Mo Zaterdag 30 October 1H16 41e Jaargang SPAARBANKBOEKJES A 4 rentevergoeding EERSTE BLAD. HET ADRES A. W I L K i N G Uit i> Profh«. Abdijsiroop Oit nummer bestaat uit 2 bladen. HIER STA IK GOES HULST Korte berichten. Gemeenteraad van Vlissingen. Telef. 249, 2 lijnen. GOES. Dir. J. LAPORT. Verzilvert COUPONS en LOSSINGEN. Koopt en verkoopt EFFECTEN. Déposito - Incasso - Vreemd Geld Assurantiën. Als ge een verkoudheid voelt opkomen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. 31 October, Hervormingsdag. Wij herdenken weer het feit der Kerk hervorming in de 16e eeuw, die ook in ons land de geestelijke vrijheid bracht. Wij brengen in herinnering de stoute daad van den eenvoudigen monnik Dr Maarten Luther, toen hij op 31 "October 1517 zijn 95 stellingen aan de slotkerk te Wittenberg aansloeg. En tegelijkertijd herinneren we ons, hoe Luther nadat hij in 1520 door den Paus in den ban was gedaan, in 1521 ter ver antwoording geroepen werd voor den JRijksdag te Worms. Zijn positie scheen hachelijk. Hij was een vogelvrij verklaarde. Zijne vrienden hielden zich schuil, of waarschuwden hem toch voorzichtig te zijn. En toch, toen hij daar stond voor den machtigen Keizer die omringd was van de grooten en machthebbers der aarde en hem ^gevraagd werd, wat hij geschreven had te herroepen, klonk het fiere en mach tige woord: Hier sta ik. Ik kan niet anders. God helpe mij! Amen. Zoo kon alleen een man spreken. Een man, die geloof had in zijn zaak en ge loof in zijn God. En 'tzijn zulke mannen, die we ook thans noodig hebben. Hier sta ik! 'Zeker, dat kooren we ook in onze da gen. Hier sta ik. Ik, de groot kapitalist, die het kapitaal bezit en de macht. Ik zal mijn wil laten gelden. Mijn woord zal wet zijn. Hier sta ik. Ik, de leider van een mach tige vakorganisatie. Neen, de macht is niet bij den eenling, maar bij de massa; niet bij het kapitaal, maar bij den arbeid; niet het verstand regeert, maar de kracht en de macht waarvan ik de verpersoonlijking ben. Hier sta ik, en wie zich op mijn weg vertoont, die vertreed ik. Hier sta ik. Ik, de man die in het poli tieke leven een vooraanstaande plaats in neem en die daardoor in staat ben grooten invloed uit te oefenen. Voor niets en voor niemand ga ik op zij. Ik zal spreken en an deren zullen luisteren; ik zal pijpen en an deren zullen dansen. Hier sta ik. Ik de man van de weten schap. Hemel en aarde heb ik doorzocht. Er is niets wat ik niet heb nagespeurd. Ik heb de kennis en kennis is macht. Hier sta ik. Ik, de man van de tech niek, die geheime nooit gekende krachten tot ontwikkeling weet te brengen en die krachten weet te dwingen het menschdom te dienen. Het op te voeren naar omhoog, maar het ook, als het moet te verpletteren. Hier sta ik. Ik, de man van het wapen geweld, die over een machtig leger beschik en die zelfs het recht voor mijne macht ■doe wijken. Hier sta ik. We hoor en het van alle kan ten. De een roept het al luider en krachti ger dan de ander. Zullen we daarom ons geslacht geluk kig prijzen? <Och, laten we voorzichtig zijn. fOok hier bedriegt zoo vaak de schijn. Zeker, we zijn mannen en vrouwen van ■stavast. Want al behooren we niet tot de leiders van ons volk, het „hier s t a i k!" durven we toch wel op onze lippen te nemen. Alleen, en daarop moeten we letten, we laten er zoo gemakkelijk iets anders op volgen. Hier sta ik. Ikwil niet anders. Zóó is het toch vaak in het leven? Hooren we het niet eiken dag en elk uur? Maar als dat zoo is, dan is dat niet an ders dan een uiting van trotsche verwa tenheid. Hier sta ik. Hier staan z e, de mannen van macht en invloed in het maatschappe lijke en het staatkundige en ook wel in het kerkelijke leven, omdat ze niet anders willen. Omdat het hun om de m a c h t te doen is. Omdat ze zichzelf zoeken. Eigen eer en .macht en invloed. Omdat ze weigeren te buigen, te buigen .zelfs voor God en Zijn Woord. Luther deed het anders. Bij hem werd het: „hier sta ik" gevolgd door: „Ik kan niet anders!" Dat is ware grootheid. Ik kan niet anders. Niet omdat de om standigheden mij tegen zijn, niet omdat ik op die wijze allerlei onaangenaamheden kan voorkomen, en omdat ik anders maar in moeilijkheden zou komen. voor Manufacturen Damea-eui Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen in Neen, ik kan niet anders, omdat ik niet mijzelven leef. Omdat ik niet mijn eigen weg kan gaan. Omdat ik heb te gehoorzamen en te die nen. Omdat ik gegrepen ben door een mach tig beginsel, dat heel mijn leven be- heerscht. Zóó stond Luther voor de machtheb bers der wereld. En omdat hij daar zóó stond, daarom heeft hij zoo machtigen invloed uitge oefend. Daarom trilt thans, na meer dan vier eeuwen nog na het woord door hem ge sproken. Als hij niet anders gewild had, omdat hij nu eenmaal een koppige monnik was, die niet wenschte zijn hoofd te buigen, zijn wijsheid zou met hem zijn vergaan. Maar hij k o n niet anders. En daarom klonk zoo machtig zijn: „Hier sta ik". En daarom kon hij ook laten volgen: „God helpe mij". God helpe mij! Dat was bij Luther niet een uitroep van doffe berusting Hij redeneerde niet: „Ik heb mijn plicht gedaan, maar nu zie ik geen uitkomst meer en daarom moge God mij helpen. Zoo wordt dit woord vaak verstaan. Ook wij kennen ze allen wel in onze om geving, de mannen en vrouwen die niets voelen voor kerkelijke en staatkundige en maatschappelijke actie. Dat is, zoo heet het dan, toch alles maar menschenwerk, dat zoo bedroefd weinig beteekent. Het is menschenwerk en daarom ge brekkig en zondig en onvolkomen. Men maakt er maar een staf van om te leunen, maar die in de practijk de hand die ze omvat houdt doorboort. Neen, God moet het doen. En met een eerlijk en oprecht gemeend „God helpe mij", trekken ze zich terug en zien niet zonder medelijden neer op die ploeteraars die zelf ook iets willen doen, en die naast het bidden ook het werken niet willen vergeten. Maar zóó heeft Luther het niet ver staan. Hij had zich in gehoorzaamheid gebo gen voor het Woord van God. Daarom kon en mocht hij niet an ders. Daarom kon hij toen alle menschelijke machten hem bedreigden en de vijand met opgestoken vaan op hem aanrukte, dat machtige woord spreken: Hier sta ik! Hier sta ik! Als hij gestaan had in eigen kracht, dan zou dat fiere woord spoedig verstor ven zijn. Maar zoo was het niet i Hij kon er op laten volgen: Ik k a n niet anders. Omdat God het wil. Omdat ik voor Zijn Woord wensch te buigen. En omdat zoo de zaak stond kon hij er aan toe voegen: God helpe mij. God z a 1 mij helpen! En omgekeerd: omdat God mij zal hel pen, daarom s t a ik hier en deins ik voor geen gevaren, hoe groot ook, terug. Wij noemen ons kinderen der Hervor ming. Het Lutherlied wordt door ons gaarne gezongen, en machtig klinkt het vaak door de gewelven: Een vaste burcht is onze God Een toevlucht voor de Zijnen. Dat kan hartverheffend zijn en het kan ons ontroeren en in vervoering brengen. Maar laten wij nu voorzichtig zijn en in die vervoering de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. Is het bij ons geworden: Ik mag niet anders. Is er bij ons een buigen voor Gods Woord? Wenschen wij Zijne eere te zoe ken, in heel het leven? Indien ja, dan zal God ook ons helpen. Dan zal onze strijd en arbeid niet ijdel zijn. En dan mogen wij ook overnemen het machtige Lutherwoord: „Hier sta ik!" Een rumoerige raadszitting. In den gemeenteraad van Berlijn is 'het gisteravond zoo woelig geweest, dat de hulp van de politie moest worden ingeroe pen om al de weerspannige raadsleden der uiterste linkerzijde te verwijderen. Het kabaal begon al toen de communis ten een motie indienden om de Pruisische Hohenzollernwet ongeldig te verklaren, maar bereikte zijn hoogtepunt bij de ver kiezing der nieuwe wethouders. De com munist Letz las eerst een zeer heftige ver klaring voor, dje eindigde met de woorden „weg met de groote coalitie in het Berlijn- sche stedelijk parlement!" Onmiddellijk daarop begonnen de overige communisten ketelmuziek te maken op allerlei voorwer pen die zij hadden meegebracht. Een hun ner veroverde natuurlijk de bel van den voorzitter, waarop deze de zitting schorste en het seniorenconcent bijeenriep. Dit be sloot de herriemakers eenvoudig door de politie buiten de deur te zetten. Aldus ge schiedde. Enkele communisten pleegden verzet en de agenten hadden heel»wat moeite voor ze meester van het terrein wa ren. Het publiek ging ook geweldig te keer en moest eveneens de zaa'l verlaten. Met de raadsleden die dit lot ondergingen zong het publiek daarop eensgezind de in ternationale. Na anderhalf uur staakten de laatste in de zaal aanwezige communis ten den strijd en gingen vrijwillig heen. De Belgische minister van openbare werken heeft verscheidene dagen in het Belgisch-Limburgsche deel van de Maas vallei doorgebracht ten einde zich op de hoogte te stellen van de dijkwerken, welke aldaar worden uitgevoerd om overstroo mingen te voorkomen. De minister bezocht al de in Januari van dit jaar geteisterde dorpen. In de provincie Namen (België) zijn verscheidene gevallen van typhus gecon stateerd. De autoriteiten hebben de noodi- ge maatregelen getroffen teneinde alle verdere besmetting te voorkomen. Volgens een bericht uit Berlijn wordt in Italië een commissie gevormd voor den aanleg van een tunnel tusschen Sicilië en het vasteland van Italië. IFTC Ftl i7nuncoc Bij den aanvang van da Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering sprak de waarnemende burgemeester, de heer M. Laernoes, waarden van gelukwensch naar aanleiding van het huwelijk van den bur gemeester, die niet aanwezig was en bracht dank 'aan diens moeder, mevrouw van WoelderenLuyken voor alles wat zij tijdens haar verblijf tei Vlissingen voor da gemeente heeft gedaan. De leden ga ven blijken van instemming met deze woorden. Het geschenk van 1600' munten en penningen van den heer v. Woelderen in verband met zijn huwelijk aan fiet stedelijk museum werd onder dank aan vaard. Besloten werd in beroep te gaan bij de kroon van een beslissing van Ged. Staten, waarbij zij hun goedkeuring hebben ont houden aan de verordening door den raad vastgesteld dd. 27 Aug. 1.1. op het ver haal van pensioensbijdragen wegens in koop van tijdelijke diensten. Zulks omdat de raad1 voor 1 Sept. 1925 tot dit ver haal had moeten overgaan, ingevolge de op 1 Juli 1925 in werking getreden wijzi ging der pensioenwet. Bij bet voorstel om in beroep te gaan bij de kroon tegen de beslissing van Ged. gtai- ten, waarbij niet werd goedgekeurd de begrootingswijziging in verband met de plannen tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, zedde de wethouder van fi nanciën, de beier P. G. Laernoes, dat hij voorstelt zich bij dei beslissing van Ged1. Staten neer te leggen. De heer Wiesseling kwam op tegen den optimistischen toon die B. en W. aan sloegen in hun voorstel om in beroep te gaan, o.a. weet spr. dat zij over De Schelde schreven zonder de directie dier maatschappij naar den toestand te vragen. Het voorstel om in beroep te gaan werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen, tegen stemden de 4 antirev., de beide K.K. en één Ghr. Hist- en vóór met de overige linkerzijde twee Chr. Hist. Zeer langdurig werd weer gediscusseerd ovc-r de uitbreiding van hetalantal lokar len voor de school van dei Vereen, voor C!hr. onderwijs, waarover ook in vorige vergaderingen reeds druk is gediscus- yi-j,- m ge 's morgens opstaat met een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen- blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een aidoend middel als Akkers bij-bronchitis, influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 sieiecrd. De thans gevonden oplossing werd aangenomen met 15 tegen 2 st. (Een lid had d© vergadering verlaten. Tegen twee g.P.ers. Met een zelfde stemmenverhouding weid aangenomen een voorstel om han kweebelingen, die op twee openbare scho len helpen, een belooning te geven. Tegen stemden een antirev. en een Ghr. Hist. Voorafgegaan was een discussie, waarbij er o.a. met klem op werd gewezen, dat ook bij de openbare scholen met kracht de hand' er moet worden a&n gehouden dat 'er niet meer 'dan 36 leerlingen in een klasse mogen zitten. Zijn er meer a'ah- 'giften, dan moet de gelegenheid tot aan gifte voor die school gesloten worden. Bij het voorstel om een biljard te ge ven voor de cantine van de jongens van de matrozenopleiding der marine, waren het de heeren Berger (S.D.A.P.) en Van Oorschot (S.P.), die er op wezen, dat voor andere nuttige dingen als het instituut voor arbeidersontwikkeling en schoolvoeding en -kleeding geen of te weinig steun wordt verleend, iedere gul den, zeggen B. en W. moet worden om gekeerd alvorens hem uit te geven en nu vragen zij hiervoor f 250. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 13 tegen 5 stemmen, die der S.D.A.P. en S.P. l Ook het voorstel om voor het gast huis een nieuwe sterelisator aan te schaf fen van f 1200 lokte heel wat bespre king uit, sommige leden meenden dat een van f360, zooals tot nu toe ge bruikt was voldoende zou zijn, terwijl ook naar voren werd gebracht of er geen te krijgen is tegen een prijs tusschen f 360 en f 1200 in. Het slot was aan houding om dit laatste eerst nader te onderzoeken. Bij de rondvraag werd o.a. gevraagd naar de tot standkoming van een abat toir, waarop werd geantwoord, dat de Zeeland heeft gemeld geen belang meer te stellen in de totstandkoming daarvan en du§ alleen een eventueel© samenwer king met Middelburg overblijft, geschreven zal worden dat men die nog gaarne wenscht als het abattoir komt bij de buitenhaven te Vlissingen met het oog op terugkomende gelegenheid voor ex port. Het Nederlandseh-Be 1 gisch! verdrag. Vrijdagavond werd te Middel burg een zeer druk bezochte vergadering gehouden uitgaande van de afd. Zeeland van het Comité van Actie tegen het ver drag, wier voorzitter, de heer C. Boude- wijnse wees op het groote Zeeuwsche belang dat bij het verdrag is betrokken en op de groote belangstelling, die het gevolg is van het ingezonden stuk in' de Zeeuwsche bladen, geschreven door de® heer Umbgrove, onder het motto „Zeeu wen ontwaakt". De moeilijke beoordeeling van het pro en contra is wel de oorzaak, dat de belangstelling niet eerder is ont waakt. Hierna was het woord aan den' heer Ir A. A. Mussert, secretaris van het Natio naal G.omité van Actie, die sprak over de economische zijde van het verdrag. Spr. wees er o.a. op, hoe onder het ver drag van 1839 Antwerpen is geworden een der grootste, zoo niet de grootste haven van het continent. Die regeling was dan ook kerngezond, maar thans breekt men met alles, wat wij als rechtvaardig beschouwen. Men eischt eigenlijk van ons land een verkapte subsidie aan de Ant- werpsche haven, de concurente van Amsterdam en Rotterdam. Het verdrag spreekt alleen van geven door Nederland, voor België is er alleen te ontvangen. Spr. behandelde ten slotte ook de beide verlangde kanalen, alles een uitvloeisel van het verdrag van Versailles, Spr. be oogt onder applaus der vergadering, dat het verdrag onaannemelijk is. De .tweede spreker, luitenant-generaal buiten dienst H. L. van Oordt sprak oveT „de militaire zijde" en wees op het ver lies van de souvereiniteit over de Schelde. De Belgische loodsen zullen de eenige zijn, die den weg kennen in den voomaam- sten toegang tot de Schelde en bet is niet bepaald, dat bij intreden van oorlogsge vaar hun werk daar moet ophouden. Voor al ook het gevaar dat voor ons land ont staat, doordat Antwerpen een oorlogs haven mag worden en wij ook in oorlog de schepen van België moeten doorlaten. zette spr. uiteen. Men zal daardoor de Souvereiniteit van België over de Schelde erkennen en in de kaart spelen van de Belgische anexionisten. Spr. meent, dat vele kamerleden de kwestie niet goed be grijpen, doen zij dat wel', dan vreest hij niet of zij stemmen tegen en is 'n dreigend gevaar voor ons land afgewend. (Daverend applaus.) De derde spreker was prof. H. T. Colën- brander, die op de van hem bekende wijze „De historisch-politieke zijde" be handelde en hulde bracht aan de Zeeu wen, die nog volhouden in hun verzet, terwijl de Kamer reeds het ontwerp in behandeling genomen heeft. Spreker ein digde ook onder luid applaus na her innerd te hebben aan het „Ik zal hand haven" en het „Luctor et Emergo". Ten slotte nam de heer Umbgrove het woord om dank te brengen aan allcrt die hem bewijzen van instemming Zon den, waardoor hij een verzoek aan de Tweede Kamer kon richten om het ver drag niet aan rte nemen, vergezeld va» 3809 bewijzen van instemming met ds bewijsstukken. Spr. meent, dat als vrees onze leid ster .jnoet zijn, wij beter doen, minstens de Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen maar aan België te geven, dan zijn wij veilig. Spr. hield daarop nog een korte rede om de Zeeuwen te wijzen op hunne man nen uit de historie als de Ruijter, Tromp enz. en zegt, dat de Schelde Ncderlandsch is en moet blijven. Nadat de heer Umbgrove geëindigd was werd staande het Wilhelmus en het. Zeeuwsche volkslied gezongen, waarna op voorstel van den voorzitter werd beslote* het volgende telegram aan de Tweede Kamer te zenden. „Zeeuwen in grooten getale te Middel burg in vergadering bijeen, van oordeel, flat het thans aan uwe goedkeuring onder worpen Nederlandsch-Belgisch verdrag niet is in het landsbelang noch in dat vaw Zeeland in het bijzonder, beducht voor 'de gevolgen van het gedeeltelijk prijsgeve® der Nederlandsche souvereiniteit op de Westerschelde, verzoeken U het verdrag piet te aanvaarden. Boudewijnse, voorz. Zeeuwsch Com. Nadat de heer Mussert nog aan de ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1