No 27 Bottealanl POTT/ffg8 JAVSVREEP Beter dan 6oed: DE- BESTE Vraagt KWATTA-SPECOLAAS Bimsnlatii Gemeenteraad van Vllsslngen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg; firma F. P. DHUfJ, L. Burg. Tel. no. 259 V Een les uit Beigië. In België is nu eindelijk de franc ge- -stabiliseerd. De waarde ervan is vast gesteld op ongeveer 7 cent of een zevende van de vroegere waarde. Wat deze stabilisatie1 beteekent? Laat „Het Volk" het orgaan van, de S. D. A. P. op deze vraag het .antwoord geven. „Voor da arbeidersklasse, aldus dit blad, wil dit zeggen, dat zij voortaan als zij loon ontvangt, weet wat zij er voor kan koopen. Voor de organisaties, dat als zij collectieve contracten sluiten, de grond slag, het loon, een vaste waarde heeft. Op het congres van het N.V.V. heeft Muller, de vertegenwoordiger van het Duitsche Vakverbond, nog even kort maar krachtig verteld, welk een ontzet tende ramp voor de Duitsche ar bei ders de inflatie was; hoe het loon om den anderen dag opnieuw moest worden vastgesteld, hoe de vrouwen zich verdrongen aan de fabriekspoorten, om zoodra het loon was ontvangen, zich er mee naak de winkels te spoeden, omdat de waarde van het geld van oogenblik tot oogenblik slonk. Deze ramp is van de Belgische arbeidersklasse afgewend; van haar en van alle groepen der bevolking, die moeten leven van loon, salaris, of kleine renten." In wat hier gezegd wordt is veel wa'ars. De inflatie beteekent voor breede volks groepen niets minder dan een ramp., i Het is dan ook te verstaan dat het Socialistisch orgaan hulde brengt zoowel aan den bankier Francqui, als aan de socialistische ministers, die de maatrege len hebben durven nemen die nu eenmaal noodzakelijk waren. Toch zit or in dozen lof iets wat onaan genaam aandoet. Want het moge dan een verbetering zijn dat de franc gestabiliseerd werd, hieï staat tegenover, dat alle geldbezit tot op ©en zevende van de waarde is terugge bracht. Spaarders die 700 franc op de spaarbank hadden, zijn daardoor 600 franc definitief kwijt. Kleine luyden, die zich da uitkeering van een zeker bedrag „ver zekerd" hadden, zien de waarde daarvan tot op een zevende terug gebracht. De gevolgen van de inflatie zijn dus ook na de stabilisatie wel heel erg. Toch doet zich het merkwaardige feit voor, dat zij die de stabilisatie bewerkstel ligden, uitbundig geprezen worden, ter wijl indertijd Minister Colijn, die de in flatie met al de ontzettende gevolgen daar van wist te voorkomen, en den gulden op de volle honderd procent van zijn •waaide wist te houden, werd uitgeschol den en gehoond alsof hij de grootste misdaad had begaan. Opzettelijk hebben wij hierboven de be- fceefcenis van de stabilisatie door „Het Volk" laten uiteenzetten. [Men kan er uit leeren voor welke Tampen Minister Oolijn ons volk en niet het minst de arbeiders heeft behoed. Men kan er uit zien welk een treurige rol de S. D. A. P. heeft gespeeld. IRelletjes tijdens een kunstveiling'. Te Parijs moest de hulp van de politie ingeroepen worden om een einde te maken aan de relletjes, die veroorzaakt werden door een groote vijandige menigte, welke zich verzameld had in het Galliera-mu- .seum, toen de verkoop van buitenlandsche schilderstukken hervat werd. Dé opbrengst van den verkoop- is- bestemd voor de stabilisatie van den franc, doch om on begrijpelijke redenen nam het publiek een vijandige houding aan en begon te fluiten en te sissen. Het kabaal' begon zoodra de verkoop een aanvang nam en bereikte zijn hoogte punt, toen het portret van Anatole France geschilderd door den Neder- landschen meester Kees vari Dongen, werd ingezet voor 50.000 frcs. Het stuk werd verkocht voor 95.000 frs. Men veronderstelt hier te doen' gehad te hebben met een anti-vreemdelingen-de monstratie. Herrie. In de avondvergadering van den Ween- schen gemeenteraad is het Vrijdag tot zeer rumoerige tooneelen gekomen, door dien van socialistische zijde een motie werd ingediend, om enkele kerken in be slag te nemen, teneinde daar dakloozen -onder te brengen. De leden der Christelijk sociale partij 'verhinderden het voorlezen van de motie door hevige interrupties en door lawaai met de lessenaars. Het werd zóó rumoerig, dat men tenslotte nog slechts enkele scheldwoorden kon hoo- x-en. De burgemeester was tenslotte ge dwongen, die vergadering op te heffen, daar alle beraadslagingen onmogelijk waren. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 'Van een verdwenen ex-Lagerhuislid. Sinds Maandagavond was de heer Ilenry Newton Knights, gedurende 1918 tot 1922 lid van het Engelsche lagerhuis en oud baljuw van Londen verdwenen. Donder dagavond vertoonde hij zich aan het on dersteuningsgebouw te Kingston on Tha mes. De man was finaal uitgeput en wist zich zijn naam niet te herinneren. Uit foto's die in de bladen hadden ge staan, herkende men hem evenwel en op de vraag of hij mijnheer Knights was, gaf hij een bevestigingd antwoord. Hij kon zich evenwel volstrekt niet herinneren wat hij sinds Maandagavond had uitge voerd en waar hij geweest, was. Het voor malige parlementslid verkeerde in zulk een droeven toestand van volslagen uitput ting, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. H-et was niet de eerste maal dat de heer Knights verdwenen was. Ook in. 1921 was hij een week lang zoek en bij werd toen eveneens in treurigen toestand, be wusteloos op den openharen weg ge vonden. Drie bruidegoms. Donderdag stond Marrakesj in Marokko -op stelten. Van den vroegen ochtend af klonk het geknetter der geweren. Steeds meer kuiters vulden de stad, die ge- bomen waren om de drie vorstelijke brui degoms te geleiden naar hun vader, den sultan, en de wachtende bruiden. Wie den aanleg van een Marokkaansche stad kent, -de toestand van de straten het stof, dat er al onder normale om. Standigheden opgeworpen wordt, zal graag de speciale correspondent van de Daily Mail gelooven, die vertelt, dat binnen de stadsmuren de stof verschrikkelijk was nu kameelen, ezels muilezels, paarde- bakjes en auto's in onafgebroken rijen hun weg zochten door een dichte menigte voetgangers, meest arme heden, wier stof fige smerigheid in scherpe tegenstelling stond tot de sneeuwwitte gewaden van de lcaïds en hun escortes. Tegen den aanvang van de plechtigheid begaf zich alles naar het paleis van deri sultan, waar de groote exercitievlakte door een geweldige menigte ingenomen was. De beroemde Zwarte Garde van den sul tan, die gekleed is in scharlaken uniform met witte tulband en witte beenwindsels houdt de menigte in bedwang en de gar demuziek marcheert van het eene binnen plein naar het andere, al spelende, Euro- peesche, zoowel als Marokkaansche wijsjes. Aan het einde van een van de grootste pleinen, op de bovenste verdieping van een soort uitzichttoren, troont de sultan omgeven van zijn vrouwen, wier gelaat achter zijden sluiers schuil gaat. Aan den overkant, bij de poort, waar de prinsen door moeten komen, staat een schitterende groep van honderden ruiters, die hun ge weren zwaaien boven hun hoofd en sa luutschoten afvuren. Telkens en telkens weer maakt zich uit deze groep een pantal ruiters los, dat een charge uitvoert over de volle breedte van het plein, in vollen galop, tot vlak voor den sultan, waar zij plotseling stil staan, hun geweren zwaaien en schieten, om geven door een wolk van stof en kruit damp. Duizenden geweren gaan af als de brui goms op prachtige paarden, langzaam het plein op komen rijden. Van alle kanten dringt de menigte op. De Zwarte Garde maakt langzaam ruimte, terwijl de muziek de wildste Marokkaansche wijzen laathoo- ren. Nu wordt het pas meenens met de schietpartij. Wolk na wolk van' ruiteTS komt aanstuiven, steeds in voller galop. De muziek wordt steeds wilder, het schie ten is niet van de lucht en wolken van stof en walm verduisteren het licht, dat al begint te vervalen. Zoo gaat het voort tot de prinsen het paleis binnentreden voor de plechtigheid van. het zuiveren hunner handen in henna. De ex-keizer naar de Bondsrepubliek? De „Neue Zürcher Zeitung" maakt zich1 bezorgd over het feit, dat de een na den ander de leden van het huis van Hoben- zollern zich in Tessino komen vestigen en dat zooveel Duitsche aristocraten villa's laten bouwen te Monte Verita, bij As- cona, op 'korten afstand van Locarno. Het schijnt eveneens, dat vele kamers in de hotels door Duitscliers zijn bezet. En men gaat zich afvragen, aldus het blad, of er niet een grond van waarheid schuilt in de hardnekkige geruchten, dat de ex-kei zer jlan zou hebben het voorbeeld vaü zijn neef, Karei van Hahsburg te volgen en zich in Zwitserland te vestigen. Korte berichten. De secretaris van den Engelschen mijnwerkersbond, Cook, heeft tot den' secretaris-generaal van de Russische vak verenigingen een telegram gericht, waarin hiji verklaart dat «ie toestand der Engel sche mijnwerkers hopeloos is. Velen her- vatten het werk. Verderen financiëelen steun zal noodig zijn om den toestand te rekken. Oostenrijk telt op het oogenblik 350 duizend staatsbeambten en staatsgepien- sionneerden en 400 duizend actieve en gepensioneerde beambten bij de admini stratie der landen en gemeenten. Vrijdag zijn uit de plaats Lioejang in de provincie Honan dertig buitenlanders voor het meerendeel Britsche zendelin gen yerdreven door hoeren 'en stu denten. Na onderhandelingen, die geruimen' tijd duurden, heeft de bevoegde landbemid- delaa.r in. den loonstrijdvan de Duitsche Rijnscheepvaart, uitspraak gedaan. Vol gens deze uitspraak zullen de loonen met 61/2 pet worden verhoogd. De termijn, om te verklaren, of men deze uitspraak aan vaardt, loopt 2 November voormiddag af. De uitgaven van den Zweedschen staat voor het voorkomen der uitbreiding van het mond- en klauwzeer door het af- maakstelsel hebben gedurende 1925 en 1926 tot 30 September ongeveer 17.200.000 kronen bedragen. A.s. Vrijdag zal de havenraad van Kopenhagen bijeenkomen om middelen tot verbetering van het verkeer aan de haven te overwegen. Onder de talrijke plannen voor dat doel is er een tot aanleg van een dubbele tunnel voor auto verkeer onder de haven tusschen Kopenhagen en Amager. Uitvoering van dit plan zou naar schatting 11 mill'ioen kronen kosten en twee jaar duren. Louis Strauss, liheraaJ Kamerlid voor Antwerpen, is Zaterdag aan de voet van zijn bed in zijn' woning te Antwerpen dood gevonden. De gestorvene, '(lie 82 jaar oud was en het vorige jaar nog een reis om de wereld maakte, zetelde sedert 1919 in 'de Kamer. Er is te Parijs een instructie geopend tegen het communistisch Kamerlid André Marty wegens ophitsing van militairen tot ongeboorziaamheid met het doel anar chistische propaganda te maken. Eindelijk heeft ook de Italiaansche regeering besloten den nog altijd in zwang zijnden Zondagsarbeid af te schaffen. Bij 'decreet zal worden bepaald, dat van 31 October a.s. af alle Zondagsarbeid dient te worden nagelaten en dat op overtreding van dit verbod straf zal' worden gesteld. Bij uitzondering zijn alleen dringende werkzaamheden toegelaten, welke echter tevoren nog moeten worden goedgekeurd. Volgens een bericht uit Teheran' is door een verordening van den sjah de militaire dienstplicht in 'Perzië ingevoerd, 'die terstond in werking treedt. De eerste lichtingen zullen reeds op 7 Nov. onder 'de wapenen moeten komen. Het personeel van de Berlijnsche viaduct-spoorwegmaatschappij en van de omnibus-maatschappij heeft de uitspraak van den bemiddelaar, betreffende de loons- verhooging met algemeene stemmen' ver worpen. Het bestuur van de organisatie is uitgenoodigd, terstond alle voorberei dende maatregelen voor een staking te treffen. Te Antwerpen dreigt weer een' sta king van het trampersoneel' dat een tien tal dagen geleden 2 francs per dag ver hooging en, voor de vorige maand, 3 frs per dag meer, bekwam maar thans, in verband met het jongste indexcijfer, dat nogmaals is gestegen, een nieuwe loons- Verbooging eischt. Vrijdagavond hebben 300 arbeiders van de werkplaatsen eü remises van de trammaatschappij, eenige uren als waarschuwing, het werk gestaakt. De Poolsche ministerraad heeft aan de ambtenaren een buitengewone uitkee ring toegekend van 20 pet van hun salaris. Wegens beleediging van president von Hindenburg en tevens wegens schen ding van de wet ter bescherming van de republiek, is Hauswirth, de verantwoorde lijke redacteur van de communistische Rote Fahne, door de Berlijnsche rechtbank tot 9 maanden hechtenis veroordeeld. Het openbaar ministerie had 1 jaar geëischt. Na den Watersnood. Door den heer Braat waren aaïl den Minister van Financiën, eenige vragen ge steld betreffende het nemen van maatrege len tot dekking van een deel van het tekort der uitkeeringen van het waters noodcomité aan de slachtoffers van den laatsten watersnood uit de Staatskas. In zijn antwoord verwijst minister de Geer naar zijn antwoord op de vragen van den heer Van Voorst tot Voorst. De vraag, of de Minister bereid is mede te deelen, of hij voornemens is maat regelen te nemen, om dat tekort tot op ongeveer 80 procent van de totaal geleden schaden uit de Staatskas aan te vullen en te zorgen, dat dit bedrag spoedig worde uitbetaald in dien zin, dat de minder kapi taalkrachtige daarvan 100 p-ct van zijn geleden schade ontvangt, wordt ontken nend beantwoord. Wel zal, naar de Minister meedeelt, eerlang een wetsontwerp wonden inge diend met het oog op den wederopbouw in het land van Maas en Waal. De nieuwe Katholieke Partij. Op de algemeene ledenvergadering van de afd. Utrecht van de Nieuwe Katholieke Partij is besloten, deze afdeeling op te heffen, terwijl het bestuur opdracht werd gegeven in overweging te nemen of het mogelijk zou zijn binnen de grenzen der statuten van de R. K. Kiesvereeniging te zijner tijd een studie-club op te richten. Daar de aid. Utrecht de eenige afdeeling van de Nieuwe Katholieke Partij is, is hiermede deze partij feitelijk opgeheven. Het contractin deBouwvakken. De samenwerkende organisaties, t.w. de Algemeene Ned. Bouwarbeidersbond, Ned. R.K. Bouwvakarbeiders!)., Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en Chr. Nat. Bouw arbeidersbond, hebben naar- „Het Volk" meldt, den R. K. Bond van Bouwpatroons en den Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland, een antwoord-brief ge zonden, waarin zij; de overeenkomst op zeggen. In dezen brief merken de besturen o.a. op, dat de tijdsomstandigheden toelaten, dat weer kan worden gewerkt in de rich ting van verbetering en verderen uitbouw van de collectieve overeenkomst. Zij stellen een aantal verbeteringen voor in de bestaande overeenkomst. De R. K. en de Chr. Bond vragen' bovendien de invoering van een kindertoe slag. De brand stoffen voorziening. Een leider van een groot brandstof- fenbedrijf schrijft aan de „N. R. Ct.", dat er, alle tendentieuze berichten ten spijt, niet de ministe vrees behoeft te bestaan voor gebrek aan brandstof in de a.s. maanden. Er kan alleen sprake zijn van nog lioogere prijzen indien particulieren door gaan met veel grootere voorraden te wil len aanleggen dan zij, in normale tijden hebben. Brandstof zal er voldoende zijn. Alleen bestaat de mogelijkheid, dat men niet precies de soorten krijgen kan, die men gewend is te stoken. Indien men "het hoofd 'koel houdt en 14 dagen eens wat minder vraagt, en vooral, niet meer voorraad aanlegt dan b.v. voor 1 maand noodig is, dan ver wacht ik spoedig een stabiele markt met dalende tendenz. Een tuinstad voor 50.000 inwoners? In den 465 H.A. grooten polder Laag Zestienhoven, onder Overschie, willen En- gelsch-Ameriikaanschs financiers een mo del tuinstad stichten voor 50.000 inwo ners, aansluitende op den nieuwen weg Rotterdam-Den Haag, die er volgens pertinente verzekering van den betrok ken hoofd-ingenieur van den Waterstaat nu binnen drie jaar zal zijn. !Met een aftakking bij de Doenkade (die van de Schie even benoorden „De Tem pel" oostwaarts loopt) krijgt de nieuwe weg langs de tuinstad, en daarmee deze tevens, verbinding met Hillegersberg, ter wijl andere wegen haar verbinden meit het noorden van Rotterdam. De plannen zijn ontworpen door het architectenbureau Granpré Molière, Ver hagen en Kok te Rotterdam, en de uit voering zal op groot-industrieele wijze, zoowel wat de architectuur als wat den bouw betreft, in één hand blijven. Ver moedelijk zal ze echter geheel door Hol landers geschieden. Vermoedelijk zullen langs den nieuwen weg RotterdamDen Haag meer van deze tuinsteden worden gesticht in een betrek kelijk nabij© toekomst. 1 Het Neder 1.- Belgisch verdrag. Het bericht in de ,,N.' R. Crt." omtrent een Belgisch verzoek om bevoordeelin'g van Antwerpen bij de onderhandelingen over de teruggave van Eupen en Malmedy is door den Belgischen minister Van der Velde met beslistheid tegengesproken. 1 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Naar aanleiding daarvan schrijft de „N. R. Ct.": „Het spijt ons te mosten constateeren, dat de Belgische minister van buiten landsche zaken in deze onvoldoende blijkt ingelicht. Laat hij zich wenden tot zijn. collega van financiën, den heer Francqui en de Duitsche heeren met wie deze de besprekingen gevoerd heeft. Zonder twij fel zullen zij zich herinneren, dat de heer Francqui begonnen is de Duitschers te yragen naar hun geneigdheid, om Ant werpen bijzonder te bevoordeelen, een onderwerp, dat van de baan raakte, door dat de Duitschers er beslist niet aan wilden, wat stellig niet uit liefde tot Rotterdam is geschied. Na zijn dementi nemen wij gaarne aan, dat de heer VanderVelde riiet van dez» bespreking geweten heeft. Zelfs echter, als minister Francqui zonder medeweten van zijn collega's het onderwerp ter sprake heeft gebracht, vermindert dit niets aan de beteekenis, die zijn optreden als waar schuwing voor ons heeft. Dat er geen openlijke onderhanden lingen over Eupen en Malmedy hebben plaats gehad, was ons, zooals ieder an der, bekend. Het doet ons genoegen, dat de heer VanderVelde in deze niet verder gaande dementi's op zijn rekening neemt." Ter aanvulling Van ons kort verslag nog het voleigndei; Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten tot nkq-goedkeuring vair de ver ordening op het verhaal van pensioenen wegens inkoop van tijdelijke diensten. Dhr Berger (S. D. A. R.) wees er op dat hij twee jaar geleden de aandacht van B. en W- gevestigd had' op de bepalingen in de pensioenwet doch dat hebben R. en W'. aan da laars gelapt- In beroep gaan zal wel geen effect sorteeren. Dhr Laler- noes, weith. v. Financiën (al.r.), zegt, dat deze kwestie meermalen onder het oog is gezien door B. en W'. doch het is moeilijk omdat we niet kunnen komen met cijfers. Daarom is het voorstel den vorigen' keer aangehouden. Intusschen is het voor stel van zóóveel belang, dat afgezien of we het winnen het goed is, dat men in den lande over deze zalak zijn licht eens laat schijnen. Andere gemeente» zitten er ook mee en daarom heeft hij voorgesteld naar dei Kroon te gaan. Het is mogelijk, dat er ten slotte een wets wijziging komt om deze zaak afdoende te regelen. Voorstel aaingenomen. Aan mevrouw Van WioelderenLuyken wordt eervol ontslag verleend als regentes van het Gasthuis onder dankbetuiging voor de veie diensten. Voorstel van B. en W- om bij de Kroon voorziening te vragen in de be slissing van Ged. Staten tot met-goed keuring van het raiadsbesluit tot wijzi ging van de gemeentebegrooting betref fende' den bouw van een Zieken huis. Dhr Laernoes, wteth. v. fin. (a'.r.), hls minderheid van het college van B- en W-, stelt voor, om niet in honger beroep te gaan bij dei Kroon, maar zich bij de beslissing van Ged. Staten neer te leg gen. jDlrr Wesseling (v.b.) acht het besluit van G©d- Staten verstandig. Sinds het besluit is genomen zijn de vooruitzichten minder gunstig geworden. Hij noemt ver boden uitvoer van vleesch, als schade voor de Zeeland. Liquidatie Nedpam, sala- risvemiindering, Belgische loodsen, enz. B. en W- noemden eenige lichtpunten, waarondeT de woningbouw in Vlissingen. Doch dit zegt niets t.a.v. vermeerdering der bevolking, omdat de gezinnen kleiner worden en meerderen een eigen woning gaan betrekken. Ook de optimistische toon t.a.v. het werk op dei Schelde achtte hij misleidend. De heer Berger (S-D.A'.P.) was er den vorigen keer tegen en is dat nog. Toch acht hij het uit ©en rechtskundig oogpunt wenschelijk, dat die voorstanders va» nieuwbouw in hooger beroep gaaii. Zul len we niet tot in hoogste instantie deze zaak uitvechten, dan wordt deze kwestie weer teruggebracht tot gemeente-politiek. Daarom is hij voor beroep bij dei Kroon. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 11 stemm'en voor 8 tegen aange nomen. Tegen stemden de heeren !An- driessein, de Ridder, v. B'ennekom1, Barent- sen, Wesseling, Fros, Sorel en P. G. Laernoes. Schooldebat- Nul komt aianl dé) orde het verzoek van het Schoolbestuur voor Chr. Lager onderwijs aan de Wa- genaarstraat om in verband met de uit breiding dier school een drietal lokalen! beschikbaar te stellen in het gebouw haw de Frans Nafereboutstr. Dhr Wesseling (v.b.) zegt: in de commissie voor de gemeentewerken is veel over dit voorsteE

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1