No Dinsdag 2November lil$6 41e Jaargang MARy ST JOHN. FEUILLETON. Overwerkte Zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Provinciale Staten van Zeeland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 V Voor 75 jaar. De Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam heeft dezer dagen haar 75-jarig bestaan herdacht, in verband waarmede een jubil leum-nummer van haar orgaan werd uit gegeven. Tal van vooraanstaande personen heb ben voor dit feestnummer, dat met een groot aantal foto's versierd is, bijdragen afgestaan. Onder de vele artikelen trekt niet het minst de aandacht een breed geschied kundig overzicht van den heer H. R. Zijl stra, hetwelk allerlei belangrijke bijzonder heden uit de historie van de Amsterdam- sche Kiesvereeniging, die met de geschie denis van de A.-R. partij zoo nauw is saamgeweven, bevat. Dit overzicht is in meer dan een opzicht leerzaam. Het kan beschamen, maar ook bemoedi gen. Beschamen als men let op de groote actie die in vroeger jaren onder vaak moeilijke omstandigheden ontwikkeld werd en bemoedigen als men ziet hoe de toe- Standen, dank zij mede den invloed van onze A.-R. voormannen, gewijzigd zijn. Het was in 1851, dat door de oprichters van de Amsterdamsche Kiesvereeniging een manifest verspreid werd, waarin het politieke program werd ontwikkeld en o. m. gezegd werd: „Alle macht is uit God; volkssouvereini- teit is in strijd met Gods Woord. Het Christelijk geloof, de eerbiediging en werkdadige invloed van den Christe- lijken Godsdienst en van de Hervorming, mag bij generlei overweging der ware be langen van land of stad vergeten worden". Over deze beginselverklaring was de li berale pers buitengewoon ontstemd. Zoo sprak b.v. de „Arnhemsche Cou rant" van een proclamatie zóó barbaarsch, zóo middeleeuwsch, zóo onstaatkundig, zóo oproerig, zóo ongrondwettig, in één woord zóo schadelijk, zóo bespottelijk, dat men zou geloofd hebben dat dit product in de wereld gestuurd was door personen die er belang bij hebben twist en tweedracht te stoken. Wij zien hieruit hoe fel en bitter in die dagen de tegenstand was. We bewonderen den moed van het klei ne aantal mannen dat in die dagen den moed had de banier des Kruises op te heffen. Maar we erkennen ook met dankbaar heid dat hun arbeid in zwakheid begonnen door God den Heere rijk is gezegend, zóó dat de beginselen toen verfoeid en voor baarsch uitgekreten, in ons volksleven grooten invloed hebben gekregen. Een onvoorzichtige prins. Het Berliner Tageblatt verneemt, dat prins Oscar van Pruisen eenigen tijd ge leden sigaretten en een vriendelijk briefje beeft gezonden aan 'Lorenz, een van de jongelieden, die zich verleden week we- igens een aanslag op het leven van minis, ter Stresemann voor de rechtbank te ver antwoorden had, maar vrijgesproken is. Prins Oscar zond zijn geschenken, toen Lorenz zich in voorloopige hechtenis be vond. Het weer in 't buitenland. Zondag is het weder in geheel België buitengewoon slecht geweest, met zwa- Uit het Engelsch. 86.) o— „Trek geen gelijk juk aan met den on- geloovige." Waarom vervolgden die woor den van den Apostel haar somtijds, als hare oogen naar den muur tegenover haar dwaalden? Was het haar schuld, dat zij zich niet tot het peil van haar man kon verheffen? Was het niet veel meer haar ongeluk, dat hij zich den molensteen van haar zwakheid om den hals gehangen had? Hij had haar getrouwd, terwijl hij dëze moeilijkheden in haar karakter kende, maar gehoopt, dat de aanraking met zijn ernst haar zou veredelen. Kon zij hem liefhebben en toch zijne voetstappen niet drukken? Hoe kon hij weten, dat zij zijn werk als haar mededinger zou gaan be schouwen dat zij bezig was haar hart te verharden en zich koppig tegen hem zou verzetten? Helaas! arme Janet zóó vol liefde en toch zoo oproerig zij was geen Santa Maura, die haar man smeekte het kruis te prediken! En toch vond Janet, dat zij eene gods dienstige vrouw was; zij maakte zeer juiste opmerkingen; sprak vloeiend over de leer- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs dep Advertent iën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ren regenval en koude in de omstreken van Brussel, in de "Kempen en elders. Ook heeft het geruimen tijd gesneeuwd in Walenland. Het waterpeil der rivieren is nog meer gestegen in Henegouwen. Te Jemappes zijn verscheidene straten onder» geloopen. Te Sint Vaast bij Bergen is de rivier buiten haai' oevers getreden en moest een school vonden ontruimd. Te Charleroi, waar de Sambre ongeveer 2 Meter boven het gewone peil staat, zijn vele kelders in de benedenstad volge- loopen. Op de Maas bij Namen en Luik is de stroom zoo sterk, dat de scheepvaart bijna onmogelijk is geworden. Korte berichten. Te Berlijn is Zondagmiddag om 2 uur de eerste sneeuw gevallen. Rijn en Moezel zijn sterk gewassen tusschen Koblenz en Keulen, maar van den Rovenrijn wordt val gemeld. Volgens een officieel bericht heeft de Amerikaansche gezant te Parijs, die' binnenkort naar zijn post terugkeert van president Coolidge opdracht ontvangen minister-president Poincaré mee te doelen, dat Amerika vasthoudt aan den oisch, dat Frankrijk de schuldenovereenkomst moet ratificeeren. Cook, de secretaris van den Engel- schen mijnwerkersbond heeft in een rede- te Liverpool gezegd, dat zoo de mijn werkers tot langoren werktijd worden ge dwongen, zij in de mijnen meer zullen vernietigen dan werken, en dat de strijd dan in veel scherper vorm dan tot nu toe zal worden voortgezet. In de afgeloopen week hebben meer dan 28.000 man in.de Engelsche mijnen het werk hervat. Thans zijn weer onge veer 270.000 mijnwerkers werkzaam. Een 19-jarige jongen, die een po litieagent had doodgeschoten, welke hem won bekeuren wegens het overschrijden van de veiligheidsgrens, is gisteren in een gevangenis van Chicago opgehangen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat er een zware aardbeving heeft plaats gehad te Alexandropol in Armenië. Zij werd gevolgd door een hevigen sneeuw storm. Over geheel Frankrijk heeft Zondag ernstig noodweer gewoed, waardoor in tal van gevallen ernstige schade is aan gericht. kalmeereo en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij' Apoth. en Drogisten Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Naar aanleiding van de tegenspraak van „Het Brusselsche Laatste Nieuws" betreffende de besprekingen van Francqui schrijft de N. R. Crt. o.m.: Gelukkig is slechts de omgeving, die te goeder trouw kan zijn, en niet minder minister Francqui zelf, verantwoordelijk voor dit dementi. Wij kunnen niet geloo- ven, dat minister Francqui en Dr Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank het over zich zouden kunnen verkrijgen te loochenen, dat besprekingen van groote beteekenis over Eupen en Malmedy tus stellingen, en helde tot het Calvinisme over. Haar godsdienst was koud en streng. Maurice zeide eens half schertsend tot haar, „dat zij eene goede Farizeër geweest zou zijn." Zij woonde geregeld de week beurten bij; zij nam in haar huishouding stipt den Zondag in acht zelfs Bee had hare Zondagsche boeken en spelen. Haar man verzette zich soms tegen zulke Puri- teinsche gebruiken, maar in die dingen wilde Janet haar zin hehhen, en dan schudde hij zijn hoofd tegen haar en gaf toe. „Wees niet al te streng voor hen," zei hij soms; „laten de kinderen boven alles Mij zijn als het Zondag is"; en in zijne vrije oogenblikken, vergaderde hij ze om zich heen, en vertelde hun eene mooie ge schiedenis. Janet verwonderde er zich dikwijls over, waarom hare kinderen zoo onoplettend waren gedurende de bijbelles op Zondag; zij zeiden hun Catechismus snel op en zonder er bij te denken. „Ik wilde, dat al de koningen van Israël door Herodus ge dood waren," fluisterde Rosie Hatty eens in. „Ik leg knoopen in mijnen zakdoek één voor Joas en één voor Joachim, maar ik kan nooit onthouden wie eerst kwam; men zou evengoed de dieren van de ark kunnen onthouden." „Ik weet niet, wat ik gedaan heb, dat ik schen ben hebben plaats gehad, en dat bij die gelegenheid do mogelijkheid van een stelselmatige begunstiging van de haven van Antwerpen 'door dhr Francqui geopperd is: iets waaromtrent wij vol strekte zekerheid hebben. Pensioenen Spoorweg personeel. Toen indertijd ingevolge de nieuwe Pen sioenwet voor hot spoorwegpersoneel de grondslag van de pensioenen werd vastge steld, besloot de directie, dat de toelagen, die niet aan do betrekking verbonden waren, niet bij de vaststelling van het pensioen in aanmerking zouden worden genomen. Een beroep indertijd op den minister van Waterstaat had alleen het resultaat, dat de minister verklaarde, niets te kunnen doen, alvorens de Centrale Raad van Beroep in dezen uitspraak had gedaan. Het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoor wegen heeft toen vijf gevallen bij den Centralen Raad van Beroep aanhangig gemaakt inzake de toelagen: le. voor dienst op de stations; 2e. voor examen stationsdienst; 3e. voor diploma vreemde talen; 4e. voor diploma boekhouden, en '5e. voor commiezen, die vroeger adspi- rant-adjunct-commics zijn geweest. Vrijdag heeft nu, naar de „N. R. Ct." meldt, de Centrale Raad in deze zaken uitspraak gedaan. Hij vernietigde de af wijzende beslissing van de directie. In alle aanhangig gemaakte gevallen besliste de Centrale Raad, dat bovengenoemde toe lagen bij den pensioengrondslag gevoegd dienen te worden. M r D. F' o c k. Mr D. Feck, oud-gouverneur van Ned.- Indië, die wegens een lichte ongesteld heid zijn reis naar cms land te Keulen1 heeft moeten onderbreken, zal thans op Woensdagmiddag a.s. om 4 u. 46 aan het Staats spoorstation in de residentie aan komen, waar hij door een comité ver welkomd zal worden. Reorganisatie Departement van onderwijs. Evenals voor de departementen van Marine en Oorlog heeft de Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, een oommissie ingesteld, welke de reorganisatie van het Departement van Onderwijs, K. en W. zal onderzoeken en daarover een rapport zal hebben uit te brengen aan de Bezuinigingscommissie. E en j u b i 1 e e r e n d e Kiesvereeniging. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te 'Amsterdam Jteeft gisteren haar 75-jarig bestaan feestelijk herdacht. Het woord werd gevoerd door de heeTen II. Colijn, Mr Th. Heemskerk en Mr S. de Vries Cz. Namens de jubileumcommissie overhan digde Mr G. H. A. Grosheide een feest gave als basis van een verkiezingsfonds. Het Kamerlid Schouten. In Je gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Rotterdam, deelde de voorzitter mede, dat de wet houder van Financiën de heer J. Schou ten ongesteld is en op .medisch advies deze week niet mag uitgaan. In verband daarmede werd de raadsvergadering ver daagd tot a.s. Maandag. De heer Schouten zal dus ook de ver gadering van de Tweede Kamer, waarin hij vandaag over het Belgisch Verdrag zou spreken, niet kunnen bijwonen. gestraft moet worden met zulke domme kinderen," zeide Janet eens op verslagen toon tot Mary. „Stil! zij zijn niet dom; zie ze maar eens aan," antwoordde Mary op de groep vóór haar wijzende vijf blonde hoofdjes en vijf paar blauwe oogen, die hen verstandig aanzagen; vijf ernstige, gelukkige gezicht jes waren het. O, vader, hoe mooi! maar hoe kunnen wij schaduwen werpen?" vroeg Hatty want hij had hun de schoone allegorie van Adam verteld, van „de schaduw van het kruis." „Domme Hatty!" riep Bee uit; gij zult geen schaduw hebben; Rosie en ik zullen ze alle hebben en wij zullen in den grooten tuin wonen." „Maurice, het is tijd voor de kinderen om naar bed te gaan," kwam de moeder ietwat ongeduldig tusschenbeide. Mis schien voelde zij zich wat eenzaam en verlaten, nu al die gezichtjes niet naar haar, maar naar den vader waren ge keerd, nu al die armpjes niet haar, maar hem omvat hielden. Maurice keek snel op, en zag de schaduw op het gelaat zijner vrouw. „Loop nu gauw naar uwe moeder, kin deren, en kus haar goedennacht!" zeide hij. „Het is eene lange geschiedenis en wij zullen hem den volgenden Zondag eindi gen; en God zegene mijne kleine Bee!" en Verschenen zijn de vier eerste stukken voor de op 30 November te openen na- jaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten herinneren eraan, dat hen in de vergadering van 16 Dec. 1924 mach tiging werd verleend om de in verband met het inleggen van de toen aan te schaffen nieuwe boot voor den veerdienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijksche veer noodige verbeteringen aan de stei gers aldaar te doen aanbrengen. Met het oog op de eischen, welke de nieuwe boot zou stellen, werd het gewenscht ge acht, met het opmaken van de plannen tot verbouw van de steigers te wachten, tot die boot in de vaart zou zijn. De veer schippers hebben nu dezer dagten aan de Commissie van Toezicht op de Prov. Stoombootdiensten medegedeeld, dat bij het gebruik van de on 10 Augustus 1926 in dienst gestelde nieuwe boot „Zand- kreek" aanvankelijk weinig last van de steigers, zooals deze thans zijn, wordt ondervonden. Zij vinden het niet dringenJ noodig, dat daaraan onmiddellijk verande ringen worden aangebracht, maar achten het beter, ook om mogelijke teleurstelling te voorkomen, af te wachten, wélke eischen de nieuwe boot in het vervolg aan de steigers zal stellen. Ged. Staten hebben het daarom gewenscht geacht, het opmaken van plannen voor verbetering dei steigers te doen opschorten, totdat meei duidelijk zal zijn gebleken, of en zoo ja, welke noodzakelijke verbeteringen dienen te worden aangebracht. Zij stel len voor, deze mededeeling voor kennis geving aan te nemen. Naar aanleiding van het door de ge meente IJzendijke onder goedkeuring van Ged. Staten dempen en rioleeren van de gedeeltelijk aan de provincie in eigendom to-ebehoorende sloot aan de rechter- o) westzijde van den Provincialen weg van IJzendijke naar de Rijksgrens, heeft me vrouw Wed. L. Carpreau-Weijnhagen te 'sGravenhage verzocht om de tusschen- komst van Ged. Staten ten einde een be hoorlijke afscheiding te kunnen maken tusschen hare daar liggende eigendom men en genoemden weg. Daarvoor is noodig ruiling van grond tusschen de provincie en adressante en stellen Ged. Staten voor daartoe over te. gaan. Naar aanleiding van een verzoek van M. Isheim agent van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde te Zierikzee om verhooging van jaarwedde, deelen Ged. Staten mede, dat het hen bij ingesteld onderzoek gebleken is, dat de werkzaamheden van dien agent in den laatsten tijd inderdaad zijn toegenomen en stellen zij voor hem gerekend te zijn ingegaan '1 Januari 1926, daarvoor een persoonlijke toelage te geven van f 200 Reeds geniet hij zulk een toelage ad f 100 vo"or het houden van toezicht op het lossen en laden van steenkolen. Zij stel len voor <le verordening tot regeling dei bezoldiging van de ambtenaren in drenst der provincie Zeeland in 'dien geest te wijzigen. Door den heer J. C. Krijger, autobus- dienst-ondememer te Goes wordt verzocht hem alsnog de voorwaardelijk toegezegde subsidie voor de uitoefening van den auto busdienst tusschen Staveuisse en Tholerï over het jaar 1924 uit te keeren. Ged. Staten zeggen dit bij schrijven van 14 Augustus te hebben geweigerd, omdat door belanghebbende gemeenten slechts f 1650 in plaats van f 1750, zooals de voorwaarde luidde werd toegekend; omdat hij nam het lachende kind op en kuste de armpjes en het halsje; Janet glimlachte, toen hij het kind in hare armen legde. Toen Janet dien morgen met haar ern stig Zondagsgezicht aan het ontbijt kwam, vond zij Mary op haar oude plaats, bezig dikke boterhammen voor de kinderen te maken, terwijl zij Maurice van koffie voor zag. „Ik ben laat; ik moet mij verslapen heb ben"; zeide zij op misnoegden toon, toen Mary opkeek en haar vroolijk „goeden morgen" wenschte. „Goeden morgen! als het koud en vochtig is," en zij keek hui verend naar buiten. „Ik veronderstel, dat gij met ons naar de kerk gaat, tante Mary, en uwe Zon dagsschool er van morgen aan geeft?" „De Zondagsschool er aan geven?" ant woordde Mary verbaasd; kon Janet wer kelijk denken, dat zij zóó hare plichten zou verzaken? Janet keek nog ontvrede- ner toen Mary haar hoed opzette. „Gij hebt niet gegeten," ging zij kla gend voort. „Het doet er niets toe, ik zal vanmiddag mijne schade wel inhalen," antwoordde hare zuster opgeruimd. „Nu Maurice, als gij klaar zijt zullen we gaan." Mary gaf eerst les aan haar klasse en zette zich toen tusschen de kinderen op de de regelen voor de dienst- en werktijden' van het personeel niet aan hunne goed keuring was onderworpen en ten slotte omdat zij uit de overgelegde exploitatie rekening niet de overtuiging verkregen', dat aan een subsidie uit de Provinciale kas werkelijk: behoefte bestaat. Niettegen staande de gemeente St. Maartensdijk het subsidie met f 100 vermeerderde ej) het eerste bezwaar dus is opgeheven, blijven de beide andere bestaan en stellen Ged, Staten daarom voor het verzoek af te wijzen. Z-VIaamsche W&t'&rle iding- M ij. Zaterdagmorgen j.l. werd te Terneu.- aen in het hotel des Pays-BUs gehouden, de eerste Alg. Vergadering van Aandeel houders van de Zeeuwsch-Vlaiunsche Wa terleiding-Mij., onder voorzitterschap van Mr P. Dieleman, waarbij alle deelnemende gemeenten vertegenwoordigd waren. Tot leden van den Raad van Commis sarissen werden gekozen de heeren: A. Adriaanssens te Hontenisse, Lid Gemeen teraad; F. v. Oampein, burgemeester Graauw en Langend ara; B. Truffino, Bur gemeester Hulst; J. Wi. Vienings, burge meester te Qlinge; A. Rosseels, burgemees ter te Ossenisse; P. Vael, wethouder te St. Jansteen; A. Aamoudts, wethouder, te Sluis; A. A. Hendriks®, burgemeester, te IJzendijke;P. Erasmus, burgemeester, Oost burg, D. H. van Zuy-etn, burgemeester te Ere-skens; J. Huizinga, burgemeester ta Terneuzen; L- Wi. G. Hoefnagels, Burge meester te Sas van Gent, F. Blok, bur gemeester te Axel; A. Dierick, burge meester te Koewacht, terwijl Mr P. Die- leman reeds eerder vanwege het College van Ged. Staten van Zeeland tot com missaris werd benoemd Tot leden van den Raad van Toezicht in een daarna gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen: Mr P. Diet leman (eveneens reeds door Ged. Staten benoemd), B. Truffino, burgemeester te Hulst; A. A. F. Hendriks, burgemeester te IJzendijke; F. Blok, burgemeester te Axel; L. W|. G. Hoefnagels, burgemeester te Sas van Gent, terwijl tot Voorzitter werd benoemd dhr mr P. Di el eraan, onder voorzitter dhr B. Truffino te Hulst en tot secretaris dhr J. W. Vienings te Clinge. Door de alg. vergadering werd besloten opdracht te geven aian den Raad van Commissarissen om zoo spoedig moge lijk alles voor te bereiden tot de spoe dige totstandkoming der Waterleiding, w.o.: 1. verzoek aan den betrokken Minister, tot indiening van een wetsontwerp, hou dende de risico-garantie; 2. eventueel verzoek tot wijziging vart het besluit der Prov. Staten van Zee land ten dezen, 3. Verzoek aan den Minister tot het ver-' strekken van een renteloos voorschot, voor de eerste uitgaven der vennootschap, alvorens do ahn te gane geldleening is geplaatst en daarop gelden zullen zijn ge stort; en 4o. verzoek aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, zich te belaf ten met de eerste voorbereidende werk.- zaalmheden. De heer Ddeleman deelde mede, dat bereids een en ander was verricht- Men hoopt nu in het voorjaar daadwerkelijk te kunnen beginnen. Dammen. Het wedstrijd-roostet voor de Competitie 19261927 van dert Zeeuwschen Dambond luidt als volgt; gallerij; zij zeide hare gebeden op, bege leid door het klossen van klompjes op den grond; een sterk gefluister hinderde haar gedurende dien tijd. Onder het zingen wa ren er ook soms enkelen, die eene geheel andere wijs zongen. Zelfs hoorde Mary eens een bekend straatdeuntje, dat door een roodwangigen jongen gefloten werd. „Zoo is de wijs niet, Tommy," fluisterde Mary. „Wat doet het er toe, juffrouw? Het is zoo'n mooi wijsje prachtig mooi," ant woordde Tommy op verslagen toon. Tom my was de belhamel van de klasse, en het was zijn knikker, die eens op het kale hoofd van den koster terecht kwam. „Was dat niet prachtig gemikt? Heb ik het niet mooi gedaan?" riep Tommy, toen hij te midden van de grootste verwarring de trap af werd gehracht. „Verbeeldt u eens, dat ik hem een gat in het hoofd gegooid had?" „Gij zult nog eens in de gevangenis te recht komen, Tommy," antwoordde de bleeke, jonge medehelper, die wat driftig was hij was een uitstekende jonge man, maar wat bekrompen in zijne opvattingen. Tommy trok zich niet veel van deze be wering aan, want hij kreeg eiken dag wel harder slagen, als zijne moeder hare ker sen niet verkocht had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1