No 33 CKEN, SEN fASSEE IJN- DERS mulder, A C. v. d. :N bij :n blaii. hrijvlng 11! Bias Dinsdag 26 October FEUILLETON. MAR.y ST JOHN. Menial. Schrijnende Handen na de Wasch Bismesiaai 4ie Jaargang 1 Bond waar ïinklijk e fieb ;e hou ndpunt suiker- Dit in npagne >ofdbe- liermea de af- >or do ruimen Lg, met moeten tijdstip van de moet •dt hier 127. ergade- Neder- ilijkens inbouw id om, ir 1925 ;oe be ding v. r wordt de or- weri lis van •50.000 dbouw- :n, dat a deta- btenaar looging de be held te ulenten met Zijde. ene in alie Telef. 181. irpijn en »ofd, in» 3en blij- gebruik KEN 1st te S f 0.60 oosje de in Aken" igisten. HEME lelburg. en 2 op» Wilgen). treboomen lyramiden) en (iange miden en en Pere- Abtskerke in en heer J. Go as, naast 3 tot en met aatse door ;antore van 3EL te Goes, voor ieder f in massa 4 November ij t e r iem MELK Middelburg, den boek- burg, it gevraagd, omgaan en die melken IR Jz., Een- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ïïe Zeeuw Hernieuwde schoolstrijd. Dat de schoolstrijd nog niet tot het ■verleden behoort, ervaart men in N. en St. Joosland. Door de voorstanders van openhaar onderwijs wordt daar een heftige actie gevoerd om de totstandkoming van een Christelijke school te verhinderen. Met groote felheid keert men zich tegen de genen, die voor hunne kinderen Christelijk onderwijs begeeren. Nu zal niemand aan de beminnaars vani de „neutrale" school het recht ontzeggen, de belangen van die school te bevorderen. Men behoorde evenwel te begrijpen, dat de middelen nooit door het doel worden geheiligd en dat een onwaardige strijd wijze altijd en onder alle omstandigheden moet worden afgekeurd. Op een dezer dagen daar ter plaatse gehouden vergadering werd betoogd, dat door de oprichting van eene Christelijke school het onderwijs zou worden geschaad aangezien een groote school veel meer waarborgen voor deugdelijk onderwijs biedt dan twee kleine. In deze redeneering kan een' element van waarheid lig'gen. In het algemeen zijn al te kleine schooltjes niet in het belang van liet onderwijs, wat echter niet weg neemt, dat de kleine scholen meestal met de grootere zeer goed kunnen wedijveren. Er zijn tal van kleine, soms zelfs zeer kleine scholen, waar het onderwijs aan hooge eischen voldoet. Maar hoe dit ook zij, dit argument kan nooit dienen om het stichten van een Christelijke school tegen te houden. De ouders hebben beloofd, hunne kin deren in de Christelijke leer te onderwij zen of te doen onderwijzen. Het is hun taak hunnen kinderen een Christelijke op voeding te geven. Zij hebben hunne kin deren te brengen tot Hem, die gezegd heeft: laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet, en daarom kunnen en mogen ze geen vrede hebben met een school, waar de kinderen in een „neu trale" sfeer worden opgevoed, waar voor Jezus Christus geen plaats is, en waar de Bijbel een gesloten boek is. Dat de tegenstanders van Christelijk onderwijs geen behoorlijke argumenten hadden, bleek trouwens ook wel daaruit, dat zij een fel persoonlijken aanval richtten op den predikant der Ned. Herv. Ge meente, die er van beticht werd de be langen der Ned. Herv. Kerk te benadeelen en dat, terwijl hij niets anders deed, dan wat de' Kerk van hare leden eischt, te bevorderen. De vergadering, zoo werd gemeld, was hijwijlen zeer rumoerig. Dat is bij een z.oo treurige strijdwijze verklaarbaar. Wie argumenten gebruikt als door de ver dedigers van de openbare school wer den aangevoerd, moet wel in een zeer opgewonden gemoedstoestand verkeeren. De schoolstrijd is nog niet uit. Zonder strijd zal Nieuw- en St. Joosland zijn Christelijke school niet krijgen. Maar dat behoeft niet te ontmoedigten'. De „School met den Bijbel" is waard dat er voor gestreden wordt. Van harte hopen wij, dat de voorstan ders van Christelijk onderwijs hun doel zullen bereiken en dat zij zich door de aanvallen van de tegenstanders, hoe fel en onwaardig dan ook, niet uit het veld zullen laten slaan. Uit h«l Tjngelsch. 82) o— „Arm, klein vrouwtje, zij is zeer ge lukkig!" merkte Mrs Maynard aan, toen zij dien avond door de stille straten lie pen. „Haar man en de jongens verafgoden haar. Nu, zij is niet geleerd, maar zij heeft een 'goed hart; en voor mannen als Dr Arnaud hindert een beetje coquetterie niet. Misschien zal zij ten slotte nog geluk kiger met hem zijn dan met kapitein Hervey." „Misschien wel, antwoordde Dollie ver strooid; zij had ternauwernood gehoord, wat haar moeder zeide. Dit was hun laatste avond te Lesponts. Kerstmis was voorbij en Nieuwjaar eveneens. Toen zij voor het laatst de Grande Place over staken, begon bet klokkenspel te spelen. „Vaarwel", scheen het tot Dollie te zeg; gen; „vaarwel gulden dagen; vaarwel ge lukkige droomen; zullen ze ooit terug- terugkeeren?" Dollie, lieve, het is te koud om stil te staan", bracht haar moeder vriende lijk in het midden; en het meisje schrikte op en spoedde zich toen haastig verder. „Vaarwel, gulden dagen en gelukkige droo men. 0, arme Maryl" zuchtte zij; „zul- De Belgische franc gestabiliseerd! Minister Franck is gisteren te Brussel ter beurze verschenen en heeft daar onder groote belangstelling enkele verklaringen afgelegd over do monetaire reorganisatie. Hij zeide o.m. dat de regeering voor twee keuzen gesteld stond: óf de invoering van een goudmunt overeenkomende met pond sterling of diollar, Óf invoering van een eigen goudmunt, de „bei- ga". De regeering heeft het laatste gekozen omdat dit voor een klein land als Bel gië het meest verkieslijk is (levendige toe juichingen). Het goudgewicht der „belga" zal precies 0.209.211 gram bedragen en op deze basis zal de dollar 7.20 en liet pond, indien dit op pari staat 35 „belga's" waard zijn (ruim 34 cent.) Franck voegde hieraan toe, dat de „belga" niets aan de waarde van den franc af zal doen. Alle contracten, die in francs gesloten zijn, en alle prijzen in francs luidende zullen morgen zijn wat ze giste- teren waren. Uit goede bron vernemen we de vol gende bijzonderden Die inflatie, die zich weerspiegelt in de schuld van 6700 millioen van den staat aan de Banque Nationale zal teruggebracht worden tot 2 milliard. Een leening yan 500 millioen goudfrancs zal Zaterdag te Lon den worden uitgegeven door drie der grootste banken der wereld. Deze leening geeft een netto opbrengst van 450 mil-, lioen, die aan die Nat. Bank worden af gedragen. De gouddekking., der bankbil jetten zal veel grooter zijn dan 50 pet. en bovendien zal de bank over ruime middelen beschikken om den export te begunstigen en den franc te verdedigen. De franc blijft gewoon franc. Het eenige verschil is dat hij nu gestabili seerd en gegarandeerd is. Er ontbreekt echter iets dat tegenover het buitenland het verschil aangeeft tusschen gistereiï en vandaag. Daanom is besloten een vijf voudvan den franc, in te voeren met den naam van „Belga". Vijf francs zullen zoodoende te allen tijde inwisselbaar zijn tegen 1 Belga en omgekeerd. Chineesche gruwelen. De correspondent te Kaifeng van rle „North Ghina Daily News" zendt aan zijn blad een huiveringwekkf d relaas van de verwoestingen, door de bandieten in de provincie Nonan aangericht- Zij trekken dit gebied' rond in vier benden, elk van 2Ü0O man sterk, branden de en plunderende. Nooit heeft men in deze vaak door bandieten bezochte provin cie zulke wreedheden aanschouwd. Te Tsoukiakou hebben de bandieten 80 per sonen levend verbrand, omdat zij weer stand boden. Een aanslag? 9 Volgens een bericht van de Ohicaigo- Tribune uit Teheran, moet op den Sjah van Perzië tijdens een reis door het bin nenland een bomaanslag zijn gepleegd. De sjah zelf bleef ongedeerd, doch een volg auto werd geheel vernield1, waarhij alle inzittenden om het leven kwamen. Een Reuter-telegram uit Teheran meldt later over de ontploffing, die aanleiding heeft gegeven tot de geruchten over den aanslag op den sjah: Een motorwagen van het gevolg van ïen zij ooit terugkeeren? zullen zij ooit voor haar terugkeeren?" HOOFDSTUK XXIV. Zaterdagen in het hospitaal'. Het was Zaterdag reeds laat op den avond, toen Mrs St. John en Mary door de straten van East End van Londen reden. Zaterdagavond in Whitechapell Mrs St. John leunde achterover en sloot de oogen, als wilde zij niets zien, maar Mary zat rechtop en keek oplettend naar bui ten. Dit was het strijdperk van Maurice de plaats waar hij werkte. v Wat herinnerde zij het zich goed! en toch wat zag het er vreemd uit na deze lange afwezigheid! Daar waren, de flikkerende gaslichtjes, de slagerswinkels het „koop, koop" van de ongeduldige kooplui; de open stalletjes, de ruwe, du wende menigte; de verwrongen gelaats trekken van mannen en vrouwen; eene menigte kinderen met bleeke gezichtjes; die beproefden onder de dunne doekjes eene schuilplaats te vinden tegen den snerpenden wind Whitechapel in gala verlicht met zijn diadeem van gas en daarachter een oude, middieleeuw- sche stad met gras begroeid en in die pen slaap verzonken, en een kasteel, waaraan treurige herinneringen verbon den. zijn. „O, Mary, waarom ziet het er vanavond zooveel erger uit?" steunde Janet; maar den sjah, waarin zich wapenen en amu- nitie bevonden is nabij Damavend ont ploft. Verscheidene officieren werden ge dood en twee gewond. Het gezonken oorlogsschip. Betreffende de ramp met het Engeische oorlogsschip Valerian wordt nog gameid, dat het aantal slachtoffers bij' het onge luk met de „Valerian" 84 bedraagt. De „Valerian" werd in 1916 gebouwd en haar voornaamste bewapening bestond uit vier .jieponders kanonnen. Zij behoorde tot do zoogenaamde Flowcr-klasse. De admiraliteit hoeft een telegram van den koning ontvang'.n, waarin Zijne Ma jesteit zijn deelneming uitspreekt in het verlies van zoovele kostbare levens en aan de getroffen families de verzekering geeft, hoe diep hij meeleeft met hun plotseling en overweldigend leed. Korte berlohten. Het "Liberale Engeische Lagerhuis lid Kenworthy sluit zich bij do arbeiders partij aan en doet een beroep op Lloyd George, om zijn voorbeeld te volgen. D.e koning van Roemenië roept de koningin uit Amerika terug om schade voor de waardigheid dei' dynastie te voorkomen. Trotski, Kamenef en Zinowjef zijn van hun functies in de communistische partij ontheven. Naar gemeld wordt hééft de politie in Staffordshire (Eng.) zich beroepend opl de noodverordening van de regeering den mijnwerkersleider Cook verhinderd, een vergadering onder den vrijen hemel toe te spreken. Behalve te Staffordshire zijn ook verschillende andere vergaderingen, waar Gook Zaterdag en Zondag zou spreken door de politie verboden. Men neemt aan, dat de arbeiderspartij deze zaak in het parlement ter sprake zal brengen en zal trachten daaruit munt te slaan. Te Muelhausen in den Elzas is een man gearresteerd, dien men voor een der moordenaars van Erzberger houdt. Hij leefde sedert twee jaar onder den naam Fournier te Muelhausen, doch de politie had sedert 2 maanden verden king tegen hem opgevat en sedert zijn gangen nagegaan. Ook in Denemarken begint nijpend gebrek aan steenkool te komen. De Deen- sche staatssporen hebben eenige honder den goederenwagens naar Duitschland ge zonden om uit Duitsch- en Poolsch Opp'er- Silezië kolen to halen. Naar uit Wilhelmsh'afen w -dt ge meld, zal dei kruiser „Emden", de eer ste Duitsche kruiser die na den oorlog gebouwd werd, onder commando van den kapitein ter zee Foerster, op 14 Nov. a.s. een reis om de wereld' aanvangen. In het lagerhuis heeft Baldwin ver klaard, dat van de regeering geen nieuwe voorstellen tot bijlegging van het conflict in de Engeische mijnen te verwachten zijn. Volgens een bericht uit Shangai is in de stad en de naaste omgeving, de staat van beleg afgekondigd. Volgens een. bericht uit Constanti- nopel is de eerste steen gelegd voor de nieuwe vliegtuigfabriek te Cecarea, bij welke fabriek ook de Duitsche Junkersfa- brieken betrokken zijn. Turkije wil een zeer sterke luchtvloot bouwen en zich het meisje antwoordde niet. Zij hield hare handen in den schoot gevouwen, en hare bruine oogen hadden eene droomerige uit drukking. „Vaarwel, gulden droomen!" in dien het klokkenspel het haar ook eens toegeroepen had; dit was nu het leven, dat haar wachtte! Weldra bereikten zij Lime Street. Mary hield zich wat terug en liet Janet eerst binnengaan. Het was speer donker in de gang, maar zij kon hooren hoe hartelijk Maurice zeide: „Welkom, lieveling, voor dat hij haar in zijne uitgestrekte armen ontving. „God zij gedankt, dat ik u beiden terug heb," zeide hij, terwijl hij ieder een hand toestak en hen zacht naar binnen voerde. Welk eene begroeting ontving tan te Mary toen; zij waren er allen Lettice en Hatty, Rosie en May en zelfs kleine Bee. Janet nam haar lieveling terstond op en bedekte haar met kussen. Wat was zij schoon, zooals zij daar stond met het kind in de armen en een zachten glimlach om de lippen! Lettice had bedeesd haar hoed afgenomen. De slanke gestalte kwam op zijn voordeeligst uit in het gladde zwarte gewaad; enkele zwarte haren zaten ver ward, en haar gelaat stond levendig. Hoe veranderde en verzachtte het, toen zij op keek en hare oogen die van haar echtge noot ontmoetten! Zij bloosde, als een jong meisje; zoo zag zij er juist uit, toen hij haar voor het eerst zag, en toen zijn eer lijk hart geheel naar haar was uitgegaan. „Janet, wat-ziet ge er goed uit! Ik heb u daardoor geheel onafhankelijk van het buitenland maken. IDe raad van volkscommissarissen: heeft besloten den volkscommissaris voor binnenlandsche zaken Bieloborodoff, eer tijds voorzitter der sovjets te Jekaterinen- burg met onbepaald verlof te zenden. In deze hoedanigheid sprak hij het doods oordeel uit tegen den Tsaar en de -leden zijner familie. t verzacht en geneest men spsedig met Doos'30 60-90 cfl PUROL Fusie Christ©n-democraten. Gemeld wordt van de zijde van den Christen-Dtmocratischen Rond Zaterdag vergaderde te Den Haag het bestuur van den Clhr.-Democratischen bond met het landelijk comité uit de Protestantschei Volkspartij ter bespreking van de sedert eenigen tijd hangende fusie plannen. Volledige overeenstemming werd verkre gen en de ontworpen statuten en verdere organisatieplannen werden in beginsel goedgekeurd. Deze zullen worden onder worpen aan het oordeel van een binnen enkele weken te houden gecombineerde ledenvergadering der beide partijen, waar naar verwacht wordt, de fusie haar beslag zal krijgen em het uitzicht vergroot wordt op eenheid tusschen de verschillende kleine. Ohristelijk-democratische groepen. W.ijziging Lager Onderwijswet- Er zijn twee wetsontwerpbn ingediend, het eene strekkende tot wijziging van de 1. o.-wet 1920, art. 3, tweede lid, het tweede tot wijziging van art. 193, tweede lid dier wet- Het eerste ontwerp dient ter voldoening van een toezegging der regeering, welke zij deed, na verwerping door de Eerste Kamer van het voorste 1-Westevman. tot wederinvoering van Fransch op de lage re school. Het ontwerp! gaat eenerzijds niet zoo ver als het voorstel-Westerman, np wordt voorgesteld ,het onderwijs in Fransch, Duitsch en Engelsch weder slechts mogelijk te maken in het 5© en 6e leerjaar (in plaats van onbeperkt in alle leerjaren lager dan het 7e), en dan slechts gedurende ten hoogste twee uren per week en per leerjaar voor een dezer drie vakken. Anderzijds is ook ingevoegd een nieuw derde lid in aiT- 12, waardoor het facultatieve der regeling ook geldt voor de leerlingen der school, in dier voege, dat de gemeenteraad voor een openbare, en het schoolbestuur voor de onder zijn beheer staande bijzondere school voor gewoon lager onderwijs kan bepalen, dat zij niet verplicht zijn het onderwijs in het toegevoegde vak te vol gen, ook niet wanneer het onderwijs daar in in het zevende leerjaar wordt voort gezet- Voorgesteld wordt, dit ontwerp, wan neer het tot wet is verheven, op 1 Ja nuari 1927 in werking te doen treden, in verband met het niet verder verlengen van den termijn, vermeld1 in het eerste lid van art. 193 der 1.o.-wet 1920 dan VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, fianco per post, f3.—* Losse nummers10.Ü5 nooit schooner gezien," sprak hij; maar zijne stem zeide oneindig meer, en Janet bloosde weer. „Ik ben zoo blij dat ik u en de kinderen zie," zeide zij eenvoudig en drong zich dichter tegen hem aan; „maar gij ziet er slecht uit, Maurice vooral niet beter dan toen ik u verliet," en haar gelaat be trok eensklaps. „Wel natuurlijk," antwoordde hij op luc'htigen toon, „ik verlangde naar mijne vrouw. Kinderen vertel uwe moeder eens, hoezeer wij haar gemist hebben, en hoe wij naar haar en Tante Mary verlangd heb. ben. Wel, Mary" en hij stak haar de hand toe, en keek haar vriendelijk glim lachend aan „dus is de rijke vrouw van Bee teruggekomen!" „Ja Maurice, ik ben teruggekomen"; en zij zag hem met hare rustige oogen aan; en toen trok zij May naar zich toe, wenkte de anderen, die verlegen op eenigen af stand stonden, naderbij te komen en had voor elk een vriendelijk woord. „Lettice, steek de kaars eens aan voor tante Mary en breng haar naar haar ka mer," viel hare moeder in. „Misschien wilde zij gaarne met haar man alleen zijn misschien ook zag zij, dat het gelaat van Mary bleek was, en vreesde zij, dat Maurice het op zou merken. Toen zij dit gezegd had, stond Mary eensklaps op en volgde het kind. Boven in huis was haar eene groote voorkamer afgestaan; het vertrek zag er Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. tot en met. 31 Aug. 1927, zooals in art. III wordt voorgesteld. In de toelichting van het tweed© ont werp wordt uiteengezet, dat het hier geldt scholen voor gewoon lager onderwijs, op gericht vóór 1 Januari 1921, met zeven of met zes achtereenvolgende leerjaren, die nog zijn ingericht overeenkomstig art. 2 bis, tweede lid, der wet van 1878 en. dus o.a. in één of meer leerjaren lager dan het zevende, onderwijs in êén of meer der drie moderne talen kunnen doen geven. De minister ziet geen reden, ook voor deze 'scholen, bedoeld in het eerste lid van art. 193, den overgangstermijn met één of meer jaren te verlengen. Ten aanzien van de scholen, bedoeld in het tweede lid' van die bepaling, staat de zaak anders. Zonder verlenging van den overgangstermijn moeten zij vóór 1 Januari 1927 worden opgeheven. Wil men ze niet geheel laten verdwijnen, dan zal de mulo-school gesplitst moeten worden in een school voor gewoon lager onder wijs met zeven leerjaren en één voor uit gebreid lager onderwijs met ten minste 3 leerjaren en zal de oude ulo-school (type wet 1878) tot gewoon lager onder wijs moeten worden teruggebracht. Het blijft dei vraag, of het gewenscht is het type van de negen- of tien-klaSsige mulo-school geheel uit onze onderwijs- wetgeving te bannen. Nu een staatscom missie tot herziening van de 1.o.-wet 1920 is ingesteld, meent de minister niet te mo gen nalaten, haar oordeel in te winnen. Om niet vooruit te loopen op het advies der staatscommissie is het wenschelijk den bestaanden toestand vooralsnog te handhaven door verlenging van den over gangstermijn en wel met 3 jaren. De mobil isatie-sla'chtof f eirs. Wetsontwerp in voor bereiding. In een vergevorderd1 stadium, van voor bereiding verkeert, naai' de „Tel." ver neemt, otp het oogenblik een wetsont werp, houdende een regeling voor de toekenning van uitkeering aan de mobi lisatie-slachtoffers. Tot dusver zijn deze uïtkeeringen, naar men weet, niet wettelijk geregeld en worden de gelden daarfjoe elk jaar op de begrooting van Oorlog aangevraagd. Christelijk Overheid s- perso neeil. Dinsdag j.l. hadden tusschen enkele af gevaardigden van het Permanent Gomité van Ghr. organisaties van Overheidsperso neel en de Antirev. en Ghr. Historische Tweede Kamerclubs eenige besprekingen plaats. Naar de „Rotterdammer" verneemt, werden de wenschen van het Permanent Comité betreffende de arbeidsovereenkom sten, de rechtstoestandwet, de herziening van het Bezoldigingsbesluit en de schrij- verskwestie door de afgevaardigden .uit voerig toegelicht en de medewerking der resp. Kamerclubs ter inwilliging dier wen schen ingeroepen. Wegenbelasting, De heer 'Schaper heeft op het ontwerp betreffende de wegenbelasting het vol gende amendement ingediend: In art. 32 het voorgestelde onder 2o, te lezen: „2o. Uitkeeringen aan de provinciën tot een door ons bij algemeenen maat regel van bestuur te bepalen gedeelte, voor de provinciën gezamenlijk, van de ten bate van het wegenfonds komende op wel wat kaal uit, met drie hooge, smalle vensters en een klein ijzeren ledikant. De muren waren bruin behangen en vol rui me kasten; deze waren voorzien van de meest verschillende voorwerpen, die Mary voor haar werk in de gemeente noodig had stapels boeken in nette blauwe om slagen, afgedankt goed, dat nog netjes ver steld was, om weggegeven te worden, stuk ken uit couranten geknipt, een groote me dicijnkast, gemaakt speelgoed, enz. De groote ronde tafel lag ook vol een sta pel traktaatjes, die uitgedeeld moesten worden, lag naast een veel gebruikt boekje van Thomas a Kempis, het werkmandje, een inktkoker, een opschrijfboek deze kamer noemde Mary haar werkplaats of haar hospitaal, want hier hadden de kin deren en zij soms wonderlijke genezingen gedaan. Hoeveel speelgoed hadden zij niet netjes hersteld! Poppen met gebroken armen en beenen waren hier van nieuwe ledematen voorzien; wassen hoofden, die hun haar verloren hadden, geleken nog heel wat, als ze nieuwe pruiken gekregen hadden. On der in de grootste kast 'lag nog eene me nigte zieke en gewonde poppen op de vaar dige heelkunst van tante Mary te wachten. Als hare volwassen patiënten Mary's ver richtingen niet op prijs hadden gesteld, dan zouden zij in ieder geval toegejuicht zijn geworden door eiken kleinen krullebol „als hun geliefkoosde vriedin en speel goedhersteller." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1