Wat er deze week voorviel. Schrammen Kloosterbalsem en kwetsuren Beriehten over onze adverteerders I wonden, brandblaren en huidaandoe ningen genezen vlug zonder litteekens met den pijnstlllenden, zulverenden Akker's aanklacht tegen het Christendom. Wij Christenen hebben daartegen te getuigen. En niet alleen door het beoefenen van Christelijke barmhartigheid. Christelijke barmhartigheid kan nood lenigen chris- telijk-sociale arbeid kan voorkomen en ge nezen. Wee hem, die dezen arbeid met vroom schijnende redeneeringen veroordeelt. Want hij veroordeelt een werk Gods. DE DUUR VAN ISRAELS VERBLIJF IN EGYPTE. De chronologie of tijdrekenkunde des Ouden Testaments stelt ons voor tal van moeilijk op te lossen vraagstukken. Zoo is het, om een voorbeeld te noemen, niet ge makkelijk uit te maken, in welken tijd en hoe lang het verblijf der kinderen Israëls in Egypte geweest is. De gegevens der Heilige Schrift hier omtrent zijn zoo duister, dat het laatste woord over deze kwestie nog lang niet ge sproken is. Dit hangt ook samen met het verschil tusschen den Hebreeuwschen tekst des Ouden Testaments en de Grieksche verta ling der Zeventigen. Exodus 12:40 luidt volgens den He breeuwschen tekst, die ook door onze Sta tenvertaling gevolgd is: „De tijd nu der woning, die de kinderen Israëls in Egypte gewoond hebben, is vierhonderd en dertig jaar". De Septuagint daarentegen heeft: „Het verblijf nu van de kinderen Israëls, dat zij verbleven in Egypte en in Kanaan (sommige handschriften voegen hieraan toe: zij en hunne vaderen) is vierhonderd en dertig jaar". Volgens deze laatste lezing zou het ver blijf der kinderen Israëls in Egypte slechts 215 jaar geduurd hebben. Immers Abraham was toen hij in 't land Kanaan kwam, 75 jaar oud (Gen. 12: 4) en toen Izak geboren werd, 100 jaar (Gen. 21: 5), alzoo van Abrahams komst in Ka naan tot de geboorte van Izak zijn 25 jaar. Izak was bij de geboorte van Jakob en Ezau 60 jaar (Gen. 25: 26) en Jakobs leef tijd bij z'n komst in Egypte was 130 jaar (Gen. 47: 9). Abraham en zijn zaad hebben alzoo 215 jaar als vreemdeling in Kanaan gewoond, zoodat dan voor het verblijf in Egypte vol- j gens den tekst der Zeventigen een gelijke tijdsruimte overblijft. Welke dezer beide lezingen is nu de juiste? Dit is niet a priori uit te maken. Van geen enkele der gewijde geschriften (evenmin trouwens als van de Grieksche en Romeinsche classieken) bezitten we de autographa; wij hebben slechts hand schriften die op zijn vroegst uit de 10de eeuw na Chr. dateeren. In de eeuwen die verloopen zijn sinds ze voor het eerst wer den neergeschreven, hebben de heilige tek sten natuurlijk evenals de profane aan al lerlei lotgevallen blootgestaan, waardoor de tekst op sommige plaatsen corrupt kan geworden zijn. Dit is de menschelijke zijde van bet schriftgeworden Woord. Toch wijken de handschriften van het Oude Testament onderling slechts weinig af. Men heeft daaruit afgeleid, dat alle tot ons gekomen handschriften teruggaan tot een gemeenschappelijken tekst, die van Rabbi Akiba ten tijde van den Romein- schen keizer Hadrianus (117138 na Chr.) afkomstig zou zijn. Aan de te Alexandrië vanaf het midden der derde eeuw vóór Chr. vervaardigde Grieksche vertaling des Ouden Testaments, de z.g. Septuagint, ligt derhalve een He- i breeuwsche tekst ten grondslag, die ver scheidene eeuwen ouder is. Dit pleit na tuurlijk vóór de betrouwbaarheid dezer vertaling, hoevjpl we er ook rekening mee moeten houden, dat onze oudste hand schriften der Septuagint uit de vierde eeuw na Chr. afkomstig zijn. Voorts pleit nog ten gunste der Septua gint dat zoowel de Samaritaansche tekst der vijf boeken van Mozes, als ook de Jood- sche geschiedschrijver Josephus meer met haar dan met den Hebreeuwschen tekst overeenkomen. Op grond van den ouderen tekst die aan de vertaling der Zeventigen ten grond slag ligt, zouden we alzoo geneigd zijn, aan haar lezing het meeste waarde te hechten. Een nog belangrijker vraag is evenwel, welke der beide onderling afwijkende le zingen de meeste innerlijke waarschijnlijk heid heeft. Hieromtrent bestaat onder de Oudtesta mentische geleerden geen eenstemmigheid. Prof. A. N o o r d t z ij is van meening, dat de Grieksche tekst niet juist kan zijn en hij voert daarvoor (in „Gods Woord en der eeuwen getuigenis") de volgende ar gumenten aan. Vooreerst had, daar we hier met een retrospectief cijfer te doen hebben, de volg orde moeten zijn: „in Kanaan en in Egyp te" Dit doet dus reeds vermoeden, dat dit „in Kanaan" later is toegevoegd. Voorts ligt het voor de hand, dat in een verhaal, waarin gesproken wordt van het glorierijke einde der Egyptische dienst baarheid en van den terugkeer naar Ka naan wel gezegd wordt hoe lang Israël van het beloofde land verwijderd is ge weest, maar niet, dat met dezen terug keer de tijd van het verblijf der vaderen in Kanaan en de daarop volgende tijd van het verblijf hunner kinderen in Egypte ten einde was. I En ten slotte wordt volgens Prof. Noordtzij de indruk, dat we in den Griekschen tekst van Exod. 12: 40 met een jongere berekening te doen hebben, ver sterkt door het feit, dat de Grieksche ver taling in Gen. 15: 13 den duur van het ver blijf in Egypte op 400 jaar stelt. Toch heeft ook deze opvatting haar be zwaren en wei hoofdzakelijk, dat Paulus in Gal. 3:17 duidelijk zegt, dat de wet 430 jaar later gekomen is dan het verbond Gods met Abraham. Dit bezwaar is alleen maar te onder vangen door aan te nemen, dat de geïn spireerde schrijver hier formeel de Septuagint heeft gevolgd W. BRAK. Een sigarettenpraatje. Het valt niet te ontkennen, zegt „Timotheus", dat de sigaret een belangrijke rol speelt in de moderne samenleving. Zij wordt gevonden in de paleizen der koningen en in de woningen der nederigen, in de deftige huizinge van den aristocraat en in de O'pdringerigfraaie villa van den "par venu; zij past bij het wei-verzorgde interieur van den gezeten burger, schijnt ook niet te misstaan in het huis eens armoedzaaiers. Zni is een graag geziene gast bij plechtige feestmalen, niet. minder bij Iaag-bij-de-grondsche bacchanalen; zij neemt deel aan de gewichtigste con ferenties; bij den aromatischen geur van haar rook, worden ver-strekkende besluiten genomen, belangrijke con tracten geteekend, of ook bij een pot bier in een achteraf kroegje van ae groote stad een boos stuk door schooiers beraamd. De geleerde schaamt zich niet haar in den mond te nemen, de diplomaat, de koopman, de arbeider, en wie niet al, genieten haar, zoowel bij hun werk als bij den gezelligen huiselijken haard. Was de sigaret reeds sinds jaren het genotmiddel bij uitnemendheid der rookers in landen als Engeland, Frankrijk of in Oost-Europa, ook in andere streken begint zij steeds meer haar grooteren en meer solieden broer de sigaar te verdringen. Zoo ook in Nederland. Voelen onze oude- 'ren over het algemeen nog niet zoo heel veel voor de luchtige sigaret en geven zij nog de voorkeur aan pijp! of sigaar, het meerendeel der jon geren rookt sigaretten en wel in die mate, dat in één jaar schrik niet lezer! twee en een half milliard van die dingetjes in ons land tot asch vergaan. De totale lengte van deze jaarlijksche consumptie bedraagt ruim viermaal den omtrek der aarde. 'Gemiddeld rookt dus de Nederlan der een kleine 400 sigaretten per jaar. Haast ongelooflijk, wanneer men be denkt, dat vrouwen zeer weinig, kin deren beneden 12 jaar over het alge meen in het geheel niet rooken, ter wijl vele mannen de voorkeur geven aan pijp of sigaren (een milliard per jaar!), en ook nog vele mannen niet- rookers zijn. Begrijpelijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat er van die heertjes zijn, die een twintig siga retten pér dag volstrekt niet te veel vinden! Dezulken rooken in een jaar tijds voor een waarde van honderd a tweehonderd gulden sigaretten, en dragen krachtdadig bij tot het kapitaal van een vijftig millioen gulden, (de sigaret gemiddeld op twee cent ge rekend,) dat heel Nederland jaarlijks aan sigarettentabak opstookt. Verpakking en benaming van de meeste zoo niet alle sigaretten, hier in Nederland, wekken den indruk, dat men te doen heeft met „echte" geïmporteerde Egyptische, Turkscho of wel Engelsche sigaretten. Lang niet altijd is dit het geval; gedwongen door het hooge invoerrecht op sigaretten hebben vele buitenlandsche fabrie ken in ons land filialen opgericht, terwijl ook vele van die schijnbaar uitheemsche sigaretten in geheel Ne- derlandsche industrieën vervaardigd worden. Om één voorbeeld te noe men: de aan sigarettenrookers wél- bekende „Caravellis" wordt gefabri ceerd in Eindhoven in de fabrieken van Mignot de Block. Onlangs had ik gelegenheid laatst genoemde industrie te bezichtigen en vond het geziene zoo interessant, dat ik er hier nog een en ander van wil vertellen. In groote balen opgestapeld ligt de tabak nog in bladvorm uit di verse landen, als Turkije, Indië, Mexi co hier heen gevoerd, bijeen. De ta baksblaren zijn stijf opeen geperst en moeten stuk voor stuk losgemaakt en eventueel van de stelen ontdaan wor den, alvorens ze worden bevochtigd om daarna in snijmachines tot fijne strookjes te worden gesneden. Nadat nu de tabak gemengd is en gedroogd, wordt ze toegevoegd aan de sigarettenmachine, een vrij gecom pliceerd, doch buitengewoon interes sant mechanisme. Eén zoo'n moderne sigarettenmachine maakt een 200.000 sigaretten per dag en het is inderdaad een verrassend schouwspel, wanneer men voor het eerst zoo'n werktuig in functie ziet, dat zonder verpoozen Eer seconde een aantal, keurig gewik- elde, bedrukte en van mondstukken voorziene sigaretten aflevert. De machine maakt eigenlijk een si garet zonder eind, welke indien niet een mes was aangebracht, dat met snelle en regelmatige opvolging een stuk ter lengte van een gewone sigaret afsnijdt per dag zou aan groeien met een lengte van circa 16 K.M. De smalle papierstrook, waarin de tabak wordt gewikkeld, loopt auto matisch af van een rolze wordt met een of meer merken bedrukt, en met een papierstrook beplakt, die later het mondstuk zal vormen. Deze laatste strookjes worden door de machine afgeknipt van een lange strook, die eveneens automatisch van een rol wordt afgewikkeld. Is het papier zoo ver vooruit bewerkt, dan wordt de strook eenigszins gootvormig gebogen en aan deze horizontaal voortbewe gende papieren goot wordt de siga rettentabak toegevoerd, die door een ronddraaiend band zonder eind wordt aangebracht. Het papier, waarin de tabak is opgevangen, wordt vervol gens aan aen rand gegomd, verder omgevouwen en eindelijk geheel dicht geslagen, zoodat zich nu een sigaret zonder eind vormt, waarop zich mer ken en mondstukken op geregelde af standen bevinden. De afgesneden sigaretten worden verzameld en gesorteerd en in de daarvoor bestemde doozen verpakt, keurig netjes naast elkaar met de merken naar boven. Ten slotte wor den de doozen nog beplakt met het Lekende belastingstrookje, een com plicatie, die gezien het groote aan tal doozen, dat per dag verwerkt wordt werkelijk van eenige betee- kenis is. Ook ,voor het verpakken der siga retten worden tegenwoordig wel ma chines gebruikt; de sigaretten worden uit een magazijn bij geregelde aan tallen bijv. bij tien stuks tegelijk aan de machine toegevoerd, die ze in pa- 6ier wikkelt en in doozen verpakt, leze machines zijn niet in staat, de sigaretten alle netjes naast elkaar met het merk naar boven in doozen te leggen, zoodat de fijnere soorten tot op (heden met de hand verpakt wor den.' Dit laatste geschiedt meest door meisjes. VERLOSSING. Zondaar onder schuld gebogen, Ga tot Jezus met uw schuld, En aan angst en smet onttogen, Ziet gij 's Heeren raad onthuld 1 In den zoendood Die uw oordeel heeft vervuld! Zondaar, blind, en naakt en schuldig: Vlucht tot Jezus Hij is rijk. Hij, ontfermend, en geduldig, Wil, dat Gods genade u blijkt, Dat Zijn heilzon Van 4 uw voetspoor nooit meer wijkt! Zondaar^- zonder hoop op leven, Zie op Jezus, en ontwaar, Welk een macht Hem is gegeven Als uw Heer en Middelaar! Hij, uw Heiland, Maakt al Gods beloften waar! Zondaar, onrein en misdadig, 'Komt tot Jezus en uw nacht, Keert in lichtglans. Hij genadig, 't Hart, dat naar verlossing smacht, Zal Hij heelen, Die ons stervend 't leven bracht! C. H. SPURGEON. Vele menschen hebben last van misvor ming van den voet, die een verkromming van den grooten teen ten gevolge heeft. Veelal ontstaan zulke voetknobbels door het gehoorzamen aan een dwazen mode gril: het dragen van ongemakkelijke schoe nen. Zwellingen en ontstekingen, natuur lijk gepaard met pijn, zijn er soms het ge volg van. Er is nu een geneesmiddel voor dit lastige euvel uitgevonden, n.l. de Elas tische Voetknobbel-correctiebandage. Hier van heeft dhr A. C. v. d. Rest, Ass. Apo theker, Groote Markt, Goes, den alleen verkoop voor deze omgeving. Belangheb benden doen goed, daar inlichtingen te vragen. sloeg een waakhond aan en werden zij weer gearresteerd. Bij dio gelegenheid vond men op Kassner 12 zaagjes, welke hij in zijn bezit had gekregen door bemiddeling van de zuster van Plügge en van een der gevan- geniseinployé's. -Spoorwegongeval. Do trein HoornMedemblik is Donderdagavond bij het station Wognum ontspoord. Do mid delste wagen van den trein liep uit de rails. Een der passagiers uit dit tweede klasse rijtuig, de heer W. O. Snel, wethou der van Medemblik, kwam eenige kwets uren. De andere passagiers kwamen met den schrik vrij. Da reizigers konden na «enig oponthoud in het voorste gedeelte van den trein de reis vervolgen. Ernstig autobusongeluk. Tusschen de Bulgaarsche steden Elena en Welikotarnowo is een autobus in den afgrond gestort. De chauffeur en zes pas sagiers waren op slag dood, dei overige 9 passagiers werden zwaar gewond. Sneeuwstormen in de Ar dennen. Donderdagavond hebben, naar uit Luxemburg wordt gemeld, zware door regenvlagen afgewisselde sneeuwstormen in de Ardennen gewoed. Zwendel. Onlangs in de Haagsche bladen een oproeping aan mannen van goeden naam voor de vervulling van een functie bij eeri maatschappelijken arbeid. Het bleek den sollicitanten, dat het gold een nog qp te richten vereeniging voor bodemcultuur en ontginning en de ver strekte inlichtingen wekten zóóveel ver trouwen, dat eenige heeren zich reeds aanstonds voor deelneming aan het be stuur bereid verklaarden en dit zelfs schriftelijk bevestigden. Hun namen en bet door ben geteekende stuk, doch voor al het feit, dat bij een bekend notaris te dezer stede reeds alles voorbereid was voor de acte van oprichting, brachten anderen er toe, om hun voorbeeld te volgen; en zoo zou in deze week de vereeniging ten notariskantore haar be slag krijgen. Edoch, zoo vertelt „Het Vad.", er kwam een kink in <Jen kabel: nog juist bijtijds. De man, die de gunstige voorspiegelingen gedaan en daardoor eenige personen uit den beschaafden sland aan zich verbon den had, heette niet zooals door hem op gegeven was, doch droeg een anderen daarmede overeenkomende JSTederlandsche naam, waaronder hij maar al te goed of liever al te slecht bekend staat bii de politie, die dan ook reeds tegen zijn persoon en zijn practijken gewaar schuwd heeft. Weinig had het gescheeld, of èn de bedoelde notaris, èn de zich reeds ter beschikking gesteld hebbende stadgenoo- ten hadden te goeder trouw hun mede werking verleend aan een zaak, die op grond der slechte reputatie van den op richter vermoedelijk tot geen ander resul taat geleid zou hebben, dan dat zij hun schade zou opleveren. Voor den, als ge raffineerd oplichter bekend staanden stel ler der advertenties is het ongetwijfeld een-groote tegenvaller, dat zijn plannen nog op het laatste oogenblik verijdeld 'zijn; doch voor de betrokken heeren is het een geluk, dat zij hun verklaring nog juist hebben kunnen intrekken, terwijl Ideze bovendien natuurlijk nu geen waarde heeft, ómdat zij betrekking heeft op een nog niet bestaande vereeniging, en afge geven is aan iemand, die sich bediend heeft van een valschen naam. Voor ande ren moge in het bovenstaande een her- hieuwde waarschuwing opgesloten liggen om zich niet met een zaak in te laten, alvorens zich ter dege overtuigd te heb ben, dat hun, zooals in dit geval, ver klaarbaar vertrouwen inderdaad gerecht vaardigd is. Een ontvluchtingspoging. Ge- ruimen tijd geleden werd in het Berlijnsoho hotel Kaiserhof een inklimmer door een Zwit ser, die daar logeerde, op heeterdaad be trapt en na hevigen strijd door dezen uit het venster op straat geworpen, waar hij' ge arresteerd werd. De man was toen juist op avontuurlijke wijze ontsnapt uit het tucht huis te Luckau. Hü werd veroordeeld tot zes jaar^ tuchthuisstraf en toen hij zijn hoop om door revisie bij het „Reichsgericht" ver mindering van straf te krijgen, had zien ver vliegen, heeft Kassner, zoo heet hij', blijkbaar weer beproefd zijn heil in de vlucht te zoe ken. Hetgeen echter mislukt is. Een dezer nachten hoorde de buurman van Kassner in diens oei een vreemd geluid. Hij alarmeerde de gevangeniswacht en toen men in Kassner's cel kwam, was hij juist bezig met een zaagje de ijzeren stangen van zijn venster door te zagen. Hij had reeds alles j voorbereid om uit te klimmen. Kassner bleek in het bezit te zijn van niet minder dan zeven zagen. Hoe hij daaraan gekomen is, is een mysterie; de man zelf weigert elke inlichting. Jaren geleden zat hij in het huis van be- 1 waring te Lehrte opgesloten met een zekeren Plügge. Reiden had-den zware straffen te wachten en besloten te vluchten. Hun po ging gelukte tot het gevangenisplein: toen Arr. Rechtbank te Bred ai. In de zitting van Donderdag werd door de Bredasche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak contra CL M. 46 jaar, van be roep commissionair, wonende te Scher- penisse, beklaagd zich een hoeveelheid geld te hebben toegeëigend, hetwelk toebe hoorde aan J. v. d. W., koopman te Numansdorp. In deze zaak eischte de officier van justitie 7 Oct. j.l. 3 maanden gev. De uitspraak luidde 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaren, met als bijzondere voor waarde, dat veroordeelde de door J. v. d. W. voornoemd' geleden schade van f 180 zal terug betalen in 18 maandelijk- schei termijnen van flO. Tramongeluk te Velp. In den avond van 8 Augustus is te Velp in de bocht bij het Oranje-hotel een motor wagen van de Geldersche tram gederail leerd de wagen kantelde en eenige passa giers werden gewond. De bestuurder van de tram, die met een vaart van 40 K.M. in de bocht reed had zich gisteren, voor de Arnbemsche Rechtbank te verantwoor den. Hij bekende te hard te hebben gereden en gaf toe, dat hij1 op de hoogte was van een circulaire van de directie waarin nadukkelijk werd gewezen op het gevaar, dat bij hard rijden in deze bocht bestaat. Verdachte is door de maatschappij gedurende een week geschorst. De tram was door vertraging te Dieren te laat en daardoor was hij er toe gekomen, om hard te rijden. Blijkens een verklaring van den ingenieur der maatschappij, mag er in de bocht niet meer dan 10 K.M. worden gereden. De verdachte is uit vas ten dienst ontslagen en thans nog alleen in lossen dienst van de maatschappij. De substituut officier van justitie eischte 2 weken hechtenis. In 't begin dezer week is door tal van vooraanstaande bankiers en eco- nomea uit verscheidenelanden en stateiï in en buiten Europa een ma nifest gepubliceerd, waarin zit aan dringen op het wegnemen van cte be lemmeringen, die de handel vooral na de oorlogsjaren ondervindt. Wij beoordeelen dit manifest thans niet, maar meenen het toch wel onder het belangrijke nieuws te mogen rang schikken, want in de buiten- en bin- nenlandsche pérs wordt bet druk be sproken en zoowel bestreden als toe gejuicht. Een groot deel van de En gelsche pers zwijgt nog over het ma nifest. Misschien omdat de bladen nog altijd veel aandacht moeten schen ken aan de mijnwerkerssta- king? Daarvan is het einde nog steeds niet te zien. Er werkten deze week eerder minder dan meer arbeiders in de mijnen. Het gaat daar blijkbaar hard tegen hard en nu het winter seizoen nadert, denken de stakers door vol te houden den strijd te kunnen winnen. Ook deze week ging weer niet voor bij zonder rampen. In Japan en Californië kwam een vulkaanuitbar sting en in Zuid-Frankrijk een aard schok voor, terwijl een tornadq Cu ba teisterde. De laatste berichten uit Havanna spreken van groote getal len dooden en gewonden, terwijl de materiëele schade groot is. In ons land was het-'t verdrag met België, dat nog steeds de ge moederen in beroering hield. Het ver zet daartegen wordt uit alle kringen der bevolking steeds krachtiger. En dat het straks op 29 October en de daaropvolgende dagen in de Kamer spannen zal, is wel zeker. De Commissie van Rapporteurs confe reerde deze week langen tijd met Mi nister van Karnebeek, terwijl wat maar zelden gebeurt ook het Se nioren-convent (bestaande uit de voor zitters der groote Kamerfracties) bij een kwam. In den parlementairen w i n- kel is ook weer wat werk gekomen. De Tweede Kamer begon deze week met de herziening der belastingwetten, die gelukkig ditmaal eens een ver laging beteekent. Toch bestaat hier omtrent nog geen eensgezindheid. De democratische groepen hebben be zwaar tegen de verlaging der succes siebelasting en andere Kamerleden voorzien een ontwrichting van de ge- meente-financiën door verlaging der personeele belasting. In Ho o gezand heeft men deze week een rooden burgemeester gekre gen. Da's de tweede soc.-democraat, die minister Kan ter benoeming voor burgemeester heeft voorgedragen. In Goes vergaderde Maandag het Hoofdbestuur der Zeeuw- sche Landbouw Mij. Een groot deel van den .vergadertijd was gewijd aan de bespreking van de vraag, of het wenschelijk is, dat de regeering de suikercultuur steunt. Wel maanden enkelen tot voorzichtigheid, maar ten slotte bleek er slechts een kleine min derheid tegen een dergelijke steunver lening te zijn. De Raad van Goes nam Don derdag een belangrijk 'besluit. De Ge meente zal aan de restauratie der Groote Kerk gedurende 10 jaar jaar lijks f 2000 subsidie verleenen en zal bovendien onder de noodige ga ranties een voorschot verleenen zóó groot, dat het omvangrijke werk nu in vrij snel tempo kan worden uitgevoerd. Ook in het politieke leven in onze provincie begint ontwaking te komen. De Centrales Goes en Mid delburg van A.-R. Kiesvereenigingen hebben reeds vergaderd ter bespre king van de a.s. Statenverkiezingen. Hetzelfde deed ook een enkele kies kringcentrale in de C.-H. Unie. Moge er met alleen hier en daar, maar al lerwegen bij ons lust tot politieken arbeid gevonden worden, want de te enpartij staat klaar, om slag te everen. Wat is een Roman? Het Duitsche weekblad „Jagend." gaf de volgende geestige definitie: Een Duitsche roman is een boek, waar in twee menschen in het eerste hoofdstak elkaar willen hebben. Zij krijgen elkaar echter niet voor het laatste. Een Fransche roman is een boek, waar in twee menschen in het eerste hoofdstuk elkaar dadelijk krijgen en van het tweede tot het laatste hoofdstuk willen zijl el kaar niet meer hebben. Een Amerikaansche roman is een boek, waarin twee menschen elkaar in het eer ste hoofdstuk willen hebben, zij krijgen elkaar dadelijk en zoo blijft het tot het einde. Een Russische roman echter is een boek waarin twee menschen elkaar noch willen hebben, noch krijgen, en hiermede worden 150 treurig gestemde bladzijden gevuld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6