DE ZEEUW TWEEDE SLA©. Binnenland. Uit Uk Pmiicie. Zoeklichtjes. Hmnmi Wm~m, MARy ST JOHN. FEUILLETON. VAN WOENSDAG 10 NOV. 1926, No. 44. CJhr. Radio-verea niging. Het „Chï. Tijdschrift voor Radio'' schrijft: Het bestuur van onze vereeniging heeft in samenwerking niet den Katholieken Radio-omroep besloten, de aan beide ver- ©enigingen verleende zendvergunning zoo spoedig mogelijk in exploitatie te bren gen. Mede' daardoor zal ook de uitbouw van onze programma's verwezenlijkt kun nen worden. Het ligt in de bedoeling om ook groote concerten te doen uitzen den. taallessen en een kinderuurtje te ge ven, enz., terwijl reeds nu pogingen wor den gedaan om een cursus in paedago- giek voor onderwijzers voor te bereiden. Offertes voor het bouwen of verhuren van een zender bereikten reeds het be stuur. Echtscheidingen in de middeleeuwen In dezen tijd, rijk aan echtelijke mis verstanden en dientengevolge aan schei dingen, is het wel eens interessant na te gaan, zegt het Hiand ei 1 s bl., hoe men in vroeger eeuwen oneenige echtgenooten tracteerde. Want dat het verbreken van den huwelijksband niet altijd zoo makke lijk is gegaan hls tegenwoordig, is alge meen bekend. Uit overleveringen en oude beschrij vingen weten wij, dat meniigim'alal drasti sche maatregelen werden genomen, om de echtelieden te dwingen, het juk samen weer op te nemen. Zoo vermelde, een oude Zwitsersche kro niek, dat er in dei middeleeuwen een groote toren stond aan den oever van het. meer van Zürich. En in dien toren werden echtparen, die van elkander schei den wildenopgeslotenIn het ge bouw, dat eigenlijk als wachttoren van de vesting dienst deed, was, op gezag van hooger hand, een kamer 'afgezonderd, waarin de sclieidingslustigen ettelijke we ken werden verbannen. En, heel slim1, had men het kamertje zóó ingericht, dat ieder spoor van comfort ontbrak. Niets had men verzuimd om het ontevreden paar weer tot elkaar te brengen. Er was maar één stoel, één tafel, één bed beschikbaar; ook van kleinere gebruiksvoorwerpen als messen, vorken, lepels, glazen, borden, handdoeken, werd slechts één exemplattr verstrekt. De Züi'icher rechters meenden, dat de echtelieden, graag of niet, op deze wijze werden gedwongen weer toenadering te zoeken; want in dei kleine ruimte, slechts van het allernoodzakelijkste voorzien, leer den ze vanzelf toegeeflijkheid en hoffe lijkheid jegens elkander. Dezelfde kroniek, waarin het verhaal van den echtscheidingstoren", zooals de eigenaardige geVangenis "gedoopt was door de bewoners uit den omtrek, beschreven is, vermeldt, dat de draconische mlaatregel bijna steeds de gewenschte gevolgen had; 'de gevangenen waren bet meestal, lang vóór ze hun tijd hadden uitgezeten, weer ©ems geworden en keerden vol goeden moed terug naar de echtelijke woning Wanneer de voorgeschreven gevangen schap tegen de verwachting in geen ver betering in de verhouding tusschen man en vrouw bracht, werd de scheiding on middellijk, zonder verderen vorm van pro ces, uitgesproken. De torenkamer wals mlaar zelden in ge bruik, want de meoste echtparen vonden het denkbeeld: om in het publiek aan de kaak gesteld te worden, zóó afschrikwek- fcmd, dat zij liever hun kleine of groote meeningsverschillen, ruzies en twisten aah den huiselijken haard uitvochten, dan dat zij de blamage van een verblijf in den toren wildc-n ondergaan. De wegenverbetering. In dit voorjaar werden verschillende voetpaden in „Velserbeek" te Velsern ver bard met een afvalproduct van de hoog ovens, het z.g. slakkenzand. Uit het Engelsch. 92.) o— Mary was alleen thuis, toen hij schelde, want Janet was op de vrouwen-vereeniging Zij' zat bij het vuur en deed haar best haar aandacht hij een hoek te bepalen, toen Grey werd aangediend. Hij keek haar niet aan, toen zij elk ander de hand gaven, maar hij merkte op, hoe zij even later haar stoel achteruit had geschoven, zoodat deze in donker stond en hij haar gelaat niet kon zien; en. toen het vuur helder opbrandde nam eij een schermpje en hield dat tusschen haar en de vlam. Het viel niet te pntkennen, dat beide Eeer zenuwachtig waren. Grey sprak over zijne reis; vroeg naar Mrs St. John en zeide, dat het hem speet, dat zij niet thuis was; hij maakte eenige 'gewone op- merkingen over 'het weer, .over den toe stand der wegen en nam toen het boek pp, waarin Mary had zitten lezen. Mary antwoordde hem rustig, maar haar stem klonk niet zoo helder als gewoonlijk; een Eeker iets," eene hoofdbeweging iets dat zich niet beschrijven liet herinnerde haar aan Bertie. Nooit te voren, had zij Het resultaat is echter niet geworden wat men zich had voorgesteld; zeer waar schijnlijk door den lossen ondergrond, heeft het dek niet voldoende vastheid gekregen. Nu is echter de directie van de hoog ovens overgegaan tot een nieuwe proef. Op een nieuw aangelegden weg wordt op een bed van puin, een laag grint, vermengd met sproeiasfalt, gebracht. Dit wordt gewalsd en daarna het slakkenzand er op gebracht. Men heeft.de stellige verwachting, dat met dit procédé goede resultaten worden verkregen, daarover een gedeelte van den weg, dat reeds is afgewerkt, een zware vrachtauto heeft gereden, zonder sporen na te laten. Slaagt deze proef, dan is het de be- doeling, op de thans bestaande, reeds verharde wegen, een bovendek van dit slakkenzand aan te brengen. Arbeiders naar het buitenland. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan de bur gemeesters in zijn provincie bericht, dat den Minister van Binnenlandsche Zaken, in overleg met zijn ambtgenoot van Ar beid, „de wenschelijkheid is gebleken, om werklooze Nederlandsche arbeiders, die naar het buitenland willen vertrekken om aldaar tijdelijk tot het verrichten van werk te verblijven (zonder dat bij hen sprake behoeft te zijn van het voornemen zich aldaar blijvend te vestigen) daarin niet te belemmerëh door weigering van het voor de reis benoodigde bewijs van Neder landerschap op grond, dat zij belasting schuld hebben". De kwestie der tollen. Het ligt, blijkens de mededeeling van den stand van werkzaamheden van de verschillende staatscommissies in de bij lage tot de memorie van antwoord in zake de Staatsbegrooting, in het voornemen van de Staatscommissie-Patijn om spoe dig een rapport over de tollen op wegen voor gewoon verkeer en bruggen aan den Min. van Waterstaat uit te brengen. De kerk en het "wereldleven van onzen t ij cl. Naar gemeld wordt, heeft de door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Rot terdam benoemde commissie tot het hou den van lezingen op cultureel gebied voor de volgende samenkomst in de Groote Kerk op 9 Dec., 's avonds 8 uur a.s„ uit- genoodigd oud-Minister II. Colijn. Deze lieeft de uitnoodiging aanvaard en beslo ten te spreken over „De Kerk en het wereldleven van onzen tijd". De commissie wil door deze keuze blijk geven een breed standpunt in te nemen, door ook bij haar apologetische werkzaamheden het woord te geven voor een zoo uitgebreiden kring van voorman nen uit die Kerken, waartegenover zij in vriendelijke relatie wil staan. Werkloozenzorg in Middel burg. Door den Middelbuxigschen Be- stuurdersbond en den Chr. Besturenbond werd gisteravond in het Schuttershof een druk bezochte vergadering gehouden met georganiseerde werkloozen en bestuurs leden van vakvereenigingen (aangesloten bij een der genoemde bonden, waa'rin de heer J. Onderdijk wethouder van Mid delburg sprak over „Werkloozenzorg in Middelburg" in verband met de nieuwe crisisreigelirug. De heer J. Onderdijk zeide gaarne de nieuw© regeling eens nader te willen toe lichten. In 1922 maakte men geen regle ment, omdat men geheel afhankelijk was van ld© Rijksregeling, zoowel moreel als wettelijk. In den loop van 1923 is de rijksbijdrage opgehouden, alleen geeft het rijk nog af en toei iets voor het uitvoeren van werken in werkverschaffing. Het was in den tijd1 toen 'ook hier het aaiita] werkloozen verminderde, mlaar later is het wéér gaan toenemen en 1926 spant ten deze wel de kroon. Om dit nadei aan te toonen, noemt spr. enkele cijfers Zoo wijst hij er op, dat in Mei 1922 230 werkloozen waren ingeschreven, in Mei 1923 157, 1924 99, 1925 203, 1926 308. Voor September zijn de cijfers fesp. 214, 180, 126, 203 en 323. Voor Novem ber; 253, 147, 189, 279 en 432- Voor eenige gelijkenis tusschen hen ontdekt; een sterk verlangen, om naar hem te vragen, om slechts zijn naam te hooren uitspreken, maakte zich van haar meester. Zou het verkeerd zijn? Zou het niet zelfs vreemd zijn, als zij in het geheel niet naar hem vroeg? Mary was van nature buitengewoon een voudig en kinderlijk. Zij had zoo weinig gedachte van zichzelf, dat zij ©r gewoon lijk niet over nadacht, hoe hetgeen zij deed in de oogen van anderen zou schij nen. Janet zou misschien verontwaardigd zijn; maar zij zag ook overal iets in. En zoo kwam het, dat haar volgende woorden Grey zoodanig deden schrikken, dat hij het boek door eene plotselinge beweginjg op den grond liet vallen. „Hoe gaat het uw broeder?" vroeg zij zeer bedaard; „hoe maakt Bertie het?" En liaar stem beefde in het geheel niet, Grey werd rood en door en door warm. '„Bertie!" stamelde hij; want hij ver loor zijne tegenwoordigheid van geest; „hij is niet heel wèl." „Niet wel!" en thans beefde de hand, die het schermpje vasthield een weinig. Was Bertie, de krachtige, flinke Bertie niet wel „O, het is niets bijzonders,' antwoordde Grev snel, want hij voelde, dat hij zich versproken had. „Hij was wat uit zijn doen, sliep slecht, toen hij bij mij was, het geheele jaar 1922 2755, 1923 2007, 1924 1728, 1925 2871 en tot nu toe in 1926 3640. Be toestand is dus wel critiek te noe men, daarom! restte niets anders dan. een regeling te treffen, waar te wachten is, dat velé der betrokkenen in maalnden geen werk zullen vinden. Het ergste is wel het vele ontslag aan de Vitrite Works, het bijna geregeld stop zetten der meelfabriek, en de slapte bij de ijzergieterij1 en de pianofabriek en ontslag bij den Hout handel van Alberts. Toen de orgeorganiseerden bij het burg1 armbestuur kwalmiem, werd hun toestand moeilijk, want wilden zij alsnog lid eenei organisatie worden, dian hield de uitkee ring van het B- A. op en konden zij uit de werkloozehkas nog niet trekken Er is toen door heit steuncomité een tus- schemnaatreigel toegepast door hen te geven, wat zij van het B- A. kregen en bovendien fl voor contributie van de vakvereeniging. Van de f6 kan men ech ter niet leven. Voor de kleermakers kwaimt nog de moeilijkheid, dat hun organisa tie niet meer bij de werkloesheidsverzeke. ring was aangesloten om financieele re denen. Thans kamende tot de nieuwe regeling, die volgende week in werking treedt, wijst spr. er op, dat deze voor een groot gedeelte eigen hulp van de arbeiders tot grondslag hééft. Vooral krijgen de orga nisaties er meer werk door. De onge organiseerden k r ij g e n tot Mei 1927 gelegenheid, dus nog bijna 6 maanden, oml zich aan te slui- t e n. Het is de eerste plicht der arbeiders, vooTal nu, te zorgen verzekerd te zijn. Het is hun plicht tegenover hun gezin. Spr. ging nu de nieuwei regeling artikels- gewijze na. Art. 1, dat inhoudt dat voor steun in aanmerking kamlen, dei uitgetrokkenen, zij, die nog geen recht hebben op1 uitkee- ring uit de kassen en de onverzekerden, vroeg volgens spr. geen nadere toelich ting. Art. 2, dat voorschrijft dat ieder geval op zichzelf moet worden beschouwd en niemand aan deizei regeling eeniig recht op ondersteuning kan ontleenen, werd door spr. nog eens krachtig onderstreept. Rekening wordt gehouden met eventueele andere inkomsten en ook met de vraag of de betrokken© al of niet volwaardig arbeider is. Art. 3, dat omschrijft wiei kostwinner is, werd niet toegelicht, doch wel art. 4, dat voorschrijft dat men buiten zijn wil alleenstaand persoon is geworden. Zoo zou bijv. een inwonend kind, dat geen steun kan krijgen, alleen kunnen gaan wonen. Het eerste deel van ajrt. 5 geeft voor schriften over de verplichte inschrijving bij de arbeidsbeurs, wat volgens spr. te vens noodig is om bet gezinsinkomai te kunnen nagaan. Het tweede deel zegt dat iedere werklooze verplicht is aangebo den werk, waarvoor hij lichamelijk ge schikt is en waarvoor hem een gangbaar loon wordt geboden, te aanvaarden. Art 6 bevat voornamelijk het bedrag van den steun zooals het door den raad op 27 October is vastgesteld, maar verder ook, dat men minstens 52 weken in de stad moet wonen en aldaar niet-werkloos zijn gekomen, zulks om te voorkomen, dat personen van de buitengemeenten zich hier vestigen iri de hoop, zoo steun te krijgen. De overige artikelen bevatten o.a. nog bepalingen, dat van de inkomsten van den steunaanvrager zelf twee derde en van de leden van diens gezin de helft in mindering wordt gebracht op zijn steun, dat slechts een lid van het gezin voor steun in aanmerking kan komen, dat de steunbedragen worden vastgesteld door de „Commissie voor Steonverleening" of een uit haar midden aan te wijzen z.g.n. „kleine commissie". Dat onverzekerden en niet-rechthebhenden 6 wachtdagen moeten doormaken, wat spr. billijk acht, omdat ook werkloozen, die verzekerd zijn, dit moeten doen. Ook wordt bepaald, dat de steun met f 2 per week wordt verminderd voor ben, die niet kunnen aantoonen, dat zij de laatste twee jaren minstens 78 dagen gewerkt hebben; dat geen ondersteuning wordt verleend aan werklooze arbeiders, die den ,65-jarigen' leeftijd hebben bereikt. Van meer beteekenis is art. 12, dat en scheen de zaken over het algemeen wat donker in te zien. Men kon het ook niet anders verwachten. Hij moet den tijd hebben, om het eenigszins te boven te komen," ging Grey onsamenhangend voort, want hij was geheel van zijn stuk gebracht. Mary deed alsof zij het laatste gedeelte zijner woorden niet gehoord had; en toch scheen elk woord, als in haar hart ge grift. „Uit zijn doen, sliep slecht, zag alles donker in. O, Bertie, Bertie I" Maar zij liet haar smart niet merken. „Is hij nog bij u?" vroeg zij bedaard. „O, neen," antwoordde Grey; „hij if gisteren naar Stoneyhurst vertrokken. Sir Charles heeft hem getelegrafeerd. Ralph is weer ziek; er is zelfs sprake van, dat zij dezen zomer buitenslands zullen gaan naar Davos of Erigadine." „O, dat zal hem goed doen; het zal Ralph zeer veel goed doen." Maar Grey wist heel goed, dat zij Ralph niet bedoelde. Toen veranderde zij van onderwerp, maar niet al te plotseling, en begon over Dollie en haar moeder te spreken, en hoe zij hoopte, dat zij eens bij haar te Crome zouden komen, als de dagen langer werden en de lentebloemen bloeiden. En hoe het kwam wist Grey nooit te vertellen, maar terwijl zij verder praatten vertelde hij er Marv alles van hoe hij van haar vriendin was gaan houden, en hoe onver- bepaalt, dat hoogstens gedurende 26 weken in één kalenderjaar ondersteuning wordt verleend, wat voor transport-arbei ders 13 weken is, terwijl kleerhiakers tusschen 15 November en 15 Maart steun erlangen. Zij, die 3 jaar achtereen telken' jare ten volle gedurende die termijnen' ondersteuning genoten, worden naar het B. A. verwezen. De spreker stond bij dit art. iets langer stil en wees er op, dat 26 weken niet zoolang is als het lijkt, want men heeft toch eerst uit een werk- loozenkas getrokken en af en toe vindt men toch weer wel eens werk, al is het maar lijdelijk. De regeling moet zich zoo veel mogelijk bij den jjestaanden toe stand aansluiten. Het geldt hier ook een' groote verantwoordelijkheid voor de vak vereenigingen. Het yerdere van het reglement loopt over de controle vanwege het bestuur en de organisaties en over de redenen waar om de steun kan ophouden. Aan 'het einde van de mededeelingen over deze regeling wees spr. er op, dat men toch voor alles moet trachten werk te vin den. (Applaus.) De regeling kan z.i. met die van andere gemeenten gerust vergeleken worden. Uit- keeren van vol loon bij werkloosheid is een utopie, er moet een prikkel blijven' om aan het werk te gaan en men mioet niet vergeten, dat al het geld voor den steun moet komen uit de belastingen waaraan ook de arbeidersklasse betaalt. Spr. gaat nu na wat de werkloosheid- bestrijding aan de gemeente kost. Dit jaar is dit reeds f 23.500 voor werkver schaffing, f 20.000 voor steun en f15000 Burgerlijk armbestuur is totaal f55.500, ,of een achtste van den H. -O. ad f 425.000 A|s men de uitkeeringen door het B. A. aan behoeftigen ad 180.000 er nog bij1 telt, tvordt het één derde van den H.O. Spr. zegt, dat er een grens is, wat kan worden betaald, al heeft de werk looze zeker recht op steun en ïs het een gemeenschapsplicht de slachtoffert der samenleving te lielpen. Maar waar de ondersteuning alleen op de gemeenten rust, betalen velen in de buitengemeenten ■er niets aan en wordt alleen gesteund, waar de democratie ver genoeg is door gedrongen. Maar ook de werkgevers moes ten betalen en spr. wijst op de Vitrite Works, die weer nul op het request gaf, het is een schande, dat zulk een lichaam' niets betaalt. Er worden 150 tot 200 personen ontslagen, en toch krijgen de aandeelhouders vette dividenden, wel een' bewijs, dat er toch iets niet. goed zit. Er moet nu eindelijk toch èens een wet komen, die de werkgevers verplicht, mede te betalen aan de werkloosheidsverzeke ring en daarnaast de gemeenschap. Nu zendt men de arbeiders weg en heeft men ze weer noodig, dan roept men ze maar weer terug. Met de meelfabriek' heeft men getracht tot een wachtgeldrege ling te komen, waarvan volgende week, bij' het stopzetten van de fabriek, <de in voering te wachten staat, als de directie teekent. Alle gehuwde werklieden, die ont slagen worden krijgen dan f 15 per week hiervan betaalt de directie dan f7.50 en het rijk en de gemeente samen de andere' helft. De rijksdienst heeft ex echter nog, bezwaar tegen, dat vélen niet-gaorgani- seerd zijn bij de Meelfabriek. Door be middeling van het gemeentebestuur is toegezegd op te wekken tot organisatie. De regeling duurt voorloopig maar tot 31 December en zijn er dan nog niet ge noeg aangesloten, dan is het de, vraag, of het rijk er mede voort zal gaan. De betrokkenen dienen zich nog deze week te organiseeren, daar zij anders werkloos zijn geworden en niet meer worden aan genomen. Spr. wijst er dan op, dat bij het maken van buizen de daarbij wer kende arbeiders, ofschoon zij zich nog nooit met cementwerk hadden bezig ge houden, getoond hebben wat te kunnen presteeren. Verder wordt bij aanbeste dingen steeds als voorwaarde gesteld, dat Middelburgsche arbeiders voor moeten gaan. De werkverschaffing kan echter maar ten deele in de behoefte aan werk! voorzien en dan nog slechts met 6 week- sche ploegen. Voor het voorjaar wordt getracht mpt steun van het rijk grootere werken te doen uitvoeren. Spr verklaart zich gaarne 'tereid zoo gewenscht nog meer inlichtingen te geven, maar hoopte in het beknopte overzicht duidelijk te biddelijk Dollie geweest was; en nog vele dingen, die hij gedacht had nooit aan iemand te zullen zeggen, maar die hem onwillekeurig werden ontlokt door eene gevoelige snaar, die hij in de stem van Mary hoorde trillen. Mary verborg hem niet hoeveel belang zij in zijne vertrouwelijke mededeeling stel de. Zij legde het schermpje neer, zoodat hij nu haar gelaat kon zien; hare oogen stonden treurig, maar zeer vriendelijk. „Ik dank u, dat gij mij dit verteld hebt," zeide zij, toen hij zweeg. „Lieve Dollie! hoe kondt gij anders doen, dan van haar houden; wat is gij lief en onschuldig. Nu moet ge mij hierover verder blijven vertellen, Grey, juist alsof ik uw eigen zuster was." Toen Ibeefden haar lip pen even, want had zij niet gehoopt zijn zuster te zullen worden? „En als zij te Crome komt, moet. gij ook komen en alles no,g eens over doen, en ik zal u helpen, en wij zullen u allen helpen. Stil daar is Janet, nu kunnen wij: hierover niet meer spreken." En toen de jonge man haar dankbaar aankeek, stak zij; hem zwijgend haar hand toe, en ging: toen haar schoonzuster tegemoet. HOOFDSTUK XXVII. Crome Park. Het was bij het schemerlicht van een winternamiddag in December, dat Mary Het openbaar onderwijs is overal aan' het aftakelen. Door De Standaard werd dezer dagen uitgerekend dat in 1921 het aantal leerlingen der openbare scholen dat der bijzondere scholen met 81.700 overtrof, welk cijfer in 1923 was gedaald tot 7106. Vermoedelijk zijn nu de rollen omgekeerd en hebben de bijzondere scholen' pl.m. 100.000 leerlingen méér dan de open bare. Geen wonder, dat de voorstanders van de openbare school zich gaan' roeren. Zoo las ik in een der bladen dat de afdeeling van „Volksonderwijs" te Oostburg die zes jaren heeft ge slapen, nu weer in actie is ge komen, en binnenkort zelfs een open bare vergadering zal houden om de be langen der openbare school te bepleiten'. Ik wijs hierop, omdat er heel wat voor standers van bijzonder onderwijs zijn, die' meenen, dat zij nu wel eens eenige jaren kunnen gaan slapen. Laten we echter oppassen. Onze scholen hebben niet alleen recht op onze warme belangstelling, maar ze hebben er ook behoefte aan'. Daarom: weg met de slaapmutsen. OPMERKER. zijn geweest. (Applaus). Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting. Sc hip gezonken. Zaterdagnacht is in de Noord het met 82 ton aard appelen geladen tjalkschip „De Twee Ge broeders" uit Stavenisse aangevaren en' gezonken. Schipper Dane, die zich met zijn vrouw en vijf kinderen reeds ter ruste had begeven, voelde plotseling eert schok, De motorboot „Tijdstroom", was, door de duisternis misleid, op de tjalk geloopen. Schipper Dane, die haastig aan' dek kwam, bemerkte aanstonds, dat zijn' schip niet 'meer drijvende te houden was en had nog juist den tijd, zijn vrouw en kinderen te redden. Schoondijke. Alhier kwam een voertuig met de tram in botsing. Toen de uit Schoondijke vertrokken tram den overweg Statendijk naderde, reed in dezelfde rich ting een ledige bietenwagen, getrokken door 2 paarden, bestuurd door een 16- jarigen jongen. Op dat tijdstip kwam uit de tegenovergestelde richting een auto bus, waarvoor de jongen met den wagen naar de zijde der tramrails uitweek. Nu schijnt, hetzij door minder gemakkelijk bestuurbaar zijn van den wagen met kor ten dissel, of door het schrikken der paarden van de stoomfluit der locomo tief de wagen te dicht bij de rails ge komen te zijn, althans de wagen' werd door de locomotief getroffen en gedeelte lijk vernield. De paarden sloegen op hoï en sleurden den geleider aan' de teugels een eindweegs voort. Deze werd licht gewond. (Tern. Crt.) Z ij n vader vermoord. In de Belgische gemeente Calmpthout, dicht bij de Nederlandsche grens, heeft een 20- jarige jongen zijn vader, die zich door gaans aan drankmisbruik schuldig maakte, in eeu twist met bijlslagen gedood. De jongen is gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Antwerpen gesteld. Hef „D. v. N.-Br." verneemt dé vol gende bijzonderheden over dit vreeselijk drama Zekere Alois van Hoydonck, die, zoo men zegt niet onverdiend doorging voor een onverbeterlijk dronkaard, kwam deer lijk beschonken thuis, in de Achterbroeck- straat. Zijn vrouw en' zijn twintigjarige zoon moesten zich enkele min of meer scherpe opmerkingen hebben gepermiteerd over 's mans droevige kwaal, waarop Van Iloydonk woedend met de vuist op tafel beukte, zijn zoon toeschreeuwend dat hij alleen de baas was en dat, wat hij deed maar voor lief moest worden genomen. De jonge van Hoydonk ontstak bij die woorden in een ware razernij. Hij greep een bijltje, dat vlak bij de band lag, en kloofde er vaders schedel mee. Terwijl de vrouw radeloos de straat op liep, zonk het voor het eerst haar nieuw tehuis zag. Na een kleine aarzeling had Mr St. John haar plan goedgekeurd. De kinderen waren met vele vermaningen onder de hoede van Biddy achtergelaten. Hij en zijn vrouw keken verscheidene malen om, teneinde een laatsten blik te werpen op de vijf hoofdjes, die voor het venster in „va ders studeerkamer" stonden. Lettice was gelukkig gemaakt door een extra kus en een paar afscheidswoorden van haar moe der. „Denk er aan, ik vertrouw u, Lettice; wees verstandig en zorg in mijne plaats voor uwe zusjes." Het was nog vroeg, toen zij aan. het kleine dorpsstation aankwamen. Een oude barouchette met een paar mooie vossen wachtte hen. Toen Janet zich achterover in de kussens liet vallen, keek zij met wanhoop naar de ietwat verkleurde be kleeding. „Gij zult alles wel niet in zeer goe den staat vinden", sprak zij zich tot Mary richtend. „Toen ik hier den vorigen keer was, merkte ik op, dat de rijtuigen opge maakt moeten worden. Gij moet denken, het is reeds zoo lang: geleden, sedert Mrs Reid op Crome woonde. Een gedeelte van de meubels ziet er ook treurig uit. Gij zult overvloed van werk vinden gedurende de eerste maanden." (Wordt vervolgd-).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5