Sit de PFOtrteie. MenrQt Leestafel Ingezoidea StMKken. muit Misiiws* alles wordt. Daarmede zullen bezig zijn niet alleen de fabrikanten zelf, maar ook de bij de vernietiging toeziende ambtena ren, de controleur te Haarlem, de rijks ontvanger, die de vergoeding moet innen «n de inspecteur, die den ontvanger weer controleert. Ongetwijfeld zullen de in het tarief vermelde vergoedingskosten precies overeenstemmen met de kosten van aan maak der in grootte en kleur van elkaar verschillende zegels. Maar gaat men nu weer niet een belangrijk deel van deze vergoeding vermorsen aan ambtelijken tijd om dit alles uit te knoobelen. Had men niet kunnen bepalen, dat de inruiling het uni forme bedrag van b.v. 5 cent per 100 ze gels kostte? Zooals het thans is, is het een tarief van Holland op zijn smalst. Opheffing van belasting kantoren. Het advies der Kamers van Koophan del en Fabrieken zal voortaan worden ingewonnen, alvorens aan een voornemen tot opheffing van kantoren der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, der registratie, successie, enz. zal worden gevolg gegeven. Administratief personeel bij rijk sb e 1 as'tingen. Onder voorzitterschap van den heer F. J. A. Schattenberg uit Maastricht is Zaterdag te Utrecht de aigemeene verga dering van den Bond van administratief personeel bij 's rijks belastingen in Neder land gehouden. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Aangenomen werden voorstellen, be- oogende opheffing van de bepaling, dat adjunct-commiezen 5 jaar op dezelfde standplaats moeten vertoeven alvorens verplaatst te kunnen worden. Besloten werd te ijveren voor een werktijd van 7 uur per dag voor het administratief per soneel der belastingen. De verlofregeling ,<zal nogmaals in het georganiseerd overleg -worden besproken. Er zal voor worden geijverd, dat de diensttijd van 10 jaar, vereischt om aan het verlicht-ontvangersexamen deel te ne men, verminderd wordt, zoo mogelijk ge heel vervalt. De vergadering vereenigde zich voorts met een voorstel van de afd. Rotterdam om te ijveren voor wijziging van art. 11 van het organisatiebesluit, opdat alleen bureau-ambtenaren tot dit examen worden toegelaten. Aangenomen werd voorts een voorstel, het daarheen te leiden, dat bij het examen voor adjunct commies het cijfer 7 veranderd wordt in ten hoogste 6. *mmma—aa—CHanwr anaij i «■■oaesAija-aMMfcw.u. l .ijraa D e P. Z. E. M. „Het Folk" schrijft: Een der gevolgen van de statuten-wij ziging van de Prov. Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij, waarbij een geheele ver andering in bestuur en leiding werd ver kregen, en een groot aantal personen uit alle deelen der provincie tot adviseurs etc. zijn benoemd, is, dat aan de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die dikwijls op zeer verschillende, maar veelal zeer ongunstige voorwaarden bij de P. Z. E. M. zijn aangesloten, is medegedeeld, dat men bereid is de afgesloten contracten te herzien. i j middelburg Ontvluchting. In -den afgeloopen nacht hebben een drietal gedetineerden uit het Huis van Bewaring gepoogd die strafinrichting te ontvluch ten. Blijkbaar hebben zij zich op tot nog toe onverklaarbare wijze van sleutels we ten te voorzien en daarmede hunne cel len geopend. De poging werd evenwel op het laatste oogenblik door het perso- soneel ontdekt en verijdeld, waarbij de Directeur zich genoodzaakt zag eenige revolverschoten te lossen op een gevan gene die zich reeds buiten de gevange nismuren in den gestichtstuin bevond, waardoor ook aan diens tijdelijke vrijheid een einde werd gemaakt. Goes. De abattoir-kwestie. De heer Cuyper schrijft in „De Vee- en Fleeschhandel' Goes heeft haar „brandende" abattoir kwestie, waarin we zoo ongemerkt be trokken zijn geworden en wat tot gevolg heeft gehad, dat we nog eens speciaal naar Goes zijn gekomen, op verzoek der Goesche slagersvereeniging, om op een door haar belegde vergadering te praten over de abattoirplannen van Goes. Die plannen hebben niet de instem ming der slagers en na kennisname ook niet onze, wat de slagers aanleiding gaf te vragen om onze meening eens in het openbaar te geven, in tegenwoordigheid van B. en W., raadsleden, hoofd van den keuringsdienst, gemeente-architect, slagers enz. 'tls een aangename vergadering ge weest, waar wij als ons inzicht gaven, dat een stad als Goes, met een bevolking van 8000 inwoners en met 16 slagers, toch geen gemeente is, waar een abattoir een rendabele exploitatie kan opleveren, zonder abnormaal hoog opgeschroefde slachtrechten, zonder een abnormale be lasting dus op het slagersbedrijf en de vleeschprijzen. Goes heeft .geen uitzicht op exportslachting, heeft geen belangrijke uitbreiding van het inwonertal in perspectief en toch kwamen B. en W. met een abattoirplan in den Raad, waar het gelukkig, dank zij de bestrijding dooi den heer Simons e.a., werd aangehouden. Abattoirs zijn voor grootere steden on misbaar te achten, maar we beschouwen ze voor het slagersbedrijf niet anders dan een noodzakelijk kwaad, dat niet behoeft binnen gehaald te worden dan hoog noodig. Toch zijn sommige besturen van kleinere gemeenten er naarstig bij om hun stad of dorp met een abattoir 4© verrijken, ten koste van bedrijf svrij- heid en hooge exploitatiekosten der sla gers en ook met meerdere belasting der gemeentekas, 'tls of de uitvoering der vleeschkeuringswet, welke geenszins een abattoir eischt, ook niet voor grootere gemeenten, dankbaar wordt aangegrepen om een nieuw gemeentelijk bedrijf te stichten. Te Goes bestaat zulk „drijven" niet, verzekerde de gemeente-architect ter ver gadering en een raadslid, voorstander van het abattoir, voegde er aan toe, dat de gemeente zuinig is in dergelijke dingen met de gemeente-financiën. Nu, zuinig van opzet is het abattoir plan wel; de inrichting zal met grond, koelhuis en al f 55.000 mogen kosten, maar lijkt ons voor practisch gebruik dan ook een mislukking. De afmetingen der slachthallen, stallen enz. zijn kleiner nog dan van de toch al zeer bescheiden inrichtingen van Doetinchem en Bode graven. Een laboratorium ontbreekt, idem een sterilisator in dit bouwplan. De Goesche slagers redeneeren dan ook zeer terecht, als we dan toch persé een abattoir moeten hebben, laat het dan in ieder geval ook een flink bruikbare in richting zijn, waar we gemakkelijk kunnen werken en dat ons gerief biedt. Het aantal slachtingen is te Goes wel niet groot, gemiddeld 40 runderen en varkens per week, maar op Maandag worden 710 runderen en pl.m. 15 var kens geslacht, meest 's middags, wat dan eventueel in ruimten van 8.50 bij 6.80 M. en 5.80 bij 6.75 M. zal moeten geschieden, terwijl een voorkoelhuis van 4 bij 4 M. beschikbaar zal zijn en een koelhuis van 13 celletjes voor 16 slagers. De Goesche slagers, die voor het mee- rendeel over ruime slachtplaatsen be schikken, zouden zich op het abattoir beslist moeten behelpen en we vragen ons af, kan in zoo'n kleine inrichting de hygiëne zooveel beter gediend worden dan in de bestaande slachtplaatsen, welke de slagers alle naar de eischen der vleeschkeuringswet willen doen inrichten? Voor de enkele slagers die hiervoor geen gelegenheid hebben zal toch een goede particuliere slachtplaats beschikbaar komen. Uit persoonlijke waarneming, n.l. den volgenden morgen, is ons gebleken, dat de slagers met goeden grond beweren, dat hun inrichtingen zonder groote kosten naar de eischen van het Kon. besluit van 10 Juli 1926 zijn in te richten. En dan vragen we, moet jn een gemeen te als Goes, waar door verbetering van den bestaanden toestand, waarvoor de slagers zich gaarne opofferingen getroos ten om hun bedrijfsvrijheid te houden en hooge abattoirkosten te ontloopen, en waar dus een toestand bereikbaar is die voldoende is, voor een behoorlijke uitvoering der vleeschkeuringswet, moet daar een gemeentelijk bedrijf worden ge sticht, een bekrompen abattoir, dat eigen lijk alleen het gemak zal bieden, dat de keuring is gecentraliseerd? Het hoofd van den keuringsdienst heeft ons op de ver gadering van die noodzaak allerminst kunnen overtuigen. Een enkele slager neemt het met de hygiëne in zijn inrichting niet al te nauw, maar het vuil in de goot bij zijn inrichting, een steen des aanstoots mag hem niet geheel „aangewreven" worden. De bestrating en rioleering van Goes is geens zins modern, eischen ons inziens eerder voorziening dan de slachthuisbouw. En de niet propere slager kan door den keuringsdienst tot zijn plicht worden ge roepen, dat zal ook moeten gebeuren, al komt het abattoir er. Laten we hopen, dat de Raad zich werkelijk bedenkt en geen gemeentelijke inrichting bouwt, waarvan een plaatselijk blad zoo pittig zei: De regeering verlangt het niet. De burgerij begeert het niet. En de slagers willen het niet. Goes. Bevolking gedurende de le helft der maand November 1926- Ingekomen: M. J. 8. Bleiker, leerl. analiste, van gchoondijke, Kleine Kade 1; M. Snoep, bakkersknecht, van Schor®, L. Kerkstr. 19; W;ed. v. d. Klooster, geb. de Haan, zonder beroep, van Rilland-Bath. *s H. H. kinder©indijk 63; E. J. Maarteu.se geb. de Gruijter, zonder beroep, van Ellewouts- dijk, Piccardtstr. 28; 'G. L. van Osch, landmeter, van Engwirden, 'Wijngaard, str. 13; L. J. G. Belzer, ambtenaar Ned. Spoorw., van Eindhoven, Piccardstr. 80; P. A. Blanker, expediteur, van Middelburg, de Ruijterlaan 80; F. J. Boone, handels reiziger, van Oudelande, Groote Kade 30; P. G. Hubregtse, klerk gasbedrijf, van Middelburg, Groote Kade 4; E- Krijnsen geb. Fruijticr, zonder beroep, van Roo sendaal, Piccardtstr. 46; M. -P. Kramer, winkeljuffr. van Kortgene, Piccardtstr. 41; J. Dorrepaal en gezin, spoorwegarbeider, van Kloetinge, de Ruijterlaan 66, Wi. F. J. M'. Vienings, onderwijzeres, van Nijme gen, Westwal 24; P. L. Schipper, chauf. feur, van Wemeldinge, Lange Vorststr. 33; Iz. v. Boven en gezin, mechanicien, van Wemeldinge, Westwat 44; M- J- Gor- nelisse en gezin, schipper, van Rotterdam, St. Jacobstr. 36. Vertrokken: Joh. Verschuure en gezin, bakkersknecht, naar Kloetinge, A 4f; L. Schrijver, horlogemaker, naar Wissen, kerke; J. W. H. Keijzer, leerares industrie school, naar Groningen, Brugstr. 7 a; M. J. de Direu en gezin, gasfitter, naar We meldinge; J. M. da Wilde, stuurman naar Vlissingen, Koudekerksche weg 79; J. P. M. de Witte, winkeljuffrouw, naar Gouda, Turfmarkt 87. Kloetinge. Gisteravond is alhier opge richt een Hervormde medsjesvereeniging. Zij draagt den naam van „Tabitha". Tot bestuursleden werden gekozen Mevr. Raams, presidente, Mej. M. G. Molhoek, Mej. A. E. Lankester en Mej. J. Straub Jd. Daar het aantal leden boven de 50 is heeft zij zich vérdeeld in twee vereeni- gingen. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Bergschenlioek, L. G. Bruijn te Oene. Aangenomen naar Oosterbierum, Th. Kramer te Drogeham; naar Ter Apel, H. H. Baudet te Arum. Bedankt voor Huizen, J. H. Th. Rappard te Bameveld; voor Ouddorp, Th. Keek te Garderen. Geref. Kerken. Beroepen te Sellingen, H. M. Ploeger te Appelscha; te Hijlaard, W. H. van der Vegt te Drachtster-campagnie. Chc .Geref. Kerk. Tweetal te 's-Gravenhage, A. M. Berk- hoff te Amsterdam en S. v. d. Molen te Zierikzee. Bedankt voor Amsterdam-Oost, D. Dries- sen te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Vlaardingen, J. Overduin te Werkendam. Doopsgez. Gemeente. Aangenomen naar Nes op Ameland, J. A. P. Bijl te Den Horn. Zending. Naar dei Rot ter cl. verneemt, heeft Ds G. v. d. Woude, te Gor- redijk, die aangezocht was om als mis sionair predikant dei' Friesche Geref. Ker ken naar Keboemen (Java) te vertrekken, voor een beroeping als zoodanig be- dankt. Door deputaten voor de Zending wor den thans pogingen in het werk gesteld een andere predikant bereid te vinden. Ds 0. S- Jellema, Ned. Herv. pred. te Sint Anna Parochie, heeft een benoeming als geestelijk verzorger der Hollandsche verpleegden te Davos (Zw.) aangenomen. Voorloopig zal hij voor den tijd van twee jaar aldaar vertoeven. Geref. Wereldbond. Sedert 50 jaar bestaat de Geref. Wereldbond, die langen tijd een Amerikaansch-Engelscb karakter droeg. In de laatste jaren heb ben ook verschillende kerken van het vasteland zich daarbij aangesloten. In plaats van nu wijlen den Schotschen pre dikant Ogilvie is nu tot voorzitter gekol zen de Fransche ds Merle d'Aubigne. Tot nu toe waren de aigemeene vergaderingen om de vier en die der oostelijke sectie om de tweei jaar. Besloten is nu, in de tusschen liggende jaren een vergadering te houden van afgevaardigden der Geref. Kerken op het vasteland en wel in de oude steden der reformatie Zürich of Ge- nève. Predi kants opleiding. Ds G. H. Kersten deelt in de „Saambinder" mee, dat de tijd van opening der Theologische School ter opleiding van predikanten voor de Geref. Gemeenten met rassche schre. den nadert. Hij hoopt dat binnenkort de Commissie nog eens vergadert om den datum en het program voor dei ingebruik neming vast te stellen. Prof. D' r M. van R h ij n, benoemd hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk, beeft zijn ambt aanvaard met een rede over „Modern Christendom". Zondagvoormiddag had in de Geref. Kerk te Bedum de1 bevestiging plaats van Ds A. Wijngaarden, van Baarland .overgekomen, door Ds 0- J- Bos van Uithuizen, die het Woord Gods vertolkte uit Matth. 28:20, bevattend een rijke be lofte voor den arbeid in Gods Koninki. rijk en wees op wat die belofte inhoudt, waarom de belofte noodig is, waartoe ze opwekt en wat die belofte leeraar en gemeente te zeggen heeft. Des namiddags verbond Ds Wijngaarden zich aan "dei ge meente. Na gewezen te hebben op den nauwen baïid die hem aan de wel kleine, maar toch geliefd® gemeente van Baar land verbonden had, wees hij op de blijdschap te mogen arbeiden, nu hier, aan den opbouw van dien eonen geeste. lijken tempel, waarvan de Apostel spreekt in Ef. 2:2022. Na gewetzen te hebben op grondslag, opbouw en voltooiing van dat gebouw Gods, richtte dei nieuwe leeraar zich in hartelijke bewoordingen tot kerkeraad, gemeente, catechisanten, de consulent ds Enserink en de aanwezige collega's uit de omliggende gemeenten, onderwijzers en het Dagel. Bestuur der gemeente. Wederkeerig werd Z.Eerw. toegesproken door bovengenoemde vertegenwoordigers. Het kerkgebouw was meer dan vol, tot zelfs de middelpaden waren met stoe len be'zet, niettegenstaande het slechte weer. In de commissie voor het op 20 April 1927 en volgende dagen te Arn). hem te houden vergelijkend1 examen voor kommies der directe belastingen, invoer, rechten en accijnzen hebben o.a'. zitting de heieren M. J. H. Smeets, te Hansweert en P .J. N. van Os te Vlissingen. Kinderen bij huiswerk hel pen? In het Tijdschrift voor Ervarings- opvoedkunde werd de volgende vraag ge steld: Mijn twaalfjarig zoontje is geplaatst op de H. B. S- De lessen zijn al een paar weken aan den gang. Zal ik zijn werk nu nog geregeld oontroleeren en zijn lessen overhooren, zooals ik deed, toen hij nog de lagere school bezocht? Hij zelf vindt het niet noodig, noemt het „kinderachtig" en verzet cv zich tegen. Wat dunkt u? Hc-t antwoord dat M. J. M. S. erop geeft en waarmede de redactie van het tijd schrift zich kan vereenigen, komt hierop neer: Ge moet zeer zeker de lessen van uw jongen blijven overhooren en zijn werk controleeren. Daar ge dit tot nog toe steeds hebt ge daan, deedt ge dat, omdat ge het blijkbaar noodig oordeelde!. ,Het kind had behoefte aan den steun van uw controle. En er is geen enkele reden waarom die behoefte nu ineens, met het gaan naar de H. B. S. werkelijk zou zijn vervallen. Hij vindt het „kinderachtig"; waarschijnlijk ook, doordat ge hem zelf dagelijks hebt hebt voorgehouden, dat hij nu geen „kind" meer ismaar daarom is hij het nog wel Het overhooren is zoo nuttig, omdat men de kinderen er vaak op kan wij zen, dat ze niet voldoende hebben op gelet. Dit is een groote kunst voor de jongens om te leeren, steeds op te letten, steeds er aan te denken, dat op II. B- 8. en Gymnasium de stof als regel slechts één keer uitvoerig wordt behandeld. We moeten hen helpen leeren, en dit kunnen we 'het best, door er hen op te wijzen dat ze, door er niet altijd „bij" te zijn, dingen van waarde verzuimen. Dnor enkele vragen brengen we hen tot de erkenning daarvan; alieen behoeft dit niet altijd te worden uitgesproken. Ons helpen moet er opi bedacht zijn, hen zelfstandig te maken, hen te leeren begrijpen, dat, wat ze door onoplettend heid of speelschheid verzuimen, niet ge makkelijk meer wordt ingehaald zoo dat ze uiterlijk aan het einde van de der de klas, zelfstandig zijn. „Het Schouwvenster", weekiiustratie voor het Christelijk gezin, is rijk geïlus- treei'd ditmaal. Verschillende kiekjes heb ben betrekking op de huvreijkspleehtigheid te Stockholm, de opening van het Noord zeekanaal, enz. Interessant is een artikel over het vervaardigen van speelballen. Verder vindt men in dit nummer o.m. fo to's van de jubieerende predikanten Ds Ingwersen te Nijkerk, Ds Hoek te Enkhui zen en Ds ten Broek te Westeremhden. „Ons Zeeland" geeft o.a. eenige mooie kieken van de aankomst van Prinses As- trid te Vlissingen en van de begroeting van den nieuwen burgemeester van Scherpe- nisse. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie,j Voor „Patrimonii!m's Gouden Feest". L.S., Volgend jaar zal het D.V. 50 jaar gele den zijn dat het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium" opgericht werd. De betee. kenis daarvan, voor het propageeren der Christelijk-Socialei gedachte, mogen wij ze ker niet onderschatten. In onzen tijd, nu we allerlei Christelijke vereenigingen be zitten, vereischt het eenige moeite om zich te verplaatsen in den tijd, toen men geen orgaan bezat om de GhristelijkLSo- ciale gedachte uit te dragen. Dat ten slotte de strijd om het kind, de strijd tegen de godsdienstlooze school, middel moest zijn om eenige mannen het initiatief te doen nemen om te breken met het neu trale Netderlandsch Werklieden Verbond, en over te gaan tot de vorming van een positief Christelijke vereeniging, met een vast omlijnd prograim, moge een aanwij zing zijn om u te doen zien, hoe weinig verband er bestond tusschen degenen, die beleden, dat de eeuwige beginselen van Gods Woord uitsluitend tot richtsnoer dienden te worden genomen voor het be vorderen van het welzijn van Staat en Maatschappij. Toch valt het niet te ontkennen dat het sociale vraagstuk in zijn liuidigen vorm vreelmd was voor d® oprichters van „Patrimonium". Die verhoudingen, de omstandigheden en de ontwikkeling' der maatschappij van toen en nu verschilden zooveel, dat een groot gedeelte van het toen ontworpen program, gevoegelijk kon worden afgevoerd en zeer noodig voor nieuwe punten moest plaats maken. „Patrimonium" van onzen tijd heeft een andere taak, alleen de beginselen blij ven dezelfde. In de 50 jaren die tusschen de oprichting en heden liggen, is er van Christelijke zijde een meer geformuleerd optreden merkbaar onder de leiding van mannen als Dr A. KuypeT, A. S. Tal. ma, en niet te vergeten de professoren aan onze Universiteiten. Wij hebben nu eigen Clhristelijk-Sociale gedachten over de verhoudingen in de maatschappij en het bestuur van den Staat. Daarom is het dringend noodig dat de gelederen van „Patrimonium" ver sterkt worden door hen, die daarin be- hooren. Daarom willen wij trachten dezen winter in stad en dorp afdeelingen op te richten of te versterken. En dan re. kenen wij op uw steun. In den strijd tegen ongeloof en revolutie is het eisch dat wij gezamenlijk optrekken. Eendracht maakt macht. Wij kunnen dankbaar wijzen op het goede werk dat reeds gedaan is, om de maatschappelijk gedrukten te hel, pen, laten wij zorgen, dat zij, die' ons regeeren, bij voortduring den steun ont vangen van ons Christelijk Volksdeel. „Patrimonium"- zal zijn gouden feest vieren, en wij willen op dat feest niet met ledige handen verschijnen- Wij willen een feestgave overhandigen, „Patrimonium" waardig. Dat hopen wij te geven in een vorm', welke het bestuur in staat stelt om niet nog meerdere kracht voort te wer ken. Wij willen een propaganda-fonds vor men, en dat moet ten minste twee ton, of twee honderd duizend gulden rijk zijn. Dat kan er komen en wij ho pen dat ons pogen slagen zal. En daar. voor vragen wij uwen steun. Tenville van den jubilaris, en tenville van de Ghristelijk-Sociale acit®. Beiden verdie nen deze. Wij vragen uw financieelen en persoonlijken steun. Wil beiden geven, tot welzijn van Land en Volk, bovenal tot verbreiding van dat beginsel, dat mede- helpen wil om de komst van Gods Ko ninkrijk te bevorderen. Eu God gebiede er Zijnen zegen over. Het Eere-Comité van aanbeveling: J. H. Blum, oud-lid Tweede Kamer, Aagte- kerke; G. van de Putte, lid Ged. Staten van Zeeland, Vlissingen; Mr A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, Middelburg. Het Bestuur Gew. Zeeland „Patrimo nium": W. A. den Hollander, Voorzitter, Middelburg; K. Louwerse, Secretaris, Oostkapelle; F. de Rijke, Penningmeester, Koudekerke. Het Comité van Actie voor Zeeland: Ds A. C. Heij, Geref, Predikant, Koude kerke; J. Huizinga, Burgemeester van Ter- neuzen; J. Hommes, Nieuwdorp; Ds P. N. Kruyswijk, Geref. Predikant te Vlissingen; A. de Lange, Redacteur „De Zeeuw", Goes; P. A. Schwartz, Burgemeester van Rilland-BalhDs G. B. Wurth, Geref. Pred. te 0. en W. Souburg; R. Zuidema. Hoofd- Rerlacteur „De Zeeuw", Goes. Hooggeachte Redactie, Met belangstelling óók uw 2e blad van 't Zaterdagno. lezende, troffen mij in het Zeeuwsche hoekje eenige opmerkingen van Luctor. Hij schrijft b.v.: „Enkele jaren lang was Vlissingen de eenige gemeente in onze provincie, waar men, sedert de stoomtram Vlissingen Middelburg gemetamorphoseerd werd i» een electrische, electrisch licht had. Later kon ook Middelburg profiteeren van den stroom en naar ik meen, richtte ook Terneuzen een eigen, bescheiden cen trale op." Dit is onjuist, want vele jaren vóór Vlissingen had Terneuzen electriciteit voor licht èp kracht. Bovendien bezit Terneuzen geen eigen, maar óók geen bescheiden centrale. Verder leest men: „Vooral de winkeliers zien verlangend en langzamerhand ongeduldig uit naar de electriciteit. Ook vele klein-industriëelen zouden gaarne een electro-motor plaat sen. En ook ken ik wel landbouwers, die gaarne voor licht en kracht electriciteit zouden willen hebben. Men moet maar eens een kijkje genomen hebben in een dorp of boerderij in Groningen of in Zuid-Holland, om de gemakken van elec triciteit te zien en te kennen. Waarlijk, een reisje daarheen is aan te hevelen voor y.eker soort conservatieven!" Doch men behoeft waarlijk niet naar Zuid-Holland noch naar Groningen te gaan, om electrisch licht en electrische kracht in het landbouwbedrijf waar te nemen. In het land van Axel met zijn grootsche boerderijen is dit te aanschou wen, dus in eigen provincie- En winke liers in Terneuzen hebben bijna allen electrisch licht, en in de bedrijven meest alleen electro-motoren voor kracht, zelfs de kappers werken mót electriciteit aan of voor de bobbeb-koppen. Kom eens een kijkje nemen, waarde Luctor, in Ter neuzen, óók 's avonds kunt u den weg vinden, want Terneuzen heeft reeds lang electrische straatverlichting. Met dank voor eventueele opname eö hoogachting, D. H. LITTOOIJ Az., Terneuzen. Naschrift. Den geachten schrijver dank voor zijn aanvulling en correctie. Ik erken een vergissing gemaakt te hebben met be trekking tot de electrische centrale te Neu zen. Ik beschikte bij het schrijven van mijn artikeltje niet over gegevens dien aangaande. Vandaar mijn voorzichtig„naar ik meen". En wat het laatste gedeelte van boven staand schrijven betreft, het volgende. Het was met opzet, dat ik als voorbeeld van electrificatie Zeeuwsch-Vlaanderen niet noem de. Het is mij, als Zeeuw, natuurlijk bekend, wat de P. Z. E. M. de laatste acht jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tot stand ge bracht. Maar verwijst men belanghebbenden in de midden- en Noordergroep (en tot hen richtte zich in 't bijzonder mijn artikeltje) uaa*> Zeeuwsch-Vlaanderen, dan weren velen u met een zeker handgebaar af. Men heeft al zooveel over het doen en laten der P.Z.E.M, gehoord ik laat geheel in 't midden of dat alles juist is dat men daarin een voor wendsel meent gevonden te hebben, om nu maar de electrificatie in haar geheel te laten rusten. Vandaar', dat ik de weigerachtigen verwees naar enkele streken in ons land, waar men alle vooroordeel op zij kan zetten, waar de aangeslotenen ten volle tevreden zijn over de stroomlevering en den prijs en waar me» geen kwesties kent zooals helaas Zeeuwsch- Vlaanderen. LUCTOR. Ongelukken. In Den Haag is gister middag een 21-jarige juffrouw uit Looaduine» door een au to aangereden. Met een schedel breuk is zij naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Gisteren had de landbouwer F. uit Zeddam het ongeluk onder eau paard' en wagen te geraken met het gevolg, dat hij zeer ernstige kwetsuren bekwam. In, ho- peloozen toestand is hij Sn het Ziekenhui®

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2