Dit it Fravh^t. OË ZEE'tJW TWEEDE BLAD. Dit de Pers. SnltenM. MARV ST JOHN. Het communistisch complot op Java. FEUILLETON. hebben geen middelen meer. Overzeesclie markten en klanten zijn verloren gegaan. Een aanvankelijke stijging van de kosten van het leven. Belemmering van de in dustrie bij, bet vechten om buitenland- sche markten door verhoogde productie kosten. Een verpletterende druk van plaat selijke belastingen, die gelijkelijk op indi viduen en de industrie neerkomt. D e gevolgen van de staking zul len op ieder man, iedere vrouw en ieder kind in Engeland drukken. Het 10.000ste srihip te Antwerpen. Onder groote belangstelling werd te Antwerpen de aankomst van 't 10.000ste schip in de haven tegemoet gezien. Onder de reeders was er gedurende do laatste dagen een zekere spanning merkbaar. Een ieder wilde de eer voor zijn maatschappij veroveren. Zoo werd ons Zaterdagmiddag verteld, dat met het oog daarop een Ant- werpsch reeder aan een schip order had gegeven, enkele uren vroeger uit Rotter dam te vertrekken en op de reede van Vlissingen op bevelen te wachten. De eenige schaduw, welke de gebeur tenis vooruitwierp, was voor sommigen, de mogelijkheid, dat het winnende schip een Duitsch schip zou zijn. Die vrees is ongegrond gebleken, want het winnende stoomschip is de „Melita" van de Cana dian Pacific. Het was evenwel maar op het nippertje af. Zondagmorgen zou een boot van den havendienst zich bij Doel, dicht bij de Nederlandsche grens, stationneeren om daar uit te maken, welk het 10.000ste schip was. Een der onder-havenkapiteins zou aan boord geplaatst worden van het stoomschip, om verder te controleeren of het werkelijk het 10.000e zou blijven, want het kon nog altijd gebeuren, dat een ander stoomschip voorbij liep. De Melita", het groote stoomschip van de Canadian, kwam als gelukkige winnaar te Doel aan, doch bet werd onmiddellijk gevolgd door een Duitsche en een Deen- sche boot. Toen de kapiteins dezer vaar tuigen bemerkten, dat de „Melita" stopte om een der havenkapiteins aan boord te nemen, zetten zij er alles op om vóór de „Melita" in Antwerpen te zijn. Zij voeren de „Melita" voorbij, die daarbij de achtervolging begon en na een korten strijd overwon. Bij de aankomst te Antwerpen werd de kapitein vgn de „Melita" door het per soneel van den havendienst opgewacht, waarna'hij met den vertegenwoordiger der reederij door burgemeester van Cauwe- laert op het stadhuis werd ontvangen. Gelijk men weet, zullen de eigenlijke feestelijkheden eerst vanavond plaats vin den. Ter vergelijking met vorige jaren, de volgende statistiek Jaar Schepen Tonnenmaat. 1913 7056 14.146.819 1919 4820 5.245.048 1920 7698 10.858.926 1921 8076 12.980.874 1922 8323 15.050.182 1923 9351 17.353.498 1924 9709 19.305.907 1925 9971 20.201.598 Voor 1926 rekent men op ongeveer 11.300 schepen, en een tonnenmaat van 221/2 millioen, schrijft de Maasbode. Een generaal als chocolade-fabrikant. Generaal H. F. Grenfell, een zoon van wijlen veldmaarschalk Lord Grenfell, is na 21 jaar militairen dienst te hebben gedaan, chocolade-fabrikant geworden en op het oogenblik bezig een reclame-veld tocht te voeren voor een vreedzame over winning. Hij wil het Engelsche publiek overtuigen, dat Engelsche cacao, choco lade en bonbons zoo goed zijn als de buitenlandsche fabrikaten en bovendien goedkooper. Sedert een paar maanden werkt zijn nieuwe fabriek te Londen. De generaal is in 1870 geboren en in 1906 getrouwd met de oudste dochter van graaf Rosse. In 1892 nam hij dienst bij het leger. Hij heeft in Soedan en Zuid-Afrika gevochten. In den Boeren oorlog onderscheidde hij zich als aan voerder van een rpgiment van Brabant's Ruiterij. Hij erkent, dat het beroep van choco lade-fabrikant „een beetje verschilt van het soldatenberoep", maar, zegt hij, op beide is dezelfde leus van toepassing: „Doe uw best en gij zult het winnen." Staatspropaganda voor melk. Op aansporing van het Beiersche mi nisterie van landbouw is er in Beieren een film vervaardigd ter propageering van het melkgebruik onder de stedelijke en landelijk© bevolking. Er wordt in Duitsch- land te weinig melk gedronken men houdt daar blijkbaar meer van bier ge lijk de minister van landbouw bij een toelichting van de film voor genoodig- den verklaarde. Men drinkt er gemiddeld 1/4 liter melk per höofd en per dag, d.i. slechts een derde deel van de hoeveel heid, die b.v. in Zwitserland en Ame rika wordt verbruikt. En zelfs van het ge ringe kwantum wordt een deel nog uit De nemarken >en Nederland betrokken, in plaats van uit Duitschland. De minister, die zijn Beieren kent, ge loofde niet, dat men door de melk het bier zou kunnein verdringen, maar men zal reeds tevreden zijn, wanneer het be langrijkste middel voor de volksvoeding in de; Duitsche huishouding weer de plaats inneeimt, die het vóór den oorlog innam. Men zieit op de, film aan de café tafel ©en dikbuikig, amechtig heertje, dat zonder bier niet leven kan, en een als een athleet gespierden man in arbeidcrs- kleeding, die in een glas melk een be nijdenswaardige boeveelheid calorieën naar binnen werkt en daarvoor sLechts ©en luttel bedrag heeft te betalen. Korte berichten. Zondagavond verschenen er tien fas cisten op bet bureau van de Action Franpaise te Parijs. Er ontstond een twist en de fascisten sloegen ruiten in, waarop menschen van de Action Fjancaise met revolvers op de indringers schoten. Dezen schoten terug. Een der fascisten werd gewond. Er is een onderzoek geopend. Naar Reuter uit Chicago meldt, heeft de Koningin van Roemenië een verzoek ontvangen van Koning Ferdinand om vóór Kerstmis weer thuis, te zijn. Ingevolge dezen wensch van den Koning zal de Koningin het grootste deel van de reis door bet Zuiden van de Vereen. Staten, achterwege moeten laten. „Schar dijn", een Zeeuwscb volksvoedsel. Een Zeeumsch mede werker schrijft aan het „Hbld.": De „Schardijn" (Clupea sprattus) in Ne derland, voor zoover mij bekend, niet an ders bekend dan gerookt in den vorm van de bekende bosjes „sprot", wordt in Zee land veel in verschen toestand genuttigd. Zeer na verwant met de haring (Clupa harengus), heeft de schardijn daarmee ook de gewoonte gemeen het grootste deel van 't jaar op vrij groote diepten door te bren gen, en alleen op bepaalde tijden van liet jaar (aan onze kusten October en Novem ber, of nog later) in groote scholen te trekken naar ondiepe gedeelten der zee, of naar de kustwateren. Het feit, dat in dezen tijd van 't jaar hier ook veel mist is, heeft bij 'tvolk het ge loof doen ontstaan, dat de schardijn zich alleen bij mist vangen laat. Deze meening is echter meermalen door ervaren vis- schers tegengesproken. Volgens hen wordt de schardijn even goed bij zonnig helder weer, als bij mist gevangen. Toch is 't geen wonder, dat het volk verband heeft ge zocht tusschen mist en 't vangen van schardijn. Ook dit jaar was er weer aan leiding toe. Een paar dagen geleden hing er 's morgens hier (W. Zeeuwscli-Vlaande- ren) een dikke mist. 's Middags werd het wat minder, maar den heelen dag bleef het toch hangen. Men sprak over schar dijn. En inderdaad, den volgenden dag was ze er: een vrachtauto, geheel bezet, met manden vol van de zilverblinkende vischjes, aangevoerd uit Breskens. Acht uur 's morgens kwam ze, en 's avonds tegen koffiedrinken hing over ons plaatsje een wolk van schardijngeur. 'kMaak me sterk, dat dien dag negen-en-negentig pro cent van de inwoners ze aten bij de boterham. Want schardijn is hier een volksvoedsel, en al is natuurlijk met de algemeene prijsstijging ook deze visch wat duurder geworden, toch koopt men altijd voor een kwartje nog genoeg voor een maaltijd van 5 a 6 personen. Dit te eer, daar men er toch altijd wat voorzichtig mee moet zijn. 'tls een zeer „machtig" VAN DINSDAG 16 NOVEMBER 1926, No. 40. Eere wien eere toekomt. Onder dit opschrift schrijft Mr Ver-' kouteren in de Nederlander: „Toen onlangs de gemeente Amster dam bet 50-jarig bestaan van het Noord- zee-kanaal herdacht, en in het Concert gebouw een schitterend feestmaal was gericht, heeft de Burgemeester, voordat de maaltijd begon, gelegenheid gegeven tot het tafelgebed. Hij schaamde zich zijne overtuiging niet. Hij wist voor haar uit te komen te midden van vele honderden. Hij had den moed zijne gevoelens open lijk te belijden en wij brengen hem daar voor hulde. Karakter is veel zeldzamer dan talent, maar staat dan ook veel hooger en Amsterdam mag zich verheugen, in het bezit van een Burgemeester, die de beide gaven in zich vereenigt." Communistische woelingen. „Reeds lang, zegt „De Standaard", heeft bet op Java gebroeid. Ontoelaatbare communistische propa ganda heeft dan ten slotte bewerkt, Sal er weer eenige dooden moesten vallen en dat waarschijnlijk nog meerderen er bet leven bij zullen inboeten als gevolg van te verwachten rechterlijke vonnis sen. Men heeft het kunnen zien aankomen en de Regeering bleek dan ook niet geheel onvoorbereid te zijn. Het is te hopen, dat er thans de schrik wat onder gekomen is, want ook elders dan in West-Java werkt de communisti sche propaganda met groote kracht. O.a. op Sumatra's Westkust. Dat overigens Bantam en de Prean- ger een gunstigen voedingsbodem op leveren voor extremistische actie, is van ouds bekend. Voor zooveel Bantam betreft, een der minst gezegende deelen van Java, hebben economische omstan digheden bovendien wellicht ook eeniger- mate bijgedragen tot de grootere vatbaar heid der bevolking voor -revolutionaire propaganda. De Regeering verklaarde den toestand thans geheel meester te zijn en we aanvaarden die geruststellende mede-"- deeling gaarne. Maar van veel gewicht is ook, dat zij den toestand meester blijft. Men heeft nu gezien tot welken graad van verdwazing de revolutionaire propa ganda voert; men is dus nadrukkelijk ge waarschuwd voor wat nog komen kan. En we vertrouwen, dat de Regeering niet zal nalaten daaruit de conclusie te trekken, die vlak voor de hand ligt." Aneta meldde Zondag uit Batavia: De nacht is overal zeer rustig ver- loopen. In verband met geruchten van de Pondok-Gedeihlanden, dat een groote ben de onderweg was naar Meester Clornelis ©n Batavia, werd hun een militaire pa, trouill© van veertig man onder bevel van ©en luitenant tegemoet gezonden. Het lukte echter niet om aanraking met de bende te krijgen, aangezien zij vermoede lijk ©en anderen weg insloeg, een weg naar Tandjong Priok, waar gisteravond ©111 half 10 vijftig in het wit gekleede personen aankwamen, waarna zij zich schuil hielden op ©en terrein achter de Bataafsche. Na verschijning van de- politie verspreidden zij zich langzaam. Tot dus ver zijn geen ongeregeldheden gemeld. Bij Petir zijn vier communisten neer gelegd. Te Pandeglang is alles rustig, de dames, die naar Serang waren uitge weken, keeren terug. De. lijken van den heer Benjamins en van den wedana van Menes zijn in stuk ken gehakt gevonden. De heer Benjamins werd uit het huis gesleurd, hij was een stevige boy en verdedigde zich op de meest heldhaftige manier, maar hij moest voor de overmacht zwichten. Hij werd vastgebonden en afgeslacht. Batavia en Meester Clornelis vertoonen i weer een zeer rustig stadsbeeld. Het ge- j beurde- heeft den gewonen gang van het leven van de groote massa van de be volking totaal onberoerd gelaten. Gisteren werd gemeld: Twee honderd militairen zijn Zondag uit Weltevreden naar Bantam vertrokken tot verlichting van de patrouillediensten. De vermiste assistent-wedana van La- hoean is vermoord in een auto gevon den, zijn vrouw is ongedeerd. Te Laboetaïi hadden de troepen driemaal aanraking met dei communisten, waarvan er vijf werden gedood en enkele gewond of gevangen genomen. Op de wegen worden barricades aange troffen. Talrijk© personen zijn gearres teerd. Uit giemarang wordt gemeld: Ruim vijf tig communisten voorzien van blanke wa penen poogden Zaterdagavond in de buurt van Pomalang den assistent-wedana van Oelocdjani te vennoorden. Doortastend kranig optreden van den assistemresident voorkwam echter alles. Met drie man van de veldpolitie hield hij den troep staande en dreigde allen te zullen neer schieten. Vijftien communisten werden ge arresteerd, de anderen ontvluchtten. D© bendei stond onder leiding van een dessa-ondexwijzer. Er is een comité gevormd onder voor zitterschap van den Gouverneur der pro vincie West-Java, den heer Hillen, en waarvan mr Trip, president van de Java- sc-h© Bank, penningmeester is, om te col lecteeren ten behoeve van den voortref- felijken zwaren arbeid, die door politie, militairen en ambtenaren verricht is. Burgerwacht. In een interview met het beistuur bracht Aneta het denkbeeld van een burgerwacht ter sprake, maar ontving tot antwoord, dat dit ongel ■wenscht geacht wordt. In Batavia en in de omstreken heeft het bestuur den toe stand absoluut in handen. Het is bijna, on denkbaar, dat een beroep zal warden gc-daan op liulp uit dei burgerij. Die stich ting van een burgerwacht zou enkel groo- terei onrust verwekken. Brief onderschep t. Die resident van Pekalongan onderschepte op 11 Nov. een brief, in cijfercode, gericht aan de communisten te Pekalongan. De ontcij fering toonde aan, dat de brief een op dracht inhield, ongeregeldheden te ver wekken in den nacht van 12 op 13 Nov. Hierna zijn alle ambtenaren van het B. B,. gewaarschuwd. Be assistent-resident van Pemafang ver nam, dat een bende van tientallen gewa. penden voornemens was den assistent wedane van Oeloedjani te vermoorden en het pandhuis in te nemen. De hoofd leiders zijn gearresteerd. Een onderzoek bracht uit, dat de opdracht afkomstig was uit Oheribon, waar de aanlegger ge arresteerd werd. Die opdrachten werden overgebracht door conducteurs van de j gemarang-Gheribon-Stoomtram. De Locomotief dringt aan op zoo'n strenge, onvergetelijke, ongeprecedeerde, exemplaire bestraffing van daders en lei ders, dat die voorgoed in aller geheugen gegrift zal zijn. Het S 0 e r. Handelsblad ver wacht zeer krachtige maatregelen tegen herhaling van de samenzwering op groote schaal. Het neerslaan van het verzet ging gemakkelijk, doch het publiek heeft recht op voorkoming van een gewapende ter reur. 1 Het Bat. Nieuwsblad merkt op, dat hier een aanslag gepleegd is, die niet het minste verhand houdt met de volksbeweging. Men had enkel te doen met een troep huurlingen en misdadigers. De Courant wijst er op, dat de groote massa van de bevolking van West- Java zich volkomen afzijdig gehouden heeft. Van de 250,000 inheemschen in Batavia hebben nog geen 500 meegedaan. De stuntelige poging tot opstand vond haar grond bovendien grootendeels bui ten Batavia. Het aantal van de verzets lieden buiten Batavia is op het oogenblik niet te controleeren, maar uit de aanra kingen, die de politie en militairen met de benden daar hadden, blijkt, dat er een paar honderd hier en daar opereeren. De bevolking doet er evenmin mee. De hoefijzercorrespondent van het Handelsblad heeft een onderhoud geliad met Mr Fock, oud-gouverneur-ge neraal, waarvan hij het volgende verslag geeft: „Is er naar uw meening met eenige waarschijnlijkheid een bijzondere oorzaak voor het gebeurde aan te wijzen, bijv. de Lebaran of de recente bestuurswisseling?" „Neen, de zoogenaamde communis ten werken altijd door en van tijd tot tijd lukt het hun, een aantal licht te beïn vloeden lieden zoo op te zweepen, dat er een uitbarsting komt. Dat is al vroeger voorgekomen en het zal nog wel meer gebeuren." „Was het, vóór uw vertrek, bekend, dat er iets bijzonders broeide?" Neen, men weet alleen, dat men altijd op zijn hoede moet zijn." „Maar ik heb berichten ontvangen uit het begin van October, waaruit blijkt, dat er toen reeds in Bantam een complot werd gesmeed." „Dat er in Bantam iets gaande was, •wist men wel, maar er zijn toen ook troepen heen gestuurd." „Vindt u het niet verontrustend, dat er op zooveel plaatsen, nagenoeg tegelijk, iets kon gebeuren dat dit de autoriteiten blijkelijk toch onvoldoende voorbereid heeft gevonden „Dat verhaast mij ook wel en wat ik vooral verontrustend vind, is, dat de kwaadwilligen zoo goed bewapend waren. Op den wapeninvoer wordt zeer streng gelet. Maar het is moeilijk om de heele kust van Java te bewaken." „Dus u gelooft, dat dergelijke dingen niet geheel te voorkomen zijn?" „Geheel niet. Maar voortdurende waakzaamheid en een zeer krachtig optre den tegen kwaadwilligen zullen veel kun nen voorkomen. Overigens moet men al tijd bedenken, dat men in zulke zaken te doen heeft met het werk van een betrekkelijk kleine groep. De groote massa der bevolking weet er niets van en blijft er geheel buiten." De mijnwerkersstaking in Engeland. Verwacht wordt, dat als de kolensta- king geëindigd is, zich eene onmiddel lijke en krachtige opleving zal doen ge voelen in de bedrijven, die gedurende het afgeloopen half jaar door de staking in meerdere of mindere mate werden gehandicapt. De ijzer- en staalfabrieken in Zuid- Wales zijn in liet bezit van omvangrijke orders en vele duizenden menschen zullen er werk vinden, als er weder brandstoffen voor de hoogovens beschikbaar zijn. Een groote firma te Newport heeft een contract gesloten voor de levering van 22 ton bui zen naar Sao Paulo ijj Zuid-Amerika. Dit is slechts een voorbeeld. De meeste fabrieken bezitten reeds zoo veel orders, als zij maar ©enigszins kun nen uitvoeren. Een Londensche firma heeft een belangrijk contract gesloten voor den aanleg van ondergrondsche spoor wegen te Buenos Aires. Dit contract heeft naar verklaard wordt, tot gevolg, dat En gelsche arbeiders vele jaren lang werk zullen hebben. De Birminghamsche ijzer en staalindustrie heeft werken van allerlei soort uit te voeren, in .het bijzonder den bouw van spoorwegwagons. Te Sheffield hebben de contracten voor allerlei staal- fabrikaten zich gedurende de drie laatste maanden gaandeweg opgehoopt. In de scheep sbouwindustrie is de ach terstand eveneens groot en de uitvoering hiervan zal alleen reeds een drukke peri ode brengen. Joynson-Hicks, de Engelsche minister van binnenlandsche zaken, heeft Zaterdag in een rede te Barnstaple gezegd, dat de staking in demijnen hetland b ij k a n s ten gronde gericht had. Zij had dit een verlies berokkend nog grooter dan de oorlog in Zuid-Afrika, een verlies, dat totnogtoe op ruim 400 millioen gesteld kan worden. De Westminster Gazette, die een reeks van artikelen begint, waarin verschillende deskundigen op allerlei gebied de noodlot tige gevolgen van het conflict zullen be schrijven, vat deze als volgt samen: Het rechtstreeksche verlies alleen be draagt 160 millioen. De levensstandaard van het volk zal voor jaren neergedrukt worden. De staatsbelastingen zullen ver hoogd worden. Groote vakvereenigingen frissche buitenlucht laten genieten; zou dat plan u niet aanstaan?" vroeg hij, want hij zag hoe de teleurgestelde trek van haar gelaat verdween. „Ik vind het een prachtig plan," gaf zij dankbaar ten antwoord. „'Maurice, gij zijit zoo wijs en verstan dig en kunt ©en zaak terstond vatten. Ik zie, dat ik ongelijk had met ze hier tie willen brengen; natuurlijk zou Mr Pratt dat niet aangenaam vinden." „Ik ben blij, dat ge weer tot bezinning zijt gekomen," merkte Janet bits aan. Als ge er niets op tegen hebt, Maurice, ga ik naar bed, want ik ben moe van de reis." Janet zou meer naar waarheid gespro ken hebben, als zij gezegd had: „Ik heb genoeg van al dat gepraat". Haar hoofd was vol eerzuchtige plannen; zij wenschte met Mary te praten over het huis en de meubels en haar toekomstige woning-; eai den volgenden dag moesten het zil ver en de juweelen bekeken worden, en zij liad verwacht, dat zij nu de lijst eens samen zouden nazien; maar niets van dat alles. Werkelijk werd- er een van de gewone besprekingen uit Lime Street gehouden, waardoor al de nare ge dachten, die zij zoo gaarne buiten wilde sluiten, haar weer te binnen kwamen Mary's jongens, en de moeders, en 'de oude vrouw Hales, en Maurice, die in ernst beloofde, dat de twee gemeenten vereenigd zouden worden. Het zou veel beter zijn, als zij zich in de gemakkelijke kamer terugtrok, en bij het vuur ging zittein lezen of peinzen. Maurice wist best, waarom zijn vrouw hen verliet. Hij stak haar kaars aan ea wenscht© haai' een weinig ernstig goeden- nacht. „Ik ben bang, dat 'wij haar verveeld hebben," sprak hij met een smartelijke trilling in zijn stem, terwijl hij weer tegen over Mary ging zitten. „Arm© lieve Janet, hoe bezwaart Whitechapel haar! Ik ge loof waarlijk, dat dezei tegenzin haar inge schapen is en zij het niet helpen kan;" want zijn liefde voor haar maakte, dat hij steeds verontschuldigingen voor haar ge drag vond. I ff Hl Zij bleven nog een paai' uur de plannen hespreken. Later zeide hij tegen zijn vrouw, dat het een opfrissching voor Mary was, als zij haar broeder geheel voor zich had, en zij hem .al haai' gedachten ikon bloot leggen; maar zelfs Maurice wist niet, hoeveel de sympathie, die ër tusschen hem en Mary bestond, er toe bijdroeg om hem t© verzoenen met de on volmaaktheden zijner vrouw. 1 (Wordt vervolgd.) Uit het Engelsch. »95.) o „Er zijn er onder hen, die nog nooit van hun leven een groen veld of een liaag gezien hebben, en zij weten niet iwat cricket is; zij kunnen alleen spelen met vuile kaarten. En dan de moeders, Maurice 0, ik heb altijd zoo'n mede lijden met de moeders. Zij moeten was- schen en naaien en knorren van den mor gen tot den avond altijd werken en nooit klaar zijn vermoeide, slecht doorvoede lichamen en booze tongen, ar me menschen! Kon er voor hen ook niet iets gedaan worden, Maurice? Kon ik re niet eens hierheen brengen, twee of Örie tegelijk, een van de optrekjes voor hen in gereedheid laten brengen en hun twee of drie dagen rust en goed voedsel geven, mét een heerlijk uitzicht op groe ne velden en frissche bloemen?" En Mary Was geheel opgewonden. „Zacht wat, mijn wilde zuster," ant woordde haar broeder glimlachend en Bichtbaar voldaan; maar zijn vrouw viel hem misnoegd in de rede: „Maar Maurice, hoe kunt ge nu naar zulken onzin luisteren? Mary, ik verbaas mij over u; wilt ge allerlei ziekten en ondeugden en vuiligheid naar deze schoo ns plaats halen, om uw huis en de nieuwe gemeente van Maurice te besmetten? Denkt ge, dat fatsoenlijke dienstboden zou den omgaan met Polly Tyler en Mrs. Wat huis? Het zou zedelijk bederf in huis brengen zelfs al zoudt ge aan het gevaar van lichamelijke besmetting ontkomen"; ©n Janet wierp het hoofd in den nek nooit te voren was haar gevoel van recht ten betamelijkheid zóó zeer beleedigd. Mary keek geheel verslage®; zij zagen Maurice aan. „Denk aan onze kinderen aan Mary en haar positie," riep Janet uit. „Denk aan onze armen en aan onze middelen om goed te doen," bracht Mary bedroefd in het midden. Maurice zag de 'beide vrouwen met liefdevollen blik aan en streelde toen de hand zijner vrouw, als war© zij een zijner jongste kinderen geweest. „Wees niet boos, Janet,' 'was alles, wat hij tot haar zeide: „gij kunt mij gerust vertrouwen, en toen wendde hij zich tot zijn zuster, terwijl er een groote teederheid uit zijn oogen straalde. „Dat was een vriendelijke gedachte, lieve, en het leek geheel op Tante Mai'y; maar ge herinnert u de woorden van onzen geliefden ouden hei lige, St. Francis de Salis, „haast u lang zaam"; „denk zooveel gij wilt, maar laat uw© gedachten langzaam rijpen, evenals de perziken aan een muur op het zui den; onrijp© vruchten vallen niet in den smaak, onrijpe gedachten leiden tot onvol komen daden." „O, Maurice!" en toen voegde zij er o-p fceleurgestelden toon aan toe: „Et tu, Brute! Valt gij mij ook af?" „Neen, neen," antwoordde hij ernstig, „ik zal u hel pen, zooveel in mijn vermogen is; wij zullen samen werken, Mary, als ik hier ooit kom; wij zullen deze gemeente aan mijn vorige verbinden en voor beide wer. ken." „Maar Janet heeft gelijk," ging hij na ©enig nadenken voort; „gij moet uw huis niet vol maken met alle arme moeders uit Whitechapel; wij kunnen de dingen niet letterlijk opnemen, en nu niet „uit gaan op de wegen en heggen, en ze dwin gen in te komen"; wij moeten thans op andere wijze onzen maaltijd aanrichten. Ik weet iets beters, als uwe middelen het toelaten en gij nog wilt. Zoudt ge niet gaarne ergens een huisje huren, het eenvoudig meubileeren en er een vertrouwbare vrouw in laten wonen zooals de oude vrouw Hales en dan uw moeders uitnoodigen, twee of drie tegelijk, en lien een week van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5