Uit ie PrnilHcfe. tolBieaws. Merwjjs. Predikbeurten. Binnenlandsche Zaken en Landbouw wegen in hoeverre hij aan de moeï- Jgkhed en van de gemeenten zou kun- *en tegemoet komen en van dit re sultaat, hetzij positief of negatief, .aan de Kamer mededeeling te doen. Het gevolg was, dat de heer van Aalten zijn amendementen introk. Het ontwerp werd daarna met 63 tegen 3 stemmen, die van de heeren Heemskerk, De Wilde en Veraart, aan genomen. Z. h. s. werden aangenomen de ont werpen tot wijziging der 'Leeningwet 1914 en Herziening der Verdedigigs- belasting II. Aan de orde was daarna het ont werp tot het heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeers wegen te land. De heer J. J. C. v. Dijk bracht als voorzitter der Commissie van Rap porteurs verslag uit, waarna de ver gadering werd verdaagd tot a.s. Dins dag 1 uur. 'De torpedo bootjager „De Ruyter". Hedenmiddag is van de werf der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissin gen te water gelaten de torpedobootjager „De Ruyter" in aanbouw voor de Neder- landsche Marine. De laatste beletselen wer den weggenomen door mevrouw Ferwer- da-van de Poll, echlgenoote van den toe kom stigen Commandant. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten zoowel op Marine als op ander gebied. Hieronder volgt een korte beschrijving van het schip. Lengte over alles 98.15 M., lengte tus,- schen de loodlijnen 93.57 M., grootste breedte 9.45 M., hoogte 5.71. Waterver plaatsing, met brandstof voor 3250 zee mijlen met 15 kn. vaart, 1521 tonnert Snelheid bij deze waterverplaatsing 34 knoopen, gelijk 63 K.M. per uur. Bewape ning 4 kanonnen van 12 c.M., 2 van 7.5 c.M. A,L., gv triple torpedokanonnen van 53 c.M., 4 bommenwerpers tot bestrijding van onderzeebooten. Het schip is ver der voorzien van 2 zoeklichten, een sterk station voor draadlooze telegrafie, onder - waterseininrichting enz. Met het oog op het verblijf in de tropen, zijn ruime, goed geventileerde verblijven voor officieren en bemanning aanwezig. Een inrichting tot het aan boord nemen en opstellen van een vliegtuig is aangebracht. Na de tewaterlating werd in het kan toorgebouw van „De Schelde" aan de genoodigden een lunch aangeboden. Het bezoek van Minister Kan. Betreffende het bezoek aan Zee land van mr Kan, minister van binnen- landsche zaken en landbouw, meldt men «ader, dat in gezelschap van den Com missaris der Koningin in de eerste plaats fle paardenfokkerij van Gebr. Aernaudts te Sluis werd bezocht, waar vooral de kam- pioenhengst „Fair" de bijzondere aan dacht van den minister trok. De tocht werd voortgezet naar Sas van Gent waar de beide groote suikerfabrieken in volle werking in oogenschouw werden genomen. - kan bet noenmaal ten huize van den heer van Rompu, lid van Ged. Staten vond jde minister gelegenheid beide besturen der ^fabrieken blijk te geven van zijn groote bewondering voor het bedrijf. Via ïerneuzen en Hoedekenskerke werd de tocht voortgezet naar „De Wilbelmina- polder" waar de beer Hanken, directeur van dien polder de heeren rondleidde over de uitgestrekte terreinen, waar de land bouw en tuinbouw zoo intensief worden uitgeoefend. (M. C.) Vanwege het Muziek-Ensemble- illeeuwse wordt ons medegedeeld: Deze week ontvingen wij een pakket lectuur uit Goes, zeker een gevolg van onze advertentie. Tevens verzoekt men ons te melden, d.at de collecte gehouden na afloop van het concert in de Luthersche Kerk te Middelburg door bet Muziek-Ensemble uit 'Amsterdam heeft bedragen f 46.80, terwijl voor een bedrag aan f 114.50 aan program ma's werd verkocht. Middelburg. In vervolg op hun beant .woording van de opmerkingen van de •ommissie van financiën betreffende de rekening van den reinigingsdienst, zeggen B- en W;. dat dei photo van de leden der vereeniging van directeuren een plaats heeft gevonden als wandversiering in het Beer eenvoudig ingerichte kantoor van Öen dienst. Zij kunnen in die uitgaaf geen overdaad1 zien. Het abonnement op hei Technisch Gemeenteblad ad f10 per 'jaar komt den dienst zeer ten goede, ter wijl de lantaarnplaatjes, die de directeur gebruikt voor lezingen over het gebruik van huisvuil voor ophooging van wei- land, goede resultaten voor den dienst geven. B. en W. stellen voor de tijdelijke geld- leeningen welke tot 20 Sept. j.l. ten behoeve van de bedrijven werden aangegaan en op Idien datum geheel door de gemeente wa ren opgenomen, om te zetten in een de finitieve geldleening van f 200.000 en deze aan te gaan volgens de h.i. voordeeligste aanbieding, n.l. tegen een koers van 99 pet., rente 4,5 pbt., een aflossing van 4 pet- of f8000 voor de eerste maal 1 Dec. 1927, terwijl na 1 Juli 1931 de leening geheel zal kunnen worden afgelost. Voorgesteld wordt een crediet toe te Btaan van f 5500 voor het in eigen be heer doen aanbrengen van een kolen- IJransport-inrichting aan de Gasfabriek. Hef volgende voorstel is dat tot rooien van diverse doode, sterk gehavende ol zwaai zieke boomen. Verder zullen worden verwijderd enkele boomen, die wegens hun slechte plaats, grooten hinder voor omwonenden of ver- keersbelemmering zijn. B. en W, zijn van plan behalve ter ver vanging van de doode en zieke boomen op verschillende andere daarvoor ge schikte punten der gemeente, welke daar toe geschikt zijn, nieuwen aanplant te doen geschieden. In verband met 'de besprekingen over waterlevering aan de gemeenten Ooslka- pelle, Domburg, Souburg en Koudekerke, zouden B. en W. een onpartijdig deskun dig advies voor die revering willen heb ben; zij ramen de kosten daarvan op f 1750, waarbij dan nog f 1000 komt voor teekeningen van de verschillende Wal- schersche gemeenten. Zij stellen voor tot dit onderzoek te besluiten en daarvoor een crediet van f2750 toe te staan. De commissie van fabricage vereenigt zich met het voorstel, doch meent, dat moet voorafgaan een onderzoek naar het getal der vermoedelijke aansluitingen en haar de vraag of de capiciteit van de prise eau voldoende voor uitbreiding vatbaar is, zonder dat de gebruikers in de ge meente zelve daarvan hinder kunnen on dervinden. B. en W. kunnen op dit laat ste geruststellend antwoorden. Een lid van de commissie1 van finan ciën had verzocht, gezien ook den tij- delijken tweeden ingenieur, dat het op maken Van een rapport zeer zeker nu door de ambtenaren van den betrokken dienst had kunnen geschieden. Voor de verlichting van heel de school J en da Uloschool aan da Molenstraat vragen B. en W. hen een crediet van f485 to verleenen. Ter aanschaffing van verschillende za ken ter beschikking van de brandweer wordt geraamd f 1500. Bij de ingekomen stukken ligt een schrij- van van B. en W., waarbij: zij herinneren aan de bestaande werkloozen-steunrege- ling en waarin zij mededeelen accoord te gaan met een nieuwe regeling, ontwor pen door de Commissie voor Steun. Deze regeling geeft aan dat betaald zal worden: Ten eerste aan uitgetrokkenen en daarmede door de commissie gelijk ge- stelden, aan gehuwden en ongehuwde kostwinners f 12 en f 1 per gezinslid bo ven de 2 jaar tot een maximum vair f 16. Voor kostgangers f9. Met dien ver stande, dat niet meer wordt uitgekeerd dan 65 resp. 60 pet. van het weekloon in het vak der betrokken arbeiders. Ten tweede voor reglementair nog niet rechthebbenden en daarmede gelijk te stel len personen voor gehuwden en kostwin ners f 10 tot f 14; voor kostgangers f8 met resp. 60 en 55 pet. loon als maxi mum; en ten slotte voor onverzekerden f8f 12 en 60 en 55 pCt Tot Mei kun nen niet-verzekerden zich nog aansluiten bij een kas en zoodoende een hoogere uitkeering dan tot nu toe verzekeren. Een verzoek van de afd. Middelburg van den Bond van N. O. om wëkelijksche schoolgeldbetaling mogelijk te makenvele ouders stellen daarop hoogen prijs en zenden ofschoon voorstander van open baar onderwijs hunne kinderen naar de bijzondere school. Het bestuur wijst er op, dat het in andere plaatsen ook moge lijk is en in enkele zelfs verplichtend is. De Chr. Besturenbond vraagt met het oog op de werkloosheid en de steedis stijgende prijzen der brandstoffen, goed- koope cokes ter beschikking te stellen. Er wordt op gewezen, dat Dordrecht de cokes van 80 cent aan werkloozen voor f 0.25 gaf. Een verzoek van de afdealing Zeeland van de Nederl. Ver. tot bescherming van dieren om subsidie voor het Asyl van f 100 per jaar of een bedrag door den raad vast te stellen. Een adres van de bewoners van de perceelen, S 194199 met verzoek, vooral nu hun singels toch voorloopig nog niet onder handen zullen worden genomen, de rioolbuizen voor hunne woningen weg te nemen. Verder het reeds gepubliceerde adres van de Transportarbeiders. G oes. D a m me n. Gisteravond werden de laatste ronden gespeeld om het "kam pioenschap voor Goes en omstreken. Dhr B. Magielscheidhr K. M. Kramer "20. De beslissende partij tusschen de hee ren Jac. v. Zweed en en dhr. A. Cor- stanje moest wegens het late uur afge broken worden. De voortzetting van deze partij zal a.s. 5 Nov. plaats hebben. Vlissingen. B. en W. deelen den raad nog ,mede, dat het Centraal Belastingkan toor aan de Emmastraat, hetwelk de ge meente in eigendom toebehoort en dat van voren gebouwd is op het vroegere landhoofd en van achter op de gedempte haven steeds meer scheuren in muren en plafond vertoont en als het ware in twee deelen gesplist wordt. In den vasten bo dem, die 4 M. diep ligt zal getracht wor den steunpunten te vinden door daarin holle buizen te drijven, welke dan later met beton worden aangevuld .terwijl over deze palen gewapend betonnen leespen zullen worden aangebracht. Op deze wijze meenen B. en W. dat het verder zakken van het gebouw zal worden voorkomen. De kosten zijn niet juist te ramen doch worden geschat op f 5000. De kantoren kunnen tijdelijk in het voormalig distri butiekantoor wörden ondergebracht. B.en W. stellen voor tot dit werk te besluiten. Voorgesteld wordt een crediet te ver leenen van f 1800 teneinde aan het nood- slachtgebouw een behoorlijk lokaal voor verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd en gesteriliseerd vleescb te doen bijbou wen. Ten einde een blijk van waardeering te geven over de komst van de matrozen opleiding naar Vlissingen, stellen B. en W. den raad' voor een biljart te schenken voor de in aanbouw zijnde cantine voor die jongens en deelen mede, in de gelegen heid te zijn voer f 250 een goed biljart met bijbehooxen over te nemen. Ten slotte wordt nog voorgesteld, aan mevrouw van Woelderen-Luyken eervol ontslag Je verleenen als regentes van het Gasthuis. B. en W. stellen den raad voor gedu rende 3 jaar het badpaviljoen te ver huren aan den kunstkring „Het Zuiden" tegen f 500 per jaar, daar de huur van den tegenwoordigen pachter dit jaar ge ëindigd is en de Kunstkring werkzaam is in het bijzonder belang van de bad plaats. Nog wordt voorgesteld aan twee kwee- kelingen, die op de scholen Ren I. werk zaam zijn de helft van het 1 salaris van een onderwijzer zonder bijalfe uit te keeren, gedurende den tijd, dat zij aan 'die scholen werkzaam zijn, wat alleen gedu rende, de morgenuren het geval is. Wolfaartsdijk. Donderdag j.l. geraakte een span paarden met een zwaar geladen wagen met aardappelen van den landbou wer D. Goetheer achteruit in de haven alhier. Hoewel alles zich zeer ernstig het aanzien, liep alles tamelijk wel af. Alleen veel materiëele schade. Kapelle. Men deelt ons mede, dat door Ged. Staten het raadsbesluit genomen in de vergadering van 2 Aug. 1926 te Ka pelle ter vernietiging is voorgedragen. Besloten werd toen om de aanvrage van de vereeniging tot Stichting en In standhouding van een School met den Bijbel te Kapelle-Biezelinge om de aange vraagde som groot f 1102.81 voor aange schafte en nog aan te schaffen leermid delen gegrond op het daartoe strekken de art. der lager onderwijswet 1920 niet te voteeren of in te willigen. Voor stemden toen de heeren Zegers en Fraanje, tegen weth. Vereeke, Ganse man, v. d. Have en v. Wingen; weth. Zuid- weg was toen afwezig. Dus heeft de raad deze gelden te voteeren, die bereids reeds i nde vergadering van 18 Oct. j.l. op de begrootïng werden geplaatst. Scherpenisse. Benoemd tot burgemees ter dezer gemeente de heer WL. Klos. thans wethouder. Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, Iioeststillende AAijnhardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en'Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. Kwesties te St. Phiiipsiand. Het schijnt, dat de bewuste kwesties, die zich te St. Phiiipsiand hebben voor gedaan, zich verder laten gelden, dan in den Gemeenteraad. Althans wij lezen in de Th. Crt. een verslag van de Groene Krusi-vergadering en daar heerschte esn allesbehalve vredelievende stemming. Wij knippen uit het verslag het volgende: De heer ds v. Doorn, bestuurslid, zegt, dat b.v. de heer Speelman een weegschaal in gebruik heeft voor zijn gezonden zoon. In de vacantie wilde een ander lid er ook gebruik van maken, doch daar de heer Speelman met verlof was, en de schaal niet was teruggebracht, was dit onmoge lijk. Spr. merkt op, dat het aanschaffen van die weegschaal, terwijl we er een heb ben, verkeerd was. Bovendien het „Gr. Kruis" leent artikelen uit voor zieke men- schen en niet voor gezonden. Spr. merkt op, dat deze weegschaal op eigen houtje besteld is door den gewezen voorzitter, den heer Nilant. De heer van Doorn zegt verder, dat met een inkomen van ongeveer f 750 niet voor f 1075 mag gekocht worden. Van Nilant ging grooten aandrang uit om maar te koopen. De heer L. J. van Nieuwenhuizen zegt niet te kunnen- begrijpen, dat de heer Ketel de positie van den heer Nilant kon verdedigen. Zooals het gegaan is met het doen van bestellingen en betalen van rekeningen was het zeer zeker mis. De heer Ketel zegt, dat het absoluut niet zijn bedoeling geweest is hem te ver dedigen. Door sommige bestuursleden wer den bestellingen gedaan waarvan spreker niets wist. Ook was hij onwetend van het gefingeerde batig saldo over 1925. Dat de burgemeester korting 'in zijn zak stak was hem onbekend. De voorzitter zegt, dat Nilant het be stuur heeft voorgelogen. Hij heeft gezegd, dat hij met den Penningmeester had ge sproken of de bestelling bij' Hartog gedaan kon worden. De Penningmeester wist ech ter nergens van. De heer van Doorn zegt, dat de lieer Nilant indertijd naar de vergadering ge weest is te Zierikzee. Hij heeft daarvoor een nota opgemaakt van f8 a f9. Omdat hij wist, dat daar aanmerkingen op ge maakt zouden worden en dit bedrag niet uitbetaald zou krijgen, is die rekening nog niet ingediend. De heer Roozemond zegt, dat er ge ruchten gaan, dat door een bestuurslid contributie geïnd is, die niet is afge dragen aan den penningmeester. De heer van Doorn zegt ,dat het Bestuur dit .persoonlijk heeft onderzocht. Een nieuw lid zegt, pertinent zijn contributie betaald te hebben aan den heer Nilant. Het bestuur zal den gewezen voorzitter daarover aanschrijven. De juistheid kan echter niet precies worden vastgesteld. De voorzitter zegt, dat de laatste Be stuursvergaderingen nu juist niet bijzon der prettig zijn geweest. De verhouding onder de leden is niet zooals die behoort te zijn tot zijn spijt. Het bestuurslid de heer Ketel krijgt hierover het woord. In de eerste plaats werp ik, aldus spreker, zoorer mogelijk ran mij af, de beschuldi ging, als zon ik schijnbaar sympafhisee- ren met Nilant. Zijn verkeerde handelin gen 'keur ik ten zeerste af. Waarom ik bedankt lieb als secretaris vindt hier zijn reden in, dat sedert de intrede van den heer van Doorn in het Bestuur, deze van het begin af, op kinderachtige wijze aan merkingen maakte op de notulen. Ze deug-, den nooit. Wanneer men 6 jaar .potuien maakt zonder daar aanmerking op tehoo- ren, valt zulks niet mee. Wat betreft het persoonlijk gesprek op onze vergadering,- daarin ben ik door Ds van Doorn op krenkende wijze uitgescholden. Er is veel getwist en veel woorden zijn gebruikt. Toen heb ik gemeend te moeten bedan ken als secretaris. Op het oogenblik is de verhouding nog .zoo. Wij zitten niet naast, maar tegenover elkander. Daarna krijgt dhr van Doorn het woord. De kwesties in het Groene Kruis zijn ont staan omdat ik er in zit. Niettegenstaande dat, hen iic blij, dat ze ontstaan zijn. Ik bestrijd de bewering van den heer Ketel, als zou hij niet aan Nilant de liand reiken. Toen bewezen bewezen werd, dat Nilant procenten kreeg van de levering aan het „Groene Kruis'' kwam de heer Ketel nog niet aan mijn kant te staan. Wat nu het persoonlijke betreft, dit. Bij den heer Speelman kwam Wesdorp uit den Anna-Jacobapolder om steun vragen. 'Wesdorp zegt van den heer Ketel geen steun te kunnen krijgen, omdat het zoon tje van Wesdorp op ,de openbare school is. In den A.-.J. Polder is gewerfd voor de Bijzondere school tegen de- openbare school en dit op zeer minderwaardige wijze. Het hoofd der openbare school is uitgescholden voor anarchist en nog veel meer. Deze man is lid van mijn kerk en uit dat oogpunt trek ik mij dat aan. Het gaat niet aan iemand te- belaste ren om tot' zijn doel te geraken. Ook dokter Mensing weet, dat dit waar is. (De heer Ketel interrumpeert„Bewijzen!") In verschillende- gezinnen heeft de dokter het gehoord. Ik heb het gehoord van den heer Brandes,. het hoofd der openbare school. Niet ik,, maar de heer Ketel zelf is over deze zaak in onze vergadering be gonnen. Ik heb toen den heer Ketel een Jezuïet genoemd. Bij die orde heiligt het doel de middelen en zoo was het ook in den Anna-Jacobapolder. Fr werd gewerfd door anderen te- beleedigen. Het hoofd der openbare school werd gekwalificeerd als een minderwaardig mensch. De heer Ketel antwoordt: De heer van Doom zegt, dat d'e heer Brandes is- ge scholden voor'anarchist en daarop wordt nu voortgebouwd. Ik tart hem dit te bewijzen. De heer van. Doorn blijft hij hetgeen hij gezegd heeft. De voorzitter zegt, dat zulke zaken- bui ten het „Groene- Kruis' moesten blijven. De h-eer J. A. Stols zegt nog, dat Nilant de zaak „verpest" heeft en daar hij nu verdwenen is, het wellicht beter zal gaan. Ned.. Herv. Kerk. Beroepen te Guddorp D. Th. Keek te Garderen. Aangenomen; naar Groningen, J. J. t. d. Wal te Breda; naar Hippolytushoef, J. Beek te Oostcrland. Bedankt vooi Fijenoord, J. F. Both te Almkerk; voor Schalkwijk, J. Jukema te Broek op Langendyk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke, B. v. Neerhos te Terneuzeni Geref. Kerken. Viertal te 's-Gxavenhage (Wést) voor twee vacatures: A. Hoeneveld te Nijkerk, J. A. Tazelaar te Rotterdam, E. J. Wient- jes te Oudshoorn en G. van den Wonde te Gorredijk. R.-K. Kerk. Gisteren is overleden de ZearEerw. heer Th. J. F. Bergansius, pastoor te Roelof- arendsveen, van 19111925' pastoor te Ovezande. Af'scheidDs Schrijver. Gister middag heeft in de Weezenkapel te Neer bosch een uitengewone samenkomst plaats gehad, die een ernstig, maar daarnevens een bijzonder hartelijk karakter droeg. De belangstelling was zeer groot. Ds J. Schrijver, wiens naam de laatste kwart eeuw zoo zeer aan Neerbosch verbonden is, heeft afscheid genomen als predikant- directeur, en mevrouw F. Sehijver van der Woerdt als directrice.- Hartelijke wel komstwoorden werden gericht tot den op volgenden predikant-directeur ds J. G. Steenbeek Jr., en de opvolgende directrice, mevrouw E. Steenbeek-Schrijver, zoomede tot den heer J. Kolman, den benoemden administrateur-adjunctdirecteur. Ds G. vanDuinen. Naar gemeld wordt is Ds G. van Duinen, predikant der Geref Kerk te Schiedam, aan den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië voorgedra gen als legerpredikant en met hem nog een predikant van de Indische Kerken. Verwacht mag worden, dat de G.-G. de voorgedragenen spoedig zal benoemen. ;Eennieuwenaam? In „De Ba zuin", van deze week, lezen we in de ru briek „Op en om ons erf', die ds K. Schil der van Oegstgeest verzorgt, ten aanzien van den naam die de Ger. Kerken buiten het kerkverband, zullen aannemen: „Naar uit vertrouwbare bron gezegd wordt is als naam gekozen: Nederlandsch Gereformeerde Kerken". Bezwaarden te 's-Graven- h a g e. Te 's-Gravenhage deed een gerucht de ronde, dat de bezwaarden te 's-Graven hage zich van de bestaande Geref. Kerken zouden willen afscheiden en een eigen pre dikant beroepen in ds A alders, van Schoonhoven. De „Nederl." heeft te b«- voegder plaatse inlichtingen ingewonnen, waarhij bleek, dat dit bericht volkome* uit de lucht gegrepen is. Hoewel de actie der bezwaarden doorgaat, denkt men. thans nog niet aan een nieuwe kerkforma- tie, hoeveel te minder aan het beroepen van een eigen predikant. Organisatie van bezwaar den. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, zal dezer dagen te Leeuwarden een vergadering worden gehouden van be zwaarden uit de Geref. Kerken van Fries land, teneinde tot een provinciale organi satie van bezwaarden te geraken. De preekstoel als rragenbug. In een van de kerken te Londen heeft een geestelijke een nieuw middel bedacht om de godsdienstoefening aantrekkelijk te maken. De preek heeft namelijk plaats gemaakt voor de beantwoording van vragen, die de gemeente leden aan den geestelijke richten. Het tooneel van dezen allernieuwsten vorm van godsdiens- oefening is de kerk van St. Johannes, den Evangelist. Rev. Millard, de voorganger dezer kerk, verklaarde aan een correspondent, van een Londenseh blad: „De gedachte, welke mij daarbij leidt, komt voort uit den wensch mjj in te leven in het geestesleven en in de ge voelswereld mijner gemeenteleden en mjj blij vend daarvan op de hoogte te houden. Men kan jarenlang preeken zonder zijn toehoorders maar ietwat nader te komen, en zonder te begrijpen, wat hen werkelijk drukt en bezig houdt. Een prediker verkeert helaas niet in zulke gunstige omstandigheden als een poli tiek redenaar, die in het debat zich op de hoogte kan stellen, van wat zijn toehoorders denken. Bijbel en Ford. De Amerikaanscbe „Arkansas Gazette-" vermeldt een hyper-Ame- rikaansch staalfje der vermenging van gods dienst en zaken. Het blad bevat namelijk het bericht, dat de predikant Knovrles in het „Majestic Theater" met zijn bijbellezing Zondagsmorgens half 10 den jaarljkschen Ford-Zondag zal vieren. Alle Ford-handelaars zijn speciale gasten. Eèn belooning van een doos chocolade van f 36 is uitgeloofd voor ■hem die met den oudsten Ford tot dee© „kerk" komt en een belooning Tan f 24 chocolade voor hem, die met zijn Ford de meeste men- schen meebrengt. Prof.dr. W. G e e s i n k. Naar ,De Stand." verneemt, hoopt prof. dr. "W. Gee- sink Zaterdag 30 October om 3 uur in het gebouw der Vrije Universiteit z^'n af scheidscollege te geven. Te veel Omderwijzers. De grootte der klassen en het groote aantal onderwijzers hebben in ons land bij jonge onderwijzers een noodtoestand, doen ontstaan, die hieruit blijkt, dat zich voor elke vacature gewoonlijk 50 a 100, soms nog meer candidates aanmel den. Blijkens een mededeeling in het Septem- berenummer van „Neue Bahne" is het in Duitschland op zijn minst zoo erg: in Laubau, Neder-Silezië, gaven eenigen tijd geleden op het marktplein twee jonge onderwijzers een volksconcert met een draagbaar 'harmonium. Dus als straatmuzikant, klaagt de schrijver, W. Arlt. Anderen colporteeren met boeken e» lijden honger. In Liegnitz zaten op 15 Mei 1925 niet minder dan 1175 candidaten f» wach ten op een betrekking en op 15 Mei van dit jaar 1197. De schrijver vraagt, welke krachtige hand redding; zal brengen. PMH BU—Jttn— Zondag 24 October. Ned. HerT. Kerk. Goes, vim ds Homburg, nm. ds de Trie», av. ds Hartjes van Rilland. Wilhelminadorp, vm. ds de Tries, ma. ds Homburg. Geref. Kerken. Serooskerke, vm. ds v. Dijk, nm. leerfrerk. Geersdijk, vm. ®n nm. ds v. d. E«4e (Bed. H, Av. en Dankz.). Kamperland, vm., nm. en av. leeskerk. Wissekerke, vm. en nm. ds F. Staal. Coljjnsplaat, vm. en av. leeskerk. 'a-Gravenpolcter, vm. leeskerk, nm,. d» Scheele. Verschenen is het Voorl. Verslag over hoofd stuk Y der Staatsbegrooting voor 199T. Wij octleenen daaraan het volgende: Kiesrecht. Steraivlicht. Eenige Jeden gaven als hun meerling te kennen, dat het vrouwenkiesrecht, zoowel het actieve als het passieve weder behoort te worden afgeschaft. Op afschaffing van den stemplicht drongen dezelfde leden mede met klem aan. Andere leden bestreden deze zienswijze. Zomertijd. Verschillende leden bepleitten afschaffing van den Zomertijd. Gaarne zouden deze leden vernemen wat ran den minister te dezer zake is te wachten. Algemeene landbouwpolitiek. Verscheidene leden wezen er op, dat de mi nister hulde verdient voor het feit, dat hij zich persoonlijk op de hoogte stelt van den toestand van het landbouwbedrijf en dat hjj persoonlijke aanraking zoekt met de orga nisaties, welke op het gebied vaa dit be drijf werkzaam zijn. Verscheidene leden achtten ter verbetering van de minder goede uitkomsten van som mige takken van landbouw als gevolg van de steeds scherper wordende tegenstelling tus schen de koop- en pachtprijzen en de prijzen van verschillende land- en tuinbouwproducten het spoedig tot stand komen van een wette lijke regeling van het pacihtcontract nood-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2