Reamvd üienws. Voor de Jeugd. Het Vrouwen-hoekje. er een pijnlijk conflict tusschen die beide ontstaat. Ook deze week ging weer niet zonder rampen voorbij. Bijna dagelijks lazen we er van. Aardbevingen in Armenië met enkele duizenden slachtoffers, in San Francisco met groote materieele schade, stormen in Frankrijk en Italië, sneeuw en koude in vele landen, enz. Deze week is in ons land, en ook m onze provincie, het verzet tegen het verdrag met België nog toe genomen. Tal van adressen zijn verzon den en vergaderingen gehouden. Gisteren is de openbare behandeling in de Tweede Kamer begonnen en met groote spanning worden de beraadslagingen ongetwijfeld gevolgd. Over de wegenbelasting is in hoofdzaak beslist. Voor een enkele groep van motorrijtuigen is de belasting wat verlaagd, maar overigens ondergingen de voorstellen van den minister weinig ver andering. De eindstemming wordt Don derdag gehouden. Deze week zijn ook de algemeene beschouwingen over verschillende hoofd stukken der staatsbegrooting verschenen. Een voorspel van het politieke tournooi dat straks in de Tweede Kamer zal ge houden worden. In onze omgeving waren er ver schillende Gemeenteraden, die reeds de begrooting voor 1927 vaststelden. Zoo wordt alweer voor de toekomst gezorgd. Een enkele Raadsvergadering wij denken aan die te Kattendijke verliep nu juist niet op de gewone wijze. Het geschil tusschen Raad en burgemeester blijkt daar nog niet bijgelegd te zijn. Nog een stukje ouderwetsche s c h o o 1 s t r ij d zal er in Nieuw- en St. Joosland gevoerd moeten worden, vóór de Christelijke school, die men daar wil oprichten, er staan zal. Afgezaagde praat jes, die men al lang uitgediend achtte, doen daar weer opgeld. Zoo worden de geesten openbaar. Gisteren werden op vier plaatsen in onze provincie vergaderingen gehouden, uitgaande van het Gh r. Nat. Vakver bond. Door diverse sprekers is weer het belang van do Ohi'. Vakorganisatie1 be pleit- Moge er rijke vrucht op deze ac tie gezien worden. Ds Vcssers sprak hierop een slotwoord en bracht speciaal dank aan dhr Varel, die het voornaamste deel van het pro gramma had gevuld. Na dankgebed ein digde de wijdingsdienst met gemeenschap pelijk zingen van Gez. 16:1 en 10. Zooals gemeld werd het orgel geleverd door dhr A. Standaart te Schiedam. Het is rein-pneuuiatisch, heelt sprekend front en bevat plm. 870 pijpen. Het is voorzien van dubbel klavier en vrij pedaal. Het bovenklavier staat in zwelkast. Aan het orgel zijn 15 registers aangebracht voor manuaal, 2 voor pedaal, automatische pe daal omschakolaar en diverse koppelingen. Het orgel is ingericht op electrische wind- voorziening en bevat vaste en vrije com binatieknoppen. Het front en het oxaal is uitgevoerd in massief eiken. Voorts dient nog vermelding, dat onder aan de rechterzijde van het orgel namens do Kerkvoogdij is aangebracht een zil veren plaat, waarin gegraveerd: Legaat Mevrouw M. W. Tak van Vollenhoven: 1925. Kerk en jeugd. Ziehier, hoe ik 't in m'n jeugd heb be leefd, ik vertel het zonder eenige critiek; een iegelijk denke er 't zijne van. Eens per Zondag gingen wij, kinderen, naar de kerk. In den regel was dat de morgenbeurt. En dan 's middags was er Zondagsschool. Daai' waren er, die zeidenDie Zondags school is niet voor de kinderen der gemeente: die behooren thuis door hun eigen ouders onderwezen te worden. Onze dominee zeiGij spreekt recht. ■En zij zonden hun kinderen niet. Maardoch dat vernam ik veel later pasals dan met 't huisbezoek naar een en ander nader onderzoek werd gedaan, dan bléék soms dit „nader onderricht" geheel ach terwege te blijven, of hoogstens te bestaan in het overhooren van 't „versje" voor school of de „vragen" voor de „leering". En daaromi zei dominee tot de Zondags-, schoolonderwijzers: „Mannen broedersI een goed werk doet gij; ga zoo dóór en naar ik kan, wil ik u helpen 1" Onze dominee nu was een man óók van- de-daad. Hij sprak er over in den kerkeraad. Er werd heel wat over geboomd. Gelijk bij ons te doen gebruikelijk js. Maar eindelijk kregen we een resultaat En weldra werd er van den kansel afge kondigd, dat den eerstvolgenden Zondag te beginnen en telkens den laatsten Zondag der maand, er ook des middags „kerk" zou zijn, doch dat déze godsdienstoefening vooral zou worden ingericht voor de behoeften der kin deren, waarom de ouders verzocht werden zooveel mogelijk met hun kinderen aanwe zig te zijn. Natuurlijk, wij spraken van „kinderkerk". Hoewel dominee dat woord opzettelijk ver meed en er ook niet precies een „kinderkerk" ran werd gemiakt. Het ging alles als gewone „kerk". Dominee .ouderlingen en diakenen kwamen net als altijd uit de consistoriekamer en zetten zich op de gewone plaatsen; de ker keraad sloeg net als bij de volwassenen de „groote" bijbels open. 't Orgel speelde voor óns vooruit net zoo goed als voor de „groote menschen". Dominee sprak den zegen over de ge meente uit. Natuurlijk de geméénte kwam immers samen, onder leiding van den kerkeraad. Er werd een hoofdstuk gelezen. En dan gaf dominee zijn tekst op. Haast altijd een geschiedenis of een deel daarvan. Maar wij, grooten, hadden er al gauw erg in, dat dominee net als in de morgenbeurt, ook voor óns zijn preek „in drieën" verdeel de. En eerlijk gezegd, wij voélden ons, om dat maar niet de „kindertjes" met een „ver haaltje" naar huis werden gestuurd, maar omdat alles zoo „echt" was. Zoo zijn jongens nu eenmaal! Maar als dan dominee aan de „preek" kwam! O, wat had hij daar slag van! Je zag Jozef en Mozes en David en Daniël levend voor je staan en hij' hééft de Joden vóór Pi- latus er zóó geschilderd, dat één in opperste verontwaardiging uitriepWat was dat ge meen 1" Zóó heb ik een preek leeren volgen en verstaan. En nu aan. de lezers, elk voor zich, de critiek]... i' i (Uit de nalatenschap van wijlen P. Brouwer) In het liol van den leeuw. De 42-jarige zeeman E., afkomstig uit Noorwegen, werd te Rotterdam door een agent gearresteerd. Hij werd naar een politiepost gebracht waar men hem fouil leerde. In dienzelfden post was even to voren een man ingesloten, die eveneens gefouilleerd was. Diens portefeuille en hetgeen hij verder hij zich had, waren op een tafel gelegd. De zeeman wist van deze voorwerpen de portefeuille to stelen en bij zich te steken. Toen nu de eerste arrestant vrijgelaten werd, miste deze zijn portefeuille, welke men bij den zeeman terugvond. Hij is daarom wegens diefstal in arrest gehouden. Knoeierij. In Keulen is op het Centraalstation een belangrijke knoeierij ontdekt met de uitgifte .van plaritskaarten, waaraan zich twee lokSb-ambtenaren heb ben schuldig gemaakt. Het juiste bedrag van het verduisterde is nog niet bekend. De daders zijn gearresteerd en hebben bekend. Vleèschver giftiging'. Na het eten van zult zijn gisteren te Gotha een aantal personen onder vergiftigingsver schijnselen ziek geworden. Een bacterio logisch onderzoek wees uit, dat para- typhusbacillen in het vleesch aanwezig waren. Inbraak bij Rockefeller. Een inbreker is het hu's binnengedrongen van Percy A. Rockefeller, neef van John D. Rockefeller. Hij ontsnapte met een groote hoeveelheid juweelen, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. Miss Winfrida, een dochter van Rockefeller, verraste den inbreker bij zijn werk, doch hij klom uit het venster en bereikte langs een ladder den grond. Aardschokken in Australië. Reuter seint uit Sydney: Verscheidene hevige aardschokken werden waargeno men door het seismologisch observato rium. Volgens da deskundigen deden de schokken zich voor 20 a 25 mijlen ten Noorden van Sydney. Moord met roof. Bij Swilengrad, op Bulgaaxsch gebied, in de nabijheid van de Grieksch-Turksch© grens, heeft een rooversbemdei den Franschen ingenieur Bermond, diens vrouw en zoon overvallen en gedood1. De koetsier, die den wagen bestuurde', waarin de familie gezeten was, is zwaar gewond. Dei roovers plunderden den wagen en verdwenen over de Griek- sch© greins. Het sluiten van huwelijken op zee. In de laatste jaren hebben een groot aantal Amerikanen de excentriciteit uitgehaald, zich op zee, voor den ka pitein als ambtenaar van den burgerlijken stand, in den echt te verbinden. Met name de kapitein van de „Leviathan", de vroe gere „Vaterland", mocht zijn schip, in den waren zin als een huwelijksbootje betitelen. Dergelijke huwelijken op het eerste gezicht „vielen" bij de Amerikanen erg in den smaak, eerstens omdat ze volgens hun begrip van het woord erg romantisch leken en dan ook omdat fa milie en vrienden ver weg waren, men dus het huwelijksdiner kon ontberen en de plechtigheid1 goedkoop uitkwam. Intusschen het is met het sluiten van huwelijken op zee afgeloopen. De kapi teins der groote transatlantische schepen hebben aanzegging gekregen, dat zij derge lijke echtverbindingen niet meer mogen sanctionneeren. De reden is, dat er in de Vereenigde Staten geen gelijkvormige hu welijkswetgeving bestaat. Iedere staat heeft daaromtrent zijn eigen wette lijke bepalingen. En nu vreest men dat de echtverbindingen aati boord' tot allerlei juridische moeilijkheden aanleiding zul len geven, niet slechts voor wat de gel digheid in da verschillende staten betreft, maar en dat wellicht nog meer. in hoe verre een dergelijk huwelijk op een schip van de „Union" gesloten, in een bonds staat weer ontbonden kan worden. De dame in het zwar t. Londen wordt op het oogenblik onveilig gemaakt door een „dam© in het zwart", die met wefcTgalooze snelheid haar slag slaat in rijke huizen. Een week geleden heeft zij een groote partij tafelzilver geroofd uit hef huis van het Lagerhuislid kapitein Ernest Evans. Gisteren is zij via de keu ken doorgedrongen in het huis van lord Doverdale, te Knightsbridge, waar zij; uit de slaapkamers van lord en lady Doverdale al wat aan juweelen voor de hand lag bijeengaarde, om op de brutaalste wijze het huis door de voor deur weer te verlaten, alles in vijf mi nuten tijds. Rechercheurs vermoeden dat het deeelfde. vfouw is, die nog zes dief stallen op haar geweten heeft .en naar wie zij reeds eenigen tijd zoeken. De grootst© zeediepte. Naai' uit Tokio wordt gemeld heeft een Ja- pansch opnemingsvaartuig de grootste jot nu toe bekende diepte in den Stillen Oce aan (of elders ter wereld) geconstateerd. Die diepte bedraagt 9435 M. Die plek ligt in da buurt van de Bonin-eilanden. De Bonin-eilanden liggen ten zuiden van To kio. Beste jongens en meisjes. Volgens afspraak ga ik thans geen briefjes beantwoorden, maar geef ik nu het vervolg van het verhaal. Ik heb anders en daar ben ik blij om alweer heel wat briefjes gekregen, en naar aanleiding daarvan moet ik nu even een enkele opmerking maken: Meerdere neefjes en nichtjes hebben een schuilnaam gekozen en onderteekenen daarmee hun briefjes, wat op zichzelf wel goed is, maar er waren er bij die vergaten hun eigen naam er bij te schrijven. Op die manier kan ik het niet uit elkaar houden althans niet zonder veel moeite, en daarom zou ik graag zien dat jullie niet alleen den schuilnaam maar ook je eigen naam er onder zet. De volgende week hoop ik weer een raadsel op te geven en .als de antwoorden daarop binnen zijn gaan we eens zien wie voor een prijs in aanmerking komen. In mijn volgend briefje hoop ik hieromtrent nog wel wat naders te vertellen. Nu reeds wil ik er echter de aandacht op vestigen, dat dan ook degenen die eens per maand de oplossingen inzenden, van de partij moeten zijn. Evenals de vorige week geef ik ook nu weer voor de liefhebbers een paar raad sels, waarvan de oplossing echter niet verplicht is. Hier volgen ze: Mijn geheel bestaat uit 47 letter. 8, 9, 26, 11, 17, 40 is een bekende naam. Augustinus en Ambrosius waren 37, 28, 4, 34, 44, 2, 19, 23, 46, 15. De 27, 3, 18, 27, 9, 8 werd te Witten berg verbrand. 33, '14, 25, 8, 30, 27, 39, 7 is de ge boorteplaats van een hervormer. Tetzel was een zeer bekend 44, 42, 31, 18, 14, 37. De 29, 16,10, 10, 12, 43, 47 werden vaak vervolgd. Een 38, 24, 36, 35, 22, 14, 45, 5. is een kluizenaar. Luther werd bewonderd om zijn grooten 1, 42, 20, 32. i De 29, 6, 9, 13, 41, 42, 21, 15, 5 van Saksen was een machtig beschermer. II. Voor de kleineren: Mijn geheel bestaat uit 23 letters. 11, 8, 9, 2, 12, 12, 5 was de moeder van Jacob. 23, 20, 9, 17, 11, 5 was een hefdhaftige vrouw in het O. T. 4, 5, 16, 14, 13, 15 een koningin uit het O. T. I, 6, 14, 13, 20, 11 een koningin, die den Joden het leven redde. II, 10, 7, 13. een vrouw 'die aren las. 21, 15, 23, 2, 22, 18 was een richter. Het geheel is een regel van een 21, 2, 19, '5, 3, 21. Nu jongelui, vele hartelijke groeten van Tante Dollie. Op verkeerde paden. IV. De electrische schel maakte een gewel dig lawaai, toen Karei Huysman de deur van de bakkerszaak van den heer Van Leeuwen 'aan de Hoogstraat opende. Hij was er sinds dien eersten keer met zijn vader niet weer geweest en nu was hij al leen, dus voelde hij zich wel wat verlegen. De winkeljuffrouw kwam naar voren. „Wel", vroeg zij terwijl zij Karei aan zag, „wat is er van je dienst". „Ik ben Karei Huysman, juffrouw", antwoordde Karei, denkende dat dan alle verder vragen overbodig zou zijn. De juffrouw schoot in eien lach. „Dat is heel best", zeide zij, maar toch wilde ik wel gaarne weten, al ben je ook Karei Huijsman, wat je komt koopen brood of koekjes? Nu begreep Karei het- Die juffrouw wist er niets van dat hij. komen zou1. Juist wilde hij weer antwoorden, toen de deur achter in den winkel openging, en da heer Van Leeuwen binnenkwam. Hij zag er geheel anders uit dan dien eersten keer. Nu droeg hij een lange witte jas en op zijn hoofd een witte muts. Blijkbaar kwam hij zoo uit de bakkerij; want hij was heclemaal met meel besto ven. „Ah, ha", zeide hij, „daar is onze nieu we bediende. Kom jij maar eens mee mannetje, dan zal ik jei in de bakkerij brengen." „O," zeide de winkeljuffrouw nu, „is het een nieuw knechtje, ik meende dat hij wat kwam koopen. „Dat is waar ook," antwoordde mijn heer van Leeuwen, „ik heb er heelemaial niet aan gedacht, het u even te zeggen. Karei, voegde hij er bij tot zijn nieuwe knechtje, dat is juffrouw S.tijnman, mijn- winkeljuffrouw. Als zij je roept om een bestelling weg te brengen, dan moet je on middellijk gaan. -Ja mijnheer", antwoordde Karei. D© juffrouw leek hem toch wel aardig. Nu gingen zij naar da bakkerij. Hier had' weer een voorstelling plaats. "Er waren verschillende mannen en een paar jon gens aan het werk, die allen tegelijkertijd naar Karei zagen toen mijnheer Van Leeu wen begon te spreken. „Jongens,' 'zei hij, hier breng ik jullie het nieuwe knechtje. Karei Huijsman heet hij. Ik verwacht van jullie allen, dat je ham zult helpen waar het noodig is, dan zal hij gauw zijn werk weten en voelt hij zich dus spoedig thuis. „Ka- rel,"- die daar is Do Ridder. Hij is hier meesterknecht, als ik er niet ben, moet ja precies doen zooals hij zegt." „Ja, mijnheer", antwoordde Karei weer. Hij verlangde er erg naai', dat al die vocrstellingcn nu maar afgeloopen zouden zijn. Hij vond dat niets prettig. Gelukkig ging nu iedereen weer aan zijn werk, en Karei kreeg gelegenheid om eens rond te zien. Wat vond hij het hier aardig. De groote troggen voor het deeg, de machines waar van hij de bestemming niet kende, alles wekte zijn bewondering. En dan die groote oven, waar de meesterknecht bezig was het laatste brood uit te halen. „Ziezoo jongens", zei de meesterknecht, „jullie kunt je wagens gaan laden; al het brood is klaar. „Dan moet jij maar eens bij Kees gaan kijken, Karei," zei mijnheer Van Leeuwen, „hij gaat volgende week weg, en dan kom jij in zijn plaats. Met deze woorden bracht mijnheer Van Leeuwen Karei naar een jongen, enkele jaren ouder dan Karei. „Kees, zei hij tot dezen, „leer jij Karei precies waar de klanten,, wonen en hoe je het brood rondbrengt, je weet het, Karei wordt je opvolger." „Ja mijnheer," antwoordde de jongen. Karei koek oplettend toe, terwijl Kees van alle soorten brood wat in zijn wa gentje deed. Hij had een kleinere wagen dan de groote bakkers. De jongenskar werd het ding genoemd. Toen zijn wagen gevuld was, riep hij de winkeljuffrouw, die zorgvuldig alles telde en opschreef. Eindelijk gingen de beide jongens er op uit. Wat was alles vreemd voor Ka- rel, hij was bang dat hij 't nooit zou leeren. „O jawel," zei Kees, „dat dacht ik eerst ook, maar later gaat het haast vanzelf." „Waarom ga jij weg," yroeig Karei nu. „O, antwoordde Kees, ik ga naar een grootere bakkerij, waar ik meer kan lee ren." Eindelijk was Kees bij z'n laatsten klant. Karei was er blij om. Bijna overal had men gevraagd: Is dat 'n nieuw knechtje? „Ja, had Kees dan geantwoord, vol gende week komt hij het brood brengen." En Karei voelde zich maar niets op z'n gemak als men zoo over hem sprak. Nu waren zij op den terugweg. „Maar het brood is nog riiet op," zei Karei. „Dat, hoeft ook niet," legde Kees uit. „Als wij nu thuis koanen telt dei juf frouw waf wij over hebben, en dan kan zij precies uitrekenen hoeveel geld ik 'ontvangen heb." „Maar daarstraks zei iemand' tegen je: „ik zal het morgen wel betalen", dan kom je toch geld tekort?" „Weineen", antwoordde Kees weer. „Je hebt toch wel gezien dat ik dat opschreef, dan schrijft de juffrouw het over in het groote boek en zoo komt alles in orde." Karei begreep er nog niet alles van, maar hij nam zich voor erg zijn best te doen, dan zou het misschien wel gaan. HOOFDSTUK III. In spanning waChtt© moeder Huijsman, aan den avond van dien dag, de thuis komst van ha&r jongen, 's Middags kwam hij niet thuis, ook niet om te ©ten, want men was overeengekomen, dat hij 's mid dags in de bakkerij zijn maaltijd zou gebruiken en dan 's avonds eerst voor goed thuis komen. Vader en moeder hadden 's middags, toen het gezin om de tafel zat geschaard', den eersten maaltijd waarbij Karei ont brak, druk over heim gesproken. Vader had verteld, dat hij Karei en een anderen jongen er bij heel in de verte gezien had met een kleinen broodwagen, maar dat Karei hem niet had gezien. ,,'kBen toch zoo verlangend te hoo- ren hoe het hem gegaan is vandaaig, had moeder gezegd. ,,'kDenk wel van goed," had vader geantwoord. „Karei kan zich nog al mak kelijk schikken en dat zal hem nu wel te pas komen." 't Kleinste meisje had gevraagd waar Karei was. „Naar werk", zei moeder, zooals ze ook vaak antwoordde als de kleintjes naar vader vroegen. Toen had het kleine ding gezegd: „Vader naar werk, Karei naar werk, zusje thuis." En nu was het al bijna 6 uur. Nu zou hij toch wel spoedig komen, dacht moe der. Al een paar malen 'had1 zij aan de deur gekeken of hij er nog niet aankwam, maar nu was het reeds donker op straat en kon zij niet ver meer zien. Daar floot iemand een vroolijk wijsje in d© straat. „Dat is Karei", zei moeder en sprong op van haJar stoel. Tegelijk ging de deur open en kwam Karei binnen. „Wel," vroeg moeder terstond, „hoe is het gegaan, maar aan èijn opgeruimd gezicht zag zij wel dat alles in orde was. „O, moeder" begon Karei, nadat hij had plaats genomen, ,,'t :s toch zoo fijn in de bakkerij." „Ja, ja" zei Moeder lachend, „dat zal wel, maar vertel mij eens wat je vandaag alzoo gedaan hebt." Nu verteld© Karei geregeld' wat hij dien dag had uitgevoerd. Eerst had hij 's mor gens met Kees brood rond gebracht, en toen had hij allerlei werkzaamheden in de bakkerij verricht- Krenten wasschen, meel afwegen, koek jes inpakken, dat alles en nog veel meer had hij moeten doen. „En moeder, het was niets vervelend, want telkens riep de juf frouw mij weer om wat weg te brengen. ,,'kBen blij, dat het je zoo goed' be valt," zei moeder. „Doe nu maar goed je best, dat mijnheer tevreden over je is." „Mag ik nog wat naar buiten, moeder?" vroeg Karei. „Nu nog?" antwoordde moeder, ,,'t is al heolemaal donker buiten." Kooplui aan de deur. Ik zal niet ontkennen, dat er in dezen tijd, en zeker in den winter, veel werkloosheid heerscht. Da's een droeve kwaal en men moet er slachtoffer van zijn, om dat in al zijn diepte te gevoelen, 'tls dan ook ons aller plicht, om in den g e- ordenden weg hulp te bieden aan de slachtoffers der malaise. Niet echter door maar luk-raak geld te geven aan ieder, die zich aan onze deur, hetzij mondeling, hetzij door middel van een afschuwelijk vers gelieft voor te stel len als werklooze. Daar wordt ontzaglijk misbruik gemaakt van de liefdadigheid onzer vrouwen, die meestal in dergelijke gevallen te beslissen hebben, door een ze ker slag van lieden, dat ik-weet-niet-waar onder te rangschikken valt, maar zeker niet onder de werkloozen in den eigen lijken zin. Talloos is het aantal van hen, die met allerlei kleine koopwaar als zeep, potloo- den, schuurpapier e. d. langs de huizen venten, deur aan deur aanbellen en dan trachten met een verhaal over de ellende en moeite van hun gezin, iets te verkoo- pen. Tien, twintigmaal per week moet de huisvrouw haar eigen werk in den steek laten om dan aan de deur heele verhalen over gebrek en ellende aan te hooren. Al gauw wordt dan het vrouwenhart ge roerd en uit de huishoudportemonnaie •komt een kleinigheid te voorschijn om al thans die ongelukkigen iets te helpen, 't Stukje zeep ,of 't velletje schuurpapier komt in 't huishouden toch wel te pas. 't Is op zoo'n manier wel een beetje duurder, maar enfin. Ik wil 'tmaar ronduit zeggen: deze me thode is absoluut verkeerd. Laten onze huismoeders nu toch eens eindelijk ver standig worden. Deze methode is alleen dan te verdedi gen, als liet menschen geldt, van wie ge persoonlijk weet, dat ze de waarheid spreken, doordat ge ze kent, omdat ze in uw omgeving wonen, en die op geen an dere wijze hun brood kunnen verdienen. Maar zoodra die negotie ontaardt en dat doet ze al heel gauw als er niets ge kocht wordt in bedelarij, zijn zulke ge vallen een aanklacht tegen diaconieën en armbesturen. Burgemeesters, politieagenten en veld wachters hebben m. i. hier een taak. Maar al te vaak wordt bedelarij ongehinderd toegelaten. Een volgenden keer schrijf ik nog wel eens wat hierover. Eenige recepten. Appelbeignets. 250 gr. bloem, 300 gr. reuzel of boter, 3% dl. bier, 6 goudrei- nelten, 2 lepels slaolie of boterolie, een weinig zout. Bereiding. De bloem zeven in een kom, daarin een kuil maken, waarin het bier wordt gegoten, bloem en bier vermengen, zout toevoegen, het beslag flink kloppen. De appelen boren, schillen en aan schij ven snijden. Schijf voor schijf in het beslag wentelen en bakken in de kokende boter of reuzel. Men kan ook half boter, half reuzel ne men en slaolie toevoegen aan het vet om de beignets wat knappend te krijgen. De beignets moeten op een vergiet uitdruipen en worden op den schotel met poedersui ker bestrooid. Jam van peren. Op 1 K.G. peren, die geschild zijn en van klokhuizen ont daan, gebruikt men 1 pond suiker. De peren opzetten met wat water en laten ko ken, tot men ze geheel tot moes kan wrij ven, daarna suiker er bijvoegen en de jam tot de vereischte dikte laten koken. Op de gewone wijze bewaren in potjes, afgesloten met perkamentpapier of deksel. Eenige wenken. Eieren pellen. Een ei pelt beter af wanneer men ze na het koken even in koud water dompelt. Krullend haar. Koude thee met suiker is een goed middel om sluik haar langen tijd te laten krullen bevochtig de haren met een spons en zet daarna de tan getjes er in. Zwart fluweel. Als zwart fluweel dof is geworden, kan men het weer als nieuw krijgen door het af te wrijven met een in petroleum gedrenkten lap. Goed borstelen en dan te luchten hangen. Wees voorzichtig met benzine. Wanneer ge vlekken uit uw jas of japon haalt met benzine, doe dat dan niet in een gesloten kamer of ergens, waar een vlam is. Het is voorgekomen, dat iemand een jas had schoongemaakt met benzine en dia toen in een gesloten kamer hing om te dro gen. Hij kwam een tijdje later terug en stak een sigaar aan. Intusschen was de benzinedamp de kamer doorgetrokken, de brandende lucifer stak dien damp aan, een ontploffing volgde en de man werd ge dood. Wist ge, dat vette doeken, b.v. doeken waar fietsen mee zijn schoongemaakt, van zelf kunnen ontbranden? Werp ze nooit als een prop ergens neer, maar hang ze uitgespreid aan een spijker op of bewaar ze in een blikken trommel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 7