Kerknieuws PralüKErtH. Laad- sa TaiibOBB. f etBHSKliap sb knisi. Gemengd Nieuws. dus in 1914, werd de dienst op hot baanvak Eed©Maldeghem, dus het op Belgisch grondgebied liggende deel van de lijnen van de Stoomtramwegmaatschap- pij BreskensMaldeghem gestaakt, eerst thans is het mogelijk de dienst op dit baanvak te hervatten en wel op' Donder dag 25 November a.s. Ccstkapelle. Maandagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging onder voorzit terschap van dhr P. Cornelisse. Na ope ning en lezing der notulen leidde de voor zitter in bet onderwerp „Medezeggenschap in bet bedrijf". Op duidelijke wijze werd dit onderwerp uiteengezet. De conclusie was dat dit vraagstuk nog niet rijp is voor de practijk. Verder werd besproken de a.s. Statenverkiezing. Een 8-tal namen werden genoemd om op de candidatenlijst te plaat sen, n.l. S. Brandsma, Mr P. Dieleman, J. W. van 't Hoff, H. Brand, J. Bosselaar, J. A. Vertregt, L. J. van Voorthuysen en A. D. Littooij. Besproken werd nog de te voeren propa ganda. Ds Douma eindigde met dankgebed. Westkapelle. Alhier vergaderde Maan dagavond in de consistoriekamer de afd. „Het Groene Kruis", onder voorzitter schap van den heer ds W. Reus. De verga dering was slechts bezocht door 15 van de ruim 400 leden. Allereerst deed de secre taris voorlezing van een schrijven van den heer dr Plugge uit Souburg, voorzitter van bet bestuur der Prov. Groene Kruis-veree- niging, dat de rijwielbrancard van de afd. Vlissingen thans ter beschikking zal ge steld worden voor de afd. te Westkapelle. De voorzitter stelde voor, dit aanbod dank baar te accepteeren, waarmede de verga dering instemde. De afgevaardigde naar de in de Pinksterweek gehouden algem. verg. van de Provinciale bracht daarna verslag uit van hetgeen op die vergadering was behandeld. De secretaris deed daarna voorlezing van de inventarislijst, waarop na eenige bespreking besloten werd tot het aanschaffen van eenige artikelen. Daarna werd door de vergadering besloten niet verder in te gaan op het in de vorige ver gadering geopperd denkbeeld tot aanschaf fing van een hoogtezon-installatie, zulks na voorlichting door den heer dr Engel- foregt, daar zich dit z. i. niet leent voor de algemeene practijk. De heer dr Engelbregt deelde daarop nog mede, dat hij binnen kort gratis een cursus hoopt te geven aan mannelijke cursisten in eerste hulp bij on gelukken. Een oproep daartoe zal gedaan worden. De begrooting voor 1927 werd vastge steld met f 500 voor ontvang en uitgaaf. De heeren W. Minderhoud Pz. en Jacs. Minderhoud werden aangewezen als leden van de commissie tot het nazien der boe ken en kas van den penningmeester. Daarna had de verkiezing plaats voor 2 leden van het bestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren B. P. Baaij en P. Roelse. Laatstgenoemde had verzocht niet meer voor een verkiezing in aanmerking te willen komen. Herkozen werd de heer B. P. Baaij en gekozen de heer Woldringh van der Hoop, die beiden hun benoeming aannamen. Daarna werd nog eenige be spreking gevoerd over het aanschaffen van noodzakelijk materiaal en onderhoud van het magazijn, waarna sluiting. Zoutelande. Gisternamiddag had J. d. M., huisvrouw van den werkman R. L., al hier, het ongeluk in haar woning te vallen. Een der buren vond baar met een bloeden de hoofdwonde op den vloer liggen, terwijl zij klaagde over inwendige pijnen. Hoe de val is veroorzaakt wist zij zelf niet te zeg gen. Hoogstwaarschijnlijk is zij langs een ladder naar den zolder willen gaan en is zij duizelig geworden of is de ladder gaan uitglijden. Dadelijk is geneeskundige hulp van dr B. S. Drijber te Koudekerke inge roepen, die spoedig ter plaatse was, welke de wond heeft verbonden en niet kon con- atateeren dat er inwendig iets gebroken was. Des avonds was haar toestand naar omstandigheden redelijk wel. Arnemuiden. Op de gewone vergadering der A.-R. Kiesvereeniging werden namen genoemd voor de groslijst voor de verkie zing van de Prov. Staten. Op de lijst wer den geplaatst de heeren S. Brandsma, J. W. v. 't Hoff, W. J. den Hollander, L. Th. Vogelaar, A. D. Littooij en A. Cornelisse. Verder werd besproken de houding van onze A.-R. Tweede Kamerleden bij de stemming over het Ned.-Belg. verdrag. Een motie van afkeuring hierover trof geen doel meer meende men. Algemeen be treurde men het, dat de leden der Tweede Kamer niet meer voeling hielden met de 'kiesvereenigingen. Van wat er zooal in ons volk leeft, blijven ze meest onkundig. Daar om achtte men het beter een persoonlijk bezoek aan Mr de Veer, ons Zeeuwsck lid van de Eerste Kamer. Met alg. stemmen werd daartoe besloten en werden aangewe zen de heeren v. d. Graaff, Schuit en v. d. Louw. Men hoopte dat dit voorbeeld door meerdere kiesvereenigingen zou worden opgevolgd, opdat Mr de Veer zou weten boe ons Zeeuwscbe volk over bet verdrag dacht. Daarna sluiting. Grijpskerke. Maandagnamiddag verga derd© de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, d e met gebod opent. Mot ilitzondering van den heer Poppe die met kennisgeving afwezig is, zijn voorts alle leden tegen woordig. Na lezing dc-r notulen doet de voorzitter modedeeling van de volgende ingekomen stukken: lo. Een schrijven van Gedep. Staten met betrekking tot veran dering veemarkt te Ooslburg, waartegen de Raad geen bezwaar maakt. 2o. Van hetzelfde college bericht, dat onder te rugzending van een exemplaar, de begroo ting voor den dienst 1927 door hen on der dagtoekening van 29 October j.l. is goedgekeurd evenals de door den Raad in zijn vergadering van 8 Oct- 11. vastge stelde wijziging begrooting voor den dienst 1926. En in da dorde plaats dat door den Commissaris der Koningin voor bet tijdvak 1927 tot en met 1930 tot zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente zijn herbenoemd A- Geschiere en A. Louwerse. Namens B. en W. stelt de voorz. voorts aan do orde do vast stelling wijziging begrooting voor den dienst 1926, tengevolge hoogere raming door den inspecteur der directe belas tingen, voor kwado posten gemeentelijke inkomstenbelasting, alsmede verschuldigde kosten aan dei gemeente Middelburg krachtens art. 86 der LO.-wet 1920. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt tot voorgestelde wijziging be sloten, door dei uitgaven voor genoemden (dienstmet(E 920 te verhoogen, te dokken uit den post onvoorzien tot gelijk bedrag. Vervolgens wordt overgegaan tot vast stelling ©ener verordening, als bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet, in afschrift mede te deelen aan Gedep. Staten. Verder wordt overgegaan tot vaststelling der ver goeding bedoeld bij art. 101 der L. O.- wet 1920, over het jaar 1925, ten behoeve van de bijzondere school in deze gemeente en overeenkomstig het voorstel van B. en W. bepaald op f 11.13, zijnde het bei- middeld beidrag per leerling, van de kos ten over hetzelfde dienstjaar der over eenkomstige openb. school, in de ge meente Ruinerwold. Voorts vindt vast stelling plaats van den pensioensgrondslag van den gemeente-recretaris en veld wachter tegen 1 Jan. 1927. resp. op f 1700 en f 1225. In verband met gewijzigde om standigheden ten opzichte gemeentelijk electriscb bedrijf, stelt de voorz. voor, nu dientengevolge de gemeente niet meer op zich kan nemen vrij gebruik licht toe te' staan aan het fanfarekorps in deze gemeente, genoemd korps daarin tegemoet te komen door vrijstelling te verleenen van de jaarlijksch verschuldigde bijdrage locaalhuur a f20, onder beding voortaan dan zelf voor lichtvoorziening zorg te dragon. Na vr ijbreedvoerige bespreking wordt daartoe besloten, en eveneens een besluit genomen een andere regeling te treffen inzake wekelijksche schoonmaak voormalige openbare school, waarin vo rengenoemd fanfarekorps, alsmede andere vereenigingen geregeld bijeenkomen, aan gezien de opbrengst van de vergaderingen de uitgaven voor onderhoud niet meer dekken. Eveneens wordt na breedvoerige bespreking besloten, een verzekering te sluiten tegen wettelijke aansprakelijkheid der gemeente, daaronder mede begrepen bet electrisch bedrijf, voor wat dit laat ste betreft gedurende den tijd dat het intact zal zijn. Verder zal adhaesie wor den betuigd aan het door de gemeente N. en St. Joosland te zenden adres aan de gc-meente Middelburg tot verlaging der keurloonen, voor die gemeenten behoo- rendo tot den kring van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Middelburg. Tenge volge van meermalen gemaakte opmerkin gen door dhr Rotte, beoogende op som mige punten wijziging aan te brengen in de alg. politieverordening, deelt do voorzitter mede, dat genoemde verorde ning door R. en W. in zijn geheel is naigezien, en geen termen kunnen vinden den raad te adviseeren tot eeai- ge wijziging oveir te gaan, ook niet die bepaling, waar meermalen door dhr Rot te dei aandacht op is gevestigd, dat met paarden, gespannen voor wagens of kar ren op vaste1 assen, niet anders mag gereden worden dan stapvoets. Deze bepa ling acht men ten zeerste op zijn plaats. Dhr Rotte merkt op met een en ander wel accoord te kunnen gaan, als dan ook aan deze zaak de hand wordt gehouden. Dhr Vlieger vestigt nog de aandacht op de gebrekkige leiding die zich openbaart bij de drijvers van vee, wat tengevolge heeft, dat soms overal in en over wordt geloopen, en vraagt of ook dienaangaan de bepalingen zijn. De voorz. verwijst hiervoor naar hef Prov. Reglement op de wegen en voetpaden hetwelk hierin voorziet. i Ten slotte' kan men zich algemeen ver- eeinigen met de opvatting van B. en W. vooralsnog geen wijziging van dei politie, verordening ter hand te nemen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij over verschillende zaken vragen worden gesteld, welke door den voorzitter wor den (beantwoord, sluit deze de ver gadering, en eindigt de heer Vos op verzoek met dankzegging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dantumawoude, Th. Het- tinga, te Hindeloopen. Bedankt voor Gouderak L. G. Bruijn te Oene. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwendam (Amsterdam- Noord) G. von Meijenfeld te Vrouwepolder- Gapinge. Te Koög-Zaandijk, W. Seinen te Opperdoes. Te Zwartsluis, J. J. Bouwman te Urk. Bedankt voor Den Haag-West (vac-M. Schuurman en -Dr D. H. Tb. Vollenhoven), J. A. Tazelaar te Rotterdam en C. van der Woude te Gorredijk. Voor Katwijk aan Zee, J. Douma te Den Haag-Oost. Voor Baambrugge, J. H. Bavinck te Bandoeng, met verlof bier te lande. Geref. Gemeenten. Tweetal te Leiden, M. Hofman te Krab- bendijke en H. Kievit te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Aalsmeer, J. Jongeleen te Hilversum en Job. v. d. Vegt to Doesburg. Vrije Evang. Gemeente. De heer J. Dallinga te Geeraardsbergen (België) beeft een beroep naar de Vrije Evangelische Gemeente te 's-Gravenhage aangenomen. Voor de Evangelisatie zal hij thans vervangen worden door br. De Lang, die reeds ge ruimen tijd zijn helper was. Biggekerke. Tot notabelen der Ned. Herv. kerk alhier zijn in plaats van de heeren W. A. de Witte en G. Schout die zich niet meer verkiesbaar stelden, geko zen de lieeren A. Mol en L. de Pagter, en herkozen de heer S. Leijnse. Krabbendijke. Bij de gisteravond gehou den stemming voor liet kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de hee ren L. Verburg, Jac. Tolhoek, J. Nagel- kerke en P. Schouwenaar. lerseke. Bij de herstemming voor nota bele in de Ned. Herv. Kerk verkregen dhr G. Schouwenburg 51 st., dhr G. Paauwe 38 en van onwaarde 2. Gekozen eerstge noemde. Kapelle. Als gemachtigden in het kies college der Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen: Jan Baijens met 97, G. de Jager met 93, M. Glas Jb.z. met 89 en J. van Wingen met 91 st. In de vacature-P. van Oeveren, die ge kozen was als diaken, verkregen G. Osse- waarde 38, Johs. Schipper 14, 14 blanco en 21 diverse stemmen. Herstemming tus- schen G. Ossewaarde en Johs. Schipper. Dr J. Brinkman. Zondagmorgen werd te Haarlem in de beide godsdienst oefeningen, resp. door Ds J. W. Siertsema en door Prof. J. Hoekstra van Kampen, namens den kerkeraad der Gereformeerde Kerk officieel mededeeling gedaan van het besluit van Dr J. Brinkman, zijn ambt als predikant neer te leggen. Een deputatie uit den kerkeraad, die een samenspreking had met Dr B., teneinde hem te bewegen alsnog op zijn besluit terug te komen, had niet bet gewensche resultaat, hetgeen de kerkeraad zeer betreurt. Ontroerd hoorden de zeer vele aanwezigen deze mededeelin- gen aan. Ds Siertsema bracht Dr Brink man dank voor zijn toegewijden arbeid in de gemeente te Haarlem verricht. Naar Indië. Naar het Weekblad der Ned. Herv. Kerk meedeelt, zal ds Tj. Wielinga, laatstelijk Herv. predikant te Nieuw-Amsterdam, einde December naar Indië vertrekken. Vergaderen op Zondag. Ds D. Hogenbirk Wz. schrijft in de „Gharl. Kerkb." het volgende: Den laatsten tijd is meermalen ter spra ke gebracht het vergaderen van onze Ver eenigingen op Zondag. Niet alleen in onze gemeente, maar ook op andere plaatsen. Men begint te gevoelen, dat het met dat druk vergaderen op den dag des Heeren op den duur verkeerd uitkomen zal. Wat ter eener zijde gewonnen wordt, gaat aan den anderen kant verloren. Het gezinsle ven wordt op deze manier al meer ont wricht. Men klaagt, dat er gedurende de werkdagen weinig band in het gezin is, want altijd is er wat buitenshuis op te knappen. Zondags zou men vergoeding kunnen vinden voor dat gemis, maar dan zijn er de vereenigingen weer. Het is niet zelden een haasten om er tijdig te komen. Gelukkig wint dan ook de overtuiging aan kracht, dat vooral in een omgeving als de onze de Zondag meer moet besteed worden tot versterking en veraangenaming van het gezinsleven. Anders wordt er een geslacht „Calvinisten" gekweekt, dat „Gods eere op alle levensterrein zegt te bedoelen, maar ter plaatse, waar God het de eerste en hoogste roeping gaf, in eigen gezin, het minst van zijn „beginsel" terecht brengt. Zulke „Calvinisten" zijn nog nooit anders geweest dan groote schadeposten in de boeken van de Christelijke actie. Ds Hogenbirk erkent, dat het gemakke lijker is de theorie op papier te zetten, dan in het leven toe te passen, maar wil toch niet ophouden op het gevaar te wijzen. Woensdag 24 Nov. (Dankdag). Ned. Herv. Kerk. Ovezand, 9.30 u. leeskerk. Driewegen, 2 u. Ds Wagter van Oude- lande. Biezelinge, vm. ds. Jansen van Roozen- daal, nm. ds J. v. d. Vlugt, 5.30 u. ds v. d. Vlugt (voor Vrederust). Geref. Kerken. Baarland, vm. en nm. ds von Meen- feldt van Vrouwepolder. Kapelle, vm. en nm. ds A. Scheele. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.45 en 2 u. ds P. de Groot van Rotterdam. Geref. Gem. Borssele, vm. en nm ds Vreugdenhil van Bruinisse. Coöperatieve Melkinrichting en Zuivel fabriek „Walcheren" te Middelburg. Gisteren had in de sociëteit „St. Joris" een ledenvergadering plaats van bovenge noemde coöperatie onder voorzitterschap van den heer A. de Visser. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren J. Maas te Middelburg en A. Goodhloed te Serooskerke met resp. 45 en 48 stemmen. Tot lid van den raad van commissarissen werd herkozen de heer J. J. Mesu te N.- en St. Joosland met 47 stemmen. Aan de orde kwam daarop het voorstel van het bestuur orn het crediet dat de coöperatie heeft bij de Boerenleenbank te Souburg en dat thans f 25.000 bedraagt, te verhoogen met f 15.000. De voorzitter wees er op, dat de kleinverkoop toeneemt en er is soms te weinig geld om de leden te be talen. De bank te Souburg zou wel eens over het crediet willen gaan, maar daar tegen komt de centrale bank te Utrecht op. Het voorstel lokte nog al eenige discus sie uit, daar sommige leden meenden, dat het crediet van f 25.000 voldoende moet zijn en andere er gevaar in zagen bet te verhoogen. Hiertegenover werd door den voorzitter en den directeur betoogd, dat men al eens langer crediet moet geven dan vroeger, zoodat er soms f 19.000 aan debi teuren is en dan moet er voldoende geld voor uitbetaling aan te vragen zijn. Vroe ger ging het bij de middens tandsbank nog wel makkelijker, maar hier moet men en kele dagen tevoren aanvragen, daar Utrecht te beslissen heeft. Men heeft heele goede afnemers, als bijv. de Godshuizen te Middelburg, die echter met groote termij nen tegelijk betalen Het bestuur voelt echter met een dei- woordvoerders uit de vergadering dat, al is 4^2 pet. voor de rente bij de boerenleen bank niet te hoog, dit wel het geval is met 1/a pet. provisie, vooral waar het 'hier over groote sommen gaat. Het bestuur zal dan ook trachten dit verminderd te krijgen. Naar aanleiding van een der opmerkingen uit de vergadering werd er nog op gewe zen, dat de loop van zaken bij lageren melkprijs toch hetzelfde blijft. Het voorstel tot verbooging van bet crediet bij de bank tot f 40.000 werd aangenomen met 33 te gen 17 stemmen en een blanco. Bij de rondvraag werd door een der le den de vraag gesteld of bij levering bij ge wicht, zooals te Middelburg gebeurt, een aftrek van 3 liter op de 100 niet te veel is, waarop de directeur antwoordde, dat in den zomer het soortelijk gewicht van melk 1.028 en in den winter 1.031 is, zoodat een gemiddelde van 1.03 wordt genomen. De directeur ontkent dat dit te hoog is en ook dat te Vlissingen, waar per maat geleverd wordt, de leveranciers er beter aan toe zijn. Dit werd door sommige leden vol ge houden, doch ook waren er, die zeide meer melk uitbetaald te krijgen dan vroeger in de oude fabriek, waar niet gewogen werd. Er werd over dit onderwerp lang gedis cussieerd en door een der leden vrij scherp maar ten slotte werd aan bet bestuur over gelaten of men soms niet zou kunnen ko- inen met eenigen minderen aftrek dan 3 liter per 100. Nog werd eenigen tijd gediscussieerd over het al of niet wenschelijke dat de le den der coöperatie, als zij boter of andere producten aan de fabriek koopen, reduc tie daarop hebben. Velen voelden het recht en de billijkheid daarvan, doch er werd medegedeeld, dat het vroeger zoo geweest is, doch dat daarmede vrij dikwijls fraude is gepleegd doordat niet-leden ook aan goedkoope boter enz. werden geholpen. Het slot was dat met 30 tegen 16 stemmen be sloten werd de zaak te laten zoo zij is en de leden den gewonen particulieren prijs te laten betalen. Bij de verdere besprekin gen, die van internen aard waren, werd o.a. sterk naar voren gebracht de nood zakelijkheid van het voeren van een groote propaganda voor aansluiting bij de coöpe ratie. Nog word medegedeeld, naar aanlei ding van een vraag, dat bet bestuur reeds besloten heeft steun te verleenen aan den Kring Walcheren der Z. L. M. voor de ten toonstelling in 1927. Mond- en Klauwzeer. De minister van binnenlandsclie zaken en landbouw beeft met ingang van 23 de zer ingetrokken zijn beschikking van 6 Juli 1926, waarbij werd verboden: A. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring omvattende de ge meente Baarle-Nassau; B. bet vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende Zeeuwscb-Vlaanderen; C. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens binnen een strook in de provincie Zee land, Noord-Brabant en Limburg langs de Nederlandsck-Belgische grens en in de gemeente Vaals, Wittem en Bockoltz, langs de Nederlandsch-Duitsche grens ter breed te van 1 Kilometer; D. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens van zons ondergang tot zonsopgang, binnen de sub B bedoelde grensstrook, omvattende de z.g. lste linie, namelijk bet terrein, bedoeld bij artikel 177 der algemeene wet van 26 Aug. 1822, Stbl. 38. De Schelde. In de Zaterdagavond in „Artis" gehou den vergadering van bet Koninklijk Ne- derlandscb Aardrijkskundig Genootschap sprak de beer Jan G. Sloff uit Bergen op Zoom, bij lichtbeelden, over „De Schelde met haar schorren en slikken". Aan zijn voordracht is bet volgende ontleend: Schorren en slikken zijn vergelijkbaar met de wangronden en kwelders bezuiden de Noordzee-eilanden. Een eigen flora, een apart faunabeeld kenmerken de Zeeuwsehe terreinen. In de lage slikken is weinig planten groei, slechts enkele soorten kunnen er tegen om soms onder een dikke laag slib te worden begraven en soms den onder grond onder zich weggespoeld te krijgen. Zet zich allengs meer slib af, zoodat de grond kooger wordt en niet meer zoo lang door den vloed overstroomd, dan kunnen er meer diersoorten optreden. Zandwor- men in den grond nemen bodemslib maar ook zwevende deeltjes uit 't water op en ge ven hetgeen voor ben onbruikbaar was weer af. Zij vormen „wormhoopjes", wel ke bet opkomende water gelijk maakt; in middels rijst echter het slikniveau. Ook het kleine zeegras, dat er nu gaat groeien, houdt weer slib vast. Is er na een paar jaar zooveel slib vastgehouden, dat er bij eb op de slikken geen water meer blijft, dan moet het zeegras hier verdwijnen en door zijn zaad een heenkomen zoeken naar lagere plekken. De zeekraal neemt zijn taak over. De wat grootere plantjes bier van zijn uitnemende slibvangers. Ook schelpdieren helpen mee. De uitwerpselen van bet wadslakje en de oblielioorn zijn vettig en binden het slik. Planten en dieren vergaan, maar de bodem rijst in laagjes en geeft houvast aan het slikgras, dat een slikbinder bij uitnemendheid is. Tusscben het slikgras komen zeeasters, zoutgras, lamsooren, kweldergras te staan. De slikke is dan schorre geworden en loopt bij hoo- gen vloed alleen onder. Tusscben bet kwel dergras komt rood zwenkgras, meldkruid, duizendguldonkruid. Opmerkelijk is de ro ze bloeiende Armerica maritima. De suc cessie der planten is nu vrijwel gesloten. Des winters over de schorre drijvende ijs- schotsen maken hooger opscbietenden overblijvende planten het groeien onmoge lijk. Het land is nu rijp voor inpoldering, maar de golfslag breekt soms weer heele brokken uit do schorren. Er ontstaan kil len en kreken, die ook al niet rustig blij ven, maar haar bed verleggen en de schor re weer degradeeren tot een kale vlakke slikke. Aldus gaat het meit de vorming van slik ken en schorren in de Oosterschelde, waar de slikke nog een vrij vasten, zan- digen bodeim heeft. In de Wester-gehelde althans in het oostelijk gedeelte is de grond veel slapper. Daar is de opeen volging van planten heel anders. Pas ter hoogta van het gemiddelde vloedniveau komen planten voor; dei zeebies gaat nu vooraf aan ©en flora, die niet zoo heel veel verschilt van die op de vastere schorren. Zijn dezei gronden eenmaal be dijkt, dan vormen zei de beste, die in Zeeland te vinden zijn; zware, vette klei- landen. Men heeft in zulke slapp© slikken een proef genomen met het uit Engeland ingevoerd© slikgras, dat den roep heeft de vallend© slib zoo goed vast te houden. Over het resultaat van het experiment valt echter nog niet te oordeelen. Polders zijn gewonnen uit slikken en schorren, maar z© zijn ook weer als „ver dronken landen" te loor gegaan. Hoe ze verloren gingen is het best na te gaan op plekken tusschen Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, waar de Schelde kort geleden haar meesterschap weer heeft doen gelden. Do Bastiaan, de Lange Pol der ondervonden den invloed van de stroomver ander ingdiei intrad toen de Sloedam tusschen Walcheren en Zuid-Be veland werd gelegd. Dijkbreuken volgden, beide polders moesten worden verlaten. Het bouwland werd weer schor, de sloo- ten werden kreken. Aan den noordkant schuurt de vaargeul, die zich verplaatst, steeds meer grond weg en vlak naast de verwoesting groeit weer een schorre op uit bet slik. Ongelukken. Nabij Putte (N.Br.) is Zondag de 24-jarigei P., onderwijzer aldaar, met zijn motorrijwiel gevallen. Hij werd in ernstigen toesta'nd naar het Zie kenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. In de mijn Oranje Nassau in te Heerier- heide zijn Zaterdag do mijnwerkers r. d. W. en v. O. door ©en zwaren steen getroffen. Beiden werden naar het Zie kenhuis te Heerlen overgebracht, waar v. d. W;. des nachts overleed. Hij is 24 jaar en laat een vrouw met twee kin deren achter. De mijnwerker W- uit Brunssum is Zaterdag in de staatsmijn „Hendrik' 'onder vallend gesteente ge raakt. Tengevolge van de opgeloopen ver wondingen is hij in bet ziekenhuis te Heerlen overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Zaterdagmid dag is te Losser een 9 jarige jongen door een auto overreden en op slag gedood. De 62-jarige wed. J. die voor een 10-tal dagen te Kerkrade door een auto werd aangereden, is Zaterdag aan de ge volgen overleden. Een duur konijntje! De recht bank te Bourg heeft drie autohandelaars uit Lyon, die 's nachts „gejaagd" had den met behulp van de lichten van hun auto gelijk stroopexs wel met een „lichtbak" werken veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf ieder, echter met opschorting van de uitvoering van het vonnis. Verder hebben de heeren elk dui zend gulden boete gekregen en gedurende vijf jaar zal het hun verboden zijn een jacht-acta to bezitten. Ze moeten geza menlijk duizend frank betalen aan een groote vcreeniging van jagers, die zich civiele partij had gesteld. De auto en het geweer, waarmee de strooperij is gepleegd, zijn in beslag genomen, do auto kan tegen storting van tienduizend frank, het ge weer tegen storting van zeshonderd frank worden vrijgemaakt. Op het oogenbük dat dc-zo wildgerechte jagersmannen bij hun nachtelijk bedrijf worden betrapt, waren zij in het bezit van één konijntje, dat hun strooperij hun hart opgebracht. Een geheimzinnig geval. De politie te Rotterdam stelt een onder zoek in naar ©en* eigenaardig en geheim zinnig geval, dat zich gedurende de laat st© dagen der vorige week hier zou heb ben voorgedaan. Donderdagavond 1.1- heeft de 21-jarige koetsier K. de ouderlijke woning ver laten en keerde er eerst Zaterdagavond omstreeks 10 uur terug. Hij werd toon thuisgebracht in ©en auto, vergezeld van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2