Abdijsiroop Zaterdag November 1§3© 41e Jaargang STER No 33 EERSTE BLAD. HET &DR1S I. WILKING lasaM. Waarom zcudt Gij blijven hoesten? GAAT BOVEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SOCIALE PERSPECTIEVEN. GOES HULST MteiiaM. m gij Uw koest onmiddellijk kunt verdrijven met Akker's Sinister vaai Kasr.ebeek ever het verdrag met België. nizzSSA? jnewx Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes TeL: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Er is in de sociale actie, evenais in de actie op velerlei gebied veel wat teleur stelt en ontmoedigt. Wat na moeizamen arbeid vaak met veel opofferingen werd gebouwd, wordt soms In enkele oogenblikken afgebroken en ver nietigd. Men meent iets bereikt te hebben tot verbetering van sociale toestanden en een stap verder gekomen te zijn tot den socia len vrede en moet dan plotseling ontwaren dat het alles slechts schijn is. De ontwikkeling van bet sociale leven werd enkele jaren geleden op wreede wijze gestoord door den grooten wereldoorlog, die ook op sociaal gebied ontzaglijke ver woestingen aanrichtte. De snelle groei van de Christelijke vak beweging gepaard met verbetering der Ioo- uen en vermindering van het leed van den arbeid werd gevolgd door een periode van inzinking op elk gebied die velen met moe deloosheid vervulde. En al .was nadien hier en daar weer eenig opleven te bespeuren, zoodat van een betrekkelijk bevredigenden toestand kon worden gesproken, wie bet geheele terrein •overziet kan niet anders dan tot de con clusie komen, dat de sociale toestand, en de sociale verhoudingen nog zeer veel te wenschen overlaten. De sociale nood is nog groot. De sociale ellende is nog volstrekt niet wegenomen. De sociale strijd woedt nog altijd voort «n de sociale vrede is nog ver te zoeken. Van een naderend vrederijk zijn zelfs de eerste omtrekken nog niet te bespeuren en ze zijn te tellen degenen, die niet alleen over den komenden heilstaat bazelen, maar die ook werkelijk in de komst van den heilstaat gelooven. De toekomst schijnt donker, hopeloos zelfs. En het is te verstaan, dat velen den moed verliezen en dat ze nergens sociale perspectieven vermogen te ontdekken. En toch is er voor wie vasthoudt aan Gods Woord geen reden voor ontmoedi ging. De tijden mogen ernstig zijn en de toe komst donker schijnen, in de verte is toch merkbaar het gloren van den nieuwen morgen. Er is nog hoop; er zijn nog sociale per spectieven. Aan de sociale ellende zal eenmaal een einde komen; de sociale strijd zal eenmaal worden beëindigd. Op onvergelijkelijk schoone wijze wordt dit uiteengezet in het boek van Ds K. Schilder „De Openbaring en bet sociale leven", waarop wij reeds vroeger de aan dacht vestigden. Aan de hand van Gods Woord wordt eerst aangetoond, dat door al de sociale el lende been, tenslotte de wereldruïne komt. Babel, de zondige wereld- en cultuur macht., gaat onder. In het Babel, zooals het in Openbaring van Johannes wordt geteekend, zijn op getast al de schatten die de wereld zich koos en al de gaven van cultuur, die bui ten de sfeer der waarachtige religie ge wonnen en gehouden zijn En wijl cultuur zonder God den dood in zich draagt, daarom hing over Babel reeds de broeiing van Gods toorn, de werking van ontbinding, die tenslotte zich naar bo- Yen wringt in Babels ondergang. De ineenstorting is volkomen. De economische ontreddering is univer seel. „Vernietigd is wat het delfstoffen- r ij k opleverde: goud, zilver, kostelijk ge steente, paarlen, koper, ijzer, marmer steen. Verdwenen is wat van bet planten- r ij k op de markt aangevoerd werd: fijn lijnwaad (linnen) purper, zijde, scharla ken, kaneel, reukwerk, welriekende zalf, wierook, wijn, vaten van het kostelijkste hout, olie (hars), meelbloem, tarwe. Afgenomen is, wat de dierenwe reld aanbracht: ivoren vaten, vaten van elpenbeen, lastdieren, schapen en paarden. Verdwenen van het tooneel is zelfs wat uit de mensclienwereld tot den op bouw van het verfijnde weeldeleven werd gebruikt: de koetswagens, de staatsiekoet sen, rijden niet meer en de „lichamen en zielen der menschen", de slaven, gelijk ze in Johannes' dagen nog gekend werden, staan niet meer ter beschikking van den grootvorst der weeldestad" De wereldruïne is volkomen. Maar daar blijft het niet bij. Bij ruïnes staat God niet stil. God heeft bet leven lief. Hij gaat steeds van de ruïne tot den op bouw; van den bouwval tot de restauratie. Uitg. W. D. Meinema, Delft. De cultuur die in Babel bloeide, zal niet spoorloos vergaan. Gods oordeelsdag is niet een woedenden beeldenstorm, en blin de, totale, niets sparende afbraak van wat is. Als Gods nieuwe Jeruzalem nederdaalt van God uit den hemel, dan zal de cultuur, nu van zondesmetten ontdaan, baar vruch ten afstaan aan het Koninkrijk Gods. „Het goud van de gekroonde hoofden in de wereldstad, komt op de straten der hemelstad dus onder de voeten van Gods kinderen, wier sieraad lag in den geest." En als het ornament va* de wereld in de stad het fundament wordt, dan zal daarin ook eeuwig de bevestiging zijn van deze gedachte, dat Gods Jeruzalem rechtstreeks opbloeit boven de wereldaf braak. Waar de wereld eindigt, daar zal God beginnen. De trans van den toren van Ba bel zal de voetbank zijn van zijn voeten, de schemel van zijn troon. Ornament en fundamentChriste nen, niets is voor niet, alles is uwe, doch gij zijt van Christus en Christus is Gods. En zoo wordt tenslotte de heilstaat ge vonden. In de stad die paarlen poorten heeft, zal de sociale strijd tot volkomen vrede uitge streden zijn. Want in die stad zal staan het geboomte des levens, dat zijn vrucht zal geven van maand tot maand. De stad, met haar vele menschen, maar weinig vruchten, komt tot den hof met zijn veelheid van vruchten en de luttelheid der eters. „De hof in de stad. En niet buiten het verkeer ligt hij, doch „in het midden van de breede straat". Waar de menschen komen, daar wacht het geboomte. Zoo is dan dit het einde van den strijd dezer dagen: hof en stad komen tot elkaar. Dat is te zeggen, productie en consump tie, kapitaal en verbruik, aanbod en vraag, wat zich geeft en wat voor zich neemt, ob jectief bezit en subjectief bezit, vrucht en genieten, spijze en eter, zoetigheid en sterkte, ze hebben elkaar gevonden, van nu aan tot in eeuwigheid Dat is het heilig, eeuwig evenwicht. V Dezelfde beginselen. Wij hebben voor enkele dagen de aan dacht gevestigd op do ontzettende gevol gen, die de consequente toepassing, van de revolutionaire theoriën ten opzichte van het huwelijk in Rusland heeft gehad. Zoover zijn wij in ons land nog niet Er zijn slechts weinigen die de Russische excessen voor hunne rekening nemen. Het verdient echter aandacht, dat de beginselen waardoor de machthebbers in Rusland worden gedreven, ook hier aanhangers vinden niet alleen, maar ook gepropageerd worden. Zoo schreef niemand minder dan de heer Wibaut in „De Nieuwe Tijd" dat in de socialistische gemeenschap, nu ja, het hu welijk wel niet verboden zal zijn, en zelfs nog veelvuldig zal voorkomen, maar dan meer, omdat de monogane vorm van sa menleven nu eenmaal zekere vooideelen biëdt. „Bij welgetslaagde keuze, bij gebleken en voortdurende overeenstemming tussehen denzelfden man en dezelfde vrouw, biedt da monogane vorm van samenleven een zekere vastheid voor behoud van het goede. Doch hoei dit ook moge zijn, de ongehuwde moeder en de gehuwde moe der staan als moeder van een volgend geslacht van de' gemeenschap gelijk." De vrouw moet zelf mogen uitmaken, of zij met een man en zoo ja of zij steeds met denzelïden man wil samen leven. En datzelfde recht, dat spreekt vanzelf, zullen ook de mannen hebben. Het is duidelijk dat hier dezelfde theo- riën verkondigd worden 3ie> in Rusland toepassing vinden en die met name voor vrouwen en kinderen tot zoo ontzettende gevolgen hebben geleid. Niet het gebod Gods is beslissend, maar de neiging van het zondige menschenhart. Wèl is het noodig, dat gewerkt wordt en gestreden, straks ook weer bij de stembus, om dei Christelijke grondslagen ons, volksleven to bewaren en te ver sterken V Verplicht schouwburgbezoek. Als vadertje Staht tengevolge van een verkeerde opvatting van zijn taak en roeping, eenmaal begonnen is zijn grijp armen uit tei steken is niets en niemand voor hem veilig. Dat blijkt ook weer uit een bericht, dat, uit Weenen tot ons komt. Het Oostenrijksche departement van On derwijs en de gemeentelijke „Schuimt" van Weenen overwegen n.l. verplicht schouwburgbezoek in te stellen voor de leerlingen der middelbare scholen. Sedert 1919 worden voor de studee- remde jeugd kaarten tegen lage prijzen beschikbaar gesteld. Maar nu wil men een stap verder gaan en voor de leerlingen der Middelbare scholen gratis kaarten ver strekken voor verplicht schouwburg bezoek. Zoo kan men doorgaan. Verplicht schouwburgbezoek voor de geestelijke ontwikkeling en dan straks mis schien verplicht bezoek aan danshuizen voor de lichamelijke ontwikkeling. En waarom niet, als dei Staat het rech(. heeft de taak van de ouders ovër te nemen? Oppassen is dei boodschap. EEN POLEMIEKJE. De „Goesche Crt." meent ons te moeten kapittelen, omdat wij den invloed van de z.g. vrijzinnige en neutrale pers be strijden en tegelijkertijd dergelijke bladen als nieuwsbron gebruiken. Nu hebben wij er op zichzelf niets tegen wanneer men ons aanvalt. Wanneer iemand met ons van meening verschilt en ons bestrijdt, dan zullen we gaarne van antwoord dienen. Alleen, de w ij z e waarop de „G. Crt." optreedt en ons op onze fouten meent te moeten wijzen, kan ons niet bekoren en is werkelijk beneden de waardigheid van dit liberale orgaan. Dat is niet de manier waarop een dame die reeds de honderd gepasseerd is tegen een jongere zuster optreedt. Zeker, wij: kunnen het verstaan, dat zij den toenemenden groei van „De Zeeuw" met leede oogen aanziet. En wan neer zij dan ook op ons voorbeeld een kinderrubriek invoert, dan hebben wij daartegen niet het minste bezwaar. Het is eerlijke concurrentie. Maar wanneer een toon wordt aange slagen als in het artikeltje van Vrijdag gedaan werd, dan moeten wij daartegen protesteeren. iWij willen met genoegen, wanneer dat pas geeft met de „G. Crt." van gedach ten -wisselen. Maar dan moet er gear gumenteerd worden. Voor een heibeltje leenen wij ons niet: En nog eens, het is ook beneden de waardigheid van onze zooveel oudere Goesche collega. voor IffiaimJactiaireiia tÈawoets- en Rimüerefflssfeetie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ie Baggeren zonder eind. Volgens een rapport van den Belgischen ingenieur p. van Mierlo over den toestand van de havens aan de Vlaamsche kust hebben de baggerwerken in de haven van Zeebrugge sedert het einde van den oorlog ruim 30 millióen frank gekost; toch is het eilandje dat in 1909, bij laag tij, in het midden der reede zichtbaar was, en dat slechts een oppervlakte had van 700 M2 tot een schiereiland gegroeid, dat thans 14 hectaren beslaat en bij laag tij 1 M. 50 boven het watervlak uitsteekt. Ook meer Zuidelijk, te Ostende en te Nieuwpoort, moet met kracht tegen de ver zanding worden gestreden wil men de ha vens niet onbruikbaar zien worden. Indien men de haven van Ostende voor groote schepen toegankelijk wilde maken zou, bij een diepgang van 10 a 12 Meter, volgens het rapport, de aanslibbing meer dan 1 Meter per maand bedragen. In de vaargeul van liet Zand, welke toegang verleend tot de Ostendsche haven, bedraagt de verzan ding, op sommige plaatsen, 1 M. 50 per maand en moet schier zonder ophouden worden gebaggerd. De samenzwering tegen Spanje. Uit Toulouse wordt gemeld: Er gaat een gerucht, dat een groote groep Separatis ten, uit ongeveer zevenhonderd man be staande, er in geslaagd is in kleine groep jes over de grens te komen en een berg be zet houdt aan de Spaanscbe zijde der Py reneeën. Een aantal separatisten uit de provincie Gerona en aangrenzende provin cies zou zich bij de zevenhonderd hebben aangesloten. Te Toulouse is Woensdag en Donderdag huiszoeking gedaan in een woning, waar Spanjaarden hadden verblijf gehouden, die de stad overhaast hebben verlaten. Er wer Belasting van Neideirlanders in het buitenland. D%> aankondiging, dat minister de1 Geer van plan zou zijn een wetsontwerp in te dienen waarbij de Nederlanders, in het buitenland woonachtig, belast zouden wor VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.29, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. den reiskoffers en valiezen ontdekt met een groot aantal papieren, die op de separa tistische samenzwering betrekking schij nen te hebben. Volgens een bericht uit Madrid heeft de Spaansehe regeering twee regimenten naar de Fransche grens gezonden, die een onderzoek zullen instellen, of zich ook op Spaansch gebied munitieopslagplaatsen van de samenzweerders bevinden. De grensstations en de passen worden bijzon der scherp gecontroleerd. De Spaansehe couranten bewaren het stilzwijgen over de samenzwering. De re geering zal binnen enkele dagen een offi- cieele mededeeling omtrent de ontdekte samenzwering doen verschijnen. De staking in Engeland. De laatste dagen zijn er heel wat geheime besprekingen gevoerd, waaraan de mijn eigenaars en de regeering deel hebben ge nomen. Men gelooft, dat er aanmerkelijke vorderingen zijn bereikt tot liet bijleggen van het geschil. De Engelsclie vakvereenigingen staan er slecht voor. Daarom is te verwachten dat de vrijwillige heffing voor de stakende mijnwerkers niet veel zal opleveren. Chn slechts één enkel voorbeeld te noemen: de vereeniging van spoorwegbeambten bad op 30 April (vóór de doellooze algemeene staking) een banksaldo van 214 milli öen, op het oogenblik echter is haar te kort Dij de bank 900.000. De stijgende Fransche frank. De Fransche frank is hier te lande Don derdag van 8.07 tot 8.38 en 8.40 opgeloo- pen en stijgt nu zoo snel, dat de industri- eele kringen dit verschijnsel met bezorgd heid gadeslaan. Als liet in dit tempo door gaat, vreest men dat een industrieele cri sis niet uit zal blijven. Het Fransche pu bliek, dat een tijd geleden „uit den frank" vluchtte, vlucht er nu weer in. Daarom ziet men te Parijs lange queues menschen staan voor de banken en wisselkantoren, die er nu evenzeer op gebrand zijn zich van hun ponden, dollars en guldens te ont doen, als zij een tijd geleden er fel op wa ren hun franken daartegen te spuien. De ramingen op de begrooting zijn aan genomen op een basis van 150 frs. in het pond sterling. Nu de koers van den frank inmiddels al liooger is geworden, begint men zich af te vragen, of de Schatkist er iets aan zal willen en kunnen doen, om te voorkomen dat de frank op hol slaat. Korte berichten. De Arbeiter-Zeitung meldt, dat van nacht de beambten-staking in Oostenrijk zal uitbreken, wanneer de regeering niet toegeeft. Aij'aS Ten gevolge van de steenkolen- schaarschte heeft de directie van de scheepswerf De Rupel, te Boom (België) een deel van haar bedrijf moeten stop zetten. Het aantal door deze maatregel ge troffen arbeiders bedraagt 125. In verband met de aanhoudende ver- liooging der exploitatiekosten wordt een nieuwe prijsvermeerdering der Belgische dagbladen in het vooruitzicht gesteld. Deze zouden voortaan 35 of 30 centiem kosten in plaats van 30 of 25. Lord Reading is tot president-com missaris van de maatschappij benoemd, die Palestina van electrischen stroom zal voorzien uit installaties aan de Jordaan. Een „kolentelling" op 28 October in Denemarken gehouden van alle voorraden boven de 10 ton beeft uitgewezen dat er 390.000 ton kolen en 340.000 ton cokes in het land waren. De eerste minister Stau- ning heeft verklaard dat deze voorraden voldoende zijn om enkele maanden in de behoeften des lands te voorzien. Boven dien zijn sedert de telling aanmerkelijke voorraden aangekocht, zoodat de toestand gunstig mag heeten. dat zóó tot net hart der raoKers spreekr als een lekkere pLjp! De ondervinding leerf, dat niets een geurige tabak die nooil verveert, steeds even lekker is en daarbij tot een lagen prys verkrijgbaar Dit alles vindt 6e vereeniga In den, heeft, naar de Maasb. verneemt, onder de t® Antwerpen gevestigde Neder landers groot© beroering gewekt. Men vraagt zich af op welken grond de Neideirlandscho regeering hare onder danen in dein vreemdfe ga'at belasten. Het zou zijn om de kapitaals-vlucht, maar wie zal er uitmaken, welke Nederlandsche kringen om dezö reden naar het buiten land zijn vertrokken en welke niet. Er wonen hier in België tal van Ne derlanders, die al jaren in allerlei onder nemingen betrokken zijn, of zelf groote bedrijven hebben op touw gezet, en daar- meie niet alleen veel bijdragen om) den Nederlandschén naam hoog te houden, maar ook de handelsbetrekkingen tus schen beide landen aanzienlijk bevorderen. Zal men nu deizei Nederlandsche economi sche voorposten door een dubbele belas ting, een Belgische en een Nederlandsche, het leven gaan bemoeilijken? De Nederlandsche regeering zou, zoo heet het, de Nederlandsche onderdanen in België belasten met het verschil tus schen de Belgische en de Nederlandsche belastingen. Ma'ar hoe gaat men in Den Haag uitrekenen, wa.t een Nederlander in België aan belastingen opbrengt? Weet) men daar wel dat ei' hier veel meer aan indirecte lasten wordt beta'ald dan in Ne*' derland? I 1 Wat ©r van zij er is groote verontwaar diging, ja zelfs verbittering bij sommige Nederlanders. Wij spraken er dezer dagen •een, die tijdens dien oorlog al zijn hebben en houden door vernieling heeft verloren en tot nu toei nog geen cent schadever goeding heeft ontvangen. En nu zou men mij nog in Den Haa'g willen belasten. In dat geval laat ik mij onmiddellijk tot Belg naj,urafisceren, zoo zeide hij, mij. Aldus spreken niet alleen de verbitterde Nederlanders, die tijdens den oorlog ge troffen werden, maar dezelfde stemming heerscht ook al in breeders Nederland sche kringen. Het spreekt vanzelf, dat .door een dergelijke tegenzet het plan der Nederlandsche regeering zou mislukken en dan zou niets anders meer bereikt worden dan een scherpe economische ver zwakking van Nederland in het buiten land. Natuurlijk zouden vele Nederlanders in België dit slechts als uiterste middel en eerst na rijp beraad toepassen. Ondertusschen overweegt men welke maatregelen dienen genomen te worden om de plannen der Nederlandsche regee ring te voorkomen. Ter bespreking daarvan heeft de Bond van Nederlandsche Vereenigingen en Li chamen in België alle Nederlanders tegen Zaterdag tot een groote algemeetie ver gadering uitgenoodigd. De bijeenkomst zal plaats hebben in de Union Coloniale des namiddags te half drie. Kosten vervolg nalatige kiezers. De minister van binuenlandsche zaken en landbouw beeft aan de burgemeesters opgaaf gevraagd van de kosten, welke de naleving van art. 149 der Kieswet ten opzichte van de in 1925 gehouden verkiezing van leden van de Tweede Ka mer voor de gemeenten heeft meege bracht. Wij hebben gisteren mededeeling gedaan van sommige persuitlatingen omtrent den indruk die de rede van Minister Van Kar- nebeek gemaakt had. Hier volgen nog enkele uitspraken. De Standaard die goede verwach tingen had, ziet die verwachting overtrof fen. De Minister, zegt het blad, heeft de Kamer vijf uren lang volkomen vastge houden, geboeid door zijn betoog. Hij was als steeds welsprekend, maar met groote

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1