Bit I? Frefirtrie, Zoekliclitjes. [lauws, §8ffleu!ii Ifgiswg Gemeenteraad van Kattendijke. brengst van de wegenbelasting en van de rijwielbelasting in het begrootingsjaar." De toelichting luidt als volgt: Met het oog op de onzekerheid, welke thans nog bestaat ten aanzien van het den provinciën toekomende deel, in verband met dè tot stand te brengen provinciale wegenplannen, komt het den voorsteller wenschelijk voor, het te verdeelen per centage voorloopig onbepaald te laten en daarmede te wachten tot nadere zekerheid is verkregen. Indien de rijwielbelasting alsnog mocht vervallen, dient het amendement in dier voege te worden gewijzigd. Een dwangbevel voor „Oorlog". Namens het Bureau tot invordering vari te weinig betaalde tracteimenten aan ver- lotsofficieren zijn aan het ministerie Van Oorlog aangeboden 998 declaraties van officieren, met een bedrag vaU f558-000 totaal. De Staat is bij deurwaarders-ex- ploit tot betaling vair dit bedrag aange maand. De kiolenvoorraden in de Hot te rdamsclie haven. Naar gemeld werd moeten de kolen- voorraden 'in de Rotterdam sche haven langzamerhand uitgeput raken. Tengevolge van den geweldigen uitvoer in de laatste maanden is het surplus geheel verdwenen en gaan uit- en invoer tegen elkaar op. Zoo zich in dien aanvoer geen belemme ringen voordoen, behoeft men nog duet te vreezen voor een tekort. Hetgeen echter wel het geval is, zoo bijv. in de komende wintermaanden de Rijnvaart tengevolge van ijs ernstig zou worden belemmerd of gedurende eenigen tijd zou komen stil te liggen. „In de dertig jaren, dat ik hier in de steenkolenheweging zit, zoo verklaarde de directeur der Steenkolen Handelsvereeni- ging, de heer van Beuningen, heb ik het nog nooit meegemaakt, dat we den win ter moesten ingaan zonder eenigen voor raad. Onze groote Rotterdamsche scheep vaartondernemingen, onze afnemers, reke nen erop, dat wij wel voorraden zullen hebben. Maar dit is geenszins het geval. En als bijv. het geval zich mocht voor doen, dat de Rijnvaart van den winter eenigen tijd komt stil te liggen, weed ik niet, 'hoe het gaan moet." Reeds thans doet zich de schaarschte aan bunkerkolen reeds gevoelen. Het s.s. „Bovenkerk" van de Veroenigde Scheep vaart Mijen, om een voorbeeld te noe men, vertrekt dezer dagen met kolen, wel ke eerst vanuit Amerika naar hier moesten aangevoerd worden. Het Neder 1. - Belgisch v e r d ra g. Hedenavond zal in de gemeenteraads vergadering van Maastricht een motie worden ingediend, waarin bij de Kamer op aanvaarding van het Nederlandsch- Belgisch verdrag zal worden aangedron gen. Aanneming wordt bepleit om wille van de goede betrekkingen met België en de groote belangen van Limburg en Maas tricht, die speciaal voor de industrie daar bij zijn betrokken. Deze motie zal worden gesteund door vooraanstaande raadsleden van diverse partijen. Olympiade-postzegels. Naar gemeld wordt heeft de Regee ring besloten tot uitgifte van bijzondere frankeerzegels tijdens de Olympische Spe len in 1928. Het ligt in de bedoeling de zegels ,in zes verschillende waarden uit te geven, t.w. 2, 3, 6, 10, 15 en 30 cent en den verkoopprijs te bepalen op 3, 4, 7, 12, 17 en 33 cent. De meerdere opbrengst van de zegels na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, enz., komt ten bate van het Nederlandsch Olympisch Co mité. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Kattendijke onder voorzitter schap van deuburgemce ter. Af we igdhrn Pieper en v. d. Velde. Aanwezig vier leden. De notulen worden gelezen. Daarin wordt gemeld, dat het voorstelPieper Om een aanklacht tegen den Burgemeester bij den Officier van Justitie in te dienen met alg. stemmen ^min een) iu de vorige vergadering is verworpen. Ze worden goedgekeurd na een kleine aanmerking van den heer Molhoek. De voorzitter leest daarna een schrij ven van Ged. Staten Voor, gericht aan B. en W. Daarin wordt o.m. gezegd: „Ons is gebleken, dat door Uwen voor zitter inzake het percentage voorde heffing yan de gemeentel ij ke in komstenbelasting inderdaad eene vergissing en een verzuim is begaan. Eene vergissing, doordat in den Brief aan den Inspecteur der Directe Belastingen als het percentage van heffing inplaats van 0.5 is vermeld 0,75; een verzuim, door niet 'la(en mede-onderteekenen van dien brief door een lid van Uw college. Naar wij moeten aannemen is een en ander niet met een vooropgezet doel ge schied en uitsluitend te wijten aan een misvatting. Inzake het uitzetten van kas geld treft ook Uwen voorzitter schuld Soor fiet Bewerkstelligen van een depo sito bij de Bank-Associatie te Goes in plaats van bij de Boerenleenbank te We- meldinge, zooals ingevolge raadsbesluit van 1924 had moeten plaats vinden. De overwegingen van practischen aard, zooals U die bekend zijn, onthieven hem niet van den plicht alles in het werk te stel len om te komen jot behoorlijke uitvoe ring van genoemd raadsbesluit. Bij deze aangelegenheid mogen wij even wel niet achterwege laten de opmerking, dat althans de oudste wethouder bijna onmiddellijk na de eerste storting hij de Bank-Associatie te Goes van de niet uit voering van meergenoemd raadsbesluit op de hoogte had kunnen, ja zelfs had moe ten zijn. Hij toch toekende mede de voor afschrift aan ons ingezonden processen- verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, in welke processen-verbaal het deposito bij de Bank Associatie steeds weer was opgenomen. Wat betreft het beheer der rekening van de gemeente bij de p o s t-c h q u e- en girodienst, deze kwestie blijkt ge heel .op onjuiste verstrekte inlichtingen te berusten. Uit de overgelegde bewijzen (giro- en cheque-fo.rmulierenboekjes) en verklaringen van gehoorde betrokkenen, is vast komen te staan, dat Uwen voorzitter in geenen deele onrechtmatige bemoei ingen met deze rekening heeft gehad en nooit gelden van de gemeente van de rekening heeft teruggenomen. Alleen de gemeente-ontvanger heeft, zooals het be hoort, alle voor liet verrichten van giro handelingen benoodigde formulieren en be scheiden onder zijne berusting. Aangezien de (tendeele gegronde) klach ten naar onze meening niet van dien aard zijn, dat Uwen voorzitter het vertrouwen opgezegd moet blijven, komt het ons in het belang der gemeente voor, dat zoo spoedig mogelijk een behoorlijke samen werking wordt hersteld. Daartoe doen wij een beroep op al de leden van Uw college. Verder zouden wij het op prijs stellen dat dit schrijven ter kennis wordt gebracht van den raad en dat Uwerzijds wordt be vorderd, dat de op 6 October j.l. aange nomen motie van wantrouwen wordt inge trokken. Gaarne zien wij spoedig bericht tege moet, welk gevolg aan dezen brief is gegeven." i Verder deelt de voorz. nog mede, dat het lid van Ged. Staten Mr van Dusseldorp en de heer Boeye, Commies ter Provinciale Griffie de boeken en kas van den ge meente-ontvanger hebben nagezien, waarhij spr. niet tegenwoordig is ge weest, en de heer van Dusseldorp bij terugkomst aan spr. mededeelde: „Bur gemeester do administratie van den Ont vanger was keurig in orde". Daarna hebben die heeren Sprekers ad ministratie gecontroleerd, waar ongeveer twee uren mee gemoeid is gegaan, en zei de heer van Dusseldorp„hoewel wij niet twijfelden of Uw administratie was in orde, hebben wij dat heden met genoegen geconstateerd." Dhr Molhoek zegt, dat die giro-dienst hem toch niet duidelijk is. De voorz. zegt dat de gemeente in 1919 op-,verzoek van den minister bij den girodienst is aan gesloten. Alle gemeentebesturen hebben toen zulk een verzoek gekregen. Nu sluit het eene gemeentebestuur op de gemeente aan, het andere op den ontvanger. Ged. Staten raadden het eerste aan, om meer controle te hebben. Spr. ontvangt dus de kennisgevingen van stortingen, enz,, en geeft die aan den ontvanger. Verder weet spr. er niets van af. Hij kan persoonlijk geen geld van de giro halen. Spr. is maar tusschenpersoon voor den ontvanger. Wetli. v. d. Kemp merkt op, dat de cheques aan toonder worden uitbetaald Dhr Molhoek: als ik op "straat een chèque vind, geteekencl door den ont vanger, kan ik geld opnemen. De voorz.: daar zijn we niet verantwoordelijk voor en onwettige betalingen komen uit bij de kascontrole. De ontvanger heeft bovendien ook borg gesteld. Dhr v. d. Kemp: het gaat er om, of de ontvanger indertijd gemachtigd is, per chèque uit te betalen zonder bevel-schrift. De voorzitter: de gemeente-ontvanger mag geen enkele betaling doen zonder bevel schrift van B. en W. Bovendien- zegt spr.: ik wil geen bevoegdheid meer hebben om alleen de kas op te nemen. Dat zullen voortaan B. en W. doen. Dhr Molhoek: Ik ben met v. d. Kemp naar den Directeur van het Postkantoor in Goes geweest. Die heeft ons omtrent alles ingelicht. Spr. vraagt den voorzitter: Waarom hebt u van bet begin af aan niet alles uitgelegd? Vanwaar al dat gezanik? De voorz.Ik heb nooit begrepen, wat de heeren met die giro wilden. Die giro is de eerlijkste zaak van de wereld. Tot den heer Molhoek: u begrijpt het niet. Dhr Molhoek: ik begrijp het heel goed, maar ik wil niet alles zeggen, wat ik er van denk. De voorz. wil den brief van Ged. Staten in stemming brengen. Dhr Hundersmarck begrijpt Ged. Staten niet. Ze spreken van een abuis. Maar het is met opzet gebeurd. U boekt op de begrootiug f 1245 belasting (tegen 0.5 pet.) maar U wil de menschen Ö.75 pCt. (op brengst f 1900 laten betalen. Spr. wil niet den indruk vestigen, dat de Raad de schuldige is, Daar zou het nog op uit draaien als we onze motie introkken. Ged. Staten moeten er maar voor uit komen, zooals het is. Dhr v. d. Kemp: Hier is gezegd door mr van Dusseldorp: „de burgemeester is te eigenmachtig opgetreden".. Daar staat nu niets van in dezen brief. Er zal over deze kwestie wel een hartig woordje in de Prov. Staten gezegd worden. Dat be looft Spr. wel. De voorz. had het aardiger gevonden, als wethouder v. d. Kemp hem in ver trouwen eens had voorgesteld: laten we voortaan samen de kas opmaken, enz. Dhr v. d. Kemp: ik heb u al meer gewaarschuwd. Maar dan heette het, dat ik loog. U dient de wet te handhaven. De voorz.: maar ieder maakt wel eens een fout. Dhr. van der Kemp: maar u maakt zooveel fouten, dat het nu welletjes is. Weth. Hundersmarck zegt, dat de kas sier van .de Boerenleenbank nooit met bezwaren tegen het beleggen van kas geld der gemeente is gekomen, zooals de voorzitter den vorigen keer heeft be weerd. Alles was klaar. Maar de gemeente heeft niets meer van zich laten hooren. Hier is geen abuis in het spel, het is opzet. De voorzitter: de bedoeling van Ged. Staten is: dat is alles nu gebeurd, ex cuus is aangeboden, de burgemeester zal niets meer doen zónder voorkennis van den Raad of B. en W. laten we nu een nieuw leven beginnen. Bij stemming verklaarde ech te r niemand zich vóór intrek king der motie. Hierna wordt de begrooting behandeld en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 36240.IIV2, met een post van onvoor zien groot f 470.57. Drie leden stemden vóór de begrooting. Eén lid onthield zich van stemming, n.J. dhr Molhoek, the zei er niets mee te maken te willen hebben. De motie van wantrouwen is niet ingetrok ken. In de verhouding tusschen voorzit ter en Raad is geen wijziging gekomen. Er kan dus van samenwerking geen sprake zijn. Weth. Hundersmarck stelt voor het pre- mievrij pensioen voor burgemeester, veld wachter en verdere gemeente-ambtenaren in te trekken. Geen enkel rijksambtenaar heeft meer premievrij pensioen. Op voor stel van den heer v. d. Kemp wordt dit aangehouden tot een volgende vergade ring. Daarna sluiting. Centrale T hol en. Zaterdag j 1. vergaderde de Centrale in den Kieskring Tholen (omvattende Tholen, St. Philips- land en Noord-Bicvela,nd) te Goes. Als voorz. werd herkozen de heer C. J. Sonke te St. Maartensdijk, als penningm. J. v. Dis te Oolijnsplaat en als secretaris dhr H. Spek te Poortvliet. Als leden van het Prov. Comité werden ge- of herkozen de h.h. O. J. Sonke/ J. v. Dis en J. Stel wagen tei Oud-Vossemcer en tot hun plaatsvervangers H. Spek, Lanting te Tho len en Wi- F. Ooumou te Kamperland. De penningmeester bracht verslag uit over het financieel beheer. Breedvoerig werd gesproken over de wijze van candidaat- stelling bij de a.s. verkiezingen. De voor- ën de nade-elen van 3 verschillende manie ren: lei. een gelijkluidende lijst in alle kieskringen, 2e. een gelijknamige lijst met verwisseling der volgnummers, 3e in eiken kieskring een aparte lijst; werden uitvoerig besproken. Resultaat: aanbeveling van het laatste stelsel. Voor Keistmis zal weer worden vergaderd. De kiesvereenigingen kunnen voorloopig namen opgeven voor do candidatenlijst, vóór 15 Dec. a.s. Do Zuid-Bevelanders. Maan dagavond 9 Nov. zullen „dei Zuid-Beve landers" onder leiding van den heer Hou- tekame-T in samenwerking met het M ddel- burgsch muziekgezelschap; in Vl ssingen een uitvoering geven. Deze uitvoering zal ook per radio te beluisteren zijn. Dit is dus een Zeeuwsche radio-avond. Ook vernemen wij, dat dhr Houtekamer een uiinoodiging ontvangen heeft om met „de Zuid-Bevelanders" in nationaal cos- tuum deel nemen aan de groote folklo ristische feesten, welke gedurende de a.s. kerstweek te Londen in de Albert Hall zullen gehouden worden en ^aarbij ver tegenwoordigd zullen zijn groepen en ver- eenigingen uit alle deelen van Engeland. Het stoomschip1 „Van Heutsz. De zesdaagsche proeftocht van het stoomschip „Van Heiutsz" voor de Kon. paketvaartmaatschappij gebouwd op do Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, is uitgesteld tot begin November. De „Van Heutsz" heeft olie ingenomen te Rotter dam en is in de haven van Vlissingen teruggekeerd. Aan den commies-titulair N. van Polder van het post- en telegraafkantoor to Vlissingen is op zijn verzoek verlen ging van nonactief verleend van 1 No vember 1926 tot 31 October 1927. Middelburg. Voor da morgen te hou den raadsvergadering is nog ingekomen een voorstel van B. en W- naar aanleiding van een schrijven van de Commissie voor steun aan werkloozen om alsnog een cre- diet van f 5000 tot het einde van het kalenderjaar ter harer beschikking te stel len. Do commissie vraagt deze som omdat het toegestane crediet is uitgegeven; zij is evenwel van oordeel, daf moeilijk uit te maken is of met het thans aangevraagde bedrag zal kunnen worden volstaan, daar, bij aanneming van do nieiuwe steunrege ling, een groot deel dergenen, die thans steun ontvangen van wege het Burg. arm bestuur, voortaan steun zullen ontvangen van de crisiscommissie. Volgens een over gelegde kasstaat van 16 Oct. is tot dien datum uitgegeven f 14.780 85 aan werkloo zen, 'eimigratie>- en andere kosten; van de gemeente is ontvangen f 14.400 van het toegewezen crediet van f 15000- B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en lief te behandelen na het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de Geref. school. Het verzochte cre dit! zal kunnen worden gevonden uit de post onvoorzien 1926. Tevens deelen R. en W. mede ,dat het bedrag van f 10.000, dat zij oorspronkelijk aanvroegen voor dei werkverschaffing kan worden teruggebracht opl f/7500, zulks in verband met het reeds ver gevorderde sei zoen. Bij den heer F. H. Umbgrove alhier stroomen de bewijzen van instemming met zijn protest tegen het Belgisch ver- draf toe. Zij die hun kaartje of brief van instemming* alsnog willen toezenden die nen daaraan spoedig gevolg te geven, daar het adres deze week nog moet wor den opgezonden. Het blijkt dat ook velen het verlangen hebben naar ©en gelegenheid om van hun bezorgdheid over het aannemen van hc-i verdrag uiting te geven. Daarom zijn zoowel te Middelburg als te Vlissingen plannen in beraad, om met dat doel openbare vergaderingen te beleggen. Vlissingen. De Ziekenhui skwes- t i e. Uit de agenda voor de e.v. gemjeente» raadsvergadering blijkt, dat B. en W. voor stelten hij de Koningin voorziening te vragen Tn de beslissing van Ged. Staten tot niet goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de gemeentebegrooting betreffende den bouw van een ziekenhuis. Goes. Op he<t emplacement der spoor wegen, bij den overweg in de Poel, is vo rige week door personeel van de aan nemers der stations valn den locaal-spoor- weg, do hoeren Baljeu en De Wilde, een houten loods gezet, teneinde daarin don houtvoorraad op te slaan. Toon de aan nemers gisteren de loods opnamen, bleek hun, dat liet dak niet genoeg steun had, waarom ze last gaven dat te stutten. Een paar arbeiders gingen daarom enkele stij len onder het dak zetten, majar toen ze daarmee bezig waren, stortte het dak reeds in. Do 45-jarigo J. v. Stel uit Kapc-lla 'had het ongeluk daaronder te geraken. Hij bekwam zulke kneuzingen, dat hij ten spoedigste oer ziekenauto naar het R- K. Ziekenhuis werd overgebracht. Gisteravond werd nog een X-foto genomen. Het bleek, dat hij ernstige kneuzingen aan de wervelkolom had bekomen. Hoewel hij vool pijn heeft, is de toestand niet direct levensgevaarlijk. Do politie heeft van het geval proces verbaal laten opmaken. Enkele stukken hout zijn in beslag genomen terwijl op verzoek van 'de politie de D'recteur van Gemeentewerken een onderzoek heeft in gesteld. B. en W. hebben bepaald, dat de autobussen des Dinsdags na zes uur n.mi. hun standplaats weer op de Groote Markt mogen hebben. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van ÈaJandagnamiddaig weid besloten de toetreding tot do regeling bedoeld bij het Werkloosheidsbesluit 1917 wederom met één jaar te verleugen. Door Ged. Sta ten is goedgevonden dat de gemeentebe sturen van Baarland em Hoedekenskerke zich weer onderling verstaan over de gemeenschappelijke aanstelling van een wijkverpleegster. Door de beide colleges van B. en Wi- van Baarland en Hoe dekenskerke is gemeenschappelijk verga derd, op welke vergadering het bestaande contract, dat 1 Juli a,.s. ten eind© loopt is ontworpen. Alsnu wordt het contract besproken. Na ampele discussies, waarbij de heeren Cihamuleau, Walraven en Steen hakker verklaren er zich niet mee te kun nen veireenigen, stelt de heer Walraven voor het contract niet te verlengen, malar de zaak door dei verschillende instellin gen in de gemeente te laten regelen en dan van gemeentewege te subsidieeren. De voorzitter vindt dat bezwaarlijk. Van wie zal in deize de leiding op Hoe dekenskerke zelf moeten uitgaan? Tenslotte, stelt de heer Boone voor het contract zooals het is ontworpen, goed te keuren. Dit voorstel in stemming ge bracht wordt met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Cihamuleau, Steenbakker en Walraven, die daarop de vergadering verlaten. Op voorstel van den voorzitter wordt daarna besloten aan de wijkverpleegster, die 1 Nov. eervol ontslag heeft gekregen op verzoek, wegens aanstaand huwelijk, een huwelijkscadeau te geven als erken ning van de vele en goede diensten, hij de verpleging der typhuspatiënten ver leend. Bij de daarop volgende rondvraag be spreekt do heer Lous nog het komen in de haven van een groot Belgisch schip, dat z.i. te groot is. Dei voorz. zegt, dat dit niet juist is. Do meetbrief toont aan dat de grootte, zij hot dan ook weinig, beneden de vastgestelde 350 ton is. Op de opmerking van den heer Lous, dat dit een Belgische meetbrief is," en z.i. het schip grootor is dan daar op staat, .antwoordt do voorz., dat uit den aard der zaak een Belgisch schip een Belgische meetbrief heeft, hij deze gezien heeft en dezo officieel was en volkomen in orde. Daarna sluiting. Zonnemaire. Met de tram, die hiei 's avonds omstreeks 10 uur aankomt, had Zaterdag een aanrijding plaats. Door on bekende oorzaak reed deze hij de halte op een daar staande of rangeerende goe derentrein, van welke de laatste wagen van de rails werd gezet. Ook de ma chine van den diensttrein ontspoorde. De buffers werden totaal afgestooten. De rei zigers werden zoo vlug mogelijk met een trein, die te Brouwershaven stond, weer verder vervoerd, na ©en vertraging van een uur. Persoonlijke ongelukken had den gelukkig niet plaats. Onder leiding van chefs en personeel werden nu ma chine en wagen weer op de lijn gebracht, zoodat de dienst op Zondagmorgen weer normaal was. ,(Z. N.) Terneuzen. Na een passagier aan de boot alhier gebracht te hebben reed ze kere Dieleman gistermorgen omstreeks kwart voor 6 in de richting Sluiskil op den kanaaldijk ter hoogte van de tram- brug, juist toen de tram van het sta tion in de richting Hoek vertrok. Het was op dat tijdstip zeer ongunstig weer, met slecht zicht, waardoor de bestuurder van het rijtuig vermoedelijk het sein van de afrijdende tram niet heeft gehoord en ook de tram niet heeft bemerkt, terwijl ook de machinist toen hij tot zijn schrik het rijtuig bij de kruising op den Ik ontroerde er van. lEen mijner kennissen vertelde mij, dat hij een Zeeuwschen boer had bezocht (na dere aanduiding laat ik achterwege) die hem niet zonder droefheid had mede gedeeld, dat een zijner jongens had deel genomen aan de demonstratie van de S.D.A.P. te 's-Gravenliage. 'Deze jongeman, opgevoed in een Chris telijk gezin, had zich niet ontzien op Zondag mee te demonstreeren met de S.D.A.P. en zich openlijk te scharen ach ter het roodc vaandel van den opstand en de revolutie. Nogeens, ik ontroerde er van. [Want hieruit blijkt weer opnieuw hoe sterk de zuigkracht is van het anti-Chris telijke socialisme; hoe sterk de invloed van het socialisme toeneemt, óók in Zee land. Laten we toch den ernst dezer tijden verstaan. (De lokkende roep van het socialisme wordt overal gehoord. Do prediking van de rovolutiebeginselen, die zoo gemak kelijk ingang vindt, omdat gebracht wordt een evangelie naar den mensch, wordt tot in den versten uithoek beluisterd. Het wordt tijd, hoog tijd, dat alle belij ders zich aauoenscharen om in den naam des Heeren den steeds wassenden stroom van ongeloof en revolutie te bestrijden. OPMERKER. weg zich op de rails zag bewegen niet tijdig meer kon remmen en het rijtuig in de zijde trof. De koetsier en het paard zijn er zonder letsel afgekomen, doch van het rijtuig bleef niet veel heel. 1 (Tern. Crt.)' Oostburg. Een motorrijder, komende van do kermis t© Maldeghem, verloor hier Zondagavond zij 1 duorijd r. Door hot al to krachtig remmen kwam hij over liet stuur op den grond terecht. Met eenige schram men aan zijn handen kwam hij er even wel af. Minder gelukkig trof het zijn metgezel. Dezen vond hij op' den weg lig gen, hevig bloedende. Te voet, daar zijn motor weigerde te werken, heeft daarna de motorrijder, zekere G. uit Groede, te Oostburg geneeskundige hulp' voor zijn metgezel, zekere H. uit. Groede, ingeroepen. De dokter heeft, 11a eenige wonden aan het hoofd te hebben verbonden, de patiënt naar het St. Anthoniusgesticht doen over brengen. De motor is door de p'olitie in beslag genomen. - (M. 0t.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mijdrecht, A. J. Hoeksema te Willige Langerak. 'Geref. Kerken. Tweetal te Enschedé, C. von Meyen- feldt te Vrouwepolder-Gapinge en D. Ring- nalda Jr te Leimuiden. Beroepen te Middelburg, IJ. van der Zee Amsterdam (West); te Woerden C. van Reenen te Bigelouw Siblay ,(N.-A.) mét verlof in Nederland. Bedankt voor Zuilen: D. Hogenhirk te Charlois; voor Apeldoorn, J. Wijininga te Charlois; voor Dussen en Meeuwen, E ,H, Wioldring te Kornhorn. P r„o f. D r W. G e e s i n k. Prof. Di W. Geesink, wien aanvankelijk het voor nemen werd toegeschreven nog een cur sus met de oudste-jaarstudenten te be ëindigen, is echter van dat voornemen te ruggekomen. Zijn afscheidscollege is be paald op a.s. Zaterdag. Dr D. H. Th. Vollenhoven heeft heden zijn ambt als hoogleeraar aan do Vrije Universiteit aanvaard met een rede over Logos en ratio en beider verhouding in de geschiedenis der Westersche ken- theorie. U i i l 1 In zijn inleiding zette spr. uiteen, wat hem dreof tot de keuze van een kentheore tisch onderwerp. Niet alleen wijl de vraag stukken der kentheorie in iedere weten schap terugkeeren, is het belangrijk haar te beoefenen: dit is ook een eisch des tijds, met name voor ons Gereformeerde leven dat slechts schade kan lijden, wan neer men de moeilijkheden op dit ge bied ontzeilt. Nader is dan, na het meer systematisch werk verdieping daarvan door het onderricht der geschiedenis nood zakelijk. Na het uitspreken van zijne rede wend de hij zich tot Curatoren en Directeuren, de Hoogleeraren, inzonderheid tot pro fessor Geesink en tot de studenten. De waarschuwing te Haar- 1 e m. Naar aanleiding van de in de Geref. Kerken te Haarlem voorgelezen waarschu wing, spreekt Ds H. C. van den Brink in „Woord en Geest" er zijne verwonde ring over uit dat deze waarschuwing ook door Dr Brinkman werd voorgelezen. Dr Brinkman, zoo zegt hij, „heeft her haaldelijk uitgesproken, dat hij zich aan de exegetisch-dogmatische uitspraken van Assen niet kon conformeeren en ook ern stige bezwaren had van kerkrechtelijken aard. En toen ik op de classe mijne na dere verklaring gaf van mijn zeggen: „ik sta aan de zijde van Geelkerken", heeft hij verklaard, dat hij aan mijn zijde stond. Ook heeft hij gestemd tegen mijn schor sing en, naar ik meen, niet voor mijn af zetting." Een nadere verklaring zal naar verwacht mag worden, wel niet uitblijven. WWHBFUW I ■llll—IU— .1IAW1— Ongelukken. Te Grave is de 4-jarige J. van L. van de trap gevallen en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2