IEDING! I Maandag November IfMSfl 41e Jaargang Mo 45 IEIJENGA ZONEN *j Buitenland. prachtige, nieuwe genoegen kochten anhieden zóó laag, zijn onze klanten en Predikanten ïz. En vooral Ver- n gaan onze goed- Groot er dan ooit uit den hoek. Zie I IV o.a.De lange broek [elende Jood, enz. 100 biz. I RWAARDEN Vraagt KWATTA-SPECULAAS or de zon". Altijd ook op deze lijst voor ;gn tevens opgenomen is uit Friesland. a 250 bladz. 10, fr. geb. f 1.75. te verslinden ALT,. Een lelie onder de verb. 252 bl. f0.94, geb. ppgavo, eerste regels Psal- gen, Vervolgbundel, bene- d, wijzen, dichters, enz. 18 bl. f 0.39. aAYNARD. Geheimen voor (Gezondheid en een lang Jaand boek. Vertaald naar (250.000 ex.). Naar de ?ljze. Honderden onderwer- Ic'hoonheid, Wonderen van (lmaakte gestalte, Karakter leest en lichaam. Lachen Gezonde voeding'. Li- Het. bad. Huwelijk en )e Slaap. Onze droomen. tcht. Rheumatiek, Zenuw lozen. Hoofdpijn. Vroegtij- Lang jong blijven, enz. i k van goud, 208 bl. nu c'htb. f 1.09. Nieuw I ,SMAN. Ernst en Scherts. 3b. f 1.75, nu f 0.79. ^OST. Voordrachtenbundel, - o.a.Benjamin af. De lime van Burmania. De jon- sstzanen, enz. enz. 87 no.'s. I In prachtb. f 0-99. iChten. Bimdel I o.a.: Bacil De Voddenkoopman, enz. I II o.a.: De Zenuwachtige De onaangename koster, - f,0.55. III o.a.: Heilige eenvoud It Bertha's brief enz., 15. o.a.: Het Breistertje uden De Vondelingen, E 0.55. 1-95 samen f 2.50. GODET. Commentaar op idln. in 2 fr. prachtb. 1600 111.90. GODET. Commentaar op tin. in prachtb. 1250 bl. 1 7.95. Irklaringen zijn schoon en Yd. LEMME. Christelijke Ethiek. Fk, 1140 bl. in 2 prachtb. LGELD. De II. Catechismus, keb. f 3.95. LOOFS. Handb. Dogmcn- f4.50 nu f 0.90. CHEYNE. Jeremia in de tijd, 310 bl. f 0.75. CRÜLL. Jacobus Koelman, tdie, 400 bl. f 0.91. |R. v. PRINSTERER. On- Ivolutie. GTOote ed. bewerkt |sen. Met voorw. van Mr Prof. Bavinck, 640 pag. (et aant. een arsenaal j f 13.75, nu f5.95. FABIUS. Voorwaardelijke 'J f3.90 nu f 1.15. (TEGELD. 32 Leerr. Iets laar een onlangs gevonden B20 bl. f2.25, fr. geb. f2.90. [SHEPPARD. De Gezonde fanouds bekend, nieuwe J |336 bl. f 1.12. 1MACHER. De diepte des •rijpend. 56 bl. f 0.29. [AR. De krachtdadige be- I een Zondaar, f 0.60 nu JAN. De Voetgangers op !g. Treffend, f 0.30 nu f 0.19. LOS. Sions Lusthof. Inh. van Hammaaloth, Satans L Jl48 bl. nu f 0.59. Ieder wat. Vertellingen, o.a.: 1 avontuur. De Verschoppe- j, uitg. 128 blz. met 36 - (llerbeste. Vertellingen, o.a.: een cent Grappige k enz. 128 blz. met 25 pi- i ijen tijd. Vertell'ngen, o.a.: Rare droom, enz., 128 blz. F 10.69. gezelschap. Vertellingen, t londeling. Zes jaar in j 128 blz. met 36 pl. f 0.69. f —114 4 groote -kinderboe-- g bl. met 144 pl. sl. f 2.60. J de Jeugd. Vertellingen en ■met 80 plaatjes, 290 bl. si. 8 Ider No.'s is voldoende, kgen per postw. of anders jl strook s.v.p. DUIDELIJK J uw adres. Kan ook per 1 No. 31769. één gulden leveren, jriï I ENDEN FRANCO THUIS. jet Buitenland met verhoo- 1 EO procent wegens extra I Directeur-Hasfdrsdacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Langa Vorststraat 7§, Gaes Tel.: Redactia en Administratie na. 11 Psstrakening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: 4-|rma pDHUIJ, L. Burg. Tel. na. 259 zzmm VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, f3.—t Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentiën: 4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Ibod is tijdelijk. - SNEEK ■itgebreide Catalogi zijn gra- To voor een ieder verkrUfT 'j pl adres voor Bibliotheken! V Goed gezegd. Bij de behandeling ran de begTOot'ng van binneinlandsche Zaken is ook in den breede gesproken over de werkverschaf fing, met natmei in Drente. Op hoogen toon werden van socialis tische zijde aan de Regeering allerlei eischen gesteld. Moeilijkheden bestonden er volgens de Koeren criticasters niet. Alle elementen die voor aanpakken noodig zijn, zoo betoogd© de heer Sten- huis, zijn aanwezig. Er zijn werklo-ozen, er zijn werkobjec- ten en aan geld ontbreekt het niet in Nederland1. Daarom-, geen miserabele uit- .ketringen" meer, maiaraangepakt. In een ommezien was deize rood-e agi tator met het geheele vraagstuk gereed. Fijntjes werd hij echter door den heer Weitkamp, eien rnlan uit de practijk, op zijn voorman gezet. Mijn bezwaren tegen een redeneering als van den boer Stenhuis, zoo zeide hij, zijn in hun algemeenheid deze, dat zij gedurig anderen in gebreke stellen en zelf zoo weinig doen, ook als ze kunnen. „Als een e-lectrische schok ging docï de gelederen der arbeiders en coöperato- ren het gerucht: Het mill oenen bezittende vakverbond van den heer Stenhuis heeft in overleg met de machtig©' coöperatie „Tot steun in den strijd" te Enschedé een -commissie benoemd, om de mogelijk heid van het oprichten eener coöperatieve textielfabriek te onderzoeken, in hoofd taak ten .bate der werkloozen. De rijke fabrikanten, de textielbaronnen, zooals ze in de stemming makende taal van den heer Stenhuis genoemd worden, die zoo veel geld in de wacht sleepten, zouden ontmaskerd worden. Niet alleen de arbeiders, maar ook hij met-socialistisch© coöperatoren begon het bloed sneller te loopen, de laatste za gen reeds een hunner geheime wenschen bevredig!. Mijnheer de Voorzitter, u kan begrijpen, dat ook bij mij, sedert mieer dan een kwart eeuw voorman der coöperatieve beweging in Overijssel, een gevoelige snaar werd aangeroerd. In mijn verbeelding zag ik reeds de vrachtauto mijner organisatie, beladen met voortbrengselen van den landbouw, naar de coöperatieve fabriek vertrekken en vol. getast met textielgoederen voor onzen coöperatieven winkel terugkeeren. Ik zag reeds in beginsel mijn ideaal, -een daadwerkelijke brug tusschen hei stads- eai landproletariaat en semi-prole tariaat, gelegd. Helaas, hos werd ik gedesillusioneerd. Es ware so schön gewesen, es hat nicht, sollen sein. De ingestelde commissie kwam na on derzoek tot de- conclusie, dat het plan moest worden opgegeven, het ging niet. De schoone gelegenheid om aan de naar een tastbaar bewijs zeer te recht snakkend©'wereld te bewijzen de moge lijkheid der uitvoering van allerlei mooie gedachten, kon niet worden doorgevoerd. Wanneer nu het kapitaalkrachtige Vak verbond van - den heer Stenhuis Geld spielt keine Rolle gedragen door de m-oreiele en daadwerkelijke sympathie van eigen leden, benevens die van dui zenden en duizenden coöperatoren, niet in staat is iets positiefs in dien geest te doen, ten bate der werkloozen en zulks na grondig onderzoek, dan mogen ze wel een toontje lager zingen. De heer Stenhuis moge zijn beginsel verdedigen en zijn meening verkondigen, maar hij moet hier niet in de Kamer, als een autoriteit optreden en anderen, in ieder geval even welmeenend als hij denkt te zijn, op lang niet malschen toon in gebreke- stellen. Het „medicijnmeester, genees u zeiven, steek de hand in eigen boezem", is ook op hem van toepassing." Dat was goed gezegd'. De heer Stenhuis kon het er mee doen. Tweedracht bleekt krafcht. Door Dr de Visser werd bij het begroo- tmgsdebat terecht en met klem gewezen op de toenemende verdeeldheid der rech terzijde, waarvan Rome, die men meent te bestrijden, profiteert. Want terwijl Rome haar kracht op staatkundig gebied zoekt en zoeken blijft in de eenheid van haar machtige po litieke partij, werken zij, die de versnip pering bevorderen, mede aan het uit eenvallen van de Protestantsch Christe- Wjke groepen in allerlei, onderling ver deelde en elkander verzwakkende partijen en verminderen zij daarmede den invloed vatn de Protestantsch Christelijke begin selen op politiek gebied. Dat is zeer juist opgemerkt. Naarmate de Protestantsch Christe- hjke partijen worden verzwakt, wint Rome, die optreedt als een gesloten een heid aan kracht. Dit kan niet uitblijven. Maar dit geldt ook en in niet mindere mate van de revolutionaire partijen. Socialisten en Communisten jutihen als zij zien hoe de reclitsche partij-en bezig zijn elkaar te bestrijden. Want nu krijgen ze een kans. Men heeft nu alvast dit bereikt, dat een rechtsch Kabinet plaats moest ma ken voor een extra-parlementair Kabinet, dat wel niet in afbraak zijn kracht zal zo-eken, maar dat zich toch ook niet geroepen ziet opbouwend werk in princi- piëelen zin, te verrichten. Straks wordt misschien eeu stapje ver der gegaan en komt er, omdat vroeg of laat toch weer een parlementair Ka binet moet optreden, een andere partij- gro-epeering, en wordt aan de revolutio naire richtingen een grooten invloed op bet staatsbestuur geschonken. En zoo kan het gaan, van kwaad tot erger, en wordt de zegen die God ons land in de opvolgende rechtsche Kabinetten schonk, moedwillig verspeeld. Laat men toch de oogen openen, voor het telaat is. Amnestie in België. D'ö socialistische' fracties van Kamer en Senaat in België hebben besloten, binnenkort bij do Kamer een wetsvoor stel in te dienen tot verleening van am nestie aan alle politiek veroordeelden. Zij die gedurende den oorlog als verraders zijn opgetreden of zicli aan ongeoo-rloof- den handel hebben schuldig gemaakt val len niet onder deze wet. Evenmin zal volgens het voorstel amnestie worden ver leend aan activisten, die naar Nederland zijn gevlucht en zich niét aan een uit spraak d-er Belgische- rechtbanken heb ben onderworpen of aan Belgen, die in Nederland een campagne hebben gevoerd tegen het Be'gisch-Nederlandsche verdrag. De „werkwagen" van Kruger. Te Londen heeft een interessante plech tigheid plaats gehad, toen de stad het eeneburgerschap aan de premiers van Zuid-Afrika, N.-Zeeland en New-Found- land aanbood. In zijn toespraak bood da lord-mayor den Zuid-Afrikaanschen mi nister-president generaal Hertzog, den wagen aan, die door Paul Kruger als werkkamer gebruikt werd en welke door lord Kitchener was overgedragen aan den vroegeren lord-malyor, lord Bearsted, die hem op zijn beurt de staid Londen ten geschenke aanbood. Hertzog verklaarde namens Zuid-Afrika dit geschenk gaarne te aanvaard-en De Zeerooverii in China. Het Japansche stoomschip „Sinkiang Maru" is Donderdag dicht bij Hankow door zeeroovers aangevallen, die van den kapitein een bedrag van 15.000 dollars eischten. Toen hun werd meegedeeld, dat er geen geld aan boord was, plunderden! zij het schip en maakten zich van een waarde van 13.000 meester terwijl zij1 den kapitein gevangen namen en voor diens vrijlating een bedrag van 10.000 eischten. Men verwacht, dat een Japan sche kanonneerboot naar de plaats, waar de overval is geschied, zal vertrekken. Korte berichten. De Romeiinsche bladen maken een besluit van den mini-ster van justitie open baar, dat de correspondenten van buiten- landsche bladen verantwoordelijk blij ven voor de mededeelingen, die in hun bladen over Italië verschijnen. Zij mogen geen oordeelvellingen over binnenlandsche politieke aangelegenheden neerschrijven en moeten zich bepalen tot vermel ding van feiten zonder commentaar. De journalisten die zich niet aan deze re gels storen, zullen zonder nadere ophel dering uit het land gezet worden. De maand October heeft het grootst aantal ongevallen, met doodelijken' afloop, tengevolge van aanrijdingen d-oor automobielen en motorrijwielen in Chi cago veroorzaakt, dat nog ooit opgetee- kend was. In de geheele Unie werden 2605 personen gedood-. Op de grens valn Estland en Rus land is een spionnage-organisatie ont dekt, die voor Rusland werkte. Er zijn tien personen gearresteerd, o.w. een ge wezen hooggeplaatst ambtenaar en een Russische priester. De balten, die de regeering van Britsch Columbia' behaald heeft met den verkoop van alcoholhoudende dranken ge durende het halve jaar dat 30 Sept. is ge ëindigd, hebben 1.555 000 dollars bedra gen. Hiervan worden 544 250 dollars aan de gemeenten uitgekeerd en 233.250 dol lars onder de ziekenhuizen verdeeld. Volgens berichten uit Lissabon heb ben daar ernstige onlusten plaats gehad. De leden van het zich noemende roode legioen die- hoofdzakelijk tot de commu nisten be-ïioorcvn, trokken door de stra ten van de stad, waar zij verschillende winkels plunderden. Da Fransch© overheid te Kaiserslau- lern beeft een aantal gymnasiasten tot geldstraffen van 25 tot 200 mark boete veroordeeld, omdat zij ia de buurt van de Fransch© gendarmerie-kazerne het lied Doutschland, D-autschlan-d über alles en Die W-acht am Rhein hadden gezongen. De conferentie der Engelsche mijn werkersgedelegeerden is tot Vrijdag a.s. verdaagd. De eerste- nieuwe districts- mijnovereenkomst is in Nottinghamshire gestolen. Verwacht wordt, dat deze den weg zal banen voor meerdere va.n der gelijke overeenkomsten. De Belgische ministerraad keurde Zaterdag de maatregelen goed voor liet, op -enkele uitzonderingen na, onmiddellijk verleenen van administratieve amnestie aan ongeveer 400 van de 426 ambtenaren, die er voor in aanmerking kwamen. Chamberlain zal evenals Briand en Mussolini naar Genève gaan ter bijwoning van de Decemberbijeenkomst van den Volkenbondsraad. De drie staatslieden zouden dan rechtstreeksche besprekingen voeren, welke eveneons bijgewoond zullen worden door dr Stresemann. Naai' uit Rio de Janeiro wordt ge meld is de revolutionnaire beweging in Brazilië beperkt gebleven tot een actie van -enkele officieren. De rebellie was van geen beteekenis. Vervolging van L. de Visser. Het Corr-eisp. Bureau teekent, naar aan leiding van het bericht betreffende een vervolging van dein heer L. de Visser, het volgende- aan, waaruit blijkt, dat de zaak wel ©enigszins anders staat: Van een proces-verbaal ter zake van opruiing is geen sprake; wel heeft een tiental dagen geleden lu'tenant Visser, die tijdens de herhalingsoefeningen te Assen in garnizoen lag, zich tot de Haagsche politie gewend met een klacht tegen den heer L. de Visser, omdat hij zich be- l-eedigd acht door een uitlating door ge noemd communistisch Tweede- Kamerlid blijkens ee-n verslag van een vergadering in het Haagschei Vakcomité gebezigd je gens zijn persoon. 1 Het politioneel onderzoek vail deze klacht ondervindt eenige vertraging door dien dei heer L. de Visser zich voor eenige weken naar Moskou heeft begeven. Helt complot in Indië. Uit Batavia werd Zaterdag gemeld: Die militairen kregen aanraking met eenige kleine benden, drie communisten werden neergelegd en een groot aantal gevangen genomen. Twee politieagenten die door de comimiunisten gevangen gehou den werden, zijn bevrijd. De omsingelings actie wordt voortgezet. Dertig communisten vielen de woning van -een rechercheur buiten Soerakarta aan .De rechercheur werd vermoord, zijn vrouw en kinderen bleven ongedeerd. Zijn revolver is meegenomen. Militairen, 'die ter hulp snelden, arresteerden twee ver zetslieden. Zij zetten de vluchtenden na, waarvan er 22 gearresteerd werden. Het aantal arrestanten in Soerakarta be draagt 200. De Regeering bereidt de ver banning voor van alle leiders id e r communisten nalar Nieuw- Guinea. In West-Suma'tra is het rustig. Zondagsrust en St. Nicolaas- d r u kte. Op zijn verzoekschrift aan den direc teur-generaal der Posterijen en Tel., om met het oog op de Zondagsrust op 5 December a.s. geen postpakketten te doen bestellen, ontving de R.K. Bond „St. Pe trus" bericht, dat op 5 Dec. a.s. géén pakketpostbestelling uitgevoerd zal wor den. Suikerbieten uit België, Van den Nederlandschen Rijksland- bouwconsulent te Capelle (België) is ver nomen, dat volgens een mededeeling van den Belgischen minister van Landbouw vergunningen tot uitvoer van suikerbieten uit België zonder beperkende voorwaarden zullen worden verstrekt voor partijen, wel ke vóór 9 Nov. j.l. gecontracteerd zijn. De belanghebbenden kunnen zich ter zake wenden tot het bestuur der accijnzen aan het ministerie van Financiën te Brus sel, Weststraat, onder overlegging van de noodige bewijsstokken betreffende de echt heid van de contracten. Bij de afgifte van uitvoervergunningen voor andere par tij-en wordt de storting geëischt van 100 francs per 1000 kg. suikerbieten als waar borg voor den eventueelen wederinvoer van 100 kg. ruwe suiker, 20 kg. melasse en 500 kg. pulp. Het rechtstreeksch transito-verkeer van suikerbieten over België (zonder overla ding) is aan g-eenerlei formaliteiten onder hevig. i Mr Zimmerman. Mr A. R. Zimmerman is Zaterdagmid dag 5.13 u. te Arnhem aangekomen en heeft tijdelijk zijn intrek genomen in ho tel „De Zon". De ontsporing bij de Vink. Door een artikeltje in de Rotterdamsclie „Voorwaarts" is de indruk gewekt, dat een spoorwegambtenaar dupe- gaat wor den van de verklaring, door hem afgelegd bij het openbare onderzoek naar het spoorwegongeluk bij De Vink. De heer Le-ith, ho-ofdbouwkundige bij de spoorwe gen, zo-u wegens zijn mededeelingen te Leiden op wachtgeld worden gesteld. Wijl -een dergelijke behandeling van een 'getuige in een openbaar verhoor, dat in het belang van het publiek bij veilig spoorwegverkeer werd ingesteld, een allerbedenkelijkst geval zo-u zijn, hebben wij, zegt het „Hbld.", de directie van de spoorwegen gevraagd, of in de bewering van „De Voorwaarts" een schijn van waarheid was. De directie heeft bezwaar, om vóór het rapport der commissie-Kraus ver schijnt, zich over de oorzaken van het ongeluk bij „De Vink uit te laten. Maar zij gaf zeer duidelijk te verstaan, dat aan niemand eenig nadeel zal worden toege voegd wegens eenige verklaring door hem voor -een der officieel© commissies van onderzoek afgelegd of alsnog af te leggen. De heer Leith, door het „Voorwaarts"- bericht over de tong gebracht, heeft thans op verzoek verlof, in verband m-et het feit, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd meer van zijn zenuwen hebben gevergd dan wenschelijk was. Wij vroegen nog, in hoever er aanlei ding was voor de bewering, dat de heer Leith over de wijze, waarop zijn chef hel werk aan de baan in de sectie Rot terdam liet uitvoeren, ontevreden was. Ook daarop ging de directie, onder de gegeven omstandigheden, niet nader iij, al vestigde zij onze aandacht op het feit, dat de heer Leith, toen hij zijn chef verving gedurende diens vacantietijd, pre cies dezelfde methoden heeft gevolgd en bovendien als hij klachten had over zijn directen chef, natuurlijk het recht had en, als hij de veiligheid van heit ver keer, in gevaar achtte, den plicht diens chef, den heer Maas Geesteranus, chef van den dienst van wég en werken, te waarschuwen. Het Nederlandseh-Be 1 gisch verdrag. Zaterdagmiddag werd te Mid delburg eene vergadering gehouden, uit geschreven door het Zeeuwsch Comité van Actie tegen het Nederlandsch-Bel- gisch Verdrag ten -einde te bespreken, wat nog kan worden gedaan om aanne ming van het verdrag door de Eerste Kamer te voorkom-en. De heer H. C. Wesseling uit Vlissingen presideerde .de vergadering, daar de voor zitter van het Comité, de heer C. Boude- wijnse door ziekte verhinderd was. De voorzitter zeide, dat alom in Zeeland het aannemen door de Tweede Kamer met teleurstelling is vernomen maar men gevoelt niet bij de pakken te moeten neer zitten. Niet meer dan 50 personen hebben nu de beslissing in handen. Er zijn ook -onder de eerste Kamerleden personen, die geen gelegenheid hebben gehad alles na -te gaan en die wellicht alleen het advies van het hoofd van hun politieke partij zouden volgen. Wel hebben indertijd de provinciale staten van Zeeland met alg. stemmen een motie tegen het verdrag aangenomen, maar het zal goed zijn als -ook uit de provincie een protest weer klinkt. Spr. zou het naar voren brengen van argumenten willen -overlaten aan het nationaal comité. Een petitionnement is het eenige, dat voor Zeeland te .doen overblijft. In de verschillende plaatsen dienen daartoe comité's te worden opge richt. Uit Zierikzee kwam bericht, dat Mr. A. J. F. Fokker bereid is voor Schou wen te zorgen, terwijl ook uit Goes de heer W. Kakebeeke zijn steun toezegde. Het mag echter geen half geslaagde be weging worden, dan kan men beter niets doen. De heer Dr Wallien uit Breskeiïs, zegt, dat de Zeeuwsch-Vlamingen zich door het verdrag achteruitgezet voelen. In 1919 hebben zij betoogd Nederlanders te willen blijven, en nu hebben zij het gevoel, ver kocht te worden. De heer D. L. H. van Raalte uit Vlis singen zegt, dat ieder, die hij er over sprak, tegen het verdrag is, ook personen die behooren tot de politieke partijen, wier Kamerleden vóóir stemden. De heer Ouwehand uit Vlissingen meent dat de argumenten nog niet zijn uitgeput. De heer Nolens en zijn volgelingen stem den tegen uit vrees en om goede vrienden met de Belgen te bljjv-en. Er moet darr ook iets achter de zaak zitten. Spr. heeft iemand ontmoet, die reeds 5 jaar geleden- een onderhoud had met minister vare Karnebeek en die vroeg, of ér te genover het tractaat geen' concessies van België waren te verkrijgen, waarop de minister antwoordde, dat ka* niet, want dan staat de Fransche Gene rale Staf direct achter de deur. Ook in de Tweede Kamer is in dien geest ge sproken. De minister heeft niet alleen: onderhandeld, maar heeft deskundige rap porteurs gehad. De Kamer weet echter van die rapporten niets. De Eerste Kamer moet daar naar vragen. De heer Umbgrove uit Middelburg meent dat men door argumenten de leden der Eerste Kamer niet meer zal kunnen over tuigen, maar wel met een adres van het grootste deel der Zeeuwsche inwoners. Men njoet advertenties plaatsen in de Zeeuwsche bladen -om comité's te vor men. Spr. wil, dat het comité de regee ring vraagt de geheimhouding over de adviezen van Ged. Staten op te heffen. De regeering oefent nu te veel invloed uit. De voorzitter stelt voo-r, als redactie voor een petitionnement: „Aan de Eerste Kamer der Staten-Gen. ondergeteekenden, allen kiezer of kie- zeres in de Provincie Zeeland, overtuigd dat het thans aan Uw college ter goed keuring voorgelegde verdrag met België niet is in het landsbelang; verzoeken dringend geen goedkeuring aan dit verdrag te verleenen." Een verzoek om publicatie van de rap porten der deskundigen zal naar Spr. meent, niets uithalen. De lieer Deibei uit Middelburg wijst op het verzoek van den heer mr Adriaanse, lid 'der Prov. Staten van Zeeland aaa Ged. Staten om buiten om hun rapport aan de regeering hun meening aan de Staten kenbaar te maken. De heer Wallien zegtGed. States vroe gen reeds vier maal aan de regeering het rapport te mogen openbaar maken, het werd .steeds geweigerd en ook in de Tweede Kamer is er met klem op aan gedrongen. Er zijn nog weifelaars onder de Eerste Kamerleden en men m-oet trachten! te voorkomen, dat die onder den invloed komen van den minister of van partij leiders. Zelfs van de Zeeuwsche leden der Eerste Kamer is men nog niet zeker. Ieder vereeaiigde zich ten slotte met de redactie en ook met het voorstel de vor ming van plaatselijke comité's en de ver dere actie aan het Prov. Comité over te laten. Met een opwekking het comité financiëel te steunen sloot de heer Wesse ling ten slotte de vergadering, die bezocht was door ruim 30 personen uit Middel burg, Vlissingen en andere plaatsen op Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Treinaanslag. Dezer dagen is- klaarblijkelijk een poging aangewend om den trein, welke om 6 uur van Selzaete naar Gent vertrekt, te doen ontsporen. Even buiten Selzaete constateerde de ma chinist een vrij hevigen schok, zonder dat er verder iets gebeurde. Te Gent aangeko men rapporteerde hij zijn ervaring, waar op terstond naar Selzaete opdracht werd: gegeven om een onderzoek in te stellen. Het bleek toen, dat zich langs de spoor baan een stuk losse rails van ongeveer 100 K.G. benevens een ijzeren hek bevond, het laatste in vrij sterk beschadigden toestand. Het vermoeden ligt voor de hand, dat deze beide voorwerpen dwars over de rails heb ben gelegen, doch door den schuiver vare de locomotief zijn weggestooten. Het stuk rails moet van vrij verren afstand zijn aan gevoerd, daar dit afkomstig is van de plaats, waar een rangeerterrein voor de cokesfabriek wordt aangelegd. De politi» stelt een uitgebreid onderzoek in. De Belgische loodsen ta Vlissingen. Medegedeeld wordt, dat in 1925 129 Belgische loodsen te Vlissin gen hebben opgebracht een bedrag vare 7.456.295 francs, hetgeen gemiddeld 60.000 francs per loods is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1