f No 10 Vrijdag SS öctober 10S6 gels 41e Jaargang Versch CeA&md Eet Hill ItfELLE'S Pp MSM EERSTE BLAD, 50 exem te ont rerschul voldaan bepaald sn, dan LIJK DE ■EN van sen ver- ilNG VAN EXEM- koop. paard. naar, tomende, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. siuiiienlani Gemeenteraad van Goes Neef Jan, die bijzonder gevat Is, Zegt steeds dat ontbijtkoek je dat" Is. Als z'n vrouw aan 't ontbgt Een VAN MELLE's-koek sngdt, Zegt neef Jan, dat z'n vrouw toch zoo'n schat Is. GO 6 8. iddelfourg. ie werken, toren, nd", Goes. Bakker, stonden of aan- »d. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 V Gemeentelijke autonomie. ■Inzake de gemeentelijke autonomie gaat het nu zoo langzamerhand precies den verkeerden kant uit. Met name door de Anti-revolutionaire partij is er steeds voor gestreden, dat de gewestelijke en gemeentelijke autonomie, voorzoover deze niet strijdt met de eischen der Staatseenheid en de rechten van en kele personen niet onbeschermd laat, meer tot haar recht zou komen. Dr Kuyper is hierin voorgegaan. Toen in 1895 in de Tweede Kamer aan de orde kwamen wetscp'-yerpen ter voor ziening in de regeling, 'ehz. van de huis houding der gemeenten Opsterland en Weststellingwerf, sprak Dr Kuyper dit kloeke w.Qord „Bij den geest der centralisatie vindt men, als ik dit min-fijne beeld gebrui ken mag, altoos zekere voorliefde voor het kunstgebit boven het natuurlijk gebit. Bij dezen Minister ontmoet men tel kens zijn voorliefde voor de regelmatig heid, yoor het nette en het ordelijke. iWelnu dat is het juist waardoor het kunstgebit boven het natuurlijke uitmunt, terwijl daarentegen het natuurlijk gebft die eigenschappen mist. Maar en dit is het waar het om gaat, in den kunsttand ontbreekt de zenuw die wel eens pijn veroorzaakt en daarom storend werkt, maar waarin het leven, ■schuilt. En zoo ook, wanneer wij den weg op gaan om de gemeentebesturen meer en meer aan banden te raggen en hunne rechten te beperken, en orde en regel maat over het leven te laten triumpheeren, dan zullen we zeker een keurige orde en regelmaat verkrijgen, maar de zenuw van liet leven, waardoor alleen onze vrijheid bloeit, ook bij onze gemeentebesturen, gaat dan onherroepelijk dood en kan niet meer tot reageeren worden gebracht." Sinds is er veel veranderd. Meerdere idealen werden zooal niet ver wezenlijkt, dan toch dichter benaderd. Maar inzake de gemeentelijke autonomie zijn we weinig gevorderd en devrees is niet denkbeeldig, dat we steeds verder van het goede spoor afdwalen. Onze gemeentewet berust op uitne mende beginselen. Maar inplaats dat die wet nu gebruikt wordt, .om de gemeentelijke autonomie meer tot haar recht te clo-en komen, zooals het Program dat wenscht, schijnt er onder de hooger-e besturen vaak een streven te zijn om de gemeentelijke zelf standigheid geheel te vernietigen èn de gemeenten te maken tot onderdeelen van het Rijk. Een echt revolutionaire poging. Er "is een tijd geweest, dat gemeentelijke zelfstandigheid te vèr werd doorgevoerd, ■en dat we kregèn allerlei staatjes in den ;Staat, tot groote schade van het geheel. Toen bij de Fransche revolutie veel dat niet goed was, werd afgebroken en weggeruimd, heeft men -echter niet al leen de fouten, die aan het bestaande 'stelsel kleefden, niet alleen de uitwassen maar ook het goede beginsel vernietigd. Het Rijk werd eenvoudig in een bepaald aantal stukken geknipt, die niet de minste zelfstandigheid hadden. Later hebben betere beginselen geze gevierd. Maar nu schijnt het weer mis te gaan. Er wordt niet, als in de revolutie dagen met ruwe liana ingegrepen maar stelselmatig worden de gemeente besturen van alle macht beroofd. De gemeenteraden, die de gemeenten heeten Jte besturen, worden telkens op zijde geschoven. Niet alleen, als punten van algemeen belang aan de orde 'komen, maar ook hij zuiver huishoudelijke aangelegenheden treden Ged. Staten dwingend op. En als Ged. Staten het niet doen, dan is er nog de Rooge Regeering om de gemeenten aan banden te leggen. Voor alles en nog wat, worden r e g e- 1 e n gesteld. Wij geven geen voorbeelden. Wie gewoon is de raadsverslagen te lezen of wie geroepen werd een gemeen te te helpen besturen, weet er alles van. Wij krijgen op die wijze, zooals Dr Kuyper opmerkte, een keurige orde. Maar ook -een doode en doodend-e orde. De zenuw van het leven waardoor alleen onze vrijheid bloeit, gaat op die wijze onherroepelijk dood. Of wil men een uitspraak van Mr van Idsinga De bestuursmechaniek van het Cen trale bestuur, beteekent het onttrekken van het bestuur aan hst volk en daar mede de langzame versuffing en weg krimping van de zelfstandige gemeen- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. I Abonnementsprijs: Per 3 maanden, fianco per post, f3.—» Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke kortinf. Een Griek, die 146 duizend francs met ongeoorloofde wisseloperaties had ge wonnen, is te Brussel in hechtenis geno men. De winst is in beslag genomen. per ha/f pene? huisvrouvy. die met een bescheiden inkomen moét tevreden zijn. Laat BLUE BAND U helpen, en ge hebt een middel gevonden, om veel te besparen, zonder dat U zich iets behoeft te ontzeggen BLUE BAND IS UW BESTE FINANCIER B. schap, 'die een voornaam element is der constitutioneele Monarchie." Dat is niet teveel gezegd. Groote belangen staan hier op het spel. Het wordt daarom tijd, dat tegen het ongemotiveerde dringend optreden van de hoog-ere besturen een krachtig protest wordt g-ehoord. Gaan we in de aangegeven richting door, dan zullen binnen enkele jaren onze gemeenten worden bestuurd door enkele ambtenaren, die misschien de gemeenten niet kennen en die zeker in de gemeenten niet bekend zijn. De zenuw van het leven is nog niet dood. Nog is het niet te laat. Maar daarom is het nu ook de tijd om met kracht jpp te komen voor de zelf standigheid der Gemeenten. Een bezwaar. De Standaard wijdt een artikel aan de belastingvoorstellen van Minister de Gèer, waarvan men in ons tweede blad een korte weergave vindt'. Deze beschouwingen geven ons aanlei ding er de aandacht op te vestigen dat ook aan het voorstel van den heer Golijn in zake de wijziging van de inkomstenbelas ting een zeer ernstig bezwaar kleefde. Voorgesteld werd den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te brengen op f 1000 plus voor elk kind f 200. Dit zou dus beteekenen dat alle ingeze tenen met een middelmatig gezin en een inkomen van f 1500 of minder, niet alleen geen Rijksinkomstenbelasting, maar ook in Gemeenten die geen eigen belasting heffen geen gemeentelijke belasting zouden be talen. In tal van dorpen zou op die wijze de groote meerderheid der bevolking van alle belastingbetaling worden vrijgesteld. Dit nu schijnt ons niet alleen met het oog op de moeilijkheden voor de gemeen ten, maar ook en vooral uit opvoed kundig oogpunt minder gewenscht. De ingezetenen met kleine inkomens moeten zooveel mogelijk worden ontzien. Op de zwakste schouders mogen geen zware lasten worden gelegd. Maar een algeheele vrijstelling van een groote groep der bevolking schijnt ons evenzeer ongewenscht, omdat op die wijze het verantwoordelijkheidsgevoel op beden kelijke wijze wordt verzwakt. Boven een zoo grooten aftrek zouden wij dan ook verkiezen een lageren aftrek met een zeer laag beginpercentage. Het is daarom dat wij het plan Colijn indertijd niet met onverdeelde in stemming hebben begroet. BmtmliM. De gevolgen der Engelsche kolenstaking. De gevolgen der Engelsche mijnwerkers staking doen zich in Frankrijk steeds meer gevoelen en vooral de industrieën, welke van buitenlandsche kolen afhankelijk zijn, f verkeeren in een moeilijke positie. Reeds zijn tal van treilers in Lorient ten gevolge van gebrek aan kolen tot werkloosheid gedoemd; in verschillende andere vis- scbershavens ligt de arbeid stil; groote fa brieken in het westen kondigen aan dat zij eerstdaags zullen sluiten; ten slotte bekla gen de industrieelen uit Pas-de-Calais en het dep. du Nord er zich over, ofschoon zij zich in de onmiddellijke nabijheid der mij nen bevinden, geen voorraad meer te heb ben. Het „Journal" is een onderzoek gaan instellen en heeft opgemerkt dat er telkens weer Fransche kolen naar Engeland wor den getransporteerd. Uit Boulogne en Cherbourg vertrekken herhaaldelijk Brit- sche schepen, die kolen hebben ingeladen. Het blijkt echter, dat het met den kolen- uitvoer zoo'n vaart niet loopt en dat het meerendeel van de uitgevoerde kolen z.g. charbons de soute zijn, waaraan sommige buitenlandsche schepen volstrekt behoefte hebben om hun weg voort te zetten, en die Frankrijk krachtens internationale ac- coorden verplicht is te leveren; öf kolen, die uit Duitschland en Polen komen met bestemming naar Engeland en waarop Frankrijk geen enkel recht heeft. Daarbij komt nog dat Frankrijk maandelijks 150.000 ton kolen naar België uitvoert, doch 250.000 ton kolen uit België ontvangt. Een groot aantal industrieelen heeft in- tusschen verklaard voorstander te zijn van de wederoprichting van het Nationaal Ko- lenbureau, dat tijdens den oorlog fungeer de en de distributie en prijzen der kolen regelde. Doch hiertoe zouden eerst over eenstemming tusschen de belanghebben den en wettelijke maatregelen noodig zijn. De wervelstorm op Cuba. Naar officieel is medegedeeld, zijn er bij den wervelstorm ongeveer 30 dooden, 300 gekwetsten en duizenden dakloozen. Poli tie en soldaten patrouilleeren in de stra ten van Havanna en hebben opdracht om alle lieden, die op plundering worden be trapt, op de plek dood te schieten. De stad is zonder licht; de straten zijn versperd door de omgevallen hoornen en het puin. In de haven zijn schepen gezonken. Uit Havanna wordt geseind, dat tot dus ver vier lijken onder de puinen der inge storte huizen gevonden zijn. Men vreest intusschen dat er nog meer slachtoffers zullen zijn in dat gedeelte der stad dat door de hooggezweepte golven driekwart meter onder water werd gezet. Een telegram uit Miami meldt nog, dat men gelooft dat de orkaan Florida niet zal aandoen. De bewoners, die in scholen en andere zware gebouwen waren gevlucht, hebben order gekregen naar huis terug te keeren, omdat het gevaar voorbij is. De barometer stijgt voortdurend. Korte berichten. Het „Journal" meldt dat Poincaré den algemeenen rapporteur der begroo ting er van in kennis heeft gesteld dat aan het parlement na zijn weder bijeenkomen in Januari een wetsontwerp zal worden voorgelegd, strekkende tot de stabilisatie van den franc, waarvoor een onmiddellijke stemming wordt vereischt. Het Belgische tractaat. Aan „Het Handelsblad" werd gisteren uit GenèVe geseind: In' Volkenbondskringen loopt het ge rucht, dat de Belgische regeering, ingeval van verwerping door het Nederlandsche Parlement van het Belgisch Verdrag; voor nemens zou zijn stappen te doen bij enkele groote mogendheden om de kwes tie van de Nederlandsch-Belgische ver houding voor den Bond te brengen. rtrachtens art. 11 van hot Pact heeft elk bondslid namelijk het „friendly right" de aandacht van de Assemblée of den Raad te vestigen op elke omstandigheid, die de goede verstandhouding tusschen de natiën onderling zou kunnen verstoren^ waarhij volgens den Britschen tekst „the League shall take afty action that mey. be deemed wise and effectual" (de Bond elke daad zal verrichten, die verstandig en doelmatig geacht kan worderi). In enkele kringen van' het secretariaat wordt de meening uitgesproken, dat even- tueele Bondsinterventie in het onderhavig geval bijzondere moeilijkheden zou mee brengen, omdat het betrokken verdrag en de daarin vervatte betrekkingen veelal op zoo zeer technische grondslagen berus ten, dat die het best door de twee naties direct kunnen worden gewogen en opge lost. Absolute bevestiging van dit gerucht was heden niet te verkrijgen, al werd er in verschillende bondskringen gewag van gemaakt. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dal men te doen heeft met een poging om op Nederland druk uit te oefenen dooi indirecte dreiging met Bondsinterventie. In elk geval is de Bond volgens art. 11 competent om zijn tusschenkomst te ver- leenen, al behoeft verwerping van hel verdrag geenszins van Nederlandschen kant als onvriendschappelijke daad jegens België te worden beschouwd. De Bel gische interpretatie zou echter voldoende zijn om de zaak direct of via andere mogendheden in den Raad, waarin Neder land nu echter pok stem heeft, aanhangig te maken. (Vervolg van het Tweede Blad.) Avond vergadering. Dhr Labrijn merkt op naar aanleiding van vragen in de middagvergadering, dat voor het glas in lood voor de kerkrestaura tie een inschrijving is opengesteld. Een Goesche firma schreef echter beduidend hooger in dan een buitensteedsche firma. Een nieuws verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der Com missie van Bijstand, bedoeld bij art- 54, tweede lid der Gemeentewet, wordt vast gesteld. Eenige wijzigingen worden op voorstel van den heer v. Poelgeest aan gebracht- Dhr Buis wil een commissie van Bij stand voor publieke werken, waaronder ook de reinigingsdienst ressorteert- De voorz. licht in, dat dit alleen geschieden kan op voordracht van B- en Wj- Dhr v. Melle vraagt den heer Buis naar de re denen van zijn verzoek. De voorz. meent, dat die redenen in de eerste plaiats zoiu- den moeten opkomen bij, B. en W. Dhr Buis zegt, dat de bedoelde post ieder jaar zoo maar op de begrooting ver schijnt, zoneter dat de Raad weet hoe en waarom. Dhr v. Poelgeest meent, dat die post behoorlijk gespecificeerd wordt. Verkeersrapp'or t- B- en W. stellen voor het rapport der z.g. Verkeerscommis- sio voor kennisgeving aah te nemen. Ingekomen is nog 'n verzoek van de A uto- bush ouders om de autobussen op de Markt te doen blijven stationeeren en ook des Dinsdags weer too te laten. Dhr v. Poelgeest zegt, dat de Raads commissie ad hoe niet alleen gerekendl beeft met het heden, maar ook met de toekomst- De algemeene opinie is wel, dat, zooals het nu gaat, het niet langer kan blijven galan- Het is wel eigenaardig, dat het ver keer per rijwiel zich aardig heeft aan gepast aan het stadje Goes met zijn nauwe straten. Do fietsers, die 's Dins dags en op drukke dagen naar Goes ko men, stallen hun fietsen in garages aan den buitenkant der stad- De auto's ech ter komen in de stad en veroorzaken opstoppingen. Het hoofdbeginsel van de commissie is geweest: het berijden van de straten Van- uil één richting. Spr. wil niet zeggen, dat de gevonden oplossing de eenig juiste is, maar toch dit hoofdbeginsel zou g-pr- wilden vastleggen. Verder bepleit Spr- de verwijdering van de autobussen van dei Markt en zou ze willen verwijzen naar' de plaats, waar ze 's Dinsdags staan. Diaar zou dan een Abri gebouwd kunnen worden, terwijl de auto bushouders een zekere vergoeding zouden kunnen betalen- Dhr Simons is tegen de voorstel len der commissie. Moet van Goes een dood stadje gemaakt worden? Het aantal aanwijzingsborden zou le gio worden. Uitbreiding van het politie personeel zou noodig zijn. Het aantal vrijstellingen zou. zeef groot moeten zijn.- De autobussen van de Markt te weren acht spr- onnoodig en ongewenscht. Win kels en café's hebben profijt van de auto bussen. Spr. bejpleit wel enkele verkeers- yerbeteringen (spiegels, borden met „lang zaam rijden", verkeersposten, enz.) Dhr v. Poelgeest wijst er op, dat de vreemdelingen, die nu in Goes komen, heg noch steg weten. Ze weten de hoofd richting niet- Daarom moet hen een rich ting ge-wezen worden, waarlangs ze Goes in- -en uit kunnen komen- Verder zullen ze hef best doen Goes te voet té door kruisen. S-pr .ziét herhaaldelijk, d'at er stremming vair 't verkeer is- Daarin moet toch verandering komen. Het stelsel van dispensatie acht Spr. zoo kwaad niet- Dan heeft men controle op de woeste rijders- Men kan hen dan bedreigen met intrekking der vergunning. Dhr Clrucq kan het noch met heit rap port der commissie, noch met dat van. den commissaris van politie vinden. Lost men de eene moeilijkheid op, dan schept men de andere. 'Spr. vraagt B. en W1. de mogelijkheid to onderzoeken o-m in rijden van St- Jacobstraat, 'sH. Ilendriks- kindereinstraat, Ossenhoofdsiraat en Voor stad van één zijde te verbieden- De voorz. acht het moeilijk om maar opeens een enkel straatje bij, den kop te pakken. B. en 'W. hebben reeds de bevoegdheid om een straat van één kant voor 't verkeer te sluiten. Dhr v. Poelgeest meent, dat men, als men ingaat op 't idee-Crucq, over énkele jaren even ver zal zijn "hls de commissie nu reeds wil komen, want telkens zal er een straatje bij komen om gedeeltelijk af t© sluiten. Dhr. Goeidbloed1 meient, dat de verkeers- commissia te veel heeft willen regelen. Had ze niet beter van 't kleine naar het groote kunnen opklimmen? Men heeft nu gekregen een opeenstapeling van bezwaren. Het grootste bezwaar van Spr. is het willen weghalen van de bussen van de Markt- Die brengen leven en vertier. Spr. vraagt aan B. en W!- niet geheel afwijzend tegenover het rapport te staan. Want zoo als de toestand nu is, kan hij niet blij ven. Dhr v. Vloten zegt, dat het autobusver- keer in de Goesche straten zeer gevaar lijk is. Men moet deze kwestie niet bezien vanuit een oogpunt van levendigheid, maar van veiligheid. De commissie kan zich goed voorstel len, dat niet de volle 100 pet- van de voorstellen der commissie zullen worden uitgevoerd. Laat het er desnoods 50 pet. zijn. Maar zooals het nu is, kan 'tniet blijven. Laat dei Raad aan B;. en W>. de opdracht geven in overleg met de ver- keexscommissie na to gaan, welke van de voorstellen der commissie voorloopig die nen tei worden uitgevoerd. Dhr v. d. Bout meent, dat de vreemde lingen er nooit in zullen slagen, de juiste richting te vinden. Ze zullen dan ook de binnenstad mijden. Ook wil spr. opmer ken, dat cr over 't algemeen 'in de bin nenstad kalm gereden wordt vanwege de gevaren. Dhr Eckhardt wil de autobussen op cle Markt laten, ook des Dinsdags na den markttijd, maiar wil ze verder in "de stad nief laten stoppen. Spr. is wel voor ver betering, maar niet zooals 't rapport wil- Dhr v. Poelgeest wijst op Vlissingen, waar ook de meiesfe nauwe straatjes van één richting verboden zijn. De voorz. zegt, dat B. en W- wel iets voelen voor het idee-v. Vloten, om met de commissie eens te overleggen, voor welke straten een directe regeling noodig is- Dhr v. Vloten constateert, dat de Raad1 dan toch in principe uitspreekt, dalt een verkeersregeling noodig is. De voorz. stélt voor in de vaeaturet-Vienings tot lid- der verkeerscommissie te benoemen den heer; Simons. Wordt goedgevonden. MM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1