if o 41 Vrijdag 19 Ifovember 1116 41e Jaargang Baftenland. Uw Hoofdhuid Binnenland. Uit de Provincie. Eet VAN MELLE'S Ontbijtkoek. Een politle-agent te Kerkrade At buitengewoon graag marmelade. „Maar Van Melle's koek", zelt-Ie, Is nog beter, want die komt zoo goed mjjn gezondheid te stade. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 1-1 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Deïeeuto VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der A d v e r t e n t i n 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct« Bij abonnement belangrijke korting. BS! Eenheid gewenscht. Wij moeten nog met een enkel woord te rugkomen op de rede door Mr Heemskerk bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting gemaakt. Door hem werd gewezen op een gevaar waarmede wij onder den invloed van bet evenredige kiesrecht te rekenen hebben, nl. dat iedere partij alleen let op wat leeft in eigen kring en zich gedraagt naar bet geen het gemakkelijkst in eigen kring ge voeld wordt. Op die wijze wordt het parlementaire stelsel verzwakt, wat 'bedenkelijke gevolgen kan hebben. In dit verband werd gewezen op West- Java en Rusland, waar bet communisme succes heeft kunnen behalen, omdat men daar met de politieke opvoeding nog slechts aan het begin staat. Nu staat bier de zaak anders. Wij heb ben hier een politieke opvoeding van vele jaren gehad en een tamelijk groote poli tieke ontwikkeling bereikt. Maar, indien wij nu eens gekomen wa ren op een keerpunt, waar de dalende lijn begint! Dan zou de invloed van geesten als nu in Rusland den boventoon voeren voor ons land even gevaarlijk kunnen worden als hij nu voor Java blijkt te zijn. En in verband daarmede stelde de heer Heemskerk de vraag: Is het niet zaak, dat er in plaats van dat ieder zich zooveel mogelijk in zijn eigen gedachtenkring opsluit, een zich vereeni gen komt om daaraan weerstand te bie den? Is dat niet de plicht van de elemen ten, die dat krachtens hun beginsel moe ten doen? Daarom, zoo ging hij verder, zullen, dunkt mij, de Christelijke groepen meer dan ooit verplicht zijn zich de vraag te stellen, of zij niet moeten letten niet alleen op hetgeen in hun eigen kring het aller liefst wordt begeerd, maar niet minder en zeer ernstig op den samenhang met het ge heel, en zij zullen dan moeten zien, dat er behoefte bestaat aan onderlinge samen werking en niet alleen op het punt van het communistisch gevaar. Ik weet niet of hetgeen ik nu ga zeggen aanstonds instemming zal vinden, want wij leven op dit oogenblik in den tijd van de splijtzwam. Ieder is er op uit om zoo veel mogelijk na te gaan welke consequen ties er uit eigen beginsel kunnen getrok ken worden en om zich te vermeien in den aanblik van al die schoone consequenties, en dan desnoods een scheiding te aanvaar den of te bevorderen tusschen hem en an deren, die in het uitgangspunt in menig opzicht overeenkomen, maar in de toepas sing op eenige of verscheidene punten ver schillen. Het is op het oogenblik de tijd, waarin wij dit verschijnsel waarnemen. De splijt zwam is van den tegenwoordigen tijd, maar is niet de eisch vóór den tegenwoor digen tijd. Indien men het nu niet beseft, zal men het later wel beseffen. Men moet niet zoeken naar wat verdeelt, maar naar wat vereenigt. Men moet niet verbrokkelen en tegenover de ontbindende factoren een verbrokkeling stellen; men moet zooveel mogelijk zien te verkrijgen een eenheid om die te weerstaan. Men moet vooral niet onderling elkaar afbreken. Er is een tijd geweest, dat er werd ge predikt een Christendom boven geloofsver deeldheid. Dat hebben wij, de antirevolu- tionnairen, bestreden. Dat was een soort moraal buiten Christus. Maar er is ook een andere eenheid; wij zien er thans wel niet veel van, maar die is er toch, trots de verscheidenheid, die niet miskend mag worden. Het prisma heeft verschillende zijden, maar er is toch ook een eenheid en een gemeenschappe lijke bron van licht, van waaruit alle stra len gaan; Tegenover de ontbindende krachten die thans in de geesten werken, en veel heb ben vernield en alles willen vernielen, moet van Christelijke zijde niet scheiding en verbrokkeling gesteld worden, maar saam- hoorigheid en samenwerking, waar het kan. In- dien zin moet er zijn Christendom boven geloofsverdeeldheid en dat is te zoe ken niet buiten Christus, maar in Chris tus zelf, Christus, Verlosser en Koning, voor Wien alle koningen en regeerders der aarde zich moeten buigen. De mijnwerkersstaking in Engeland. Dp de bijeenkomst van het mijnwer- kersbestuur "heeft Cook meegedeeld, dat, zooals reeds te verwachten was, de re- geeringsvoorstellen met een vrij groote meerderheid verworpen zijn. Er waren gisteren weer 8960 meer wer kenden, waaronder *2000 in elk van de elsche districten en 1000 man in Schot land. Het totaal 'is nu 366.030. De hoop op een onmiddellijk einde vart net conflict in de mijnen begint nu meer en meer te vervliegen'. Stormen in de Vereenigde Staten. Verscheidene gedeelten van den Staat Maryland zijn overstroomd doordat de rivieren buiten haar oevers traden. Er woedde de hevigste storm, die sinds jaren was waargenomen. Op vele plaat sen in Maryland staat het land van twee tot vier voet onder water. Te Providence in den staat Massachusetts zijn meer dan twintig visschersvaartuigen gezonken. Een sneeuwstorm, komende uit Montana, trok over Wyoming en Colorado. De vorst viel in en aan het telegraaf- en telefoon verkeer werd ^schade toegebracht. Staking als program. Te Lyon is in tegenwoordigheid van gedelegeerden uit Nederland, Zweden, Portugal en Duitscliland een algemeene bond Van revolutionnaire vakvereenigings- arbeiders opgericht. De nieuwe bond wil zich Van iedere politieke actie onthou den en slechts door algemeene staking de sociale revolutie tot stand brengen. De nieuwe bond wil geen gemeenschap onderhouden met de socialisten noch met de communisten. Korte berichten. In Italië zijn tot nu toe tien leeraren hij het middelbaar onderwijs en talrijke onderwijzers ontslagen wegens anti-fascis tische propaganda, De gemeente Weenen is voornemens in den loop van het volgend jaar een tentoonstelling te houden op allerlei ge bied, waaronder ook tooneel, film en radio. Berichten, die nog nadere bevesti ging bghoeven, melden, dat er een op stand zou zijn uitgebroken in het gouver nement Pskof (Rusland). Er is een openlijke opstand uitge broken in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul. Te San Gabriel en Santa Maria hebben de trouw gebleven Troepen en de muiters zwaar gevochten. Te Santa Maria hebben de opstandelingen uit vliegtuigen bommen op de stad gewor pen en een bank en een groot hotel ver nield. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als gejdes morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Burgemeester De Gijselaar. Bij Kon. besluit is thans Jhr Mr Dr N. C. de Gijselaar op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1927, eervol pnt- slag verleend als burgemeester der ge meente Leiden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als bur gemeester van die gemeente bewezen. De wettelijke winkelsluiting. Naar de Maasb. verneemt, is de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid thans opnieuw met den Middenstandsraad in overleg getreden, omtrent een wettelijke regeling der winkelsluiting, zulks in ver band met het voornemen om ter ver dere uitvoering der Arbeidswet, binnen kort de totstandkoming te bevorderen eener regeling van arbeids- en rusttijden van arbeiders in winkels. De Midden standsraad, die reeds eenige jaren ge leden een ontwerp winkelsluitingswet aan de Regeering aanbood en sindsdien hij herhaling den wensch heeft geuit, dat dit aan een werktijdenbesluit ten behoeve van het winkelpersoneel zou gepaard gaan, wordt thans in staat gesteld, van een tweetal terzake voorloopig ontworpen re gelingen vertrouwelijk kennis te nemen, teneinde over deze in onderling verband beschouwd, advies uit te brengen. Afschaffing Zomertijd. Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft opnieuw een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend tot afschaf fing van den Zomertijd. Het wordt nu toch langzamerhand wel een beetje belachelijk. JLen Belgische stem ovtr het Verdrag. In de Schelde, het Antwerpsche Och tendblad, schrijft dhr L. Pi card o.a. „De tegenstanders hopen nu, dat de oVergroote meerderheid van het Neder- landsche volk niets of zeer weinig voelt voor het verdrag. De verontwaardiging over het Belgisch annexionisme werkt nog na. Wat volkomen begrijpelijk is. Wanneer men in België, wanneer men in Vlaanderen en in Antwerpen prijs stelt op de ratificatie dan zal men, thans nog, voor het tractaat in de Eerste Kamer komt, het noodige moeten doen om dit wantrouwen weg te nemen. „Vlaanderen en Antwerpen zoo gaat hij voort, moeten zelf voor hun zaak opkomen en niet allc3 overlaten aan Brus sel, waar er al te veel zijn die, met de Nation Beige en andere annexionistiscli© bladen zouden juichen over een verwer ping van het verdrag. Er zijn drie punten, waarop ik vooral de aandacht zou willen vestigen van mijn Antwerpsche vrienden. 1. De Antwerpsche haveningenieurs, de Antwerpsche overlieden, de Antwerp sche journalisten en belanghebbenden, moeten nu eindelijk eens precies aan geven waarom zij meenen recht te heb ben op de voordeelen, die het ontwerp verdrag hun geeft. Groote woorden heeft men genoeg gehad. Do nadeelen van den tegenwoordigen toestand moeten aange toond worden. De redenen, waarom dit kanaal in verband met de technische ont wikkeling van de Rijnvaart steeds minder voldoen zal, dienen opgegeven te worden. Rottexdamsche belangen spelen onge twijfeld een groote rt>l in de oppositie tegen het verdrag maar er zijn ook nog veel Nederlanders die twijfelen, en door een kalm, zakelijk betoog voor een sym pathieke daad tegenover het Vlaamsche Antwerpen, zooals Van Kamebeek het noemde, kunnen gewonnen worden. Men late echter alle min of meer „Spaansch-Brabantscho" phraseologie va ren. Men late de ingenieurs en de andere deskundigen aan het woord. Brussel kan hier niet helpen, Antwerpen zelf moet spreken". Ten tweede moet men het kanaal Schel de—Rijn laten vallen, zegt de schrijver, want dat is toch slechts een prestige or namentje. Wat de Schelde-quaestie betreft moet Antwerpen duidelijk laten uitkomen, dat ook de oorlogshaven niet gemeend is. Het wil immers geen oorlogshaven wor den? „België erkent weliswaar de Neder- landsche souvereiniteit op de Schelde, maar behoudt zich het recht voor bij zondere gunsten te vragen voor den door tocht van oorlogsschepen. Ook daarmede is geen enkel reëel belang gemoeid! Men denke maar eens aan een toestand, die zou kunnen ontstaan op een Nedierland- sche Schelde met zulk een speciaal re giem alleen voor Belgische oorlogssche pen. Het is alweer niets anders dan een prestige quaestie. Laat men die zaak, die door het ver drag niet geregeld is toch nog door een protocol of conventie regelen alvorens het verdrag in de Eerste Kamer komt. Doet men het niet, dan wordt het ver drag waarschijnlijk ver-worpen. Dan zullen Antwerpen's belangen de belangen ook van het Vlaamsche volk geofferd wor den op het altaar van het Brusselsche prestige." i Vervolging vanL. de Visser. Bij de Justitie in Den Haag is een aanklacht wegens opruiing ingediend te gen het communist'sch Kamerlid, 'den heer L. de Visser. De vervolging is ingesteld naar aan leiding van een redevoering, door dit Kamerlid te Assen in het openbaar ge houden, kort na de militaire relletjes al daar en waarin de heer De Visser den militairen zou hebben geraden, als hun „vuren" gecommandeerd werd, „te schie ten niet op hun makkers, doch op „de sterren". Het Nederlandsch-Belgisch© verdrag. Te Amsterdam is een studentencomité opgericht met het doel, een nationale studentenbeweging tot stand te brengen tegen het Nederlandsch-Belgische ver drag. Het stelt zich voor, een adres te rich ten tot de Eerste Kamer, met de hand- teekeningen van studenten van alle Neder- landsche universiteiten en hoogescholen, die tegen genoemd verdrag zijn. Het comité is van oordeel, dat een massale .studentenbeweging meer indruk zal maken dan eenige uitingen van en kele groepen. Afschaffing speelkaarten belasting. Blijkens de Memorie van Antwoord in zak© het wetsontwerp tot afschaffing der speelkaartenbelasting wenscht de Minis ter van Financiën wegens de eischen der controle, in verband met het desbetref fende verzoek, het tijdstip van in werking- treding der wet slechts tot 1 April 1927 te vervroegen. Tegen teruggaaf van belasting van on verkochte en ongebruikte spellen bestaat geen overwegend bezwaar, in de ver wachting dat het mogelijk zal blijken de restitutie inderdaad te beperken tot on verkochte en ongebruikte spellen. De kaar ten worden, na te zijn geverifieerd, onder verzegeling gebracht, ten einde te voor komen, dat anderen daarvoor eveneens de belasting terugvragen. Kuyper-stichting en Centra al- Co m i t De Adjunct-Directeur der Dr Kuyper- stichting verzoekt om de aandacht te vestigen op het volgende: Zooals men weet, is de Dr Kuyper- stichting gevestigd in hel Kuyperhuis te s Gravenhage. Doch in het Kuyperhuis heeft ook het hureau van het Centraal Comité der A. R. Kiesvereeniging onder dak gevonden. Dit nu geeft herhaaldelijk aanleiding tot verwarring bij het toezenden van brieven en stukken en vooral bij het overmaken van gelden. Hetgeen voor de Kuyperstichting bestemd is komt vaak terecht bij liet Centraal Comité en' om gekeerd, terwijl niet steeds tijdig genoeg de fout kan worden hersteld. Het is daar om ten teerste gewenscht op alle zen dingen, gericht aan het Kuyperhuis, dui delijk te vermelden hetzij Kuyper- stichting, hetzij Centraal Comité Men gelieve daarmede zooveel mogelijk rekening te houden. Jan Steen- briefkaarten. De Nederlandsche Bond tot Kinder- bescherming geeft 1 December een reeks prentbriefkaarten met kinderafbeeldingen' van schilderijen van Jan Steen uit, welke dezen zomer op de Jan Steen-tentoon- etelling te Leiden tentoongesteld geweest zijn. Deze kaarten zullen worden verkocht ten bate van den arbeid voor het be scherming en hulpbehoevende kind. De bond voegt de winst, die op de kaarten gemaakt wordt, bij de opbrengst van de weldadigheidspostzegels, die van 1—31 December zullen worden verkocht. De ver koop staat onder leiding van de centrale propaganda-commissie voor "de weldadig heidspostzegels. De relletjes te Assen het werk der socialisten? Voor de afdeeling Borne van de S.D. A.P. heeft de heer Wi. v. d. Sluis, socia- listisch Kamerlid en burgemeester van' Goor, Zaterdag ,een rede gehouden, waarin hq volgens „Het Nieuws- en Advertentie blad voor Borne, Zenderen, Hertme en' Bornerhroek" van 13 dezer o.m. het vol gende zeide; Ook de relletjes in Assen zijn mede ons werk. De meesten begrijpen, dat het leger een rotzooi is. Ze hebben geen achting en eerbied meer voor -meer deren. Als wij maar werken, dringen' onze eischen wel door. Er wordt ge zegd: ontwapening is alleen' internatio naal mogelijk, maar wij kunnen in Ne derland gerust beginnen, ons leger én vloot is toch niks. Aan de militaire ongeregeldheden té Assen zijn dus volgens deze onverdachte getuigenis de socialisten wel schuldig. Dit is wel een heel anders geluid, dan „Het Volk" deed hooren, dat steeds ge tracht heeft de verantwoordelijkheid van de S.D.A.P. te schuiven. Een Vorstel ij k voorbeeld. Minister De Geer deelde in de gisteren gehouden Tweede-Kamerzitting mede, ook thans weder een schrijven namens H M de Koningin en II. iM. de Koningin-Moeder té hebben ontvangen, waarin de Vorstin nen verklaren, ook voor het volgend© jaar 10 pOt. van haar grondwettelijk in- komen te zullen laten staan. Benoemd de leerling-telefoniste H. J. Ornee tot telefoniste 2e klasse bij den interlocalen dienst op het post- en tele graafkantoor te Tholen. Het middel erger dan de kwaal. Daar door duivenhouders jaar lijks gevoelige verliezen geleden worden door het sterven van duiven aan, onder pluimvee veel voorkomende ziekte, diph- teritis, hadden eenige duivenhouders te Oostburg hun postduiven doen inspuiten' met een onlangs uitgevonden serum als voorbehoedmiddel tegen genoemde ziekte. Df van dit voorbehoedmiddel een te groote dosis is toegediend, of door welke andere reden ook, is niet bekend, doch kort na de inspuiting bleken alle duiven- gestorven. (M. C.) Goes. De Zuid-Bevelandsche Dorcas be deelde gisteren 56 lakens, 23 dekens, 9 rokken, 15 manshemden, 68 vrouwen hemden en' 89 schorten, waarvoor het bestuur de leden hartelijk dank zegt en tegelijk deze nuttige instelling warm aan beveelt. Vlisslngen. Gisteravond zou dhr M. E. uit Nisse zich naar den sneltrein die plm. 7 uur van hier vertrekt, begeven. Daar hij ter plaatse niet bekend was, liep! hij naAr de richting van del haven en had het ongeluk tel water te geraken. Hij kon gelukkig nog een touw vain een roeiboot grijpen eln vanaf dei mailboot, die in de haVen lag, hoorde mén zijn hulpgeroep. Het personeel dezer boot wist dhr E. met ©en roeiboot te redden. Aain boord iwerd hij van droge kloeren voorzien en werden hem op de meest vriendelijke wijze alle mogelijke diensten bewezen. Een woord van lof voor dit personeel is zeker op zijn plaats. Kapelle. Daartoe' door het comité voor Chr. Winterlezingen uitgenoodigd trald in de Geref. kerk op Dr Callenbach uit Rot terdam met het onderwerp Guido Ge- zell-a. De Spr. werd door den voörz. van het comité, dhr P. P. del Graal in geleid. Op de hem eigen wijze wist deze spreker, die in Zeeland geen onbekende is, zijn talrijk gehoor te boeien en van den Vlaiamschen dichter, „wiens tale o zoo zoet is", tei doen genieten. Op voor treffelijke wijze werden niet alleen de ver. zen toegelicht, maar ook meesterlijk voor gedragen. Spr. eindigde door te roe men in den kinderlijken eenvoud en het heerlijk geloofsvertrouwen van dezen groote jn het Vlaamsche land. lerseke. In de gisteravond gehouden vergadering van den ring; van J.V. op G- G. Zuid-Beveland-Oost, werd een in leiding geleverd door vr. 'Kole vah Ier- seke over „De jongeling en zijn eeuw". Spr. zette uiteen hoe wij jongeren zoo licht door het wereldsche leven worden meegesleurd. Hij schetste de gevolgen van den wereldoorlog op het gansche men- schelijk leven. Dat wij niet mee moeten gaan met de idealen der wereld, omdat de beloften der wereld ons steeds teleur, stellen. Spr. stelde daartegenover den rijk dom van het Christendom! en wekte ons allen op om ons geheel te geven aan het werk op de J. V. Na de pauze behandelde vr. Verijzer van Kruiningen „De Doodstraf Spr. zette uiteien de goddelijke instelling, de bezwa ren er tegen en dat het de plicht der ^overheid is, als dienaresse Gods, de dood straf te handhaven. Het was een vrij goed beizochte vergadering. Terneuzen. Gisteren vergaderde de ge meenteraad voltallig. Allereerst werd dhr J. L. Drogmans, commies ter secretarie, beëedigd als waarnemend secretaris. Naar aanleiding van ©en voorstel van B. 'en W. om op een schrijven, van enkele personen uit de gemeente, omi den ambtenaar ter secretarie den heer Olie slager te verbieden bij zijn betrekking als ambtenaar de betrekking van agent ©ener verzekerings-Mij- waar te nemen', welke betrekking dhr Olieslager heeft overgenomen van dhr de Vos, oud-almhte- naAr ter secretarie, afwijzend te beschik ken, werden opmerkingen gemaakt door de hoeren D. Scheele, II. J. Oolsen en N. Hamelink. Na een betoog van den voorz. werd op het schrijven afwijzend beschikt. Het voorstel van B. en W- om aan O. M- Leunis alhier, afwijking te' verleenen van artikel 10 der bouwverordening werd aan genomen. Naar aanleiding van ©en voorstel van B. en Wi. om hen te machtigen in be paalde gevallen ook havenarbeiders bij de werkverschaffing te werk te sTellen, die dat na 1914 geworden zijn, wijst dhr N. Hamelink B- en Wi- op de onuitvoerbaar heid van hun besluit, werkverschaffing inplaats van armenzorg. Hij vindt dat B. en Wi. het verzoek vah de Transport arbeidersbond niet mochten afwijzen om- dat hij dit zeer billijk acht. Hij; zon willen dat B. en WI. minder vrijheid hadden van handelen in deze zaak. Hij is er voor dat er vasts lijnen worden aangegeven. De voorz. wijst er op, dat B- en W- ©erst geen verandering wilden. Hij weet er niet van dat er eenig onderscheid is gemaakt en meent dat alles tot hiertoe bijzonder goed loopt. Hij wijst er op dat de werkverschaffing aan den dijk niet mag blijven duren en verdedigt 't streven van B- en Wi-: werkverschaffing inplaats van armenzorg. Dhr D. Scheele heeft den indruk gekregen dat B- en W|. al het mogelijke doen om aan het verzoek der transportarbeiders te voldoen. Het voorste! van B. en Wi- werd aangenomen. Op het voorstel van B- en W. tot benoeming van een onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand, belast met alle werkzaantoiehden, behalve het voltrekken van huwelijken, volgde een stemlming tusschen de hoeren Does en Drogmans, waarbij dhr Dees mét alg. st. weid 'gekozen. Hierna volgt behandeling der gemeehte- begrooting 1927- (Verder verslag volgt morgen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1