s [DICE mo a® binders nstratie Donderdag 4 November 1926 41e Jaargang KWATTA'At MASSEE iURG pparaat Buitenland. MARy ST JOHN. tfOLLE-MELK-REÉP Binnenland. ronen, ook leuren. VRIJDAG en ïn 6 dezer STATION" pliance Co., FEUILLETON. Beter dan Goed; DE BESTE Vraagt KWAra-SPÉGBLAAS 9 m ri- id* Y- r. fa* S9; SI, TSUI rien, 66 lonisse, feus, z.v. Sebas- Tannetje J. Brou- 25 j. |mge, 6 j. 8, Sa in: Como- d. v. Beulems *t en Jo- jlla, d. v. Lucasse; enx Eli- aon, 37 9, Jan Cornelia Barent- Visser, Willem •ina Koo- Jan La- ia Stroo- H. v. d. tachalina, lekooper; M. Mol; erum en 11, 81 i., •jriana de Telef. 183. leren BOUWDOOS ekh. DHUIJ, F«- (en zijn in tat ion. .m. en 7—9av. -5 n.m. nde 8 de Genees- C. E. BROOKS. bh reeds in ons tst, is resultaat jder deze ge- om dit Breuk en. Volstrekt het Apparaat het is aange- gezien hoe het aansluit en soepelis de breukope- - geeft steeds en bevordert enezing. kan ermede I. ireuk-Genees- jen Uw bereik wij een ieder b maken. dagen. STERDAM. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2)eïeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— 7 Losse nummersf 0.05 Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f 1.29, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Geestelijke honger. Het is in breede kringen gewoonte geworden tegen Rome te fulmineeren. Het „Roomsche gevaar" is voor velen het grootste kwaad en zij zijn dan ook on ophoudelijk in de weer om dat gevaar te keeren. Veel succes heeft deze beweging intus- schen niet. Men mag meetings orgauiseeren, het gezantschap bij den Paus bestrijden, de samenwerking van de rechtsche partijen onmogelijk maken, te pas en te onpas spreken en' schrijven over wat men noemt het Roomsche gevaar, dit alles hindert Rome in het minst niet. Het aantal Roomsche kiezers wordt daardoor niet met één verminderd, en de invloed van Rome-op maatschappelijk! en staatkundig gebied wordt daardoor in geen enkel opzicht verkleind. Ja, het is zelfs zoo, dat vele zich noemende Protestanten feitelijk niet anders doen dan koren dragen naar den Room- schen molen. Terecht werd daarop onlangs in de 'Amerikaansche „Hope" de aandacht ge vestigd. „Op een Zondag, niet zoo lang geleden, aldus dit blad, werden in een Katholieke kerk in Chicago zestien protestanten op genomen. De organist dezer kerk is een Protestant en hij zegt, dat dit wel meer gebeurt. In een onderhoud met den pries ter der gemeente, had hij de vraag gedaan^ hoe dit gebeurde, en de priester antwoord de op de volgende wijze „Daar was een tijd toen' de Protes tanten iets geloofden en iets leerden. Die tijd is voorbij, behalve voor de Luther- schen en enkele anderen. Protestanten kerken zijn meestal sociale organisaties, met andere soorten van clubs, activitei ten en vermakelijke programma's, met een weinig geestelijke kruiderij in den vorm Van een genaturaliseerde kerkdienst en een „haphazard Zondagsschool" er aan toegevoegd. Het hart van den kerkdienst is de muziek, met een opwekking tot deugd en zedelijk gedrag, of een behande ling van een sociaal vraagstuk, of econo mische situatie er bij in geworpen in den vorm van een preek. „Wat is de uitkomst? Het Protestant- sche volk is geestelijk uitgehongerd. Negen en negentig van de honderd kunnen niet eenmaal de meest elementaire dingen die zij gelooven, als beslist Protestantsch, noe men. Zij worden in niets onderwezen. De uitkomst is, dat het eenige houvast, dat men heeft, loyaliteit is aan' een organi- salie, maar geen godsdienstige overtuiging'. Aan den anderen kant, onze Kerk onder wijst het katholieke geloof van het kinds been af, en ons volk weet wat het gelooft. De meesten volharden. Protestanten, ziende dat wij iets gelooven', en geestelijk hongerig zijnde, zijn open voor ons beroep. Dan ook, wij hebben een orde, de Paulist Vaders, geheel gewijd aan de bekeering van niet-Katholieken tot het Katholicisme Zij dreigen of overrompelen het volk niet 'op hartstochtelijke wijze. Zij redeneeren en onderwijzen. „De uitkomst is een oogst van niet- katholieken voor onze kerk. Indien de Protestanten wijs zijn, zullen zij van gods dienstig onderwijs hun voornaamste werk maken, en al het andere ondergeschikt," Wat hier van Amerika gemeld wordt, geldt ook van ons land. Er is geestelijke honger. En vele „protestanten" inplaats van die liongerigen te voeden inet het brood des levens, doen niet anders, dan deze men- schen steenen te geven voor brood. Denk slechts aan Noord-Holland, waar het modernisme zijn triomfen viert. Daar ziet men hetzelfde verschijnsel, dat ook in Amerika werd waargenomen. De geestelijk uitgehongerden vallen Rome toe. In dagen van ziekte en nood zoekt men naar houvSst en de gevallen zijn niet zeldzaam, dat men dan troost zoekt bij Rome oui daar voor het gemartelde hart rust te vinden. Neen, wanneer men Rome wil bestrij den, dan' zal men dat op een andere manier moeten doen, dan thans meestal het geval is. Dan zal men zijn kracht moeten zoeken niet in een vaak laag-bij-den-grondsche- en oppervlakkige bestrijding, maar in het verrichten van positieven arbeid. Wanneer b.v. de partijen, die nu hun kracht zoeken in het bestrijden van de A.-R. partij, die men durft verwijten, dat zij heult met Rome, hun geld en tijd en kracht beschikbaar stelden om de geestelijk hongerigen te verzadigen, om hen, die geestelijk afdwaalden terug te roepen en onder hen de blijde boodschap van het Evangelie te verkondigen, dan zou hun optreden niet alleen meer sym pathiek, maar _oolc meer vruchtdragend zijn. Uit het Engelsch. 88.) —o— „Als iets gedaan moet worden, helpt het niets, of men het al uitstelt", ging zij op denzclfden toon voort, alsof zij een les op zeide; die zij van buiten geleerd had. „Ik moet het huis eens zien en met Mrs. Pratt spreken. Ik zou denken, dat gij de kinderen wel voor één nacht alleen zoudt kunnen laten, Janet. Lettice en Beddy zullen wel goed voor hen zorgen. Dan zouden wij tijd hebben, om de ge heels plaats te bezien, en konden naar de pastorie gaan en eens met Mi' Ghamp- neys praten." Dat deed Mauricei de oogen openen;. „Wol, hoe kent gij Mr Ghampneys?" vroeg hij zichtbaar verwonderd. Mary en Janet zagen elkander aan; zij hadden hierover al eerder gesproken. Janet hield op met het hoofd van haar man tei lief kozen; haar vingers beefden eenigszins. Maar Mary antwoordde onbevangen: „O, Mi' Cihampneys is da oude rector van Grome; zijn vrouw is zoo ziek, dat zij genoodzaakt zullen zijn een paar jaar naar het Zuiden te gaan. Mrs Reid heeft er mij alles van verteld. Hij heeft een hulp. - De mislukte samenzwering. Er zijn nog meier arrestaties in ver hand met het revolutionaire complot in Spanje uitgevoerJDe gearresteerden zijn bijna allen Spanjaarden, het aantal Ita lianen is tot dusver onbeteekenend. Het gerucht wint veld, dat op verschil lends plaatsen munitie- en wapendepots zouden bestaan, vooral in do streek La Oerdana. Dei treinen naar Spanje "worden aan een zeer scherpe controle onderwor pen. Fransche politiebeambten bewaken do grensposten. De autoriteiten waïen sedert twee dagen Op haar hoede1. Haar aandacht was ge trokken door het grootei aantal cijfertele grammen. Do organisatie beschikt te Parijs en in het Zuiden van Frankrijk over opslag plaatsen voor wapenen en munitie en was van plan de revolutionaire' beweging in Gatalonië te beginnen. Enkele gearresteerde opstandelingen hadden groote hoeveelheden verbandmid delen. bij zich en twee Ciatataansche vlaggen, waiarvan er een geheschen zou worden in het eerste dorp, dat in de han den der separatisten zou vallen. Als leider van dei samenzwering wordt de Spanjaard Joso Carilio uit Barcelona genoemd. Do recherche ondernam een aantal huis zoekingen bij de leiders der Catalaan- sche separatisten te Parijs, o.a. bij den Spaanschen cud-afgevaardigde Francesco Macia. De politie onderzocht de verschil lende appartementen van het gebouw en nam een zeer aanzienlijken buit niet iminder dan 20 koffers of valiezen aan documenten en uitrustingen mee, o.a. veldtelefoons, seintoestellen, enz. De geïnterneerde revolutionairen zul len afzonderlijk worden ondervraagd. Het zijn meerendeels jonge mannen van 25 tot 30 jaar. De revolutie, die gisterochtend moest uitbreken in Spanje, is aldus zonder strijd onderdrukt. In heel Spanje heerscht rust. prediker noodig, Maurice een werk zaam, plichtmatig man en ik 'denk dat gij daar juist geschikt voor zoudt zijn." Mary stalarde in het vuur, en zag zoo doende den blik niet, dien Maurice haar toewierp; maar Janet zag dien en beefde. „En wie heieft u> gezegd, dat ik bereid zou zijn mijn werk hier tei staken?" zeide hij, met een stem, die zijn vrouw ont zettend in de ooren klonk, zoo verontl- waardigd was ze. Voor delz© ééne maal vergat zij haar gewone takt en mengde zich eensklaps in het gesprek. „O, spreek niet zoo tot haak, Maurice," zeide zij, en trad zoodoende als verdedig ster van Mary op; „gij weet niet hoe goed zij is, en hoe zij slechts aan ons allen denkt. .Als gij u niet om uws zelfs wil wilt ontzien, als gij wilt voortgaan' u langzamerhand tei doodem door in deze vreeselijke plaats te wonen, laat u ten minste overhalen haar te verlaten ter wille van uw kinderen." Maurice was vermoeid en prikkelbaar, en dit verzoek maakte hem hoos. „Altijd de oude geschiedenis 1" en hij sprak op hartstochtelijken toon; „Waarom brengt gij mij altijd in verzoeking, Janet, juist als ik zwak ben? dei kinderen altijd de kinderen!" „Maar moet gei niet in de eerste plaats voor hen zorgen?" antwoordde zij, bijna weenend, maar toch haar eindje vasthou- Na den aanslag op Mussolini. De „Mondo", „Risorgimento", „Stam pa", „Voce republicana", „Avanti" en „Unita" zijn voor onbepaalden tijd ge schorst- Er blijven nu te Rome geen oppo sitiebladen meer over. Volgens een bericht in de Italiaanscho bladen is t© Nice een complot van Itali- aansche emigranten tegen Mussolini ont dekt. Blijkens de bladen hebben er in ver schillende steden van Italië tengevolge van den aanslag op Mussolini nieuwe in cidenten plaats gehad. Te Gagliari zijn de redactiebureaux van twee bladen be stormd, en is een afgevaardigde der op positie in hechtenis genomen. In een gemeente dicht bij Milaan js het vereienigingsgebouw van de Popolaii en een drukkerij in brand gestoken. De brand weer werd in het blusschingswerk be lemmerd, zoodat de gebouwen geheel uit brandden. Ook t£' Napels zijn do wonin gen van verschillende antifascisten ver nield. 185 plannen vcor Kalenderhervorming. Ja, 185 plannen! Zoo hard wordt er ge werkt aan de hervorming van den kalen der: 185 plannen uit 33 landen. Uit het heele Engelsche rijk kwamen er slechts 5. De Engelschman heeft immers niet zoo'n groote behoefte aan een mooie, systema tische, symmetrische regeling van alles. Maar uit Duitschland kwamen er 24; uit Amerika 27 en uit Frankrijk 33. Wanneer de latere statistici zullen nagaan hoeveel kalenderhervormers ieder volk voortbrengt dan zal Frankrijk ongetwijfeld heelemaal bovenaan staan. Maar in allen ernst, er is toch wel ern stig gewerkt en de commissie van den Volkenhond die in 1924- werd ingesteld om het kalendervraagstuk te bestudeeren, is nu klaar met haar rapport. Zij heeft uit al do ingezonden ontwerpen het beste uit genomen en er een geheel van gemaakt. Daarbij heeft zij zich ten doel gesteld een zoo eenvoudig mogelijke hervorming door te voeren. Het volgens de plannen der commissie hervormde jaar zou bestaan uit vier tri mesters van ieder precies 91 dagen, twee maanden van 30 en één van 31 dagen. Er komt echter een extra-dag in den vierden trimester, waarvan de tweede maand ook 31 dagen zou bevatten. De commissie erkent echter dat een ra dicaler oplossing ook wel eenig voordeel zou hébben, namelijk om een jaar van 13 maanden te vormen met een volkomen extra-dag, die zelfs buiten de week zou vallen. In het tweede deel van het rapport spreekt de commissie zich uit voor het be ginsel van een vasten dag voor het Paasch- feest. Kameraden.... maar op een afstand. Eén der vele „zegeningen" van het sov jetregime in Rusland was de verkondiging van de leuze: „Wij zijn allen kameraden". Kameraden! Kameraden! Iedereen was kameraad bij de bolschewiki, op welke sport van de sociale ladder hij ook stond. De kameraad-soldaat en de kameraad of ficier leefden, naar het schijnt, in vol maakte harmonie in het roode leger naast elkander. Het blijkt echter, dat de kameraad schappelijkheid slechts een oogenverblin ding was en dat de bolschewiki zelf wor den uitgenoodigd, haar niet al te zeer au serieux te nemen. De volkscommissaris voor oorlog, Wo- roshiloff, heeft dezer dagen in een rede, dend, Waarom was Mary zoo stil? Had zij niets te zeggen? „Neen, zij nemen niet de eerste plaats bij mij in!" schreeuwde hij haar bijna toe; want hij was zeer hartstochtelijk, hoewel hij zich gewoonlijk wist te beheerschen, „Zou ik ooit getrouwd zijn, als ik dat had gedacht? als ik geloofd had dat mijn vrouw op bitteren toon uit. Hij; verstoot mij, hij zegt, dat ik, zijne vrouw en zijn onschuldige kinderen niets voor hem zijn." „Hoor hem eens, Marvl" riep zijn vrouw en zijn onschuldige kinderen niets voor liem zijn." Maar hij viel haar in dei rede en bracht haar door een blik tot zwijgen. „Neen Janet, dat heb ik niet gezegd. Waarom zegt gij zulke dingen en bedroeft mij Öaardoor? Gij hebt ongelijk geheel ongelijk. Het welzijn mijner kinderen is mij het dierbaarst op aarde. Maai' heb ik geen andere kinderen? ben ik niet aan mijn gebeente^, gebonden door een hand, even heilig en bindend als de trouwbe lofte? WaaTom zou ik mij van haar los rukken, al vraagt dei eenige vrouw, die ik liefheb, het mij? Moeten wij het kwade doen, opdat het goede er uit voortkome, Janet?" Een stroom van tegenstrijdige gevoelens vloog over liet gelaat van Janet; woede over dit verzet tegen haar wil; wanhoop over zijn verblindheid, hartstochtelijke voor pas-gepromoveerde jonge officieren gehouden, met leedwezen geconstateerd dat de discipline in het leger leelijk aan het af nemen was. Hij klaagde er met name over, dat er tusschen officieren en manschappen een veel te groote familiariteit heerscht en dat deze buitensporige kameraadschappe lijkheid de discipline ernstig schaadt. Gelijkheid en broederschap zijn twee zeer van elkaar verschillende begrippen. De bolschewiki hebben niet veel meer met het woord kameraad op. De titel „to- varish" (kameraad) maakt bij hen meer en meer plaats voor „grajdanine" (bur ger). Korte berichten. De voorzitter van het democratisch congres to Aldfield verklaarde, dat vol gens de jongste verkiezingsuitslagen de democraten waarschijnlijk dei meerderheid in den senaat en het huis van afge vaardigden in Amerika liebben verworven. Uit Duisburg wordt gemeld: Ook de werknemers bij de Rijnscheepvaart heb ben nu do scheidsrechterlijke uitspraak verworpen. De rijksminister van arbeid heeft voor vandaag tei Berlijn een nieuwe bijeenkomst ter bijlegging van het conflict be-le'gd. Op verzoek van den minister zul len de werkgevers zich vandahg nog van alle strijdnialatregelen onthouden, terwijl ook de vertegenwoordigers der werkne mers hebben toegezegd, dat zij zullen trachten hun mannen Van elk agressief optreden te weerhouden. Op 'teiland New Britain (Nieuw- Guinea) zouden 500 inboorlingen in op stand gekomen zijn. Zij hebben een explo ratie-gezelschap, bestaande uit 5 blanken, aangevallen en voor een deel vermoord. Een straf-expeditie is uitgezonden. Een telegram meldt uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in Schotland, waar de arbeiderspartij ook belangrijke successen behaald heeft. Gistenniddag hebben ruim 20.000 winkeliers te Berlijn hun winkels bij wijze van protest tegen den zwaren belasting druk van twee tot vijf uur gesloten. uwa—waa—w—na——km Invaliditeits- en Ouderdoms- wetten. Op 1 Oct. 1926 werden 6934 weduwen- renten en 8378 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 54341 personen in het genot ver keerden van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 24353 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering ge regeld in de ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 107324 per sonen in het genot van een als vrucht liefde voor den man', die haar wil over- heei'schte> vereering voor de zedelijke kracht, die ongeschokt bleef, ondanks al haar redemeeringen. „Mary, spreek tegen hem!" smeekte zij. „Ik kan niets meier zeggen. Gij hoort zelve, hoe hij zich tegen mij keert hoe liij mijn angst voor hem en dei kinderen als ©an ongerechte zalak met voeten treedt. Maurice, ik zal zorgen, dat gij nooit weer tot mij kunt zeggen, dat ik U in verzoeking breng; ik zal zelfs niet klagen, al zou den al da kinderen één voor één ster ven." Janet, lieveling," Malar voor de eerste maal gedurende hun huwelijksleven wendde zij zich af van de haar toege stoken hand en verliet het vertrek. Mau rice zag zijn zuster ontsteld aan. Zóó had zij nog nooit te voren gehandeld nog nooit te voren. "Whs hij tei ver gegaan? Had zijn boosheid! haar hart gebroken? Was zij dan, ondanks al haar gebreken niet dei oprechtste, teederste vrouw? „Ga naar haar toe/ 'fluisterde Mary „niemand dan gij kunt haar troosten. Morgen, als wij bedaard zijn, zullen wij hier eens. weer over spreken." HOOFDSTUK XXVI. Janet's overwinning. „Dus, Mary, dit is het plan, dat gij hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Matrozen-opleid in g. In de eerstvolgende legerorders is op genomen een ministerieele kennisgeving, waarbij wordt bekend gemaakt, dat blij kens bericht van den Minister van Ma rine a.i. de functie van commies van aanneming te Gorinchem is vervallen en dat de aanneming van lichtmatrozen in> den vervolge zal geschieden voor de rol van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen door den commies van aanneming aldaar. Telefoonverbinding Den Haag Bern. Naar wij verniettnen, lieeft gisteren een proefgesprek plaats gehad op) de inter national© telefoonverbinding tusschen 'sGravenhag© en Bern. Dit gesprek werd gevoerd tusschen het Departement van Buitenlandsche Zaken en het Nederland- schc- Gezantschap te Bem en het was zeer duidelijk. Omtrent openstelling van deze verbinding voor het telefoonverkeer is echter nog niets bekend. Het verdrag met Bielgië- Aan de antirev fractie van de Tweede Kamer is gisteren het volgende telegra fisch adres varzonden: Ondergeteekenden, alle antirevolutio nairen te Groningen, van meening dat het voorgestelde BelgischNederlandsche ver drag voor ons land onaannemelijk is op de gronden, duidelijk uiteengezet in het adres der 22 Rotterdamsche antirevolutio nairen aan uwe fractie, spreken deü wensch uit, dat de antirevolutionaire af gevaardigden zullen medewerken, dat be doeld verdrag in zijn huidigeu vorm niet wordt aangenomen. Het adres draagt 17 onderteekeningen. Zorg voor ouden van da'gein. Aain het Voorloopig Verslag uit da afdeelingen der Tweede Kaimer nopens Hoofdstuk X der Staatsbegroting voor 1927 is nog het volgend© ontleend: Verscheidene leden wezen er op, dat het vraagstuk van de voorziening in den nood van ouden van dagen dringend om op lossing vraagt. Invaliditeits- en Ouder domswet hebben zeker gunstig gewerkt, maar die wetten zijn niet in staat de ouden van dagen voor gebrek te vrijwa ren. De uitkeeringen zijn daarvoor te laag. Daarbij komt, dat d,e toestand on gunstiger wordt. Zij die prófiteeren van de overgangsbepalingen der Invaliditeits- en Ouderdomswet en een kostelooze rente genieten, sterven uit. Intusschen komen er steieds toenemende groepen van ar beiders en kleine zelfstandigen, die in het geheel geen rente ontvangen. Dit zal zich in de komende 'jaren op pijnlijke wijze doen gevoelen. De hier aan het woord zijnde leden achtten een begin van afdoende voor ziening slechts mogelijk door een eoimV binatie van kostelooze rente en invali- diteitsrente. Gevraagd werd voorts, of de' Minister meent dat dei vrijwillige ouderdomsver- zekering, zooals deze is opgezet, levens vatbaarheid bezit. Gevraagd werd, óf dei minister bereid is ©en zoodanig© wijziging vaïi de vrij willig© ouderdomsverzekering te bevor deren, dat het verkrijgen van een weduwe- rent© mogelijk wordt. De aankomst van Mr D- Fock. Gistermiddag Omstreeks 5 uur is de heer D. Fock, oud-Gouverneur-Generaal en Janet hebt beraamd om n^jn rust te verstoren?" Het rustige tijdje, dat zij samen alleen zouden zijn, was den volgenden dag reeds gekomen. Broeder en zuster waren samen op een hunner eindelooze rondten ge gaan, en hadden juist hun werk voor dien dag aan het ander© einde der wijk. Nul ligt er midden in de stad in het drukke, woelig© middelpunt een zeer stille buurt- Mén komt er plotseling in, uit het gewoel en het voortdurend' geraas van rijtuigen. Hier is het stil en men kan er spreken en verstaan worden, en het oog ■ontwaart een klein stukje van den he mel .Maurice en zijn zuster hadden hier al ©en half uur op en neer geloopen. De weinig© voorbijgangers letten niet op hen misschien leidde men uit hun gebo gen hoofden en ernstige gezichten af, dat zij geliefden waren. Geliefden! Welk een onbegrijpelijk ding voor een man van zaken op helder lichten dag! Mary had gesproken en Maurice geluis terd. Hij had haar niets verteld van den vreeiselijken nacht, dien hij gehad had, van de wild© smart van Janet, toen hij naai' boven was gegaan, om haar t© troos ten; van het lange', treurige gesprek, dat zij samen hadden gevoerd dit alles was den echtgenoot van Janet heilig geweest. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1