liet autobus-ongeluk bij Baarland. Isiimieiiws. Mëfwjjs. Gffinspl Nieuws. Land- en Tulnkenw. Uit it ProTlBth. De photo hierboven doet heel duidelijk de vreeselijke gevolgen van de aanrijding zien. Vóór bij de locomotief enkele stukken van de autobus, tegen het achtergedeelte van de locomotief blijkbaar het achterstuk van de bus en terzijde nog enkele resten. Op de photo links is goed te zien, welke deelen van de autobus onder de locomotief zijn geraakt en op hoe vreeselijke wijze de chauffeur om 't leven is gekomen. Beide photo's leggen er getuigenis van af, op hoe wonderlijke wijze de andere zeven passagiers voor een wissen dood zijn bewaard. Hengelo, Utrecht, Vlissingen, enz.: voor geschoolden 57 ct., voor geoefenden 52 ct., voor ongeschoolden. 47 ct. p. uur. In derde klasse plaatsen: voor geschool den 54 ct., voor geoefenden 49 ct., voor ongeschoolden 44 ct. p. uur. Voorts is aan deze minimum-uurloon regeling toegevoegd een gemiddelde uur- inkomenregeling, zooals de werkgevers die thans hebben ingevoerd. Voor de jonge ren is -een regeling gemaakt die een jaar- lijksche promotie ©ischt en bij het mini mumloon der volwassenen aansluit. De Postchèque- en girodienst. Met voldoening werd', volgens hetVoor- loopig Verslag over de Waterstaatsbegroo- ting, vastgesteld, dat de postcheque en girodienst zich nagenoeg geheel van de ondervonden moeilijkheden heeft hersteld, aldus lezen we in het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over de begroo ting 1927 der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie. Maaï, vervolgt het verslag, met de be dragen tegoed is het niet zoo gunstig gesteld als in 1923. Bedroeg dit tegoed in 1923 gemiddeld f2490 per rekening, in 192-5 bedroeg het slechts f1754. Dit nadeelig verschil is klaarblijkelijk een ge volg van de afschaffing der rentevergoe ding, waardoor de aangeslotenen er toe komen het tegoed steeds tot het laagst mogelijke bedrag te doen dalen. Hoe denkt de minister over een wederinvoering van de rentevergoeding? Tegen de wederin voering van rentevergoeding werd aange voerd, dat het niet wenschelijk is, dat Öe postchèqe- en girodienst uit alle ge meenten van het land belangrijke bedragen tot zich trekt om te beleggen. Daardoor toch worden de kleine bankinstellingen en bankiers van hun deposito's ontbloot. Provinciale Staten van Zee land. Op de Zondag te Middelburg ge houden jaarvergadering van het Partij gewest Zeeland der S. D. A. P. werd besloten de volgende candidaten te stel len voor de Statenverkiezing. Kieskring Middelburg: L. Önderdijk, A. C. de Baare, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, J. Catshoek; Kieskring Vlissingen; A. C. de Baare, L. Önderdijk, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, J. Catshoek; Kieskringen Zierikzee en Tholen: .T. Cats hoek, A, M. Overhoff, L. Önderdijk, A. C. de Pauw, A. C. de Baare; Kieskringen' Goes en Sluis: A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, L. Önderdijk, A. C. de Baare, J. Catshoek; Kieskring Hulst: A. ~C. de Pauw L. Önderdijk, A. C. de Baare, A. M. Over hoff, J. Catshoek. De afdeelingen hebben het recht, deze lijsten aan te vullen. (Het Volk) Als verdacht van abortus is door de politie te- "Kapelle aangehouden ze kere E. F. J. Z. 67 jaar, autobusdienst- onderneemster te Kapelle, waarna zij ter beschikking van de Justitie is gesteld. Ovezand. Zaterdag vergaderde de Raad. Afwezig F. da Jonge met- kennisgeving. Door den voorz. wordt een woord van hulde gericht tot het lid van den Dries, wegens het 25-jarig lidmaatschap van den raad, waarvoor deze dankt. Do Raad acht de gestelde voorwaarden tot electrific-afie onaannemelijk, zoodat besloten wordt hier toe niet over te gaajn, tenzij hieromtrent mildere voorwaarden worden voorgesteld. In de begrooting van 1926 heeft een af- en overschrijving plaats. Het door B- en W'. voorgestelde plan tot rioleering in de buurt van J. Abrahamsei wordt goedgekeurd'. Tot lid van het Burg. Arm bestuur wordt herbenoemd- de heer Vermtule. Een suppletoir kohier honden belasting over 1926 wordt opgemaakt ten bedrage van f6 voor 3 honden. Tot lid van de Oom. van Toezicht op het La ger onderwijs wordt herbenoemd de heer A. D. v. d. Waal. Op verzoek van het lid Schuerman zullen op den len Kerst dag des morgens eenige straatlantaarns branden ten gerieve van de kerkbezoekers. Bij heldere maneschijn blijft zulks achter wege. Nissft. Maandagavond was heit raads vergadering, waarbij de weth. J. Vermue met kennisgeving afwezig was. Besloten werd het plantrecht aan den nieuwen weg te verkoopen aan J. J. Mol voor de som van f 400 behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Voorts werd nog beslo ten do dorpsstraat op eenige plaatsen te verbeteren. 0. en W. Souburg. Donderdagavond j.l. vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging alhier in de consistorie der Geref. Kerk. Als spreker trad op dhr W. L. B. J. Dekker uit Goes, 'met liet onderwerp „In den beginselenstrijd. Een kijkje in de geschie denis van onze partij". Deze rede waarin spreker de opkomst der partij en het leven van verschillende onzer voorman nen schetste, werd gevolgd door een drukke bespreking. Ver-der werd besloten -over enkele weken een ledenvergadering te houden waar de propaganda voor de a.s. Statenverkiezing zal worden behan deld. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Gasselte, E- B. Meij er to Hoorn. Bedankt voor Nieuw Loosdrecht, W'. M. A. Kalkman te Werkendam. Geref. Kerken. Tweetal te Ede; G. J. Goede te Voort- huizen -en WL Seinen te Opperdoes. Beroepen te Schoonoord, F. Klomp, cand. te Ruinerwold; te Nieuwer- keik a. d. IJss-el, J. H. Me-ulaman te Hoogersmilda. Bedankt voor Barendrecht, IJ v. d. Zee te Amsterdam (West); voor Utrecht (vacature Dr J. C. de Moor), K. J. Cre- mer te Gees (Dr.). Ohr. Geref. Kerk. Tweetal te Delft, S.- v. d. Molen te Zierikz-ee- en J. D. Barth te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Maassluis, N. Bijdemast, te Rotterdam. lerseke. De collecte op Dankdag in de Geref. Kerk alhier gehoudeij, heeft op gebracht f 1699.95. d.w.zl f760 per jaar zal storten tot zijn emeritaat in het 13 October 1926 vooral door zijn initiatief opgerichte .orgelfonds. Dit zal trachten, hot oude kabinetorgel door een modern kerkorgel te vervangen. De Russische Kerk. V olgens een bericht aan dr Roel, heeft de Sy node van dei „fervende kerk" cle bolsjewistische verontrust door den toeneimenden invloed der orthodoxe gees telijkheid, een brief gericht aaii cle afdee- ling voor -godsdienst-zaken van cle Gee- peci-oo met een uitvoerig betoog, dat de synode van dei „levende kerk" het „re ligieuss Leninisme" vertegenwoordigt, ter wijl de aanhangers van Tychon slechts „contra-revolutionaire en monarchistische agenten" zijn. In verband met dezen brief worden in orthodoxe kringen te Mos kou -en Petrograd nieuwe vervolgingen van de zijde der overheid verwacht. Dr N. D-. v. Leeuwen van Harke. Ina-Opeinde', die zich vroeger als mede werker aan „Woord en Geest" had te ruggetrokken, staat thans weer onder de lijst van medewerkers vermeld. De Olassis Haarlem der Geref. Kerken zal, naar het Kerkblad van Haarlem meldt, in buitengewone ver gadering worden bijeengeroepen, zoodra de officieiele berichten in verband met de Synodei-beslniten zullen zijn ingeko men. Zending. Do Geref. Kerken van Frie-sland hebben zich bereid verklaard f 10.000 meer op tei brengen voor de uit zending van .-een tweeden Dienaar des Woords. Unie-collecte. De Unie-collecte bracht op t-e Rilland-Bath f 38.60. Tot onderwijzer aan cle Halmaheira- school te Amsterdam is benoemd de heer A. Luijmes te Souburg. Geslaagd voor liet macliinisten-di- pl-oma A, de heer A. de Munck, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. Geslaagd te Utrecht voor het can- didaats-examen in medicijnen eerste ge deelte de heeren: J. H. Geselschap en P. M. Dikk-enberg. Voor het candidaats- examen veeartsenijkunde eerste gedeelte H. Vis. Voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) C. J. J. van der Maas. dezer dieren bezighielden en die met een gering bedrijfskapitaal werkten, mede, dat zij va,ak niet in staat zijn het aantal var kens, dat zij gewoon waren te houden, door te mesten, zoodat zij tot inkrimping van hun bedrijf moeten overgaan, terwijl daar bij hun bedrijfskapitaaltje minder vlug rouleert. Een andere moeilijkheid, door de meer genoemde omstandigheid in het leven ge roepen, is, dat varkens, welke door minder goede voedermethode of onderszins op jeugdigen leeftijd stijf worden, thans moei lijk van de hand kunnen worden gedaan. Voorlichting omtrent de meest geschikte voederrantsoenen is daarom thans zeer ge- wenscht. De tariefsverlaging bij de Ned. Spoor wegen. Het Hdbl. heeft ter bevoegder plaatse geïnformeerd naar -de resultaten van de verlaging van de tarieven der Nederland- sche Spoorwegen, die nu reeds sedert een viertal maanden in werking is. Met den Minister van Financiën die in de Tweede Kamer een hoopvollen toon heeft -doen hooren ten aanzien dezer ver laging, bleken ook de leidende personen van het spoorwegbedrijf optimistisch ge stemd. Zooals men weet, bedraagt de verlaging van het tarief der enkele reiskaarten voor de Ie klasse 25 pet., voor de He kl. 20 pet., voor de Ille kl. 1520 pet.; voor het buurtverkeer is -de verlaging zelfs nog grooter, nl. gemiddeld 25 pet voor elke kl. - Men kon derhalve bedacht zijn op een belangrijke vermindering der ontvangsten. Voorloopig is -dit echter nogal meegeval len, hetgeen blijkt uit onderstaande cijfers, aangevende de opbrengst van de plaatsbe wijzen, waarvan de prijzen verlaagd zijn. 1925 19264) Vermindering Juli 6.325.000 ƒ6.060.000 4,2 °/o Aug. „7.599.000 „7.030.000 7,5 °/0 Sept. „5.136.000 „4.737.000 7,8 °/o De ontvangsten van alle klassen tezamen van eenige groote stations over hetzelfde tijdvak geven eveneens een niet ongunstig beeld. Bij liet beoordeelen van -deze cijfers is intusschen eenige voorzichtigheid gebo den. Niet vergeten mag b.v. worden, dat het reizigersverkeer met België en Frank rijk in de maanden Juli en Augustus van dit jaar buitengewoon groot geweest is en zeker tot een belangrijke vermeerdering van de ontvangsten in die maanden bijge dragen beeft. Ten aanzien van de herclassificatie van reizigers deelde men mede, dat de op- brengstcijfers van eenige groote stations hoop geven, dat in deze richting goede re sultaten bereikt zullen worden. Gebleken is nl., dat de opbrengst der Ie en He kl. in verhouding tot die der Ille kl. gunstiger geworden is. In 't algemeen kunnen de uit komsten van een tariefsverlaging eerst na geruimen tijd beoordeeld worden, omdat de invoering ook zeer geleidelijk plaats heeft. Dat nu, na zoo'n betrekkelijke korte peri ode, optimisme ten aanzien der nieuwe maatregelen gewettigd is, vindt voor een niet gering deel zijn oorzaak in de groote reclame, die de Spoorwegen hiervoor ge maakt hebben. Zoowel per film, door mid del van reclameplaten, als door het bewer ken van het publiek individueel het thuissturen van klein, pakkend drukwerk heeft men dit doel bereikt. Een vierde reclame-middel, en wel een zeer origineel, kon op het laatste oogenblik niet worden toegepast. Men had nl. aan de Spoorwegen een aanbieding gedaan om uit vliegtuigen mede te deelen, dat nieuwe verlaagde tarieven op komst waren. De vinding, die erop gebaseerd was, dat van een hoogte van enkele honderden meters een loudspeaker op aarde duidelijk te ver staan zou zijn en het geluid van den motor glansrijk zou overstemmen, liet echter -den vinder in den steek toen het op het nemen van proeven aankwam. Zoodat -de Spoor wegen, die hiervan anders gebruik zouden hebben gemaakt, er nu van moesten af zien. Tenslotte nog een enkel woord over de bagagetarieven, die eveneens sterk ver laagd zijn, nl. van 2233 pet. Het schijnt dat het publiek hieraan nog niet voldoende aandacht heeft geschonken, gezien alweer de uitkomsten. Hieruit valt af te leiden, dat men blijkbaar alleen oog gehad heeft voor de verlaging van het personenvervoer en -die van het goederenvervoer over het hoofd heeft gezien. In spoorwegkringen wordt intusschen verwacht, dat binnen ze keren tijd de tariefsverlaging niet meer tot verliezen aanleiding zal geven, maar inte gendeel tot vermeerdering van inkomsten zal leiden. l) Geschatte ontvangsten. Ongelukken. Te Deurne is des avonds da 61-jarige E. door dei duister nis misleid in -een sloot gevallen en ver dronken. Vrijdagavond is da 87-jarige W'. t-e Leeuwarden in de Dokkumer Fe geloopem. Da oude heer werd' gered en naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gistermorgen zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De 2'6-ja- ï'iga d-a G. is Zondagavond bij het op een in beweging zijnde train springen, gevallen en onder den bijwagen gerartkt. Het rech terbeen is hem verbrijzeld, en het linker dijbeen is gebroken. In ernstigen toestand is hij in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De slagersknecht B. uit Lisse is bij het verrichten van werkzalam- hed-ein van een ladder achterover ge vallen en met het achterhoofd op een granieten vloer terecht gekomen. Met een hersenschudding en een ernstige hoofd wonde is hij in het gasthuis tei Leiden opgenomen. De heer g.. die Zondag avond laat van Alkmaar huiswaarts keer de, is tuSschen St. Pancras en Broek op Langen-dijk -met zijn auto te water gereden en verdronken. Zondagmiddag werd te Gap-ellen (B.) een vrouw aangereden door een auto, bestuurd door K. uit Bergen op Zoom. De vrouw is aan dei gevolgen overleden. Onderwijzer vermist. De heer F. W. Greive, onderwijzer aan de openbare lagere school te Smildo (bij Assen) wordt sedert enkele dagen vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. E ene verassin g. Toen een arbei der te Warns, eenige graszoden uit den weg zou stoken, vond hij aldaar even onder de oppervlakte, een beurs, inhoudende een bank biljet van vijf en twintig gulden en eenig zilvergeld. Blijkbaar was deze schat reeds lang- in de aarde begraven geweest, getuige de toestand van het bankpapier, zoodat het wel moeilijk zal gaan den waren eigenaar te vinden. E e n 1 e e u w e n - k w e e- k e r ij. Een vin. dingTijke Amerikaan is op het denkbeeld ge komen, in Californië een meer dan 8000 vierkante meter grooten farm in te richten voor het fokken van leeuwen, waaraan dier gaarden, circussen en filmondernemingen in den laat'sten tijd steeds grooter behoefte blij ken te hebben. In dit modern fokstation zou den momenteel 75 leeuwen gehouden worden. Elke leeuwin zou tweemaal per jaar 3 a 4 welpen kunnen krijgen, zoodat de leeuwen kolonie zich ras kan uitbreiden. De jongen worden met de flesch opgevoed. Voor do voedering wordt verder eiken dag een enor me kwantiteit paardenvleesch gebruikt. Voor een jongen leeuw wordt een som van zes honderd gulden betaald, voor een volwas sen mannelijken leeuw geldt als hoogste no teering de fabelachtige som van f 120.0001 De exploitatiekosten worden, behalve door den verkoop van jonge leeuwen, gedekt door het „verhuren" van leeuwen aan filmonderne- mingen. Een leeuwin met veel „talent" ont vangt b.v. voor haar optreden 4800 gulden per keer. Met een mes gestoken. Zaterdag avond maakte de 62-jarige v. Z. die in 'n logo. ment te R'dam verblijf hield ruzie over 't eten dat z.i. niet goed was klaargemaakt. De man, die meer gedronken had, dan goed voor hem was, ging, daar men naar zijn inzien- niet voldoende- notitie van zijn klachten nam, naar beneden, om zich in het café bij den baas van Gisteren werd verkiezing gehouden voor notabele in de Ne>d:. Herv. Kerk. aftredend waren dhrn. I. Hage en P. L. van Oeve-ren. De laiatste stelde zich niet meer herkiesbaar. Uitgebracht werden 121 stemmen. Hiervan verkregen I. Hage 65 st. (herkoz-en), G. Schouwenburg 49 st. en G. Paauw-e 47 st. (herstemming tus- schen dei beide laatstgenoemden), en M. Schrier 41 st. Driewegen. Het was Zondag voor de Geref. Kerk alhier een belangrijke dag. Na des morgens bevestigd te zijn door Prof. Gretydanus van Kampen niet een predikatie over Exodus 3:14 deed des namiddags ds O. van Schie zijn intrede-, rne-t als tekst Joh. 21:16. Nai de pre dicate die door de gebruikelijke toe spraken werd gevolgd, werd de nieuwe leeraar toegesproken door Ds A. P. Lan- ting van Wolfaartsdijk namens da clas sis -e-n namens kerkeraad en gemeente door ouderling J. Krijger. Terneuzen. Volgens „De Ned." hebben kerkvoogden -en notabelen der Ned. Herv. Gem. ta Terneuzen besloten, den aanslag van den Raad van Beheer te voldoen. Eeniga maanden geleden wias een ge meente-avond gehouden olml de quaestie tot een oplossing te brengen. De in ver band hiermede in hun geheel afgetreden colleges van kerkvoogden en notabelen waren varvangen door voorstanders. Da 73-jarige predikant cis A. Tim-mer man, reieids 35 jaar dit ambt bekleedend te Terneuzen, verklaarde, -dat hij de hem hierdoor to-egekencle som voor 100 pet. De varkensstapel. Omtrent de sterkte van den varkenssta pel op 1 November j.l. wordt door de rijks- veeteeltconsulent bet volgende gemeld, waarbij als basis van vergelijking is geno men het overeenkomstig tijdstip van het jaar 1925. Van de provincies noemen wij alleen: Zeeland. Gedekte zeugen pl.m. 10 pet. minder, biggen ongeveer gelijk, opleg gers pl.m. 5 pet. meer en vette varkens pl.m. 5 pet. minder. In totaal blijkt, dat hoewel plaatselijk en gewestelijk nogal verschillen zijn te con- stateeren over het geheel genomen de varkensstapel eer grooter dan kleiner is dan een jaar geleden. In sommige provin ciën neemt het aantal gedekte zeugen wel af, doch een sterke inkrimping der fokkerij heeft nog niet plaats en ook in de eerstvol gende maanden is nog geen belangrijke af neming van het aantal jonge biggen te verwachten. Dit wijst er op, dat ten gevolge van het invoerverbod van versch varkensvleesch in Engeland nog groote aanvoeren van z.g. zouters en vette varkens ter markt zijn te verwachten. Men kan aannemen, dat gedurende de maanden Juni tot en met September onge veer 150.000 varkens minder zijn uitge voerd dan in 1925. Het stopzetten van den uitvoer van Lon- densche biggen brengt voor de kleine boe ren en arbeiders, die zich met de mesterij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2