KWATTVa? No 48 Donderdag S5 November IfiSI® 4ie Jaargang 'feüïllëtöw. MARy ST JOHN. Buitenland. ^OLLE-MELK-REÉP A.-R. en S. G. P. Vraagt KWATTA-SPECOLÏÏS. KWtnuravu» k c Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Bi] het algemeen debat over deStaats. begrooting is mede door de redevoeringen van de heeren Mr Heemskerk en Ds Ker sten op heit verschil tusschen de Anti revolutionaire en de Staatkundig Gere formeerde partij opnieuw de aandacht ge vestigd. Opnieuw is daarbij gebleken, dat het verschil niet zoo groot is als men biji het lezen van sommige scherpe artikelen en het luisteren naar soms uiterst heftige debatten wel zou denken. Principieel is er al heel weinig verschil. Beide partijen voeren den strijd tegen ongeloof en revolutie en beiden wenschen handhaving en bevestiging van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven. Het ideaal van beide partijen is ook het staatkundig leven te doen beantwoorden aan de eiischen van het Wpord des Hee- ren. Omtrent de groote hoofdzaken zijn bei de partijen eenstemmig. Maar nu is het duidelijk, dat men op dit oogemblik niet bij machte is de be leden beginselen volledig door te voeren en in practijk te brengen. Die Antirevolutionaire partij heeft 13 leden in de Tweede Kalmer en de Staatk. Geref. partij 2. Voegt men daar 'dan nog bij de 11 Christelijk Historische leden, die het met de wenschen vaïi A. R. en 'S. G. Partij niet in alle opzichten eens zijn, dan komt mien tot een totaal van 26 leden, of nauwelijks een vierde van het aantal Kamerleden. Samen vormen deze drie partijen nog slechts een kleine minderheid en zijn ze veel zwakker dan de Roomsch Katholie ke Staatspartij met haar 30 leden en slechts even sterker dan de S, D. A. P. met haar 24 leden. Het is dus duidelijk dat deze partijen het volstrekt niet voor het zeggen hebben. Ze kunnen voorstellen indienen, b.v. in- zake Zondagsrust bij de Spoorwegen, in voering doodstraf enz., maar ze zullen daarmee niets bereiken. Van te voren staat het vast dat dergelijke voorstellen met groot© meerderheid zullen worden verworpen. Een Antirevolutionair minister kan al lerlei principieele ontwerpen aan de orde stellen, maar hij weet vooruit dat ze geen meerderheid zullen verkrijgen. Wat moet er nu gedaan worden? Bij de beantwoording van deze vraag gaan Antirevolutionairen en Staatk. Ge reformeerden uiteen. Die Staatk. Gereformeerden zeggen: wij moeten getuigen zonder ophouden. Altijd weeT onze beginselen poneeren en de ba nier van Koning Jeizus ontplooien. En al lacht dan de vijand en al worden we bespot en gehoond, om onze achter lijkheid en bekrompenheid, we zullen niet zwijgen, maar spreken. Zonder op houden moet er op worden gewezen, dat gerechtigheid een volk verhoogd en dat de zonde een schandvlek is der natiën. Op dit standpunt plaatst zich ook de Antirevolutionaire partij ein heeft ze zich altijd geplaatst. Jaar in jaar uit, zijn zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer bepleit de 'A. R. beginselen, die zijn overeenkomstig het Woord des Hee- ren. Maar hierbij is het niet gebleven. Toen de A. R. partij sterker werd, heeft zij zich met allen ernst afgevraagd of het met hare verantwoordelijkheid was overeen te bren gen indien zij zich bepaalde tot ge tuigen en of niet een poging gedaan behoorde te worden om althans iets van de beleden beginselen in practijk tebren- ir hm ii IIMM 1.,1—aw ii tmmmmmaHssMem* Uit hef Engelsch. 100) (o Zij dacht zeker, dat zij uitgenoodigd was om tegenwoordig te zijn bij een grooten brandstapel; en een ander klein jongetje noemde het een brandende braambosch, en toonde dardoor, dat hij zich de laatste les sen der onderwijzeres nog levendig her innerde. «Is het niet heerlijk?" merkte Mary's plaaggeest Tommy Stokes tersluiks op te gen een anderen krullebol. „Wat eene massa kaarsen en lekkers! Ik vind het heel hef van de juffrouw." 'Week, dat Tommy's meening door iedereen gedeeld werd, en gedurende de laatste week van haar verblijf in Lime -otreet, genoot Mary de algemeene popula riteit. Als zij door die buurt ging, leek het of er een wachtwoord door de huizen ging en werd zij door een groot geleide van ver- aarloosde kinderen naar huis gebracht. Prettig was dit nu juist niet. Eens "aa.r zelfs eene aubade gebracht are jongens. De bedoeling was goed, ar uitvoering treurig door gebrek 11 Sesckikte muziekinstrumenten. Het gen en den invloed van de revolutio- naire partijen te verzwakken. En die vraag is na rijp beraad en in overeenstemming met de adviezen van Groen van Prinsteirer 'bevestigend beant woord. Er is samenwerking gezocht met andere partijen. Niet omdat men hef met die partijen in alle opzichten eens was, het tegendeel was het geval, maar wel omdat er om trent sommige hoofdpuntèn eenstemmig heid heerschte. Zoo is de coalitie tot stand1 gekomen. Ongeveer een vierde eener eeuw hebben de reehtsche partijen samengewerkt. En niet zonder resultaat. Aan de uitslui ting van het Christelijk volksdeel is een einde gekomen. Wij hebben gekregen Ge deputeerden, burgemeesters, wethouders enz. van beslist Christelijke beginselen, wat op het bestuur van ons land van ontzaglijken invloed is geweest. Een in vloed veel grooter dan ooit met cijfers valt uit te drukken. Maar niet alleen op het bestuur, ook op de wetgeving hebben, de Christelijke partijen, heeft ook de Anti revolutionaire partij grooten invloed ge had. In negatieven zoowel als in positieven zin. Men heeft een verdere officieele ont kerstening van ons volk door middel van de wetgeving weten te voorkomen en daarnaast ook in positieven zin kunnen arbeiden. Wij herinneren slechts aan de Onderwijswetten, de zedelijkheidswetten, de sociale wetten, de vermindering van treinverkeer en postbestellingen op Zon dag, het neerdrukken van de revolutio naire woelingen in 1903 en 1918- Groot en zegenrijk is de invloed geweest door de reehtsche partijen uitgeoefend. Er is niemand in ons land, die dat zal kunnen ontkennen. Toch wordt deze samenwerking door de S-G.P. "afgekeurd. Zij stelt zich op het standpunt; alles of niets. Een stand punt, dat zij vermoedelijk zou verlaten, wanneer haar aanhang en in verband daarmede ook hare verantwoordelijkheid groeide, zooals dat bij de A. R. partij het geval is geweest. Intusschen, hierover kan verschil van meaning bestaan. Groen van Prinsterer drong met al de kracht die in heim was op samenwerking aan, anderen keurden die af. Hier is een verschil van tactiek. Maar een verschil, dat niet van zóó groote beteekenis is dat daarom beide partijen als vijandig© machten tegenover elkaar behooren te staan. Het beginsel is in hoofdzaak hetzelfde, men staat tegenover dezelfde tegenstan ders, welnu, dan behoort men ook al is er omtrent tactische vragen verschil van opvatting, te staan naast en niet tegenover elkaar. Worde dit in den komenden strijd niet uit het oog verloren. Dreigende spoorwegstaking in Canada. De uitkomst van de onder 15000 spoor wegbeambten in Canada gehouden stem ming is geweest, dat een verpletterende meerderheid zich voor een staking ver klaard heeft, ten einde loonsverhooging te verkrijgen. Men acht het echter nog moge lijk met de partijen tot overeenstemming' te komen. De zeeriooyerij in China. Het stoomschip „Wahai" op wèg van' zingen bepaalde zich hoofdzakelijk tot de welbekende wijzen: „Rule Britannia" en „God save the Queen". „Juffrouw zal niet begrijpen, dat wij het voor haar bedoelen," merkte een jongen, Phil Harmon op. „Ik heb wat bedacht," merkte Phil verder op na een lang stil zwijgen, waarin er veel gefluit en gefluis ter was geweest; „zouden we hier en daar niet een woord veranderen, zoodat zij weet, wie wij er mee bedoelen?" „Waarlijk, gij zijt knap, Phil. Wat dom me jongens waren wij toch, dat wij dat niet bedacht hebben!" antwoordde Dick Sa- wers. „Voorwaarts, jongens!" Mary, hoewel zeer verwonderd over dit ongewoon betoon van hoffelijkheid, vermaakte zich zeer met de dichterlijke verandering van Phil: „Send her victorious, Appy and glorious, Long to reign over us, Teacher we mean." „Hard zingen, jongens, volhouden!" schreeuwde Phil; „is het niet prachtig? dat kan men niet verkeerd begrijpen „teacher, we mean." (Wij bedoelen de Juffrouw.) „Dank u, Phil, dank u allen, jongens," zeide Mary, 'haar best doende zich ernstig te houden. Kongmoon naar Yeungkong is door zee- 'roovers den 19den dezer overvallen. Nadat het schip de maritieme douane van Ngai- moon verlaten had, traden plotseling een twaalf goedgekleede passagiers naar voren en schoten de militaire garde en drie' leden der bemanning neer. Een priester en zeven zusters van de Canadeesche missie werden in cabines van het schip gevangen gezet. Zij bleven daar zestig1 uren opgesloten. De roovers dwongen den kapitein naar Chekpei te varen, waar zij' het schip lieten stranden. Zij beroofden toen de passagiers van alles, lieten den volgenden dag het schip leeghalen en vluchtten 's avonds met me'devoering van de Chineesche passagiers als gijzelaars. De Vereen jij de Staten en Mexico. De publiekmaking door bet departe ment van Staat te Washington van een tot nu toe geheim gehouden correspon dentie tusschen Mexico en de Vereen. Staten, nopens de toepassing van de nieuwe wetgeving in Mexico, betreffende de Amerikaansche petroleumrechten in Mexico, heeft het gerucht doen ontstaan, dat de Vereen. Staten van zins zijn in, deze kwestie zoo krachtig mogelijk positie te nemen, en zelfs niet op te zien tegen het terugroepen van hun gezant uit' Me xico. Ofschoon het departement van Staat! de gewisselde nota's publiceert, zonder er commentaar aan toe te voegen, is de loon, waarop de Amerikaansche nota's gesteld .zijn, zoodanig, dat hij is op te vatten als een aanwijzing, dat het voort bestaan van de diplomatieke betrekkingen in gevaar wofdt gebracht, indien den Amerikaanschen burgers in Mexico den' vollen eigendom en het volle genot van hun eigendomsrechten aldaar wordt ont houden. De Koningin van Roemenië vertrokken. De Koningin van Roemenië is met be stemming naar Frankrijk te New York' aan boord gegaan van de „Berengaria"' na een radio-telefonische afscheids-bood- schap, aan het Amerikaansche volk, waar bij dit wordt gevraagd, zijn belangstelling niet aan de oude wereld te onthouden, want de oude en de nieuwe wereld moeten elkaar begrijpen en helpen. De boodschap eindigt met een „tot weerziens Amerika, dierbaar, schoon Amerika". Nooldiweieir In Zuid-Frankrijk. Een telegram uit Nice maakt melding van overvloedige stortregens, waardoor groote schade wordt aangericht in het heele departement. Te Roquebillière is een 20-tal huizen geheel bedolven onder neerstortende aardmassa's. Het aantal doodem bij deze ramp bedraagt twintig. Een nader bericht uit. Nice meldt, dat de schade bedraagt eenige rnijlioenen fr. Vooral in het dal van de Vesubie. Men meldt, dat de geheele berg Belvedère be weegt; men vreest voor nog meer berg- stortingen. Korte berichten. Volgens bericht uit Londen heeft de verklaring van Chamberlain, dat de ontwapenings-conferentie van den volken bond in 1927 wel niet zal worden ge houden, in Engeland groote teleurstel ling gewekt. j: Volgens een bericht uit New York heeft de Amerikaansche overheid beslag gelegd op een uit Antwerpen te New York aangekomen Belgisch stoomschip, dat, naar gezegd wordt, champagne en andere alcoholische dranken aan boord had. Volgens een bericht uit Rome moet het Chamberlain gelukt zijn, een samen komst tusschen Briand en Mussolini voor te bereiden. De ontmoeting zal bij het Lago Maggiore plaats hebben en Cham berlain zal daarbij trachten tegenwoordig te zijn. Dezer dagen zijn te Kief een vijf tigtal particuliere kooplieden gearres teerd. De reden voor deze arrestaties wordt niet gemeld. Generaal Herzog, de Zuid-Afrikaan- scbe eerste-minister, is van Londen ver trokken, voor een bezoek aan Portugal, wat hij op de terugreis aandoet. Een groote menigte deed hem uitgeleide. Van heden af zal te Brussel en, voorsteden op groote schaal op 'de straat verlichting worden bezuinigd. Om half twaalf des avonds zullen talrijke straat lantaarns worden uitgedoofd. Verder is besloten, dat de bioscopen, de schouw burgen de winkels en de café's hun straatverlichting met 25 percent moeten verminderen, zoowel voor wat de licht sterkte als den duur van het branden der lichten betreft. Van de negen gekwetsten aan boord van de torpedioboot Möwe, die tengevolge van het springen van een stoomleiding gewond waren, zijn er drie bezweken. De andere zes verkeeren niet in levens gevaar. Er zijn statistische opgaven ver schenen over het auto-verkeer te Ber lijn. Het aantal personenauto's is 24.546 waarvan 8035 huurauto's en 405 bussen, verder zijn er Y)107 vrachtauto's en 16744 motorrijwielen. Er rijden ook nog „aap jes" in de Duitsche hoofdstad en wel 416. In de binnenstad ziet met ze zel den of nooit, doch in de buitenwijken komen ze nog voor. Een koetsier ver telde aan het Berl. Tagebl. dat zijn klant jes in hoofdzaak oude dames en heeren' zijn. In den mist zijn te Dagenham hij Londen twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Een dertigtal reizi gers werden gewond. Er zijn geen dooden. Volgens een bericht, uit Milaan, zal de weder ingevoerde doodstraf in Italië voltrokken worden door militie-soldaten. De executie is piet openbaar. Een dure nalatigheid. Gisterenavond kwam in den gemeente raad van Maassiluis in behandeling een voorstel van B. en VV. tot betaling van! een bedrag van f 105.000 plus 5 pet. rente van 1 Nov. 1921 af, aan den reeder Bos te Vlaardingen, als schadevergoeding wegens tekortkomingen der gemeente Maassluis. Dhr Pos had vóór 1921 té Maassluis een bedrijf willen stichten enf had daarvoor een overeenkomst met dé gemeente gesloten. De gemeente bleef evenwel in gebreke de. overeengekomen! werken uit te voeren, waarop de heer Pos een eisch tot schadevergoeding bij! de rechtbank aanhangig maakte. De rechtbank veroordeelde de gemeente Maassluis tot betaling aan den heer Poé van een bedrag van f 284.437.88 met 5 pet. rente van 1 Nov. 1921 af. De daarna tusschen beide partijen gevoerde onder handelingen leidden tot bovengenoemd voorstel, waarbij de aan den heer Pos afgestane terreinen weer aan de gemeente komen. De raad heeft het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. De klucht was te veel voor Maurice, en hij moest zich snel terug trekken. Het scheen wel of Janet er het meest door ge troffen was; zij sneed groote stukken van eigen gebakken koeken, en deelde die met chocolade uit; maar nu kon Janet ook ge makkelijker zoo gastvrij zijn. De jongens stonden verpletten durfden zich niet ver roeren, toen haar bevallige gestalte zich op den drempel vertoonde; zij wilden „de juffrouw" hebben. Toen Mary eenige oogenblikken later verscheen, verhelderden hunne gezichten, en hielden zij op met el kander uit verlegenheid te duwen; allen verdrongen zich om Mary. „Was het niet knap van Phil, Juffrouw? Nu weet gij wie wij meenen." „Ja, ja," stemde Mary haastig toe, want hare mondhoeken begonnen zenuwachtig te trillen; „het is zeer vriendelijk van u jongens, eet nu de koek en drink de choco lade op, want het begint te sneeuwen." Behalve deze wisseling van beleefdheden had Mary het ook op eene andere wijze zeer druk. Zij moest lange besprekingen houden met Mr Senhurst, en niet weinige jj met Janet, die echter van zuiver huishou- delijken aard waren; soms ontstond uit zoo'n gesprek een woordenstrijd, waaruit Mary, hoewel vermoeid, altijd als overwin naar te voorschijn trad. Janet begon in te zien, dat Mary de zaken naar eigen goed dunken wilde regelen. Maar over het ge heel was Janet vrij tevreden en buiten gewoon vriendelijk; gedurende de laatste dagen scheen ze nauwelijks te kunnen verdragen, dat Mary uit haar gezicht ging. Soms, als Mary bezig was met haar werk of zat te schrijven, staarde zij haar zóó lang aan, totdat hare oogen zich vulden met tranen. Mary merkte het niet, maar Maurice wel en hij was niet weinig ge roerd door deze nieuwe lieftalligheid en zorg van de zijde zijner vrouw. „Als Mary haar eigen zuster was, zou zij niet meer van 'haar kunnen houden," dacht hij; maar het was niet enkel genegenheid van Janet. „Lieve Mary, ik kan het denkbeeld1 niét verdragen, dat gij ons morgen gaat verlaten," zeide zij den avond vóór haar vertrek. Zij stond bij het vuur in haar kamer; Lettice en haiar tante pakten eeni ge oude boeken uit de kast in; Mary lag op haak knieën en was druk bezig. „De 'eenige troost is, dat gij spoedig met al dit nare werk afgedaan en tijd zult heb ben om t© rusten." „Tijd om te rusten!" „Tijd om té rusten!" riep Marv met ver schrikt gelaat uit. „O, Janet, wensch mij alles toe, behalve dat; wij zijn voorne mens om druk t© werken, niet waar, Lettice!?'' want Lettice zou met haiar mede r i i i ii i iiïïi l ibhiiihhT dr— O, wat zijn we neutraal! In .„De Bondsstem", het orgaan vaiï den (neutralen!) Ned. Bond van Technici werden de leden der Haagsche afdeelinig uitgenoodigd deel te nemen aan een ex cursie naar het Gemeentemuseum onder leiding van Ds van Gelder op Zondag 24 Oct., 's morgens .10 uur 15 min. Op Zondag en nog wel onder kerktijd. De „Chr. Technicus" voegt hieraan toe„Mogen we hieruit opmaken, dat geen der Haagsche leden van dien bond zich interesseert voor de kerk, of negeert men, eenvouding de overtuiging van hen, die den Zondag als den Dag des Heereiï eeren? Laten de Christen-Technici, die nog 4aan het begrip „neutraal" vasthou den, hierop het antwoord eens trachten te vinden, om daarna hun conclusie te trekken." Vrijzi nnige concentratie. Mr g. v. Houten en zijn politieke vrienden hebben, naai* de N. R. Ort. meldt, overwogen, dat voor een, afzonder lijk optreden bij dei verkiezingen voor Kamer, Staten en gemeenteraden geeu aanleiding meer bestaat, nu de Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond, de Liberale Staatspartij hun, op een door hen gedane vraag, het voornemen heeft te ken nen gegeven, ook in het vervolg kratehtig op te komen tegen het lastenstelsel, zoo als dat in de tegenwoordige Kieswet is geregeld, welke strijd door die frafctie reeds is aangebonden door de indiening in April 19215 van haar initiatief-voorstel tot wijziging van dia wet. Mitsdien ad- viseeren zij hun politieke vrienden, den Vrijheidsbond in den vervolge kraichtig te steunen. Invoerrecht op vleies ch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie van deskundigen voor de sa menstelling van da prijscourant ter be rekening van het invoerrecht op versclt of gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 k.g. f 80; Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 k.g. f 40. Gedurende de maand December 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedragen, 10 pet. van de hiervoor vermelde waar den. 0 x-K e i z ei r Wilhelm. De Lokal Anz. verneemt uit PotsdaVn- sche kringen, die met de keizerlijke fa milie nauwe betrekkingen onderhouden, dat de geiweizen keizer aan „Hexensohoss" (spit in den rug) heeft geleden, maar nu aan de beterende hand is. De autobusconceissies. In verband meit de aanneming van de wet op de autobusconcessies door de Staten-Generaal, welke wet op 24 Augus tus 1.1 .in werking is getreden, moeten alle 'eigenaren van autobussen binnen een half jaar, dus uiterlijk 24 Februari 1927, in het bezit zijn van een concessie. naar Orome gaan heit zou een maand van rust en geluk zijn voor de door zorgen gedrukte en toch kinderlijke Lettice. Zij glimlachte in antwoord op diei vraag van Mary en ging toen voort met de boeken aan stapels te zetten. Met Tante Mary wer ken was prettiger dan met andere men- schen spelen; het zou haast te veel ge luk zijn, om een héélei maand miet haar in het mooie nieuwe huis door te brengen. Zou zij niet slapen in de kamer naast die harer tantei? en Roy, de nieuwe zwarte poedel, die Maurice bezorgd had, zou in de kleine klokkenkamer slapen. Wat zou den ze samen lange wandelingen maken! Wat zouden ze rustige', gezellige avonden doorbrengen met slechts Roy tot gezel schap! Lettice hald bijna niet kunnen sla pen door dit heerlijk vooruitzicht. „Ik wilde, dat gij mij: dat alles liet afmaken," ging Janeit voort, terwijl zij hen met ontevreden blikken gadesloeg; want zij wilde, dat MaVy bij het vuur zou komen zitten en zij nog wat gezellig zouden praten. Maar zij had even goed tegen den wind kunnen praten. Mary zag haar slechts goedhartig lachend aan en ging toen voort met het inpakken der boeken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1