Stalen-Qeneraal. Harde Baard II ie l8Ftsl8M$. iiieFwijs, fiaapl ifestws Visscherijen. De minister zal medewerken om her opening te bevorderen van bet internatio nale overleg ten aanzien van de maatrege len tegen overbevisscbing van de Noord zee. Medegedeeld wordt boe de Nederland- sclie regeering met de Duitsche besprekin gen beeft gevoerd, inzake de verontreini ging van bet Rijnwater; nadere onderhan delingen moeten nog volgen. Eveneens worden mededeelingen gedaan betreffende de maatregelen tot bevordering der zalm teelt. Tweede Kamer. Het verdrag met België. De Tweede Kamer beeft gisteren de be handeling van het verdrag met België voortgezet. Tot een beslissing is bet nog niet geko men. En de onzekerheid omtrent het lot van bet verdrag is nog even groot als een week geleden. Werd de vorige week gemeld dat Minis ter van Karnebeek verschillende Kamer leden zou hebben „bekeerd", bij de giste ren gehouden redevoeringen is daarvan niet veel gebleken. Zes tegenstanders voerden bet woord en geen van ben bleek door den Minister van ongelijk overtuigd. De beer L o v i n k (G. H.) verklaarde bet niet met zijn geweten overeen te kun nen brengen mede te werken tot bet gra ven van bet kanaal Antwerpen-Moerdijk. De beer K r ij g e r (G. H.) betoogde dat bet verdrag ingaat tegen bet Nederlandscb belang. De beer Brautigam (S.D.A.P.) zeide niet overtuigd te zijn door den Minister. Hij acht verwerping van bet tractaat slecht, maap aanneming nog veel slechter. De beer Kersten (S. G.) verklaarde dat zijn bezwaren tegen bet verdrag zoo wel ten opzichte van de souvereiniteits- kwestie als wat betreft de kanalen en bet loodswezen zijn blijven bestaan. De beer Knottenbelt (V. B.) was van meening, dat aanneming van bet trac taat, dat bij een ramp acht voor het land, onze verhouding tot België eer zal scha den dan bevorderen. Hij kondigde aan dat een motie zal wor den ingediend om nieuwe onderhandelin gen mogelijk te maken. De beer Tilanus (C. H.) tenslotte be toogde dat dit verdrag de kiem bevat van bet niet erkennen van Nederlands souve- reiniteit. Hoe zal het gaan? Omtrent de vraag wat er met bet ver drag zal gebeuren schrijft de „M aas bod e": Bekend is bet, dat voor de stemming zooveel mogelijk leden aanwezig zullen zijn. Ook zij, waarvan bet bekend is, dat ze tegenstander zijn en die nu, door ziekte verhinderd, de zittingen niet kunnen bij wonen, zullen naar bet Binnenhof worden gebracht. Vóór bet echter zoover is, zal beden door den beer Marcbant nog een motie worden ingediend en verdedigd. De motie, die ge steund wordt door tegenstanders uit vele fracties, stelt voor de beraadslagingen te schorsen, met bet doel nieuwe onderhan delingen met de Belgen te openen. Het tractaat is, zooals de beer Knottenbelt in een vooruitlooper op de toelichting van de motie verklaarde, niet goed doordacht en de redactie beeft op vele plaatsen ver duidelijking noodig. Of bet debat naar aanleiding van deze motie weer heropend zal moeten worden, dient te worden afge wacht. Naar onze meening is bet echter niet noodig, want al is de motie niet steeds een onderwerp geweest van bet de bat, de strekking daarvan is voortdurend besproken. Hierdoor is nu reeds met zekerheid te zeggen, dat de minister deze motie onaan nemelijk zal verklaren, want tot det ope nen van nieuwe onderhandelingen in dit stadium is bij niet bereid. Het gevolg van bet aannemen van deze motie zal zijn dat minister van Karnebeek weggaat, dat bet tractaat onafgedaan blijft liggen en dat er gezocht moet worden naar een bewinds man, die bereid is een poging te doen tot heropening der onderhandelingen. Als de debatten beden niet worden ge rekt, kan deze dag de beslissing brengen. Zekerheid daarover bestaat echter niet. De strijd zal door de tegenstanders tot bet uiterste worden volgehouden. Het „Vaderlan d" gaf de volgende toekomstbeschouwingen Op den voorgrond stellende, dat veran dering in de stemmenverhouding nog altijd mogelijk is, zal het den lezer waarschijn lijk interesseeren, boe men gisteren in de Kamer over de kansen van bet Verdrag dacht en rekende. Welnu, de tegenstanders rekenen op: 11 (alle cbristelijk-bistori- schen, 8 Vrijbeidsbonders (alle 9, indien ook mr Dresselhuys mocht kunnen komen, hetgeen gisteren ernstig betwijfeld werd), 7 (alle) Vrijz.-Democraten, 10 S.D.A.P.'ers {van de 24), de Communist, de Plattelan- dersbonder, de Hervormd-Gereformeerde en de twee Staatkundig-Gereformeerden. Te zamen 41, ongerekend de Anti-rev. en ïtoomsch-Katholieke groepen (mr Arts ,van de R.-Kath. Volkspartij moet voor stander zijn). Neemt men nu in aanmer king, dat er waarschijnlijk drie of zier zie ken D zullen zijn, zoodat er dus 97 of 96 Stemmen kunnen worden uitgebracht, dan zouden er dus 49 of 48 stemmen tegen 1) De beeren Dresselhuys, van Voorst tot Voorst, Scheurer en Schouten, welke laat ste echter misschien nog komt (tegen) stemmen. moeten zijn om bet Verdrag te doen vallen. Zullen de Anti-revolutionairen en Katho lieken de ontbrekende 8 of 7 stemmen op leveren? Wij weten bet niet. Er gingen daaromtrent pessimistische geruchten, doch wie kan met zekerheid zeggen, dat niet eenige weifelaars, die na de ministeri- eele rede naar pro overhelden, naar con tra zullen terugvallen, als zij de krachtige aanvallen op het betoog van minister van Karnebeek zullen hebben gehoord. Het beste lijkt onder deze omstandigheden zijn ongeduld nog even te bedwingen! De militaire ongeregeldheden. In de avondvergadering werden de in terpellaties over de militaire ongeregeld heden Voortgezet. De heeren interpellanten waren natuur lijk niet tevreden gestold. Door den heer L. de Visser (Com.) werd de volgende motie ingediend: „De Kamer, van oordeel, dat de inci denten, die zich bij herhaling in bet leger voordoen, mede een gevolg zijn van het niet nakomen van de beloften, door de Regeering in 1918 gedaan, met hand having van de herhalingsoefeningen en de politie-troepen; keurt af het optreden van den commandant van het veldleger, den heer Muller Massis, benevens van die officieren, die zoodanig gevolg aan de voorschriften hebben gegeven, neergelegd in d,e legerorders van medio Septem ber j.l,, dat de incidenten te Assen er het gevolg van waren; verzoekt de regeering afschaffing der herhalingsoefeningen, opheffing der poli- tie-troepen en onmiddellijke invrijheid stelling, resp. ontslag van vervolging van hen, 'die tengevolge van de incidenten worden vervolgd, gaat over tot de orde van den dag." Ook de heer Ter Daan (S.D.A.P.) kwam met een motie van den volgenden inhoud „De Kamer, van oordeel, dat een com missie moet worden ingesteld, teneinde op onpartijdige wijze te onderzoeken de oorzaak en bet verloop van d.e ongeregeld heden in het leger yoorgekomen bij de herhalingsoefeningen in 1926, gaat over tot de orde van den dag". Verd,er voerden over deze kwestie nog het woord de heeren van Rappard (V. B.), .die de sociaal-democraten indirect verantwoordelijk stelde voor het-gebeurde te Assen, Deckers (R.-K.), 3e Visser (C.- H.), Duymaer van Twist (A.-R.), Kers ten (S.-G.) Albania (S.D.A.P.), J. J. C. van Dijk (A.-R.) en Marchant (V.-D.) Wij vermelden hieromtrent alleen, dat de heer Albarda erkend^, dat er eenig ver band tusschen de ontwapeningsbeweging en de relletjes is geweest. De interpellatie zal waarschijnlijk van avond worden afgedaan. Bij het scheren van de meest harde en stugge baard geen last van stuk gaan of schrijnen der huid, indien nsen vóór het inzeepon de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 3Q, Tube 80 ct. PUÜOL i Motorschip „Van H e u t s z". j Het door de Koninklijke Maatschappij „De j Schelde" voor rekening van de Koninklijke j Paketvaart Maatschappij gebouwde mo- j tor schip „Van Heutsz" heeft op 8 Novem- j her 1926 met gunstig gevolg den proef- i tocht gehouden van Vlissingen naar Am- j sterdam. De gecontracteerde vaartsnelheid I van 13 Vi knoop werd ruimschoots over- j schreden. Dit vracht- en passagiersschip is be- j stemd voor de Chinalijn van de K. P. M. De hoofdafmetingen zijn: lengte 390'0", t breedte 52'0", holte 27'6", waterverplaat sing bij een diepgang van 20'0" 8050 tons. In 't middendekhuis op tentdek zijn de eetsalons en hutten voor de 1ste en 2de klasse passagiers ondergebracht, benevens het verblijf van den dokter. De deksalon der 1ste klasse bevindt zich op het pro menadedek. De betimmering van 1ste klas se deksalon en eetsalon is ontworpen door de firma Allan Go., en uitgevoerd dooi de Kon. Mij. „De Schelde"; de geheele ver dere betimmering geschiedde naar ontwer pen van de Kon. Mij. „De Schelde". Op het ruime promenadedek bevinden zich het station voor draadlooze telegrafie, hene vens ruime hutten voor machinisten en electriciens, en de eetzaal van officieren en machinisten. De hutten voor kapitein en officieren bevinden zich op het sloependek. Het kunstmatig geventileerde tusschendek biedt ruimte voor een groot aantal tus- schendekspassagiers. Het schip is electrisch verlicht, en de dekhulpwerktuigen als lieren, ankei'lier en stuurmachine worden geheel electrisch ge dreven. De voortstuwing geschiedt door 2 Schel- de-Sulzer-tweetakt hoofddieselmotoren. Iedere hoofddieselmotor heeft 6 cylinders; het gezamenlijk vermogen bedraagt 3400 As PK bij ca. 100 omw. per min. De „Van Heutsz" is ontworpen door en gebouwd onder toezicht van het In genieursbureau voor Scheepsbouw M. A. Gornelissen, en geclassificeerd in de hoog ste klasse van Bureau Veritas; de bouw der machine-installatie geschiedde onder toezicht van den Techn. Dienst der K.P.M. Verplaatst met ingang van 10 No vember a.s. de besteller J. AV. de Vries van het postkantoor te Rotterdam naar het post- en telegraafkantoor te AGissin- gen. Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: C. van de Ven, rijwielhandelaar te Middelburg, Lange Sin- gelstraat. Goes. De abattoir-kwestie. Gis teravond heeft op uitnoodiging van de slagersvereeniging alhier, de heer Cuy- per, leider der slagers-vaKSchool te Bilt- hoven in het Schuttershof gesproken over de slachthuiskwestie te Goes. Er was tamelijk veel belangstelling; o.m. van den burgemeester en verscheidene raads leden. Nadat de voorzitter der slagersvereeni ging, de heer Melse een inleidend woord had gesproken, verleende hij het woord aan den heer Cuyper, die er zich over verwonderde, dat hier een abattoir-kwes tie was, daar de slagers bereid zijn, aan de wettelijke verlangens te voldoen en de regeering geen slachthuis eischt. De kwestie ware terug te brengen tot de vraag: is het uit hygiënisch oogpunt nood zakelijk, en die vraag durft spr. volmon dig ontkennend beantwoorden. Dat het hoofd van den keuringsdienst voor een abattoir is, valt te begrijpen, daar zijn functie er gemakkelijker door uit te oefenen is, maar een jjemeeinte- bestuur moet rekening honden met. de groote schaduwzijde van zoo'n inrichting; als zijnde: enorme kosten en veel last en zorg voor de slagers. Bovendien is naar spr. meenkbg een abattoir in een plaats 'als Goes niet rendabel te beheeren. Het lijkt spr. lieel logisch, dat de slagers in Goes tegen een abattoir ageeren; de vrij heidsbeknotting is groot en ook tegen liet plan zelf hebben zij terecht beden kingen. Spr. kan het met de slagers niet be grijpen, dat de bouwkosten voor liet slachthuis met koelhuis op f 55.000 ge raamd zijn, terwijl de kosten op andere plaatsen voor de uitvoering van een gelijk plan, tweemaal liooger waren. Toen spr. het 'bouwplan van het Goes- sche abattoir eens goed bekeek, kwam hü, tot de overtuiging dat de inrichting niets anders dan ellende kan geven, zoo ongerieflijk zal het worden. Na nogmaals te kennen hebben gegeven, dat de volksgezondheid niet in gevaar zal worden gebracht door liet uitblijven van een abattoir, weidt spr. in den b.reede uit over de onvolkomenheid van het ont worpen abattoir met zijn beperkte hallen en het gemis van laboratorium en steri lisator. AAranneer het gemeentebestuur een abat toir wil, dat het dan voor een behoorlijke inrichting zorge! Dat zal echter een f 150.000 kosten. Wilde men het dan ren dabel maken, dan zullen de slachtrech- ten enorm moeten worden opgeschroefd en de vleeschprijzen stijgen. Spr. schetst de niet zeer prettige er varingen, die de slagers in Baarn, Leeuwarden en vele andere plaatsen met een abattoir hebben opgedaan. Geestig behandelt Spr. het stok paardje exportslagerij, dat in iedere plaats die een abattoir wil, bereden wordt. Ver-volgens neemt spr. de exploitatie rekening van het Goessche abattoir on der handen; het is hem b.v. een raadsel hoe men één knecht, met een arbeid van 8 uur, de geheele inrichting wil laten verzorgen; in een koelhuis, met een in werking zijnde machine, is altijd toezicht noodig. Het verheugt spr., dat het gemeente bestuur de slagers niet voor een voldon gen feit stelde, maar eerst de beden kingen van de vakmenschen wilde hoe ren; dit steekt gunstig af bij hetgeen in andere plaatsen .gebeurde. Na onomwon den verklaard te .hebben dat een abat toir in Goes geen zin heeft, geeft spr. gelegenheid tot het stellen van vragen. Be heer Van Baak bestrijdt de mee ning van den heer Cuyper, dat hij als hoofd van den keuringsdienst, uit ge makzucht vóór een abattoir is. Bij da gc-meente heeft nooit het idee voorgezeten om voor den export te werken. Een laboratorium kan wel in dei zitkamer Van den keurmeester worden ingericht en ecin sterilisator is te grootsteedsch. De slachtplaats wordt hier groot genoeg om 10 runderen per dag te slachten; gaarne ver nam hij wat precies de fouten zijn van het Goesche abattoir. E© heer Rothuizen zegt, dat bij de plannen voor het slachthuis de economie voorzat, het is voordceliger één slacht huis te maken, dan 16 slagers hun werk plaatsen te laten ombouwen. Spr. gelooft nic-t dat f 150-000 noodig is voor een goed abattoir (in Borculo was f 35-000 genoeg) en zegt voorts, dat de raining hier door de gemeente goed berekend is. In Doetincbem is gebleken dat één man voor de bediening voldoende is. De- hoer Simons vraagt hoeveel liet kost wanneer de slagers zelf hun slagerijen behoorlijk inrichten. De heer Guypers zegt, dat een ge meente. nooit den plicht heeft terwille van de economie een bedrijf uit te gaan voe ren, indien de betrokkenen dat niet ver langen en zelf willen doen. Bovendien; als alle slagers hun slagerijen naar de eischen der wet inrichten, kost dit f23.000 en hun exploitatie is per jaar ook goedkooper dan die van de gemeente; het economisch voorwendsel vervalt dus. Het verwijt van gemakzucht heeft spr. niet gebruikt, wel heeft hij opgemerkt, dat de taak van den keurder gemakkelijker wordt. De geprojecteerde afmeting, 8 506.80 M. van de slachtplaats in het Goesche abattoir is beslist te klein voor do rede lijke ©ischen der slagers. Is het gemeente bestuur met zoo'n onvoldoende inrichting tevreden, dan is zeer zeker geen Ï150-000 noodig; maai' 'tis de vraag of het een ideaal is. In Borculo kon de gemeente een oude exportslagerij overnemen; van daar dat men goedkoop uit was. De wonderbare „ééne man te Doetin cbem", heeft geen koelhuis na te loopen, vandaar dat hij zijn werk soms alleen af kan. Resnmeerend zegt spr. nog eens, dat terwille van de economie of de hygiëne, Goes geen slachthuis noodig heeft en dat het geprojecteerde abattoir .veel te klein is opgezet. D,e heer Simons vraagt of liet waar is, dat de stalruimte te klein is. Hij heeft ook gehoord, dat het Norton-water, wat men voor het koelhuis wil gebruiken, dooi' zijn brakheid de installatie zal be derven. De heer Rothuizen bestrijdt het dat de. stalrugnte te klein is; het Nortonwater is inderdaad brak, maar men zal een bij zondere installatie aanschaffen, die dat euvel kan verhelpen. Ir. v. Poelgeest merkt op, dat het ont worpen abattoir hem juist bekoort, door zijii soberheid en eenvoud; hij gelooft ook niet, dat voor f23.000 de slagerijen ver bouwd kunnen worden; in elk geval zullen ze dan -primitief worden en dan be grijpt spr. niet, dat dei lieer Guyp'er aan de gemeente zulke hooge eischen stelt. D;e heer Ciuyper is o-vertwgd, dat inder daad voor f23000 de siagerijen in orde zijn te brengen, en wat de hooge eischen betreft; wanneer een gemeente halar inge zetenen van een groot stuk vrijheid be rooft, wanneer zij de slagers liet onmoge lijk maakt, dat ze kunnen slachten waar zij willen en wanneer zij willen, dan mo gen die gedupeerden toch wel verlangen, dat men hun een vergoeding daarvoor geeft, in den vorm van een geriefelijke inrichting. De lieer Blokpoel deelt mee, de vo rige week in Bodegraven het daar ge bouwde nieuwe abattoir te hebben ge zien, dat even groot is als dat, wat men hier wil bouwen ©n zon3er koelhuis f55.000 gekost heeft. D« directeur van het abattoir aldaar zei ronduit, dat men in Goes met cijfers goochelde, indien men beweerde, voor de genoemde som, een abattoir met hoel- liuis te kunnen bouwen. Deze ambtenaar gaf volmondig toe, dat bet slachthuis voor do slagers veel bezwaren %af (al werd er lang niet zooveel vee geslacht als hier) maar, zoo zeilde hij, de slagers hebben er zelf om gevraagd, dus .ze mioe- ten de lasten dan maar voor lief nemen. Hier in Goes, vervolgde spr., is het ge heel anders. Die slagers vragen er niet om; ze willen hun slagerijen op eigen kosten laten verbouwen, en de twee, die dat niet kunnen betalen, zullen do-or hun collega's worden geholpen. Voor f23.000 is alles dik in orde te krijgen. De model inrichting van spr. kost f2800 en in gehore betaalde een collega voor een nieuwe behoorlijke slachtplaats f1100- (Applaus.) De heer de Afriendt zegt, dat evenals voor andere vakken, de autoriteiten best kunnen zorgen, dat de hygiëne wordt na geleefd hij de slagers, zonder dat de ge meente dat bedrijf zelf ter hand gaat ne men. Eenige opmerkingen in gelijken zin wor den nog geimaakt, waarna de voorzitter met ©en woord van dank de geanimeerde 'vergadering sloot. Heinkenszand. Bij het in,deze gemeente zeer veel voorkomende mond- en klauw zeer is thans bij den kleinlandbouwer L. vlekziekte onder de varkens geconstateerd. (Dit bericht plaatsen wij ditmaal, om dat het hier het eerste geval van deze ziekte in deze gemeente betreft. Aferdere berichten kunnen wij niet opnemen. Red.) Ellewoutsdijk- In dank ontvangen voor de wijkverpleging f 2.50 uit Driewegen. IPTQ Rl ITAMHCDC Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Opheusden I. Kievit te Baarn; te Bergsckenliock L. G. Bruijn te Oene. Aangenomen naar Papendrecht M. Ottevan- ger te Sluipwijk; naar Kortgene A. M, v. d. Most van Spijk te Opwierda. Bedankt vooi Roodeschool O. S. Jellema. te St.-Anna Parochie; voor Nieuw.Loos- drecht AV. M. A. Kalkman te Werkendam; voor Kamperland A. M. v. d. Most van Spijk te Opwierda. Geref. Kerken. Tweetal te Emmen J. H. Binnema te Kiel- windeweer en K. v. d. Veen te Schildwolde; te Nieuwlande T. Plomp, cand. te Rui- nerwold en II. Smit, cand. te Nieuw-Weer. dinge; te Koog-Zaandijk W. Seinen te Op. perdoes en H. de Zwart te Twtjzel. Beroepen te Apeldoorn J. G. Feenstra te Scheveningen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Haarlem L. v. d. Molen te Zierikzee en G. Salomons te Amersfoort. Bedankt voor Werkendam door J. B. G. Croes te Bussuni-Naarden. Zondag was voor de Geiref. Kerk te Burum een blijde dag. Ds I. K. AVes- sels, uit Veiere overgekomen, werd des morgens door zijn schoonvader Ds R. J. v. d. Veen nit Goes, tot zijn ambts werk ingeleid met een schoone prediking over Rom. 10:15. Hij sprak daarbij le van de liefelijke boodschap; die de pre dikers van bef Evangelie mochten bren gen, 2ei over de' gezonden dienaren, die tot het brengen van die boodschap wa ren geroepen, 3e. over begenadigde hoor ders, die die boodschap ontvingen. Na de bevestiging zong de gemeente Ds AVes- sels too Ps. 134:3. Des namiddags deed deze zijn intrede, predikende over 2 Petr. 1:19. Hij sprak over de beteekenis van liet profetisch woord voor de gemeente van Christus, en ontwikkelde daarbij deze drie gedachten; le. het profetische AVoord is onwrikbaar vast, 2e het heeft een heilrijke werking, 3e. het wordt een maal volkomen vervuld. Aan het eind van den dienst richtte hij zich met een persoonlijk woord tot zijn schoonvader, ds v. d. Veen, tot kerkeraad en gemeente, tot ds v. Loo als vertegenwoordiger van de classis en tot de burgerlijke over heid. Daarna sprak ouderling Sikkema na mens kerkeraad en gemeente een hartelijk woord van welkom, .en ds v. Loo eveneens namens de classis. De kerk was beide malen vol. !r f «Ijgj Conferentie voor Inwendige Zending. De jaarlijkse he Conferentie voor Inwendige Zending, uitgaande van den Cen traal Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Philanthropische Inrichtingen, zal D.V. in 19*27 niet als gewoonlijk te Doetinchem, maar te Lunteren worden gehouden en wel van 1114 Juli. Nu Ruimzicht in 1927 de Conferentie niet ontvangen kan, is Lunteren gekozen, in de hoop, dat ook de jongere generaties, voor wie Lunteren zulk een goe den klank heeft, zich te eerder bij deze Conferentie zullen aansluiten. Het ligt in de bedoeling allerlei onderwerpen, op het eerste Continentaal Congres behandeld, nader in studie te nemen. Souburg. Met ingang van 1 Jan. a.s. is benoemd tot onderwijzer aah de Mar- nilx-school de heer P. AV. J. Steinz te Middelburg. Gestaagd aan de Universiteit te Utrecht voor cand. ex. theologie mej. C. G. M. Voor hoeve. Voor het vervullen van de vacature-de Bree in het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers zijn uitgebracht op C. Kei zer 58, op A. M. Overhoff 387 en op A. C. de Pauw 524 stemmen, zoodat de laatste is gekozen. Onderwijsinspectie. Bij min. be schikking is, ingaande 15 Nov. a.s. nader bepaald, dat voor het toezicht opde H.B.S. met 5- of 4.. o., hetzij zjj uitsluitend oplei den voor het eindexamen, bedoeld in art. 57, onder b, der M. O.-wet, hetzij zij uitsluitend opleiden voor het eindexamen, genoemd in het K. R. van 21 Dec. 1923, hetzij zij op leiden voor beide eindexamens; de H.B.S. met 3-j. c., met uitzondering vail die, welke den onderbouw vormen van een hoogerelnui- delsschool; de H.B.S. en do middelbare scho len voor meisjes; de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het geven van M. O. (met uitzondering van die voor de akte teekenen en boetseeren M. O., het Rijk zal verdeeld zijn in vier inspectiën. De eerste inspectie zal omvatten de pro vinciën Noord-Brabant, Utrecht en Limburg; de tweede inspectie de prov. ZuidHoliand en Zeeland; de derde inspectie de prov. Noord-Holland en Gelderland; de vierde ia spectie de prov .Friesland, Groningen, Drente en Overijsel. Met het toezicht zijn belast in: de eerste inspectie: 'de inspecteur M. O. dr H. A. J. van Swaay; de tweede inspectie: de insp. M. 0. dr G. H. Coops; de derde inspectie: de insp. M. O. G. Rolkesiein; de vierde inspectie: de insp. M. O. Dr E. Jensema. Ongelukken. Te Nieuvv-Vennep is do 71-jarige E. door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Het drie jarig' dochtertje van den heer A. uit Meers- sen, dat in een onbewaakt oogenblik ui een tobbe met kokend water was; gevallen, is aan de gevolgen overleden. Gistermorgen gleed te Amsterdam op den dijk tusschen Ransdorp en Zunderdorp een vuilnisauto van de Stadsreiniging van den dijk en sloeg over den kop. Het voertuig kwam in de sloot, die Iaugs den dijk loopt, terecht. De chauf feur kon nog van het voertuig springen, doch een 19-jarige jongen kwam onder de auto terecht. Toen hij er onder uitgehaald was, bleek hij te zjjn overleden. Hoog water. Men meldt uit het land van Cuijk dd. gisteren: De grillige Maas heeft de laatste uren weer een massa water er bij gekregen. De hevige wind in den afgeloopen nacht heeft de men soben bier veel schrik doen aanjagen. Tenge volge daarvan zijn er vele gezinnen, die des nachts niet naar bed gaan. De wilde golven, die angstwekkende momenten bezorgen, slaan met kracht tegen de dijken. Vooral de nieuwe Maasdijk te Overasselt verkeert na dezen stormwind in een gevaar lijken toestand. De dijk blijft hier aan het verzakken. Blijft de Maas dus wassen, dan bestaat het gevaar, dat een groot gedeelte van deze streek door een nieuwe ramp wordt overvallen. Ernstig is de toestand ook te Balgoij en Keent. Het zwakke punt wordt wel goed bewaakt, maar zal het tegen de kracht van den storm bestand zijn Met man en macht wordt overal aan de dijken gewerkt, met duizenden zakken zand worden zij eenigszius versterkt, doch indien de Maas blijft wassen, zooals thans, vreest men voor de gevolgen. Pachtprijzen. Bij de dezer dagen in Maas en Waal en Neder-Betuwe gehou den verpachting van bouw- en weilanden werd de helft der prijzen minder besteed dan vorig jaar. Vulkanische uitbarsting in Midden-Amerika. Een lavastroom van 400 meter breed vloeide uit den vulkaan Izalco in het kanton Matazana en verspreid-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2