telegram. Fiffiaiieieële BeneMen. Hssttszake» AAvertentiën. Jaeger Ondergoederen Fa HEIJKAM-MASSEE De Medicinale Levertraan „FOCUS" - MIDDELBURG BBHLEN en BANDE». Martctberichtes. Burgerlijks Stans. mUNov- '26 BAKKERIJ BLOK Adverteert in dit Blad 20 OLMEBOOMEN, voor Dames, Heeren en Kinderen, Amateur-Fotografen-Club. AFBRAAK-VEILINGEN. Groote partij Afbraak, ATTENTIE!!! Mangelmolens D. W. P. Schijfmolens en twee Snijmolens W. DE SCHRIJVER, is werkelijk goedkoop met Bij inschrijving te koop \e Doefinckgffi 'opgenomèfc. Eet 20-jarig? wijnkoopeTStaiaoht is gtsftïen te «Rotterdam vonder een Tramwagen geraakt. ï)e genees kundige dienst heeft heê'n niet svare verwon dingen naar liet ziekenhuis vervoerd, waar liij kort na aankomst is overleden. Bil de familie te Maassluis is ÖSricht ontvangen., dat de 19-jarig© Z., matroes aan boord van de sleepboot Friesland, in de Golf van Bis- caye overboord is geslagen cn verdronken. Ernst i g e "r eohtpartij 'be Roermond. Naar het Huis van Beswa ring te Roermond is gevankelijk overge bracht de vischv-ehter J. van T. uit Weert, die aldaar zekeren Houben met een visck- - mes deerlijk 'heeft toegetakeld. Houben, die in bet ziekenhuis te Roermond is opgeno men, werden aan het linkeronderbeen eenige strekpezen doorgesneden, terwijl vier vingers van de linkerhand nagenoeg werden afgesneden. Voorts bekwam hij nog eenige steken in bet hoofd en in den linkerarm. De oorzaak van deze ernstige vechtpartij was gelegen in het feit, dat Houben, die met eenige andere personen bij Van T. een haring had gekocht, on- eenigheid kreeg over de betaling. De toe stand van Houben is zeer zorgelijk. (Tel.) Zeventig1 jaar getrouwd. Het echtpaar van FillerPiller te Amsterdam her denkt vandaag zijn 70-jarige echtveroeniging. De man is '90, de vrouw 92 jaar- Gasvergiftiging. In de woning van den 7G-jarigen v. V. te Gouda heeft zich gisternacht een geval van gasvergifti ging voorgedaan. In verband met een on gesteldheid sliep de heer A. v. V. in een bedstede gelegen tusschen huiskamer en keu ken, terwijl zjjn echtgenoote boven sliep. Des morgens betleden komende nam zij een sterke gaslucht waar. Het bleek, 'dat de kamer, waar de man sliep met een groote hoeveel heid gas was gevuld, doordat de gaskraan van de lamp openstond. De man verkeerde in ernstigen bewusteloozen toestand. De ont boden geneesheer vreesde het ergste. Met behulp van een zuurstof-apparaat slaagde men. er na twee uur in de bijna ..geheel gevloden levensgeesten weder op te wekken. V. is naar het Ziekenhuis overgebracht. Hij maakt het redelijk wel. Raadselachtig bericht. Zondag morgen werd door het draadloos station te IJmuiden een bericht opgevangen, volgens hetwelk aan boord van het 'Zweedsche stoom schip Gunborg, van Dover naar den Nieuwen Waterweg, een stoombuis was gesprongen en er gewonden aan boord waren, waarvoor ge neeskundige hulp werd gevraagd. Bij aan komst in den Waterweg' deelde de kapitein van genoemd schip aan Dr Knip en de leden der reddingsbrigade, die zich aan boord be gaven, mee dat hem van dergelijk ongeval niet bekend was. Daad van een waanzinnige. Te Erfseheidenveen heeft gisteren een 51-jarige man getracht in een vlaag van waanzin zijn 76-jarige moeder met een zeis te dooden. Na. den aanslag heeft de dader zich door ver drinking van het leven beroofd. De toestand van het slachtoffer is ernstig. De dader was een oppassend man, piaar in den laatsten tijd niet geheel toerekenbaar meer. Armoede schijnt hier de voornaamste oorzaak te zjjn geweest, Een goed voorbeeld. De Gemeen teraad van Den Haag werkte gisteren in een goed uur een agenda van 42 punten afl Geheime distilleerderijen. Ambtenaren der directe belastingen heb ben een inval gedaan bij C. v. d. H. te Nieuwkoop, P. K. te Wilnis en A. M. te Zevenhoven. Verschillende distilleer- toestellen werden in beslag genomen, ter wijl tegen de overtreders proces verbaal werd opgemaakt. Een nachtelijke achtervol ging. Een auto, welke later gestolen bleek te zijn, wekte door het harde rijden met gedempte lichten, eergistemacht de achter docht op van de Chelmfordsehe politie. Een onderzoek werd ingesteld, maar door den voorsprong welken de auto had, verloor men ze enkele kilometers buiten Londen uit het oog. Een uur of drie later passeerden ze echter weer full speed in de richting van Londen. De politieposten op den weg, dien ze moest volgen, werden gewaarschuwd en 'n tweetal agenten van de motorbrigade, gevolgd door een politieauto begonnen de achtervol ging. De motorrijders hadden uitermate weinig succes .Ze moeten elkaar hebben aangereden of geslipt zijn; beiden toch werden door de volgauto in zwaar gewonden toestand op den weg1 liggende opgepikt. De politieposten waren onderdehand niet werkeloos gebleven. Agenten hadden zich op den weg opgesteld om de vluchtende auto tot staan te brengen, maar deze gaf op de signalen geen acht en reed met zulk een vaart door de gevormde cordons, dat de agenten haastig moesten uit wijken, wilden ze niet overreden worden. Dat ging zoo viermaal achter elkaar. Eén keer gelukte het een der politiemannen een deur klink van de auto te grijpen, maar hij; moest hem, na zich een paar honderd meter te hebben laten meesleuren, weer loslaten. Een kilometer verder werd de auto een poos later verlaten teruggevonden; blijkbaar had de mo tor geweigerd. De bandieten waren gevlogen, In de auto bevond zich een nog onopenge- broken brandkast, die uit een sinds een paar weken onbewoonde villa was gestolen. Een ge wetenliooze slager. Naar uit Maagdenburg wonlt gemeld, is de paratyphus-epidemie te Scbarrleben, waarvan wij dezer dagen gewag hebben gemaakt en die, zooals men weet, door het eten vaa bedorven vleesch werd ver oorzaakt, aan de gewetenloosheid van een slager te wijten. De man had een varken dat zijn natuurlijken dood gestorven was, gekocht, onder mededeeling, dat hij het voor chemische doeleinden wilde ver werken, doch in werkelijkheid had hij hef voor de consumptie in den handel ge bracht. De slager en zijn vrouw werden gearresteerd. e:n 'bron zfe'h 'la ntarenpaal g e- telen. 'Een van 'de groote bronzen lan tarenpalen op de „Place de la République te Parijs is Woensdag door een vrachtauto '-Omver gereden. Werklieden, die het gevaarte 'moesten'herstellen, laadden het op een hand kar én brachten die naar de binnenplaats van de kazerne van de republikeinsche garde aan de Noordzijde van het plein. Zij schroefden de lamp los en namen die mee, terwijl zij de kar met de rest achterlieten. Toen zij Zaterdag met de gerepareerde lamp terugkeer den, waren kar en lantarenpaal verdwenen. De kar is ledig teruggevonden in de rue de l'Entrepot. De waarde van het brons is onge veer 25.000 francs. Een paar maanden ge leden is er een groote bronzen dolfijn van de fontein op de Place de la République ge stolen, doch die is eenige dagen later terug gevonden. Misschien komt dus de lantaren paal ook nog wel terecht. Schadelijke bramen. De regea- ring van Nieuw-Zeeland heeft den oorlog ver klaard aan de gewone braambes, die een der schadelijkste woekerplanten op den Nieuw- Zeelandschen bodem is. Er zal eenige jaren van regeeringswege een uitroeiïngsveldtocht ge voerd worden, waarvoor 2000 pdst. op de bogrooting van landbouw van dit jaar uit getrokken zijn. Paddenstoelen-vergiftiging. Te Bordeaux is een gezin van zes personen door het eten van paddenstoelen vergiftigd. Naar Relga seint, zijn de vier kinderen reeds overleden, en verkeeren de moeder en groot moeder in hopeloozen toestand. De directeur van een gevan genis gaat buiten zijn boekje. De directeur van de Pentonvillegevangenis te Lon den, heeft zich voor den politierechter te verantwoorden gehad wegens het schrijven van een reeks artikelen in de „Evening News" over gevangeniswezen, en gevangenishervor ming, ponder toestemming van den minister van justitie noch van een ander van. zijn onmiddellijke superieuren. De zaak is naar het Centraal Criminal Court verwezen. Ma joor Blake blijft, tegen een borgstelling van 100 pd.st., op vrije voeten. Granaatontploffing. Een hout hakker, die op het oude oorlogsterrein in Noord-Italië aan den arbeid was, vond een oude uit den wereldoorlog overgebleven gra naat. Toen bij het projectiel aan zijn metge zellen wilde laten zien, ontplofte het plotse ling, met het gevolg, dat 12 hunner gedood en 2 zwaar gewond werden. Negen maanden een lijk in huis. Te Bordeaux heeft de politie in de woning van een vrouw het lijk ontdekt van haar man, die reeds negen maanden over leden was. De vtouw had het overlijden niet aangegeven, om niet gedwongen te worden; van het lijk te scheiden. De korte rokken. Een meisje had in het gedrang haar moeder verloren. Op het Bureau van Politie gebracht zei de commis saris tot haar: „Maar kindje, je moet in 't gedrang moeder altijd bij haar rokken vast houden'', „Och", zei het kindje huilend, „die zijn zoo hoog, daar kan ik niet bij." BATAVIA. Aneta seint uit Scrang: Vijf honderd communisten ondernamen een massalaanval op Laboeati. Na hevige' go- vechten werden ze teruggeslagen. De tele fonische verbindingen niet LaboeAn zijn verbroken. Laboeaïi is geïsoleerd. De eer ste berichten spreken van 25 dooden en vele' gewonden onder de verzetplegers. Er zijn versterkingen gezonden naar Se- rang .Die communisten deden ook een aan val te Tjening, waar ze eveneens werden afgeslagen. Ook op Midden-Java is een complot ontdekt. De hoofdleider Moen. thalib is te Tjeiribon gearresteerd. Ette. lijkei communisten zijn gevangen geno men. ROTTERDAM. V. D. De controle van het geimeiente-gasbedrijf had gemérkt, dat verschillende gasafnemers de meters ver. braken en dezelfde penningen weer ge bruikten. Dei politie werd gewaarschuwd'. Bij onderzoek bleek, dat 15 afnemers zich aan deze fraude hadden schuldig gemaakt. Twaalf hunner werden bereid gevonden bij te betalen, drie weigerden, waarna tegen hen procesverbaal werd opgemaakt MAASTRICHT. V. D. Het 0. M. bij de Rechtbank eischte tegen de Duitschers F. W'. W., E. B., en A. R-, terzake van' het vervaardigen, in voorraad hebben en uit geven van valsche zilverbons ieder A jr en tegen J. K. wegens het uitgeven daar van 3 jaar gevangenisstraf. MAASTRICHT. V. D. Het .0. M. bij de Rechtbank eischte tegen H. J. R. te Bunde wegens poging tot doodslag 6 jaar ge vangenisstraf. Bekl. was al 10 maal ver oordeeld. BERLIJN. V. D. Door het inslaan van den bliksem brak een hevige brand uit in een voorstad van Tokio. Veertien fabrieken werden in de asch gelegd. LONDEN. V. D. Blijkens de reeds inge komen uitslagen van sommige mijndis- tricten is het zonder twijfel, dat het kolenconflict deze week beëindigd zal worden door de aanvaarding der regee- ringsvoorstellen. De wisselkoersen. Men vraagt ons hoe het komt, dat in ons blad de Belgische franc bijna 7 staat geno teerd en in andere bladen ruim 34. Hierop kunnen wij antwoorden, dat de officieel© noteering Brussel inderdaad circa f 35 is. Deze noteering is echter per 100 Belga's (de nieuwe Belgische munt). Tot nu toe hebben wij steeds opgegeven den ouden Belgischen koers, omdat in die no teering het Belgisch bankpapier genoteerd wordt. In deze streek wordt, naar wij ver nemen, meer Bankpapier verhandeld dan chèque-Brussel; het is dan ook uit zuiver praktischen aard, dat wij de oude notee ring hebben gehandhaafd. Teneinde allen te gerieven, willen wij voortaan wel twee noteeringen vermelden, nl. Brussel in francs en Brussel in Belga's. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Nov-. 1.30 u. Berlijn 59.35—59.37 Brussel francs 6.956.973/2 Brussel belga 34.8034.85 Parijs 8.308.32 Londen 12.123/s—12.123/8 New-York 2.497/s2.503/8 Goes, 16 November 1926. Nieuwe Tarwe f 13.50f 15, Wintergerst per 100 K.G. f 11.50—f 11.75, "Goudgerst f 11.50—f 12.25, Haver f 9.50—f 10, Kook- erwten f 19—f 25, Kroonerwten f 18f 27, Bruine Boonen f 14f 18, Karwijzaad f 45 f 47, Maanzaad f 50f 55. Aanvoer iets grooter; handel gewoon. Boter per K.G. £.1.90. Per pond f0.95. Aan particulieren f 1.05. Aanvoer fabrieks- boter 104 pond a f 1.10. Eieren per 100 stuks f 11.20, Per 25 stuks f2.80, Aan par ticulieren f0.13. Eendeieren 8 ct. Poelje eieren 7 cent. Eierenverkoop Onderafdeeling Zuid-Be veland V.P.N. Aanvoer 3900. Prijs f 11.50 per 100 stuks. MIDDELBURG, 15 Nov .Op de veiling wer den de volgende prijzen besteedSpruiten 5—11, Spinazie 20, Peen 1—2, Koolrapen 1—2, Veldsla 5—19, Witlof I 25—32, idem II 15, Nero 12, Ajuin 34, Doyenne de Co- mice 34, Kleipeer 35, Br. Clairgeau 28, Nouveau Poiteau 7, Gieser Wildeman 410, William Duchesse 14, Zure Bellefleur 14 20, Zoete Bellefleur 913, Goudreinet 17- 29, Zoete Schijven 913, Roode Ribbel' 12 17, Transparant de Croncel 1531, Cam- pagnezoet 15, Peperappel 10, Mispels 1213, Tomaten 14 cent, alles per Kilogram. Bloem kool I 515, idem II 24, Savoye kool 24, Roode kool 2—4, Witte kool 3, Boe renkool 12, Andijvie 0,5— 1,5 ct., alles per stuk. Peen 25, Rapen 14, Prei 36, Karoten 14, Rammenas 1,- Selderie 0,5 1,5 ct., alles per bos. VLISSINGEN, 15 Nov. 1926. Kleiperen 4 —5, Gieser Wildeman 6—11, William Du chesse 21, Ribber 27, Reine d'Or 1718, Goudsappel 17, Campagnezoet 17, Goudreinet 2036, Zure Bellefleur 2224, Court Pendu 1517, Grauwzoet 21, Warnersking 23, Brui ne boonen 18, Mispels 1021, Uien 33,5, Koolraap 11,5, Spruiten 47, Kroten 1,5 3, Kleine peen 1,52, Witlof 2631 ct., alles per K.G. Boerekool 13, Roode kool 23, Savoye kool 2,54,5, Bloemkool 5 16 ct., .alles per stuk. Selderie 0^51, Prei 2,54, Kroten 1,53, Rapen 1—2, Chrysanten 78,5 ct., alles per bos. Veldsla 10, Andijvie 2459, Sla 69 ct., alles per stuk. OVEZAND. Aangevoerd op de najaarsvee markt van 15 Nov. 115 stuks hoornvee. Handel slap. GOES. Geboren: Willem, z. v. Hendrik van Hoorn en van Johanna de Pan. De zaak van de Glindhorst. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren voortgezet de behandeling van de zaak tegen den gewezen directeur van de Glindhorst, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot f 500 boete of 50 dagen hechtenis, wegens het uitlokken van mis handeling en twee zelfstandige feiten van mishandeling. Bij de behandeling van het hooger be roep op 25 October heeft de advocaat- generaal vernietiging van het vonnis der rechtbank 'geëischt en veroordeeling van den verdachte tot 14 dagen gevangenis straf. Het hof heeft toen echter nog het hooren van eenige getuigen gelast. Als getuige is gisteren gehoord de bur gemeester van Barradeel, die verklaarde dat het armbestuur van deze gemeente, waarvan hij als burgemeester voorzitter was, voogd was over het meisje Sj. V., welke ouders uit de voogdij ontzet waren. Door het B. A. was Sj. op de Glindhorst geplaatst. Tusschen 5 en 12 December 1923 heeft de directeur hem getelefoneerd om het meisje op een rijksopvoedingsgesticht geplaatst te krijgen, daar hij haar niet langer kon vasthouden. Op 12 December is daarna de eerste brief naar het depar tement van justitie uitgegaan om plaat sing van het meisje in een R.O.G. Verdachte zeide, dat deze verklaring al leen blijkt uit de stukken, die de burge meester voor zich had; maar hij, verdach te, had onmiddellijk toen het meisje na haar ontvluchting op de Glindhorst terug was, telefonisch aangedrongen op plaat sing in een R.O.G. Verdachte houdt vol, dat hij van den beginne af er op heeft aan gedrongen, de plaatsing van het meisje in een R.O.G. te bespoedigen. Hiertegenover staat de verklaring van den burgemeester van Barradeel, dat hij zijnerzijds na ont vangst van het verzoek van verdachte zoo veel mogelijk spoed heeft gemaakt inet het doorzenden van de aanvraag naar den Haag. En de inspecteur van het rijksopvoe dingswezen en de heer van 't Sandt, amb tenaar van dezen dienst, verklaarden, al lerminst den indruk te hebben gehad dat het hier een spoedgeval gold. De getuige Bakker, die opgeroepen was, was niet verschenen. De advocaat-generaal, repliceerend, be toogde dat wel degelijk gebleken is, dat verdachte, destijds directeur van de Glind horst, wist wat er in het gesticht gebeurde en hoe de toestanden daar waren. Als men aan het departement had geweten hoe Sj. in afwachting van haar overplaatsing op een R.O.G. op de Glindhorst behandeld werd, zou men er zeker meer spoed heb ben gemaakt. Het hok waarin het meisje was opgesloten was in één woord on- menschwaardig. Spr. handhaafde zijn eisch, strekkende tot veroordeeling van verdachte tot twee weken gevangenisstraf. Verdachte zeide, dat de manier, waarop de advocaat-generaal zijn persoon ge schetst heeft, hem zeer gegriefd heeft. Maar meer nog heeft het hem gegriefd, dat door de woorden van den advocaat-gene raal de meisjes, die destijds op de Glind horst waren en waarvan er thans verschil lende een eerbare betrekking hebben, voor haar leven gebrandmerkt zijn. Want dat is het geval ten aanzien van de meisjes, waarvan gezegd is, dat het niet noodig was om Sj V. na haar bandeloos ontvluch- tingsavontuur van ze te isoleeren, omdat aan deze meisjes ook Sj. V. met haar on zedelijke taal niets meer bederven kon. Verdachte houdt vol, dat Sj. V. opgesloten is hij wijze van noodigen isoleeringsmaat- regel, niet bij wijze van strafmaatregel. Hij heeft erover gedacht, het meisje naar het departement van justitie te 's-Gravenhage toe te brengen, het daar neer te zetten en te zeggen: „als jelui dan geen haast maakt, zorg er dan zelf maar zoolang voor"; maar hij heeft dit nagelaten, omdat hem bekend is, dat een andere directeur van een parti culier opvoedingsgesticht met een derge- lijken maatregel gedreigd heeft, maar zijn excuses heeft moeten maken. Het hof zal uitspraak doen op 25 dezer. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den av. van "17 Nov.: Zwakke, later weer toenemende Weste lijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, weinig verandering van tempe ratuur. i In plaats van kaarten. Ondertrouwd MAR1NUS MEEUWSE «n MAATJE STRIJD. Krabbendijke, 16 Nov. 1926. Huwelijksvoltrekking D.V. 19 Nov. a s. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lijden mjjn geliefde Echtgenoote, CATHARINA NIEUWENHUIZE, in den ouderdom van 73 jaar en 2 mar.nden. AUG. MIERAS. Kruiningen, 12 Nov. 1926. Heden overleed onverwacht onze geliefde Broeder en Zwager, de Heer Dr W. C. L. BRONSVELD, in leven Directeur der R. H. B. S. te Hoorn. 's-Heer Abtskerke, L. W. VAN DE PLASSCHEBronsveld. I. PH. F. VAN DE PLASSCHE. C. G. PONTBronsveld. A. F. CH. PONT. Heden overleed plotseling onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, JANNETJE POLDERMAN, Wed. van W. Spruijt, in den ouderdom van ruim 92 jaar. Namens de Familie, Wed. A. BRAAMSE— Spruijt. 's-Gravenpolder, 16 Nov. 1926. Jm Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden, in de hope des eeuwigen levens, in het Gasthuis te Middelhui g, onze geliefde Va der, Behuwd en Grootvader, de heer LAURUS TRAAS, in den ouderdom van 5*9 'jaar" Uit aller naam, TRAAS. Nieuwdorp, 16 Nov. 1926. hebben wij voorhanden in ver schillende maten legen con- curreerende prijzen. Giro 6880. GOES. Telef. 181. Prima kw. versch ges!. Rundvleesch zonder been 60 ct., dikke Bladreuzel 55 ctSchapenvl. 40 ct (alles per 5 ons). J J. MINK, Vlasmarkt, M'burg. VERGADERING EN ONTWIXKEL- CUR8US, op 17 November 71/» uur in „Flora" Goes. Toegang vrij ook voor niet-leden. waarin uitsluitend zuivere rnomboter (voorzien van rijkscontrdlemerk) ver werkt Is. Lange Delft, Middelburg. - Tel. 530. uit „Het Huis met de Roode Pilaren", Drogisterij SCHULTE THIEME, in de Langedelft, schuie over de Nieuwstraat, Middelburg, is van prima kwaliteit. Ze wordt steeds meer gebruikt. De prijs is 50 cent per flacon met 15 cent staangeld voor de flesch. DE WILDE HEIJBOER, Deurw., te Goes, zullen ten verzoeke van den heer F. H00RNECK, op: I. Woensdag 17 November 1926, a. v.m. 10 uur, op het dorpWe- meldinge en b. n.m. 1 uur, op het dorp Kattendjjke; II. Vrijdag 19 November 1926, a. v.m. 10 uur, aan Café „Tol" te 's-Heer Arendskerkeenb.nm. 1 uur te Oud-Sabbinge III. Zaterdag 20 November 1926, a. v.m. 10 uur, aan de Koekoek, onder Driewegenen b. n.m. 1 uur, bij dhr. Bak te Kwadendamme (Lange weegje), verkoopeni alsBalken, Platen, Gordings, Stij len, 2X3, Tengels, Latten, Dak-, Vloer- en Zolderdelen, Deuren, Dakpannen, enz. enz. Nog enkele gebruikte Moes- en Vingerstukken, alles tegen zeer lage prijzen. Seisstraat Q, 10-11, MIDDELBURG. tegen contante betaling: staande op de Hofstede te Rilland, in pacht bij de Firma JAC. KRIJ GER, Krabbendijke, verdeeld in twee perceelen. Inschrijvingsbiljetten voor elk der perceelen en in massa worden in gewacht vóór 25 Nov. 1926, ten kan tore van de Firma JAC. KRIJGER, Krabbendijke, die ook aanwijzing doet Vrijdag 19 Nov., om elf uur, en waar nadere inlichtingen te be komen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3