No 34 MARy ST JOHN. Baitenlawl. FEUILLETON. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijfihardt's Zenuwtabletten Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Gaan wij vrijuit? Die schuld van de relletjes onder de militairen te Assen kan zonder eenige overdrijving geschreven worden op re kening van de revolutionaire propa ganda van socialisten en communisten, wier bedoeling het is het gezag te onder mijnen en de tucht onmogelijk te maken. Toch kan daarmede deze kwestie voor ons niet als afgedaan worden beschouwd. Wanneer da vraag gesteld wordt of genoemde partijen alleen verantwoor delijk moeten worden gesteld en of wij geheel vrijuit gaan, dan kan het antwoord niet anders dan ontkennend luiden. Eeb feit is nu eenmaal, dat ook in Christelijke kringen met weinig waardec- ring over het leger wordt gesproken. D>e anti-militairistische propaganda vreet veel dieper in, dan men oppervlakkig wel zou denken. De noodzakelijkheid van landsverdedi ging wordt in steeds breedere-kringen ont kend en dat we hier te doen hebben met een Cihristelijken plicht wordt al min der gevoeld'. Er wordt in de kazerne voortdurend „gekankerd", en alan dat „kankeren" doen ook de jongens van Óhristelijken huize maar 'al te graag mee. Een gevolg van het feit, dat do tucht verslapt. Ook in Christelijke ge zinnen. En wanneer in de gezinnen de tucht verslapt, dan werkt dat door in de scholen, en ook in de kazerne. Men wil niet meer gehoorzamen. En nu mag wel worden aangenomlen dat onze jongens aian revolutionaire rel letjes als te Assen voorvielen niet mee zullen doen, maar ©en andere vraag is of ze door hun optreden en of wij allen door onze woorden en daden niet meewer ken om dergelijke dingen mogelijk te ma ken. Het is noodig niet alleen te wijzen op wat anderen misdeden, maar ook de hand in eigen boezem te steken. Niets is onjuister. Hardnekkig, zegt „Het Volk", houdt vooral de katholieke pers vast aan de voorstelling, dat de verhoogde sociale werkzaamheid der regeering na November 1918, niet aan het socialistisch ingrijpen te danken was. Het blad geeft dan enkele cijfers be treffende den woningbouw, waarvan het dan heet, dat het resultaat duidelijk zicht baar is. Na 1921 echter had de sociale bevlieging van Nov. 1918 uitgewerkt. Wij merken hierbij op, dat deze voor* stelling reeds in 1919, door niemand min der dan Mr Bonger een der meest be kwame kopstukken van de S. D. A. P. met beslistheid is tegengesproken. Mr Bonger schreef toen in de „Soci alistische Gids": Niets is onjuister, dan de meening, dat de hervormingen, die in de afgeloopen periode bereikt zijn, te danken zijn aan „de vergissing". Zij zijn te danken aan de algemeen© situatie van de geheele wereld na den val der autokratieën in landen, als b.v. de Scandinavische, waar niet met een revolutie gedreigd is, hebben ook de achturendag e.d. hun beslag gekregen. Wij hebben hieraan niets toe te voegen. Deze tegenspraak is afdoende. Een Belgische bedreiging. De „Nation Beige" toont zich zeer zeer ontstemd over de behandeling van het Belgisch tractaat in en buiten de Kamer Het blad ziet een anti-Belgische stem ming in ons land ontstaan en lcomt tot de volgende conclusie „Er valt met de Hollanders niet te onderhandelen. Er is een Hollandsch spreekwoord, dat zegt: Wie niet hooren wil, moet voelen. Telkens als men hen heeft laten voelen, zooals dat het geval is geweest in oorlogstijd en in 1918, tel kens als men de sterkste, was, waren de Hollanders bereid om zich te onderwer pen. Maar als mpn er zich toe bepaalt, hen te overtuigen, komen zij in verzet. Alleen een energieke nationale politiek, een echte nationalistische politiek zou ons de natuurlijke uitwegen hebben ge geven, die de Hollanders sinds 1648 ge grendeld houden en zou Limburg bevrijd hebben, dat zij nog als een veroverd gewest behandelen." „Wij zullen zoo vervolgt het blad niet klagen over de verwerping van een verdrag, .dat in onze oogen slecht is. De Hollanders weigeren de hand te aan vaarden, die België hun heeft toegesto ken. Wij weten nu, dat wij er een stok in zullen moeten nemen. De quaestie van de Schelde, die het debat beheerseht, is een internationale quaestie. Een inter nationale oplossing, zooals die, welke be staat voor den Donau, kan onze belangen slechts ten goede komen. En dan zullen wij eindelijk onzen vrijen toegang tot de zee hebben, dwars door Holland en on danks Holland. Heb zal voldoende zijn om dat te willen en krachtig te willen." Hot is niet verstandig, waar over en weer een ietwat geprikkelde stem ming heerscht, alie woorden op een goud schaaltje te wegen. Er zijn ook in som mige Nederlandsche bladen dingen ge zegd, die onze Zuiderburen wel zeer on aangenaam in de ooren moeten hebben geklonken. Toch wordt naar het ons voorkomt door een toon als de „Nation Belgge" hier aanslaat, de goede verhouding niet bevorderd en de kans op aanvaarding van het Verdrag niet verbeterd. Van alle zijden heeft men zich in de Kamer voor nader óverleg bereid ver klaard. Maar bedreigingen als hier geuit, zul len noch op de Regeering, noch op dé Volksvertegenwoordiging ook maar eeni- gen invloed hebben. De kwestie wordt bovendien absoluut onjuist gesteld. Er is geen sprake van' dat Holland de natuurlijke uitwegen van België zou gegrendeld houden of zou w'illen gren delen. De aankomst van prinses Astrid te Antwerpen. Gister heeft Antwerpen prinses Astrid de aanstaande gemalin van prins Leopold, ontvangen met ongekenden jubel. De geestdrift ging zoo ver, dat de bevolking de politie-barriere verbrak, de prinses om- ringde, haar kleeren kuste en met hand drukken geluk kwam wensehen. Zelden heeft men te Antwerpen zulk een menigte bijeen gezien, schrijft de Maas bode. Op de van Dijckkade, waar het Zweedsch oorlogsschip te ongeveer 10 uur aankwam, stond de heele bovenkant volgepropt, tot op de daken toe. Terwijl de kanonen donderden en vliegtuigen doof de lucht snorden, stapte prinses Astrid met haar familie aan wal, waar zij ver welkomd werden door prins Leopold eri de Belgische koningsfamilie, die inmiddels Uit het Engelsch. 91.) o— „Onzin!" sprak hij en boog zich tot haar over om haar (ei kussen; maar zijn oogen schitterden van medegevoel; „wat een drukte wordt er gemaakt over een versleten predikant! Verhef u niet op uw overwinning, Janelfc, want ik ben genoeg verslagen en vernederd:' 'en hij ging na'ast haai- zitten en legde zijn hand op de hare. Nooit tevoren had' hij den troost harer tegenwoordigheid zóózeer behoefd, als nu, terwijl zijn hairt zoo treurig ge stemd was. „Nu zult gij gelukkiger en meer voldaad zijn, niet waar, lieveling?"' sprak hij na! eenige oogenblikfcen, „en gij, Mary?" „O, ik ben zoo blij," antwoordde! zij snel. „Denk eens aan, hoe eenzaam ik mij zou gevoeld hebben gij en Janet ■en de kinderen hier en ik in dat groote huis ver weg.'' „En nu zullen wij allen bij elkander zijn," merkte' haar schoonzuster ver. heugd op. „Ja, liet Park en de pastorie zijn geen kwartier van elkander verwijderd ten minste dat heeft Mrs Reid mij verteld. iWant weet ge; Maurice, het testament stelde de voorwaarde, dat ik er negen maanden van hef jaar moest wonen, clüs zouden wij geheel gescheiden zijn." „En nu zullen wij dichf genoeg bij elkander zijn, om eiken da!g te twisten,'' antwoordde hij met een poging om te schertsen. „Wij zullen goed moeten op passen, Janef, dat wij die dame van het groot© huis niet beleedigen. Zijt ge van plan mij over mijn preoken te onder houden en den armen hulpprediker be- 'sdhermender wijze op hooge feesten ten efen te1 vragen?'' Zij liet hem glimlachend begaan. „Wij zullen er samen omgaan juist als hier," antwoordde zij eenvoudig. „Ik zal naak de school gaan, em Janet zal haar vrouwenvereniging hebben; en wij zul len een bibliotheek oprichten en lezingen houden op winteravonden, dezelfde din gen, die gij hier ook in hef leven hebt geroepen; en hef zal onze schuld niet zijn, als Grom© geien modeldorp wordt Maurice zag haar goedkeurend a,an, al zuchtte hij ter sluiks; maar Janet sprak op verwijtenden toon; „Maar Mjary, gij moeit al uw tijd niet be steden, zooals gij hier doet. De omstaiidig- via Ostende uit Zweden gearriveerd wa ren. Door een ontzaglijke menschenzee ging het nu naar het stadhuis, waar een vlaggenweelde wapperde en bloemen in de nissen prijkten. Burgemeester van Cau- welaert hield in het Vlaamsch een wel komstrede. Nadat deze rede inhetFransch herhaald was, dankte de vader der prin ses, prins Karei van Zweden, voor de ontvangst. Het volk buiten rumoert en roept om de verloofden te zien en als beiden met de koninklijke familie op het balcon ver schijnen, kent de geestdrift geen grenzen. Het volk verbreekt alle barrières en met moeite kunnen de koningskinderen zich slechts een weg banen, als het oogenblik van heengaan voor hen gekomen is. Ein delijk toph, met aanzienlijke vertraging, wordt de trein bereikt, die te ongeveer kwart over 11 naar Brussel kon vertrek ken. Ook daar was de ontvangst hartelijk. De Ribera terecht. Onlangs werd, zooals wij meldden, uit een kerk van Gent een schilderij van Ribera gestolen. Men heeft dit werk thans teruggevonden in het Zuidstation van Ant werpen, waar het ingepakt en zonder ver melding van eenig adres was achterge bleven. Toen het in het bureau der ver loren voorwerpen le Brussel aankwam werd het onmiddellijk herkend, dank zij de foto's, die er van in de bladen waren verschenen. Nieuw stakingsgevaar in_Dostenrijk. Naar men uit Weenen meldt, dreigt er in Oostenrijk plotseling geheel onver wacht een nieuw stakingsgevaar, doordat Üe regeering de speciale eischen van de z.g. technische unie, het verhond, waarbij He staatsarbeiders en het personeel van de telegraaf en de telefoon zijn aange sloten, niet wil inwilligen. De technische unie heeft het volgende ultimatum ge steld: „Voor Dinsdagochtend 8 uur moe ten alle eischen ingewilligd zijn, anders wordt in alle staatsbedrijven, telegraaf en telefoon voorop, lijdelijk verzet inge voerd. Als dat niet helpt, gaat 15 Novem ber voor heel Oostenrijk de staking in." Korte berichten. .De „Nation Beige" bevestigt, dat het heengaan van den Belgischen Minis ter Francqui nog maar slechts een kwes tie van (jagen is. Het heengaan van den minister wordt gemotiveerd door gezond heidsmotieven. Tengevolge van de schaarschte aan steenkolen, zijn ettelijke treinen in Bel gië uit de circulatie genomen. Zondag hebben de kleine renteniers te Weenen betoogingen gehouden tegen de regeering en de bankinstellingen. De po litie heeft verscheidene al te heftige be- toogers in hechtenis moeten nemen. Zondagmorgen heeft een 34-jarige arbeider getracht door te dringen in het gebouw van het Italiaansche gezantschap te Parijs, met het doel, den gezant te dooden. Het bleek iemand te zijn, die 'in! zijn geestvermogens was gekrenkt. Hij is daarom naar een krankzinnigengesticht overgebracht. De negende verjaardag van de bols jewistische revolutie is overal in Rus land gevierd met groote betoogingen, ver gaderingen, parades enz. Den geheelen -dag zijn gisteren' de besprekingen om het conflict in de Enigël- sche mijnindustrie bij te leggen, voortgezet. Er schijnen echter nog aanmerkelijke meeningsverschillen te bestaan. heden zullen geheel anders zijn; gij zult u ook aain het gezelschapsleven moeten 'geven; gij zult een positie moeten inne men." „Dan ben ik wel bang, dat de; ge zelschapswereld hef zonder mij zal moe ten stellen," antwoordde zij rustig; maar er was een zekere trilling in haar stem, ,Üi© Janef waarschuwde, dat zij op ge vaarlijk terrein kwam. Ondanks al haar zachtheid had Mary dezelfde onverzette lijkheid in haar beginselen als haar broe der. „En wanneer denkt ge naar uwe resi dentie te gaan?" vroeg deze schertsend., „Niet vóór over drie weken of een maand", antwoordde zij bedaard, als had zij reeds lang het besluit genomen. Zij had het alles bedacht gedurende de rus tige 'dagen op het kasteel, toen zij hij anderen gezeten had zonder te spre ken, maar haar volgend leven met zijn geheele verantwoordelijkheid overden kend. „Ik heb hier nog zooveel te doen" ging zij voort, „en gij moet mij helpen Maurice. Ik wil, dat mijn jongens een pretje zullen hebben; gij en ik moeten, hen naar het Crystal Palace brengen en hun iets van het tooverland laten zien. Dan moeten de armenschool en de avond school een tractatie hebben; en de vtou- De scheidsrechterlijke uitspraak in het Rijn-scheepvaart-conflict is bindend verklaard. De staking is dus vermeden. zullen Uw zenuwen kahneeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. gij Apoth. en Drogisten. SPimsai ?mOe! HhUSI. Van het Hof. II. M. de Koningin woonde Zondagmor gen in de Herv. Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn, de godsdienstoefening bij, waarin ds Westerman Holsteijn voorging, sprekende over Zach. 14:20. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagochtend de godsdienstoefening bij in de Wilhelminakerk te 's-Gravenhage, onder gehoor van dr J. de Groot. Gelukkige Gemeente. De raad van Klaaswaal heeft de be grooting dienst 1927 vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op den gewonen dienst tot f58.759, op den kapitaaldienst tot f27,035. Ook over 1927 zal geen plaatselijke inkomstenbelas ting behoeven te worden geheven. Het aantal opcenten blijft onveranderd. Een mooie verhouding. Bij de behandeling van de begrooting heeft in den raad van Schaesberg de heer Heerspink gezegd, dat de verhouding tusschen burgemeester en raad op den duur een behoorlijke behandeling van de agenda onmogelijk maakt. De raadsleden durven hun meening niet meer te zeg gen, omdat zij dan persoonlijk worden aangevallen. Wanneer een lid tegensput tert, is hij blij, als hiji er met een paar harde woordjes van den voorzitter af komt, De raad heeft er niets tegen ge>- daan. Zonder protest heeft hij b.v. la ten passeeren, dat een raadsbesluit niet werd uitgevoerd. Het staat met de wethouders als met de commissie van financiën. Men hoort er niets van. Ze bevestigen alleen de meening van den voorzitter. In het begin waren er voortdurend botsingen in het college. De voorzitter heeft het ook te gen hen gewonnen door persoonlijke aan vallen. Met al het toegeven heeft de raad den burgemeester gebracht pp een standpunt, waarop hij niet zou staan, als de raad meer ruggegraat had ge toond. Hij hoopt, dat de voorzitter zich voortaan van persoonlijke aanvallen zal onthouden. Uit hetgeen de lieer Heerspink ver der betoogde blijkt, dat de schuld dezer gemeente bedraagt rond een half mil- lioen. Dit is voor een gemeente van ruim 7000 inwoners zeer veel. Per gezin is het ruim f300. Aan rente en aflossing moet gemiddeld per gezin f 28.80 be taald worden. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt tegen de practij- ken van Willem Kremer en Magdalena Cornelia iRomeijn, beiden wonende Boe zemsingel 84a te Rotterdam. Beiden ge ven zich uit voor zendeling van de In wendige Zending en Tractaatverspreiding de Heraut. De door hen ingezamelde gel den worden echter niet voor zendings werk besteed, doch ten eigen bate aange wend. wen van Janet pok en ieder kind moet blijde 'gemaakt worden. En zij moetea geschenken in kleederen en speelgoed hebben „En een algemeen jubileum in White Chapel", voegde Maurice er bij'; maar hoe .trots en teeder rustten zijn oogen op Mary! Was dit geen zuster, waarvoor hij God moest danken? Kon iemand zich een betere wensehen? Janet zag den blik en een zekere onrust maakte zich van haar meester. Niet dat zij jaloersch van Mary was het was vreemd om te zeggen, maar zij' was nooit jaloersch van haar geweest; maar zij gevoelde iets van haar eigen minderheid. Zij schenen voort durend in reiner lucht te ademen zich te bewegen in kringen, waarin zij hen niet kon yolgen. Zij voelde zich weer eenzaam buiten gesloten en toch drukte de hand van haar echtgenoot zacht de hare. „En dns zullen wij over een maand onze zuster verliezen", merkte Maurice treurig op. „Ja, en zij zal zich zoo eenzaam ge voelen zonder ons", voegde zijn vrouw er bij. „Daar is niets aan te doen", antwoordde Mary opgeruimd; menschen, die het druk hebben, vervelen zich nooit lang, en mis- Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijp in vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 16 November des avonds te half negen uur. Het spoorweg-ongeval bij „De Vink". Naar gemeld wprdt, zal het openbare onderzoek naar de oorzaken van het spoorweg-ongeluk bij „De Vink",. 'dooS den Oud-minister Kraus worden geleide Helf.zal a.s. Woensdagmorgen 10 uur iit een der z,alen van het ministerie van Waterstaat beginnen en minstens vief dagen duren. Er zijn .60 getuigen opge roepen. Indien noodig wordt het onderzoek Maandag 15 November voortgezet. Wijziging personeele belasting moto rr ij tuig en. Blijkens het voorloopig verslag over dit wets-ontwerp, acht de vaste Com missie der Belastingen dit voorstel niet zonder bezwaar. Een betere regeling .zoude zijn de mo torrijtuigen voor de personeele belasting te onderscheiden in drie klassen, n.ï. mo tor-rijtuigen, gebezigd uitsluitend la of voor 'beroep, doorgaans in of voor beroep en alle overige motorrijtuigen. Voor "elk dezer drie klassen zou dan een eigen tarief vastgesteld kunnen worden. De vriendschap van België. Voor hen, die meenen, dat men door tegemoetkoming de vriendschap van het tegenwoordige België koopt, zegt het Handelsblad, is wellicht van belang nog eens te zien hoe de „Nation Beige" reageert op de gebeurtenissen, nu het aanhangig verdrag aan België de vervul ling zijner territoriale eischen onthoudt. Daar kan men lezen over Nederland: „Niets is meer strijdig met onze natuur, onze mentaliteit, onzen geest dan die van dat huichelachtig en hebzuchtig volk, dat Michelet ons afgeschilderd heeft als ©en vampyr, in zijne moerassen verscholen en zijne vangarmen rondom zich uitsprei dend om het bloed zijner buren uit te zuigen. „Verouderd beeld, versleten overdrach telijke taal? Neen, daar op dit oogenblik waar het er op aankomt buiten elke territoriale quaestie, een drie eeuwen-oud onrecht te herstellen en eens voor goed de barrière-traktaten omver te gooien die de concurrentie tusschen de Zuidelijke en de Noordelijke Nederlanden belemmer den, de Hollanders om hunne voor rechten te bewaren eens te meer die zelfzuchtige en schijnheilige protestanten- mentaliteit vertoonen die hen met ons zoo zeer -doet verschillen. „Wanneer zij de menschen verbieden op Zondag te dansen, dat is hunne zaak. Doch, wanneer zij ons willen beletten vrij uit te gaan en binnen te komen in ons eigen huis, van de Schelde ge bruik te maken zooals het ons belieft, dat is ónze zaak. De goede grappen zijn de kortste en het is noodig dat men in Den Haag wete dat een kluchtspel het welk al van 1648 af duurt in het ge heel naar onzen zin niet meer is." Eischen der metaalbewerkers. D'e Alg. Ned. Metaalbewerkershond heeft eetn loonacti© op touw gezet, walarbij als minimumloon wordt gevraagd: In de eerste klasse plalatsen, dat zijn Amsterdam, RotterdamSchiedam, en' Den Haag: voor geschoolden 60 cents, voor geocfenden 55 cents, voor onge schoolden 50 cent per uur. In de tweede klasse plalatsen, o.a. Am- hem, Delft, Deventer, Dordrecht, Haarlem, schien zoudt ge mij Lettice wel willen afstaan. De andere kinderen zouden om beurten hij mij kunnen komen; de buiten lucht zal hun goed doen, en gij zult het daardoor minder druk hebben Janet"; en Janet beaamde het vol dankbaarheid. „Gij denkt om alles en iedereen, tante Mary", zéide zij; want zij was geroerd door de liefde, die Mary voor hare kin deren had; en toen voelde zij een lichte wroeging zij had Mary van haar geluk beroofd, en toch hoopte deze reeds kolen vuurs op haar hoofd. De volgende dag bracht Mary ëen on verwachte beproeving; Grey Lyndhurst maakte ©ene visite. Hij had een paar dagen in twijfel gé- staan wat te doen daar hij niet wist in hoe verre zijn bezoek Mr St. John en .zijn vrouw w;elkom zou zijn. Maar zij waren oude vrienden; hij had veel vriend schap van hen genoten en gaf hen! on gaarne op. De ontmoeting tusschen hem en Mary zou wel vervelend zijn te meer daar er hechte vriendschapsbanden .tusschen hen hadden bestaan; zij be wonderden elkaar wederkeerig. In den laatsten tijd had dit gevoel van vriend schap voor hem opgehouden, en was zij reeds begonnen jhem als haar broeder te beschouwen. (Wordt vervolgd.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1