PUROL Ruwe,Schrale Huid it It Premie. Staten-Generaal. Ksrkflteaws. Ingezonden Statte. Rhevmatiek KI® sterk alsem springende lippen jV Autobusongevallen Spoor-, Tram- en Stoombootongevallen. f 2.50 per jaar. Bijkantoor NIEUWE H A V BANK verdrijft de pijn Als Uw Kind Hoest Mijnhardt's Thijmsiroop Doos 30-60-9Qct.Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten kracht bedwong hij zich tot een soberheid in -woord en voorstelling die de kracht van zijn argument nog te meer deed uitkomen. Hier was een zaak, die zichzelf verdedigde van 't begin tot het eind. En de Minister begon dan ook met te zeggen: ik heb het gevoel, dat ik thans het verdrag moet la ten zien zooals het is. Minister van Karnebeek heeft zijn be strijders te woord gestaan zonder een en kele scherpe uitdrukking te gebruiken, maar een ieder voelde, dat hij telkens raak sloeg. En de Kamer, welker discussie op een hoog peil stond, bracht aan het slot van het betoog dezen bewindsman ondubbel zinnig hare hulde, waarbij voor- noch te genstander zich onbetuigd liet. Hier kan meent het blad worden gespro ken van een volledige opening die blijven zal ook al zou, wat het niet hoopt, noch verwacht, de verwerping der ratificatie het einde zijn. De Nederlander, die er op wijst dat het onmogelijk is thans reeds een oor deel over de rede uit te spreken, brengt warme hulde aan den minister voor de wijze waarop hij het tractaat verdedigde. „Verder moge worden vastgesteld, dat de klacht over oppervlakkigheid bij den Minister, ten opzichte van economische- en defensiebelangen, afdoende is teruggewe zen. Ook de Kamer van Koophandel te Botterdam werd in het jaar 1919 geraad pleegd. Haar oordeel was eer gunstig dan afwijzend. De Rotterdamsche Kamer schrikte althans niet terug van het plan. Professor Bruins van de Handels-Hooge- school zag in 't kanalenplan geen gevaar. Mochten van 't tractaat werkelijk al die ge varen te duchten zijn, die thans velen er in zien de Minister heeft in 1919 in bree- den kring en in ruime mate de gelegen heid geopend hem op die gevaren te wij zen, maar de daartoe geroepenen hebben toenmaals deze gelegenheid niet aange grepen. Tegenover critiek van militaire zijde, mocht de Minister er zich op beroepen, dat de Generale Staf in 1919 geneigd scheen de noodzakelijkheid van het prijsgeven van zekere souvereiniteitsrechten toe te geven maar hoe juist de Minister van Buiten- landsche Zaken, met een „dat nooit" deze gedachte afwees. Vooral van beteekenis in verband met de vrees voor bedreiging van Nederland's souvereiniteit in Zeeland scheen ons de uiteenzetting, gesteund door een brief van de Belgische Regeering uit de allerlaatste dagen: 1. hoe inderdaad dit tractaat niets nieuws bepaalt of toelaat omtrent het be varen van de Schelde door oorlogsschee- pen van andere dan Nederlandsche natio naliteit, zoodat daaromtrent geldig blijven alle bestaande regelen, wier bruikbaarheid en voldoendheid o.a. gedurende den afge- loopen oorlog bleek; 2. hoe de door par tijen aanvaarde vrije vaart van handels schepen op de Schelde eindigt, niet slechts tijdens een oorlog, maar ook bij dreigend oorlogsgevaa r". Een bezwaar voor het blad is echter, dat het zoo moeilijk is België met vertrouwen tegemoet te treden. De Rotterdammer, die allen lof heeft voor de meesterlijke verdediging ver klaart zich teleurgesteld. „De hoop was herleefd, dat een geza menlijk optreden van bijna alle fractielei ders den Minister zou kunnen bewegen een motie tot schorsing en nieuwe onderhan delingen over de meest bedreigde punten te aanvaarden. „België zal dezen democratisohen volks invloed niet afwijzen", had de heer Albar- da met kracht betoogd. Maar de Minister wil er niets van weten. Hij verklaarde, dat hij niet meegaan kan met een voorstel om tot nieuwe onderhan delingen te komen. Hiermee is de hoop, om tot een dragelijk vergelijk te komen, den bodem ingeslagen. Het wordt nu: aannemen of verwerpen. En een motie, welke nader overleg vraagt, zou bij aanneming den Minister tot heen gaan doen besluiten. Dat laatste wenschte zoo goed als nie mand. Vrijwel algemeen leefde de hoop, dat Minister van Karnebeek deze delicate aangelegenheid tot oplossing kon brengen. Zijn pertinente verklaring, dat een tus- schenweg niet mogelijk is, heeft deze hoop den bodem ingeslagen." VREESELIJK AUTOBUS-ONGELUK BIJ BAARLAND. Eén doode. Eén zwaargewonde. Gisternamiddag ongeveer 4 uur is de autobus van den heer Louisse, die van [EUewoutsdijk op weg was naar Goes, op den onhewaakten overweg bij: het station Baarland door een materiaal- trein van de Spoorweg-Mij. Zuid-Beveland, die van Oudelande kwam, gegrepen en vrijwel geheel vernield. De chauffeur, dhr C. Louisse uit EUe woutsdijk, werd op slag gedood. Hij was onder de locomotief van den trein terecht gekomen. Een der passagiers (er zaten negen passagiers in de bus), mejuffr. Mol uit Oudelande werd met een verbrijzeld heen opgenomen. Haar toestand was heel ernstig. Zij werd in de herberg bij het station gedragen en onmiddellijk werd om medische hulp geseind. Spoedig was dr de Boer uit Hoedekenskerke ter plaatse. Ook werd om dr Iiuese uit Goes geseind, doch, daar deze uitstedig wa,s, werd de hulp van dr Staverman uit Vlissingen ingeroepen. Later is mej. Mol per zieken auto naar het R.-K. ziekenhuis te Goes overgebracht. De andere 8 passagiers werden licht gekwetst. Zij bekwamen kneuzingen aan hand, gezicht, been of schouder en kon den allen huiswaarts keeren. De politie was spoedig ter plaatse, en en zette weldra het terrein van het on geluk af. Een onderzoek naar de oorzaak werd ingesteld, waarover wij evenwel nog geen officieele gegevens konden ver krijgen. Een der passagiers uit de autobus, die er vrij goed afgekomen is, vertelde ons nog eenige bijzonderheden. Volgens onzen zegsman is het uitzicht vanaf den weg op de spoorbaan ter plaatse van het ongeluk zeer moeilijk, daar een boomgaard aldaar het vrije zicht belemmert. Niemand der passagiers kon verklaren gehoord te hebben, dat de lo comotief gefloten heeft. Toen de chauf feur den trein zag, was het reeds te laat en viel een hotsing niet meer te vermijden. In de bus zaten 9 passagiers en wel de reeds genoemde mej. Mol uit Oudelande, verder mej. v. Dalen uit Heinkenszand, dhr Louisse uit Waarde, dhr Hoek uit St.-Maartensdijk, dhr de Vrieze uit Oude lande, dhr L. Schouten uit 's-Gravenpol- der, mej. do Vries, onderwijzeres te Oude lande, en nog twee onderwijzeressen, resp. uit Baarland en Oudelande. 'De hotsing tusschen trein en autobus was verschrikkelijk en de schrik der in zittenden niet te beschrijven. De bus was nagenoeg geheel versplinterd en 't is dan ook absoluut onbegrijpelijk, dat niet alle inzittenden op slag gedood zijn. Hoe de hotsing zich eigenlijk toege dragen heeft, de passagiers weten het niet. Onze zegsman verklaarde door den schok hoe hij op den grond is terecht gekomen weet hij niet wel drie malen over den grond gerold te zijn en alleen deze gedachte kwam hij hem op, toen hij daar aan den weg lag: „Ik leef nog". Geen wonder, dat verschillende der pas sagiers door deze vreeselijke emotie ge heel van streek waren. Hedenmorgen vernamen wij, dat de toe stand van mej. Mol, die in het R. K. Ziekenhuis te Goes is opgenomen, nog steeds zorgwekkend is. De licht-gewon- den maken het, voor zoover wij weten, goed. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, heeft de kantoorhouder te Baarland, ondanks het officieele sluitings uur van het kantoor, alle mogelijke mede werking verleend. Wel duurde het erg lang, eer de .ziekenauto uit Goes ter plaatse was (om half vijf werd opge beld en om half .7 was de auto er pas) doch de oorzaak daarvan is nog niet be kend. Hoe bet ongeluk eigenlijk is toegegaan, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het parket uit Middelburg was gisteravond nog ter plaatse van het ongeluk. Het voorstuk van de auto zat onder de locomotief. Het achterstuk lag op den overweg. De inzittenden zijn er als het ware uitgeslingerd. Overreden door den trein zijn blijkbaar alleen de chauffeur en mejuffrouw Mol. De autobus is dus waarschijnlijk door den trein doormidden gereden. Uit de situatie ter plaatse blijkt, dat de trein spoedig tot stilstand is ge bracht. De locomotief stond slechts enkele Meters van de plaats van de aanrijding. Het lijk van den chauffeur is heden morgen naar Goes vervoerd. f 5000.bij overlijden f 10000.bij invaliditeit Zoo'n verzekering is noodig voor iedereen. MARKT !6 - naast Postkantoor - GOES Dir. W. L. B. J DEKKER. D e brug bij T holen. Donder dag bereikte het gemeentebestuur vain Tholen da tijding van den Minister van Waterstaat dat deze aan de gemeente Tholen conoessiei verleent tot den bouw van 'een brug over de Eendracht te Tho len. Hiermede is een bijna 80-jarig tijdperk van brugplannen afgesloten. Imimers, ver gissen wij ons likt dan zijn in '1848 voor het eerst plannen ingediend om vanwege de gemeente tot overbrugging van de Eendracht te komen. Steeds le den de brngplannen schipbreuk. In 1911 scheen het alsof de brugpla'rinen, uit gewerkt dooT een comité uit de- Thool- sche burgerij, zonden slagen. Ir Kuipers, dezelfde die de huidige plannen heeft ontworpen, kwam met een brugplah. te voorschijn dat niet duur was en dei ge heel© burgerij was nu. vol goeden moed. Toen kregen we een lokaalspoorlijn, dat natuurlijk het bouwen van een brug in zich sloot, de plannen vorderden goed en weder scheen de bouw van een brug werkelijkheid, toen de oorlog alle bere keningen in de war stuurde en er weer niets kwam van ©en brug. Toen kwamen de damplannen en met een een goed uitgewerkt plan van de gemeente Tholen om een brug te houwen. Rijks en Provinciale steun werden moge lijk geacht, doch de malaise was oor zaak dat voor de zooveelste maal er vein een bruggebouw niets zou komen. De gemeente Tholen zat niet stil en we der kwamen er hrugplannen en thans nam do gemteente Tholen de risico op zich oin dit plan uit te voeren. Men was op den goeden weg, tot plotseling scheen alsof er van -een bruggebouw nim mer ie'ts mocht komen. Want er wa ren weer goede geesten die Tholen wilden verblijden met een lokaalspoor, waardoor natuurlijk do brngplannen voorgoed zou den zijn verdwenen, want niemand op het eiland die op het oogenblik zoude zijn te vinden voor de oprichting van een lokaalspoor, gelet op het financieele gedeelte. En thans zijn we zoover dat de brug er komt- Als er niet te veel tegenslag komt, hopen we dat de brug in 1928 in gebruik kan worden geno men. (M. CD De komst van Prinses A s- trid te V lissin gen. Het Zweedsche oorlogsschip „Fylgia" waarmede prinses Astrid van Zweden de reis maakt naar haar nieuw land, België, wordt Zondag morgen omstreeks half negen verwacht bij Westkapeile, waar N.ederlandsch© tor pedobooten aanwezig zullen zijn om den kruiser te vergezellen naar de reede van Vlissingen, waar dezen met saluutscho ten zal worden begroet. Men verwacht, dat het schip te ongeveer half 11 aan den ponton in de buitenhaven zal meren en daar zal blijven liggen tot aankomst van den mailtrein te 12.29, waarmede de vader en moeder van de Prinses zul len aankomen. Als deze zich ook heb ben ingescheept zal de kruiser spoedig do haven weer verlaten en geëscorteerd: door de torpedobooten de Schelde op varen. Na op die rivier geankerd den nacht te hebben doorgebracht, zal de kruiser Maandagmorgen naar Antwerpen opstoomen. Goes. Gisterenavond werd in het Schut tershof de eerste Chr. Winterlezing in dit seizoen gehouden. Voor een overvolle zaal trad als spreker op ds P. G. de V e y M e s t d a g h, Ned. Herv. predikant te Rotterdam met het onderwerp: „Wat het Oosten ons te leeren heeft in dezen- tijd". De voorzitter der vereeniging, dhr W. 't Hooft opende de bijeenkomst met gebed en sprak de hoop uit, dat ook de lezingen in dit seizoen weder zóó zullen zijn, dat zij niet alleen veel be langstelling, maar straks pok voldoening zullen wekken. Ds de Vey Mestdagh, daarna het woord verkrijgend, wees er op, dat alles wat het Oosten ons aan schatten van his torie en cultuur heeft geboden, nog al tijd heeft gediend tot bevestiging van het geen de Heilige Schrift ons verhaalt. In het eerste 'deel zijner lezing han delde Spr. over het oude en het nieuwe Egypte. Onder oud-Egypte verstaan wij het oude cultuurland uit de dagen van Toet-Anck-Amen, den tijd dus van de Patriarchen uit het Oude Testament. Hier verbazen o/is de Pyramiden mei hun koningsgraven, de enorme tempels met hun zuilengangen en godenheelden, waarbij dan komt het hièroglypbenschrifl waarmede alles bedekt is. Dit schrift was tot de vorige eeuw onvertaalbaar. Egypte en haar geschiedenis bleef een gesloten boek. Niemand minder dan Napoleon heeft den stoot gegeven tot het onderzoek van het -oude Egypte, toen liij als Fransch generaal zijn overwinningen daar bevocht. De vondst van den steen van Rosette verschafte 4en sleutel tot de geheime nissen van de hiëroglyphenteekens. Zoo ligt Egypte's geschiedenis nu als een boek voor ons opengeslagen. Opmerkelijk is, dat de naam van' Is raël bijkans niet gevonden wordt. Dit is begrijpelijk, daar Egypte slechts zijn over winningen boekt© en niets wilde bewaren voor het nageslacht van zijn neder lagen. Wel is van belang de lacune van plm. 3 eeuwen, waarin de Hylcsos over Egypte hebben geheerscht. Zoo waren de Farao's in Jozefs tijd geen echte Egyptenaren, en begrijpen wij de voor liefde van deze koningen voor de her ders uit Kanaan. Overgaande tot het nieuwe Egypteland, blijkt, dat dit wel niet zoo indrukwek kend is voor den Westerling, maar veel interessanter. Van groot belang zijn vooral de papyri, kleine stukjes papier, die onder het zand gevonden worden, en beschreven- zijn met de Grieksche taal, maar dan! liet nieuwere Grieksch, de taal dus van ons Nieuwe Testament. Hierin .ligt een' groote schat voor het beter verstaan vanl onzen Bijbel. Onze Vaderen hebben name lijk het N. Testament vertaald met de kennis van het klassieke Grieksch. Daardoor komen er talrijke plaatsen! voor in de Evangeliën, maar bovenal in de brieven van Paulns, die wij niet kun nen .verstaan. Welk een voorrecht, ,nu door de vondst der papyri ook de taal van Let N. Testament ons opgeklaard wordt en menige duistere plaats gaat lichten als de dag. Van bijzonder belang is ook de vondst van papyri, waarin sprake is van eert bevel tot beschrijving, gelijk wij lezen' in Lucas II, ja zelfs van paspoorten, die de menschen bij zich droegen, wanneer zij voor de beschrijving zich begaven naar hun eigen stad. Hierdoor wordt het Bij- belsch verhaal zoo krachtig gehandjiaafd. Ten slotte nog een papyrus uit het jaar 250 na Chr. tijdens de woedende Christenvervolgingen onder keizer Decius. Deze papyri, die alle' dateeren van *1325 Juni 250, behelzen een verklaring namens de overheid, dat iemand aan de afgoden geofferd heeft en vormen dus een soort van vrijbrief voor degenen die in de ure van het gevaar hun Heiland verloochen den. Spreker toonde een photographie van J zulk een gevonden papyri. Na de pauze yerplaatste Spr. zijn ge hoor naar Kanaan en Klein-Azië en toonde door sprekende voorbeelden, hoe de oude Bijbelsche gewoonten en spreekwijzen nog altijd gevolgd worden, en hoe verhelde rend de kennis van dit alles is tot beter verstaan der H. Schrift. De welgeslaagde avond, die voor de vereeniging in dit seizoen veelbelovend is, werd door den spreker met dankgebed beëindigd. Hansweert. Ds Belgische sleepboot „Brugge" heeft op de Oosterscbelde ma chinebreuk gekregen en is door de sleep boot „Fortuna" van dezelfde reederij naar Antwerpen gesleept om te repareeren. De Belgische sloepboot „Wameton", die alhier 1 Juli 1.1. door deurwaarder de Kok aan den ketting is gelegd, is thans na ruim 4 maanden weer vrij ge geven, en is naar Antwerpen vertrokken. Domburg. Donderdagavond hield de heen' Kuier van Den Haag, secretaris van den Bond van -"Ziekenkassen in Neder land, daartoe uitgeinoodigd, door het be- bestuur van het Ziekenfonds voor hare leden in de zaal van den heer Frank een rede: Over de bestaande ziekenkassen in verband met de Ziektewet. Op duidelijke wijze werd door spreker de leemten in de' wet besproken. Om hierin verandering te brengen werd gewezen op1 de wensche- lijkheid zich aan te' sluiten bij den bond. Getracht zal worden het gedaan te krij gen, door wijzigingen aan te- brengen in de Ziektewet, zelfbeheer van de Plaatselijke ziekenkassen te blijven behouden. Axel. Alhier is een Christelijke muziek- vereieniging opgericht onder den naam „Ilosannah" met aanvankelijk 50- werken de lelden. Als bestuursleden werden ge kozen de heeren: P. Ie Feber, Jan le Fe- ber, Joh. Hoebé, P. A. Wondergem en CL Smits Dieldman. Et' zal worden gevormd een stamkapitaal van f 1000. dat men hoopt te krijgen door bijdragen of rente- looze aandeel en, terwijl de jaarlijksche onkosten zullen be'streden worden door de contributies van donateurs enz. geeft het dan onverwijld de genezende Hoeststillend, slijmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. Tweede Kamer. Regeding werkzaamheden. De behandeling van het verdrag met België is ©en paar dagen opgeschort, waar door er gisteren gelegenheid was enkele interpellatiën af te doen. Eerst werd echter een regeling getroffen voor den spreektijd hij d© binnenkort aan ta vangen begrootingsdebatten. De voorz. stelde voor den spreektijd aldus te ver deden: R.KL 3 uur, S.Dj.A.PL 3 u„ A.R. 2 u-, CL- H. 2 u'., V.Bi. 1% u., V.D. 13/4 u., St- Gen P., PI. B:., O- P., R. K. V- P-, H.G- S.T.P. 3U u., bij da replieken de helft van dien tijd en voorts om de belastingpoli- tiek nieit te behandelen. Op aandringen van de heeren De Visser en Schaper bracht de voorzitter den spreektijd voor dei kleine partijen op 1 uur. Hierna werd het voorstel aangenomen. Da militaire relletjes. Daarna waren aan de orde de inter pellaties vaix de heeren L. de Visser (O.P.) en K. ter Laan (S.D.A.P) over de mili taire relletjes te Assen en te Ede en den toestand van het leger en de leger leiding. De heer L. de Visser critiseerde op heftigen toon de legerleiding. Hij be schuldigde den minister van woordbreuk omdat hij geen maatregelen heeft genomen de wanverhoudingen in het leger te ver beteren. Ook de heer Ter Laan had critiek op da legerleiding en deed zijn uiterste best om de medeverantwoordelijkheid van het gebeurde van de S.D.A.P. af te schuiven. De sprekers werden beantwoord door den Minister die niet naliet er op te wijzen dat van revolutionaire zijde alles wordt gedaan om het leger onbetrouwbaar ta maken. Te ongetveer 5 uur werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Putten, H. A. de Geus te Waddinxveen. Voor IJl st, Joh. Ste- houwer te "Weesp. Geref. Kerken. Beroepen te Baambrugge, Dr J. H. Bavinck te Bandoeng. Te Schoonoord, F. Stomp cand. te Ruinerwold. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen, J. Overduin te Werkendam en M. Hofman te Krab- bendijke. De bijbel als getuigenis. De oorrespondent van de Times te Jeruza lem meldt, dat aldaar Maandag de bijbel als getuigenis 'is aangevoerd, in een ge schil over grond tusschen de regeering en de Wakf, de Mohammedaansche gods dienstige instellingen. Een ambtenaar van bet Gnonddepartement haalde Genesis aan ter stijving van de aanspraken der regee ring op den eigendom van een bepaald stuk grond bij Rachel's graf. Do Engel- sche .rechter stemde er in toe Genesi* 35, vers 16 tot 20, waarin de ligging van Efraat (Bethlehem) beschreven wordt als getuigenis te aanvaarden. Ds C. Beets Nz. te Arnhem, die onlangs geopereerd werd, zal opnieuw een operatieve behandeling moeten on dergaan. Ds N. R. Kal shove n, em.-pred. deE Ned. Herv. Gem. *!e Elspeet, wordt in het Diaconessenhuis te Arnhem verpleegd* Emeritaat. Ds II. Teerink, préd* der Geref. Kerk le Amersfoort, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 April 1927 eervol emeritaat gevraagd. Ds G. J« Breukelaar pred. der Geref. Kerk te Sur- huisterveen, heeft wegens het bereiken! van den 70-jarigen leeftijd tegen 1 Febr. 1927 eervol emeritaat gevraagd. Tweede predikant. De Kerke- raad der Geref. Kerk te Bussum, besloot over te gaan tot het beroepen van eert tweeden predikant. Zondag 7 Nov. 1926. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm ds Steinz (Zendingspreek), nmr'. ds Homburg (H. Doop), av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. geen dienst. Biezelinge, vm. geen dienst, nam. ds Hartjes. ii 11 Het opheffen van een openba re s o hooi. Volgens de wet is iedere ge meente verplicht tot het geven van de ge legenheid om voldoend openbaar lager on derwijs te genieten. Volgens het oordeel van den vorigen mi nister van Onderwijs zal een gemeente, waar geen openbare lagere school is, of die de bestaande school wil opheffen, aan die ver plichting voldoen als zij met eene naburige gemeente eene overeenkomst aangaat, krach tens welke de kinderen uit hare gemeente op de school in laatstbedoelde gemeente wor den toegelaten. Hieruit volgt, volgens de ziens wijze van dien minister, dat bij het bestaan, van een zoodanige overeenkomst de ouders, voogden of verzorgers van twaalf of moer leer plichtige kinderen aan de wet geen groncl kunnen ontleenen- om zich tegen opheffing der eenige openbare lagere school in hunne gemeente te verzetten. Met deze opvatting kan de tegenwoordige minister van Onderwijs zich niet vereenigenj daar het hem voorkomt, dat zij in haar alge meenheid le ver gaat. Zeker zal het geval zich kunnen voordoen, dat een gemeente door een overeenkomst als hier bedoeld met een naburige gemeente aan te gaan, zoodat aldaar op de openbare lagere school de kin deren der eerste, voor wie openbaar onderwijs wordt verlangd, geplaatst worden aan haar verplichting om voor voldoend openbaar on derwijs te zorgen, voldoet, maar dit laatste vloeit niet noodwendig in alle gevallen voort uit het 'sluiten eener zoodanige overeenkomst Met name zou de afstand van de woonplaats der kinderen naar de gemeenschappelijke open bare lagere school in de naburige gemeente te groot kunnen zijn om te kunnen beweren, dat do gemeente aan hare verplichting ten deze zou hebben voldaan. Men denke b.v. aan een gemeente van groote oppervlakte, terwijl, de kom, waar zich de laatste of eenige open bare lagere school bevindt, ver gelegen is van de naburige gemeente met welke een overeenkomst wordt gesloten; dan kan die overeenkomst wel haar nut hebben voor da kinderen, die aan de grens der beide ge meenten wonen, maar niet voor de kinderen, woonachtig in de kom, welke te ver afgelegen, is van de gemeenschappelijke openbare la gere school op het gebied der aangrenzende gemeente. Volgens de opvatting van den vorigen mi nister- zou de eerstbedoelde gemeente haar laatste of eenige openbare lagere school ge rechtigd zijn op te heffen, alleen reeds al» gevolg van het feit, dat er met een naburige gemeente een overeenkomst is getroffen, ter wijl dan geen toepassing zou kunnen vinden de bepaling der wet, dat door de Kroon geen afwijking van de verplidhting om in de gemeente voldoend lager onderwijs te geve» kan worden verleend, indien de ouders, voog den of verzorgers van twaalf of meer leer plichtige kinderen blijk geven, dat zij open baar onderwijs voor deze kinderen in dé ge meente verlangen, waardoor aan het oordeel der Kroon zou zijn onttrokken de beantwoor ding der vraag, of door die gemeenschappe lijke overeenkomst de gemeente aan baar ver plichting tot het geven van voldoend open baar lager onderwijs behoorlijk voldoet. De minister heeft van zijn. zienswijze, door tussehenkomst van Ged. Staten aan de ge meentebesturen doen blijken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.J Hef Kamerlid Vliegen en het Nationaal Comité van Actie tegen het Verdrag mei België. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Woens dag, 3 November, heeft de heer Vliege» de vrt Comité I durven derlaml Het I aan dul te latei hun eel landscll is gestl hruikt. T Het traal fl Weldatil Gedul len ©o zegels"| liet besl De opbl sluit v sche Z.l den ©ml als hetl in getal werp vl een fral cent eii 8, 13 Op d| wapen sneeuw| wapen lende gl z-egel d:| appel), Frieslarl lelie alleil verkoch na aflo<| Op vl Kinderbl zegels o| raad te missie zegels ter, den taris vail Gommis 'U-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2