A B I 100 ICO St. Nicolaas-Pakket. Zijden Sjaals. rostes Iikeslmeuigiog „Dg SppUe" CONCERT I OEïLLÜSTR. CATALOGUS 1827 I H. VERHOOG - NIJKERK Fa HEIJKAM-iASSEE Gemeentelijke Veiling BAKKERIJ BLOK Nieuw-en St. Jeosiand. a Verpleedster- JpËL Cacao Levertraan een Bakkerij Groenhardschalen te koop ARNEftftUIDEN. op Woensdag 24 November 1926 ood- schappen dus Lalen Ai Ül« Ho waren zijn PRIMA tegen CONCUHREEREHOE PRIJ ZEN, bovendien CAOEAUBCNS. in onze filialen MIDDELBURG VLISSINGEN CE ROOMKOM Amsterdamsche Boter Handel. A. B. H. MARGARINE a 30 ets per halfponds pakje is Uoter zoo Heeriyk en alleen verkrijgbaar I I Gratis en Franco A I I A Sint-Nicolaas-Courant D. BOLLE HANG 98 - ROTTERDAM A A A I m INSTITUUT „CALAND", POSTS. 597, ROTTERDAM „HOE WORD IK KOMMIES?" Hierin hebben wij iets aparts tegen voordeeiige prijzen. Vlissingen. 2 maal per week Veiling. Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen door IAG. QUIST, Molendijk 63. Prima Medicinale Levertraan. TE KOOP; Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen door IZ. VAN BELZEN, Molenstr. 90. te maken en hulp te halen. In de woning was toen alles overhoop gehaald; het geld was verdwenen, evenals een geladen re. volver, verder brood, boter en koffie uit de koffiepot. Alle kasten en laden waren opengebroken. Be drie mannen die gis. teren voor de Utrechtschei rechtbank te recht stonden als verdacht van dit mis. drijf, werden door den getuige positief herkend. Tegen elk werd] een gevangenis, straf van 4 jaar met bevel tot teruggave der gestolen goederen geëischt. Kindermishandeling. Ben gehuwde vrouw, thans te Rotterdam wo. nendei, is door de Rechtbank aldaar vrij. gesproken van het haar ten laste gelegde veroorzaken door schuld van den dood van haar zoontje van elf maanden. Het Haalgsche Hof nam aan, dat het aan de schuld van verdachte te wijten is, dat in het begin van dit jalar te Maassluis haar zoontje van elf maanden is overleden. Het Hof achtte de schuld van verdachte gelegen in de verwaarl oozing: van de voe. ding, kleeding en verdere verzorging van het kind. Verdachte werd veroordeeld tot 6 weken hechtenis. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeiand. Aanleg rijwielpad. Naar Ged. Staten gebleken is, bestaat langs den provincialen weg wederzijds Sluis in verband met de toeneming van het doorgaand verkeer groote behoefte aan een rijwielpad. Deze toeneming, gepaard met de omstandigheid, dat naast de kei- baan op één der hermen een trambaan ge legen is, waardoor reeds ongelukken met ctoodelijken afloop ontstaan zijn, maakt het naar de meening van Ged. Staten zeer ge- wenscht tot splitsing van het verkeer over te gaan en een rijwielpad langs dien weg aan te legen. Blijkens het ontwerp van den hoofdingenieur komt het pad ter breedte van 1.50 M., loopende van Draaibrug naar Sluis, op den zuidelijken berm en van Sluis naar de Rijksgrens op den noordelijken berm tusschen de trambaan en de noorde lijke boomenrij. Voor de constructie van het rijwielpad zal langs het eerste gedeelte weg o.m. ge bruik gemaakt worden van oude keien, welke van de vernieuwing van de keibaan van dezen weg beschikbaar zijn of komen, terwijl het pad langs het tweede gedeelte in verband met zijn bijzondere ligging van eenvoudige constructie zal kunnen zijn en weinig kostbaar. Onder St. Anna-ter-Mui- den zal een stukje van 26 vier. M. tuin grond van H. J. de Bert moeten worden aangekocht. De totale kosten worden ge raamd op f 4800. Ged. Staten stellen voor tot aanleg van het pad en aankoop van den tuingrond te besluiten. Waterschap Schouwen. Door de algemeene vergadering van het Waterschap Schouwen werd verzocht, in het bijzonder reglement voor dat water schap, in navolging van hetgeen opgeno men is in dat voor den Polder Walcheren, te bepalen: le. Bloedverwantschap of zwagerschap in den zin van het Burgerlijk Wetboek mag niet bestaan tot in den derden graad tusschen voorzitter en heemraden onder ling, noch in den eersten graad tusschen hen en hoofd-ingelanden of tusschen hoofdingelanden onderling. 2e. Wanneer personen, elkaar in dien graad 'bestaande, tegelijkertijd tot hoofd ingelanden worden gekozen, wordt de oud ste in jaren voor benoemde gehouden. In geval van gelijken ouderdom beslist het lot. 3e. Zwagerschap, na de benoeming ont staande, is geen reden tot aftreding. 4e. Bij aftreding is niet herkiesbaar de voorzitter, heemraad of hoofd-ingelande, door wiens huwelijk de zwagerschap is ontstaan. Ged. Staten wijzen er op, dat thans het verbod van bloedverwantschap of zwager schap bestaat tusschen den voorzitter, de heemraden en de hoofdingelanden onder ling in den tweeden graad, en dit in het vervolg zal worden tusschen den voorzitter en de heemraden onderling tot in den der den graad en tusschen deze personen en de hoofdingelanden en tusschen deze laat- sten onderling in den eersten graad. Tegen de voorgestelde verzwaring van het verbod aan den eenen kant, zoowel als tegen ver lichting aan den anderen kant bestaat bij Ged. Staten bedenking. Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te 'beschik ken. Zij merken nog op, dat de regeling voor den polder Walcheren reeds werd op genomen in het Bijzonder regelement van 1870 en wellicht al van twee eeuwen vroe ger dateert. Subsidie Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. In de zomervergadering werd door den heer de Baare gesproken over den wensch voor de winterverpleging van kinderen in kinderherstellings- en vacantiekolonies in plaats van 25 cent 50 cent per dag te ge ven. Bij onderzoek is gebleken, dat ook uit Zeeland een aantal kinderen in winterver pleging wordt opgenomen, en uit den aard der zaak de kosten voor de winterverple ging meer bedragen dan voor de zomer- verpleging, omdat de huishoudelijke uit gaven in dat tijdvak hooger zijn, Ged. Sta ten stellen voor, om voor de winterverple ging een aanvullend bedrag van ten hoog ste f 0.25 per dag en per kind toe te staan, echter alleen met dien verstande, dat het toegestane bedrag voor dit doel van f 1500 niet worde overschreden. Bij een organi satie duurt de winter-verpleging van 1 October tot 31 Maart, bij drie andere orga nisaties van 1 October tot en met 30 April. Ged. Staten stellen voor alle kinderen voor: van 1 October tot 30 April. Bijdrage voor herstel kerk gebouw te Gadzand. In de najaarsvergadering 1925 werd een verzoek om een bijdrage voor het herstel van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente te Gadzand aangehouden. Thans deelen Ged. Staten mede, dat de kosten in totaal geraamd worden op f 45.750, waar van het rijk f 18.400, de kerkelijke ge meente f 16.000 en de Synode f 5000 be taalt, zoodat er nog een tekort blijft van f 6350. Gevraagd wordt 10 pet. van de al- geheele kosten of f4575. Als algemeene regel is aangenomen, dat in een geval als dit ook de burgerij in al haar geledingen, dus ook zij, die niet behooren tot het kerk genootschap welks bedehuis om herstel vraagt, van haar offervaardigheid doet blijken. In dit geval blijkt niet van een daadwerkelijke medewerking der burger lijke gemeente, doch toch stellen Ged. Sta ten voor subsidie te verleenen, omdat de raad der gemeente besloten heeft tot den bouw van een toren bij het te herstellen kerkgebouw overeenkomstig het daarvoor vanwege de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg gemaakte ontwerp. Dit zal voor de gemeente reeds een uitgave met zich brengen van f 9000. Niet wenschen Ged. Staten af te wijken van den regel, dat 10 wordt gegeven van de eerste f 30.000 en 5 van hetgeen boven die som noodig is, in casu wordt dat f 3780. Zij stellen voor dit als volgt beschikbaar te stellen: in 1929 f 1000; in 1930 f 2000 en in 1931 f780. Andere voorstellen. Behalve de bovengenoemde voorstellen en die welke reeds eerder werden gepubli ceerd, bevat de lijst van werkzaamheden nog de volgende, die later in druk ver schijnen: tot aanhouding van het adres van de diocesane federatie „het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Breda" om subsidie voor wijkverpleging; tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van leges ter Provinciale griffie van Zeeland; tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zee land; tot toekenning van subsidiën aan vereenigingen voor handelsonderwijs; tot toekenning van subsidie voor de restaura tie van de Groote- of St. Maria-Magdale- nakerk te Goes; tot nadere wijziging van het besluit der Staten van 21 Dec. '25 tot verleening van subsidie voor de verbete ring van den Graafjansdijk in Westdorpe en ten slotte tot wijziging van de begroo ting 1927. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Bij het Statenbesluit van 18 Juli 1923 werd aan een op te richten N. V., ten doel hebbende de stichting en exploitatie eener drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaande- ren, een renteloos voorschot verleend van ten hoogste f 200.000, mits door het Rijk voor gelijk doel een bedrag van ten minste f 300.000 zou worden beschikbaar gesteld en verdere voorwaarden. De bedoelde N.V. is thans tot stand gekomen; zij omvat een twintigtal gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren, en daarmede ruim 70 pet. der in woners dier streek. Het bestuur der N. V. deed aan Ged. Staten van een en ander mededeeling on der overlegging van een nader door het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening uitgebracht rapport, betreffende de renta biliteit van het waterleidingplan voor Z. Vlaanderen. Uit dit rapport is gebleken, dat, in overeenstemming met den oor- spronkelijken opzet, de onvermijdelijke verliezen over de eerste exploitatiejaren gedekt zullen worden uit een, door de ge meenten-aandeelhoudsters te vormen re servefonds. Nu evenwel niet, waarop bij den aanvankelijken opzet was gerekend, alle gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen zich hebben aangesloten, is het mogelijk gebleken, dit reservefonds op een lager be drag dan de oorspronkelijk geraamde f 500.000 te berekenen; naar de meening der deskundigen zou thans kunnen worden volstaan met een bedrag van f 300.000. In verband hiermede zijn Ged. Staten van oordeel, dat bet bovenbedoeld besluit wijziging behoeft. Daarin wordt o.a. de voorwaarde gesteld, dat bet voorschot eerst zal worden uitgekeerd, indien de te korten op de exploitatie grooter blijken dan geraamd werd en mitsdien bet bedrag van f 500.000 overschrijden. Bleef deze be paling behouden, dan zou het geval zich kunnen voordoen, dat het geraamde reser vefonds ad f 300.000 is uitgeput, zonder dat de N. V. aanspraak op eenige bijdrage uit de provinciale fondsen zou kunnen maken, hoezeer dit ten eenenmale in strijd zou zijn met de bedoeling, die heeft voor gezeten bij liet nemen van het besluit. AI zijn Ged. Staten ook thans nog, evenals in 1923, van oordeel, dat bezwarende finan- cieele verplichtingen voor de provincie uit dit besluit wel niet zullen voortkomen,, meenen zij toch, dat het aanbeveling ver dient, het besluit iu overeenstemming te brengen met de gewijzigde omstandighe den. Bij de thans gekozen redactie is voorzien in het geval, dat zich meer ge meenten mochten aansluiten dan thans het geval is. Het ontwerp-besluit houdt in aan de N. V. „Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij" een renteloos voorschot te verleenen van 2 A van het bedrag, hetwelk het Rijk voor gelijk doel beschikbaar stelt, tot een maximum van f 200.000, onder voorwaarden: le. dat het voorschot eerst zal worden uitgekeerd, indien de tekorten op de exploitatie grooter blijken dan ge raamd werd en mitsdien overschrijden het bedrag hetwelk overeenkomt met het ge zamenlijk bedrag van de door Rijk en Pro vincie beschikbaar gestelde rentelooze voorschotten; 2e. dat terugbetaling van het verleende voorschot zal geschieden op den zelfden voet en in gelijke verhouding met de terugbetaling van het door het Rijk ver leende voorschot. Hellegatpolder. Waar de bedijking van buitengronden in het Hellegat, onder de gemeenten Zaam- slag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Osse- nisse, gereed is en de werken dier bedij king 11 Juni j.l. door de regeering goed gekeurd zijn, stellen Ged. Staten voor, aan den nieuwen polder den naam „Hellegat polder" te geven, waartegen bij den minis ter van Financiën geen bezwaar bestaat en het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland toepasselijk te verklaren op het bestuur en 'beheer van den nieuwen polder. A.s. Maandag 22 November hopen onze geliefde Ouders JOOST WESTSTRATE en JANNETJE TRIMPE, hun 60-jarig Huwelijksfeest te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd Klein- en Achter kleinkinderen. „Hoogte" Goes, Nov. 1926. PPES, DirecteurDe beer F. X. Mannhardt des avonds 8 uur precies in het Schuttershof. Entree ft.— (incl. sted. belasting). Plaats bespreken vanaf Maandag 22 November, aan de zaal. Tevredenheids verklaring. Ondergeteekenden wenschen niet na te laten hunne volle tevreden heid te betuigen aan de Verz.-Mij. „De Oude Zwolsche van 1895", Alge meene Paarden- en Veeverzekering, te 's-Gravenhage, Directeur W. Wil mink, voor de spoedige uitbetaling van hunne onteigende dieren. Door de hooge uitkeering en lage pre- miëu verdient zij alle aanbeveling. J. DE JONGE, Wemeldinge. P. ABRAHAMSE, Buttinge. October 1926. Agenten de Heeren Joh. Wagenaar Izn., Kloetinge J. Geldof, Middelburg. GRAVENSTRAAT 252 BELLAMYPARK 28. Deze week bij aankoop van 1Va pond van onze hoogfijn9 A. B. K. Marga rine a 30 ets. per halfpondspakje van ons keurig 16-deelig Porce- leinen Theeservies CADEAU I DE J zenden wij aan ieder, die er om vraagt, onzen fraai van belangrijk in prijs ver minderde, nieuwe boeken op allerlei gebied, 80 blz. druks, alsmede onze geïllusti eerde 50e Jaargang, met JUBILEUM-AANBOD. Toezending van visitekaartje (als drukwerk) is voldoende. Neerland's Grootste Boekhandel De Minister vraagt Wie de GROOTSTE kans van slagen wil hebben, wende zich UITSLUITEND toto I Zendt ens deze adv. en U ontvangt gratis ons hoekje i No. 1. Een deel van dat mooie kindertijdschrift „Vrij en blij", m. verh., versjes, raadsels, kunstjes, spelletjes, anecdoten, rebussen, alles met een overvloed van mooie plaatjes en gebonden. Prijs (onbetaalbaar). No. 2. De Schipbreukeling, door Johannes. Verh. uit den tijd der Fransche overheersching. Prijs f 0 90. No. 3. Toch gelukkig. Verhaal door Mevr. A. Hoffmann. Prijs f 1. No. 4. Een bundel leuke rijmen en gedichten. Prijs f0 60. No. 5. Herinneringen uit de kinder- en jonge! jaren van Dr. A. Kuyper. Prijs f0.90. No. 6. Van heinde en ver. Mooi leesboek door Mej. H. S S. Kuyper, met vele illustraties. No. 7. Mjjn dierenboek, een groot prentenboek (25 X 85 c M.) met vele gekl. pl. in stijven band No. 8 en 9. Nog 2 prentenboeken, grootte als een schrift. No. 10. Leesboekje over de Vad. Gesch. No. lf. Een zakatlas van Nederl. m. 12 gekl. kaartjes. No. 12. Een kleurboekje met de noodige verf. No. 13, Een schrift. No. 14. Tien gekl. ansichtkaarten. No. 15 en 16. Een of 2 leesboeken gratis, minstens 100 blz. No. 17. Een best zakboekje met pietbord. No. 18 en 19 Twee mooie gekl. Wandplaten. No. 20. Een aardige verrassing voor de kinderen. Geheel deze reuze verzameling franco thuis op ontvangst van post wissel groot f3.Wie 2 pakketten gelijk bestelt ontvangt er gratis bij een poëzie- of briefkaart album. Zendt postw. of Gire 42423 aan en schrijf er bij: Voor St. Nicolaas-Pakket uit De Zeeuw. (Rembours20ct- extra). Giro 6880. GOES. Telef. 181 Met ingang van 23 Nov. a.s. Dus Dinsdags- en Vrijdags- middags, aanvangende om 3 uur. DE ADMINISTRATEUR. De Notaris Mr JAN LOEFF, zal Dinsdag 30 November 1926, des nam. om 2 uur te Zoutelande, bij Entink, in het openbaar veilen, voor den Heer P. DE KORTE: lo. Een dubbel Woonhuis, en kele jaren geleden gebouwd, met Bakkeet, Sehuur, Erf en Tuin, voor vele doeleinden geschikt te Zoute lande, op het Dorp aan de Lange Straat, no. 49, groot 395 c.A. (30 R.); voor den Heer ADR. K0PPE1AN 2o. Een Huis met Schuurtje, steenen Kippenhok, Erf en Tuin te Zoutelande, aan den Duinweg, no. 26, groot 272 c.A. (20'/2 Ren voor de Heeren C. J. MOMMAAS en Js SCHREIJENBERG: 3o. 0.2490 H A. (190 R.) Bouw land aldaar, aan den Houtenburg- schen Weg. Te aanv.: lo. 15 Dec. '26; 2o. 1 Mei '27 en 3o. terstond. Te bezicht. Woensdag 24 Nov. 1012 en 24 uur. waarin uitsluitend zuivere roomboter (voorzien van rijksceistrdlemerk) ver werkt is. Lange Delft, Middelburg. - Tel. 530. is geen lekker drankje. Geeft ook daarom uw kinderen steeds de beste, het onaangename innemen wordt bekroond met het gewenschte resultaat. In Het Huis met de Roode Pilaren, de Drogisterij SCHULTE THIEME, schuin over de Nieuwstraat in de Lange Delft, keopt U voor 50 cent per flacon en 15 cent staangeld voor de flesch TE KOOP BIJ INSCHRIJVING a contant i Van de DIACONIE DER NEDERD. HERVORMDE GEMEENTE te 's-Heer- Arendskerke: 27 OLMEDODWIEN staande in de weide Pollestein, aan den Steenen Opril nabij M. J. op 'tHof. Aanwijzing te bekomen bij de hee ren Diakenen J. N1JSSË of K. JANSE. Briefjes in te leveren vóór of op 23 November a.s. ten kantore van Notaris PILAAR Nos. telt onze pas verschenen Cata logus Elk wat wils. Voor Boeken liefhebbers op aanvrage gratis. H. VERHOOG, oude en nieuwe Boek- en Muziekhandel, Nijkerk. wegens uitscheiding van bedrijf met Winkel en Pakhuis. Voor uitbreiding vatbaar. Gelegen in volkrijke buurt. Het ruime pand heeft ook uitgang ia andere straat. Brieven letter B, LITTOOIJ'S Boekhandel, Terneuzen. Te huur aangeboden, op goeden stand, nabij de Markt te Middelburg, bij voorkeur aan Bankier, Notaris e.d., lokaliteit geschikt voor kan toor. Verhuurder is ook bereid loka liteit voor één of meer dagen per week te verhuren. Br. no. 124, bureau „Middelburgsche Courant", Middelburg. Groote voorraad Prijs zeer billijk MIDDELBURG

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4