Ne £5 Vrijdag 29 October 1926 41e Jaargang Bmtefilanl Biimeolasi Uil 4e ProTtaie. Eet VAN MELLE's Torenkoek Den beroemd' astronoom Pat o' More Is 't gelukt om van Mars iets te hooren. In een radio-sein Klonk duld'lijk 'trefrein: Zend per omgaande Ontbijtkoek: merk „TOREN". Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ISSSHS Voor de beslissing. Wij hebben gisteren melding gemaakt van het resumé dat'het Hdbl. gaf van de voornaamste bezwaren tegen het ver drag met België. Daarnaast willen wij thans ook een overzicht geven van een artikel waarin dé „Standaard" zijnei me-ening over dit belangrijk onderwerp saamvat- De nadruk wordt daarbij gelegd op de gevolgen die de verwerping van het Re- geeringsvoorstel zoui medebrengen. Daarvan, zegt de „Standaard", mag men zich niet maar zoo afmaken. Internatio nale vraagstukken lost men niet op door de oogen tei sluiten. Zij komen terug en niet altijd op een gelegen oogenblik en onder gunstige omstandigheden. Bij verwerping van het verdrag blijft de herziening van het Statuut van België aan de orde, evenals de regelingen betref lende de waterwegen. Da zaak zal opnieuw onder de oogen gezien moeten worden. Begrijpelijkerwijs is dan echter de at mosfeer voor Nederland er niet gunstiger op geworden en het zal moeten worden afgewacht of de Mogendheden zullen vol harden bij haar standpunt dat zij zich met den inhoud der nieuwe Belgisch- Nederlandsche regeling niet bemoeien. Hoofdzaak voor het blad is echter dat door verwerping van het tractaat de ont wikkeling der Belgisch-Nederlandsche ver houdingen op een verkeerd spoor komt, wat van temeer belang is, hu de ver plichte neutraliteit van België een belangrijke veiligheidsfactor voor Neder land vervallen is. De vraag, wat wij voor die weggeval len beveiliging in de plaats kunnen krijgen kan slechts op één wijze beantwoord worden: wij moeten streven naar een goede vriendschapsverhouding met België. ■Wij hebben, zoo vervolgt De Stan daard, ons bij hel bepalen van onze meening over het Belgische verdrag niet laten .jeiden .door angst. En de politiek van Van Karnebeek lieeft nimmer in het teek en van angst gestaan. Hij: lieeft een ■eigen Nederlandsche lijn durven trekken' 'en die lijn durven vasthouden. De Neder landsche politiek, zoowel tegenover Bel gië, als in de Keizerquaestie, als in den' Volkenbond, is een onbevreesde politiek .geweest. Wanneer wij terugdenken aan November 1918, hebben wij een vermoe den, dat van de bedillers van Van Kar nebeek sommigen in eer dan eens hun moed in de schoenen hadden voelen zak ken, en hadden gecapituleerd in gevallen, waarin Van Karnebeek door moed en beleid de gevaren overwon. Dapperheid bewonderen wij, maar om in de internationale politiek den juisteri weg te kiezen, is er moer noodig dari dapperheid alleen. De internationale positie van ieder land, is aan veranderingen onderhevig. Geen Staat kan zich straffeloos bepalen tot hen politiek va'n passief afwachten. Op de .ontwikkeling der verhoudingen dient •voortdurend het oog te worden gehouden. Goede relaties ontstaan niet vanzelf, maar moeten worden gekweekt, bewaakt, ver zorgd. Een buiienlandsche staatkunde, die zou verzuimen daaraan aandacht te schenken, zou haar eersten plicht ver zaken. Voor de positie van Nederland in de toekomst is onze verhouding tot België een van de hoofdmomenten. Wij vree zen, dat door verwerping van het ver drag aan die verhouding een schade zal zijn toegebracht, die in jaren niet te her stellen is. Wij zijn wars van een internationalisme, dat aan Nederlandschen naiionalen zin weinig waarde hecht; een internationa lisme, dat geen anti-revolutionair, geen Nederlander, die zijn geschiedenis lief heeft, kan bekoren. Maar wij zien niet /zonder bezorgdheid de sfeer van naijver en wantrouwen, waarin sommige bestrij ders van het verdrag zich bewegen. Schrijft niet zelfs een gematigd blad als de Nederlander, dat de handel wijze van België in Mei 1920 de gedachte wekt en rechtvaardigt, dat het tractaat slechts zou dienen als uitgangspunt om nieuwe twisten in het leven te roepen en nieuwe begeerten op den voorgrond te brengen? Met zulk uitgesproken wan trouwen wordt het moeilijk om eenig ver drag, welk ook, te sluiten. Terwijl de wereld roept om moreele ontwapening, vervreemden wij van onze naaste buren. Voortgaande vervreemding tusschefl België en Nederland zou noch met Neder- land's roeping en plicht, noch met Neder- land's belang, Woch met de behoefte aaiï (ontspanning in de internationale verhou dingen in overeenstemming zijn. En daar om blijven wij van oordeel, dat het ver drag door de Staten-Generaal niet moet worden verworpen. i Noodweer in Italië. Uit alle deelen van Italië komen be richten binnen omtrent groote scha' te door het noodweer der laatste dagen aange richt. Zoo wordt melding gemaakt van het stranden van meerdere schepen en van het instorten van dijken en bruggen. Te Pisa werden de straten door een wolkbreuk overstroomd en verschillende huizen door den storm beschadigd. In geheel Opper-Italië is de tempera tuur sterk gedaald. Te Turijn vriest het twee graden. De Alpen zijn met sneeuw bedekt. Het Gardameer werd door een zwaren storm, gepaard met hogelslag, ge teisterd. De mijnwerkers-staking in Engeland. Drie leden van het Engelsche kabinet lord Cecil, Churchill en de lord-kanselier hebben een rede gehouden over den toe stand der industrie. De lord-kanselier verklaarde, dat 't ab soluut noodzakelijk was, op> te treden tegen de misbruiken der vakbeweging, zooals b.v. het posten om werkwilligen te inti- mideeren. De vakvereeniging maakte mis bruik van privilegies, haar 20 jaar geleden verleend. Er moeten strenge maatregelen genomen worden, om de vrijheid van den arbeider, om, als hij wil, te werken, te garandeeren. Dit was, absoluut geen aan slag op het werk der vakvereenigingen. Churchill verklaarde, dat de kolen- industrie moest leven van heigeen zij produceert en dat het geen nut had, een veel te groot aantal mijnwerkers te onder houden met kunstmatig hooge loonen ten koste van de rest der gemeenschap. De voorstellen der regeering inzake het mijn- conflcit waren verworpen, de regeering had op het oogenblik geen verdere voor stellen te doen. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de Engelsche spoorwegen belangrijke be stellingen van kolen bij de Zuid-Afrikaan- sche mjjnen hebben gedaan, die thans onder hoogen druk werken. Ook in Oost-Afrika worden de gevolgen' der staking in Engeland steeds meer merk baar. en ook daar wordt met de grootste inspanning gewerkt. Korte berichten. Het Russische commissariaat voof volksgezondheid heeft besloten, den strijd tegen de dronkenschap in Rusland ook met behulp der cinema te voeren. Onder den naam „De groene slang" zal in de Russische dorpen een film vertoond wor den. die de gevaren en heillooze gevolgen der drankzucht op duidelijke wijze de monstreert. 1Volgens bericht uit Parijs zal geen onderhoud Briand-Mussolini plaats heb ben. Een telegram uit Washington meldt: De postmaster-general heeft 250 Thomp- son-machinegeweren aangekocht en nieu wen voorraad daarvan besteld voor de bestrijding der postroovers. Te Weenen willen 200 café's in ver band met de hooge belasting sluiten. Het Belgisch tractaat. Ben opzienbarend feit- In een artikel in de „N. R. Cit." om trent het Belgisch tractaat lezen wij het volgend „opzienbarend feit, dat, volgens dit blad, „de .(leur dicht doet". „Ten opzichte van dit verdrag hebben wij ;eein mededeeling te doen, die ons op zich zelf reeds geschikt lijkt, ieder weldenkend1 Nederlander, die nog geaar zeld mocht hebben, te overtuigen van de onaanvaardbaarheid van het verdrag. W.ant zonder kennis Van dit totnogtoe: on bekende feit heeft men slechts een zeer onvolledige voorstelling, zoowel van de onmiddellijke gevaren, die het verdrag meebrengt, als van de wijze, waarop Bel gië tracht, ons da dupe: te: laten worden van onze grootmoedigheid. „Zooals bekend is, beeft België onder handelingen gevoerd met Duitschland over een teruggeven van Eupen en Malmedy aan het Duitsche rijk. Het tot stand ko men van een regeling is slechts mislukt doordat Poincaré om begrijpelijke redenen zijn veto uitbracht tegen de reeds ge troffen schikking. „Bij die onderhandelingen nu heeft Bel- 'gië den Duitschers voorgesteld1 een ge deelte der tegenprestatie te laten bestaan in een grootscheepsche bevoordeeling van de haven van Antwerpen. Wij kunnen voor de juistheid van deze mededeeling instaan, en zouden haar zelfs moeten handhaven tegenover een mogelijk Bel gisch démenti. Dat del voorloopige schik king dit punt niet omvatte; ligt daar aan, dat de DuitscherS terugschrikten voor de vergaande strekking van het voorstel, dat zij als eon. zoo sterk aan banden leggen van hun bewegingsvrijheid be schouwden, dat zij de voorkeur gaven aan zuiver financieel e offers. „Dit voorstel is gedaan, nadat het Bel gisch-Nederlandsche verdrag reeds getee- kend was." Minister Slofte maker deBruïne in de m ij n s t r e e k. De minister van Arbeid, de heer Slote nmaker de. Bruine, is gisteravond te Heer len aangekomen, om zich persoonlijk op op de hoogte te stellen van de woningtoe standen in de mijnstreek. In vesba'nd hier mee zal de minister vanavond een onder houd hebben met afgevaardigden van de mijnwerkersbonden. In den loop van den dag heeft hij ©enige woningcomplexen be zocht Na het spoorwegongeluk hij De Vink. Het dreggen in de' sloot, waarin de bij de Vink ontspoorde spoorwagens zijn te recht gekomen, _is thans geëindigd. Het grootste gedeelte van de als verloren ge- gane opgegeven voorwerpen is terugge vonden. Onder de teruggevonden voor werpen, die naar Utrecht zijn opgezonden bevonden zich een beurs met een inhoud van f8 5 (de vermiste beurs van mevr. Lobo-Braakensiek?) en een gouden ring. De controleur bij de Nederl. Spoorwegen de heer JRarchand, is belast met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen om schadevergoeding, die bij de directie der) Spoorwegen zijn binnengekomen. De kleine schaderekeningen zijn na dit onderzoek reeds uitbetaald. Iemand uit Delft heeft f47 ontvangen wegens schade, bij het vervoer van de gewonden aan zijn auto ontstaan en iemand uit Leiden, die zijn bril vermiste, heeft ook schadevergoe ding hiervoor gekregen. De kwestie-De Groot te 'Bergen O p Zoom. Staatscourant no. 364 bevat het Kon', besluit van den 21sten October 1926 tot intrekking van het Kon. besluit van "24 September 1926 tot verlenging van de schorsing van het besluit van den Raad der gemeente Bergen op Zoom va\ï 25 Februari 1926, strekkende tot: le. intrekking van zijn besluit van 13 November 1925, waarbij A. J. de 'Groot met ingang 'van 1 Maart 1926 werd ont slagen als directeur en leeraar aan de ge meente-muziekschool, en 2e. schorsing van A. J. de Groot voor noemd, als directeur en leeraar aan de gemeente-muziekschool voor den duur vaiï een maand. De Rijksinkomstenbelasting. De heer Braat heeft tot den Minister van Financiën de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat er vooral onder schippers, die geen domicilie gekozen hebben, velen zijn, die een groot inkomen genieten en niet in de Rijksin- komstenbelasting worden aangeslagen? Is de Minister bereid deze onbillijk heid 'tegenover andere belastingbetalers op te heffen? Provinciale Griffie. Op de alphab. voordracht voor de benoeming van een griffier van de Staten van Zeeland zijn geplaatst de heeren Mr Th. Donner, hoofdcommies ter secretarie te Apel doorn, Mr M. A. Stofkeus, hoofdcommies ter provinciale griffie te Zwolle en Mr B. D. H. Teilegen, hoofdcommies ter pro vinciale griffie in Zeeland. Middelburg. De heeren J. F. Heems; kerk, J. A. Vertregt, W, A. den Hollander, Chr. Hondius, J. Olthoff, S. Brandsma Dr E. Sclieps, Mr L. van Andel, H. R. Struve, A. de Neeling, Mr P., J. van Bortel en A. D. Liltooij; allen leden der anti-rev. partij, zonden aan de anti-rev. leden der Staten-Generaal adhaesie betuiging inet het bekende adres van de 22 Rotterdam- sclie partijgenooten inzake het verdrag Nederland-België. Goes. Verplaatst met ingang van 1 Nov. 1926 de schrijver S, J. Damen van het Post- en Telegraafkantoor alhier naar 's Gravenhage. Vlissingen. In de heden gehouden' ver gadering van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat door den commissaris der Koningin aan den burgemeester ver lof is verleend van 26 October tot 11 December. Verder dat o.a. is goedge keurd het besluit van den raad tot het aangaan van een tijdelijke geldlieening van f 100.000. Onder de over te legigen stukken' was een schrijven van den burgemeester waar in hij mede deelt, 'dat hij ter gelegenheid van zijn huwelijk met mej. C. C. Sprelï- ger aan de gemeente ten geschenke aan biedt zijn collectie munten en pennin gen om die te bewaren in Jiet stedelijk museum onder voorwaarde, dat zij daar altijd blijft bewaard, rtimmer zal wor den vervreemd en dat zij ten 'allen tijde van een afschrift van een akte van schen king vergezeld zal blijven. Van den heer J. A. Pieterse van Wijk was een verzoek ingekomen prn hem, zoo mogelijk voor eenige jaren achtereen' voor f 1000 per jaar het Badpaviljoen te verhuren, waarbij hij zich bereid verklaart een deel daarvan te verhuren aan den kunstkring „Het Zuiden" voor ten hoog ste f200 per jaar. De Ziekenhuiskwestie. Ook kwam aan de orde het voorstel van B. en W., althans van de meerderheid, om bij de Kroon voorziening te vragen tegen de beslissing van Ged. Slaten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het Raadsbesluit van 4 Juni j.l. tot wijziging van de gemeentebegrooting 1926, bij welk besluit op de begrooting onder inkom sten werd gebracht de opbrengst van' eene geldleening van f420.000. en onder de ujtgaven een post tot hetzelfde be drag, teneinde daaruit de kosten van den bouw van een nieuw gemeente-ziekenhuis te bestrijden. De overwegingen van Ged. Staten, die tot deze beslissing leidden, zijn de volgende: dat dit besluit strekt om te komen tot uitvoering van een besluit van den' raad tot het bouwen van een nieuw ge meentelijk ziekenhuis dat, daar gelaten of, van een me'disch standpunt bezien, de bouw van een zoo danig ziekenhuis noodzakelijk moet wor den geacht in elk geval oj> financiëel- economische gronden onder de huidige omstandigheden de uitvoering van het hierboven genoemde beginselbesluit niet kan worden toegelaten; dat toch de financiëele toestand der gemeente Vlissingen thans allerminst gun stig kan worden genoemd; dat immers, terwijl de gewone dienst over het dienstjaar 1924 sloot met een batig- saldo van ruim f 154.000, deze dienst over het jaar 1925, volgens de door den raad voorloopig vastgestelde rekening, sluit met een batig saldo van slechts f71000, hetgeen van bet een'e on liet andere jgAï een Verschil aanwijst van rond f82.000; dat voorts in de toekomst de, finan ciëele toestand der gemeente, naar het zich thans laat aanzien, ongunstig zal worden beïnvloed door verschillende om standigheden, waaronder in het bijzonder; dat de Stoomvaart-maatschappij „Zee land", na. een kortstondige periode van opbloei, thans weder voor zware lasten komt te staan, als gevolg van het vermin derde vracht- en passagiersvervoer; dat verschillende industrieën, als de N.E.D.P.A.M. en een schoenfabriek, zijn te niet gegaan, of op het punt staan te verdwijnen, terwijl andere," als 'de fabriek „Fijnwerk" zich genoodzaakt zien', hun bedrijf in te krimpen; dat bij het beschouwen van de toe komst mede niet uit het oog mag worden verloren, dat de Kon. Mij „De Schelde" zoolang niet de totstandkoming van een' ruimeren verbindingsweg met bet open vaarwater is verwezenlijkt, allerminst de zekerheid heeft, zich te kunnen handhaven' op het thans door haar ingenomen stand punt; dat verplaatsing opnieuw van; een deel van het personeel van het Belgisch' Loodswezen bij de Belgische regeering in overweging zou zijn, terwijl er ten slotte aan herinnerd moge worden, dat de uit breiding van de buitenhaven, die thans ter hand is genomen', in de eerstvolgende jaren, groote uitgaven voor de gemeente met zich zal brengen, terwijl de voor- deelen, die van de verbeterde outillage van de Vlissingsche haven worden ver wacht. toch eerst in een meer verwijderde toekomst kunnen worden tegemoet gé- zien; dat door een en ander de belastingdruk, die te Vlissingen reeds hoog is, nog aan zienlijk zal moeten worden verzwaard; hetgeen ongetwijfeld nog meer het geval zal zijn, indien de gemeente bovendien zal komen te staan voor de rente en aflossing van een geldleening van f420.000, bene vens de hoogere kosten der gemeentelijke armenverzorging en ziekenverpleging, die van het in gebruik nemen van een geheel' nieuw en op moderne leest geschoeid zie kenhuis onvermijdelijk het gevolg moe ten zijn; dat het ónder de gegeven omstandig heden en op grond van het hiervoor overwogene niet aangaat, thans op de gemeente een zoodanige financiëele last te leggen, als van den houw en de in' gebruikneming van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis het gevolg zal zijn. Hoedekenskerke. Gisteren werd de eerste typhuspatiënt W. als hersteld uit de barak ontslagen. Dinsdag volgen 'de twee kinderen van de bewoners van. de keet. De zoo zwaar getroffen familie, die het hoofd van het gezin en de oud ste dochter tengevolge van de typhus verloor, vertrekt weer naar haar woon plaats Halsteren. Er liggen nu nog twee typliuspatiënten in de barak, waarvan één reeds flink begint op te knappen. Waarde. Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland werden tot lid van het college van. zetters voor deze ge meente herbenoemd, de heeren J. J. Mol en M. Allewijn. Kapelle. De Kolenbond „Ons Voordeel" herdacht gisterenavond op feestelijke wijze' haar 35-jarig bestaan. Dei voorz. J. Gan seman heette de talrijk opgekomenen wel kom. De 'Seicr. Penningm. dhr W,. O. omschreef de vereenigingsgeschiedenis. Ze werd opgericht in 1891 met 118 leden op initiatief van de heeren H. Malle- kote en N. Romijnse, beiden reeds over leden. In het bestuur werden alstoen ge kozen L. Bversdijk, voorz., W'. K. C- Schrier, seicr. en M. v. d. Hage, pen ningmeester. De eerste kolen kostten toen f0.70 per H.L. en werden betrokken van de firma Wibaut te Vlissingen van wie de vereen, nog altijd haar benoodigde steenkolen betrekt. Ze telt nu; 300 leden. Door verschillende leden werden voor drachten gedaan die het feestelijk samen zijn opluisterden. De' firma Wibaut offreer de een geschenk dat in rook opsteeg. Kruiningen. Woensdagavond hield Dr Schmidt van Kapelle de eerste der vier aangekondigde Chr. Winterlezingen in het Zondagschoollokaal Samuel. De C. J, V— alhier heeft deze zalak voorbereid1 en de inzet geeft hoop dat ze eer van haai^ ondernemend werk zal, hébben. De op- kmusi, was zeer bevredigend. De voorz. der 0- J- V. dhr O- Koolhaas opemdei de vergadering met een korte inleiding en gaf" daarna het woord aan den spreker1. Naar aanleiding van zijn onderwerp „Guido de Brés" vertelde Spr. op aangename, boeien de en ernstige wijze da geschiedenis uit den Hervormingstijd. Dhr C. B. Koolhaas dankte den spreker aan het einde voor den leerzamen avond. Kortgene. In dei Woensdagavond gehou den Raadsvergadering1 was met kennis geving afwezig da heer Dorst. Die voorz. dealt o.m, mede, dat miet het GaSthuis- bestuui' te Goes een contract is afgeslo ten inzake da verpleging van lijders laan besmettelijke ziekten en dat zijn herbe noemd tot zetter de heeren W|. I. v. d. Linde en P. da Ragt. Met de door den Raad der gemeente Wissekerke aange brachte wijziging in dei gemeenschap pelijke verordening op de heffing van keurloonen voor veie en vleesch wordt met alg. st. accoord gegaan en de veror dening aldus gewijzigd vastgesteld. Dhï L. J. Dorst wordt met 2 st. herbenoemd tot lid van "het Rurg. Armbestuur; 1 st- was blanco uitgebracht. Aan de begroeting vah het Burg. Arm bestuur voor 1927 wordt goedkeuring ver leend, met de opmerking, dat, nu hier zooveel nieuwe woningen gebouwd wor den, da door het Bestuur verhuurde noodwoning naast da Ned. Herv. kerk uiterlijk 1 Mei 1928 moet zijn ontruimd. Wordt hieraan niet voldaan dan zal in het vervolg da goedkeuring aan de be grooting worden onthouden. Ben aaln- vullingskohier hondenbelasting, dienst 1926, wordt vastgesteld op een totaal bedrag, van f7.50. Ten slotte1 wordt aan den heer Hoogerheide eervol ontslag ver leend als onderwijzer alan de U-L.O.-school ingaande' 1 Nov. a.s. Dei yoorz. zegt, dat door B. enW|. bereids in de vacature is voorzien door de1 benoeming van den héler M'. A. Koeman te Rillahd-Bath voor eien tijdvak van drie maanden, ingaande 1 November 1926. Koudekerke. Donderdagavond had ter hoogte van de hofstede van Lorier met de electrische tram, komende van Mid delburg te 5.45 een aanrijding plaats met een van de andere richting komende auto, welke moest uitwijken voor een wagen! De auto rechts uitwijkende voor den wagen kwam .over de rails, welke daar ter plaatse erg diep liggen, en kon bij het naderen der tram niet op den weg komen Hoewel de lichten van de auto volop schenen, werd door de tram niet ge stopt, maar op de auto ingereden met het gevolg, dat de auto midden op den weg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1