No 41 Woensdag 17 November 1116 41e Jaargang Imtenlairê. 8a Binnenland. Poeders A.M. 'OfltiASIGAgfrv Het communistisch complot op Java, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf o q5 De finalnoiëele politiek van België. Bij zijn uittreden uit de regeering heeft de Belgische minister Francqui aan Jas- par een langen brief gericht, waarin hij een terugblik werpt op de maatregelen die sinds Mei 1926 ,op financieel ge bied .zijn genomen, en de vorderingen, die daar zijn gemaakt. Wij hebben, zegt de minister o.a. moeilijkheden uit den weg kunnen ruimen, die in Juni on-over- komenlijk hadden kunnen schijnen. Het land moet zich evenwel geen illusies maken. Het effect der genomen .maatregelen zal slechts voor goed merkbaar zijn na een zeker tijds verloop waarvan de duur omgekeerd evenredig is met de strengheid, die wij bij hun .uitvoering, zullen aanwenden. De nationale bank moet tot voornaamste oogmerk hebben, de handhaving van ons geldwezen op goud-pariteit en, om daar toe te geraken, moet zij met kracht de inflatie bestrijden onder eiken vorm. De regeering zal van 'haar kant aan de na tionale banken de vervulling van haar taak moeten-vergemakkelijken, door er voor te waken, dat er voortdurend een goedge vulde schatkist is. Alle belasting-wetten zouden herzien moeten worden. De finan- ciëele politiek zal gesteund en versterkt moeten worden door een economisch- politieke actie van een breede strekking. Aldus kan het parlement binnenkort ge steld worden voor de behandeling van voorstellen betreffende de exploitatie van nieuwe kolenbekkensi in de Kempen en Zuid-België; betreffende -de ontwikkeling der telefoon- en telegraafdiensten en van de haven van Antwerpen. FEUILLETON MARy ST JOHN. Uit het Ehgelsch. 96.) o Mary kon altijd in zijn plannen inko- re|n twee vrouwen zóó verschillend, en toch, wat had hij -ze lief! Einde-lijk ging hij naar boven en vond zijn vrouw rustig e-en roman zitten lezen bij het vuur. „Wat zijt ge laat, Mauricei!" zeide zij, maar ik zat bier heerlijk en was te vermoeid om naar bed- te gaan." „Arme Janet! wat moeten wij u bene den verveeld hebben!" sprak hij berouw vol, terwijl hij haar glanzend zwart haar gladstreek. „Wat leest ge daar, lieve ling? Lorna Doone? O, eie-n heerlijk boek! Ik moet het later nog eens weer inzien. Nu zullen we- samen een Psalm lezen en dan moet ge naar bed-", en-als gewoon lijk was zijn wil wet. Jan-et zou liet niet gewaagd hebben nog één bladzijde te leizen, hoe gaarne zij ook wilde. Intusschen was do jonge eigenares van Crome het trapje op-gegaan langs de klok- ketoreihkamer, zoo-als deze genoemd werd, en de ledige zijkamer en stond hu voor het vuur in dei vlam te staren. Het was -dei eerste avond- in haar eigen huis 1 V De Statenverkiezingen. Uit de verschillende berichten omtrent vergaderingen van plaatselijke en centrale Kiesvereenigingen valt af te leiden, dat de voorbereiding van de Statenverkiezin gen reeds in vollen gang is. En dat mag ook wel. Want hoewel de uitslag van de ver kiezingen in 1925, gezien de verhoudingen voor de A.-R. partij in Zeeland niet on bevredigend kan wo-rden geacht, ontkend kan niet worden, dat de positie yan de A.-R, partij niet bepaald gunstig is, De verkiezingen in 1919 hadden tot uitslag dat ons 10 z-etels werden toe gewezen. Bij de verkiezingen in 1923 kwamen we op 9 zetels, met welk aantal we feitelijk leven boven onze kracht. Namen we de cijfers van de Kamerverkie zingen in 1925 tot grondslag, dan blijkt, dat we slechts recht hebben op 8 zetels. En nu kan een gelukkige lijstenverbinding of ook niet verbinding soms eenig voordeel brengen, maar het zou al heel onverstandig zijn, daarmede te rekenen. We staan dus voor het feit, 'dat er een zeer groote kans is, dat we .gen* zetel verliezen zullen. En het verlies van één zetel kan groote gevolgen hebben. Het kan van invloed zijn bij de ver kiezingen van Gedeputeerden. Het beteekent het verlies van 59 stem men voor de verkiezing van led-en van de Eerste Kamer. Het beteekent een ver minderde invloed over heel de linie. 'tls dus duidelijk, dat we in de ge- 'h-eele provincie alle krachten zullen heb ben in te spannen om zoo mogelijk het in 1925 geleden verlies te herstellen, en een verdere verzwakking van onze positie te voorkom-en. Tenslotte geeft Francqui te kennen, dat hij ter bescchikking van het land blijft in alles, "waarin hij het kan blijven dienen. Ford's vijfdaagsche werkweek. Ford's vijfdaagsche werkweek, welke do instemming van alle vakvereenigings-lei- d-ers kreeg, zal niet algemeen aangeno men wo-rd-en door de industrieën derVer- eenigd-e Staten. De Nationale Vereeniging van Fabrikanten in de Vereenigde Staten heeft n.l. volgens de Chicago Tribune, de directeuren der groote concern naar hun .Opinie omtrent deze nieuwigheid gevraagd. Dezer dagen werden deze meeningeif openbaar gemaakt. Het b-lijkt, dat de industrie-leiders o-ver het algemeen van meeriing zijn, dat de invoering der vijfdaagsche week de kos ten van "het levensonderhoud zal doen stijgen, de productie verminderen en de lo-onen met meer dan 15 procent omhoog zal drijven. Een .paar kernachtige uitspraken van indus-triëelen over Fold's plan volgen hier „Het zal onpractisch zijn voor alle industrieën." „De menseh-en worden naar de arena gedreven. Rome deed liet ook en ging dood." Het 10.000ste schip te Antwerpen. Gisteren heeft Antwerpen de aankomst van het 10.000e schip gevierd. Alle sche pen in de haven waren van den morgen af fijk b-evlagd. Des middags had aan boord van de „Melita" de gelukkige win naar een lunch plaats, waarbij de stede lijke en verschillende Engelsche autori teiten aanzaten en wederzijdsche huld-e- woorden werden gesproken. Des avonds werd -een schitterende stoet gevormd, waaraan talrijke muziek- en andere ver- eenigin-gen deelnamen en 3ie zich naar het bureau van den havendienst begaf, -om den kapitein en de bemanning van de „Melita" af te halen en hen naar het stadhuis te brengen. Daar had een plechtige -ontvangst plaats. De kapitein van d-e „Melita" ontving een herinne- ringsm-edaille en een diploma. Vervol gens trok men in optocht naar de Beurs om er -de film van Antwerpen te zien. Een gr-oote volksmenigte nam deel aan de welgeslaagde huldigingsmanifestatie. Leniging van stakingsellende. In d-e gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis diende Wood de ondersecretaris van het ministerie voor volksgezondheid, een aanvraag m om" een supplementair crediet van 3.250.000 pond sterling voor speciale leeningen aan d-e gemeentelijke autoriteiten, die in groote verlegenheid verk-eeren, tengevolge van den langen duur der mijnwerkers staking. Hij voegde er aan toe, dat op 13 Aug. den datum, waarop d-e ellende tengevolge van de staking liet grootst was, 3.273.985 personen geldelijke ondersteuning ont vingen. Op het oogenblik krijgen 2.038.906 personen -die ondersteuning, doch, vol gens de geneeskundige rapporten worden d-e kindieren beter gevoed en zijn zij ge zond-er, dan toen hun vaders nog niet staakten. De oorlogsschulden. Churchill, de kanselier van de Engel sche schatkist, heeft in het lagerhuis op een desbetreffende vraag inlichtingen ver strekt over het bedrag, door Engeland op rekening van de oorlogsschulden ont vangen, waarvoor consolidatie-overeen- komst-en zijn gesloten en over het totaal „Mijn huis, mijn bedienden, nooit de onze weilk een gevoel van eenzaam heid geieft het gebruik van één zoo'n klein woordje," dacht zij. „Als de kin deren -er niet waren zou ik mij nog veel {eenzamerigevo-eÜen' -dan nuwat zullen ze hier een genoegen hebbenIk ben blij, dat ik om de pony gedacht heb dat zal hun stoutste verwachtingen overtreffen! E-n wat zag Maurice er vanavond goed uit! hij scheien z-e-er opgewekt en hoestte bijna in bet gehe-e] niet. Ik dank God-, dat Hij mij kracht heeft gegeven voor deze opoffering. Ik geloof go-ed te hebben ge handeld', als ik maar zeker was, dat 'hij niet leie-d" maar toen hield- zij op, kni-elde neer en bad-. Zij waagde het niet tei denken; daartoe was -de wond te versch; zulke g-edachten zouden haar slechts ongeschikt maken voor het dage- lijksch werk; maar het' deed- haar altijd goed, wanneer zij voor hem mocht bidden. Zij pleitte voor haar liefsten' vriend, zooals z-e hem noemde met een ernst, welke zij niet voor zichzelf kon aanwenden; -en toen zij dit gedaan had zond zij een ootmoedig dankgebed ten hemel, om dat zij in staat was gesteld- haar eigen zelfzucht te ov-erwinnen en voo-r anderen te leven. En als zij dan dacht aan haar geliefden, die haar zóó noo-clig had-den, en aan de groote schare van 's Heeren zie ken en armen, die buiten haar leven ston- der bedragen aan hoofdsom en renten welke binnen een tijdvak van 62 jaar m-oeten worden betaald. Van Frankrijk' is 2 mill, piond ontvangen en blijft nog 797.400.000 te ontvangen. Van Italië is 4 mill, pond ontvangen en blijft 2703/4 millioen te ontvangen. Van Roemenië is ontvangen '50.000 pond en blijft nog 31.2 mill, te ontvangen. Totaal is ontvangen 6050.000 en blijft te -ontvangen 1099 mill. Het uitstaande bedrag van de Engelsche schuld aan d-e regeering -der Ver. Staten beloopt 'thans 4.500 millioen dollars of ongeveer 932 millioen pond. 3 Een ontmoeting. Een -dezer dagen kwam de Fransclie maarschalk Joffre uit het ministerie van -oorlog en wenkte om een taxi. Hij noemde snel straat en huisnummer, maar bleef toen plotseling staan en staarde naar het gezicht van den chauffeur. „Ik geloof, dat ik u al meer gezien heb", meende de grijze maarschalk; „uw gezicht komt me bekend voor." D-e chauffeur boog glimlachend. „Jawel, mijnheer de veldmaarschalk. Ik kwam "in 1914 als vertegenwoordiger van het Rus sische legerbestuur in het hoofdkwartier. Ik hen overste Ilengelgand. Toenmaals vroeg u mij: waar mag'ik u heenbrengen? Thans is het een -Rreinig veranderd." Gelukkig Amerika. Volg-ens een bericht uit Washington heeft Mellon, de staatssecretaris van de schatkist, medegedeeld, dat de bedragen welke de Amerikaansche belastingbeta lers het volgende jaar te betalen zul len hebben, niet 12.5 pCt., zooals aan vankelijk liet voornemen was, doch ten minste 15 pet, lager zullen zijn dan het bedrag -der in het laatste jaar betaalde belasting. Dit Is mogelijk geworden, om dat de belastingen dit jaar een overschot van 300 millioen dollar hebben gegeven. Korte berichten. In een rede -over den invloed van Moskou op de Eng-elsche mijnwerkers staking lie-eft de Engelsche minister Joyn- son Hicks verklaard ,dat te eeniger tijd -een einde daaraan gemaakt zou moeten worden. Men kan niet toestaan, dat het heele .bedrijfsleven des lands op bevel van enkele lieden, die in rechtstreeksche verb-in-ding staan met de sovjet-regeering wordt lam geslagen. Cook heeft gezegd, dat hij d-e revolutie wenscht. Hij mag er naar verlangen, doch het is een hard ding voor d-e mijnwerkers, dat hij hen daarbij als werktuig heeft gebruikt. Volgens een bericht uit Toulon oefent de politie op.grond van bijzondere instructies een streng toezicht langs de kust uit op de Spanjaard-en en Italianen, die zich daar ophouden. Naar verluidt, moeten leden van anarchistische v'er- eenigingen uit verschillende landen van plan zijn, over de Iiaüaansche grens te trekken. In Alaska is een hevige aardschok gevoeld. Er is echter geen schade van b-eteekenis aangericht. Bij d-e stemming in de voornaamste Britsche mijndistricten over al of niet aanvaarding der regeeringsvoorstellen, schijnt reeds -de meerderheid zich voor aanvaarding te hebben uitgesproken; en meer dan 12000 mijnwerkers hebben gis teren den arbeid hervat. Gisteren is te Bern een b-uitengewone internationale Roode Kruis-conferenfre ge opend, welke ten doel heeft de eenheid den, maar die de zwakke hand naar haar uitstrekten, om hulp te vragen, ging er een stroom van liefde en medelijden uit haar hart. „Voor zooveel gij dit aan een van Mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt gij het Mij gedaan," herhaalde zij zacht; -en dit was de laatste gedachte van Mary St. John, voordat zij dien avond insliep. HOOFDSTUK XXVIII. In d-e Pastori e. Toen Maurice den volgenden morgen ben-eden kwam, vertelde Pratt hem niet zonder verwondering, dat de jonge mees teres naar -de „pauwenwandeling" w-as; „zij is al geruimen tijd uitgeweest, over al rond, nog voordat het geheel licht was!" besloot de -eerlijke bottelier, terwijl hij zich in stilte verbaasde over "het vreemd-e gedrag der jonge dame. „Wel, het is al negen uur; wij zijn men- schen, die vroeg opstaan en vinden dit al zeer laat," antwoordde Mr St. John. „Is het ontbijt gereed, Pratt? Ik zal haar gaan zoeken"; en hij liep snel in de rich ting van den tuin Hij vond Mary bij den zonnewijzer staan, terwijl zij het uitgewischte opschrift las. Dit tooneeltje bleef altijd eene aange name herinnering voor Maurice de lange laan door de stralen der winterzon der internationale Roode Rruis-organisatie te herstellen. T-e Cwm in Monmouthshire (Wales) heeft een aardverschuiving plaats gehad, die het mijnwerkersstadje zwaar geteis terd heeft en met vólkomen vernietiging bedreigt. Tengevolge van het inslaan van den b-liksem zijn in een noordelijke voorstad van Tokio 14 fabrieken en 50 huizen! verbrand. In een andere voorstad zijg 15 fabrieken gn 250 huizen in asch gelegd. worden verdreven door de pijnstillende en in doosjes 6stuks45ct.Bij degoede drogisten Op elke poeder staat A.MLet hierop DeGlindhorst. Het Bestuur van de Glindhorst schrijft: Er komt een aanmerkelijke verbetering in de verhouding van ons volk tot de Glindhorst. Het vertrouwen keert al meer terug, hetgeen b-lijkt uit de meerdere in gekomen giften. Zoo ontving Ds Hagen in de eerste helft van November twee giften van f200 (één van N. N. uit Rot terdam, en één van N. N. te A.) en een van f350 (N. N. te Rotterdam) en enkele van f25 en f 10. Bovendien f 36Ó* aan kerkcollecten. Toch zijn -er nog zooveel kerken en personen, die nog niets deden. Mochten die ook worden opgewekt om krachtig te steunen. De nood is zoo groot. Er 'is zelfs achterstand in het uitbetalen van salarissen. Dat moet niemand willen. Laat onze penningmeester (Ds Hag-en Gir-o-no. 35595) verblijd mogen worden met veel collecten en giften. Ook is hij gaarne b-ereid obligaties ten geschenke te -ontvangen. Dezer dagen wer den door de erven van D. te M. f500 obligaties geschonken, en door N. N. Ie R. f300. Zoo raken we een weinig van -onze groote schuld af. Verscheidene per- nonen worden er niet armer van, wanneer ze ons hun obligaties schenken, en de Glindhorst komt er zooveel beter voor -te staan als de te groote schuld ver mindert. Patrimonium. Naar wij vernemen, heeft het comité voor het jub-ileumfon-ds van Patrimonium een bijdrage van H. M. de Koningin ont vangen. H-et ongeluk bij De Vink. In zijne begrootingsrede heeft de lieer Heemskerk -ook enkele opmerkingen ge maakt over de veiligheid -op de spoor wegen. Naar aanleiding van het ongeluk bij De Vink, merkte hij op, -dat het ball ajs t- b e d der s p o o r 1 ij n b 1 ij kb aa r nie t is gelegd op die wijze, dat de veiligheid gewaarborgd is. Het mag piet z-oo gedraaid worden, als zou de een of andere ondergeschikte de schuld zijn van het minder goed© b-allastbed. D-e verantwoordelijkheid daarvoor rust op d-e directie, en dan baat een sim- Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. p-ele ontkenning in de stukken niet. Men ynag er niet voor terugdeinzen meer geld in de spoorwegen t© steken als dat der veiligheid ten goede zal komen. Het Belgische Verdrag in de Eerste Kamer. Naar aanleiding van de geruchten, dia de ronde doen over het tijdstip van ia' behandeling komen van het Nederlandsch- Relgisch jerdrag in de Eerste Kamer, heeft een correspondent van „De Cou rant" zich om inlichtingen gewend tot den voorzitter der Kamer, den lieer J. J, baron van Voorst tot Voorst. Deze ver klaarde, dat het nog niet mogelijk is vast te stellen, wanneer d-e Eerste Kamer liet voorstel behandelen zal. Wel staat vast, dat de grootst mogelijke spoed zal worden betracht.. De minister van Buitenlandsche zaken zoo verklaarde de heer Van Voorst tot Voorst, heeft mij reeds in Maart van dit jaar verzocht, om, wanneer het verdrag door de Tweede Kamer mocht worden aanvaard, het ten spoedigste bij de Eerste Kamer in behandeling te nemen, ten einde den tijd van beroering waarin dooi pers en publiek het verdrag wordt be sproken, zoo snel mogelijk te doen voor bijgaan. Aan dit verzoek zal ik gaarne voldoen. Ik kan echter thans nog niet zeggen, of de behandeling in de Kamer in December, Januari oï Februari zal plaats hebben. Opbrengst Rijksmid-delen. De opbrengst van de Rijksmiddelen; gedurende de maand October bedraagt in totaal f 41.448.670. In de zelfde maand' van het vorige jaar werd ontvangen! '40.754.441. Er is dus een onbeduidende vooruitgang te constateeren. Gedurende ide afgelo-open 10 maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst 406.372.534 tegen f381.355.476 in hetzelfde tijdvak van liet vorige jaar. De Koninklijke familie. De Koninklijke familie vertrekt a. s. Vrijdag van Het Loo naar Den Haag en' keert Maandag d.a.v. op- Het Loo terug. Zieke Kamerleden. De led-en -der Tweede Kamer de heerefl Lovink en Cramer waren gisteren wegens -ongesteldheid verhinderd de vergadering bij .te wonen. IFT<Ï Rl. I7GMDCDC beschenen, Mary met de roode doek over haar hoofd en armen vastgespeld, de oude zonnewijzer met den met mos bedekten steen. „Ik geef acht op de hand des Tijds! wat een vreemd opschrift, Maurice", merkte Mary droomerig op, toen hij naast haar stond. „Arme oude zonnewijzer, ik zou wel eens willen weten, hoe lang hij hier al staat? hoeveel jaren van geduldig wachten, bevochtigd door regen, bedreigd door wolken, door alle mogelijke winden bestreken, en slechts zelden beschenen door de stralen der zon!" „Eene ware voorstelling van een trouw leven, kleine zedepreekster!" antwoordde haar broeder; „een oud soldaat, vermoeid en verminkt, maar die toch op wacht staat. Als deze zonnewijzer eens spreken kon, welke vreemde verhalen zou hij ons dan doen van sommige dezer oude Talbots! Misschien heeft de een of andere ridder uit den- tijd van Karei juist hier zijne da me gevraagd; of in dat boschje heeft wel licht een schoon meisje met brocaat en ge poederd haar welwillend geluisterd naar haar in fluweel gekleeden ridder". „Ja, men zou allerlei romans kunnen maken," merkte Mary ernstig op, want zij dacht niet aan liefdesgeschiedenissen; an dere gedachten hielden haar bezig. Als zij eene oude vrouw was, zou zij hier dan op en neer loopen op zomeravonden, tevreden en rustig 'hare perziken tellende? De arrestatie van Moenthalib te Che- rib-on leidde tot "ontdekking van' het ge- lieele complot voor Midden-Java. De Lo comotief noemt Moenthalib den hoofd leider van het verzet voor Midden-Java, Een onderzoek toonde aan, dat in de afgeloopen maanden over Midden-Java minstens 10.000 brieven verspreid werden, alle den gelijkluidenden oproep bevattend, tot het gelijktijdig beginnen van het ver zet -op Midden-Java. De leiders van het verzet in het Pema- langsche zijn tien dessa-onderwijzers, waarvan er negen gearresteerd zijn. Zij hekenden ten volle. Uit Serang wordt nog gemeld: Gister morgen was hier nog geen bericht om trent het getal dooden te Laboean ont- Misschien zouden Lettice en Hatty met hunne minnaars hier bij den zonnewijzer komen fluisteren, en zou zij glimlachend toekijken; of liever de kinderen van Let tice en Hatty, want dan zou zij nog niet zoo heel oud zijn; en als zij waren heen gegaan, zouden zij en de oude zonnewijzer alleen zijn! „Ik geef acht op de hand des Tijds"; dat zou ik ook kunnen zeggen, dacht zij: Janet zal niet hegrijpen wat er van ons geworden is," merkte Maurice aan, ver baasd over haar ongewonen ernst; en Ma ry trok de doek dichter om haar gezicht en vergezelde hem huiswaarts. Zij vonden Janet bij het open venster staan, terwijl zij er zoo frisch uitzag als de morgen zelf. Zij had eenige witte asters op haar japon gestoken en reikte er Mary ook een paar toe. „Stel u voor om iederen morgen in deze heerlijke plaats te ontwaken!" zeide zij, terwijl zij diep ademhaalde. „Het voelt in het geheel niet aan of het December was; het gras wordt slechts ■zacht door den wind bewogen. Gelijkt het niet op eene groene zee, Maurice, die om het huis stroomt' Ik ben in elke kamer geweest, Mary, en sommige meubels zijn prachtig, uitgesneden eikenhouten en In dische kastenl er zal maar weinig noodig zijn, om het volmaakt te doen zijn." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1