Wo 36 Donderdag 11 November 1916 41e Jaargang S, WIEMER Co, liwilasi. MenlwL jtWATTA'fVt VOUE-MELK-REÈP MIDDELBURG. Vraagt RWATTA-SPECULAAS Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, f3.- Losse nummersf0.95 Wie er juichen. De uitslag van de verkiezingen in 1925 was, 3at de rechterzijde in de Tweede Kamer .een flinke meerderheid kreeg. En gezien de mannen, die in verband xlaarmee aan het bewind kwamen, was er alle reden om veel goeds te verwachten. In 'Se Troonrede, waarmede in Sep tember 1925 de zitting van de Stat-en- Generaal geopend werd, heette het dan ook kort, maar duidelijk: „Zoo voor be stuur als wetgeving blijft handhaving van' de Christelijke grondslagen van ons volks leven richtsnoer." Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de heer Colijn kabinetsformateur was, en dat in het program vap Actie der A.-R. partij was uitgesproken, dat de "A.-R. partij alleen dan met andere partijen zou willen samenwerken'tot de vorming' van een Regeeringsmeerderheid, indien het werkprogram v;yr het Kabinet zich _i,n' ruime mate zou aansluiten bij het pro gram der Antirevolutionaire partij, dan is het duidelijk in welke richting het Kabinet wensclite te sturen. Maar het Kabinet werd ten val ge- bracht Door het verheffen yan ondergeschikte punten tot zaken van den eersten rang, werd de samenwerking verbroken. In sommige kringen is daarover ge- juicht. iMeai heeft dit feit als een overwinning gevierd. Maar wat zien we nu? Het Kabinet-de Geer is begonnen mei te verklaren dat het zich buiten alle partijkwesties wenschte te houden. En toen clan ook in het Voorl. Verslag op de Staatsbegrooting aan cle Regeering gevraagd werd maatregelen te zullen' nemen inzake Zondagsrust, huwelijkswet geving, lijkverbranding, enz., werd zonder meer geantwoord, dat de Regeering zich met deze kwesties niet wenscht in te laten. Ook de afschaffing van den stem plicht is van dit Kabinet niet te wachten. Op maatregelen van principiëelen aard valt niet te rekenen. Is het wonder dat het vrijzinnige „Va derland" juicht over dit antwoord en dat dit blad zijn blijdschap uitspreekt over dezen gang van zaken? De vrijzinnigen mogen dan niet de ge legenheid hebben hunne lievelingswen- schen 'te vervullen, aan cle wenschen van de rechtsche partijen, met name die van de Anti-revolutionaire partij zal toch' ook niet worden tegemoet gekomen. Er zal een „neutrale" politiek worden gevoerd. Geen wonder, dat de vrijzinnigen jui chen en jubelen. Maar het zou ook geen wonder zijn, wanneer dit gejuich, sommigen, die tot ■den val van het Kabinet hebben meege werkt, ietwat onaangenaam "in cle ooren' klinkt. Dit gejuich kan hen leeren, dat er toch nog wel wat meer kapot gemaakt is dan het gezantschap, waarop zij zich blind staarden en -dat aan de vrijzin nigen een onwaardeerbare dienst werd bewezen. Onder cle tegenstemmers was ook de af gevaardigde Gasparote, die na de zitting zijn ontslag nam als vice-president van de kamer. Tijdens de zitting van de kamer werden verschillende afgevaardigden die tot de oppositie behoorden door de fascistische afgevaardigden lastig gevallen. Een fas cistisch afgevaardigde diende zelfs den af gevaardigde Cotti, die tegen had gestema, in de wandelgangen een oorvijg toe. Korte berichten. Venizelos, die tegenwoordig te Parijs woont, heeft verklaard, dat, zoo hem de portefeuille van buitenlandsche zaken in Griekenland wordt aangeboden, hij daar voor zal bedanken. Hij verheugt zich over de overwinning der republikeinen, doch wil zelf geen actieve rol meer spelen. In antwoord op vragen in het Engel- sche Lagerhuis heeft de postmeester-gene raal meegedeeld, dat de post niet voorne mens is door te gaan met het laten adver- teeren in poststempels. Uit een onderzoek was hem gebleken, dat de opbrengst daar van uiterst gering was. In het zuidwesten van de Ver. Staten is de winter ingevallen met veel sneeuw in Kansas, Oklahoma en noord- en noordwes telijk Texas. Een sneeuwstorm beweegt zich, uit Canada komend, in zuidoostelijke richting en Kansasen Missouri hebben felle koude te wachten. i Zoo juist ontvangen De kolenpood in België. In het „Staatsblad" is een door alle Belgische ministers onderteekend besluit verschenen, waarbij ter voorziening in' den kolennood aan de burgemeesters de machtiging wordt verleend, om alle maat regelen te treffen, die kunnen dienen om de straatverlichting, het gebruik van gas en electriciteit in de openbare en parti culiere gebouwen, bij de verlichting van etalages en voor lichtreclames tot een' minimum te beperken. De kolenmijnen zijn verplicht tien pCt. van de productie (volgens een opgave der Soorten en der quantiteit door de regee ring), tegen door de regeering vast te stellen prijzen te harer beschikking te stellen. In gemeenten, waar kolennood heerscht zullen de burgemeesters een lijst van de inwoners en instellingen, die steenkolen noodig hebben, met opgaaf der verlangde hoeveelheid en soort aan de directies der mijnen zenden en tevens mededeelen, wie voor de betaling instaat. Verder zul len de burgemeester ook zorgen voor de verdeeling der kolen tegen een door hen Vcist to stollen prijs. Weg met de oppositie. Zóó denkt men er blijkbaar in Italië over. De kamer heeft nl. een motie aange nomen, waarbij de afgevaardigden van de oppositie van den Aventijn en de commu nisten van het lidmaatschap der kamer vervallen worden verklaard. De kamer heeft ook met 341 tegen 12 a emmen de wet tot bescherming van den staat aangenomen. Een.verloving van prinses Juliana op til? Curiositeitshalve geven we, zegt „Het Centrum", onderstaand bericht Het Vlaamsch-Nationalistische blad „De Schelde" beweert, dat in Brusselsche krin gen druk gesproken wordt over een aan- staande verloving van Prins Karei van' België, den tweeden Belgischen konings zoon met Prinses Juliana van Nederland. Het blad brengt deze mogelijke ver loving in verband met het Belgisch-Neder- landsch Verdrag en het blad ziet hierin een wijziging van de Belgische politiek, waarbij deze zich meer en meer afkeer! van Frankrijk, en naar het Noorden toe nadering zoekt. Als bewijs hiervoor noemt liet blad ook de zelfstandige stabilisee ring buiten Frankrijk om, van het Bel gische geld en het loslaten van den franc en de invoering van een eigen zelfstandig ruilmiddel, de Belga. België naar het Zuiden gericht heef! zijn volk steeds dis-illusies gebracht, zoo eindigt het blad en het vraagt dan oi we aan den vooravond staan van een nieuwe Belgische politiek in Noordelijke richting. Het blad zelf schijnt nogal veel geloof te hechten aan deze geruchten, want, heeft het tot nu toe weinig willen weten' van het ^Belgisch-Nederlandsch Verdrag, plotseling is het blad er veel voor gaan' voelen en zegt, dat de verwerping van' dit Verdrag door alle verantwoordelijke hoofden wordt gevreesd, en dat een van' de grootste Europeesche staatslieden, mi nister Van Karnebeek, er zijn lot aan verbonden heeft. K.-K. Overheidspersoneel. Zaterdag hebben de hoofdbesturen van de bjj de R.-K. Centrale aangesloten organisaties te Utrecht vergaderd, om de salaris-actie voor het Rijkspersoneel te bespreken en te beramen wat verder dient te worden gedaan. Vertegenwoordigd waren "het R.-K. per soneel, 'de R.-K. ambtenaren, de R.-K. onderwijzers, de R.-K. leeraren bij lret nijverheidsonderwijs en de R.-K. werk lieden. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over het van de Kamerfractie ingekomen antwoord op verzoeken, met de R.-K. Kamerfractie mondeling besproken' Het antwoord werd onvoldoende geacht en er werd besloten, zich opnieuw schrif telijk met de Kamerfractie in verbinding te stellen. Besloten werd, aan de R.-K. Centrale op te dragen, na het ontvangen van een nader bericht van de R.-K. Kamerfractie te overwegen -op welke wijze uiting kan worden gegeven aan de verbitterde stem ming, welke onder het katholieke Over heidspersoneel heerscht. Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen in de afdeelingen te doen onder zoeken Dinsdagavond 16 'dezer, na de openbare vergadering, eenige wetsontwer pen van eenvoudigen aard, en op Woens dag 17 Nov. des voormiddags 11 uur o.m. het wetsontwerp tot wijziging der succes siewet, de belastingontwerpen, en het ont- werp-wegenbelasting. Pon s i «In rog el i n|g S p|o or weg- pf-er s on ©el. Het hoofdbestuur van den Prot. dhr. Bond van spoor- -en tramwegplersone-el heeft, naai' aanleiding van een uitspraak van den Clemtralon Raad van Beroep', aan de directie der Nederl. Spoorwegen een brief gezonden, waarin gevraagd wordt, of ook and-ere toelagen dan voor vreemde talen, boekhouden en examen stations dienst, als p-ansio-engrondslaig zullen wor den aalng-ömerkt, .en of zulks in den ruiml- st-e-n zin zal toegepast worden. De aandacht wordt gevestigd op het verschil van oud-el e-n nieuwe bezoldiging bij wed-c-r in dienst nemen van wachtgel ders, op toelagen wegens leiderschap! van ec-n cursus (voor aspirant-werkmeester ei.d.) ear op toelagen, welke in de plaats traden voor dei 7 pet. bezoldiging, die som mige ambtenaren indertijd als tantième ontvingen. Het hoofdbestuur dringt -ei" in zijn brief bij de directie1 op aan, dat alle soortge lijke toelagen zullen geacht worden een d-eel van den pensioensgrondslag uit te mak-en. Tevens wordt verzocht, dat amb tenaren, die verzuimden tijdig bezwaar tegen hun pensioensgrondslag in te die nen, -geacht zullen worden aan de ge stelde voorwaarden te hebben voldaan. Waarschuwing. De minister van financiën vindt aanlei ding belanghebbenden te waarschuwen te gen personen, die er hun werk van maken op te leiden voor -het examen voor kom mies of Rijksklerk bij de directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, tegen een onevenredig hoog lesgeld, dat -dan later na aanstelling betaald zal kunnen worden. Candida-ten voor de ambten van kom mies en Rijksklerk, van wie blijkt, dat zij zich op deze wijze in -overmatige schulden hebben gestoken, zullen met het oog op de belangen van -den dienst niet kunnen wor den -geplaatst. Reclames bij de spoorwegen. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Schaper, betreffende toe zicht van regeeringswege op -de plaatsing- van reclames aan de spoorwegen en de gebouwen, tot de spoorwegen behoorende: 1. Is de plaatsing van reclames aan de spoorwegen en de gebouwen, tot de spoor wegen behoorende, onderworpen aan het toezicht van den minister? 2. Zoo ja, 'hoe kon dan toegestaan wor den, dat op het perron van het Staatsspoor in Den Haag een groote, zeer in het oog 1-oopende, reclame werd geplaatst, voor stellende een gruwelijk en bloederig tafe reel, namelijk een stierengevecht in zijn meest afstootenden* vorm? 3. Zoo neen, wil dan de minister over wegen, of niet de plaatsing van reclames in de toekomst zal moeten afhangen van zijn goedkeuring? 'heeft -de minister van waterstaat geant woord: 1. De eerste vraag wordt ontkennend be antwoord. 2/3. In de in de tweede vraag bedoelde reclame kan de ondergeteekende geen aan leiding vinden, bijzondere maatregelen voor de spoorwegen te overwegen; ook de spoorwegen zijn onderworpen aan de al gemeen geldende, op dit stuk bestaande wettelijke voorschriften. De burgemeester van Leiden. Naar „Het Volk" verneemt, wordt de burgemeester van Hoorn, Mr G. J. Bis schop, als kandidaat voor het 'burgemees terschap van Leiden genoemd. Van andere zijde wordt als een ernstig candidaat genoemd Dr II. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Alphen a. d. Rijn. De Platteland er sb on d. Voor den Plattelandersbond begint, naar wij in „Het Volk" lezen, de belangstelling beneden 'het vriespunt te dalen. In het laatste nummer van „De Nieuwe Platte lander", dat door den heer Braa-t geredi geerd wordt, wordt melding gemaakt van een algeiheene vergadering in de provin cie Friesland. Het vangt aldus aan: De belangstelling had grooter kunnen en moeten zijn; geen enkele afdeeling had afgevaardigden 'gezonden; niet alle be stuursleden zelfs waren aanwezig. Toen -de „algemeene vergadering" de a.s. Statenverkiezing besprak, kwam er „een donderslag hij helderen hemel": de heer Bokma, lid van de Saten voor den Plattelandersbond, deelde mee, dat zijn naam niet meer op de kandidatenlijst mocht worden geplaatst. Tot een beslissing kon men niet komen, want enkelen verlie ten de vergadering reeds om tijdig aan station of autobus te zijn. De Onderwijsbegrooting. Aan het Voorloopig Verslag betreffende Hoofdstuk Va der Staatsbegrooting is het volgende ontleend Verscheidene leden waren zeer teleur gesteld, dat nu de financiën van 'het Rijk! zich aanmerkelijk gunstiger hebben ont wikkeld dan eenige jaren geleden gemeend werd, niets er op wijst, dat van den minister spoedig voorstellen zijn te wach ten tot herstel van het verplichte 7 e leerjaar met voorbereiding tot een ver plicht achtste leerjaar en daarmee samen gaande uitbreiding van den leerplicht. Evenmin blijkt, dat de minister thans wil terugkomen op het normaal .cijfer van "48 leerlingen per leerkracht, terwijl ook geenerlei uitzicht geboden wordt op herstel in bevordering van het vooraf ten plattelande geheel ontredderde of ver nietigde vervolgonderwijs. Het uitgetrok ken bedrag voor nijverheidsonderwijs is geheel ontoereikend voor de toenemende behoeften der bevolking. In tegenstelling met deze leden ver klaarden verscheidene leden zich na drukkelijk tegen invoering van de zeven jarige leerverplichting, doch wenscht-eri wel d-e gelegenheid te zien geopend, tot het allerwege ontvangen van onderwijs na het zesde leerjaar tot den leeftijd waarop arbeid ingevolge de Arbeidswet mag worden verricht. Sommige leden waren van oordeel, dat het leerplan der lagere scholen vereen voudigd moet worden. Verscheiden leden! oordeelden, dat bezuiniging op de op leiding van onderwijzers noodzakelijk is. Vele leden oordeelden, dat de bezol diging der onderwijzers dringend ver betering behoeft. Van verschillende zijden' werd gewezen op het groote belang van bevordering van aanvullend onderwijs voor de leerplichtige jeugd en op dat van uitbreiding van het U.L.O.-onderwijs Zeer vele leden wenschten krachtige be vordering van het buitengewoon onder wijs, vooral ook voor zwakzinnige en im becielen; gevraagd werd naar 's minis ters voornemens ten deze, als mede teit aanzien van Tiet onderwijs aan schip perskinderen. Algemeen rees de klacht, dat 'de Me morie van Toelichting niets leert omtrent de plannen van den minister. Men vroeg of de indiening van een wetsontwerp' tot regeling van het voorbereidend onder wijs voor jeugdige kinderen te verwachten' is. Gevraagd werd naar 'sministerö voornemen inzake het bevorderen van de Volkenb-ondS|g-edachte op lagere -en mid delbare scholen en kweekscholen. D"Q overwegen der locaall- spoor op Zuid-Bevel and. Evenals wij Maahdag j.l. deden, vestigt ook de Midd. Cii't. de aandacht der spoorweg autoriteiten op het gevaar van so-mlmï-ge onbewaakte' overwegen opi Zuid-Beveland, als volgend jaar de locaal spoor zal worden geopend. W,ie van Baarland naar Kwhdelndamlme rijdt, loopt gevaar wij zaïg'en het he laas op dan draai bij den boomgaard te verongelukken. Een eind verder, in 't Lange Weeg je hij Kwadendamme, waar alle uitzicht naar den kant van Hoe- dekeoskerke belein'merd is. Aan Schoor- tjes-Zandweg onder 's Gravenpolder; bij den Palmboom onder Nissei; in den Schuit weg bij 's Gravenpolder en niet te vergeten achter Kloetinge. Wij -en talloozen met ons, houden het hart vast, wanneer we denken aian het gevaaï, dat daar nu al dreigt, dat te dreigend-er zal grimmen, walmeer de trein eenmaal in exploitatie zal zijn. Is hier voor de gemeentebesturen niet een taak, om den noodige-n drang' uit te oefenen? Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer W1. F. K. Gouwe, gou- v-e-rn.-arts bij den Dii-enst der Volksgezond heid, te Veere. Kapitein-luitenant ter zee L. M- J. Gregory, thans hoofd van h-et onderwijs bij do opleiding vaar lichtmatrozen, is be stemd oto op tel treden als co-mmatp dant van het wachtschip ta Vlissing-en -en tevens als ondercommandant der ma rine te Vlissinge-n. Tevens ligt het in de bedoeling', te zijner vervanging als hoofd van heit onder wijs bij de opleiding van lichtmatrozen een anderen zee-officier aan te wijzen. De functie van ondercommaUdant der marine te Vlissinge-n komt in de plants van de tot dusver bestaan hebbende' func tie van oudst-aanwezend zeeofficier. Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Goes. Gisterenavond vergaderde de Ge- ref. Mannenvereen. „Galvijn" alhier. De voorzitter kon met blijdschap constatee- ren, dat de opkomst der leden -ditmaal ver rassend groot was. Ook waren een tweetal bezoekers aanwezig, die zich later als li<f lieten inschrijven. De heer N. J. Bastmeijer leidde in: „Het ambt der geloovigen". Op levendige wijze teekende spr. de verhouding van den mensch -tot God vóór en na den zondeval, de beteekenis van Christus' Middelaars- werk -in dezen, dat de basis vormt voor het ambt der geloovigen, en de wijze waarop dit ambt zich openbaart en moet open baren in het leven op elk levensgebied. Op dit principieel hooggestemde referaat volgde een zeer geanimeerde bespreking, die vooral -de practische zijde betrof. Bij deze bespreking, waarbij zijdelings ook de besluiten der Asser Synode ter sprake kwamen, bleek dat een tweetal leden tegen de besluiten (niet tegen -de bedoeling) be zwaren hebben en zich daarmede niet kun nen vereenigen. Aan het Rapport der Slagersvereeni- ging over het voorstel van B. en W. tot bet stichten van een abattoir ontleenen wij: De vereeniging komt tot de overtuiging, dat bet te bouwen abattoir in alle deelen te klein, te primitief is. Nadert men met zijn rund om het tijdelijk te stallen, dan be merkt men reeds dadelijk dat de veestal ling veel te klein is. Er zijn 7 plaatsen, er moeten er minstens 12 zijn. De ruimten 90 cM. breed, zijn veel te klein, zoodat een taxatie door -de ambtenaren of slagers als mede een levende keuring niet naar foe- ihooreh kunnen plaats vinden. Bovendien mogen de rijksambtenaren geen rund veri- fieeren in een stal, waarin tegelijk paarden staan. In den kleinen stal moeten tegelijk ge borgen worden veulens, kalvers, geiten, schapen, wat natuurlijk een onmogelijk heid is. Oók veel te klein. Bovendien is er geen stalling voor paarden. f De Run-derhal. Er zijn drie -slachtplaat sen, waarin dus tegelijk -drie groote dieren kunnen worden geslacht, d. w. z. dat zou moeten kunnen, maar de ruimten zijn weer te klein, vooral wanneer er tegelijk een volwassen paard wordt geslacht. Deze hal is in Goes groot 8.50 bij 6.80 M. In Doetinchem, waar evenveel runders wor den geslacht, zijn die afmetingen 13 bij 9 M., welke ruimte beslist noodzakelijk is. De varkenshal in Bodegraven is 7.42 bij 6.32 M., in Goes 5.80 bij 6.75 M., dus ook al weer veel te klein. Ook de ophangruimte waar al het geslachte vleesch van Maan dag en Dinsdag tegelijk moet worden ge borgen is, in vergelijking met andere plaatsen, veel te klein. De Koelruimte. Deze bevat 13 cellen voor alle slagers (16). Sommigen hebben aan één cel niet genoeg. Ook de voorkoel ruimte moest veel grooter zijn. De Koel machine is naar onze meening van veel ta geringe capaciteit, daardoor zijn ketelhuis en machinekamer ook te bekrompen. Personeel. Eén man kan onmogelijk al de werkzaamheden verrichten, ook zal de machinist waarschijnlijk niet te vinden zijn voor het opruimen en reinigen, zoodat er ook met het oog op de Arbeidswet wel 2 of 3 man noodig zijn. Bovendien is het hoogst gewenscht, dat het abattoir, gezien -de groote 'hoeveelheid vleesch en levend vee, die het kan bevatten, niet -onbeheerd blijft; een woning voor den concierge dient mede aanwezig te zijn, liefst tegen bet slachthuis aan. Vele slagers lijden een groote schade wanneer ze niet thuis mogen slachten, om dat ze meer personeel en meer materiaal moeten hebben, b.v. om bun vleesch van 't abattoir naar hun winkels te vervoeren. De v r ij h e i d der slagers wordt aan ban den gelegd, nu slachten ze wanneer ze denken dat 'het noodig is en liefst op uren, dat het in den winkel stil is (dit geldt vooral voor -de kleinere slagers). Het par ticulier initiatief wordt aan banden ge legd. De kosten van het abattoir met koelin stallatie zijn geraamd op f 55.000. Als men nu weet dat voor een even groot slachthuis zonder koelinstallatie te Bodegraven i 54.000 is betaald, dan is -de raming voor Goes, twaar alles te klein is, zeker veel te laag en zal eerder -de f 100.000 belang rijk overschrijden dan er heneden blijven. Is zoo'n uitgaaf voor Goes gemotiveerd, waar b.v. van export geen sprake is? In Baarn is voor de koelinstallatie alleen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1