CACAO 250 ORGELS l JWING Leestafel. GILLET C. BE LEEUW, Kruidingen. N.V. BERTELS' OLIEfABRIEKEN 1 KOLINE A. VRIENS - BERGEN OP ZOOM Enorme keuze in Itartegels en Vloertegels Heidelberg- en Jossoncemenf Hydraulische poederkalk ^tll A\or« de snelste motor van België. Bjj de gehouden records te OOSTMALLE bereikte KICKEN op Gillet 372 PK. een snelheid van 157 K.M. Wy hebben nog eenlge voor raad voor ouden prys op te ruimen ze zijn echter zoo weg en zyn de pryzen alsdan duurder. Sport f 500.- Confort f480.- Luxe f 450.- 3 P.K. f400.- 8 P.K. 2 cilinder f 585.. Handel bekende korting. Levering op afbetaling. Vraagt condities. Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker Weigert zakken, waaraan ons loodje en label ontbreekt AMSTERDAM zeer lage prijzen Fa. A. S. J. DEKKER, Goes. BOUWMATERIALEN EN HOUTHANDEL Z.Z. Haven 71 - Telefoon 129 Mtit wil zijn nakomelingen millionair maken? 't Klinkt misschien wat zonderling, maar 'tantwoord op deze vraag is: dat kunnen we allemaalMits we „op 'n paar jaartjes" niet kijken. Stel, dat iemand in het jaar 1 na Christus een som geld ter waarde van 'n dubbeltje naar onze munt tegen samen gestelde interest van vijf procent <?p rente had gezet met de bedoeling om zijn na komelingen in het jaar 2000 een onbezorg de» ouden dag te bezorgen. Stel voorts, dat alle nazaten zoo fatsoenlijk wa ren om den wil van den man in 'tjaar 1 te eerbiedigen en alle banken zoo eerlijk om dit steeds groeiend kapitaal te admi- nistreeren, hoe groot zou dan 't bedrag wezen dat de in 'tjaar 2000 levende nakomelingen te vorderen hadden van de bank welke dat vermogen op dat tijd stip onder haar beheer had. De volgende tabel, samengesteld volgens (een bekende wiskundige formule, kan daarvan misschien een denkbeeld geven. Kapitaal en interest zullen bedragen in het jaar: Gulden: 100 n. C. 12 200 2000 300 236.875.— '400 31.500.000 500 406.250.000 800 9.314.750.000.000.000.- 1000 161.075.000.000.000.000.000.— 1500 6.334 met 27 nullen. 2000 Hier is 'taantal nullen niet meer te noemen. Laten we aannemen, dat de geheele bevolking der aarde, voor 'tjaar 2000 te schatten op ongeveer 1600 millioen zielen, vanaf dat jaar zou beginnen per jaar en per hoofd 1 milliard van deze vordering af te betalen, dan zouden er nog 10 sextil- lioen jaren verloopen, vóórdat de schuld geheel was gedelgd. En waar zou men het goud vandaan halen om deze vorde ring te dekken? Daartoe zou een goud klomp ter grootte van onze planeet niet voldoende zijn. Kerstboekjes van J. M. Bredée's Boekh. en Uitg. Mij., Rotterdam. De korte en soms al koude dagen, herinneren ons, dat het Kerstfeest weer nadert en het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat de Kerstuitgaven weer verschijnen. Van de fa. J. M. Bredée ontvingen wij reeds een stel nieuwe Kerstboekjes, plus een stel Bijbelsche platen in kleu rendruk. Het is als altijd een rijke ver scheidenheid. We vinden hier boekjes van slechts enkele tientallen bladzijden, die voor de kleinste kinderen die nauwelijks kunnen lezen verstaanbaar zijn en daar naast mooie dikke boeken waar de groo- tere jongens en meisjes met graagte naar grijpen. Zoo o.a. een boek van den be kenden auteur L. Penning „Uit het leven van Johannes Calvijn", een werk van ruim 300 bladzijden, waarin den geheelen levensloop van dezen grooten hervormer is beschreven. Onder do kleinere boekjes trekken vooral - de aandacht de Johanna- Breevoort-seriesMenschen uit vreemde landen, Vogels en hun leven enz. Wij kunnen niet alle boekjes afzonder lijk bespreken. In het algemeen kan wor den gezegd, dat zoowel de inhoud als de uitvoering alle werkjes zijn ge ïllustreerd aan hooge eischen vol doet. Dit geldt ook van de Bijbelsche platen op stevig carton in fraaien kleu rendruk, die bijzonder geschikt zijn voor helooning van leerlingen. Besturen van Zondagsscholen, en allen die kinderboekjes, tekstkaarten enz. noo- dig hebben, mogen niet nalaten den rijk geïllustreerden catalogus van de fa. Bre dée te raadplegen. Voortrekkersbloed door L. Pen ning. Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. i Penning is een geboren verteller, die het meest in zijn kracht is, wanneer hij van den bangen strijd en den einde lijken zegepraal van de Zuid-Afrikaansche boeren verhaalt. Dan luisteren de jongens en meisjes in ademlooze spanning en ook de ouderen zijn gaarne van de partij. De heer Penning heeft enkele jaren geleden een bezoek gebracht aan Zuid- Afrika. Hij stond in de onmiddellijke na bijheid van Pretoria, de hoofdstad der Unie van Zuid-Afrika, zoo genoemd naar den grooten held Andries Pretorius, die de macht van Koning Dingaan van Zoe- loeland brak. Hij zag in de archieven het contract waarbij Natal aan de Afri- kaansche voortrekkers werd overgedragen, hij zag een vermolmden ossenwagen die den stoutmoedigen trek der boeren uit de Kaapkolonie meemaakte en in zijne hand hield hij een Hollandsch gebedenboekje, dat in de veldtasch van den vermoorden Pieter Retief werd gevonden. Uit dien langen en bangen strijd is hier in romantischen vorm een episode geteekend op de manier zooals alleen een Penning dat kan. Een bezwaar tegen een boek als dit is, dat het zoo licht de afdoening van het huiswerk verhinderd. Als Penning zijne lezers eenmaal gegrepen heeft, laat hij ze niet meer los. Het is zoo moeilijk dergelijke boeken uit handen te leggen. Maar dit bezwaar is tevens een aanbeveling. Zij en hare kinderen, door E- van Oertzen. Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. „Zij" waarvan dit boek verhaalt, is Elise Streckmann en „hare kinderen" zijn de kinderen uit het eerste huwelijk van graaf von Bojentin. Elise 's het vroeg verweesde nichtje van de rustelooze graj- vin Barenstorff, die zonder erbaTmen hare nicht meesleepte in den strijd dien zij had te voeren omi den afstand te ver bergen tusschen haar pralende levenswijze en haar schaarschö middelen. Als von Bojentin Elise ten huwelijk vraagt is dat voor hare tante het toppunt van alle wenschen. Wat kan men nog mecT begeeren! Nu ja, hij was 18 jaar ouder, maar wat beteekent dat. Zoo'n ge- distigneerd iemand! Zijn moeder een gra vin Hochburg. Twee landgoederen in Pom- merenElise echter weigert, maar ein delijk, om hare zuster die met ha'ar dochtertje in groote armoede verkeert, van den ondergang te redden, stemt zij toe in een huwelijk zonder liefde. Aanvankelijk schijnt het goed tei gaan en vol idealen begint zij haar huwelijksleven in een nieuwe omgeving. Maar dan komen al spoedig da conflicten. Ctonflicten tusschen dan graaf en de verwaarloosde jongens en conflicten tusschen de beide echtgenoo- ten, die elkaar niet verstaan. De verhom ding wordt beter als een dochtertje gebo ren wordt; maar als eienige jaren later onder tragische omstandigheden de klei ne Budi sterft, wordt de verwijdering steeds grooter. Alles gaat verkeerd'. Een der jongens maakt schulden en vlucht naar Amerika, de ,graaf wordt door een zijner werklieden vermoord; een onbe trouwbare rentmeester grijpt evenals an deren wat hij grijpen kan, en het eind is dat de van alles beroofde en van allen verlaten weduwe, teneinde de schuld- ©ischers te tevreden te stellen, genood zaakt is hare bezittingen te verkoopen. Maar dan komt er een ommekeer. De oude huishoudster, een mooie figuur, die voor de kuiperijen van den rentmeester had moeten wijken, neemt het roer van de huishouding weer in handen, de ge vluchte Hubert keert gelouterd en ge staald terug, aan de geldzorgen komt een einde en het geluk van Elise is volkomen als zij ervaart dat hare kin deren, waartoe straks ook de bruid van Hubert zal behooren, haar noodig hebben en dat hare moederliefde gezegevierd heeff. Een mooi boek. De verschillende ka rakters zijn goed geteekend. Het gevaar van een huwelijk treedt, zonder dat hier getheoretiseerd wordt, scherp ,in het licht. Onze aanbeveling zou nog warmer kunnen zijn indien beter was uitgekomen, dat wanneer wij God uitschakelen of Hem niet de plaats geven welke Hem toekomt alles op losse schroeven komt te staan, zooals vrouw Zibel het uitdrukte. Sp o or student jes, döor Mevr. J. M. WesterbrinkWirtz. Uitg. Bond van Geref. Jeugdorganisaties, Rotterdam. Aan werkelijk goede boeken voor onze opgroeiende jongens en meisjes bestaat nog altijd groote behoefte. Er zijn wel heel veel jongens- en meisjesboeken ver schenen de laatste jaren de firma Kluitman te Alkmalar heeft zich op dit gebied verdienstelijk gemaakt maar een bezwaar tegen deze overigens aan hooge eischen beantwoordende boeken is, dat allerlei jongensstreken vaak teveel worden verheerlijkt en dat de zonde niet als zonde wordt gebrandmerkt. Daarte genover staan andere boeken waarvan de strekking ongetwijfeld goed is, maar die uit litterair oogpunt bezien niet vol doen aati de eischen die wij aan dergelijke boeken mogen en moeten stellen. Tusschen deze beide klippen is Me vrouw WesterbrinkWirtz, naar het ons voorkomt, gelukkig doorgezeild'. Zij geeft hier ©en spannend verbaal dat onze jon gelui zeker met graagte zullen lezen en dat men ze gerust in halnden kan geven. Hier wordt niet gepreekt, en worden geen zedekundige lessen uitgedeeld en toch is het geheele boek éénprediking en een ernstige waarechuwing tegen de zonden der jonkheid die inzonderheid onze jeug dige „spoorstudentjes" bedreigen. Wanneer we een aanmerking wilden maken, dan zou het deze zijn, dat we het ontbreken van platen betreuren. Hef oog wil ook wat hebben en de aantrek kelijkheid van een boek wordt door mooie illustraties met weinig verhoogd. Overi gens brengen wij gaarne hulde aan schrijf ster en uitgever. Moge dit boek door vele soortgelijke uitgaven worden gevolgd. Van heiden tot Ghristen, door Dr Alb. 0. Kruyt, zendeling- 1 eeraar van het Nederl. Zendingsge- nootschap in Posso. Uitgave Zen dingsbureau Oe'gstgeest. Deze opstellen, welke oorspronkelijk verschenen in „Mededeelingen", Tijd schrift voor Zendingsstudie, hebben naar de schrijver in de inleiding meedeelt, ten doel om te laten zien wat er in het godsdienstig voelen en denken bij de Possoër omgaat. Wanneer wij zegt hij ©enigszins kunnen aanvoelen wat er in hen als Heiden leeft aan ge loof, gebed, zonde en dergelijke, dan kun nen wij ook te beter nagaan, in hoeverre het Christendom zich daarbij kan aanslui ten. Wij kunnen dan meer het proces volgen, dat God door da prediking des Evangelies in de harten dezer mensehen laat ontstaan. En dit volgendei zullen wij in de eerste plaats bewaard blijven voor teleurstellingen in het zendingswerk, om dat wij dingen mogen verwachten waarop wij niet mogen hopen, en in de tweede plaats zullen wij getroffen worden door het mooie in de opvoeding, die God aan de volken geeft, om hen tot zich op te voeden. Met belangstelling hebben wij van meer dere dezer opstellen die mede een dui delijk beeld geven van de moeilijkheden waarmede de zendelingen hebben te kam pen, kennis genomen. Vinde dit boek vele lezers. De waatdeering van het zen dingswerk zal er ongetwijfeld door wor den bevorderd. Van Houten's Alom verkrijgbaar in flacons van f 0.90 en f 160. o.a. te MIDDELBURG bij SCHULTE THIEME; te GOES bij A. C. v. d. REST, Ass. Apoth. Tel. 168 Aan de Zenuw- achtige Personen. X De zenuwlijder la te beklagen. De 5 2 minste prikkeling geeft hem hoofd- - 5 pijn en ongemakkeneen verande- 5 ring. een onbeduidende verplaatsing 5 ontroert hem pijnlijk. Om niets is 5 hij van kwade luim. Overspan- x nlng, ontroeringen,, zorgen, Z schrik, buitensporigheden, z kunnen het zenuwstelsel zoodanig X schokken, .dat men de gevolgen X 2 waarneemt: hoofdpijnen, kram- x 2 pen In de lenden, pijn In rug X 2 en lenden, pijn in het gezicht, den X 2 hals. de armen en de gewrichten, 5 2 bloedaandrang, hartkloppingen, X 2 slapeloosheid, droevige droomen, X 2 beklemmingen, duizelingen, angst, 2 ziekelijke gevoeligheid, vooral's mor- 5 gens bij het opstaan, gejaagdheid, 2 0 onverklaarbare slechte luim. verlies 2 van het geheugen, loomheid, ver- moeienis in de ledematen, beven van handen en knieën by de minste ontroering, blauwe randen om de oogen, oorgesuis, vrees zonder blijk- bare oorzaak. Zoodra die teekens zich voordoen, aarzelt niet en neem Uw toevlucht tot de echte zonuwherstellor KOLINE van Apotheker H. van Akon, Apotheker-Specialist te Sel- Szaete, die reeds duizenden zenuw lijders volkomen genezen heeft. is verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. ad. f 2,50 per flacon. X Hoofddepot voor Holland: 2 SCHULTE en THIEME. a Postbus 55 Middelburg. ©a©©*©©©©©©©©©©#©©© Te GOES bij Gebrs MULDER, W. F. DEN HERDER, A. C. v. d. REST, te KRUININGEN bij I. B. DEN BLAI1. Veehouders berichten ons, dat zij bij hun leverancier bestelden en dat hun een minderwaardig namaaksel is ge leverd. Er zijn namaaksels geleverd, die volgens Analyse f2.50 per 100 kilo minder waard zgn; het nadeel voor de Veehouders was echter, wegens de mindere melkopbrengst, nog aanzienlijk groo ter. Om zich tegen dergelijke vergissingen te be hoeden, lette men op ons loodje aan de zakken Bekroond met 25 gouden medailles en eerediploma's van de bekendste fabrieken kunnen wij tegen ook op huurkoop leveren. Vraagt gratis prijscourant met afbeeldingen. Scherp concurreerende prijzen - Prima kwaliteit volgens de nieuwste dessins van oude bekend als de beste merken Voordeelig en puik materiaal - Neemt proef! STUCAD00RGIPS - GIPSPLATEN - ASBESTPLATEN - DRI1FSTEEN GROOTE VOORRAAD PRIVAATTRECHTERS Mr H.H. AANNEMERS EN BOUWERS VRAAGT PRIJS 'W

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 8