Bit de Prertseis. KMMeaws, iëerwlfs. Land- en Tninbonw. Staten-Seneraal. Zoeküehtjes. Leestafel. Als U zich Onwel gevoelt Mijnhardt's Laxeertabletten van Ned.-Indië in de Residentie terug gekeerd. Een kleine groep, bestaande uit minis ter Koningsberger; oud-minister de Graaff, eud-Gouverncur-Geueraal Idenburg, hun dames, da seer.-gen. van Koloniën, mr. dr M. S. Koster; det heer J. G. Hoos, oud-voorzitter van de Kiesvereeniging Rot terdam I, diei mr Fock 25 jaar gele den een Kamerzetel bezorgde; de heer 'Ament, ©enige familieleden en persmannen haalden Z E. en mevr. Foek aan den coupé af. De eigenlijke ontvangst had plaats in ©e(n wachtkaimer le klasse, waar ver schillende heeren het woord voerden en aan Mevr. Fock bloemen werden aange boden. P ostpakketten voor N.-Amerikai. De Nederl.-Amerikaansche Kamer van Koophandel deelt mede dat, diank zij haar jarenlang gevoerde actie van 1 Nov. j.l. af de gelegenheid is geopend tot verzending van postpakketten met aangegeven waar de in het rechtstreeksch verkeer met de Vereen. Staten van Amerika. Het maxi mum der aangegeven waarde bij verzen ding uit Nederland bedraagt 250 gld. In afwijking van de algemeene inter nationale bepalingen behoort het bedrag der waarde alleen te worden vermeld op de adreskaart en op de douaneverkla- ring, niet op het pakket zelf. Uit de mijnindustrie. In de gisteren gehouden vergadering van de Contactcommissie voor de Mijn industrie werd na uitvoerige besprekingen door de mijndirecties medegedeeld, dat zij aan het verzoek van de arbeidersorganisa ties, den 6-urigen Zaterdag reeds 1 De cember te doen ingaan, niet kunnen vol doen. De regeling zal 24 December worden ingevoerd. Als compensatie werd echter door de mijndirecties toegezegd, dat in de maand December een tijdelijke loonsverhooging van 5 pet. voor alle arbeiders zal worden gegeven. In de maand December zal de Contact commissie wederom vergaderen, waarbij nieuwe voorstellen omtrent de loonen na 24 December gedaan zullen worden. Dammen. Op 3 Nov. had te Mid delburg de eerste ontmoeting plaats tus- scben Middelburg I en Goes I voor deD Zeeuwschen Dambond. De uitslag was in het voordeel van Goes, en was als volgt: Dhr StroobandCorstanje onbe slist; Boogaardvan Zweeden 20; Roe lansKramer 11; Reijniersev. Kalmt- houdt 11; SinkeJ. Snoodijk 11; OldemanB. Torbijn 11; StaalJ. van Hou te 02; De Bestev. d. Meulen Bos nia 02; Montanari—P. SlabbekoornO 2, WesselsB. Magielse 20; Totaal 8—10. Het carillon vaJn Zierikzeie. De gemeenteraad van Zierikzee heeft het voorstel van, B. en. Wi- aangenomen omi het carillon van den Stadhuistoren door een nieuw klokkenspel te vervangen. Het z.g. Bommen-comitó zal f4800 bijdragen in de kosten, welke worden geraamd op f8150. Goes. Bevolking gedurende de 2e helft der maand October 1926. Ingekomen: K. Zimmermann, orgel maker, van Durlach (D.), Westsingel 55; 41. Kant, agentesse spoonv. boekhandel ran Kapelle, Lange Vorststraat 49; C. Hengstmenigel, Wed. J. Geluk, zonder be roep, yan O. en W. Souburg, v. d. Goes- kade 19; I. M. A. J. Meuser, geboren Gentinne, zonder beroep, van Brussel, K. Vorststraat 42; P. J. van Driel, telefoniste van Middelburg, Lange Vorststraat 62; F. Felius, bakkersknecht, van Wemel dinge, St. Adriaanstraat 15; W. P. vaD der Staaij, reiziger van Middelburg, Vlas- markt 14; A. Smolders, geboren de Ja ger, zonder beroep van i's H. Abtskerke, Oude Vischmarkt 10; J. Kosten en gezin, reldarbeider, van Rilland-Bath, Ruijterlaan 33; M. Imanse, bakkersknecht, van Wol- phaartsdijk, Groote Kade 2; Adr. Hart- hoorn, huishoudster, van Wemeldinge, Poelweg IV no. 3; P. C. Plantefeber, bakkersknecht, van Colijnsplaat, St. Jacob- straat 13; J. de Ronde, verpleegster, van Utrecht, Kleine Kade 37; M. de Borst, onderwijzer, van Krabbendijke, Poelweg V no. Vertrokken. II. R. J. van der Veen en gezin, notaris, naar Terneuzen, Markt no. 3; L. H. van de Schelde, hotelbedien de, naar Dordrecht, Oranjehotel; M. C. Tazelaar, huishoudster, naar Ierseke, Pr. Julianastraat; H. Booij, waarn. rijksontv. naar Bussum, Nieuwe Englaan 14; D. A. Oranje en gezin, onderwijzer, naar de Bildt, Melkstraat 7; A. M. Plasse, ge boren van -Gorp, zonder beroep, naar Vlissingen, Walstraat 92; J. Rijn en gezin, schipper naar Brielle; J. J. Snoep en gezin, koopman, naar Middelburg, Lange Gortstraat K 32; H. Gelok, bakkersknecht naar Wolpbaartsdijk A 46; M. L. Paasse, geboren Padmos en kind, zonder beroep naar Borneo, Ned. Indië; J. P. Schou wenburg, costuumnaaister, naar Amster dam, Bataviastraat 15; J. C. van de Velde Wed. D. Dorst, zonder beroep, naar Ier seke, C 220; M. J. van Zeijl, liefdezuster, naar Maastricht; M. StaJewska, liefdezus ter, naar Maastricht; S. J. Damen, schrij ver postkantoor, naar Den Haag, de Gheijn straat 128; J. Bartelse, matroos Kon. Ma rine, naar Vlissingen, Hr Mr wachtschip Naar we vernemen is de op 21 Octo ber j.l. door den Baad vastgestelde veror dening inzake het verbod van melkventen na 11 uur voormiddags op Zondag, afge kondigd en treedt ze in werking op 14 November g.s. D-V. zal a.s. Maandag kolonel Feien- stra van het Leger des Heils een belang rijke openbare sajmenkoimst leiden. De ko lonel is een der oudste Nederlandsche officieren. Ruim dertig jaar geleden was hij in Goes gestationeerd. Vlissingen. De heer S, J. Ilillinga, lid van den gemeenteraad voor den Vrij heidsbond zal wegens vertrek uit de ge meente ontslag nemen als raadslid. De opvolger op de lijst van den V.B. waar op de heer Ilillinga gekozen werd (er waren in 1923 twee verbonden lijsten van den V-B.) is dei heer P. J. Haaze. Borssele. Tot zetters der directe be lastingen zijn in deze gemeente herbe noemd de heeren Dekker en Rottier. De gemeenteraad besloot met big. stemmen tot electrificatie dezer gemeente. Nieuwdorp. Toen de arbeiders Woens dagmiddag van het veld terugkeerden, vonden zij de 48-jarige veldarbeidster C. O. voorover' gevallen aan den kant van een sloot- Het bleek dadelijk dat de levensgeesten geweken waren, 's Morgens te half zeven was zij, die aan toevallen leed, van huis gegaan naar het land. Toen men haar vond had zij reeds mteer dan vier uren daar gelegen, zonder opge merkt te zijn. De dokter verklaarde, dat zij bij het vallen den nek gebroken had. 's-Gravenpolder. Woensdagavond verga derde de gemeenteraad. Afwezig met ken nisgeving dhr Kousemaker. Bericht was ingekomen dat herbenoemd zijn tot zet ters Dhr J. Kruis Voorberge en Joh. de Koster. Besloten wordt met het oog op de onkosten voor de gemeente niet op de electrificatie-plannen van de P.Z.E.M. in te gaan. De jaarwedde van den graf delver wordt verhoogd tot 80 gld. Met het oog op liet betrekken van liet nieuwe 'gemeentehuis eerstdaags, worden B. en W. gemachtigd, hiervoor zorg te dragen. Dhr Joziasse dringt op uiterste zuinigheid aan. Een voorstel van B. en W. om van het goed slot 1925 1000 gld extra af te lossen, vindt bestrijding bij Joziasse en Verhulst. Dezen zouden 1500 gld willen aflossen. Het batig saldo bedroeg ruim 2600 gld. Voortdurend zoo veel in de gemeentekas te hebben is schadelijk. In stemming ge bracht werd het voorstel verworpen. Voor Joziasse en Verhulst. Tegen Lokerse, De Koster, Vermue en Schouten. Voor den secretaris wordt een nieuwe schrijf-ma- chine aangeschaft. Dit zal voordeeliger zijn voor het drukwerk. Een wijziging der gemeente-begrooting 1926 heeft plaats tot een bedrag groot 1819.22. Bij de rondvraag vestigt weth. Vermue de aandacht opeen schutting bij het gemeentehuis. Die zal vervangen worden door een muurtje. Daarna sluiting. Nlssft. Herbenoemd als zetters bij de di recte belastingen de heeren M. Nieuwen- huijze en A. Slabbekoorn. Kruiningen. Doordat het station Krui ningenIerseke voor personenverkeer zal worden opgeheven (de meeste passagiers voor Kruiningen en Ierseke stapten te Vlake in of uit) is dhr Koolhaas, sta tionschef, alhier, met 1 Dec. a.s. over geplaatst naar Ede "(Geld.). In hem ver liest Kruiningen een zeer verdienstelijk burger. Op vereenigingsgebied was hij een vooraanstaand man. Wij noemen slechts Chr. School en Jongelingsvereeniging, ter wijl hij ook op kerkelijk en politiek ter rein een zeer gewaardeerde werkkracht was. Ttiolen. In d,e Raadsvergadering van Dinsdag kwam o.nt. aan de ordei da el ec- trificatie van dei noordergroep der eilanden van Zeeland. B. en W. stelden voor Ged. Staten te kennen te geven, dat de Raad van oordeel, dat electrificatie dezer gemeente mogelijk is, wanneer aflevering van gas aan de omliggende gemeenten vooraf gaat, zoodat de gasfabriek rendeeren kan indien hoofdzakelijk gas voor verwarmingsdoel einden af ge everd wordt niet afwij zend staat tegenover het pflan tot elec trificatie van dei Noordergroep der eilan den van dit gewest. Waar de Raad meent, dat de gemeente een positie inneemt, waarvoor ook de Prov. Staten eten uitzondering op den algemeenen regel van exploitatie door de P.Z.E.M. willen toelaten, kan verklaart worden, dat er voorkeur alan gegeven wordt, de distributie zelf in handen te nemen. Z.h.s. kon de Raad zich hier mee vereenigen. Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond j l. in voltallige ver gadering bijeen. Met het oog: op de on gesteldheid van den secretaris werd tot waarnemend secretaris benoemd de heer C. van Houte. Het voornaamste punt der agenda, waarvoor de vergadering eigenlijk was belegd, bestond in do kwestie van den bouw van een nieuwen toren. Volgens het Rijksbureau voor monumentenzorg is het voortbestaan van den tegenwoordigen toren op het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente met de restauratie van dit ge bouw niet vereenigbaar. Na heel wat be sprekingen hieromtrent werd eindelijk be- besloten tot het bouwen van een nieuwen toren tegen de kerk; een besluit, waardoor Cadzand eerlang in het bezit zal zijn van een mooi bouwwerk. Bij de rondvraag wieird medegedeeld', dat van de Directie van de stoomtram-mij. nog geen antwoord was ingekomen op een vraag nopens dei dienstregeling van de tram. Hoofdplaat. Zondagavond werd dei ge meenteveldwachter alangevallen door een zekeren T- Hij sloeg den veldwachter met eten bierglas op het hoofd. Tegen T. is proces-verbaal opgemaakt- Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Zoeten, J. II. Ch. Israël te Asch. i 1 1 Ds H. S- Bourn a te Leeuwarden hoopt Zondagavond 5 Dec. afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en Zondagavond 19 Dec. zijn intrede te doen in do Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid binnen het kerkverband), na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, den emeritus-predikant L- Botinïa. Predikantennood. Nu Ds H. H. v. Kapel te Andel het beroep naar Kooten heeft aangenomen, zijn er weldra van de 9 predikantsplaatsen in de classis Almkerk der Geref. Kerken 7 vacant. Alleen Nieuwendijk en Wierkendam heb ben nog maai' eien ei'gen predikant. Beroepbaar. Tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toe gelaten: door het prov. Kerkbestuur van Friesland do heeren p. van Lelvveld te Dinther (N.-Br.) cand. te Utrecht; door liet Provinciaal Kerkbestuur van Drenthe den heer Oazemier, cand. te Groningen; door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland de heer J. de "Wit, cand. te Leiden. Goes. Wegens gezondheidsredenen is dhr A. R. Breetvelt gisteravond afgetre den als voorzitter van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente. In zijn plaats werd gekozen dhr J. A. H. Abeleven, terwijl tot secretaris werd benoemd dhr W. II. J. v. d. Hooft te Kloetinge en tot, penningmeesteres mejuffr. Judith van Heel, alhier. Als blijk van waardeering voor den velen arbeid ten bate der gemeente werd den heer Breetvelt het eere-voorzitter- schap aangeboden, dat deze gaarne aan vaardde. Dhr B. 'heeft 37 jaar lang de voorzittersfunctie bekleed. Het ligt in de bedoeling, 'dat op 14 dezer voor de Doopsgez. Gem. zal op treden ds Kielstra, die ia de stichting en den opbouw dezer gemeente zulk een groot aandeel had. Z.Eerw. herdenkt dezer dagen het feit, dat hij 50 jaar geleden zijn eerste prediking hield. Biggekerke. Op Dankdagavond werd in het gebouw der Hervormde Kerk een sa menkomst gehouden, waarin Ds G. Postma alhier een rede hield ten behoeve van de invoering van den nieuwen Gezangenbun del. Na opening met het zingen van Gez. 2: 1 en gebed begon Ds Postma met er op te wijzen, dat één van de vragen in het kerkelijk leven, die om oplossing vragen, die der Gezangen is. Wat het zingen be treft staat ons land toch eigenlijk heel wat achteraan bij andere landen, b.v. bij Zwit serland. Dit is te betreuren. Het Gezang gaat toch een steeds grootere plaats in het kerkelijk leven innemen. Ja, het is van uit nemend, wijl geestelijk belang. Het zingen der Gemeente is dan ook niet een kwestie van inzicht, maar het is haar priesterlijk recht en haar priesterlijke plicht. Nadat de heer Varel uit Ritthem een paar nos. op het orgel gespeeld had, ver volgde Ds Postma zijn rede en ging de his torische ontwikkeling van het christelijk lied na, tot hij kwam bij 1578, in welk jaar de psalmen van Datheen officieel zijn er kend. Deze psalmen voldoen echter niet. In 1762 komt dan de tegenwoordige psalmen berijming, welke op last van de Gen. Sta ten van Holland door een commissie is vervaardigd. Deze psalmen zijn veel beter, maar nog geenszins volmaakt. Er bestaat een dogmatisch en een schriftuurlijk be zwaar tegen. Het Evangelie wordt wel ge predikt, doch bedekt. De vervulling daar van in Jezus Christus ontbreekt. Dit is ook de hoofdoorzaak van het ontstaan en de ontwikkeling der Gezangenkwestie. Eerst wordt door de Provinciale Synodes in Utrecht een bundel samengesteld en daar na in '47 de vervolgbundel er aan toege voegd. Van den strijd tegen de Gezangen gewagend, wijst spr. op iets treffends o.a. in het leven van Groen van Prinsterer, die een bestrijder was, maar toch op zijn sterf dag verzocht voor te lezenGezang 83 het laatste vers. Nadat nog enkele nos. waren gespeeld, waarvan een tweetal begeleid met zang, werd deze vergadering gesloten met het zingen van Gez. 274:1 en dankgebed. Waarde. Na ongeveer 3 maanden in een schuur vergaderd (0 hebben, mocht de Herv. Gemeente te Waarde haar kerkge bouw weer in gebruik nemen, dat onder leiding van den architect Otto van Brug gen van Goes vain binnen was gerestau reerd. Niet alleen waJs alles geschilderd in harmonieerende kleuren, waardoor het geheel een stemmige en waardige aanblik •gekregen heeft, maar ook was menige verbetering in de inrichting aangebracht, zoodat allen dein Evangelieprediker be hoorlijk zien en hooren kunnen en eeniger mate in het gebrek aan zitplaatsen was voorzien. Ds Cl. van 'der Wjaa wetnschtei de- ge meente geluk, dankte allen, die meege werkt hadden en sprak daarna over Ps. 11621719. Ds Drost van Wemeldinge sprak namens het Classicaal Bestuur van Goes, wijzen de op de schoone belofte van Ex. 20:24 b. Oudelande. Op de voordracht voor de betrekking van hoofd der school alhier zijn geplaatst (alph.) de heeren J. L. de Bel, onderwijzer te Oud-Sabbinge, J. Brevet, onderwijzer te Cadzand, en J. Platteeuw, h.d.s. te Eethen. Ho ofdakte-examens. Het bij voegsel tot de Nederl. Staatscourant van Dinsdag 2 dezer bevat verslagen van de in 1926 gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als hoofd onderwijzeres), met een overzicht van den uitslag der examens! Daaraan is ont leend: Opgekomen in totaal 1214 mt, terugge trokken 143, afgewezen 675 en toegelaten 396. Vrouwelijk© adspiranten. Opgekomen in totaal 507, teruggetrokken 21, afgew. 275, toegelaten 211. Algemeen totaal: opgenomen 1721, te ruggetrokken 164, afgewezen 950 en toe gelaten 607. is dit zeer dikwijls een teeken dat Uw stoelgang niet voldoende geregeld is. regelen dezen vlug, zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. Invoer van aardappelen uit Duitsehland. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst te AVageningen, vestigt nogmaals uitdrukkelijk de aandacht van importeurs van aardappelen erop, dat invoer uit Duitsehland en Polen slechts toegestaan is, indien de zending van een door de betrokken autoriteiten afgegeven certificaat is voorzien. In dit certificaat moet worden ver klaard, dat de zending zelf is onderzocht en vrij bevonden van aardappelwratziekte en dat tot op 500 Meter van de plaats waar de aardappelen geoogst zijn de aard appelwratziekte niet is waargenomen. Een lijst van instellingen in beide landen, die gerechtigd zijn deze certificaten af te ge ven, is opgenomen in het zoo juist ver schenen nummer III der „Regelingen met betrekking tot den in- en uitvoer van planten en deelen van planten" bij bo- vengenoemden inspecteur verkrijgbaar. Andere certificaten zijn ongeldig. Zen dingen met een ongeldig certificaat of zonder certificaat blijven aan de grens staan. Faciliteiten kunnen niet worden verleend. Het mond- en klauwzeer. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende het nemen van maatregelen tot. bescherming van de Nederlandsche veehouderij tegen het besmettingsgevaar van hier te lande ingevoerd vleesch uit Argentinië, luidt het antwoord van den heer Kan, Minister vali Rinnenlandsche Zaken en Landbouw, als volgt: Reeds in het Verslag der Nederl. Staats commissie inzake mond en klauwzeer, be noemd bij Kon. besluit van 2 Mei 1919 no. 12, werd er op gewezen, dat de smet stof van hef mond en klauwzeer aan do inwerking van lage temperaturen lang weerstand biedt en o.a. in de ijskast be waard, maandenlang werkzaam blijft- Dat neemt intusschen niet weg, dat de on- dergeteekende van meening is, dat een land, waar mond- en klauwzeer voor komt, zoodanige maatregelen kan treffen, dat het overbrengen der besmetting; door ingevoerd vleesch kan worden voorko men. De tot dusver verkregen inlichtingen wettigen nog niet een invoerverbod van ■vleesch uit Argentinië. Aardbeien op de heide. Men schrijft uit Zundert: Ondanks de algemeene klachten over de slechte resultaten van den fruitoogst in 1926, worden meer en meer aardbeien aangelegd. Heele complexen in de heide worden beplant met deze vruchten, zelfs ver verwijderd van de woningen der telers. De overdreven hooge prijzen, welke in de naaste omgeving bij openbare verhuringen worden geboden (100120 gld. per gemet van 42 A.) dwingen de menschen hun ge luk te gaan beproeven op grooteren af stand. De eerste proefnemingen hebben be wezen, dat aardbeien bij doelmatige behan deling en bemesting in ontgonnen en zelfs in maagdelijke beide, mits zij voor de teelt geschikt is, wat water capaciteit en afwa tering betreft, heel goed gedijen, en zelfs een goede opbrengst van groote, schoone vruchten kunnen leveren. Tweede Kamer. Het verdrag met België. De Tweede Kamer beeft gisteren een middag- en een avondvergadering gewijd aan het verdrag met België. Veel nieuws is daarbij hoeveel en hoe lang er ook gesproken werd, uiteraard niet gezegd. Alleen is het nu duidelijker gewor den welke houding de verschillende frac ties ten opzichte van dit ontwerp zullen aannemen, althans, wanneer het aan Mi nister van Karnebeek niet gelukt bekeer lingen te maken. Eerste spreker was gisteren de heer Marchant (V.D.) die duidelijk liet uit komen dat zijne fractie aan de totstandko ming van het verdrag zooals het daar ligt niet zal meewerken. Hij wil het liefst hervatting der onder handelingen, maar aan dit tractaat geeft hij zijn stem niet. De positie van Neder land, zoo betoogde hij, kan niet worden vastgelegd op omstandigheden, die heb ben opgehouden te bestaan. Al zou de aan vaarding van het tractaat in België een gunstigen indruk maken, dan nog zou de vriendschap tusschen beide landen er niet door zijn gebaat. Daarvoor is wederzijd- sche achting noodig. Van die vriendschap en 't bevorderen van den wereldvrede op deze manier ziet spr. niets. Aan den we reldvrede bewijzen wij den besten dienst Men kan veel kwaads van dp Neder landers zeggen sommige menschen, di« al eens een keer over de grens zijn ge weest, Vinden het erg gekleed staan maar aan energieke mannen ontbreekt het bij ons gelukkig toch niet. De Jan Salie-geest mag nog teveel zijn invloed doen gelden, het geslacht der Jan Cortaats heeft toch ook vele ver tegenwoordigers. Toen in het begin van de vorige eeuw Amsterdam een doode stad dreigde te worden, nam Koning Willem I een pot lood en een liniaal en trok een streep van Amsterdam naar den Helder. En het op die wijze geprojecteerde kanaal kwam er en het is van onberekenbaar belang geweest. En toen later dit kanaal toch niet aan de behoeften van Amsterdam bleek te voldoen, toen is men niet voor de enorme kosten en moeite teruggeschrikt, .maar heeft men het 24000 M. lange Noordzee kanaal met zijn Oranjesluizen aan de Zui derzee en zijn Noordzeesluizen in de dui nen tot stand gebracht. Een feit dat dezer dagen en met recht feestelijk werd herdacht, en dat een prikkel kan zijn om bij werken van groote economische beteekenis niet al leen te rekenen, maar ook te duirv en, OPMERKER. door aan de internationale rechtsbeginse len 'n juiste formuleering te geven. Dit doet het tractaat niet. Bukken wij, dan heeft ons prestige geleden; doen wij dat niet en zoeken wij een andere regeling, dan kun nen wij verder gaan met opgeheven hoofd. Be heer Vliegen (S.D.A.P.) bleek een warm, zelfs een hartstochtelijk bewonde raar van het tractaat, v.n.l. omdat daar door de internationale verhoudingen wor den verbeterd. Ons land, zoo zeide hij, heeft op inter nationaal gebied een goeden naam te ver liezen. Wij staan klaar om dien naam te grabbel te gooien. „In angst zeggen ze ja, daarna is het neen", zal men ons zeggen. Aan dien angst gelooft spr. echter niet. Wat zullen de gevolgen zijn van de ver werping van het tractaat? Verwerping be- teekent, dat de verhouding tusschen België' en Nederland een kaart wordt in het poli tieke spel der mogendheden. De annexio- nistische beweging zal herleven onder de leuze van Hollandsche woordbreuk. Spr. voorziet een periode van giftige vijand schap. Hij ziet een felle tegenspraak tus schen de verwerping van het tractaat en, de ontwapenings-leuze. Spreker deelt me de, dat de he'er Troelstra aan zijn zijde staat. De heer Vliegen hoopt, dat de regee ring er in slagen zal een meerderheid te- vinden in de Kamer. Dan zal niet alleen aan Nederland, maar ook aan den wereld vrede een dienst zijn bewezen. Na den heer Vliegen kwamen de tegen standers weer aan het woord. De heer Kortenhorst (R.K.) -ont wikkelde ernstige bezwaren tegen het ver drag evenals de heer Lingbeek (H.G. S.) die verklaarde aan dit tractaat nooit zijn stem te zullen geven en de heer L. d e Visser (Gomm.) die meende dat hier van een „oorlogstractaat" moet worden ge sproken. Meer gereserveerd waren de heeren A1- barda (S.D.A.P.) die, zij het dan met- minder enthousiasme dan zijn vriend Vlie gen, waarschijnlijk voor het verdrag zal stemmen en D r de Visser (G.H.) die ernstige bedenkingen heeft, welke het hein vooralsnog zeer moeilijk maken aan. het verdrag zijn stem te geven. Spr. ver klaarde zich tot het brengen van offers be reid, omdat het verdrag ook zekere voor- deelen biedt. Een bezwaar, waarover hij nog niet kan. heenstappen, is gelegen in het Antwerpen- Moerdijkkanaal. Ten aanzien van deze zaak moeten we ontzaglijk op onze hoede zijn. Wanneer België 90 a 100 millioen goudfrancs voor dit kanaal wil betalen,, dan moet het toch zeker voor Rotterdam nadeelig zijn. Het tweede bezwaar achtte spr. gelegen, in verschillende dubia. Waar hij op een goeden afloop van de onderhandelingen prijsstelt, wilde hij opmerken, dat België het ons in het laatste stadium niet gemak kelijk heeft gemaakt. Spr. hoopte, dat alsnog een voor beide partijen bevredigende oplossing tot stand zal komen, waarvoor hij bereid is offers te brengen. Het thans voorgelegde verdrag bevat eenige offers, waarmede hij zich niet kan vereenigen. Spr. hoopte, dat het dezen, minister zal gelukken een nadere overeen komst tot stand te brengen. Hij zegt de zen minister, omdat minister Van Karne beek het vertrouwen heeft bij België, bij de mogendheden en voor ieder, die goed na denkt, ook bij het Nederlandsche volk. De heer Braat (P.B.) die ook nog als spreker stond ingeschreven, was gisteren afwezig, zoodat vandaag de Minister aan het woord komt. De Olijftak, een va,n de meest be kende Christelijke Scheurkalenders, ia weer verschenen. Op het schild is dit maal een treffend tafereel uit het le ven van Jeizus op aarde afgebeeld, n.l. de verschijning van den verrezen Hei land aan zijn discipelen bij het meer van Gennesareth. De voorstukjes zijn bewerkt door Ds J. van Paassen, Ds W'. D1. Lindhout, Ds E. D. Couvee, Ds J. Hui- zinga, Ds Th. Schouten, Ds J. Louw, Ds A. W;incke], Ds J. J, Ploos v. AmsfceJ, Ds P. B. Muller, Dr J. H. Gunning J.Hz.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2