Staten-Generaal. Uit de Provincie. Kerknieuws ZoekMtjes. Onderwijs. D'e ingekomen verzoeken van autobus- ondernemingen zijn dan ook talrijk en doorgezonden naar dei burgemeesters van onderscheidene gemeenten, waarop auto- busdiensten bestaan. De burgemeesters brengen over de verschillende kwesties advies uit, waarna de beslissing aan Ged. Staten blijft. Waar Ged. Staten ten aanzien van de kwestie zich op geheel vreemd terrein bevinden, wordt naar allei zijden advies ingewonnen. Zoo zal een vergadering plaats hebben tusschen Gedeputeerden en den Bond vain Autobusondernemers, en op '2 Doc .a.s. zal te Utrecht een vergade ring worden gehouden van alle Gedepu teerde Staten in Nederland. In die vergadering zal men de verschil lende bepalingen nader bespreken. Mr H. C. Dresselhuijs ernstig ongesteld. Naar „Het Vaderland" verneemt, is de toestand van Mr H. C. Dresselhuys, de voorzitter van den Vrijheidsbond en lid van de Tweede Kamer, die al geruimen tijd ziek is en laatstelijk in een Rotter- Idamsch Ziekenhuis werd verpleegd, zeer z o r g e°l ij k. Postcheque- en Girodienst. De directeur van den postcheque- en girodienst maakt bekend, dat, met in gang van 1 Januari e.k., voor hen die zulks verzoeken en aan de te stellen voorwaarden wenschen te voldoen, weder gelegenheid kan worden gegeven tot het Idoen uitvoeren van zoogenaamde „auto matische afschrijvingen" van periodieke betalingen wegens abonnement, contribu tion, premiën, rente enz. Tweede Kamer. De Middelenwet. Van de zitting van gisteren valt niet veel bijzonders te vermelden. Spannende debat ten kwamen niet voor en reeds betrekkelijk vroeg werd de vergadering gesloten. De belangstelling der leden was ook al weer 'betrekkelijk gering. Zoo erg als Dins dagavond toen een der dames het woord voerde voor twee leden was het niet, maar itoch was het blijvend gedeelte dat na de stemmingen nog aan de werkzaamheden deelnam niet groot. Tegen de gewoonte in, werd gisteren de wet op de middelen niet zonder bespreking goedgekeurd. De beer Wintermans (R.-K.) licht te nl. een amendement toe om uit de mid delen te schrappen de baten uit de keu ring van voor uitvoer bestemd vleescb. Zijn bedoeling was tot uitdrukking te bren gen, dat de vergoeding, gevraagd voor keu ring van vleesch zoowel bij in-, uit- als doorvoer niet grooter mag zijn dan de wer kelijke kosten bedragen. De heeren Van Rappard (V. B.) en Hiemstra (S.D.A.P.) waren het eens met de gedachte van den heer Winter mans, maar zouden die liever in een motie belichaamd zien. De heer V a n G ij n (V. B.) drong aan op wegneming van uitvoerbelemmering door de booge keurloonen. Minister De Geer achtte het on juist, deze zaak bij de Middelenwet te be handelen. De tarieven zijn geregeld bij Kon. besluit van 1922. De ministers van landbouw en van arbeid zouden een wijzi ging moeten bevorderen. Intusschen zal spreker overwegen, of hij iets zal kunnen doen. De heer Wintermans trok zijn amendement in, waarna het wetsontwerp e. h. s. werd goedgekeurd. De Marinebegrooting. Hierna werd de behandeling van de Ma rinebegrooting voortgezet. De motie-K. Ter Laan betreffende herziening van de Pensioenwet met het oog op verhooging van de pensioenen, vóór 1920 verleend, werd verworpen met 49 tegen 29 stemmen. Vóór: soc. en vrijz-de- mocraten. De motie-O u d betreffende herziening van de pensioenen der vóór 1920 gepen- •ionneerden bij de Zeemacht werd ver worpen met 48 tegen 29 stemmen. Vóór: Moe - en vrijz-democraten benevens de hee- Bulten (R.-K.) en v. d. Bilt (R.-K.). In behandeling kwam een amendement- Oud om te schrappen de gelden, benoodigd Toor een nieuwe onderzeeboot (f250.000). De heer J. J. G. v a n D ij k (A.-R.) noemde het amendement destructief. Minister Lam'booy verklaarde het onaannemelijk. Het amendement werd hierna verwor pen met 48 tegen 28 stemmen. Voor: soc.- en vrijz.-democraten en de heer Braat. Op art. 16, 17 en 18 had de heer Oud een amendement ingediend tot schrapping Tan de gelden, aangevraagd voor den bouw van twee torpedobootjagers. In verband met den uitslag der vorige «temming trok de heer Oud dit amende ment in. Nadat vervolgens nog enkele personeels aangelegenheden waren behandeld, werd de vergadering verdaagd tot heden 1 uur. Het stadhuis te Aarden burg. Het aardige raadhuis te Aar denburg staande aan het vroolijke markt plein in het oud-Z.-VIaamscho stadje, is gerestaureerd volgens het plan, dat dr Kalf te 's Gravenhage belangeloos ont wierp aan de hand van do teekening, gebruikt bij den oorspronkelijkeu bouw jUen heeft den hoofdvorm van den geve] behouden, doch alleen werden de ver sieringen meer in den geest van den tegenwoordigen tijd gebracht. Het geheel werd opgetrokken in baksteen, afgewis seld met natuursteen, terwijl in verband met den onderbouw de toren niet 50, doch slechts 31 M. hoog werd gemaakt Inwendig is alleen de raadzaal opge knapt. Invoer in België. Bij de> Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middel burg kwam van de afdeeling Handel van het Departement bericht in, dat sedert 1 October 1.1. in België dei laatste bijzon dere tarieven van invoerrechten zijn ko men te vervallen, in verband met de omstandigheid, dat Duitschland vanaf diein datum bij invoer in België meestbegunsti- ging geniet. Als gevolg valn een en ander wordt thans bij invoer in België voor alk goederen, ongeacht de herkomst, het mi nimumtarief toegepast, waardoor het re gime van de certificaten van oorsprong althans voorloopig heeft opgehouden te bestaan. Benoemd tot correspondent van Do Nedei'landsche Rank te Vlissingen de heer A. P. Dekker aldaar met ingang van 1 Dec. ai.s. Waarschuwing. De Oom- missaris van Politie tei Goes waarschuwt belanghebbenden voorzichtig te zijn met het aanknoopetn van relatiën met Ohris- tiaan Smith, geboren ta Amsteradm 31 Juli 1875, zich noemende oprichter en voorzitter van het Kolonisatiekantoor „Saskatchewan", wonende te Saskatoon (Canada), tijdelijk verblijvende te Rotter dam. Hij tracht thans personen te bewegen als landverhuizer naar Canada te gaan. In overweging wordt gegeven eerst in- lichtingen in te winnen bij den Gommis- saris van politie. ELectrificatie van Wal che- r en. Tusschen Ged. Staten van Zeeland en B. en W. van Middelburg .is thans volledig overeenstemming bereikt over het ondernemen der electriciteitsvoorziening van liet gelieele giland 'Walcheren door Middelburg. Spoedig zullen de nader uit gewerkte voorstellen aan den raad ter beoordeeling worden voorgelegd, terwijl van de zijde van Ged. Staten deze over eenkomst in de Statenzitting van Decem ber zal worden behandeld. Frauduleus verhandelen en vervoeren van steenkolen. Naar de Tern. Courant verneemt, wordt er den laatsten tijd door de gemeente-politie te Neuzen streng toezicht gehouden op het frauduleus verhandelen en vervoeren van steenkolen. Zoo is er in den nacht van 22 op 23 November 1.1. een partij, kolen, groot 2000 K.G. in beslag genomen. Ter toelichting zij gemeld, dat het vol gens wettelijke bepalingen verboden is, o.m. voor het kanaal GentTer Neuzen, steenkolen te koopen en af te halen van schepen op dat kanaal, zonder speciale vergunning van den betrokken Minister. Aan den dood ontsnapt. Dins dagmiddag zijn de 15 passagiers van een autobus GoesMiddelburg door groote oplettendheid van den chauffeur aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de bus den bewaakten overweg "tij 's Heer Arends- kerke naderde, stonden ,de hoornen open niettegenstaande een materiaal-trein, die iederen Dinsdag van Vlissingen naar Goes rijdt, om daar markttrein te worden, aan kwam. Nog net bijtijds werd de chauffeur den trein gewaar en stopte, terwijl hij nog tijd kon vjnden een aankomenden motorrijder voor het gevaar te waar schuwen. Tegen den nalatigen spoorweg ambtenaar is proces-verbaal opgemaakt 'tls zeker onbegrijpelijk, dat men in een tijd als deze, waarin zoovele dergelijke ongelukken voorkomen, niet beter £plet. Middelburg:. Door den Chr. Besturen bond en den Middelburgschen Bestuur- dersbond is aan den raad een adres ge richt met verzoek: le. Ook dit jaar, even als de laatste voorafgaande jaren aan de werkloozen en hen, die aan de werkver schaffing zijn te werk gesteld, met Kerst mis een extra uitkeering te verstrekken. 2. Evenals in den winter 19251926, voor de komende wintermaanden een' toeslag voor brandstoffen te verstrekken aan pnder sub 1 bedoelde personen. Te meer meenen adressanten, dezen toeslag te moeten vragen, omdat de brandstoffen, vergeleken bij den vorigen winter, abnor maal hoog in prijs zijn. Vlissingen. B. en W. deelen den raad mede, dat de trappen in de Vluchtharen in het algemeen in slechten toestand ver- keeren, maar vooral die, waar de motor boot van ,het Nederlandsch loodswezen bij stormweer ligplaats neemt, wat maakt, dat de veiligheid van het te meren vaar tuig niet meer verzekerd is. Voor de noodige verbetering moeten o.a. 4 palen ingeheid worden. De aannemer Visser, die werkzaamheden verricht voor „De Schelde" is bereid dit voor f800 te doen, wat B. en W. zeer billijk voorkomt, waar op zij voorstellen hen een crediet tot dat bedrag te verleenen, welk bedrag uit on voorzien is te vinden. Gees. De Symphonic. Met het te gemoet treden van den winter is ook weer het tijdperk aangebroken voor zaal- muziek en zanguitvoeringen. De orkest- vereleniging „Do Symphonie" luidde gis terenavond in de goed bezette tooneel- zaal van het Schuttershof het seizoen in met een concertprogramma, bestaande uit 3 nos. vóór en 3 na de pauze. Begon nen werd met „Leichte Oavallerie", ouver ture, Franz v. Suppé. Hein aardig niet zwaar nummer. Zeer geschikt voor inzet. Hierna „Trovatore", potpourri, G- Verdi. Een mooi stuk met spiekende melodiën, aardige verrassingen en wendingen. De clarinet was er in dit no. wel eens te gen aan, terwijl de 2e violen af en toe wat zwak waren. Overigens goed uitge voerd. Als laatste gedeelte van het programma vóór de pauze „Achte Symphonie" H mol (wij zouden zeggen C kl. terts) van Franz Schubert. Ben pracht-nummer, doch tamelijk ingewikkeld en veel oplettendheid eischend, dat de vereeniging in 'de ge legenheid stelde blijk te geven van haar kennen en. kunnen. NaJ een goed door voelde inzet van contra-bas en cello's hoorden wij in dit no. ook dei mooie zuiver rondvloefende tonen van de ko-, per-instrumenten. In het 2e deel van dit no., met zijn liefelijk meesleepende melo diën gaven de eerste violen het bewijs voor hun taak berekend te zijn. Zuiver en vol in de forti, teeder en gevoelvol in piano, hebben alle partijen medegewerkt om dit no. zóó uit te voeren dat wij het gerust het glanspunt van het concert kunnen noemen. Met veel genoegen heb ben wij dit no. beluisterd. Het was een prachtige vertolking, hot stuk waardig. Na de pauze „Aus Mozarts Reich", Fantasie, Ernst Urbach. Een numlmer met veel bekende wijzen, waarin de eerste violist, de heer T., de gelegenheid kreeg zich aan het publiek voor te stellen als een hoog te waardeeren kracht. Het slot van dit no. eischt nog al vaardigheid. Het volgend©, „In der Windmühle", Gharacterstück, Nat. D. Mann, is een eigenaardig karakterstuk, waarin de molen nogal eens draait met veel wind en volle zeilen. Ofschoon goed uitgevoerd kon dit no. ons minder bekoren. Als slotnummer het bekende Nachtlager in Granada, ouverture, G. Kreutzer, dat heel goed is vertolkt. De fluit-toon kwam hierin goed uit met mooie zuivere klan ken. Den dirigent, den lieer Mannhardt komt een woord van lof toe voor dit concert. Wat hij met de Symphonie weet tot stand te brengen, strekt hem tot eer. De pia niste, mcj. Mannhardt, had een zeer werk zaam aandeel in dit concert, dat zij op lofwaardige wijze heeft volbracht. Het publiek heeft doorloopend1 op on dubbelzinnige wijze van zijn instemming blijk gegeven, na het slotnummer zelfs in die mate, dat de Symphonie niet ontkwam aan een toegift, bestaande in het hoog staand uitgevoerd no. 3 het 2e gedeelte, van vóór de pauze. Met voldoening mag de Symphonie op dit concert terug zien. Zij heeft hier mede liet muzieklievend publiek een avond van zeer te waardeeren muzikaal genot versohaft. In de gisteravond onder voorzitter schap van den heer T. van Heel gehouden vergadering der commissie voor econo mische spijsuitdeeling werd door den secretaris, den heer T. Faberij de Jonge, het volgende verslag uitgebracht: In tegenstelling met vorige winters, zonder vorst, zette deze winter reeds in de eerste helft van December met vorst en sneeuw streng in, zoodat we eerst voornemens waren de bedeeling iets vroeger te doen aanvangen, maar daar er slechts een week tusschen den datum' van het begin onzer gewone bedeelingen was en de ingrediënten ook nog niet alle aanwezig waren, besloten we om maar direct met onze volle vorige be- deelingsrol te beginnen. De commissie heeft wederom de ge wone bedeeling van driemaal per week gehandhaafd en vond geen aanleiding deze uit te breiden. De ambachts- en grond werkzaamheden moesten wel eenigen tijd stilliggen, maar dat had niet veel invloed op dg aanvragen. De gewone bedoelingen hestonden alle uit voedzame warme erwtensoep, doch door een ingekomen gift werden wij in staat gesteld tot het houden van een extra-bedeeling van brood en spek op 21 Januari 1926. Op 26 December 1925 begonnen met een rol van 69 hoofden van gezinnen bedeeld met 190 porties, werd dit getal op 31 December reeds uitgebreid op 74 gezinnen rnet 210 porties, welke allen' tot en met 29 Maart 1926 zijn bedeeld. Er zijn uitgereikt in 43 gewone bedeelin gen 8740 porties, plus een extra bedeeling van brood en spek. Voor de bereiding daarvan zijn aange schaft 1750 K.G. groene erwten, 2401/2 K.G. inlandsch spek, 100 K.G. gort, 118!/b K.G. rijst, wortelen, uien, prei en de noo dige specerijen. De Rekening sluit in uitgaaf met f 1753.77i/2, in ontvang met f 1638.281/s, alzoo met een nadeelig saldo van f 115.49. De Commissie dankt allen, die haar ook den afgeloopen winter met hunne bijdragen en extragift steunden en blijft de instelling nog steeds in de weldadigheid harer medeburgers ten zeerste aanbevelen. De rekening werd nagezien door B. en W. en den gemeente-secretaris van Gees en in orde bevonden, waarna zij, onder dankzegging aan dein penningmeester, werd vastgesteld. Serooskerke. (W.) Zondagavond 11. trad voor de Jongalingsreroen. Pred. 12;ld alhier op Ds P. v. Dijk, mett een rale getiteld: „Op de bres". Bij drie gedachten bepaalde spr. zijn gehoor. Ten eerste welk karakter de aan vallende vijand in den huidigen tijd ver toont, waarhij Spr. wees op heit gebrek aan een objectieve basis bij de religie; haar relativisme en haar mystiek, die haar meer als schoonheidsvereering ken merken, dan als een gehoorzamen van 's Hoeren wet en een hopen op Zijn be lofte. Ten tweede: of en zoo jai welke bres er in de muren valn ons geref. kerkelijk leven reeds door dien vijand geslagen is, waarbij gewezen werd op bedenke lijke uitlatingen over de Belijdenis, het verminderde kerkelijk besef en valsche mystiek binnen eigen kring. Ten derde welke roeping vooral het jon gere geslacht heeft in dezen tijd; om op de bres te1 staan en het heilige erf, door God ons geschonken in kerk en belijdenis, te verdedigen en waar het kan de bres sen te dichten. Met name ile Jongel. vereen, heeft hier een gewichtige taak. We hebben to leven uit het verleden, in het heden en voor de toekomst, mlet als vaste basis Gods Woord1 naar dei achoone Gc-ref. belijdenis, ons parool in leven en sterven. De kerk was zeer goed bezet. Souburg. Alhier is opgericht een comité van actie tegen het verdrag met België In dit comité hebben zitting Jhr H. A. van Doorn, A. Melis, C. E. Plugge, W. Louwerse Wz., J. A. G. Job. Alle inge zetenen zullen in de gelegenheid worden gesteld hun handteekening te plaatsen op het verzoek, dat de Eerste Kamer het verdrag verwerpt. Rilland-Bath. Gisteravond kwam de A.-R. Kiesvereeniging in vergadering bij een, onder leiding van den heer C. Jan sen, welke voor het eerst als voorzitter de vergadering presideerde. Hij sprak een kort woord ter opening, waarin hij een woord van waardeering wijdde aan 'deil afgetreden voorzitter, G. v. d. Leeden welke door droeve omstandigheden ge noodzaakt was geweest als zoodanig te bedanken. Door den secretaris werd ver slag uitgebracht van de vergadering der Centrale. Hierop werd de lijst opgesteld van .candidaten, voor de a.s. verkiezing der Prov. Staten. Door den secretaris werd nog een onderwerp behandeld „De politiek in den gemeenteraad", waarop eenige bespreking volgde. De vergadering was goed bezocht, en werd op de ge bruikelijke wijze gesloten. Heinkenszand. Woensdagavond verga derde in de Geref. Kerk alhier de Ring Westelijk Zuid-Beveland en N.-Beveland van den Bond van J. V. op Geref. Grond slag onder voorzitterschap van Hen heei C. Melse te Nieuwdorp. Door den heeT A. Nieuwenhuijze van Baarland werd als onderwerp behandeld „Noodzakelijkheid van letterkunde op de Jongelingsvereeni ging" op welk onderwerp een geanimeerde bespreking volgde. Door den heer F. de Schipper uit Nisse werd behandeld „Hef Noachitisch verbond". Ook dit onder werp lokte een leerzame bespreking u"t. Terneuzen. Gisteravond'had in de Geref. Kerk alhier een openbare vergadering plaats van de Geref. Kunstclub „Opgang" Als spreker trad ,op Ds von Meyenfeldt geref. predikant te Vrouwenpolder, met het onderwerp: .„Adama van Scheltema." Voor een talrijk gehoor schetste hij het leven van dezen dichter. Spr. droeg enkele zijner gedichten voor en liet. uitkomen de rijke gaven welke deze dichter bezat, maar ook zijn groote armoede, omdat hij leefde zonder God. Hoewel deze be gaafde dichter sociaal-democraat was, heeft hij nooit volle bevrediging bij deze partij kunnen vinden. Spr. stelde hier tegenover den rijkdom van den Christen dichter. De spreker wist zijn hoorders van het begin tot het eind te boeien. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Feijenoord, M. G. Gerritsen te Amersfoort, D. Kuilman te Borne en G. B. Westenburg te Beverwijk. Beroepen te Terkaple A. C. van Uchelen le Paesens. Te Nieuwe Schans, J. A. Swart te Dokkum. Bedankt voor Echteld, C. D. Israël te Koudekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonrewoerd, G. van Hei ningen te Ter Aar. Aangenomen naar Rottevalle, H. Smit, cand. te Nieuw Weerdinge. Doopsgez. Gemeenten. Beroepen te Zaandam (Oostzijde), J. G. Frericks, pred. te Aardenburg. Kamperland. Bij de Ger. kerk alhier zijn herkozen als ouderlingen dhrn S. Klap en H. Bouterse en gekozen P. Zwemer Cz., welke evenwel bedankte. Oostkapelle. Men schrijft ons: L.l. Dinsdag was de heer Duijker in ons midden om 's middags voor kinderen en 's avonds voor grooteren ons aan de hand van lichtbeelden te vertellen over den zen- dingsarbeid van het Java Comité. Ds Gijs man leidde beide malen het samenzijn. "We hadden goede uren in de Bewaarschool en mede door de hulp van den heer den Hol lander uit Middelburg, die kwam met zijn mooie lantaarn, hebben wij medegeleefd met den moeilijken maar zoo gezegenden arbeid van onze zendelingen. Aan collec ten, bussen en giften, tesamen ongeveer f 130, werd br. Duijker ter hand gesteld voor 't Java Comité. En als wij dan nog melden, dat de penningmeester van den Zendingsraad juist ongeveer f 70 aan con tributies had afgedragen aan mevr. van Voorthuysen te Domburg, zien wij dat ia onze gemeente veel liefde is voor de zen ding. Dat wij dan ook steeds meer den ar beid onzer zendelingen in den gebede mo gen gedenken. Terneuzen. Gekozen tot ouderling bij1 de Geref. Kerk de heeren A. Dieleman, J. J. de Jager en A. van der Sloot en tot diaken dhr Jac. den Hamer. M o o i e g i f t. Ds A. G. H. van Hoo- genhuijze te Amsterdam heeft van IJ. te Z. een gift ontvangen van vijftien duizend De vrijzinnigen, die jarenlang hun kracht door tweedracht gebroken hebben, met het gevolg dat ze tot (politiek) moes gehakt werden, beginnen verstandig te worden. Onlangs werd gemeld, dat het standje van den heer Braat begint te verloopen omdat de leden naar den Vrijheidsbond terugkeeren. En nu geeft Mr S. v. Houten, die er nog een soort liberale partij op na hield, aan zijne volgelingen het advies om zich bij den Vrijheidsbond aan te sluiten. Een zeer verstandige maatregel. Wie zich aan een ander spiegelt, zegt het spreekwoord, spiegelt zich zacht. Niet minder dan in den liberalen hoek is er ook hij ons behoefte aan eendrachtig optreden. En niet minder dan dit bij de liberalen het geval is geweest bestaat bij ons de kans, dat we door tweedracht gesmaldeeld worden. Laten we dan voor ditmaal eens van onze tegenstanders leeren. OPMERKER. gulden, geschonken aan de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam met bestemming voor de Eltheto-kerk. D s W. E. van D uin. Naar „Woord' en Geest" meldt, heeft de kerkeraad van' Haarlemmermeer-Oostzijde, in tegenwoor digheid. van den consulent Ds Wielenga van Hoofddorp, zijn predikant Ds W. E. van Duin, verzocht, het voorbeeld va,ö Ds J. C. Aalders te volgen en zich aan' de gemeenschap der Geref. kerken te onttrekken. Ds van Duin heeft aan dit Verzoek geen gevolg gegeven. Scheuring te Baarn. Naar Het Handelsblad" verneemt is te Baarn be sloten tot de stichting van een Ned. Geref. Gem. Reeds hebben zich 25 ge zinnen bij de nieuwe gemeente aange sloten. Zondag as. zal de eerste gods dienstoefening worden geleid door Ds Smelik van Tienhoven. Ritihem. De heer M. B. de Meij, onder wijzer aan een Chr. school te Werkendam, vroeger hier woonachtig, is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school (Jan van Nassauschool) te 's-Gravenhage. Geslaagd voor examen Staatsinrich ting M.O. 'dhr Z. Gorn&lis te N oordgoraw©. Toelating hoofdonderwij- zers-examen. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 (toelating tot het hoofdonderwijzersexa men) merkt de Minister van Onderwijs, K. en W. op, dat de eisch, dat de onderwij zersakte moet zijn verkregen ten minste anderhalf jaar vóór de toelating tot het hoofdonderwijzersexamen, in de praktijk neerkomt dat er twee cursusjaren tusschen het eene en het andere examen moeten liggen. Bleef de wet een termijn van twee jaren (nl. kalenderjaren) voorschrijven, dan zou dat voor hen, die bij het onder wijzersexamen tot de laatste groepen be- hooren, een uitstel van nagenoeg drie ja ren beteekenen. De Minister acht dit in strijd met de billijkheid tegenover hen, die bij het onderwijzersexamen 'bij de eerste ploegen zijn ingedeeld. Niet zonder verwondering heeft de Mi nister kennis genomen van de bedenkin gen, die verscheidene leden hebben tegen het medetellen van assistentsdienst om te voldoen aan de voorwaarden voor de be noeming tot hoofd eener school. Men heeft eenvoudig rekening te houden met het feit, dat er assistenten zijn. en dat er onder hen zijn, die, wat bevoegdheid betreft om zelf standig in de school op te treden, met de onderwijzers zijn gelijk gesteld. Dat zijn de assistenten, die de onderwijzersakte bezit ten. De vraag is enkel, of men dezen per sonen beletten zal hun assistentsdienst te doen medetellen, wanneer zij moeten be wijzen, dat zij aan den nieuwen eisch van art. 27, eerste lid,of art. 109, tweede lid, voldoen. De Minister zou dat hoogst on billijk achten. Aan de eischen van art. 27, eerste lid, en art. 109, tweede lid, ook nog deze te verbinden, dat een zekere diensttijd na het verkrijgen van de hoofdakte moet zijn ver vuld, komt den Minister niet aanbevelens waardig voor, omdat daardoor een belem mering wordt geschapen, die in sommige gevallen ongewenscht zou kunnen blijken. Bij nota van wijziging wordt in art. "VTI een redactieverbetering aangebracht. Indië krijgt weer genoeg onderwijzers. Het Bat. Nwsbl. deelt mede, dat de toevloed van mannelijke leer krachten nu ruim is, n.l. ongeveer 20 tot 30 per maand. Maar de behoefte aan aan vulling is zoo ruim, de achterstand zoo groot, dat aan een overcompleet niet ge dacht behoeft te worden. Op het oogenblik is men bezig in alle tekorten te voorzien en de directeur van Onderwijs wil daar mee zoo ver gaan, dat desnoods do nieuw uitgezonden krachten boven de formatie worden geplaatst teneinde den achterstand in te halen. Op het oogenblik zijn Batavia en Bandoeng geheel voorzien; men werkt, naar gelang de krachten beschikbaar ko men, naar het Oosten toe. Slechts indien de toevloed van onder wijskrachten twee a drie jaar op gelijke sterkte aanhoudt, zou men ontslag van in dienst zijnde krachten moeten overwogen, maar uit den aard der zaak gaat ook dat niet zoo maar en in ieder geval valt daar op het oogenblik niets over te /zeggen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2