Kismwts. LastS- en Titatouw. telteate Wetenschap en Keest. Allerlei eten en wie zich, onbekend daarmee, door den heerlijken smaak laat verleiden er wat veel van te eten, kan als bestraf fing een zeer onrustigen avond of nacht doormaken, met verschijnselen, niet on gelijk aan die van hevige zeeziekte. De schardijn (niet te verwarren met de sardine, Clupea pilchardus, die zooveel in blikjes verduurzaamd wordt verkocht) is een vischje, dat ongeveer den vorm heeft van een haring, doch in volwassen toe stand slechts pl.m. 15 c.M. groot wordt. De buik is getand, de geheele romp is zilver wit, alleen op den rug is het diertje blauw groen. Van de vinnen zijn alleen de rug- en staartvin donker, de andere zijn wit. Vóór het gebruik worden de vischjes van kop en ingewanden ontdaan en dan ge bakken. Men legt ze daartoe in de pan, dakpansgewijs op elkaar, den rug naar bo ven, en den staart naar 't middelpunt van de pan gekeerd. Vooraf worden ze in bloem gewenteld. Het geheele „baksel" gaat tijdens het bakken aan elkaar zitten en wordt als een koek op tafel gebracht. Centrale Goes van A.-R. Kies vereenigingen. Zaterdagmiddag hield de Centrale Goes te Goes haar tweede algemeene vergadering in dezen winter met de afgevaardigden der Kiesvereeni- gingen onder voorzitterschap van den heer P. A. Schwartz. Na gebruikelijke Ope ning wees de voorzitter er op, hoe de 11e November de laatste jaren voor ons van verstrekkende beteekenis wordt. Stil gestaan werd bij de aanneming van het tractaat, dat een bedreiging vormt vooi onze stoffelijke en nationale goederen. Een jaar tevoren nam de Tweede Kamer een beslissing, die stopzetting van den geeste lijken opbouw in onze wetgeving beduidt en allen, die strijden voor het behoud der Qhr. grondslagen in ons volksleven, met kommer moet vervullen. Opgewekt werd om met bezieling de a.s. ver kiezingen tegemoet te gaan. teneinde langs dien weg de doorwerking der A.-R. be ginselen in ons staatkundig leven te be- vorderen.De Bestuursvoorstellen inzake de wijze van candidaatstelling werden, na breede bespreking met eenparigheid aan vaard. Door de vergadering werd opge maakt een groslijst voor de Statenver kiezing, welke aan de Kiesvereenigingen zal worden toegezonden en waaruit de Kiesvereenigingen, desgewenscht ondei toevoeging van andere namen, ©ene lijst van 10 personen in de door de Kiesver- eeniging begeerde volgorde opmaken. Deze lijsten worden ingewacht op uiterlijk 'Woensdag 15 Dec. a.s., waarna op grond van den totaaluitslag de definitieve lijst wordt vastgesteld. Besloten werd, uit te komen met een candidatenlijst van 10 namen. Besloten werd de Kiesvereeni gingen vrij te laten in het volgen van een stelsel bij het bepalen der volgorde. Over de propaganda werd gehandeld, de ver gadering ging met de Bestuursvoor stellen accoord. Iedere Iviesvereeniging of combinatie van Kiesvereenigingen kan een spreker doen optieden op kosten der Cen trale, waarvoor de onderhandelingen door de Centrale zullen worden gevoerd. Aan gezocht zal o.a. worden de heer van den Heuvel, met machtiging van het Be stuur om verdere voorzieningen te treffen. Besprekingen zullen worden gevoerd over de verspreiding van een extra-nummer van „De Zeeuw", terwijl het Bestuur zal zorg dragen dat enkele propaganda-ge- schriftjes op verschillende tijden worden verspreid. De heer P. Fraanje ging voor in dankzegging, waarna sluiting. Wolphaartsdijk. Maandagavond verga derde alhier de A.-R. kiesveceeniging on Ier leiding van haren voorzitter, dhr J. Kats- man. Deze opende op de gebruikelijke wijze. Na de behandeling van een paar ingekomen stukken kreeg de heer Snoodijk het woord om de verslagen uit te bren gen van de vergaderingen van de Cen trale Goes en van het Provinciaal Comité. Vervolgens behandelde de heer S. Bal kenende op degelijke wijze het onderwerp „Overheid en openbare zedelijkheid", waarop een zeer aangename en leerzame bespreking volgde. Ds Lanting eindigde het samenzijn met dankgebed. Sas van Gent. Zaterdagmorgen moest hier een Rijnkast voor het vervullen der douane-formaliteiten aan den steiger aan leggen, waartoe de schipper een staal draad naar den wal wierp. Ongelukkiger wijze geraakte 's mans been verward tus- sclien den draad, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel werd gebroken. Kermende van .pijn werd de ongelukkige door den terstond ontboden geneesheer verbonden om des namiddags naar het ziekenhuis te Antwerpen te worden vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. werden door een Engelsch s.s. de electrische kabels tusschen Sas van Gent en Sluiskil overvaren. Hierdoor wer den velen gedupeerd en bleven verstoken van electrischen stroom. (M. Crt.) Scheepsongeval op de Zui derzee. Zaterdagnacht is op de Zuider zee het zeilschip „De Vijf Gebroeders", doordat het door den wind lek was gesla gen, gezonken. Het schip had aan boord een lading aardappelen, afkomstig uit Oude Pekela met bestemming voor Rot terdam. Aan boord van het schip bevon den zich de schipper H. de Jonge met zijn vrouw en 2 kinderen, alsmede de zuster van zijn vrouw. De schippersvrouw jhecft drie uren lang gepompt teneinde te voorkomen, dat het schip in de diepte zou verdwijnen. Alle pogingen, om het scliip te behouden, moesten echter ten slotte worden opgegeven en ten einde raad is de schippersfamilie overgegaan op de sleepboot „Henri Frater". De schipper was zeer onder den indruk van het ongeval, dat hem was overkomen. Het schip, dat gezonken is, was niet verzekerd en al zijn have en goed is in de golven verloren gegaan. De schippersfami lie is op het Instructievaartuig „Prins Hendrik" liefderijk opgenomen en heeft daar den Zondag doorgebracht. Zware stormen boven En geland. Zondagnacht heeft boven ge heel Engeland een hevige storm gewoed, gepaard met buitengewoon zware regens, ten gevolge waarvan op vele plaatsen overstroomingen zijn ontstaan. Er is be trekkelijk veel schade aangericht. De Ka naalbooten hebben het zwaar te verant woorden gehad. Over de havenmuren van Folkestone sloegen Zaterdag dertig voet hooge golven. De boot van Boulogne was genoodzaakt, Dover binnen te loopen. De „Prinses Juliana" heeft den slechtsten overtocht van haar geheele geschiedenis gemaakt. Ook Zondag was het weer bui tengewoon ruw. De boot uit Vlissingen kwam een uur te iaat binnen. Een Deen- sche schoener is tijdens het hoogtepunt van den storm hij Cornwall aan den grond geloopen. De bemanning van 6 kop pen kon gered worden. Trouwen of dienen. In Perzië is onlangs een wet afgekondigd, die, hoe wel niet origineel, toch niet dadelijk voor ziene gevolgen met zich heeft gebracht. In Perzië behoeft n.l. iedereen, die gehuwd is, niet als soldaat te dienen. Het gevolg daar van is, dat alle jongelui, wier middelen het eenigszins toelaten, met hun een en twintigste jaar hals over kop trouwen gaan. Resultaat: sterkte van het leger bijna nihil. Nu overweegt de regeering weer een wet in het leven te roepen, die aan deze massartrouwerij een einde en het leger grooter zal maken. Een lynsch-scliandaal. In de buurt van Houston, in den staat Texas, heeft een afschuwelijk lynch-schandaal plaats ge vonden. Een week te voren was een blanke knaap, zekere Walace Crowder, vermoord door oen onbekenden dader. De blanken in de buurt dachten dat hot wel een neger zou zijn geweest. Zoo trok dan des avonds een troep blanke mannen, als cowboy vermomd, naar een hut in den omtrek, waar negers woonden. De hut werd in brand gestoken en door een welonderhouden beschieting op de deuren en vensters van de hut kon niemand, die er in was, ontsnappen. Resultaat: twee negers en een negerin levend verbrand en dan nog een neger met kogels doorzeefd. Den dag daar op hield de politie den broer van don ver moorden blanken knaap aan. Hij wordt er van beschuldigd zijn broer te hebben ver moord. E qn blinde passagier. Tijdens de douane-controle van den D-trein Boeda pestOstende op het hoofdstation te Aken werd een 20-jarige passagier uit Joego-Sla- vië ontdekt .De man wist niet waar hij ge boren is. In Arad (Roemenië) had hij zich onder een wagen vastgeklampt. Honger en koude en den dood trotseerend had hij de lange reis RoemeniëServiëHongarije WeenenNeurenbergFrankfurt a. M.Keu lenAken afgelegd. Hij bevindt zich nu in voorloopig arrest wegens het ongeoorloofd overschrijden van de Duitsche rijksgrens in Passau (Beieren). Eenanti-stijve-boorden-bond. Voor enkele dagen heeft de Fransche anti- stijve-boorden-bond te Parijs weer een ge animeerde vergadering gehouden. Men was het over het beginsel roerend eens: geen stijve boorden meer. Doch zooals zoo vaak in zulke gevallen, kwamen scherpe tegenstel lingen voor den dag, zoodra men ging be spreken wat men nu in plaats van stijve boorden moest dragen. Toen kreeg de bijeen komst het karakter van een politieke verga dering. Rechts was men conservatiefmen wilde daar het stijve boord door een slap vervangen. Doch naarmate men meer links kwam, bleek niet alleen de stijfheid het be zwaar, docli ook het boord zelf. Men wilde niets, heelemaal niets. En toen een hemden- maker met patronen voor nieuwe boorden kwam, liet men den inan niet aan het woord komen. Eerst een spotvogel kreeg de verga dering tot kalmte. Hij vroeg den voorzitter, waarom haast iedereen in deze vergadering een stijf boord aan had. Men keek rond rechts zoowel als links zatin de stijve boorden en er daverde een vroolijke lach door de zaal, waarop de voorzitter nog zeide, dat de vergadering bezig was zijn oude voorraden boorden te versbjten alvorens de boorden af te schaffen. Men besloot naar Parijsche zede een nooit-meer-boord-lunch en bal te houden en liet de kwestie, wat men wèl dragen zou, onopgelost. Noodweer op Cuba. Uit Havana wordt gemeld, dat 16 personen verdronken zjjn in de Oostelijke dealen des lands, waar plasregens de plaatsen Banes, Chaparra, Puer to Padre en Santa Lucia zwaar beschadigd hebben. In Santa Lucia stond het water tien voet hoog in de straten. De materiëele schade in de geheele streek is belangrijk. Een zestien-jarige moordena res. Zaterdag' moest een 16-jarige getrouw de vrouw voor den politierechter le New- York verschijnen onder verdenking van moord op een man. Zonder de geringste ontroering te toonen gaf de jonge vrouw, die op een fabriek in Eranstown werkzaam is, den moord toe. Er werd rechtsingang tegen haar verleend. Inbreker gepakt. Eenige weken geleden is in de gemeente Assendelft, ingebro ken bij een petroleumvrouwtje, van wie alge meen werd aangenomen, dat zij arm was. Ver mist werd een bedrag van ruim f 2100 aan zilvergeld. Het is nu aan de rüksveldwachl gelukt, den vermoedelijken dader van deze inbraak te arresteeren. Het is de ruim 50- jarigen K., die gedurende tal van jaren brug wachter was en thans een boerderijtje dreef. Het viel der rijksveldwaclit op, dat K. zoo veel uilbreiding aan zijn boerderijtje gaf. Een gedeelte van het geld is bij het daarop gehou den onderzoek in zijn bezit gevonden. Een roovershol uitgehaald. Den laatsten tijd werden de omstreken van Schönberg iti Maanë onveilig gemaakt door een inbrekersbende. Het lukte maar niet de dieven in handen te krijgen, totdat dezej dagen de burgemeester van een der zwaarst geteisterde dorpen opgebeld werd met de mede- deeling, dat de dieven huisden in een hol in het bosch hij die plaats, 's Avonds trok een menigte boeren met een troepje veldwach ters het bosch in en omsingelde het hol. Na herhaalde sommatie kwamen eindelijk drie on gunstige individuen uit het hol gekropen. De laatste wist, dadelijk toen hij uit 'liet hol kwam in het bosch te ontsnappen, doch de beide anderen zijn aan de justitie uitge leverd. In het hol trof men houten britsen dekens, een kachel en een goed verborgen deur aan. Voorts vond men tal van levens middelen, kleedingstukken en andere voor werpen, alles van diefstal uit de naburige dorpen afkomstig. .Beetwiortelcultuur en suikerindustria. Nadat baron Gollot d'Escury in een vergadering van Kef hoofdbestuur van de Gi'on. Mij. van Landbouw, had uiteengezet, de beweegredenen van den Bond van Goöp. Suikerfabrikanteu voor de actie tot verkrijging van overheidssteun voor de suikerindustrie, zette de heer N. G. Ad- dens bef standpunt van heit dagel. be stuur der Mij. uiteen. Hij kwam daarbij tot de volgende con clusies: .1 Beschouwd in verband met de uit komsten van het landbouwbedrijf in het algemeen, is bij de tegenwoordige prijs verhoudingen, de suikerbietenteelt mits in evenredige mate uitgeoefend mede om haar indirecte beteekenis, een der beste teelten. 2. Onder deze omstandigheden en onder voorwaarde dat andere takken van be drijf evenmin directen geldelijken steun uit de Staatskas genieten, moet het stre ven om dezen steun voor de suiker industrie te verkrijgen, overbodig en on- gevvenscht worden geacht. 3. Maatregelen tot perfectioneering 'der cultuur en tot verhooging van het netto rendement Üaarvan, verdienen krachtige bc-vordering. De rede van den heer Addens werd ze-er toegejuicht. Er volgde eenige ge- dacht-enmisseling. Ten slotte stelde de voorzitter vast, dat het moeilijk is, in deze quaestie een conclusie to doen aannemen. Hij meende te mogen aannemen, dat men het wel eens is over de wenschelijkheid, dat een regeling tot stand ko-me, als in 1902 te Brussel is ge-troffen. Daarom stelde spr. voor, dat het hoofd bestuur besluite, dat de regeering zal worden verzocht, te bevorderen, dat een soortgelijke conferentie wordt gehouden als in 1902 te Brussel en verder een af wachtende houding aan te nemen. Als de boer klaagt. Er is -een spreekwoord, dat zegt: als een boer niet klaagt, dan leeft hij niet lang meier. Welnu, de woordvoerders op de verga deringen van de landbouworganisaties hebben in den laatsten tijd hun redevoe ringen allen sterk in den mineur-toon ge steld. In de landbouwbladen volgt arti kel o-p artikel, waarin publiciteit gege ven wordt van den be-narden toestand, waarin onze boerenstand komt te- verkee- ren. Gedachtig aan heit aangehaalde spreek woord wordt aan dat geklaag slechts ge ringe aandacht geschonken door hem, die niet bij het boerenbedrijf is betrokken. Bovendien: ook handel, scheepvaart en industrie kennen in de laatste jaren de slechte uitkomsten maar al te zeer. Maar toch staat vast: als het den boer werke lijk slecht gaat, dan zal dit al spoedig terugslag hebben op den handeldrijvenden middenstand en wordt het ten slotte in verschillende takken van industrie ge voeld, schrijft d-c- Nederlander. Een uitnemende toetssteen vormt nu do lijst van indexcijfers van den landbouw, zooals die maandelijks door de Directie van den Landbouw in „Handelsberichten" wordt gepubliceerd. De daar gegeven cijfers geven de ver houding aan tusschen de marktprijzen ge durende de laatste maand en het gemid delde in de overeenkomstige maand van de jaren 1910 tot 1914. Uit de cijfers gepubliceerd in „Handels berichten" van 4 November 1.1. blijkt, dan, dat het gemiddelde cijfer voor akker bouwproducten gedurende de maand Octo ber 128 was, m.a.w. dat de akkerbouw producten gemiddeld 28 pet. hooger in prijs waren dan in 1910'14 Het indexcijfer voor veeteeltproducten was gemiddeld 127. Daar staat echter te genover, dat het indexcijfer voor pro ductiekosten 159 was. Sinds het oogstjaar 1925'26 is het indexcijfer voor akkerbouwproducten met 6 -en dat voor veeteeltproduclen met 26 gedaald, terwijl dat der productiekosten met 6 ach te-ruit liep. De uitvoer van suikerbieten uit België. Wij vernemen, dat de Èelgische regee ring dezer dagen heeft uitgevaardigd een verbod van uitvoer van suikerbieten. Ne- derlandsche fabrikanten ondervinden daar van schade, omdat zij contracten hadden afgesloten in België voor de le-vcring van suikerbieten. Bovendien schijnt ook het transito-vervoer van suikerbieten van Staats-Vlaanderen uit over België naar Nederland door het uitvoerverbod te wor den getroffen. Nederlandsche fabrikanten hebben des wege de bemiddeling ingeroepen van onze regeering, die zich, ten behoeve van onze industrie, reeds tot de Belgische regee ring heeft gewend. De Belgische Boerenbond heeft in be doeld besluit aanleiding gevonden tot het schrijven van een protestbrief aan den minister-president, waarin o-.m. wordt ge zegd: D-eze maatregel heeft ons des te meer verrast daar hij tegen alle gebruiken in, getroffen werd, op aanvraag van enkele suikerfabrikanteu, zonder dat men de land. bouwveree-nigingen, noch zelfs de daartoe aangestelde Oommissie voor Vergunningen heeft geraadpleegd. Wij stellen ook vast dat de voorwaarden, gesteld om ditvoer- vergunning te bekomen, van zulken aard zijn, dat in feit© alle- uitvoer onmogelijk wordt. In naam van onze 11.090 aangesloten led-en teekenen wij protest aan tegen de zen maatregel, die niet te rechtvaardigen is: 'hij is ten uiterste nadeelig aan den Belgisch-en landbouw en gevaarlijk tevens voor de toekomst van onze- suikernijver heid. Deze onrechtvaardigheid, tegenover den landboirw, zal een nieuwe hinder paal weaen voor onze landbouwproductie, die wij, in het algemeen belang, steeds verlangen op te voeren. De brief -eindigt met een beroep op- de R-egeiering, om haar besluit in te trek ken en de export van suikerbieten weer geheel vrij te geven. (Msb.) De w a t e r b o e r. J. G., 51 jaar, landbouwer, Rosmalen, had aan een bak kerij te Den Bosch ondeugdelijke melk af geleverd, vervalscht door 35 pet. water. De familie G. werd reeds negen maal wegens melkvervalsching bekeurd. Verdachte, bracht ter zijner verontschuldiging in dat.de melk bij -de pomp gestaan -had! Maar dit is een gevaarlijke plaats, al dus de kantonrechter, als ieder er dan een schepje hij doet, -dan weet ik het wel. Je hebt hier al meer terecht gestaan en om er de boete uit te halen doe je er zeker nog maar meer water bij? De eisch luidde f 300 boete subs. 3 maanden hechtenisstraf. De kantonrech ter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Vinger a f g ei h a k t. He-t Gerechts hof te 's Hertogenbosch heeft gisteren de behandeling voort-gezet van de zaak tegen I. A. B., koopman te Bergen op Zoom, door d-e rechtbank te- Breda veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens op lichting d-er verzekeringsmaatschappij Fa tum voor f 11000- Hij had zich daartoe door G. M. den rechter wijsvinger doen afkappen en gaf toen voor, dat de vinger tusschen den ventilator van een Ford auto was afgekneJd. Gehoord werd O. M. die verklaarde, hem f200 had beloofd als hij den vin ger wilde afkappen. Verdachte legde -den vinger op een hakblok en getuige sloeg er met een mes op, tot tweemaal toe. Verdachte liet toen bloed op de auto druppelen en begon te gillen. Verdachte blee-f ontkennen maar M., die voor het misdrijf tot 8 maanden geivange-nis is ver oordeeld, hield zijn verklaring staande. D© advocaat generaal eischte bevesti ging van het vonnis van cl© rechtbank. De verdediger pleitte vrijspraak subs, cle mentie-, Een overweg niet gesloten. Voor de rechtbank te> Zutphen heeft te recht gestaan de 45-jarige Joh. t. II., wachteres bij d-e Nederl, Spoorwegen te Apeldoorn, di-e o-p 23 Aug. 1.1. had ver zuimd d-en overweg over den spoorweg Apeldoorn-Zwolla ten Noorden van het station Het Loo, af ta sluiten, o|p liet oogenblik, dal een trein passeerde, niet tegenstaande haar door den chef van Sta tion Het Loo da komst van den trein was aangekondigd. Door deze nalatigheid heeft een aanrijding plaats gehad tusschen dien trein en een auto. Verdachte bekende en voerde tot haar verdediging aan, dat zij de s-einklok, die de nadering van een trein aankondigt niet had gehoord. De machinist van den trein, als getuige ge hoord, verklaarde, dat hij even voor het passeere-n van den overweg reeds had moeten remmen voor een vrachtwagen, die -er over reed en juist, toen de loco motief op d-cn overweg was, stond een auto met d© voorwielen op de rails. Te gen verdachte, die al eerder voor een der gelijke overtreding werd veroordeeld, werd 14 dagen hechtenis geëischt. Middelburgsche regentenportretten. Voorgelicht door den directeur van het Rijksbureau voor de- Monumentenzorg, heeft het gemeentebestuur van Middel burg eenige jaren geleden een der ver trekken, in het in 1670 en volgende ja ren aangebouwde gfcdeelte van het raad huis gelegen en welke- kamer ten slotte als bergplaats voor de notaxieele archie ven werd gebruikt, doen herstellen. Een marmeren schouw van 1672 met een schoorsteenstuk van Paulus Fouehier, de ontmoeting van d-en consul Fabius Maxi- mus met zijn vader voorstellend, een drietal dessus-d-e-porte van Gerard San ders en achttiende-eeuwsche velours ge ven aan het vertrek, oorspronkelijk voor burgemeesterskamer bestemd, een onmis kenbaar cachet. Overeenkomstig het ka rakter van de kamer werd er toen tevens een regentenstuk van Aart Schouwen, commissarissen -der Wisselbank voorstel lend, opgehangen. Thans zijn in hetzelfde vertrek een ze-stal portretten van Middelburgsche re genten uit de achttiende eeuw opgehan gen, die de gemeente van het Rijksmu seum en van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in bruikleen heeft ont vangen. Met hetgeen reeds in de stedelijke verzameling aanwezig was o.a. een fraai pastelportret van den burgemeester Sandra, door B. Vaillant is hierdoor de kern gelegd voor een collectie Middel burgsche regenten-portretten, welke uit te breiden thans het streven is. Verworven zijn nu: portretten van den burgemeester Mr W. Parker en diens echtgenoote Anna Maria Pottev, in 1741 geschilderd door Philips van Dijk, te Middelburg ia de eer st© helft de-r achttiende eeuw als por tretschilder werkzaam en door het pa triciaat zeer gezocht. Verder portretten van des vorigen burgemeesters zoon Mr J. W-. Parker, diens echtgenoote Jacoba Maria van Bueren en hun zoontje, in 1756 in beeld ge-bracht door J. Palthe. Ook -deze Parker diende in de verschil lende functies: raad, schepen, burge meester zijn vaderstad. Deze vier schil derijen werden door het Rijksmuseum af gestaan, dat ze> in 1895 met de collectie- De- Ruvter had verworven. Van het Zeeuwsch Genootschap werden ■ontvangen portretten van twee leden der familie Van Oitteirs, wel een der be langrijkste Middelburgsche regentenge slachten uit dien tijd, n.l. van Mr Wil helm- van Gitters (16851758), burge meester, enz., en van diens neef Mr Jacob van Gitters, diet niet minder dan 57 jaar in de stedelijke regeering heeft gezeten e en diei in 1792 op negentigjarigen leeftijd overleed. Ook zijn portret wordt aan Van Dijk toegeschreven. (N. R. Ct.) Bloedverstrekkers voor ziekenhuizen. In de genees- en heelkundige vereeniging te Parijs is de noodzakelijkheid besproken van voortdurende beschikbaarheid van bloed- verslrekkers in de ziekenhuizen voor geval van nood. Deze kunnen zijn assistenten of studenten, of, zoo noodig, ook personen bui ten het geneeskundig beroep. Zij zouden om de 3 maanden door den chef van het labo ratorium moeten worden onderzocht, en alleen zij, die tot de vierde (universeele) bloedgroep behooren, zouden als bloedverstrekker dienst, mogen doen. De hoeveelheid bloed, welke ten hoogst© éénmaal per maamd aan een bloedverstrekker mag worden afgenomen, kan zonder schade 0.5 L. bedragen. Na het bloed offer moet de verstrekker vijf dagen vol strekte rust nemen. Men schat het aantal benoodigde bloedverstrekkers voor dringende gevallen te Bordeaux op 15. (Ned. T. voor Geneeskunde.) Oude gebruiken. In vroeger eeuwen maakte menig meisje zich op den vporavond van het Aüerheiligenfeest uiterst zenuwachtig. Want op dien avond zoo wil de oud-Engelsche legende- konden .zij te weten komen, met wien zij zouden trouwen. Eén van de methodes om de verbor gen toekomst te ontdekken was de vol gende: Om niiddernacht, als de klok begon te slaan, moest het nieuwsgierige jonge- meisje een appel in de hand nemen en voor den spiegel gaan staan. Niemand mocht bij de ceremonie tegenwoordig zijn. Voor den spiegel gekomen, moest zij de vrucht in kleine stukjes snijden. Daarna behoorde zij een stukje appel over haar linkerschouder te werpen en voorzichtig zonder om te kijken, nog dichter den spiegel te naderen. Dan bleef er nog een vrij moeilijke taak over. Met de eene hand moest zij de rest van den appel opeten, met de andere haar haren zonder ophouden kammen. Terwijl zij hiermee bezig was, z-ou de aanstaande bruidegom over haar linker schouder in den spie gel kijken Menige b-ijgeloovige Engelsche heeft het kunststukje herhaaldelijk geprobeerd. Of één van haar ooit succes had? Dat ver meldt d-e geschiedenis ni-et. Een Schotsch gebruik verried op den voor-avond van Allerheiligen eveneens het zoete geheim, waarvan zoovele jonge meisjes droomen Wie haar toekom- stigen echtgenoot wilde leeren kennen, moest om twaalf uur des nachts alleen naar buiten gaan en een handvol hennep zaad in den tuin, op straat of wat wel het allerbeste was op een kerkhof uitstrooien, terwijl zij een oud rijmpje mompelde. Ook op deze manier zou de toekomstige bruigom over den linker schouder van het meisje komen gluren! Een andere, oude gewoonte, die wij in onzen tijd vaak nog met Kerstmis in eere houden, is het bakken van een „too- vertaart." In die eigengebakken taart stopte de huisvrouw een ring, een geld stukje, een gedroogde pruim en een brokje hout. Wie zoo gelukkig was om den ring in rijn portie te vinden, was voorbe stemd om het eerst van alle aanwezigen te trouwen; het geldstukje voorspelde grooten voorspoed voor den vinder, de pruim was het symbool van een lang gelukkig levenhet stukje hout b-eteekende een vroege dood. Van lieverlede werd het stukje hout luguber voorleeken uit de toovertaart verwijderd. Daarvoor in de plaats kwam een vingerhoed, die duiden moest op een levenslang jonggezellen- of oude-vrijsters- b-estaan. En dit kleine voorwerp verwekt vrij wat meer hilariteit dan het onschul dige frtukje hout, dat zelfs den aller- nuchtersten vinder toch altijd even deed schrikken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6