Wo 18 Zaterdag IS Wovember Hid 4ie Jaargang Bank voor Zeeland PUROL Bij Ruwe Schrale Huid EERSTE BLAD. HET ADRES A. W I L I N m Spierpijn en Stramheid Kloosterh alsem Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE ZONEN DEB 1EUGD Alle Bank en Effecten zaken Het Verdrag met België GOES HULST verdrijft de pijn van Handen en Gelaat Doos30*60*90ct» Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het eene geslacht gaat en. het andere komt. De oude garde, die langen tijd en onder zoo moeilijke omstandigheden aan ons volksleven leiding gaf, gaat heen. Mannen als Kuypec en Lohman, Ba- vinck en zoovele anderen die met minder talent eiï kracht maar niet minded liefde, voor hun Koning den strijd voerden,- zijn weggenomen of staan aan den avond des levens. En de mannen die thans leiding ge ven, die vooraan staan op meer of min der gewichtige posten, ook voor hen breekt de tijd aan dat, ze hun kracht zullen voelen minderen. Ook d i t geslacht zal niet blijven. Daarom is het zoo noodig, dat straks -weer een nieuwe generatie gereed staat om hen die vallen te vervangen en hun taak over te nemen. Mannen bezield met dezelfde liefde voor Gods Koninkrijk, maar ook toegerust met de noodige k e n n isom straks met de vijanden te spreken in de poort. Dat was voorheen het ideaal van den vromen Israëliet. In den 127sten Psalm worden de zonen der jeugrl vergeleken met de pijlen in de hand eens helds. Welgelukzalig zoo roept de zanger uit is de man die zijn pijlkoker met •dezelve gevuld heeft; zij zullen niet be schaamd worden als zij met de vijanden spreken zullen in de poort. Als pijlen in de hand eens helds! Met welgevallen staart de vader op de zonen der jeugd, de hope der toekomst. Als hijzelf niet meer kan gaan naar -de poort de plaats waar voorheen, de rechtszaken werden afgedaan om daar met zijne vijanden te spreken en zijn recht te verdedigen, dan staan daar zijne zonen als welgeoefende strijders ge reed om zijne taak over te nemen. En dat is ook 11 u nog noodig. De vijand slaapt niet. Wel is de tactiek veranderd. Zij, die vasthouden aan Gods Woord, worden niet meer als vroeger, althans niet meer in die mate, gehoond en be spot, achteruitgezet en als paria's be handeld. Maar de tegenstand is er niet minder gevaarlijk om. Alles wordt er thans oji toegelegd om, zooals een der sociaal-democratische voor mannen het uitdrukte, de harten te revolutioneeren. Een niemand en niets ontziende propa ganda wordt gevoerd om hen, die in Jezus' naam gedoopt zijn, af te trekken van het Woord van God en ze tot ontrouw aan hun vaandel te verleiden. Nu eens door te speculeeren op hunne onnoozelheid en dan weer door liun die per inzicht, hunne zelfstandigheid hoog te roemen en ze als een eervolle onder scheiding, onder de bewusten te rangschikken. Meer dan ooit is er daarom behoefte aan kloeke, welgevormde strijders, in staat om met de vijanden te spreken in de poort. Vol verwachting is daarom het oog gericht op de hope der toekomst. Op de zonen der jeugd, opdat ze mogen zijn als de pijlen in de hand eens helds. Gelukkig de Iterk, die haar pijlkoker met dezelve gevuld heeft. Als in de lijn des Verbonds een nieuw geslacht op komt, dat den strijd des geloofs wenscht te strijden. Gelukkig het land als in Staat en Maatschappij de zonen der jeugd een plaats vragen onder de banier van Ko ning Jezus, wanneer ze hunne jonge kracht en hunne vurige liefde stellen in den dienst des Heëren. Maai' dat alles gaat. niet zonder voor bereiding. Als straks de zonen der jeugd met de vijanden zullen spreken in de poort, dan is het noodig, dat ze daartoe wor den bekwaamd en gevormd. Vooral in onzen tijd is dat zoo hoogst noodzakelijk. Van sociaal-democratische zijde, waar men terecht heeft ingezien, dat van de jeugd zoo heel veel afhangt, worden de jongelieden afgericht om overal, in de werkplaats, in het kantoor, in de school, in de fabriek, op den akker en op de markt propaganda te maken voor de re volutionaire beginselen. En zij doen dat vaak met een ijver een betere zaak waardig. Er wordt daar een strijd gestreden, veel heftiger vaak dan menig buitenstaan der vermoedt. En als onze jongelieden dan ongewa pend staan, als er bij hen niet is liefde voor en kennis van de beginselen die zijn naar het Woord Gods, dan zullen ze-het moeten afleggen. Dan zullen ze niet alleen beschaamd worden als zij met de vijanden spre ken zullen, maar dan bestaat ook het gevaar, dat ze straks mee afglijden op den verkeerden weg. Niet zonder vrees blikken vele ouderen de toekomst tegen. En daar is reden voor. Do vijand is zoo sterk, de verleiding zoo groot. 'Wee degenen, die temidden van dien strijd staan als ongewapenden. Daarom is het zoo noodig, dat aan de jeugdorganisaties door de oude ren volle aandacht wordt geschonken; aan de Jongelingsvereenigingen, waar de zonen der jeugd zich in den wapenhandel kunnen oefenen en waar zij zich onder den zegen des Heeren kunnen ontwikkelen tot pijlen in de hands eens helds. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Maar om de jeugd te krijgen of te houden is het noodig, dat ze niet aan zichzelf wordt overgelaten. Verstaan wij het wel: wij hebben de jeugd noodig, maar de jeugd, zal ze zich ontplooien tot pijlen in de hand eens helds, heeft ons noodig. GOES, DirectieMr. ANT. VAN BERCXEL, JOS VEITHUIJSE- Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijoen). IERSEKE, KAPELLE,'s HEERENHOEX Om den godsdienst. In zijn Geschiedenis der arbeiders beweging in Nederland" wijst B. Bijmolt op een uitspraak uit de „Werkmansbode" van ©en 50 jaar geleden, waarin gezegd wordt, dat zich in de arbeidersbeweging drie richtingen openbaarden, n.l. Ie de richting, die toen als de Internationale werd aangeduid, 2e een meer gematigde (het A.N.W.V.) en 3e de richting, die den godsdienst in de beweging jnengt en die de pprichting van „Patri monium" tengevolge had. Deze formuleering is niet geheel juist. Het is' niet zoo, dat de oprichters van „Patrimonium" den godsdienst in de be weging wilden mengen, maar zoo, dat zij zich niet konden vereenigen met hei pogen om den godsdienst buiten de be weging te houden niet alleen, maar ook positief stelling te nemen tegen God en Zijn woord. Maar in zooverre is deze voorstelling juist, 'dat bet inderdaad ging om den godsdienst. De mannen van „Patrimonium" aan vaardden niet de tegenstelling religie of nc-gotie, maar het ging hun zoowel om de religie als om de negotie. Zij wilden het .„vaderlijk erfdeel" be waren. Zij wilden ijveren voor betere verhou dingen in het arbeidsleven, doch niet met uitsluiting van den godsdienst, maar door dat leven weer te brengen in overeen stemming met Gods Woord en Wet. Zij wilden zoeken in de eerste plaats, het Kpninkrijk Gods en Zijne gerechtig heid. Daarom werd nu- een halve eeuw ge leden het Nederlandseh© Werklieden-ver bond „Patrimonium" opgericht. En het is daarom, dat dit verbond ook nu nog aanspraak mag maken op den steun en de belangstelling van allen die het erkennen, dat het geheim van allen zegen ook op maatschappelijk ge bied gelegen is in Godes dienst, Zijn vrees en Woord. Aan het Kameroverzicht van de Ned e rl. is het volgende ontleend: Er was één ongewilde misschien, maar duidelijke, onbewuste drang naar het resultaat, de beslissing. Toen de beslis sing gevallen was, brak de ban waarin' de Kamer de beide laatste weken had verkeerd, wentelde de last van baar af. Nu rust de last op den Senaat. Maar of over ieder der Kamerleden een ge voel van opluchting is gekomen, nu het tractaat is aanvaard? Wij twijfelen zeer. Omdat verwerping moeilijk was, omdat ook aanneming moeilijk was. Velen zul len met een bezwaard hart hun stem hebben uitgebracht, hetzij voor, hetzij legen, velen ook zullen met bekommernis de uitslag der stemming hebben aange hoord. Bekommernis allereerst om de gevolgen voor ons land, die komen kun nen, gevolgen van het Moerdijkkanaal. Een bezwaard hart om het onbevredigende van den uitslag. 50 stemmen vóór, 47 stemmen tegen. Drie Kamerleden afwezig; de heeren Dresselhuijs, Scheurer en van Voorst tot Voorst. En dan te moeten weten, dat twee dezer heeren zeker tegen standers waren. 5047. Is dat een aan lokkelijke uitslag voor een internationaal tractaat, waar het toch steeds greotelijks wensclielijk is, 'dat zij met zoo groot mogelijke meerderheid worden aanvaard. Thans rust een zware last op den Senaat. De Rolterdamine r zegt, gezocht te hebben naar één woord, waarin liet karak ter der beslissing van de Tweede Kamer kan uitgedrukt worden en dit is de schrijnende uitroepafgeperst. Zoo zeker als het is, dat heel ons volk een gob'de verstandhouding met België begeert, zonder eenig economisch voor deel onzerzijds, ja ten koste van vele zware offers; zoo zeker is het ook, dat een referendum het tractaat, zooalshet nu is, met een verpletterende meerder heid zou verwerpen; en even zeker is het, dat de Kamer indien de dwangdruk niet zoo sterk geweest was een krach tig néén had laten hooren. Dit verdrag is ons afgeperst. De partij-discipline in de Roomsche fractie was blijkbaar zóó machtig, dat slechts enkele leden durfden stand hou den en anderen een minder sierlijken zwaai maakten. De dreiging van Minister van' Karne- beek met de telkens onderstreepte woor den: denk aan de politieke basis en aan do gevolgen, waarover ik met. bekom mernis vervuld ben; zijn pertinent wei geren om nieuwe onderhandelingen te openen; dit alles gaf den .doorslag, om ook vele anti-revolutionairen, van wie we het niet konden verwachten, tot vóór- stemmen te bewegen. Voorts staat voor de S. D. A. P. vast, dat de invloed der Belgische partijgeinoo- ten niet te pntkennen valt. En zóó is het Verdrag de Kamer en ons Volk afgeperst. Zal het nu vrede 'zijn? voor Manufacturen Cames- en gindercanfectic Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en asnwsrwante artikelen is Een stijgend geboortecijfer in Frankrijk. Prof. Nogaro in Parijs geeft in de Econ. Stat. Berichten over deze quaestie eenige beschouwingen. Hij zegt: „Hoewel de cijfers der laatste jaren reeds een beter resultaat te zien geven dan vóór den oorlog is het onbetwist baar, dat de demografische toestand van Frankrijk zich heeft verbeterd. Frankrijk is sedert verscheidene jaren al niet meer het land met het kleinste geboortecijfer van Europa; Zweden, Zwitserland en En geland hebben een veel lager geboortecijfer en het aantal geboorten in Duitschland be draagt niet veel meer. Nog veel merk waardiger is, dat Frankrijk het eenige land van Europa is, waar het aantal geboorten de neiging vertoont, om toe te nemen. Het geboortecijfer beliep 19.6 per 1000 in 1925 tegen 19.2 in 1924 en 19.4 in 1923 en 19.3 in 1922. Indien het dus waar is, dat het Fran- sclie bevolkingscijfer veel lager is dan dat in andere landen, komt dit doordat het sterftecijfer er veel hooger is. Dit schom melt tusschen 17 en 18 per 1000, terwijl het in Engeland iets meer dan 13 per 1000 bedraagt. De schrijver gelooft niet, dat dit ver schijnsel aan bijzonder ongunstige hy giënische toestanden moet worden toege schreven. Zonder twijfel is het een feit, dat in middelbare leeftijdsgroepen van 15 tot 44 jaar de sterftecijfers in Frank rijk iets hooger zijn dan die in de meeste andere landen, maar de kindersterfte over schrijdt er het gemiddelde niet en het sterftecijfer der hooge leeftijdsgroepen evenmin." Coolidge en Europa. In zijn rede bij gelegenheid van den wapenstilstandsdag zeide pres. Coolidge: „Men zegt ons, dat wij niet bemind zijn in Europa. Dergelijke berichten zijn zonder 'twijfel overdreven en men kan er te veel belang aan hechten. Wij zijn de schuldei seiners. Wij genieten een groo teren voorspoed dan eenige der andere naties." Zelden heeft Gooligde zoo openhartig en vrij in 'het openbaar gespreken over de tegenwoordige toestanden in Euro- peesc'ne landen en hun na-oorlogsche psychologie als hij Donderdagochtend deed hij gelegenheid der onthulling van het oorlogsgedenkteekan te Kansas-City. Coolidge deed een weisprekenden op roep voor goeden wil en vriendschappe lijke relaties tusschen de Amerikaanscbe en de andere volkeren. „Niets kan wor den gewonnen, zeide de president, „door beschuldigingen of verdachtmakingen. Wij trachten in de wereld een toestand van hetere verstandhouding en vriendschap te herstellen. Wij kunnen het aan anderen overlaten om uit te maken wie den oor log gewonnen heeft." Alleen voornamen uit den kalender. De ltaliaansche iniuislcrrr-iad heof! aan de ambtenaren van den burgerlijken stand verboden voortaan bij aangifte van ge- boorten namen, die niet op1 den kalender voorkomen, in dei registers van den bur gerlijken stand in te schrijven. Er waren heel wat ouders geweest, die hun kinderen voornamen als Mussolini of Annunzio ge geven haddenimaar er waren er ook, die deze. gelegenheid aangrepen voor een betooging in andoren zin eu hun kind Matteotti of Revolutie of Vrijhei, ja zelfs Anarchie noemden Daar is nu een. oinde aan gemaakt. Voor onschuldige wichten, die zich zeli nog niet kunnon beschermen tegen do fantasieën van politi scorende ouders, die hun het bedenkelijk genoegen wilden aan doen ze „Anarchie" of iets dergelijks te noemen, is deze maatregel een uitkomst. De mijnwerkers-staking in Engeland. De eind-voorstellen, door de Britscho -regeering gedaan ter oplossing van do kolencrisis, bepleiten o a. het sluiten van districtsovereenkomsfen. Er dienen in de verschillende districten onderhandelingen te worden gevoerd over het sluiten van „standaiard"-overeeinkoimsten, die minstens drie jaar van 'kracht zullen zijn. Als de mijnwerkersbond ten genoege der regee ring aldus al het mogelijke gedaan zal hebben om het werk te doen hervatten, zal de regeering een wet tot oprichting van een nationaal arbitrage-lichaam in dienen, waarbij bezwaren tegen een overeenkomst, die niet met de „stan- daard'-bepalingen klopt, kunnen worden voorgelegd. Geen verhuisplannen te Doorn. Bij bevoegde Dnitsehe autoriteiten is niets bekend van een voorgenomen ver huizing van de voormal'gci keizerlijke fa milie uit Doom. In het kasteel Homburg wordt een gedeelte als museum ingericht, en in een ander deel zetelt een staats- bureau van financiën, dat ongestoort voortwerkt. Geruchten over andere ver bouwing zijn onjuist; het verdrag met de Hohenzollems treedt trouwens pas 1 April 1927 in werking. Het Russische geld voor de Engelscthie mijnwerkers. Joynson-Hicks, de minister van binnen, landscbe zaken, deelde op1 een vraag in het Engelsche1 Lagerhuis mede, dat, vol gens de jongste inlichtingen die in zijn bezit waren gekomen, het geheele bedrag' dat de stakende mijnwerkers als steungeld uit Sovjet-Rusland ontvangen hadden, 1.087.000 p. st. bedroeg. Lansbury (arbeiderspartij): op welk ge zag doet u deze mededeeling? De minister: Op grond van dei mij ver strekte inlichtingen. Het is niet gebruike lijk de bron van inlichtingen die aan een regeeringsdepiartement verstrekt wor den, te noemen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. Prinses Aslrid, dei vrouw van don Belgischen kroonprins, zal ook lessen in het Nederlandseh krijgen. Herman Teïr- linck is aangewezen om de prinses te on derwijzen. Gisteren zijn de Fransche Kamera bijeen gekomen. Tot dusver zijn er aclil- eo-vijftig interpellaties ingediend. Da's nog wat anders dan bij ons! De politie te Boedapest heefl 20 000 exemplaren van een brochure in. beslag genomen, waarin propaganda wordt gemaakt voor 'de erkenning van sovjet- Rusland, de verdeel ing van het kerke lijke en het particuliere grondbezit on der de boeren en omverwerping van het bestaande staatsstelsel. Zes personen zijn wegens het verspreiden van deze brochure in hechtenis genomen. Uit. Athene wordt gemeld, dat Ve- nizelos'geantwoord heeft op! het verzoek van Kondilis, om naar Athene terug te keer en, teneinde zich te belasten met de portefeuille voor buitenlandsche zaken, dat hij niet kon deelnemen aan een re- geering, waarin zelfs maar één anti-Veni- zelistisch Fd zitting had. Generaal Ludeudorff is, naar uit München wordt gemeld, in de chirurgi sche kliniek aldaar opgenomen tot hel ondergaan van een operatie wegens een ernstige ontsteking aan den hals. Een leelijke schadepost. Aan het Voorl. Verslag omtrent de be grooting van Financiën is het volgende ontleend: Do minister erkende, dat zijn dep'arte- iment door do totale „Marken-Entwertung", welke door niemand voorzien was, evenals zoovele anderen een verlies had geleden. Tegenover dit verlies stonden echter ook voordeelen, zooals een winst van 2 mil- liocn gulden op locomotief-leveringen, als gevolg van mai-kendekkingen. Aangezien aan de zaak zelf niets meer viel te veranderen, heeft de Kamer be sloten de gedachtenwisseling omtrent het geleden verlies van meer dan f500 000 niet voort te zetten. Naar haar meening gaat het echter niet aan, tegenover dezen schadepost een winst te stellen, welke misschien door vroegere dekkingsaainkoo- pen is behaald. Het wil de Kamer voor komen, dat de gestadige daling van de Duitsche valuta in en na afloop van den oorlog lang vóór December 1921 had moe ten leiden tot het ophouden met detï aankoop van marken voor niet aanstonds te betalen vorderingen. Overigens is haar niet duidelijk! ge worden, hoe', niettegenstaande den bijna voortdurenden val van de Duitsche va luta, als gevolg van dekkingsaankoopen op enkele leveringen een winst van ruim f2.000.000 kan zijn behaald. Gege vens ter beoordeeling van de juistheid der gedane mededeeling werden niet aan het college verstrekt. De T a b ak s a c c ij n s. In de afdeclingen der Tweede Kamer werd aangedrongen op spoedige wijzi ging van de Tabakswet ter tegemoetko ming aan de vele ernstige bezwaren. Ge vraagd werd, of het juist is, dat art. 41 der Tabakswet van regeeringswege zóó wordt uitgelegd, dat het geoorloofd is,» sigaretten te verkoopten in een verpakking, waarvan de bandcrolle is verbroken of zelfs geheel verwijderd1. Dit zou het ple gen van fraude in de 'hand werken. Het Belgisch verdrag. Mr P. J. Troelstra heeft aan den heer Van Karnebeek een telegram van geluk- wemsch gezonden. Hij acht do aanneming van dit verdrag ecu persoonlijk succes voor den minister. Te Driebergen is op 54-jarigen. leef tijd overleden de heer T. Akkerman, ge- pensioneerd kapitein van administratie, geboren te Middelburg. Griffier Prov. Staten. Ged. Staten schrijven aan de leden der Prov. Staten het volgende: Ten vervolge op ons schrijven d.d. 17

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1