41e Jaargang PERTUSSIE (Taeschner) imteatoft. ilimeaiaii Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Staatsbegrooting 1927. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: dFirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—» Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.29, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. 2K Hadden en waren. Twee woorden, die inzonderheid na ge houden verkiezingen worden gehoord. Hadden we, zoo heet het dan, slechts zóóveel meer stemmen uitgebracht, dan waren we een zetel rijker geweest. H a d d e n we wat beter aangepakt, dan waren we nu in veel betere conditie en zou ons stemmencijfer niet zijn terugge- loopen. Hadden we. Maar als hadden komt, zegt het spreekwoord, is hebben telaat. Beschouwingen over „hadden" en „wa ren" hebben bitter weinig beteekenis, tenzij we bereid zijn daaruit de noodige lessen te trekken voor de toekomst. Hadden we onze troepen beter geor ganiseerdWelnu, dan is het nu de tijd die organisatie met kracht ter hand te nemen en niet te wachten tot vlak voor de verkiezingen. Hadden we meer regelmatig propa ganda gemaakt, voeling gehouden met de kiezers, hen niet alleen opgezocht als wij ze noodig haddenWelnu, niets belet ons om thans ernst te maken met de pro paganda, het huisbezoek te regelen en po gingen te doen onzen invloed onder het volk te versterken. Hadden we meer menschen kunnen bereiken met onze pers, vele kiezers zou den zeker niet onder de bekoring zijn ge komen van de revolutionaire propagan daWelnu, laten we dan trachten den invloed van onze pers te versterken en die pers gelegenheid te geven te spreken tot ons volk. Hadden en waren, het zijn woorden van zelfbeschuldiging, waaraan we volle aandacht hebben te schenken. Onze Vleesch-export. Wat we van meet af gevreesd hebben, blijkt meer en meer werkelijkheid te worden. Het verbod van invoer van versch ge slacht vee in Engeland oorspronkelijk be doeld om het uitbreken van mond- en' klauwzeer tegen te gaan, blijkt in de practijk niets anders te zijn, dan een protectionistische maatregel om de En gelsche veeteelt te bevorderen. De- bedoeling is Nederland als con current uit te schakelen. 't Gaat precies als in Amerika met onze bloembollen. Onze bollen moesten worden geweerd, z.g. 'óm de verspreiding van bepaalde ziekten tegen te gaan. Een billijke maatregel. Toen echter onze handel kostbare en afdoende maatregelen nam om het bedoelde gevaar te keeren, werden de bordjes verhangen. Het werd wel niet met ronde woorden gezegd, maar 'twas toch uit alles dui delijk: het ziektegevaar was slechts een voorwendsel om onze bollen te kun nen weren en de Amerikaansche bollen teelt te bevorderen. En zoo gaat het nu ook in Engeland. Aan de door de Nederlandsche deskun digen aangevoerde argumenten, welke be oogden aan te toonen, dat de maatrege len welke de Nederlandsche regeering ge nomen heeft afdoende bescherming vor men tegen eenig besmettingsgevaar, wordt nauwelijks aandacht geschonken. „Nu, aldus een correspondentie uit Londen in de „Tel.", tengevolge van de dezen zomer genomen maatregelen een situatie is ontstaan, die voor de Engel- sche veeteelt nieuwe mogelijkheden voor het vergrooten van haar binnenlandsch afzetgebied schept, mag aangenomen worden, dat de Engelsche regeering niet slechts sympathiek staat tegenover .alle -pogingen, die daartoe strekken, doch die •ook zooveel in haar vermogen ligt, aan moedigt. Het protectionistisch gewin, dat de" ge- nomen maatregelen meebrengen, wordt grif aanvaard; moge protectie ook al niet bij het afkondigen van het invoerverbod hebben voorgezeten, bij de opheffing er van kunnen dergelijke overwegingen moei' lijker worden uitgeschakeld. Dit vertroebelend element staat thans 'het aanleggen van een zuiveren maatstaf in den weg; men kan soms den indruk niet van zich afzetten, dat zelfs het meest doorslaand argument de Engelschen niet meer zou kunnen over tuigen." Voor ons land beteekent deze historie niet minder dan een ramp. Het verlies dat de Nederlandsche han del door de Engelsche maatregelen' onder vindt, mag op ongeveer f60 millioen per jaar worden geschat. Dat is geen kleinigheid. En nu mag worden aangenomen, zoo als ook in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V der Staatsbegrooting is toegezegd, dat de Regeering al het moge lijke zal doen om den invoer van versch vleesch uit Nederland in Engeland te bevorderen, maar de kans dat dit pogen zal slagen is al heel gering. Immers, onze Regeering kan niet anders doen dan beleefd vragen. De gelegenheid om tegenmaatregelen te nemen, ontbreekt, dank zij on§ dwepen met den z.g. vrijhandel. En ons tarief van invoerrechten is zóó ingericht, dat de mogelijkheid om concessies te doen ontbreekt. De invoer uit andere landen, waar óók mond- en klauwzeer heerscht, wordt door Engeland toegestaan. Maar wij zijn vrijhandelaars. En we krijgen de rekening en één hóóge rekening! thuis. Met onze belangen wordt eenvoudig niet gerekend. Het wordt tijd dat ondanks de dogma tische bezwaren van velen, een andere koers wordt gevolgd. Een meer actieve handelspolitiek wordt noodzakelijk. is tegen ATHMA, HOEST, KINKHOEST en aandoeningen der ADEMHALINGSORGANEN een van ouds beproefd geneesmiddel. Uitsluitend in Orig. flacons. Verlaagde prijs f 2. De verkiezingen in Griekenland. Zooals reeds is gemeld, heeft de Griek- sche minister-president, nadat de eerste uitslagen der verkiezingen bekend waren, verklaard, dat hij zoodra het officieele ver kiezingsresultaat zou zijn gepubliceerd, het bewind aan Caphandaris, vertegenwoordi ger van de meerderheid der democratische unie zou overdragen. Kondilis was van oordeel, dat in het nieuwe kabinet Venizelos de meest ge schikte candidaat was voor de portefeulle van buitenlandsche zaken. In tegenstelling met anders luidende be richten wordt via Belgrado gemeld, dat de stemming op den verkiezings-Zondag zeer opgewonden is geweest. Dat het niet tot botsingen kwam was te danken aan de buitengewoon strenge orde-maatregelen der regeering. Deze had op verschillende punten der hoofdstad geschut doen opstel len; het garnizoen werd den geheelen dag gereed gehouden, om zoo noodig onmid dellijk te kunnen ingrijpen. Volgens een nader bericht uit Athene zullen de gezamenlijke republikeinen 160 van de 282 zetels krijgen. Minister-presi dent Kondilis heeft aangekondigd dat hij zal aftreden. De leden van het opvolgend kabinet-Kafandaris zullen waarschijnlijk tot de republikeinsche partijen behooren, zoodat het nieuwe kabinet op een voldoen de meerderheid zal steunen. Lintjeshartdël. De Fransche landsadvocaat heeft den rechter van instructie Baequart opdracht gegeven een onderzoek in te stellen ter zake een weinig verkwikkelijken lintjes- handel. Ben zekere Ruotte, ambtenaar aan het ministeriel van handel, vroeg aan kooplieden en industrieelen een bedrag van 100.000 fraïics onder belofte dat hij er voor zorgen zou, dat zij het legioen van eer zouden krijgen. Korte berichten. In de „Daily Express" weidt de Ja- pansche dichter, Gonnoske Komai, uit over de reeds gemelde geboorten-vermeerdering in Japan, waar de natuurlijke aanwas der bevolking in 1925 875.385 zielen heeft be dragen een toename, die met meer dan 125.000 zielen den gemiddelden aanwas van 750.000 per jaar te boven gaat. Te jSchnarslebsn bij Maagdenburg zijn na het eten van bedorven varkens- vleescb meer dan 60 menschen ziek ge worden. Zij lijden aan paratyphus. Gevaar voor uitbreiding der ziekte is er voor- loopig niet. De moeder van Anteo Zamboni, de 15-jarige knaap, die door de menigte als verdacht van den aanslag op Musso lini gelyncht werd, is krankzinnig gewor den. Zij is reeds in een sanatorium op genomen. In gezaghebbende socialistische krin gen heerscht de overtuiging, dat de socia listische ministers in Januari uit de Bel gische regeering zullen treden. In Vlaamsche kringen verluidt, dat prinses Astrid het verlangen te kennen zou hebben gegeven, ook Nederlandsch te leeren en dat Herman Teirlinck zou worden aangezocht, de prinses hierin te onderwijzen. De politie te Praag arresteerde een in de lithografische afdeeling van een militaire instelling werkzamen invalide, die militaire documenten ontvreemdde en aan een lid dor vertegenwoordiging van een vreemden staat verkocht. In deze aangelegenheid werden zeven personen, onder wie do vrouw van een communis tisch journalist en een Russisch student, gearresteerd. Er zijn tekorten ontdekt in de reke ningen van de rijksschatkist van Argen tinië. Men gelooft, dat het totale bedrag aanzienlijk is. Er zijn een hoofdambtenaar en een aantal ondergeschikte ambtenaren aangehouden. Het Neder 1.- Belgische verdrag. Naar gemeld wordt, zullen vermoedelijk vandaag, verschillende Kamerleden, o.a. de heeren Knottenbelt, Marchant en Scha per, een motie tot schorsing van de be handeling van het verdrag met België indienen, mot jle bedoeling, dat de on derhandelingen heropend worden. De schippers en de R ij k s- inkomstenbelasting. Op de vragen van den heer Braat be treffende het niet aanslaan in de Rijks- inkomstenbelasting van schippers, die geen domicilie hebben gekozen, heeft de heer De Geer, Minister van Financiën, het volgende geantwoord: 1. Het is den ondergeteekende niet be kend, dat er vooral onder schippers, die geen domicilie gekozen hebben, velen zijn, die een groot inkomen genieten en niet in de Rijksinkomstenbelasting worden aan geslagen. Hij acht zulks ook niet waar schijnlijk, in verband met de bij het Kon. besluit van 24 Mei 1922 krachtens art. 104 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 vastgestelde bepalingen ter verzekering van de inkomstenbelasting van binnen schippers en van tot de bemanning van een binnenvaartuig behoorende personen, die binnen het Rijk hun bedrijf of beroep uitoefenen zonder er een vaste woonplaats te hebben. Mochten er echter gevallen zijn, dat schippers, als in de eerste vraag zijn be doeld, ten onrechte niet in de Rijksinkom stenbelasting zijn aangeslagen, dan zal on dergeteekende daaromtrent gaarne nadere inlichtingen ontvangen, opdat alsnog tot het opleggen van aanslagen kan worden overgegaan. Voor zooveel noodig zij opgemerkt, dat de niet binnen het Rijk wollende schippers, die in internationaal verkeer varen, als mede het op hun schepen werkzaam zijnde personeel, voor zoover dat niet binnen het Rijk woont, ingevolge art. 3 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 te dier zake van de Rijksinkomstenbelasting zijn vrijgesteld. Bescherming van de suiker industrie. De Ned. Grossiersbond en de Ned. Suiker- bond hebben tot de regeering een adres ge richt naar aanleiding van den van verschil lende zijden uitgeoefenden aandrang om tot bescherming van de suikerindustrie in Ne derland over te gaan. Adressanten vragen de regeering aan dezen aandrang geen gevolg te geven. Zij' achten het onjuist maatregelen, die voor Jangen termijn zouden moeten gelden, te baseeren op den oogeinblikkelijken toestand van de wereldmarkt, die voor het artikel suiker aan voortdurende en vrij belangrijke schommelingen onderhevig is, zoodat hei geenszins uitgesloten moet worden geacht, dal reeds een volgend jaar de wereldmarktprijzen zich op een geheel ander niveau zullen be wegen. Aan den anderen kant rijst de vraag1, oj waar herhaaldelijk is gebleken, dat de kost prijs der ruwe suiker in het buitenland lager is dan hier de kostprijs hier te lande ook te hoog is en of door de producenten wel reeds het uiterste is beproefd om het minimum te bereiken, hetgeen toch biji de concurrentie die men van buitenland verklaart te ondervinden, wel het eerste is, dat mag worden verwacht. Onjuist is, zoo wordt betoogd, dat de lan den met een export surplus zich alle zouden werpen op de weinig© nog overblijvende vrije markten, waaronder Nederland, en daar zou den kunnen leveren tot prijzen, die voor de inlandsche industrie niet loonend kunnen zijn. Aldus besluit het adres In welken vorm ook maatregelen tot be scherming der suikerindustrie on bietencul tuur genomen zouden worden, deze zouden steeds gepaard gaan met offers van de schat kist dus van de belastingbetalers of wel van de consumenten van suiker. Waar do voorgestelde maatregelen noch noodzakelijk, noch doeltreffend, -maar wel als schadelijk voor het Nederlandsche publiek moeten worden beschouwd, meenen adressan ten de regeering met den. meesten aandrang in overweging te moeten geven, in geen geval stappen in deze richting te doen. Vleeschinvoer in Engeland. Uit Londen werd gisteren bet volgende gemeld: De financieele secretaris van de schat kist heeft in bet Lagerhuis meegedeeld, dat hij geen wijziging van belang, noch een intrekking kan overwegen van het ver bod van den invoer van versch geslacht vleesch uit het vasteland van Europa. Het is onmogelijk om een vasten termijn te stellen voor den duur van het embargo. Sinds de invoering van het verbod waren de toestanden wat betreft het mond- en klauwzeer veel ernstiger geworden. Tegen 7086 nieuwe gevallen in Mei in Frankrijk, België en Nederland, waren er in September in die drie landen 38.548 ge weest. Daartegenover had Engeland dank zij het invoerverbod in de afgeloopen drie weken slechts één nieuw geval gehad. Propaganda voor meer brood- verbruik. Te Amsterdam is op initiatief van den Ne- derlandschen Bakkersband een vergadering ge houden van afgevaardigden van dien bond, van den R.-K. Bakkersbond, Vereeniging van Werk. gevers in het bakkersbedrijf; Vereeniging van Meelfabrikanten, Vereeniging van Importeurs van Buitenlandsch Meel, van den Graan-, Meel- en Zaadhandel, van de Nederl. Ver. van Meelagenten en enkele andere belangheb benden om, in verband met het verminderd brood verb ruik in Nederland middelen en maat regelen te beramen, die kunnen leiden tot verhooging van de broodconsumptie. Door de aanwezigen werd een commissie gevormd, met als voorzitter de heer F. C. Stahle, voorzitter Ned. Bakkersbond, Secre taris de heer G. Dekker, adj.-directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft en pen. ningmeester de heer W. H. Wellensiek, voor zitter der Nederl. Ver. van Meelagenten. Dit bestuur zal naar aanleiding van het op de vergadering besprokene, plannen uitwerken', om te komen tot een propaganda voor de bevor dering van het broodverbruik. Het doel is, om door samenwerking van alle belanghebbenden, te komen tot een collectieve propaganda voor meer broodver bruik, welk verbruik sedert de oorlogsjaren procentsgewijze door verschillende oorzaken belangrijk is teruggeloopen. Dit verschijnsel mist zijn redelijken grond en men wil nu trachten door propaganda het Nederlandsche publiek, ook in zijn eigen belang, tot zijn vroe gere levenswijze terug te doen keeren. Binnenl. Zaken en Landbouw. Aan de Memorie van Antwoord betref fende het Vde Hoofdstuk der Staatsbegroo ting 1927 is het volgende ontleend: Zomertijd. Afschaffing van den zomertijd is gelijk de ondervinding heeft geleerd, bij de te genwoordige constellatie niet te bereiken. Reeds uit dezen hoofde is dan ook van den minister geen voorstel daartoe te. verwachten. Trouwens, aan de reëele be zwaren van den landbouw is zooveel mo gelijk tegemoet gekomen, nu de aanvang van den zomertijd zooveel later is gesteld. De minister hoopt te bevorderen, dat ook in de toekomst in denzelfden geest zal worden gehandeld. Kiesrecht; stemplicht. Van dit kabinet kunnen kwalijk voor stellen tot afschaffing van het actieve en passieve vrouwenkiesrecht, alsmede tot opheffing van den stemplicht, worden ver wacht. Financieel beheer der gemeenten. Het uitgangspunt van de circulaire in zake de gemeentelijke financiën, is slecht verstaan. Gelijk de aanhef uitdrukt en ook verder aan het licht brengt, richt zij zich bovenal tot die gemeenten, waar noodlij dendheid en dientengevolge beroep op buitëngewonen steun van 's Rijkskas slechts door het betrachten van groote soberheid en gepaste maatregelen is te ontgaan. De minister bestrijdt het verwijt van oppervlakkigheid. Niet om voogd te spe len, heeft hij zijn circulaire uitgevaardigd maar om te voorkomen, dat de regeering bij het intreden van noodlijdendheid daad werkelijk als voogd moet optreden. Dia aansporing tot het betrachten van so berheid is inmiddels voor sommige ge meentebesturen niet misplaatst. Burgemeestersbenoemingen. Wat betreft den wensch, dat aan de ge meente zelf eenige invloed worde toege kend op de benoeming van haar burge meester, onthoudt de Minister zich. thans van het uitspreken van zijn meening, Burgerwacht, enz. Gelijk de minister reeds in de vergade ringen der Tweede Kamer van 23 Maart j.l. en in die der Eerste Kamer van 28 April d.a.v. mocht uiteenzetten, acht hij d® bierbedoelde posten vooralsnog gemoti veerd. Natuurlijk vereenigt hij zich echter met den wensch, dat de tijd moge aanbre ken, waarin dergelijke preventieve maatre gelen niet meer noodig zijn. Krankzinnigenwezen. Ook de minister is van oordeel, dat te groote zuinigheid bij de inrichting en d© exploitatie van krankzinnigengestichten verkeerd zou zijn. Hij zal onderzoeken of ten aanzien van de in het voorloopig ver slag genoemde punten onbevredigende toe standen bestaan. Kosten van werk- verschaffing. De meening van sommige leden, dat da loonen bij de werkverschaffing te laag zou den zijn, kan de minister, gelijk reeds ge bleken is bij de behandeling van de jongst® interpellatie-Hiemstra, niet deelen. Ter be handeling van klachten, de werkverschaf fing betreffende, is indertijd ingesteld de z.g. contactcommissie, waarin de landar beidersbonden vertegenwoordigd zijn. Met deze commissie wordt geregeld overleg ge pleegd. Blijkt, dat de klachten gegrond zijn, dan worden ter wegneming daarvan de noodige maatregelen getroffen. Klach ten, ook omtrent minder tactisch optreden, kunnen te allen tijde door de contactcom missie worden behandeld. De minister kan thans nog niet met ze kerheid zeggen, of de uitgetrokken vier millioen gulden ten volle noodig zullen zijn. Zulks hangt af van allerlei factoren, o.a. van den omvang van de werkloosheid, welke van te voren niet bekend kan zijn en waarop de regeering weinig of geen in vloed kan uitoefenen. Evenmin is met zekerheid te zeggen, welke gemeenten in 1927 een subsidie zul len ontvangen. Ook hier zijn de factoren, die in deze beslissend zijn, nog onbekend. De voor de toekenning van subsidie tot nu toe gevolgde gedragslijn zal ook voor 1927 worden gevolgd; gemeenten buiten Drenthe komen dus zeer zeker, gelijk tot dusver, eveneens in aanmerking. Algemeene landbouw politiek. Het verheugde den minister zeer, te ver nemen, dat zijn streven om zich persoon lijk van den toestand van het landbouw bedrijf op de hoogte te stellen en persoon lijke aanraking te zoeken met de organisa ties, welke op het gebied van dit bedrijf werkzaam zijn, bij verscheidene leden waardeering vond. De wettelijke regeling van het pachtcontract, waarvan verschei dene leden verwachtten, dat een verbete ring van de uitkomsten van sommige tak ken van landbouw het gevolg zal zijn, aan gezien de thans steeds scherper wordende tegenstelling tusschen koop- en pachtprij zen en de prijzen van verschillende land en tuinbouwproducten zou ophouden té be staan, maakt op dit oogenblik nog onder werp van studie uit, in welke studie ook betrokken is het rapport van een commis sie uit den R.-K. Boeren- en Tuinders- bond. De vraag, of en zoo ja, wanneer ten aanzien van wettelijke regeling van het pachtcontract de noodige voorstellen kun nen worden tegemoet gezien, kan derhalve thans nog niet met zekerheid beantwoord worden. Verkooging van de prijzen der be trokken landbouwproducten, waarvan an dere leden meer invloed tengoede verwach ten is een middel, dat niet in de hand der overheid ligt. Het was den minister zeer aangenaam dat verscheidene leden toe juichten de verhooging van verschillende begrotingsartikelen ten behoeve van den landbouw. Dat daarmee inzinking van den landbouw zou zijn te voorkomen, ware in derdaad overschatting. Aan de leden, die het betreuren, dat hier weder wordt terug getreden op den weg der bezuiniging, mo ge worden opgemerkt, dat door de op den landbouw toegepaste bezuinigingen vitale landbouwbelangen in die mate waren ge troffen, dat een bescheiden terugtred nood zakelijk is gebleken. Mond- en klauwzeer. Het komt den minister voor, dat bij den thans geldenden prijs van bet serum tegen mond- en klauwzeer iedere veehouder in staat is gesteld de bedrijfsschade, door de ze ziekte veroorzaakt, zoo gering mogelijk te doen zijn. Tegen een nog grootere verla ging van den prijs bestaan verschillende bezwaren. In verband met den korten duur der im muniteit, welke met serum tegen mond- en klauwzeer kan worden verkregen, is bier van, als algemeen bestrijdingsmiddel, al leen dan succes te verwachten, wanneer bet wordt toegepast gelijktijdig met ver schillende andere maatregelen, ontleend aan de Veewet. Dit zal echter slechts dan met kans op succes kunnen, geschieden, wanneer de ziekte minder uitgebreid voor komt dan thans nog het geval is. Zoodra bet oogenblik daarvoor gunstig wordt ge oordeeld, moet worden overwogen in hoe verre biertoe, hetzij provinciesgewijze of meer uitgebreid, kan worden overgegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1