek, de Iioofdbouwkundigw Leith en de opzichter v.an weg en werken Berghuijs door de directie der Ned. Spoor wegen gestraft met een schriftelijke be risping. Een dergelijke straf wordt door het spoorwegpersoneel steeds als zeer zwaar beschouwd, én er is dan ook voorzien in de mogelijkheid, om van zulk een straf in hooger beroep te gaan bij een scheidsgerecht. Gemeld wordt voorts, dat deize bestraf fing ten aanzien van de heeren Eek en Berghuijs gegrond is op onvoldoende zorg voor de veiligheid en het niet genoegzaam acht slaan op ingekomen klachten. Ten .aanzien van den heer Leith vindt de berisping hierin haar grond, dat hij niet zou hebben gehandeld naar 'het voorschrift van artikel 13 R- D'. V. Dit artikel vc-rplicht den spoorwegambtenaar om, wanneer hij een bevel ontvangt, waar van hij de uitvoering strijdig acht met wettelijke of andere bij de Spoorwegen geldende voorschriften, dit bevel niette min op te volgen (tenzij daaruit gevaar voor den dienst zou kunnen ontstaan) doch tevens van het bevel kennis te ge ven aan den chef van hem' die het be vel gaf. De directie der Spoorwegen stelt zich dus op het standpunt, dat dei heer Leith, die, gelijk bekend, de werkmethode van ir. v. Eek hij de vernieuwing van het ballas tbed, bedenkelijk achtte, de directie van zijn bezwaren in kennis had moeten stellen. Heffingen hij den uitvoer van kaas. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft een adres gezonden aan den minister van financiën (die be reids aan den minister van binnenland se he zaken en landbouw verzocht heeft de behandeling ervan te willen overnemen) waarin zij verzoekt de bijzondere heffing, gelukkig te worden als vroeger. Maar dien avond was dat vreemde gevoel nog sterker. Vergeefs streed zij er tegen, ter wijl zij door het park reden; vergeefs zeide zij tot zichzelve, dat dit haar tehuis was, waar z.ij alleen haar leven moest doorbrengen, ter wille van anderen, niet ter wille van haarzelve, en dat zij Crome niet z,ou verlaten, voordat zij onder de Spaan sche kastanje op het kerkhof werd gelegd. Plotseling kwam haar dit denk beeld onuitvoerbaar en onmogelijk voor. Ten Jaatste gaf zij het op en luisterde toen naar de verbaasde uitroepen van Lettice. Weldra zagen zij het licht van Crome door de geopende deur schijnen en op den drempel stonden de Pratts, die hen vrien delijk verwelkomden. „Lieve Tante Mary, zijl gij niet blij, dat ge in uw eigen nieuw tehuis zijt?" riep Lettice uit, toen zij eindelijk alleen waren. Rhoda, het roodwangige kamer meisje had hun de Kamers gewezen, en Lettice geholpen zich wat op te knappen, maar het keurig maal in de eetkamer was «enigszins bedorven door die beleefd heden van Pratt, die ondanks de zijde- lingsche wenken zijner jonge meesteres er op stond de scholen rond te geven; maar eindelijk waren zij alleen, en Let tice zat op haar geliefkoosd plaatsje aan de voeten harer tante. „Vindt gij mijn1 die de kaasexporteur heeft te betalen we gens opgelegd toezicht bij den uitvoer van kaas in blaas en kaas in blik, te doen ver vallen. Adressante heeït gemeend tegen deze heffing niet eerder te moeten opkomen, dan nadat de staatsbegrooting sluitend zou blijken te zijn en de vrees voor inflatie dus geweken was. Nu dit het geval is, dringt zij met klem erop aan, deze extra belasting die uitsluitend ten laste van den kaasexporteur wordt geheven en waar geen enkel voordeel voor dezen tegenover staat, in te trekken en restitutie te verlee- nen van de heffing, die den exporteurs uit dien hoofde in dit jaar werd opgelegd, aangezien deze extra-lasten bij velen zwaar drukken, vooral ook omdat de ex- porthandel in de laatste jaren met zooveel grootere moeilijkheden dan voorheen te kampen heeft. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Wachtgeld personeel Meelfabriek. R. en W. herinnerend aan hetgeen ten deze opzichte door den burgemeester is mede gedeeld in de vergadering van 27 October, deelen mede, dat een yvachtgeldregeling voor het personeel van de alhier gevestigde fa brieken der N. V. Meelfabrieken is tot stand gekomen voor het tijdperk van 15 November j.l. tot 1 Januari a.s. De kosten zullen voor 50 pCt. worden gedragen door 4e N. V., voor 25 pCt. door het rijk en voor 25 pCt. door de gemeente. Naar berekening zijn de totaal kosten f 3600, en vragen B. en W. een crediet van f 900 te vinden uit den post on voorzien 1926. Behoudens goedkeuring van den raad hebben B. en W. zich met de regeling vereenigd, welke zal omvatten 'het gehuwde personeel, ook dat op de kantoren werkzaam, mits zy minstens 3 maanden in dignst zijn bij de fabriek. Er zal worden uitgekeerd 60 pCt. van liet niet ontvangen loon tot een maximum van f 2.50 per werk dag of f 15 per week. Bij het werken in anderen loondienst zal ds helft van dat loon worden afgetrokken van het wachtgeld met dien verstande, dat het totaal inkomen van een bepaalden persoon niet meer mag' wor den dan 100 pCt. van het gemiddeld loon. Geen goedkoope cokes. Naar aanleiding van het verzoek van den Chr. Besturenbond om cokes beschikbaar te stellen tegen flink verminderden prijs aan werkloozen en bij de werkverschaffing te werk gestelde personen, deelen B. en W. mede, dat de commissie voor steunverleening ge meend heeft, zich niet best daartegen te kun nen verzetten. Zij' is echter van meeniug, dat. dan ook andere categoriën dan genoemde per sonen voor de reductie in aanmerking' moeten kunnen komen, vooral waardoor de nieuwe steunregeling de positie der werkloozen vee] verbeterd is. Ook den hoofd-directeur der bedrijven is om advies gevraagd en deze heeft bericht, dat er thans zeer weinig voorraad cokes is. Zij wordt dan ook alleen 's Maan dags verkrijgbaar gesteld en dien dag geheel opgeruimd .Er zal dus geen gelegenheid' zijn op eenigszins ruime schaal goedkoope cokes te verstrekken. Extra uitkeering aan werkloozen. B. en W. stellen voor het verzoek van den Chr. Besturenbond en den Middelb. Be- stuurdersbond om aan de werkloozen en bij' de werkverschaffing te werk gestelden met Kerstdag een extra uitkeering te verstrek ken en hen ook een toeslag op de uitkee ring gedurende de wintermaanden toe te ken nen, in handen te stellen van de commissie, die de verleening van steun geheel behar tigt en met wier arbeid ook de werkver schaffing ten nauwste verband houdt, opdat die commissie, wanneer zij meent, dat de verzoeken zullen behooren te worden inge willigd, daarvan aan B. en W. mededeeiing kan doen, onder opgaaf van het eventueele noodige crediet te dier zake, hetgeen dan ter goedkeuring van den raad zal zijn te onder werpen. Geen aandeel in den steun door de Vitrite Works. Naar aanleiding van de besprekingen in de raadsvergadering van 27 October hebben B. en W. dd. 30 October een schrijven ge richt aan de N. V. The Vitrite Works, waar bij gevraagd wordt of de Vennootschap bb- reid is voor een gedeelte en zoo ja voor welk gedeelte bij te dragen in de kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen, welke momenteel ten laste der gemeente komen. Onder het totaal aantal werkloozen, is naar B. en W.'s schrijven huis mooi?" antwoordde tante Mary glim lachend. „Valt het u werkelijk niet tegen? is het :g,elfs voor Hatty groot genoeg?" „Ik vind, dat het geschikt is voor eene koningin", was het ernstige antwoord; „maar niets is te goed voor u, Tante Mary. O, welk een heerlijk denkbeeld, dat wij hier eene geheele maand alleen zullen zijn! en dat ik morgen de pauwen en de faisanten en het park zal zien!" en weer glimlachte Mary. Dit kinderlijk gesnap vertroostte haar: en zelfs speet het haar toen Rhoda met den zilveren kandelaar binnen kwam om Lettice naar haar kamer te geleiden. Eén oogenblik had zij het gevoel, alsof zij haar dezen eersten, avond bij zich moest houden, alsof zij niet alleen kon blijven. Maar Lettice was koortsachtig van op winding, en hare wangen waren zóó bleek, dat de onzelfzuchtigheid harer tante de overhand kreeg. Wat deed het er toe, of zij zich dien eersten avond eenzaam ge voelde? Zou zij niet dikwijls eenzame avonden moeten doorbrengen met niets dan hare eigen gedachten om haar gezel schap te houden? En toch, toen de deur zich achter Lettice ep Rhoda sloot en' zij hunne voetstappen in de gang kon hooren weerklinken, zou zij hen wel terug hebben willen roepen; maar zij bedwong zich, hoewel tranen, opgewekt door een) onuitsprekelijk gevoel van eenzaamheid een groot aantal, dat de laatste maande» wegens slapte bij de N.V. is ontslagen. Te» slotte wezen B. en \V. er op, dat reed» f 16000 voor werkverschaffing is uitgegeven, terwijl er tot Januari nog wel f 7500 noodig zal zijn en voor 1927 f 15000 is geraamd. Yooc steun zijn die cijfers f 15000, f 5000 e» f 10.000 en bovendien heeft het burgerlijk armbestuur nog een belangrijke som aan werk loozen uitgekeerd. De directie der Vitrite Works antwoordde .dd. 2 November, dat het haar op grond van in de laatste vergadering met commissarissen gehouden desbetreffende besprekingen, niet mogeljjlc is aan het ver zoek te voldoen. Hieraan wordt toegevoegd, dat in die vergadering de vraag onder het oog werd gezien, of de productie zou kun nen worden opgevoerd en dat het nuttiger werd geacht hiervoor geldelijke offers te brengen, dan voor eene steunverleening. Nog merkt de directie op, dat den laatsten tgd weer enkele werklieden zijn aangenomen. Cursus in kartonslöyd. Door de afdeeling Zeelandia van de Ver eeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland wordt een sub- sidie gevraagd van f 100 ter bestrijding der onkosten verbonden aan Cursussen in kar tonslöyd, welke genoemde afdeeling zich voor stelt dezen winter aan jongelui van min- en onvermogende ouders te geven. Vergoeding geleden schade. De heer W. Reijnierse, landbouwer, wo nende aan den Seisweg heeft een uitvoerig adres ingezonden, waarin hij er op wijst door de rioleeringswerken aan dien weg groote schade te hebben geleden, doordat hij van zijn hofstede en zijn landerijen geen uitweg had. Zoo werd hij belet zijn mangelworteleD te leveren, die op een land van derden moesten worden ingekuild; veel schade werd toegebracht door het gedeeltelijk stukrijdett van 4 zijner weiden; verder kon hij zijn aard appelen niet leveren en zijn bruine boonon ook niet, die nu intusschen belangrijk in prijs zijn verminderd. De volledige schade raamt adressant op f 485, en verzoekt hij. die van gemeentewege te vergoeden. De vereeniging „Zeeland" in liquidatie. De vereeniging „Zeeland" deelt mede, dat haar laatste pupillen dit jaar meerderjarig zijn geworden en de vereeniging gaat liqui deeren. Zjj heeft dus geen gemeentesteun meer noodig en het bestuur brengt dank aan de gemeente voor de zoovele jaren genoten sub sidie. Koloniehuis Zonnehenvel. Van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vaoantiekolonies kwam een verzoek in om subsidie in de uitbreiding van het kolo niehuis „Zonneheuvel" te Seppe, waar ook kinderen uit Middelburg zijn opgenomen. De Minister van Waterstaat heeft liet reglement dienstvoorwaarden, zooals het voor het personeel van de stoomtram „Walcheren" is vastgesteld, goedgekeurd. Het Nederl.- Belgisch ver drag. Zooals destijds werd gemeld, heeft mr J. Adriaans©, V.-D. lid der Provinciale Staten van Zeeland d.d. 17 Nov.. aan Ged. Staten verzocht aan de Statenleden te willen mededeelen of en zoo ja welke schadelijke gevolgen naar het oordeel van het college speciaal voor Zeeland en bi- zonderlijk ten opzichte van de Waterstaats- belangen, zijn te wachten van eventueele ratificatie van het door de Tweede Kamer reeds gevoteerde verdrag met België. Ged. Staten hebben thans met een schrijven gedateerd 26 Nov. geantwoord, dat mede naar aanleiding van deze vraag een deputatie uit haar midden Woensdag 24 dezer een onderhoud heeft gehad met de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat. In dit onderhoud is er bij genoemde bewindslieden nogmaals op aangedrongen, toestemming te verleenen tot het bekend maken van de door Ged. Staten aan de Regeering uitgebrachte ad viezen, docli ook deze besprekingen heb ben er slechts toe geleid, dat de Regee ring bezwaar blijft maken tegen publicatie. Evenwel is machtiging verleend de be doelde adviezen v e r t r o u w e 1 ij k ter in zage te leggen voor de leden der Provin ciale Staten. Uit deze adviezen blijkt de meening van Gedeputeerde Staten. Korfbal. Zaterdag hadden voor de wintercompetitie der Z.K.B. 2 ont moetingen plaats en wel EL.T'.O. (Kloe- en verlangen, haar in 4e oogen kwamen. Zulk een eenzaamheid, zulk een verlan gen, zulk eene onbeschrijfelijke behoefte aan den druk eener hajjd en den aanblik van een gelaat, dat haar dierbaarder was dan de geheele wereld! Maar nu gebeurde er iets vreemds, en iets, dat de meeste menscben ongelooflijk zou toeschijnen, als zij vrouwen slechts dwazen vinden met hunne vreemde ver beelding, en niet weten, dat hunne wijsheid, zich soms vergist met hare stellingen, en- dat er buiten hunne eigen mogelijkheden ook nog wel andere waarschijnlijkheden, bestaan. In het kort, het gevoelsleven be hoort meer tot het gebied der vrouw en bovenal der vrouw, die liefheeft en die zich soms op onverklaarbare wijze veree nigd weet met het voorwerp harer liefde,, ook al liggen er uren afstand tusschen hen. Toen Mary dan dien avond alleen in haar nieuw tehuis zat, en vergeefs tracht te hare tranen tegen te houden, terwijl zij' aan Bertie dacht en waar hij nu zou we zen en wanneer zij weer van hem zou hoo ren, kwam er plotseling een verwarmend gevoel als van zijn nabijheid over haar. En hoe het kwam wist zij niet en wat het beteekende, daarnaar vroeg zij niet vrouwen zijn zulke vreemde, lichtgeloovigo wezens, en zij zijn zoo geneigd tot het doen van allerlei zoete onderstellingen. (Wordt vervolgd-l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5