Mo 21 Maandag 25 October IÜSS6 41e Jaargang BatsKWATTA alle soorten Krachtvoederartikelen, OLDENKOTTSi RWATTW H.H. VEEHOUDERS!! GROKDHOTENKütJy'ES en ÜjHKÓÊKJEf» Veevoederfabriek „Zeelanti" Ziekte en Pijn lisBeBlari, TABAK 2)<? 3loem der (^hderen> •JAVA KEEPEN* Slechts één merk kan 't beste zyn ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapir§n»tabletten Dirocteur-Hsofdredaetiur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg, Tel. no. 259 f Aigemeen of niet. Een groot aantal vooraanstaand© per sonen uit .een vijftiental Europeesche lan den en Amerika hebben een manifest wereldkundig gemaakt waarvan de strek king is den internationalen handel van de overal opgerichte slagboomen, die het economisch verkeer belemmeren, te be vrijden. - Het spreekt vanzelf, dat dit manifest niet onmiddellijk resultaten zal afwerpen en dat het gevolg van deze publicatie zal zijn, dat nu met dei politiek van .af sluiting en economischen oorlog, die in verreweg de meeste landen gevolgd wordt, gebroken zal worden. Dit neemt echter niet weg, dat wij met groot© belangstelling van den inhoud heb ben kennis genomen. Voor het stelsel van den vrijen handel valt ongetwijfeld zeer veel te zeggen en de verhouding tusschen de volken zou waarschijnlijk veel verbeteren, wanneer overal de economische slagboomen kon den worden opgeruimd. Hier geldt echter "precies hetzelfde als van de militaire bewapening: de ontwa pening zal algemeen zijn of ze zal nie{ zijn. Het is de fout geweest van het libera lisme en het is nog de fout van verschil lende politieke partijen dat zijl dit niet hebben ingezien, met het gevolg, dat ter wijl overal de tariefmuren werden ge bouwd en dei economische slagboomen werden versterkt, ia ons land de tarief- muren werden neergehaald, tot onbereken bare schade van onze volkswelvaart. Welke ernstige gevolgen de politiek van den eenzijdigen vrijen invoer voor ons land heeft gehad, is nog dezer dagen aangetoond in een vlugschrift van de Vereeniging voor actieve handelspolitiek, waarin Prof. Diepenhorst dei „meestbe- gunstiging" behandelt. Het streven om als „de meest begun stigde natie" te worden behandeld, scheen hef ontbreken van een behoorlijk tarief waarmee bij het voeren van onderhande lingen „gewerkt" kon worden, vrij aar dig te compenseeren. En het was buiten gewoon gemakkelijk bovendien. Andere mogendheden deden hun best om vooï zich lage tarieven te bedingen en wij konden als „meest 'begunstigde" dabr- van profiteeren. Duidelijk wordt echter door Prof. Die penhorst aangetoond, dat de resultaten van dit pogen volstrekt niet altijd gunstig waren. Lang niit altijd slaagden wij er in als meestbegunstigde natie erkend te wor den, en wanneer we wel als zoodanig erkend werden, dan was het meermalen eene formeels erkenning, ©ene erken ning in naam, waarmee het wezen niet klopte. Allerlei middelen werden aangewend om de formeel gehuldigde mleestbegunsti- ging, materieel uit te hollen. „Feit is, zegt b.v. do schrijver, dat Italië voor talrijke tuinbouwproducten be langrijk lagere tarieven heeft weten te bedingen dan voor dezelfde Nederlandsche voortbrengselen zullen gelden; en wel ten gevolge van de in het Italiaansch-Duitsche verdrag voorgestelde tijdsbepalingen, die wel met het Italiaansche productie-sei zoen samenvallen, maar niet overeenstem men met de maanden waarin diezelfde Nederlandscho voortbrengselen aan de markt komen. Zoo geeft de meestbegunsti- •ging meestal steenen voor brood." Deze opmerkingen zijn volkomen juist. Het dwepen met den eenzijdigen vrijen handel brengt hoe men het ook wendt of keert, niet anders dan schade en ach teruitzetting. Het streven om den internationalen handel van de opgerichte slagboomen te bevrijden, kan n'iet anders dan worden toegejuicht. Maar de economische ontwapening zal algemeen zijn of ze zal niet zijn. In de gegeven omstandigheden is daar om voor ons land een meer Actieve- han delspolitiek gewenscht. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, fianco per post, '3.— Losse nummersf0.D5 Prijs der Advertentiên: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. VT. EXTRA 30* vM. EXTRA 40* vP. EXTRA 50*M-O Kolennood in Vlaanderen. In sommige deelen van België en vooral in Vlaanderen zijn in verband met de vele uit het buitenland gekomen orders welke, door de directies der Waalsche en Kem- pische kolenmijnen, vóór alle andere wor den uitgevoerd, de aanwezige voorraden, zoodanig geslonken, dat zelfs voor stop zetting' van sommige bedrijven wordt ge vreesd. Te Brugge hebben de kolenhan delaars, welke aan de haven vruchteloos op de aankomst van steenkolen hadden gewacht, met hunne ledige wagens oen protestbetooging in de stad gehouden. Van parlementaire zijde is bij1 de regeerin'g aangedrongen op liet treffen van de noo- dige maatregelen ten- einde het gevaar I voor kolengebrek te doen ophouden en de directies der kolenmijnen te verplichten in de allereerste plaats aan de binnen- landsche orders gevolg te geven. Aardbevingen. Volgens een telegram uit Parijs zijn door een aardbeving in Armenië ettelijke honderden personen gedood, terwijl een nog grooter aantal kwetsuren heeft bet- komen. Reuter seint uit Moskou: Een hevige aardschok lieelt zich giste ren <te Leninaken (het vroegere Alexan- drapol) en omgeving voorgedaan. Er zijn meer dan 3000 dooden in Leninakan en het omliggende gebied. Ongeveer de helft der gebouwen te Leninakan zijn vernield. Verscheidene naburige dorpen zijn ver woest. De telegrafische verbinding tus schen Leninakan en Cherivan is verbro ken. De „Petit Parisien" meldt omtrent de aardbeving in Sa.n Francisco en omge ving, dat deze zich over een afstand van ongeveer 500 K.M. langs de kust van den Stillen Oceaan uitstrekte en over een breedte van 160 K.M. Volgens berichten uit verschillende ge troffen steden zijn er geen slachtoffers; de materieele schade is niet aanzienlijk; dank zij hun stevigen bouw hebben bijna alle huizen de schokken doorstaan. Te Santa Cruz schijnt de schade ech ter grooter to zijn; zij is er intusschen niet hooger dan 25.000 dollar. Do aard beving schijnt haar oorzaak te hebben gehad, in een zeebeving ter hoogte der baai van Monterey. •In San Francisco, Oakland en San José zag men hooge gebouwen als hoornen heen en weer bewogen worden. Ver schrikte menschen liepen in paniekstem ming uit hun woonhuizen en uit de ho tels. Honderden ruiten braken, talrijke schoorsteenen enz. vielen in puin op de straten. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen snolden lialf-gekleed naar de par ken en opon pleinen en 'bleven daar tot laat in den morgen. In het Palace Hotel te San Francisco werden alle ruiten verbrijzeld en viel het pleisterwerk van de zolderingen door het trillen van het gebouw. De telefoon juffrouwen bleven trouw op. haar post en gaven aan alle angstig opbellende abonné's de geruststellende verzekering, dat er geen gevaar dreigde. San Francisco, en de steden aan de Californische kust liggen in een zone, die sterk aan aardbevingen onderhevig is. Zooals men weet, heeft de stad reeds zwaar door aardbevingen geleden in de jaren 1868 en 1872, Doch de grootste aardbevingsramp trof haar in April 1906, toen 1500 personen omkwamen en een schade werd aangericht van 1200 millioen gulden. De Russische steun aan tie Eingelsc'hï mijnwerkers. Smith, de voorzitter der Engelsclie mijn- werkersfederatie zei-de in een rede, dat van elke 16 pence, die tijdens de staking door de federatie aan de Engelsehe mijn werkers betaald zijn tot eind September er 11 Va door Rusland gefourneerd waren. Hij had geen gewetensbezwaren tegen do aanvaarding van het Russische geld en, indien de Sovjet-regeering morgen een millioen pond sterling zond zou hij met een gerust geweten het re?u teekenen. Sneeuw in België. Vrijdag heeft het te Bastenaken (Bas- togne] en elders in de provincie Luxem burg zoo fel .gesneeuwd, dat de velden en heuvels geheel met een wit kleed be dekt waren. In de Ardennen en ook in Midden-België is het vrij koud. De mielkoorlog te Parijs. 1 1 Te Parijs is een melkoorlog uitgebroken, welke reeds zeer scherpe vormen blijkt te hebben, aangenomen. Sedert de laatste weken zijn do melkprijzen onrustbarend gestegen en is er groote schaaïschte. Het regent klachten valn tal van gedupeerden; vele: gezinnen kunnen nauwelijks melk krijgen voor dei kinderen, terwijl ouden van dagen eveneens onder het tekort lij den. De hoeren houden de melk vast om er kaas en boter van te maken, waarop zij veel meer verdienen. Ook zijn er in den loop van dit jalar veel meer uitvoervergun ningen dan het vorig 'jaiar voor botei en kaas verleend. Intusschen is een gerechtelijke vervol ging geopend tegen drie directeuren van melkfabrieken. Zij worden beschuldigd van onderlinge samenwerking tot prijsopdrij ving. Zij ontkennen echter elke weder rechtelijke handeling en verklaren gevolg en geen oorzaak te zijn. Wolvenplaag in Oost-Pruisen. Het is bijna honderd jalar geleden, dat in het oosten van Duitschland beloonin gen werden uitgeloofd voor het dooden van ^ein wolf. Thans heeft de overheid zich genoopt gezien weer daartoe over to gaan wegens het groote aantal Vlier roofdieren, dat Ooslpruizen onveilig maakt. Voor den oorlog kwam de verschijning van een wolf in die streken sporadisch voor. Nadien is dat zeer veranderd. Te genwoordig kan men zelfs van een wol venplaag spreken. In talrijke dorpen en op vele landgoederen bespeurt men hun te genwoordigheid door het verdwijnen van vee, waarvan men dan de resten 'op ver borgen plaatsen terugvindt. Een onlangs gehouden drijfjacht leverde niets op, hetgeen bij de buitengewone voorzichtigheid en de slimheid van dit roofdier en zijn eigenschap om groote af standen met zeldzame snelheid af te kun nen leggen, niet behoeft te 'verwonderen. Nu zijn belooningen van 500 M. uitge loofd voor eiken gedooden wolf; tot dus ver echter zonder succes. Men verklaart het veelvuldig optreden der wolven uit de verwarde toestanden in Rusland, welke een snelle toeneming van dit soort wild zeer in de hand werken. In Rusland zijn van overheidswege wel drijfjachten voorgeschreven, malar wegens gebrek aan goede jagers slechts met wei nig resultaten. Oost-Pruisen, zoo voor ziet men, zal daarom nog langen tijd rekening -moeten houden met het bezoek van deze ongewenschte viervoetige vreem delingen. Korte herlohten. Op -een conferentie der directeuren van de voornalamst© scheepvaartmaat schappijen -en van de staatsspoorwegen in Noorwegen over de kolenvooi'raden, is vastgesteld, dat de voorraden voor het handhaven van del gewone diensten bijna uitgeput zijn. Deze week zal een beslis sing moeten worden genomen, of -de- scheepvaartdiensten sterk ingekrompen of wel -geheel gestaakt zullen worden. Naai' da Duitschei bladen melden, zou Moskou bij da jongste! volkstelling ©an inwonertal valn 1.880.000 hebben be zeten. De Japa'nsche-' do-ulanei heeft een zending revolutionaire- films in beslag ge nomen, we-lke Moskou aan het sovjet- g-ezantschap tei Tokio gezonden h'ad-. Het Joögo-Slavischei parlement is Vrijdag .onverwalcht tot 31 October ver daagd1, welk besluit door de- oppbsitie- met leien oorverdoovend lawalai werd begroet. Het kwam tot heftige- tooneelen en lo-t handtastalijkhedein tusschen verschillende afgevaardigden. Het parket heeft een vervolging inge steld telgen het communistisch Kamerlid Duclos, directeur van een communistisch blad, wegc-ns het opstoken va'n militairen tot ongehoorzaamheid, ten. bate vah de anarchistische propaganda;. T-e Gent is in den' ouderdom van 72 jaar overleden- staatsminister Van den Heuvel, gewezen professor der Leuven- sche Boog'eschool en oud-minister van justitie. Hij ond-erteekende als Belgisch gevolmachtigde nret Vandervelde en. Hy- mans het verdrag van Versailles, en' was na dpn wapenstilstand tot 1922 Belgisch gezant bij het Vaticaan. Het aantal werklooz-en in Duitsch land is in de afgel-oopen week met 2800 gedaald. De verbetering op fie arbeids markt was -ditmaal iets geringer -dan de vorige week. Vooral in de bouwbedrijven is de toestand ongunstiger geworden dooi het slechtere we-er. Het aantal ingeschre Wij leversn direct uit voarraad tegen de scherpst concurreerende prijzen Specialiteit in Levering onder A. H. V» Zuiverheid gegarandeerd. &OES - (Telefoon 162). ven w-erkloozen bedraagt in' liet rijk 236.692, waarvan er 164.626 onderstand krijgen. Gemeld wordt, dat er een order is uitgevaardigd, waarhij de lichting 1924 in Barcelona -eenige maanden vóór -dep gewonen datum met groot verlof wordt gestuurd. Dit wordt beschouwd als een toeken dat de rust in Spanje is weerge keerd, Zat-erdag is te Warschau -een dadelijk in Werking tredende verordening afgekon digd die parlementsleden verbiedt lid van rad-en van beheer van naamlooze vennoot schappen te zijn, om het even of in die vennootschappen kapitaal van den staat is gestoken of niet. Elke volksvertegenwoor diger, die na veertien dagen geen ontslag als lid van zulk een raad van beheer heeft genomen, verliest zijn mandaat. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotli. en Drogisten Een Chr. Arbeiderspartij. Een der persbureaux verspreidt het yolg-end-e communiqué: Naar wij vernemen is de vorige week 'n vergadering gehouden van personen uit verschillende kringen te Amsterdam, waaruit zich een comité gevormd heeft tot spoedige stichting van een Chr. Arbeiderspartij. Een commissie werd benoemd tot het ontwerpen van een program van beginselen. De nieuwe partij -z-al zeer vooruitstrevend geaccentueerd zijn. Het voorloopig secretariaat is ge vestigd Alberdingh Thymstraat 12 huis. De „Stand." waaraan wij dit bericht lOntleenen, voegt hieraan toe, dat op dit adres woont de heer C. Ingwersen C.Mzn., den vroegeren directeur van de Chr. Am sterdammer. De opbrengst van de wegen belasting. In de N. R. Ot. wordt uitgerekend dat de opbrengst van de wegenbelasting- veel te laag is geirilamid. -Op grond van verschillende, gegevens wordt vastgesteld-, dat liet aantal personen- motorrijtuigen met ten hoogste 7 zitplaat sen op 1 Mei 1927 minstens 49000 zal bedragen, waarbij dan nog komen 19000 vrachtauto's, 4000 Autobussen -en 800 qanhan-gwagens. Daardoor komt me-n tot del volgende opbrengst: Personenauto's met ten hoogste- 7 zit plaatsen 49-000 a f 72 is f3.528.000. Geraamd f2.232.O0O, dus inter f 1.296.000 Vrachtauto's enz. 19.-000 a f30 is f5.700.000. Geraamd f 2.670-000; dus meer f 3.030.000. Autobussen 4000 a f250 is fl'.OOO.OOO. Geraamd f500.000, dus meer f 500.000. Verhooging voor aanhangwagens 800- a flOO is f80.0000. Geraamd f40.000. Dus meer dan dei ralming f4.866.000. Geraamde opbrengst van de belasting f6.200.000. Werkelijk© opb-r. f 11-066.000. Go -e-id op di-el hoogte-. Do heer Lingbeek komt in zijn blad „Kerk en Staat" met de verrassende mede- dcieling, dat de heer Galijn gouverneur-ge neraal van Nelderl.-Indië is geweest. Naat laanleiding daarvan vraagt „Het Vaderland" den heer Lingbeek te willen- mededeel en, wanneer de heer Go-lij-n zulks is geweest en of hij misschien ook onder pseudoniem te Buitenzorg den scepter zwaaide. Hot Bolg-isch tra ct nat. Naar 'aanleiding van het bericht vol gens heltwe-lk de Belgische regeering zich tot den Volkenbond' zou; wenden, nu het Bolgisch-N-ederlandsch verdrag zou kunnen worden verworpen, heeft de Brnsselsche „8,oir" zich tot het departement vAri bui- tenlandsche zaken gewend. Men verklaarde daar dalt het bericht on gegrond is. Men voegde er aan toe, dat de Belgische regeerinig overtuigd' is 'dat het tractalat door liet parlement in Den Haag zal worden goedgekeurd. Luitenant ter zee 2e klasse T. Roe ien wordt den len November geplaatst aan boord van Hr Ms wachtschip te Vlia-„ singen, Het Zweed sche Oorlogs schip Fylgia. Het Zweedsche oorlogs schip Fylgia, dat op 7 November te Vlis- singen verwacht wordt met prinses Astrid 'aan boord, zal de vlag van deze Zw-eed- sche prinses voeren. Dientengevolge zul len, bij binnenkomst, aan dat schip de gebruikelijke eerbewijzen der marine (sa luutschoten) worden betoond. Voorts zal aan de Fylgia gedurende het verblijf van dezen bodem in de Nederlandsche wa teren, een eere-escorte worden verstrekt, bestaande uit een divisie van vier torpedo booten. V-erlangen naar een po-lka- lcop j-e. Eenige dagen gel-eden stelde een bewoner van een onzer Zeeuwsche ge meenten de politie ,er mede in kennis, dat volgens een hem door zijn dochtertje ge dane med-edeeling, tijdens zijn afwezigheid een onbekende man zijn woning was bin nengedrongen, haar zusje had aangegre pen en het kind eenige haarlokken hacT afgeknipt waarop hij het hazenpad koos, de gesneuvelde haarlokken in de woning' achterlatende. Inderdaad bleek aangever bij zijn'thuis komst, dat deze wandaad had plaats ge had. Het bewuste elfjarige slachtoffertje door de politie ondervraagd, zei-de, dat een vreemde man, van wien zij een' uit voerige beschrijving gaf, de woning was binnen gedrongen, haar "plotseling had aangegrepen, daarbij zeggende: „Kommaar hier, 'dan zal ik je een kapkop-polkakop geven", waarop hij haar een paar haar lokken had afgeknipt, die hij op den' vloer had laten liggen, waarna hij was wegge gaan. Na een in allerijl ingesteld onder zoek, vermocht de politie geen dader te ontdekken. Evenwel was haar ter oore «gekomen, dat het kind zoo graag een pol kakopje wilde liehb-en, hetgeen ze aan do-rpsgenooten had medegedeeld, daarbij zeggende, -dat haar vader daarvan evenwel niets wilde weten. M-en heeft toen het kind nader onder vraagd, dat, na aanvankelijk te zijn blijven ontkennen, tenslotte beleende zichzelf den haartooi te hebben geschonden en het gansche verhaal te hebben verzonnen, -om aldus hare ouders te bewegen toe te geven lo-t het knippen van een polkakopje.- Middelburg. Nadat de laatst© jaren her haaldelijk aan die groote en de kleine zaal van het Schuttershof verbeteringen waren aangebracht, voornamelijk om het aanzien der zalen t© verbeteren, heeft de pachter thans een bijzonder groot© ver betering doem aanbrengen en wel een centrale verwarming. Wij hebben ons kun nen overtuigen hoe het Zaterdagavond' toen ieder klaagde over 'dein' kouden Oosten-i wind, in de groot© zaal ttains een uit stekend© temperatuur wals. In den kelder staan twee groote kachels, die- het water op de gewe-nscht© temjpieratuur brengen. De grootste wordt gebruikt als zoowel de -groot© als denkleine za'al moeten ver warmd worden, dei kleinste als dit alleen met dei kle-ine- zaal het gevlal is. Thans stond de thermometer bij de groote ka chel op 55 -gr. doch zij kan zoo noo- dig tot 90 gr. worden opgevoerd. Men be hoeft dus uit, het Schuttershof niet meer voor de koude weg t© blijven. Flinke radiatoren zijn geplaatst, namelijk 5 in de kleine zaal, 10 in de groot© en 2 op h-et tooneie-1, zo-odat ook het hinderlijk tochten, als h-et gordijn ope-n' gadt' zal zijn voorkomen. Zo-o- wij schrelve-n, het is ©an groot© verbetering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1