Oit de Provincie Gemengd ïtieuws. fteGfttszattMk Besproken werden ook de onooglijke ge vels der nieuw gebouwde buizen in den omtrek vati de' Scheld es traat, welk ge deelte later het centrum der stad zal vor men. Eetn der leden betreurt het, dat B. en W. niet een meer vooruitzienden blik gehad hebben inzake het volgen van een kolenpolitiek. Z.i'. hadden tijdig maatre gelen getroffen moeten worden tot het te gengaan van prijsopdrijving teneinde de ingezetenen van goedkoope kolen te kun nen voorzien.' Ook becritiseerde deze spre ker de wijze van ondersteuning der werk- loozen en stelt alndere gemeenten als bijv. Middelburg, Alkmaar en Deventer, ten voorbeeld. Ben der leden hield een beschouwing over de ontwatering van Walcheren en meende dat een behoorlijke ontwatering aan de gemeente Vlissingen economische voordeelen zal opleveren. Het ligt z.i, op den weg der gemeente in deze rich ting pogingen aan te wenden. Bij K. B. is aan die officieren van den marine-stoomvaartdienst le kl. W. Ouwehand en W. Wiegel onder scheide- lijk wegens langdurigen dienst en ter zake van ongeschiktheid uit hoofde van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen.' Grafmonumenten B u r g b. Over een paar weken zullen drie der vier grafmonumenten in de Ned. Herv. Kerk te Burgh (Zeeland), herinnerende aan de voorm. ambachtsheeren dier ge meente, geheel gerestaureerd zij,n. Onder leiding en voorlichting van het Rijks bureau voor Monumentenzorg heeft de restauratie door den beeldh. den heer Hagendoorn, een schitterend verloop ge had. Tot dusver is het werk uit eigen middelen bekostigd. Daar voor het herstel van het vierde monument geen geld meer beschikbaar is, beeft de plaatselijke monu- menten-comissie om dreigend verval te voorkomen, dezer dagen voor dit doel - een subsidie aangevraagd bij den minis ter van O. IC. en W., bij Ged. Staten van Zeeland en het gemeentebestuur van Burgh. Het St. Nicolaas-feest. De Burgemeester van Middelburg raadt den ingezetenen aan, het St. Nicolaasfeest, dat dit jaar op Zondag valt, op Maandag 6 Dcc. te vieren. Mede beleefd aan onze lezers in andere plaatsen in overweging gegeven Te Breda is op 58-jarigen leeftijd overleden de beer Th. J. Marx, gep. ma joor der Artillerie, gewezen provinciaal adjudant te Middelburg. Schip gezonken. Tengevolge van den dikken mist, voer Donderdag avond te Selzaete een van de richting Sas van Gent komende stoomboot, te gen een met bieten geladen Walenschip aan, met het gevolg, dat dit laatste in een tijd van zes minuten zonk. De opvaren den konden bijtijds op een naastgemeerde schip springen, waardoor gelukkig geen menschenlevens te betreuren vallen. Ver zekering dekt de schade. (M. C..) Het verblindende licht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag reed een auto, thuis behoorende te Goes, waarvan de bestuurder bet stuur kwijt raakte tengevolge van de verblindende verlichting van een anderen auto, ter hoogte van de Van Dishoeckstraat te Vlissingen tegen een paal van de elec- trische bovengeleiding, waardoor o.m. de voorruit van den auto brak, de bestuurder bloedend in bet gelaat werd verwond en de trampaal belangrijk werd beschadigd. De bestuurder werd in de verbandkamer van de Kon. Maatsch. „de Schelde" ver bonden. De bestuurder van den anderen auto nam van het voorgevallene niet de minste notitie en reed door en bleef tot heden ook onbekend. Een politie-onder- zoek wordt ingesteld. (Afgedacht van de onmenschelijkheid van dezen onbekenden chauffeur, zouden wij toch in het algemeen aan alle chauf feurs willen vragen: temper toch uw lich ten bij het passeeren van auto's, motor rijders en fietsers. Hoeveel ongelukken moeten er nog plaats hebben, vóór dit algemeen gedaan wordt? Zelfs zagen we laatst een auto, die met verblindende lichten door Goes reed. Waartoe is deze dwaasheid toch noodig? Red.) Vlissingen. Benoemd tot lid van den gemeenteraad (vacature-S. J. Hillinga) de heer P. J. Haaze.. De gemeenteraad zal Vrijdag 10 De- oember, des middags 2 uur beginnen met de) behandeling van de gemeentebegroo- ting. De vergadering wordt, zoo noodig, des avonds 8 uur voortgezet. Zaterdagmiddag werd alhier een ver gadering gehouden van het Comité tot het houden van Christ. Sociale Landdagen op Walcheren. Besproken werd de wen- schelijkheid 't volgend jaar weder een Landdag te organisesren. Ofschoon de laatstgehouden Landdag in 1025 (dit jaar is deze niet gehouden) niet zoo goed hezocht was als die van 1924, was men toch algemeen van oordeel in 1927 weder «en Landdag te houden. Om aan den wem sell van verschillende vereenigingen tegemoet te komen, werd besloten dezen Landdag volgend jaar niet te houden op 3em Pinksterdag, doch op den Hemel vaartsdag. Aan de aangesloten vereeni gingen bij de Chr. Besturenbonden te Vlissingen, Middelburg en Souburg, den Ring Walcheren van den Cbr. Nat. Werk mansbond, Gewest Zeeland van „Patri monium" en afd. van den Landarbeiders- bond zal hiervan kannis wordtin gegeven. Het comité besloot in Januari weder te vergaderen ter verdere voorbereiding. Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging onder voorzit terschap van dhr G. P. Vogelaar. Eerst werd aan de orde gesteld of er iemand bezwaren heeft dat jongelingen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, lid der vereeniging worden. Daar niemand hiertegen bezwaar heeft, wordt aldus be sloten. De beer J. P. Allaart brengt ver slag uit omtrent de vergadering van de Prov. Centrale. De heer M. G. van Hekken omtrent de vergadering der Centrale Goes. De volgende personen worden op de gros lijst geplaatst als candidaten voor de Prov. Staten: 1. G. P. Vogelaar, aftr.; 2. J. A. Dominicus, aftr.; 3. P. A. Schwartz; 4. A. de Lange; 5. L. W. B. Mulder; 6. B. C. Sliggers; 7. J. J. de Jager; 8. P. Oos- terbaan; 9. D. Meulenberg; 10. J. Sinke. Besloten wordt, in December te verga deren, waar G. Haverhoek zal behande len „Waarom Antirevolutionair?" Daarop wordt door den heer Schwartz behandeld „De beteekenis der Statenver kiezing". Op zeer duidelijke wijze ontwik kelde deze de diepe beteekenis van ons be ginsel ook in het college van Prov. en Ged. Staten en stelde zeer duidelijk in 't licht, dat wij hoog noodig een Provinciaal Pro gram moeten hebben, omdat er niet ge noeg overeenstemming is over zeer prin- cipieele punten onder onze Statenleden. Met groote aandacht werd dit leerrijke onderwerp door de 35 aanwezigen aange hoord. De heer Schwartz eindigde met dankzegging. Kruiningen. Vrijdagavond kwam de C. J. V. „Ora et Labora" bijeen om afscheid te nemen van haar voorzitter dhr G. B. Koolhaas, wegens vertrek naar Ede. Ieder die weet wat dhr Koolhaas gedaan heeft voor het Christelijk vereenigingsleven te Kruiningen en vooral voor de C. J. V., zal begrijpen wat deze vereeniging in hem zal missen, daar hij er de ziel, de stuw kracht van was. Na de gewone werkzaamheden, die de zen avond voor het laatst onder zijn lei ding plaats hadden, werd eerst staande het Bondslied gezongen, waarna de vice- voorz., dhr J. Poleij, den scheidenden voorzitter namens de vereeniging hartelijk dank bracht voor alles wat hij voor de G. J. V. geweest is en gedaan heeft, met den wensch dat het hem met zijn gezin in zijn nieuwe standplaats Ede lichamelijk en geestelijk wel moge gaan. Ook dhr W. de Back, leider der knapenvereen. „Obadja", sprak zijn waardeering en dank uit voor het opbouwende werk aan de rijpere jeugd verricht. Nadat dhr Koolhaas de sprekers had dank gebracht voor de ge sprokene woorden, en vooral voor de vriendschap van allen ondervonden, werd hem staande de zegenbede uit Ps. 134: 3 toegezingen, waarna hij eindigde met dankzegging. Wolphaartsdijk. Donderdagavond j.l. hield de vereeniging „Landbouw en Vee teelt" haar najaarsvergadering, die werd bijgewoond door 38 leden. Mede was aan wezig dhr Kielstra, secretaris der Z. L. M. Als bestuursleden werden herkozen dhrn J. Lindenbergh en M. J. Mol en in de va cature door het bedanken van dhr J. Koert, dhr A. Koert. Dhr J. Koert, die ge durende 26 jaar bestuurslid was, werd hartelijk dank gebracht voor al wat hij in die jaren voor de vereeniging heeft ge daan. Hij werd onder applaus der verga dering tot eerelid benoemd. Als lid der commissie van aankoop werd herkozen dhr J. A. Koert. Tot lid der commissie tot nazien der rekeningen werd gekozen dhr J. A. Klompe, zulks in de plaats van dhr J. C. Koert, die niet herkiesbaar was. Dhrn J. A. Klompe, A. Sinke en I. A. N. van Oeveren werden aangewezen tot leden eener weidecommissie, ingesteld op ver zoek van de Zeeuwsche commissie, waar-, van de landbouwconsulent voor Zeeland voorzitter is. De rekeningen van de mus- schenhestrijding werden goedgekeurd. Oudsabbinge had een saldo van f 79,13, Oostkerke van f 34,44. Besloten werd, met de musschenbestrijding voort te gaan. Verder werd op voorstel van het bestuur besloten het 50-jarig bestaan der veree niging op 15 Febr. a.s. feestelijk te vieren. De agenda voor de alg. verg. der Z. L. M. lokte een uitvoerige discussie uit, waarbij in het bijzonder dhr Kielstra een duide lijke uiteenzetting gaf van de aangelegen heid der suikerindustrie-bescherming. Het slot van de beraadslaging was, dat aan de 4 afgevaardigden een vrij mandaat werd gelaten. Voorts werd medegedeeld, dat van het Centraal Bureau als winstaandeel in contanten werd ontvangen f 182,40. Aan het bestuur werd machtiging verleend aan dit geld een bestemming te geven. Dhr Kielstra lichtte de vergadering uitvoerig in over den financieelen toestand van het Centraal Bureau. Ter illustratie diene, dat de vereeniging rechtstreeks van genoemd bureau aankoopt en niet meer overgaat tot de gewone aanbesteding. Ook werd beslo ten tot gemeenschappelijken aankoop van benzine. De commissie van aankoop zal een en ander regelen. Tot slot werden een 3-tal verslagen uitgebracht over genomen proeven. Door den voorzitter, dhr J. Lin denbergh, en dhr A. G. J. Noteboom over tarwevarieteiten en door den secretaris, dhr Van der Slikke, over mangelwortel- varieteiten. Aan het einde nam de voor zitter met een hartelijk woord afscheid van dhr Kielstra 'bij zijn vertrek naar 's-Gravenhage op 1 Dec. a.s., met welke woorden de vergadering onder applaus instemde. Dhr Kielstra dankte met een wederwoord voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Souburg. (Slot Raadsverslag.) Op een adres ran M. Nieuwdorp e. a. om verbete ring van den Padweg wordt voorgesteld koolasch te verstrekken en den weg onder profiel te brengen, onder voorwaarde, dat belanghebbenden de koolasch vervoeren. Dit voorstel wordt met alg. st. aangeno men. Dhr la Soe wil ook daar een lan taarn plaatsen. Ingekomen is een adres van den Chr. Besturenbond tot regeling rechtspositie bij benoeming ambtenaren en werklieden. Ook wenseht deze Bond, dat daarbij ge regeld worde aanstelling, ontslag, bezol diging, periodieke verhooging, arbeidstijd, vacantie met behoud van loon, uitkeering bij ziekte; verder dat bij loon rekening zal worden gehouden met het kindertal, dat de Zondagsrust voldoende gewaarborgd is, dat in deze bepalingen ten opzichte van de betrokken personen geen wijzigingen worden aangebracht zonder georganiseerd overleg voor zoover dat mogelijk is. Het dag. bestuur stelt voor, met de wen- schen rekening te houden. Dhr Jansen doet het genoegen, dat B. en W. nu bereid zijn met de wenschen re kening' te houden. Zijn fractie heeft reeds dikwijls gewezen op een rechtspositie der werklieden, met name den gemeentewerk man. Dhr de Priester sluit zich daarbij aan. Dhr Gijsouw is ook voor het voorstel, maar hij zal bij de bespreking rechtsposi tie toch met zijn principe rekenen. Met alg, st. aangenomen. Aan de orde is verkiezing twee leden Burgerlijk Armbestuur, wegens aftreding der heeren N. Gijsouw en M. Arendse Mz. Aanbevolen worden door het Burgerlijk Armbestuur: a. 1. N. Gijsouw; 2. F. Leen- liouts; b. 1. M. Arendse Mz.; 2. J. I. Ris- seeuw. Gekozen na 3 stemmingen door het lot N. Cijsouw en in de 2de vacature na 3 stemmingen M. Arendse Mz. Voorgelezen wordt een wijziging der be grooting 1926. Dhr Jansen stelt voor, te beginnen met de begrooting 1927, de wij zigingen tehuis te ontvangen, ter wille van het bijhouden der begrootijig. B. en W. zullen daarover denken. Nu wordt behandeld de begrooting 1927. Bij de algemeene beschouwingen zegt dhr de Priester, dat hij den indruk heeft, •dat de begrooting is gemaakt met het domme potlood. Aangedrongen is op bete re bestrating en rioleering. In de begroo ting wordt daarmede niet gerekend. Dhr. Melis zegt: we gaan aan de laatste begroo ting van dezen Raad beginnen. Aan de gemeente worden lasten opgelegd, te zwaar om te dragen. We moeten f 18000 betalen voor onderwijs. In het geheel wor den ons f 32000 lasten opgelegd. Naar sprekers meening moeten alle Raden het Rijk toelichten dat het zoo niet gaat. Dhr Suurmond bespreekt de waterleiding. In 1925 heeft de Raad zich eenstemmig voor de waterleiding verklaard. Spreker had gaarne gezien, dat het dag. bestuur een overzicht van de voorbereidende plannen voor deze zaak had gegeven. Ook bij het aanleggen van straten wenseht spreker naar een vast plan voor de toekomst stra ten te maken. Dhr Jansen zegt: met waterleiding en electriciteit is niet voldoende gerekend. De post f 1800 voor onvoorziene uitgaven is veel te weinig. Het is een verkiezings- begrooting. Dhr Jobse zegt: het Rijk legt groote lasten op, maar het moet ook zuinig regeeren, dit prijst hij in het Rijk, maar de methode, die het Rijk volgt, is niet goed. De tractementen van de ambtenaren van het Rijk zijn te hoog in vergelijking met die der particulieren. Spreker zal, zoolang hij aan het bewind is, alles doen om te bezuinigen. Hierop volgt een heftige discussie tusschen dhr Jobse en de S. D. A. P. partij. Hierna worden de algemeene beschou wingen gesloten. Bij post jaarwedden amb tenaren secretarie wil dhr Jobse dit be drag met f 100 verlagen. Dit wordt ver worpen met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Jobse en la Soe. Bij post pensioe nen ten laste der gemeente wil dhr Jobse, dat de ambtenaren hun geheele premie be talen. Nu betalen ze 5 pet. en de gemeente 3% pet. Het voorstel-Jobse wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag vraagt dhr Janse in lichtingen over faillissement woningbouw. Wat is het motief, waarom verkooping niet doorgaat? De voorz. kan nog niets zeggen. Hierna sluiting. Axel. Zaterdagmiddag is op den over weg van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen alhier de auto van den heer Dekker Vermeulen, manufacturier te Axel, in bot sing gekomen met de locomotief van een bietentram der Z. V. T. M. De auto kreeg een stoot ,en werd tegen een ijze ren paal der afsl uithoornen gedrukt, waar door ze omsloeg en gedeeltelijk vernield werd. Dhr Dekker brak een arm en een enkel en dhr IJ., een man van 70 jaar, die Voor het eerst van zijn leven in een auto zat, hooft een been gebroken en liep inwendige kneuzingen op. Verkooping militaire ba rakken. Bij den verkoop der barak ken van het militaire kamp Vlasakkers nabij Amersfoort was de opbrengst f24.950. Van de 59 geannonceerde per- ceelen werden er 8 uit den koop terug genomen, zoodat deze barakken vermoe delijk voorloopig nog blijven staan. Het drama te Overschie. Men herinnert zich, dat op aanwijzing van den verdediger van verdachte V., mr Heida, de 27-jarige straatventer H. M. uit Delft als verdacht van medeplichtigheid aan den dief stal met geweldpleging in den nacht van 16 op 17 Mei te Overschie gearresteerd werd. V. had beweerd, dat M. den moord gepleegd had, terwijl hijzelf op den uitkijk zou hebben gestaan. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat M. niet schuldig kan zijn aan medeplichtigheid'; hjj is na een langdurig verhoor op vrija vooten gesteld. De behandeling ran de zaak tegen V. zal nu vermoedelijk op 16 December a.s. worden voortgezet. Het onderzoek heeft wel aangetoond, dat V. de dader moet zijn. De revolver heeft men bij hem gevonden en hij was bovendien in bezit van de patronen, die op de revolver pasten en die van het zelfde kaliber zijn als die, welke op J. en W. Hoogerbrugge afgevuurd zijn. In zijn huis zijn ook een gestolen kijker en met bloed bevlekte kleeren gevonden. Handige wisselaars. Vrijdag ver voegden zich bij een schoenwinelier te Rot terdam een drietal Engelsch sprekende perso nen, dat pantoffels te koop vroeg. De win kelier, die verguld was met deze buitcnland- schc clientèle, doch tevens eenigszins zenuw achtig hielp zoo goed liij ton. Toen de keuzo gevestigd was^ gaf een hunner een bank biljet van 100 gulden ter betaling. De win kelier gaf groot geld terug waarop men ver zocht biljetten van 10 gulden te mogen ont vangen. Terwijl de winkelier negen briefjes van tien bij elkaar zocht, wisten de vreem delingen hem zoodanig in (le war te brengen en zoo handig te manipuleeren dat, toen de klanten verdwenen waren, de man bemerk te een wel zeer slechten verkoop te hebben gehad. Immers het aangeboden biljet van 100 gulden hadden de mannon weten mee te nemen benevens het wisselgeld en als extraatje nog een biljet van 10 gulden te veel. Onze toekomstige politici. Een caféhouder te Utrecht moest Vrijdagavond met den sterken arm een groot aantal studenten uit zijn inrichting doen verwijderen, daar daar een vechtpartij was begonnen tengevolge van onderling meening-vcr.-chil over de aanneming door de Tweede Kamervan het Neder- landschBelgisch verdrag. Lijk gevon den. In een weide te Esscben (België) werd Zaterdagmorgein door oen jager het lijk gevonden van een onbe kenden omstreeks 60-jarigen man, vermoede lijk een Nederlander. Er waren geen kwets uren op 'het lichaam te hespeuren en in de zakken werd nog eenig Hollandsch geld gevonden. Op een der kleedingstukken stond de naam Bergen op Zoom. Een Parjjsche dame beroofd. Met den D-trein, die omstreeks tien minuten voor vijven aankomt te 's-Gravenhage, kwam Vrijdag een Parjjsche dame, mevr. V. mee. Zij was van plan hier eenige dagen door te brengen en had daarom een kamer in een hotel aan den Stationsweg' gehuurd. Toen zij uit haar coupé stapte, droeg zij een taschje, waarin eenige juweelen waren en ongeveer tweehonderd gulden aan Hollandsch geld. Zij had gezien aldus verklaarde zij later dat het taschje nog dicht was. Maar op het Stationsplein gekomen bemerk te ze, dat het open stond en de inhoud ver dwenen was .Eerst meende zij1, dat door het open gaan van het taschje, de sieraden er uit gevallen waren. Maar toen zij' nog eens teruggegaan was, vond zij niets. Zij heeft dan ook de politie er direct in gekend, om dat er wel sprake van zal zijn, dat de in houd gerold is, vermoedelijk in de donkere hal. De inhoud bestond uit een paar diamanten oorringen, een diamanten haarspeld en een diamanten collier en een dito sierspeld, alles gevat in platina .Deze voorwerpen, ter waarde van fr. 100.000, zijn met het schildpadden- doosje, waarin zij geborgen waren, verdwenen. Groote petroleumhrand. Te Ploesti (Roemenië) is een petroleumbron in brand geraakt. De sterke wind deed bet vuur naar aangrenzende putten overslaan. Meerdere honderden arbeiders houden ziph met het blusschingswerk bezig. De brand moet zijn veroorzaakt door de achteloosheid van eeni ge arbeiders, die in de nabijheid der putten brandende sigaretten wegwierpen. Drie werk lieden zijn in hechtenis genomen. De schade bedraagt meer dan tien millioen lei. Groote brand te Broessa. Uit Constantinopel wordt geseind, dat het zaken kwartier van Broessa door brand is vernield'. Tweehonderd winkels gingen in vlammen op. De schade wordt op vier millioen Turksche ponden geschat. Verscheidene personen wer den gewond. Sneeuwstorm in het ertsge bergte. Uit Dresden wordt gemeld, dat sinds Donderdagavond een zware sneeuwstorm woedt in het Ertsgebergte en het Saksische bergland, welke op verschillende plaatsen ver- keersstoringen en storingen in het electriech net veroorzaakte. Een roover in politie-uni- form. Vrijdagmorgen heeft te Hannover op straat eeen allerbrutaalste overval plaats ge had. De looper van een groote firma, die onderweg was met een aanzienlijk bedrag aan loongelden, werd op straat aangehouden door twee mannen, van wie de een de uni form van de Schupo droeg. De Schupobe- ambte sprak een oogenblik tegen hem en rukte hem toen plotseling de tasch met het geld uit de hand en vluchtte met zijn hel per met behulp van een gereedstaande auto. Do buit bedroeg 5000 M. Een pestgeval in Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat op het Roe- meensche stoomschip Docia bij een der pas sagiers pest is geconstateerd. Het schip werd in quarantaine gesteld. De bemanning is in geënt; de betreffende passagier werd geïso leerd. Alle voorzorgsmaatregelen ter voorko ming van uitbreiding der ziekte zijn ge nomen. De rondtrekkende Zigeuners. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de All- russische Zigeunersbond van de Sovjetregee- ring het verzoek ontvangen, haar in te lich ten over 't aantal Zigeuners, dat bereid is zich metterwoon in Rusland te vestigen. Men wil dezen Zigeuners dan een gedeelte van den Kaukasus afstaan, waar ieder van hen de beschikking zou krijgen over een stuk grond en 400 roebel. De grondverschuiving te Roquebillière. Roquebillière, het Fransche plaatsje dat door grondverschui ving zoo zwaar getroffen is, is een dorp van ongeveer 1500 inwoners. Het ligt op ongeveer 50 K.M. afstand van Nizza, tegeB een berghelling, op een hoogte van onge veer 585 meter. Reeds lang vreesden de autoriteiten, dat op een goeden dag de gevaarlijke helling aan het verschuiven zou gaan. De catastrofe is verhaast door de aanhoudends regens der laatste weken, die den grond hebben losgeweekt. Brand weerlieden uit Nizza en soldaten zijn op de plaats van de ramp aangekomen, om te redden wat er in den berg van slijk en puin nog te redden valt. "Woensdagochtend om 3 uur kwam de geweldige aardmassa met donderend ge weld naar beneden en sleurde de huizen mee, die haar in den weg kwamen, itotdat zij in het dal van de Vésnbie gestuit werd. De bewoners, uit hun slaap opge schrikt, vluchtten in wanorde op de hel ling van den rechteroever. Men vreest, dat er een 40-tal slachtoffers zijn zal. Er zijn reeds 22 dooden onder de puin- hoopen vandaan gehaald. Het gemeente huis is verwoest, evenals het hotel Goral, welks eigenaars en gasten tot de slacht offers behooren. Het verdere dorp is ont ruimd, evenals Belvédère en Bollène-Vé- subie, die hooger op de helling gelegen zijn. De Quotidien schrijft deze ramp toe aan de ontbossching van de hellingen in de Fransche Alpen, waardoor het water niet meer langs de wortels en het blader en mosdek wegspoelt, doch in den bodem doordringt en deze tot een papachtige massa maakt, die door de geringste oor zaak in beweging kan worden gebracht. Overtreding der Lo ter ij wet. Wegens overtreding van de Loterij- wet heeft voor den kantonrechter te Amersfoort terecht moeten staan de heer C. K., eigenaar van de chocolade-fabriek Walden aldaar. Deze had zijn reiziger in een winkel te Rotterdam laten ver koop-en een doos mot pinda-staafjes, waar van er één wit merg bevatte. De kooper daarvan kreeg een zoogenaamde konings- staaf toe. Dit stond vermeld op een bil jet, geplakt binnen in het doosdeksel. Mr R. P. van der jVlark te Amersfoort als verdediger optredend, pleitte vrij spraak, zich grondende op de memorie van toelichting tot de wet en op een ar rest van den Ho-ogen Raad van 10 Janu ari 1921. Zooals in dezen de overtre ding was ge'schied, was dit volgens pl. geschied door den winkelier en niet door den fabrikant. Deze laatste had niet de vereischte mededeeling van het plan aan deelnemers gedaan. Hij had slechts ge daan, wat een fabrikant van roulette toestelletjes doet. Eerst gebruik maken daarvan bracht de overtreding. Mr L. Stadig, waarnemend ambtenaar O. M. was van meening, dat de fabrikant aansprakelijk is, daar alles te Amers foort in elkaar is gezet. De kantonrechter veroordeelde den fa brikant tot f3 boete, subs. 3 dagen hech tenis. Oneerlijke stationschef. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft W. v, d. M., te Amsterdam, vroeger stations chef te Emmen, wegens verduistering van f955.37 ten nadeele van de Eerste Drent- sche Stoomtram Maatschappij, tot 6 m. gevangenisstraf veroordeeld, overeenkom stig het vonnis van de rechtbank te Assen. Op veldwachters gescho ten. In den nacht van 9 op 10 Oct heeft in het Horninxveld, op de grens der gemeenten Tiel en Maurik een poging tot doodslag op eenige veldwachters plaats gehad. De rijksveldwachters R. Sepers uit Maurik en W. A. Hetterscheidt uit Ingen, d.e gemeente-veldwachter van de Pol en de jachtopziener Honders uit Mau rik, waren daar op surveillance, toen zij drie personen aantroffen, die met be hulp van een lichtbak aan het jagen waren. De politiemannen verdeelden zich over het veld en daarbij stelden de rijksveld wachters zich op in een droge sloot. Op een gegeven moment werden zij belicht, waarop zij opsprongen en de stroopers sommeerden zich over te geven. Deze namen echter de vlucht, waarop de veld wachters een achtervolging begonnen. Op een gegeven moment keerde een der stroopers, zekere W. K., zich om en loste van een afstand van ongeveer 8 meter een hagelschot uit een dubbel loops jachtgeweer op de veldwachters Hetterscheidt en Sepers. Als door een- wonder werden de heide politie-mannen' niet getroffen: het schot ging tusschen hen door. De rijksveldwachter Hetterscheidt wierp zich op den man, die het schot gelost had en hield hem vast tot hulp op daagde, waarop zij hem naar Tiel over brachten. De beide andere mannen wisten te -ontkomen. Verdacht van poging tot doodslag stond K. thans voor de recht bank te Tiel terecht. Hij bekende het schot te hebben gelost, maar ontkende het opzettelijk te hebben gedaan. In' zenuwachtigheid had hij zich omgewend en toen was het geweer afgegaan. De veldwachters verklaarden echter, dat zij duidelijk gezien hadden, dat verdachte het geweer in den aanslag bracht. Het O. M. noemde het gebeurde een, zeer ernstig feit. De omstandigheden) waaronder het misdrijf plaats had, na gaande, kwam spr. tot de conclusie, dat verdachte een berucht strooper is, die zeer ongunstig bekend staat. Spr. achtte het noodzakelijk een strenge straf op te leggen en vorderde terzake van poging tot doodslag vier jaren gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2