heerst O 46 Dinsdag SS November IdïNf 41e Jaargang Buitenland. Ruwe Huid it de Provincie. Dit iiuinmer beslaat uit 2 bladen. EEN LASTIG VRAAGSTUK. I Medegedeeld wordt, dg,t de ex-keizer koorts heeft en zijn ongesteldheid hem veel pijn veroorzaakt. Eir bestaat echter in geen geval oogenblikkelijk gevaar. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Langs Vorststraat 70, Goss Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Hrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Oi Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci< Bij abonnement belangrijke korting. Wb staan in deizein tijd voor het droe- ve feit, dat er is een bijna beangstigend overcompleet aan werkkrachten. En dat schier op elk gebied. Reeds jaren geleden heeft de Bond valn Nederlandsche Onderwijzers een actie op touw gezet, om' de ouders te bewegen hunne kinderen niet voor het onderwijs te besteimhilein, teneinde op die wijze het aantal betreklcinglooze onderwijzers te ver- Jminderen. Ook van andere zijde werden soortgelijke waarschuwingen 'gehoord. Misschien mede onder den invloed daar van is het aantal leerlingen aan de scho len voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs sterk toegenomen, miet het gevolg, dat ook liet aantal gegrat dueietrden veel groot er is, dan er geplaatst kunnen worden. Bekend is, dat het vorig j aar de rector. magnificus aan da 'Technische hooge^ school te Delft, het noodig achtte zijn waarschuwende stem te laten hooren en er op te wijzen dat de kansen voor de technische studenten om zich later een behoorlijke positie te verschaffen uiterst gering waren. En dat deze waarschuwing niet overbodig was, bleek wel daaruit, dat in sommige steden ingenieurs die met geen mogelijkheid een hun passende betrekking konden vindon, op de elec- trische tram als wagenbestuurder dienst deden. En nu vorige weiek hebben we in de bladen kunnen lezen, dat Prof. v. d. Hoeven te Leiden op een zijner col leges de noodzakelijkheid betoogde van een vermindering van het aantal me dische studenten, daar het aantal prac- tiseerende studenten in ons land reeds veel te groot is. Ook daar dus een teveel, Nn ja, zegt misschien deze of gene, het is ook waarlijk geen wonder. Alles en een ieder meent te moeten' stu- deeren tegenwoordig. Laten de jongelieden zich lieven in den werkkiel steken en trachten door handenarbeid in hun onder houd Ie voorzien. Het is toch geen schan de zijn handen vuil te maken? Neen, dat is het inderdaad niet. Alleen maar, we komen daardoor niet verder. Want terwijl Prof. v. d. Hoeven tegen de studie in de medicijnen waarschuwde, vergaderden te Amsterdam "de hoofd- en afdelingsbesturen van de bakkersgezel len-organisaties, teneinde middelen te be ramen om te komen tot een beperking van het schrikbarend toenemend aantal jeugdige bakkers, waarvoor geen behoor lijke werkkring te vinden is. Men was van oordeel dat de jonge menschen ge. waairschuwd moesten worden geen plaats te zoeken in een bedrijf, waar ze, als ze ■volwassen zijn, geen toekomst hebben. In de bakkerij dus geen toekomst. Maar in welk vak dan wd? Immers, oreral is er een teveel aan werkkrachten. Zelfs in het tot op zekere hoogte afge sloten drukkersbedrijf, overtreft het aan. 'bod dei vraag en staan er nog altijd ge. zeilen die geen emplooi kunnen vinden. Aan handels, en kantoorbedienden is er al evenmin gebrek, of liever, hier is het aantal overcomplete krachten zoo ma- gelijk nog grooter dan in welk vak ook, zoo zelfs, dat het vorig jaar een beweging op touw werd gezet om de Regeering te verzoeken de werklooze bedienden aan «einig bedrijfskapitaal te helpen, teneinde hen in staat te stellen een winkeltje te beginnen en op deze wijze een stuk brood te verdienen. 'Alsof er nog geen middenstanders ge. noeg waren! Meermalen is de laatste jaren betoogd dat ons distributiestelsel veel te kost baar is, doordat het aantal miiddenstaii. dors dat zich daarmede bezig houdt, veel te groot wordt. En niet geheel ten onréchte. Aan winkeliers is er zeker geen gebrek. Dit een het vorig jaar te Amsterdam1 ingesteld onderzoek is gebleken, dat ge middeld op elke honderd woningen niet minder dan 14 kruidenierswinkels voor. komen, zoodat, eveneens gemiddeld, el- ke kruidenier teert op de behoeften naar Eil" waren van 7 gezinnen! Voorts vindt men op alle 100 wonin gen 8 café's en lunchrooms, 7 sigarenwin. hels, 3 kleiedingwinkels, bijna 1 alpotheek mi „ruim' '2 drogisten, hetgeen te za. mmi 35 winkels op elke 100 woningen heteekent, zoodat in Amsterdaim elk drie tal Imrgorgezinnen één winkelier met zijn gezin te onderhouden heeft. Hoe nuttig de winkeliersstand ook tnag j ttmtnand zal kunnen ontken. nen, hier van een teveel kan worden gesproken. Misschien dat Amsterdam op dit gebied een uitzondering vormt en dat in andere plaatsen de verhouding tusschen distri- buanten en consumenten gunstiger is. Toch zullen er naar het ons voorkomt weinig plaatsen zijn waar gebrek is aan middenstanders. En zoo loopen we aan alle kanten vast. Want ook in land- en tuinbouw bestaat aan meerdere werkkrachten geen be hoefte. Hoe men de zaak ook wendt of keert, er is een teveel aan werkkrachten en de kans dat hierin verbetering zal komen l is al zeer gering. 5 Wie schaft hier raad? We staan hier voor een vraagstuk van genoegzame beteekenis om ernstig over wogen te worden. Want do drang naar betere arb'eids- voorwaarden moge in vele geval len gewettigd zijn, van meer belang nog is de arbeid zelf. t - De politieke toestand. Hoe ongezond de politieke toestand op dit oogenblik is, bleek Vrijdag in de Tweede Kamer bij de stemming over ver schillende moties. Er waren van z.g. „democratische zijde" eenige moties ingediend, waarvan de uit voering aan da schatkist meerdere millioe- nen zou kostetn. Minister De Geer betoogde met nadruk dat de financieel© toestand van dien aard is, dat tot het doen van dergelijke uit gaven n'iet mag worden besloten. De meerderheid1 van de Kamer trok zich echter van de adviezen van den Minister niets aan. Zij stoorden zich niet aan de waar schuwingen van den verantwoordelijken bewindsman en stelde zich, zonder daar voor nadere bewijzen aan te voeren op het standpunt, dat er veel meer geld be schikbaar is, dan de Regeering wil doen gelooven, en de afgewezen moties werden dan ook met vlag en wimpel aangenomen. Nu zal dit besluit wel geen verdere ge volgen hebben. De meerderheid, die de moties aannam, zal dit zelfs niet willen. Men heeft een vriendelijke' buiging "gemaakt tegenover een deel van de kiezers, en daarmede is voor hen deize „vertooning" afgeloopen. Eu de Regeering, die reeds van te voren had aangekondigd, dat zij de moties naast zich zou neerleggen, zal aan dit votum ook wel geen verdere aandacht schenken. Toch neemt dit niet weg, dat we hier feitelijk staan voor een ernstig con flict. Het vraagstuk van da financiën behoort in dezen tijd tot de zaken van de eerste orde. En nu is daar een Kamermeerderheid die ronduit en bij herhaalde stemming verklaart, wat dit punt betreft, in de Regeiering geen vertrouwen te stellen, en een Regeering die zulk een votum voor kennisgeving aanneemt. En de meerderheid, inpiaats van hieruit de tenig mogelijke consequentie te trek ken, schijnt zulk een houding als van- zelfsprekend te aanvaarden. Of dit nu een gevolg is van gebrek aan ernst, of gebrek aan kracht, doet er weinig toe. Hoofdzaak is dat bij een toestand als we nu hebben het parlementaire stelsel wordt verzwakt en de positie van de volksvertegenwoordiging door de volksver, tegenwoordigers zelve wordt ondermijnd. noorden ontwapend hebben en met van van alle zijden toestroomende vrijwilli gers den opmarsch naar Tirana begon nen zijn. Het doel van de beweging is de omverwerping van de tegenwoordige re geering. Te Skoetari zou een paniek heerschen. De reiswagen van Paul Kruger. Wij meldden reeds, dat de Lord-MayoT van Londen Paul Krugers reiswagen, die in den Boerenoorlog aan de EngeJscben in handen viel en dien lord Kitchener later aan den toenmaligen lord-mayor van Londen ten geschenke gaf, aan Zuid- Afrika terug heeft gegeven. Aldus doet Engeland afstand van een trophee, waar aan geen rechtgeaard Boer ongeroerd kan terugdenken. Aan dezen reiswagen is onmetelijk leed verbonden. In dezen wagen hebben Paul Kruger en zijn vrouw en overige familie leden tijdens den geheelen Zuid-Afrikaan- schen oorlog achtervolgd rondgetrokken, heeft Kruger krijgsraad gehouden en' hartstochtelijk gebeden voor het lot van zijn volk. De wagen was wellicht iets royaler van afmeting dan de bekende, door de Boeren zoo veel gebruikte ossewagen, doch overigens van hetzelfde Kaapsche model. In het midden ervan staat een tafel en aan de kanten bevinden zich opvouwbare stoelen. Het merkwaardige van het voertuig is, dat het nog in zulk een uitmuntenden staat verkeert^ dat het als het ware morgen weer den ^.trek" zou kunnen aanvangen. In Zuid-Afrika zal hij zeker een ©ere plaats verkrijgen onder de andere voor werpen, die daar ter herinnering aan Oom Paul worden bewaard. Korts berichten. Naar men uit Brussel meldt, heeft de conferentie van burgemeesters der Brusselsche agglomeratie besloten bij de bevolking aan te dringen op een beper king yan het gas- en electriciteitsverbruik met 25 pCt. Ook de straatverlichting zal worden beperkt. Vandaag zal in verband met de com munistische propaganda in Engeland een vergadering worden gehouden ter be spreking van plannen tot het voeren van een conservatieve tegenpropaganda. Men verwacht, dat Baldwin het voorzitter schap van deze vergadering zal bekleeden. Het congres der Russische sowjets is uitgesteld uit vrees voor te veel macht van de oppositie. De datum ervoor 'Is door het bestuur thans op 15 April be paald. De verkiezingen voor de nieuwe sowjets beginnen voor de heele Unie op 1 Januari. 1 i f I j Het aantal der zich in ziekenhuizen te Hannover bevindende typhus-patiënten bedraagt nog 452. Sinds 6 Nov. werden in de ziekenhuizen 46 nieuwe patiënten op genomen, terwijl 401 uit de verpleging ont slagen konden worden. Gestorven zijn 12 personen. Het totaal aantal dooden be draagt 267, waarbij inbegrepen zijn "de in privé-huizen gestorven typhus-ljjders. Te Zeebrugge is het 1500ste schip in dit jaar binnengeloopen, liet hoogste aantal, tot nu toe bereikt was 1162 sche pen, namelijk in 1925. Dr Borms. Naar in officieuse kringen verluidt, is de invrijheidstelling van dr A. Borms in een der jongste bijeenkomsten van den ministerraad even ter sprake ge komen. De Vlaamsche en socialistische ministers bleken het eens te zijn, om deze invrijheidstelling te wenschen; de libe rale minister van justitie II ij mans, zou zich echter met klem tegen de onvoor waardelijke vrijlating van den Vlaamsch- activistischen gevangene hebben verzet, terwijl ook een paar andere ministers voorbehoud zouden hebben gemaakt. Een besluit werd dan ook niet genomen. Uit Ierland. De regeering van den Vrijstaat heeft, waarschijnlijk in verband met de aan vallen op kazernes der burgerwachten den nationalen noodtoestand afgekondigd. De kamers zijn tegen Woensdag a.s. bij eengeroepen. JDpsfainld in Albanië. Uit Skoetari te Eerlijn .ontvangen' be richten maken melding van het uitbreken van een opstand in het Noordelijk deel van Albanië tegen de centrale regeering, die te Tirana zetelt. Dé" opstandelingen zouden de zwakke garnizoenen in het Belastingbetalen op post kantoren. Naar men aan de „Msb." meldt, zal te beginnen met 1 Januari 1927 bij wijze1 van proef op nader aan te wijzen post kantoren gelegenheid gegeven worden om belasting te betalen. Neder 1.-Belgisch Verdrag. Men schrijft uit parlementairen kring aan heit „Centrum": Niet zonder verbazing las ik in verschil lende bladen, dat indien bij de stemming oveT dit Tractaat alle leden aanwezig zouden zijn geweest, het niet goedge keurd, maar verworpen zou zijn. Men neemt dus aan, dat alle drie de afwezigen tegen gestemd zouden heb ben. 't Zou dan geweest zijn 50 te gen 50. Dit is onjuist. Alleen van één is het zeker, dat hij tegen zou gestemd hebben. Maar precies even zeker is het, dat een ander afwezig lid vóór gestemd zou hebben. En van een derde lid was de houding onzeker; maar in elk geval staat van hem niet vast, dat hij, ware hij aanwezig geweest, na de beide redevoeringen van Minister van Karnebeek tegen gestemd zou hebben. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat hij' de' zijde van den oud-Minister van Dijk zou' gekozen hebben; d.w.z. hij zon eerst ge stemd hebben voor de motie-Marchant, en nadat deze verworpen was, vóór het Tractaat. i Als dus alle 100 leden aan de stem ming hadden deelgenomen, zou de ver moedelijke uitslag geweest zijn: 52 vóór, en 48 tegen. De meerderheid zou dus van 3 tot 4 gestegen zijn. Accountants en adjunct- alccountants voor den Indi sch en d ieln s t. „Het Clhr. Cloanité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat voor den gou- vernements-accountantsdienst in Ned.- Indië worden gevraagd eenige accountants en adjunct-accountants, hetzij voor tijde- lijken- (vijf jaar), hetzij voor vasten dienst. I)e accountants moeiten in het bezit zijn van het met goed gevolg afgelegd volledig examen van een der erkende accountants- veroemigingen, dan wel het diploma re keningwetenschap der Handelshoogeschool te R'dam. De adjunctaccountants moe ten het eindd'plomal eener H.B.S. miet 5-j. c. of daarmee gelijk te stellen diploma be zitten, zoomede de akte Boekhouden M. 0. Verdere inlichtingen omtrent salaris, uitzendingsvoorwaardein enz., worden gaarne verstrekt door het Informatiebu reau van voornoemd Goraité, adres: den heer J. J. Kra'an, Loosduinsche kade 111, Den Haag. De Nationale Draadlooze Omroep. Gemeld wordt, dat in verband met ge houden besprekingen de bijeenroeping door de Nederlandsche Vereeniging voor Radio-telegrafie te 's Gravenhag© van de verschillende lichamen ter bespreking van het in te nemen standpunt tegen de uit voering van het verschenen rapport van' de Regeeringscommissie voor den nati onalen draadloozen omroep, nog eenigen tijd zal worden uitgesteld. Een slakkengang. In De Nederlandsche Werkgever, (or gaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, beklaagt een lid zich over het feit, dat in een heel eenvoudig zaakje, waarmede zijn firma al sinds 1921 bezig is, bericht van den advocaat ontvangen werd „dat de pleidooien door het Hof zijn vastgesteld op 18 October 1927. De redactie van het orgaan teekent hierbij aan, dat het 'eenige middel om aan deze rechtspraak met den slakkengang te ontkomen is, dat het zakenleven steeds meer yan arbitrage gebruik maakt, en dus in de contracten meer dan tot dusver de arbitrage-clausule wordt opgenomen'. Ex-keizer Wilhelm ziek. Het „Vaderland" verneemt uit Doorn Na een lichte ongesteldheid begaf de exkeizer zich Zaterdag weer buitenshuis. Hij is toen echter plotseling opnieuw on gesteld geworden, waardoor hij Zondag de godsdienstoefening, die meestal onder zijn leiding plaats vond, niet kon bijwonen. Hij heeft opnieuw kou gevat en moet hef bed houden. De communistische woelingen op Java. Aneta meldt: Volgens „De Locomotief" ligt de communistische organisatie uit el kaar nu de leiders overal opgeborgen zijn. Hoe listig en vernuftig het verzet ook ge organiseerd was, het materiaal, waarmede gewerkt werd, was van zoodanig gehalte, dat overal een handjevol flinke mannen in staat waren desnoods een twintig-vou- dige overmacht weg te ranselen. Een tweede buitengewone zitting vatt den Volksraad is noodig geoordeeld. Zij zal 30 November aanvangen en de moge lijkheid bestaat, dat er ©en nadere ver klaring van de regeering inzake de on lusten gedaan zal worden. Een Reutertelegram meldt uit Riga: Met het oog op de communistische woelingen op Java concentreert de com munistische .Internationale de aandacht op Nederlandsch-Indië als een geschikt gebied voor het ontplooien van verdere activiteit. In verband daarmede heeft de Executieve een oproep uitgezonden aan alle arbeiders der wereld om hiassa- meetings te organiseeren als protest tegeö het imperialistisch terrorisme in Ned.- Indië en om te demonstreeren voor alle Nederlandsche gezantschappen en consu laten, waarbij geëischt moet worden het terugtrekken van alle Nederlandsche troe pen uit de betrokken gebieden. Va'n eten martelares. Dis Kersten deelde de vorige week in de Tweede Kalmer miede, dat zich op 31 October na den kerkdienst een vrouw bij hem in det consistoriekamer vervoeg de, die dien morgen ontslagen was uit de gevalngienis, waar zij ©en paar dagen wias opgeborgen, omdat zij, zich beroepende op haar consciëntie, haar stelmplicht niet had vervuld1. van Handen en Gelaat verzaoht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Naar aanleiding hieraan merkte Minister De Geer op: „Het geval, dat de heer Kersten gis teren noemde is toevallig bekend aan het Departement van Justitie. Deze dame is zeer tegen de aanmaning van haar naaste omgeving in, zelfs van haar echtgenoot, er op gesteld geweest, geen boete te be talen, maar te gaan zitten, zoodat zij d'att ook ten aanzien van heit gebod van ge hoorzaamheid aan haar man niet volko men vrij uitgaat. In ieder geval blijkt hieruit, dat het dikwijls aan de dames zelf ligt, omdat zij de rol van martelares, van gevangene, opeischen'. De malversaties te Halsteren. De officier van justitie te Breda, heeft geen termen gevonden, om den gemeente secretaris der gemeente Halsteren, E. v. H., strafrechtelijk te vervolgen in de be kende malversatie-kwestie aldaar. De uitvoering vaït de Arbeidswet. Er zijn enkele, niet veel, bedrijven', zegt de minister van Arbeid in de M. v. A.y waarin door overwerkvergunningen', als gevolg van de economische omstandig heden, de achturige werkdag nog geen regel is. De minister acht het echter onjuist daarom te spreken van een' ont wrichting der Arbeidswet. De Arbeids inspectie beheerscht nog volkomen het opheele terrein van de werktijdregeling in de industrie en de verleende veigun- ningen voor overwerk zijn alle behoorlijk' overwogen. Men mag het oog niet sluiten voor de ernstige moeilijkheden, waarin een groot deel der industrie nog steeds verkeert men denke ook aan de valuta- concurrentie terwijl in vele landen' in- voerbelemmeringen voor onze industrie den strijd verzwaren. Van niet minder ge wicht is, dat in de ons omringende lan den concurreerende industrieën werktijden hebben van meer en niet zelden belangrijk meer dan 48 uren per week. Uit zijn bemoeiingen met de overwerk vergunningen heeft de minister geenszins den indruk gekregen, dat het beroeprecht niet veel te .beteekenen heeft. 'De in structie der beroepen wordt geleid op zoodanige wijze, dat de minister zeer vol doende in' staat is om de meeningert en wenschen van aBe partijen te beoor- deelen, en met de verschillende belangen rekening te houden. De vele beslissingen in beroep, die afwijken' van de beslissing in eerste instantie, kunnen tot bewijs strekken dat de apellanten niet rechteloos aan hem, die de eerste beslissing nam', zijn overgeleverd. Ook de minister betreurt het, dat itt het zuivelbedrijf in ernstige mate is af geweken van een bedrijfsregeling, die na ampel overleg met de verschillende be langhebbenden is vastgesteld. Deze er varing heeft inderdaad die noodzakelijkheid 'aangetoond, om bij voortzetting van 'die regeling strenge maatregelen tegen' de overtreders te nemen. Op een krib gevaren. Giste renmorgen is de stoomboot „Valk IV" ran de Middelburgsehe Stoomvaart-Mij., Er ven G. Vos, welke 's morgens vroeg naar Middelburg was vertrokken, ter hoogte van den Schoordijk, bij de motorenfabriek „Deutz", in een mistvlaag geraakt, waar door het schip op een krib is gevaren. Mo torbooten laden de lading over, terwijl de N. V. Van der Tak's Bergingsbedrijf zal trachten het schip te lichten. Door den Commissaris der Koningin is deh eer P. J. Duinker, arts te Tholen, benoemd tot lid en voorzitter der gezond heidscommissie, zetel Tholen, ter vervan ging van den heer M. de Jong aldaar, die ontslag nam wegens vertrek naar elders. Stavenisse. Meldden we voor een paar weken, dat de melkprijs alhier verminderd, was tot 12 cent per liter, thans kunnen w» mededeelen, dat door een groot-leverancier alhier de prijs gebracht is op 10 cent. (Z. N.) Si. Laurens. In de Maandagavond ge houden ledenvergadering van de Anti-Rer. Kiesvereeniging werd de volgende alpha- betisehe lijst van candidaten voor de Pro vinciale Staten opgemaakt: S. Brandsma, Middelburg; J. W. van 't Hoff, St. Lau rens; J. J. de Keijzer, Grijpskerke; A. D. Littooij, Middelburg; S. Simonse, St. Lau rens, en J. A. Vertregt, Middelburg. Stooimtralm1 BreskensMal de ghem. Bij het begin van den oorlog,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1