No 30 Maandag 15 November 1016 41e Jaargang PERTUSSIN (Taescbner) BiltHlui Buitsche Voor-oorloysche Pandbrieven «kmnEEp dDEBESTË HET KARDINALE PUNT. Verlaagde prijs f 2. Te koop gevraagd: Een communistisch complot op Java Vraagt KWATTA-SPECDLAAS Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: ■Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Ben van de kenmerkende verschilpunten lusschen hen die staan op Christel ijken en hen die staan op vrijzinnigen grond slag, is de opvatting omtrent den oor sprong en het wezen van het ^ezag. Het gezag kan als het fundament van de samenleving worden beschouwd. Zonder gezag kan het volksloven niet tot volle ontwikkeling komen en is het leven in een geordende staat niet wel mogelijk. Hierover zijn allen die het wel meenen met de belangen van land en volk het nog wel eens. Dit verandert echter wanneer het gaat over den aard en de bron van het ge zag. Dan loopen de meeningen uiteen. En toch is dit van de allergrootste be- t eekenis. WanneeT wij een bloem losmaken van haar stengel dan moet zij onherroepe lijk verdorren; de krachtigste arm losge maakt van het lichaam) is tot machteloos"- heid gedoemd. En nu verklaart de Anti-revolutionaire of Chr.-Historische Parlij dat zij 'dei bron van het souvereine gezag niet vindt in den volkswil, noch in de wet, maar alleen in God. Lijnrecht hier tegenover staan de par tijen die de bron en oorsprong van het gezag zoeken in de wet, den volkswil, of zoo het ook wei heet in den Staat. Zoo leert het de revolutionaire theorie. Do mensch is vrij, onafhankelijk- De mensch is zijn eigen wetgever en Koning. Niet God is Souvereiin, maar de mensch. In het begin der vorige eeuw, toen de revolutionaire beginselen hoogtij vierden, werd ons volk dan ook begroet als vrije oppermachtige Bataven, die terug waren getreden in de uitoefening van hunne on vervreemdbare en onverdeelbare rechten. Men begreep blijkbaar niet, dat op deze wijze het gezag zelf in den grond vernie tigd werd. Immers wanneer er geen hoogere macht is, als er niet is een almachtig God die over alle schepselen de oppermachtige beschikking heeft en van wien alle 'gezag afdaalt dan is alle grond voor gezags oefening weggevallen, en komt men nood zakelijk tot het recht van den sterkste, dat altijd een onduldbaar tyrannielc ka rakter draagt. Een gezag, dat zich alleen door geweld moet handhaven is innerlijk zwak. Men heeft dit erkend en heeft gezocht naar oen redelijke verklaring, die men meende gevonden te hebben in de leer van den voorlooper der Fransche revolutie Rousseau. Volgens dezen wijsgeer- rust het gezag op overeenkomst, op een maatschap pelijk verdrag. Wanneer ©en kind geboren wordt, zoo ongeveer is de redeneering, dan is dat kind in beginsel volkomen vrij en op permachtig. Gedurende de eerste levensjaren is het hulpbehoevend, heeft het hulp en leiding noodig, maar zoodra het volwassen is treedt het zelfstandig op en komt het in het volle bezit van zijn oppermachtige rechten. Het is dan volkomen vrij en onafhankelijk. Maar hij staat niet alleen op de wereld. Overal rondom zich ontm'oet hij andere evenals hij oppermachtige souvereine ml?n- schen. En nu is te.rvville van den vrede en de ord-e regeling noodig. Vandaar dat de memschen lang geleden ec-n contract hebben gesloten en zich bij onderlinge afspraak hebben verbonden om voortaan allen te gehoorzamen aan ©en door hen zelve geschapen macht. Zij hebben ©en overeenkomst gesloten, Oen maatschappelijk verdrag, zij hebben als het ware een groote vereeniging gevormd die men „staat" noemt, en in die over eenkomst, in dat contract is nu te1 vinden de bron van het gezag. Wanneer dat verdrag tot stand is ge komen heeft men nooit, zelfs bij benade ring kunnen zeggen, maar men neemt dit, hoe hang men overigens ook voor „geloo- ven" is, op goed geloof aan. Dat zulk een gezag allen grond mist, gc-tvoelt ieder. Wanneer het toch steunt op den vrijen wil der in zichzelf oppermachtige men- schen, dan kan het ook elk ©ogenblik zon der meer op zij worden geschoven. Dan kan elk oogenblik de overeenkomst worden vernietigd en is ieder vrij zijne souvereine rechten te hernemen. Vandaar dat de 'vrijzinnigen van alle gading zoo zwak staan wanneer als in 1918 revolutionaire elementen een greep doen naar de macht. Zulk ©en opzij schuiven van het gezag past immers volkomen in het vrijzinnig stelsel. Hot is er een natuurlijk en volko men logisch gevolg van. Vooral in de-ze dagen vol van onrust en woeling is het noodig hierop met nadruk te wijzen. Wij bestrijden revolutionaire woelingen. En dat is goed- en noodig. Maar zullen we dit met vrucht doen, dan moeten we ons keeren tegen het be ginsel en moeten we het prediken altijd weer dat de bron van het gezag' is te zoeken niet bij den mensch, maat alleen bij den souvereinen God. V De Eerste Kamer. De oogen van heel ons volk zijn thans in verband met het Belgisch Verdrag, ge richt op de Eerste Kamer. Aan de ©ene zijde wordt vurig gehoopt dat zij het verdrag zal verwerpen en aan den anderen kant leeft de wensch dat zij het voetspoor van de Tweede Kamer zal volgen en aan het tot standkomen van het verdrag zal medewerken. Onze Senaat staat thans wel voor een moeilijke beslissing. Hij heeft niet alleen tegen elkaar af te wegen de nationale belangen en de eischen van de internationale politiek, maar bovendien hoeft hij ook nog re kening te houden met de uitspraak van de Tweede- Kamer, genomen na een zeer hoogstaande discussie, waarbij over en weer werkelijk geargumenteerd werd. Dit element kan nu eenmaal niet wor den uitgeschakeld. De Eerste Kamer, wier opheffing meer malen bepleit werd, heeft de laatste ja ren telkens weer getoond een voorname plaats in het staatkundig leven in te nemen. Hier zetelen hoogs tbekwame mannen wij denken o.a. aan Prof. Anema, met een buitengewone kennis van de inter nationale verhoudingen, en beter dan wie ook in staat om over vraagstukken als thans de aandacht vragein te oordeelen. Met belangstelling zien wij dan ook de uitspraak van dit college tegemoet. is tegen ASTHMA, HOEST, KINKHOEST en aandoeningen der ADEMHALINGSORGANEN een van ouds beproefd geneesmiddel Uitsluitend in Orig. flacons. Verkeers-ongelukken te Londen. In het derde kwartaal van dit jaar werden in de straten van Londen 269 menschen gedood; 62 meer dan in de zelfde periode van het vorige jaar. Het nieuwe cijfer vertegenwoordigt een gemid delde van bijna drie dooden per dag. Het aantal menschen, die in verkeers ongelukken gewond werden bedroeg in 't zelfde tijdvak 26.727 of 3031 minder dan verleden jaar in hetzelfde kwartaal en ook veel minder dan in het tweede kwar taal van 1926. Het feit, dat niet-doode- lijko ongelukken zijn afgenomen, terwijl doodelijke zijn toegenomen, is niet gerust stellend; hot leert, dat de verhouding tusschen dooden en gewonden in het moderne verkeer veel ongunstiger is ge worden dan vroeger. De groote New-Yorksche kleermakers staking geëindigd. Een staking waarbij 40.000 Nieuw-York- sche arbeiders in het kloermakersbedrijf betrokken waren, en welke 19 weken duurde, is gisteren door arbitrage ge ëindigd. Deze 19 weken hebben den sta kers 1 millioen pond sterling aan loon verlies gekost. Hun stakingsfonds werd geheel uitgeput. Het verlies van de werk geversleden wordt op 75 millioen dollar geschat. Behalve het geld, dat de arbeiders ver loren, moeten zij nu ook nog afstand doen van het recht om na een proeftijd een vaste aanstelling van 15 jaar te krij gen, benevens de garantie, dat zij elk jaar minstens werk of geen werk 't loon over 36 weken uitbetaald krijgen. Zij heb ben moeten toestaan, dat de patroons hun winkels mogen reorganiseeren en 10 procent van hun personeel jaarlijks kun nen ontslaan. Zij krijgen nu een garantie van jaarlijks minstens 32 weken werk, terwijl ook hun loonen lager worden. Het 10.000ste schip te Antwerpen. Voor de eerste maal in de modernle geschiedenis werd gisteren het 10.000e zeeschip in de haven van Antwerpen verwacht. Naar aan lei'ling van deze ge beurtenis had het havenbestuur de te Antwerpen gemeerd liggende schepen ver zocht de vlaggen te willen uithangen, ter wijl de kapitein en de officieren van het 10.000e schip ten stadhuize zouden wor den ontvangen. Morgen wordt dan nog een optocht van volksvereenigingen ge houden die de bemanning naar het stad huis en vervolgons naar het beursgebouw, voor een vertooning van den Antwerp- schen propagandafilm, zal brengen, 's Avonds wordt de toren der hoofdkerk geïllumineerd. Door de zorgen van het stadsbestuur is, ter herinnering aan dit merkwaardige feit, een herdenkingsme- daille geslagen. Het einde der Engelsche mijnwerkers staking. De Bngelsche mijnwerkersconferentie heeft besloten, de regeeringsvoorstellen ter oplossing van het kolenconflict naar de districten te verwijzen, met de aanbeve ling, die voorstellen aan te nemen, Daar niet is aan te nemen, dat de mijn werkers in de districten tegen deze aan beveling zullen stemmen, kan men zeggen, dat de staking, die het* land gedurende zes en een halve maand lang naar schat ting drie millioen pond per dag heeft gekost, voorbij is. De buste van Caesar. Een Amerikaan heeft Mussolini geïn terviewd en hoorde van hem, dat hij van plan is spoedig de censuur af te schaffen. Voorts zeide Mussolini nog dat „democratie" iets heel moois is in rijke landen, dich niet voor arme landen als Italië, waar nu eenmaal enorm! hard ge werkt moet worden. En Italië werkt. Er wordt reusachtig gebouwd, men legt enorme waterleidingen aan, en boort ge weldig lange tunnels. Ook legde Mussolini uit dat een dicta torschap in den bloeitijd van Italië of Rome iets zeer gewoons was. En dan „Caesar is mijn groote inspirator. Ik heb liem altijd voor mij", En de Duce wees op een buste van Caesar, die op1 zijn schrijftafel staat. De „groote stilte" verbroken. Op wapenstilstahdsdag heeft te Londen tijdens de „groote stilte" zich een incident voorgedaan. Eenige w-erklieden, weigerden n.l. dit gebruikelijke stilzwijgen in acht-te nemen, .ofschoon ©ein der arbeiders tot stilte had gemaand, gaf men aan deze aanmaning gem gehoor, temeer daar de opzichter van heit wcrkliedengroepje zeide, dat hij meer met Moskou ophad, daïi met de „groote stilte". Zoodra deze nu voorbijwas, begonnen verontwaardig© personen uit 'het .publiek de werklieden met steenen en straatvuil te bestoken. De menigte bleef een vijan dige houding aannemen, totdat de patroon der werklieden ten tooneele verscheen en verklaarde, dat hij een onderzoek naar het gebeurde zou instellen. Korte berichten. Bij het verhoor van de te Boedapest gearresteerde communisten is gebleken, dat dezen uit het buitenland gelden had- Tien ontvangen om tijdens de verkiezingen in Hongarije onlusten te stichten. Een der voornaamste propagandisten moet de beschikking over een bedrag van ongeveer 100 millioen kronen hebben gehad. Volgens een mededeeling van de communistische Rijksdaggroep heeft de dader van den moord, waarvoor de beken de vrijbuiter Max Hölz indertijd tot levens lange tuchthuisstraf is veroordeeld, zich onlangs bij de justitie aangemeld. De groep dringt daarom op een herziening van het proces aan. Toen het mijnwerkersbestuur Vrij dag te Londen vergaderde, kwamen een aantal mijnwerkers op het kantoor, van wie sommigen 'bijkans in lompen gekleed waren. Er waren verscheidenen onder hen die van heel ver kwamen. Zij droegen ver sleten schoenen en verstelde buizen en hadden geen jassen aan. Twee van hen waren uit het Rhymney-dal naar Londen komen wandelen, een afstand van 640 K.M., en waren vijf weken in het koude weer onderweg geweest. Volgens een telegram uit Oslo is de Noorsche regeering voornemens het parle ment voor te stellen het drankverbod met ingang van 1 April 1923 af te schaffen. Blijkens een telegram uit Stockholm zal binnen enkele dagen de verloving van kroonprins Olav van Noorwegen met prin ses Martha, de tweede dochter van den hertog van Wester Gotland (de prinses is de zuster van kroonprinses Astrid van België) openbaar worden gemaakt. De ziekte van den Keizer van Japan heeft een ernstigen keer genomen. In hoo- ge ambtelijke kringen is men zeer onge rust. TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD. Brieven met opgaaf prijs, soort, jaar van uitgifte en nummer onder motto „DUITSCH", Bureau van dit blad. Voor uitvoer bestemd vleesch. In een nota n. a. v. het verslag betreffen de het ontwerp-wet op de Middelen vestigt de Minister van Financiën er in verband met wat gezegd is over „heffing van rech ten aan de grenzen wegens keuring van voor uitvoer bestemd vleesch, zonder dat dit steunt op de wet" de aandacht op, dat de opbrengst van de baten, voortvloeiende uit de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch, in 1925 f 1.200.500,40 was; doch dit betreft een keuring, die in de keurings diensten en niet aan de grenzen geschiedt, terwijl 'bovendien deze keuring en het hef fen van vergoeding daarvoor steunt op de Veewet. Het Ned er landsch- Belgisch verdra g. Een B.T.A.-telegram meldde Zaterdag avond uit Brussel Bij zijn terugkeer uit Parijs heeft minis ter Vandervelde een onderhoud gehad met een verslaggever an de „Soir", over de aanneming van het Ned.-Belgisch verdrag door de Tweede Kamer. De minister wenschte beide landen er geluk mee en voegde eraan toe, dat hij- de gelegenheid niet wilde laten voorbijgaan om te zeggen hoeveel bewondering hij ge voelde voor minister van Karnebeek. In geheel deze zaak, aldus minister Van dervelde, gaf hij zulk een bewijs van loya liteit en flinkheid, dat men niet weet, wel ke men het meest moet bewonderen. Wat het belangrijkst is, vervolgde de mi nister, is wel, dat de inhoud van het ver drag zelve de gelegenheid biedt om tus schen Nederland en België betrekkingen te scheppen van een echte, volmaakte vriendschap. Zoo vereenigd zullen de beide landen, daaraan twijfel ik niet, een vrucht bare actie voor den vrede kunnen voeren. Intern.tChristelijk Vak verbond. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond kwam op 9 en 10 November j.l. te Stuttgart in vergadering hijeen. Vertegenwoordigd waren de aange sloten vakverbonden uit Duitschland, Bel gië, Oostenrijk, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Zwitserland. Behandeld werd o.a. het vraagstuk van de vrijheid van vereeniging, waarover de voorzitter, de heer Jos. Scherrer (Zwitser land) en de heer P. J. S. Serrarens (Ne derland) een inleiding, hielden. Vervolgens nam het bestuur kennis van een rapport van den heer Amelink (Neder land) over de positie der arbeiders in de Nederlandsche koloniën. Zaterdag te laat voor ons nr van dien dag ontvingen wij enkele Aneta- telegrammen, melding makende van ern stige communistische uitbarstingen'' op Java. Vrijdagnacht hebben communisten ge poogd een opstand te verwekken ia ver schillende gedeelten van West-Java. De onlusten werden echter door de overheid onmiddellijk onderdrukt. In verscheidene centra deden de oproermakers een aanval op de plaatselijke hoofden en de politie, van wie enkelen werden gedood of ge wond. Te Batavia poogden zij zich mees ter te maken van de gevangenis; zij wer den echter bij hun aanval teruggedreven. Zij namen de vlucht en nestelden zich in het telefoonbureau, doch werden door de politie daaruit verjaagd. Vier commu nisten werden gewond, verscheidenen wer den gevangen genomen. Het complot was wel uitgebreid, doch onhandig opgezet. De politie was sedert! eenige dagen hierop voorbereid, doch was niet bekend met de détails. We 1te vreden: Sedert Vrijdagavond waren op vier plaatsen gewapende benden vergaderd, die de politie molesteerden. Do vergaderingen werden uiteengejaagd en verschillende personen zijn gearres teerd. Eén politie-agent is gedood, twee werden gewond. Het aantal arrestaties be draagt ruim 100. De toestand is volmaakt rustig. Geheel Weltevreden vernam Zater dagochtend eerst, wat gebeurd was. De toestand is zoo, dat het zeggen, dat de autoriteiten de situatie meester zijn, nog overdreven zou wezen. Tangerang. Een troep van ruim 50 man trok naar de kazerne van de veld- politie, waar toevallig slechts 5 inlandsche* agenten aanwezig waren, die bij het ge zicht van den groeten troep vluchtten. De bende richtte in de kazerne schade aan en trok vervolgens naar lange rang, onderweg enkele Chi neezen verwondend. De assistent-resident met drie man van de veldpolitie commandeerde na een ver- geefsche sommatie: schieten, waarop der- troep terugtrok. Wegens de donkerte, de onmogelijkheid om een goed overzicht te krijgen en de geringe dekking werd niet verder tot den aanval overgegaan. Uit Batavia wordt gemeld: 1 Tegen middernacht rukte een aaneen gesloten bende van 60 man, gewapend met parabellums, karabijnen en klewangs op naar de gevangenis op het Glodokplein. De sergeant van de wacht wachtte de bende kalm af tot de eerste schoten van de bende door het raam binnenkwamen, waarop een verwoed schietgevecht van een half uur volgde. Er werden 200 scho ten gewisseld. Nadat een viertal commu nisten zwaar gewond waren, reed de ben de in speciaal daartoe gereed staande auto's naar de telefooncentrale in de be nedenstad, waar zij het gebouw binnen drongen. De zes, daar aanwezige inland- sche telefonisten werden met revolvers bedreigd en gedwongen het werk neer te leggen. Twee van hen vluchtten, één' bleek met de communisten te heulen. Om één uur daagde militaire hulp op. Een brigade soldaten nam stelling op de gaanderij van de Chartered Bank, aan. de overzijde van den ingang van het telefoonkantoor en loste een waarschu wend eerste salvo, dat daverend door de bankgewelven klonk. De communisten be antwoordden dadelijk het vuur. De eerste stormloop op het telefoongebouw werd be antwoord met knallend geweervuur, waar op de militairen besloten het gebouw te omsingelen, aangezien het innemen er van zonder verliezen hunnerzijds in de donkerte van het gebouw onmogelijk scheen. Om half drie 's nachts deden de commu nisten, nadat ongeregeld was geschoten, een poging om uit te breken. Een deel van hen ontsnapte aan den kant van de kali, doch zeventien werden gearres teerd. 1 De schade is zeer aanzienlijk, doch essentieele onderdeelen van het bedrijf zijn niet aangetast. Men es (in West-Bantam). Honderden lieden, voorzien van vuurwapens en elec- trische lantarens, drongen de woning van den wedana binnen. Zij vermoordden den wedana en twee andere inlanders, een kind werd zwaar gewond, de vrouw van den wedana kreeg een schot in den buik. De assistent-wedana van Tjening is ver moord evenals een paar politie-agenten. De wedana van Laboean kreeg een schotwond, maar wist te ontvluchten. De opzichter van de Staatsspoor te Menes, de heer Benjamins, is vermoord. Te Serang en te Menes is thans alles volmaakt rustig. Bandoeng. Bij Bandoeng is de spoor baan op vijf punten opgebroken. Telegraaf draden werden doorgesneden, evenals overbrengdraden. van het radio-station Tjangkring. Het kamponghoofd werd aan gevallen, een agent, die hem te hulp snelde, werd gedood, een schrijver zeer ernstig gewond. Hij is na het ondergaan van een operatie overleden. Een andere inlander is op de spoorbaan vermoord gevonden. Een dessabestuurder werd be trapt op het losdraaien van scliroeiven van de spoorbaan. Hij bekende en noemde vijftien van zijn medeplichtigen. Tjiamis. Bij een salvo van de po litie werden vier communisten gedood, aan onze zijde is een agent zwaar ge wond. Arrestaties. In totaal zijn op de politiebureaux ongeveer 200 gearresteer den. Het is nu overal zeer rustig be halve te Laboean. Volgens het Nieuws v. d. Dag voor N.I. is het een groot geluk dat de organi satie van de inlandsch© communisten zoo klungelig en onbeholpen, dus vrijwel on gevaarlijk was. Wat vannacht vertoond is was brutaal, maar anderzijds am mede lijden mee te krijgen. Het was stumper achtig van opzet. De Javabode merkt op, dat op' het mo ment, dat in het Paleis van den Land voogd dansmuziek weerklinkt, op vijf of zes plaatsen oen opiroer losbreekt, waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1