Kerknieuws Onderwijs. Middelburg. 6. en W. stellen den Raad voor den nieuw aan school J. benoem den onderwijzer met acte wiskunde H. J. Wesseling over te plaatsen naar de Ulo-school voor jongens met ingang van den datum, op welken hij zal in functie treden en den onderwijzer C. de Nood met denzelfden datum over te plaatsen van school J naar school C. Dit voorstel houdt verband met het aantal leerlingen aan de Ulo-school voor jongens op 31 October j.l. en het aantal leerkrachten, hetwelk voor deze school over 1926 door het rijk aan de gemeente wordt vergoed. Voorgesteld wordt te voldoen aan de verzoeken van P. Vader en C. Geensen' tot verlenging met 6 maanden van den ontruimingstermijn van de woningen aan den Noordweg resp. R 31 en R 33, terwijl laatstgenoemde een gelijk verzoek voor de woning ingang Bleek T 185 heeft inge trokken, omdat die woning intusschen ont ruimd is en tot pakhuis zal worden inge richt. Voorgesteld wprdt het op 31 December 1929 eindigende erfpachtsrecht van den grond van het huis Stationsstraat P44f reeds nu te verlengen tot 31 December 1966, evenals voor de aangrenzende per- ceelen aan die straat reeds vroeger is geschied. De meerderheid van B. en W. wil hier aan toevoegen, dat de heer Wijnmalen verplicht is f 195.50 bij te be talen zijnde het totaal der bedragen, die hij Over de jaren 1917 tot en met 1926 meer zou hebben te betalen .gehad dan volgens de geldende overeenkomst, indien de gevraagde erfpachtsverlenging ware in gegaan 1 Jan. 1917. Een minderheid van B. en W. kan zich echter niet met het opleggen dier verplichting vereenigen'. B. en W. leggen over een adres van de Directie der N. V. A. Kreijmborg en Co.'s •kleeding-magazijnen met betrekking tot de op 23 Mei door den heer U. J. Pots, voor en namens haar, gestorte waarborg som van f1000 in verband met de be woning van het bovengedeelte van het pand Langedelft H 13. Gelet op de in de vergadering van 27 October gehouden besprekingen nopens een verzoek van U. J. Pots tot teruggaaf der vermelde som, meenen B. en W. thans tegen inwilliging van het verzoek der genoemde directie geen bezwaar te moeten maken. B. en W. doen daarom mededeeling van hun voornemen in dien zin te besluiten, met dien verstande, dat 'tte deponeeren waar- diepapier, geheel te hunner beoordeeling, eene reëele waarde van f 1000 behoort te hebben en desverlangd, na liun desbetref fende opgaaf, bij eventueele waarde-ver- mindering door een ander waardepapier ter reëele waarde van f 1000 dient te wor den vervangen. Tegen afdracht der cou pons hebben B. en W. evenmin bezwaar. Vlissingerf. Een 73-jarig werkman op de electro-tinfabriek is van een ladder ia een vat met soda-oplossing gevallen. De man werd met vrij hevige brandwon den naar het St. Joseph ziekenhuis ge bracht. Kapel Ie. De Werkliedenvereeniging al hier kwam Vrijdag in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr M. iWilleboer, die de talrijk opgekomenen welkom heette. De drie aftredende be stuursleden M. Willeboer, M. van Liere en B. Oele werden herkozen. Aangenomen werd het voorstel van het lid M. Baijens Om den Inspecteur yan de V. O. V. dhr Wi. Bogaards uit te noodigen tot het houden van een lezing, om een uiteenzet ting Je geven van de V. O. V. Spr. meent, dat deze nog te weinig bekend is. Ingewilligd werd het voorstel-Geluk tot het laten drukken van het reglement. Dhr M. Glas zou gaarne in de voor jaarsvergadering willen behandelen een voorstel om een adres of deputatie te Benden aan B. en Wi. der gemeente om Öen middagschooltijd niet op 1.30 uur te stellen, maar op 1 uur. Een half uur toopen de kinderen, aldus spr., onbeheerd «rond. Toezegging hiervan volgde. Het be stuur dat onderling de functies verdeelt, benoemde als voorz. dhr M. Willeboer i#n als secretaris dhr B. Oele. Het Ziekenfonds kwam in ledenver gadering bijeen, voorzitter dhr M. van Liere. Herkozen werden als bestuurs leden de hoeren Jb Paauwe, B. Oele en ïan de Jager. Als afgevaardigde voor de vereeniging Wijkverpleging werd benoemd idhr M. van Liere, ook werd besloten om voor 1927 f25 bij te dragen. Besloten! werd om de drie wintermaanden de con tributie te betalen. De penningmeester Ideelde mede reeds ruim f 700 aan zieken geld voor de leden te hebben uitgekeerd. Besloten werd eveneens, om aan zieke leden, ook bij daling van de kas, toch gelijke uitkeering van f 1.25 per dag te doen plaats hebben. Bij aanzienlijke min dering van het vermogen zal een alge meen© ledenvergadering belegd worden. Aangenomen werd, om ook aan de grens der gemeente wonenden als lid der ver eeniging toe te laten. Tot toetreding van den Prov. Bond van Ziekenkassen werd niet besloten. Geen enkel lid verklaarde zich hiervoor. 'sHeer Abtskerke. De kolenvereeniging Ons Belang alhier hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat aangekocht was 7811/2 H. L. brandstof voor een totaal bedrag van f 1172.25. Het goed slot van het vorig jaar was f 52.50, zoodat het to taal inkomen bedraagt f 1224.75. De uit gaven bedroegen f 1147.72V2- Aldus een goed slot van f 77.021/2. De brandstof kost de leden der vereeniging over 't afgeloopen jaar per H.L. f 1.50 door elkander be rekend. De aftredende voorzitter A. de Jonge en het bestuurslid M. van Weele werden met groote meerderheid van st. herkozen en namen die benoeming aan. Het bestuursvoorstel om voortaan weer op eigen gelegenheid als vereen, brand stof aan te koopen en niet meer met de centrale aankoopvereeniging te 's Graven polder mede te werken werd aangenomen. 2 personen gaven zich op als lid. Het uitlossen, vervoeren en afdragen der brandstoffen zal door het bestuur gegund worden. Enkele leden/die te weinig brand stof van de .vereeniging hadden betrokken werden van de ledenlijst geroyeerd. Kruiningen. Vrijdagavond nam de voor zitter der Chr. Schoolvereeniging, dhr C. B. Koolhaas, als zoodanig afscheid we gens vertrek naar de gemeente Ede op 1 Dec. a.s. Dhr Koolhaas richtte zich tot bestuur, personeel en leden en werd toegesproken door dhrn Lavooij, HoUestelle1 en Klap. Het was een eenvoudig, hartelijk afscheid, dat door de aanwezigen niet licht vergeten zal worden. Dhr Lavooij bood namens de vereeniging den schei denden voorzitter een vulpenhouder aan. In diezelfde vergadering werd benoemd tot bestuurslid in de vac.-Koolhaas dhr J. IOap. Hansweert Tijdens stormweer is Za terdagnamiddag van de Belgische sleep boot „Tervueren" de sleeptros gebroken. Bij het weer vastmaken daarvan is de draad in de schroef gekomen, en kon de sleepboot nog op eigen kracht de haven alhier bereiken. Door de sleepboot „Go liath' 'is de sleieptrein, uit twee schepen bestaande, opgepikt en bij Walsoorden ten anker gelegd, daar ze wegens den storm niet in de haVen konden komen. Later zijn de schepen door de sleepbooten „Fortuna" en „Angleur" behouden bin nen gesleept. Waarde, In de Vrijdagmiddag gehouden Raadsvergadering werd besloten voor uit breiding van de gasfabriek „Oostemde te Krabbendijke een geldleening aan te gaan, groot flOOO. Op verzoek van Ged. Staten van Zeeland werd aan B. en W. opgedragen om ip. de volgende vergade ring een concept-verordening, houdende bepalingen omtrent het begraven van slachtdieren, ter tafel te brengen. B. en j W. werden vervolgens gemachtigd, oyer j te gaan tot openbare verpachting van het Schoolhof. Tot afgevaardigden naar de Waterleiding werden herbenoemd dhrn J. J. Mol, en A. Dees, plaatsvervangend lid en werd herbenoemd tot lid van de Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht- dhr M. de Leeuw. Tot slot werd het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur in dien geest gewijzigd, dat ook kasgeld kan worden belegd bij de Coöp. Boeren leenbank te Krabbendijke. Araemutden. Zaterdag j.l. trad voor de A.-R. Kiesvereeniging op de heer S. Brandsma uit Middelburg, met het on derwerp d© a.s. Statenverkiezing. Aller eerst stond spreker stil bij hetgeen de wereld van ons wil, n.l. dat we onzen Godsdienst maar in de binnenkamer moe ten houden. Men beroept zich dan op betgeen Jezus zegt in de bergrede. In dien gij bidt ga in de binnenkamer enz. Bit is natuurlijk niet zoo bedoeld, dat wo ons moeten schalmen voor onze belij denis. Dit wil God- zeker niet, maar wel dat we voor onze belijdenis uitkomen, ook op het publiek terre.n des levens. En dan is het zeker wel noodig, dat we eens inzien hoe belangrijk de Prov. Sta ten zijn, en dat het noodig is dat daarin ook mainnen zitten die zich de belijdenis van Christus niet schamen. De provinciale Staten toch kiezen de Gedeputeerde Sta ten en deize zijn in de provincie zeer machtig, ja soms lijkt het wei of ze te veel macht hebben, zoodat de autonomie der gemeenten als het ware geheel weg valt. In schoolkwesties en heiliging van den Zondag met het oog op de vaart van booten enz. is het van groot be lang dat daarin mannen zitten die met God en zijn gebod rekening houden. Ver der kiezen de Prov. Staten ook de le den der eerste Kamer. Die eerste Kamer werkt als 'tware als een rem op de Tweede Kalmer. Zelf kan ze niets voor stellen, doch wel wetten, die ze niet dienstbaar acht voor het land, afstemmen. Met het oog op dit alles wekt spr. de vergadering op trouw aan het beginsel te zijn en zulk een keuze te doen, als we eenmaal in den dag der dagen kun nen verantwoorden. Na deze rede, die met stille aandacht was aangeboord; wer den door drie der aanwezigen nog en kele vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren behandeld ein digde dhr Brandsma dezen gezelligen en leerzaanen avond miet dankgebed. Domburg. Vrijdagavond vergaderde de a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oran je" onder voorzitterschap van den heer L. J. van Voorthuysen. Besloten werd aan de „Centrale" de volgende 8 personen op j te geven als in aanmerking komende voor candidaten voor het lidmaatschap dei- Provinciale Staten: behalve het aftredende lid S Brandsma de heeren L. J. van Voort huysen, Domburg; J. de Visser Sz., Dom burg; J. W. van 't Hoff, St. Laurens; J. Bosselaar, Aagtekerke; A. Littooij, R. van der Welle en J. A. Vertregt, Middelburg (in volgorde van voorkeur). Grijpskerke. Vrijdagavond hield de A.-R. Propagandaclub haar tweede vergadering waarop dhr L. Marinusse een inleiding leverde over Art. 16 van ons A. R. Pro gram, get. Landsverdediging en de se er. P. Francke over Politieke Partijen in ons Parlement. Veere. Vrijdagavond vergaderdie de Anti- Rev. Kiesvereeniging. De voorz. dhr W. de Wolf sprak een openingswoord. Secre taris en penningmeester leverden jaar verslagen. De boeken van den penning meester werden nagezien en in orde be vonden. De aftredende secretaris P. Si- monse werd herkozen en in een vaca ture werd gekozen dhr L. C. Douw. Ver slag van den afgevaardigde naar de Centr. vergadering werd uitgebracht. Aan de orde kwam ook de lijst voor acht namen als voorl. candidaten voor de Prov. Staten. Bij de rondvraag werd nog overwogen, om een spreker te laten optreden. Daarna sluiting, waarbij dhr L. C. Douw voorging in dankgebed. Oostkapelle. Vrijdagavond kwam de J. V. op G. G. Timotheiis alhier in fees telijke vergadering bijeen om te gedenken! haar 30-jarig jubileum. De Chr. school was voor dit doel welwillend afgestaan, en was keurig versierd met vlaggen, groen en bloemen. De voorz. S. den Hollander opende de vergadering. De secretaris A. Maljaars bracht zijn jaarverslag uit ert memoreerde de geschiedenis der Vereen. De Bibliothecaris bracht verslag uit van den toestand der Bibliotheek, die 226 nummers telt. De penningmeester sloot zijn boekjaar met een batig saldo. Ds Douma, eere-voorz. der Vereeniging, sprak een feestrede uit over het leven van „Timotheus". Onderwerpen werden ge leverd door G. van Keulen, getiteld „Klank en Rhythme" en door J. Melse get. „Cul tuurzwakheid en Jeugdkracht". Afgevaar digden van Kerlceraad, Schoolbestuur, Pa trimonium, Ringbestuur, Jonged. Vereen, en Knapenvergadering brachten hun feli citaties. Een kwartet met hegeleiding van orgelspel zong verschillende liederen, voordrachten werden gehouden en de avond verder gezellig doorgebracht. Ds Douma spiak een kort slotwoord en ein digde met dankgebed. Zierikzee. Teneinde meer belangstelling te verkrijgen voor den arbeid aan onze kinderen door middel der Chr. Bewaar school, had Vrijdagavond een vergadering plaats in genoemde inrichting. De voorz., dhr D. Mulder, opende op de gebruikelijke wijze en zette in het kort het doel der samenkomst uiteen. Hierna werd door Ds v. d. Molen, Chr. Geref. Pred. een woord tot opwekking gesproken aan de hand van Klaagl. van Jer. 2:19. In een ernstig woord trok spr. een parabel tusschen de dagen van Jeremia en de dagen van thans, zij het dan ook in gewijzigden vorm, waarin uit kwam, de hooge waardij der kinderziel, de gevaren welke die kinderziel bedreigen en daarom de hooge roeping voor die kinderziel, welke de ouders van Gods wege is opgelegd. Na aanbeveling der stoffelijke nooden, waarin de school ver keert door den voorzitter werd de ver gadering door Ds v. d. Molen mét dank zegging en gebed gesloten, waarna ver scheidene aanwezigen zich als donateur opgaven. Zierikzee. Het bestuur der pluimveever- eeniging „Excelsior" heeft besloten, be houdens goedkeuring der algem. vergade ring, om in combinatie met de afdeeling V. P. Z. in het a.s. voorjaar een provinci ale tentoonstelling te organiseeren. Philippine. Dezer dagen werd alhier een openbare verkooping gehouden van een in boedel, waarbij tegenwoordig was de al- bier woonachtige steenkolenhandelaar R., aan wien na afloop dor verkooping de ge kochte goederen konden worden betaald. Nadat een kooper aan R. betaald bad, leg de laatstgenoemde de 3 bankbiljetten van f 10 naast zich op de toonbank, welke plot seling waren verdwenen, waarna door bet aanwezige publiek werd gezocht, wat even wel geen resultaat opleverde. Bij de politie werd aangifte gedaan van een vermoede lijk gepleegden diefstal, eveneens zonder resultaat. Toen de eigenares den daarop volgenden morgen de deur harer woning open deed, vond zij bij het binnenkomen 3 bankbiljetten van f 10 op den grond lig gen, welke zeer waarschijnlijk door den dader onder de deur waren geschoven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, K. J. r. d. B|erg te Amersfoort; te Bergambacht, J. G- Dek king te Kesteren. Bedankt voor Varik, H. Kluin te Ange- ren; voor Zoelon, J. H. Ch. Israël te Asch. Geref. Kerken. Tweetalte Zwartsluis (2e pred.pl.), J. J. Bouwiman te Urk en H. r. cU Zanden te Wapenveld. Beroepen te Meliskerke 0. J. r. Voorst te Kootwijk. Aangenomen naar Woerden, Q. v. Ree- nen, pred .der Ghr. Geref. Kerk te Bige- low-Sebley (Noord-Amerika), met verlof hier te lande. Bedankt voor Dan Ham; Q. t. Reenen, te Bigedow-Sebley; voor Enschedé door CL von MeyanfeJdt te Vrouwopokk*-G«*- pinge. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Amsterdam-Oost, K. G. van Smeden te Kampen en J. L. de Vries te Rijnsburg. Beroepen te Haarlem (2e pred.pl.), G. Salomons te Amersfoort. Een niet-alledaagsch pro fessor. We lezen in de Mededeelingen der Haagsche Jeugdorganisatie, dat prof. dr M. van Rhijn na zijn rede tot aanvaar ding van het professoraat in de godge leerdheid 's avonds een bijeenkomst lieeft gehad met zijn vele kampeergenooten. Het blaadje schrijft dan: „En dat alles rondom hem van wien we zooveel houden en die wel de eerste professor in Nederland zal zijn, die 's middags zijn inaugureele rede houdt en 's avonds bij de piano kamp liederen voorzingt." Jubilea. Vandaag herdenken Ds J. Gommer, Geref. predikant te Aalten; Ds R. W. de Jong, idem te Broek op Langendijk, en Ds G. J. v. d. Vegt, em.- predikant te Haren (Gtron.), den dag waar op zij vóór 35 jaar het predikambt aan vaardden, resp. bij de Geref. Kerk van Grijpskerke, Haren en Marrum. Krabbendijke. Bij de gehouden stemming der Geref. Kerk is tot ouderling gekozen' dhr C. P. Vogelaar Sir en tot diaken dhr H. Tramper in plaats van dhrn P. A. Schwartz en J. Huissoon, aftredend. Grijpskerke. Bij de stemming voor ouder lingen en diakenen bij de N. Herv. Kerk werd herkozen de heer Luteijn en gekozen in plaats van den heer P. Huijsman, die bedankte, de heer D. J. Everaers. Arnemuiden. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier Dhr C. Boone en tot diaken dhr A. de Visser. Domburg. Ds J. W. Swaan, gekomen van Vollenhove, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier bevestigd door den consulent ds J. W. Noteboom van Aagtekerke, die tot tekst had 1 Cor. 41 eerste gedeelte. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar Gezang 91 vers 3 toegezongen. Ds Swaan deed des na middags zijn intrede, sprekende over Rom. 1 vers 16. Na afloop dezer met gloed uitgesproken rede volgden de gebruike lijke toespraken tot den bevestiger, den Kerlceraad, Kerkvoogden en Notabelen, den Burgemeester, onderwijzers, koster organist en ten laatste tot de ring-predi- kanten. Bij het eindigen van 3en dienst werd op verzoek van den Kerkeraad den nieuwen leeraar Gezang 696 toegezongen, nadat vooraf Ds Noteboom hartelijke woor den van welkom had gesproken, eveneens werd jzulks door Ds Gijsman van Oost kapelle gedaan, die namens het classicaal bestuur en den ring Veere sprak. Beide koeren was het kerkgebouw met een groote schare van belangstellenden, die ook van elderswaren gekomen, geheel gevuld. Dankdag. Geref. Kerk. Nieuwdorp, 9.30 u. en 2 u. Ds W. W. Meynen van Dordrecht. Ned. Herv. Kerk. Oudelande, vm. ds Wagter, nm. dhr .Mul der te Ovezande. Kloetinge, vm. en nm. ds Raams. Waarde, half 10 Ds Japchen van Koeken- gen (vroeger te Waarde), n.m. ds r. 3. Waa. i i Ta royaal. Dei gemeenteraad van Baarderadeel had voor het aanstellen van een assistent aan do openbare school te Hijlaart f 800 uitgetrokken. Ged. Staten van Friesland weigerden de begrooting dier gemeente goed te keuren, waarop de gemeenteraad in beroep ging bij de Kroon. Deze stelde Ged. St. in het gelijk. Het Kon. Besluit beriep zich bij zijn be slissing op het oordeel van den hoofdin- inspecteur in de 5o hoofdinspectie, dat ook tegen een belooning van niet meer dan f500 een gegadigde voor deze be trekking zal zijn te vinden. Arbeid, Handel en Nijverheid. Aan de Memorie van Antwoord van Minister Slotemaker de Bruine is het vol gende ontleend: Mot leedwezen heeft de minister gezien, dat verschillende leden teleurgesteld en ontstemd waren over zijn beleid, dat zij slap, onzeker en conservatief noemden. Mild is dat oordeel zeker niet. Maar is het ook billijk? Het wil hem voorkomen, dat in het algemeen gesproken, hier toch wel over het hoofd is gezien, dat wij in een overgangstoestand leven, waarin gezocht moet worden naar het evenwicht tusschen betgeen men op sociaal terrein gaarne zou willen en hetgeen bereikbaar is, wil het be drijfsleven en daarmee de welvaart, in zijn geheel geen scbale lijden. Daarnaast ech- tor vleit de minister zich met de verwach ting, dat lezing van deze memorie de le den, die zich ongunstig uitlieten over zijn beleid, tot de overtuiging zal brengen, dat belangrijk meer is geschied en voorbereid, dan zij meenden te moeten onderstellen. De minister zegt voorts te kunnen toe geven, dat de bestaande regeling inzake de ouderdomsvoorziening mis schien voor verbetering vatbaar is, maar dal er een lacune zou bestaan, waarvan de niet-aanvulling hem tot een grief zou kunnen worden gemaakt, zal toch moeilijk kunnen worden beweerd. De wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering is niet een onderworp, dat rijp is om binnen de enke le maanden sinds de minister is opgetre den, tot een oplossing te worden gebracht. Wat de welvaartspolitiek be treft, wordt opgemerkt, dat op dit terrein voortdurend wordt voortgegaan met groote publieke werken, droogmakerijen, ontwa teringen en dergelijke. Zoo spoedig als het voltooien der voor bereiding zulks toelaat, zal aan de werking der Arbeidswet uitbreiding worden gegeven door de invoering der bepalingen betreffende de arbeids- en rusttijden voor het personeel in winkels en in verplegings- inrichtingen, dit laatste, voorzoover uit een ambtelijk overleg, dat nog gaande is, niet mocht blijken, dat de belangen der zieken verzorging te veel door dezen maatregel in bet gedrang zouden komen. De minister is van oordeel, dat 'tge- wensclit is een regeling van de werktijden van liet winkelpersoneel gepaard te doen gaan met een wettelijke regeling der win kelsluiting. De minister is voornemens voor koet siers en voerlieden, en nog meer voor chauffeurs, en voor de toonkunste naars, maatregelen te treffen, waarbij hun een wekelijksche rustdag, zooveel mogelijk met den Zondag of den rustdag van hun kerkgenootschap samenvallende, wordt verzekerd. Voor de chauffeurs van auto bussen is een regeling bij den minister van Waterstaat in overweging. Voor vrouwen, jeugdige personen en kinderen, werkzaam in den land- en tuinbouw, hoopt de minister een wet telijke regeling in het leven te roepen ten aanzien van den arbeidsduur. Onderhanden is een herziening der Vei ligheidswet ter bestrijding van de onge vallen in den landbouw, speciaal die, veroorzaakt door machines en door den electrischen stroom. De minister is gaarne bereid zijn oordeel over de bedrijfsorganisatie en medezeg genschap der arbeiders nader te overwe gen. De minister verklaart zich onvoorwaar delijk te moeten verzetten tegen een po ging om de Ziekteverzekering te lichten uit het complex der sociale verze kering. Het is de bedoeling de invoering der Ziektewet vooral te laten gaan aan de uni ficatie der verzekering. In voorbereiding is een ontwerp tot wij ziging van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet, waarin o.m. een voorstel zal worden opgenomen tot voor ziening in de moeilijkheden, verband hou dende met bet verrichten van aangenomen werk in den landbouw. De minister onthoudt zich van een ant woord op de vraag of niet eerlang de ter mijn voor opheffing der Huurwetten moet worden bepaald, totdat het gevoelen van den Raad van Staate daarover zal zijn ingewonnen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.] Zeer geachte Redactie, In het raadsverslag der gemeente Zou- telande, opgenomen in uw blad van 19 Nov. 1.1 .lees ik; „Dhr Janse brengt in het midden, dat kort geleden de algemeene loting voor do brandweer heeft plaats gehad, en vraagt, of het toch nieit mogelijk is, om in het vervolg personen als de domdné en het hoofd der school daarvan uit te schakelen. De voorzitter zegt, daar per soonlijk ook wel wat voor te gevoelen, maar wijst op do verplichting overeen komstig de gemeentewet. De beide wet houders wjjzen op afkoop en plaatsver vanging." Jk ben den heer Janse zéér dankbaar dat hij deze zaak nog weer even ter taifel wilde brengen. Het was een verras sing voor mij maar geen aangename toen ik, nog slechts kort inwoner der gemeente Zoutelande, mijn aanstelling als „slangenleider bij de brandweer" thuis gezonden kreeg. Tot mijn blijdschap was de zoon van een der wethouders zoo vriendelijk deze betrekking van mij over te nemen. Het verheugt mij bovenmate zeer dat de heer Janse nog weer eens uiting gegeven heeft aan wat mem bijna algemeen van gevoelen is, dat namelijk de predikant, om de waardigheid van zijn ambt, niet bij de brandweer thuis behoort. Ik ken Zaeuwsche gemeenten waar men op het gemeentebuis die meening schijnt toegedaan. Daar ontvangt de dominee nooit briefjes met kennisgeving dat de lo. ting voor de brandweer zal worden ge houden, nooit de verrassende benoeming, tot slangenleider. En daarom mijn vraag: wat in andere gemeenten wèl kan, kan dat in Zoutelande niet? Men wijst op de verplichting overeenkomstig de Ge meentewet. Ja, goed, maar is die ge meentewet een wet der Perzen en Meden? Waarom moet ik bij de "brandweer die nen en zoovele Zeenwsche collega's niet? De „toekomstige" predikanten worden .om de waardigheid van hun „toekomstig ambt van den militairen dienstplicht vrij gesteld, waar ik, tusschen haakjes, geen voorstander van ben; laten onze theologen gerust dienen 1 Maar van het dienen bij de brandweer zou ik voor de pedikanten gaarne wettelijke vrijstelling hebben. Niet omdat ik het beneden mijn waardigheid acht in geval van brand te helpen. Wij weten in Zeeland wel, dat, in geval ran nood, dominees wél een hand weten uit te steken. Maar dat men een predikaat op Zaterdagmiddag oproept om 'deel te ne men aan de brandweeroefeningen acht ik een totaal onnoodig neerbalen ran het treffelijk ambt. Men versta mij wol; ter- wille va» mjja ambt, niet terwüle van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2