Wo If Woensdag 3© October 1926 43e Jaargang laealail ^ORtiASIGARe* 1 IETS BIJZONDERS Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening Wo. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Stemplicht. Het „Vaderland" betoogt, en het „Gen- faum" is het ditmaal met het liberale orgaan eens, dat de stemplicht, door de 'gnootere opkomst van de kiezers beeft toewezen doeltreffend te zijn. Dit schijnt ons een wonderlijke con clusie. Immers, al de strafbepalingten hebben niet kunnen verhinderen, dat duizenden en (tienduizenden kiezers van de stembus wegbleven en dat daarnaast talloos velen zich alleen aan het stembureau vervoeg den of hun biljet onbruikbaar maakten. En daarnaast heeft men dit verkregen, flat duizenden kiezers, die zich om het staatkundig leven absoluut niet bekom meren en wie het volmaakt onverschillig is, Welke partijen de meerderheid ver krijgen, toch hun gewicht in de schaal leggen en er soms zelfs toe medewer ken om ongure elementen naar de ver tegenwoordigende of besturende colleges af te vaardigen. Hoe men er dan ook toe komen kan te betoogen dat de stem plicht doeltreffend is gebleken, is ons een raadsel. Indien de practijk iets geleerd heeft, dan is het zeker wel dit, dat de stem plicht, die bovendien in strijd is met het beginsel van vertegenwoordiging van' het volk en waartegen velen in verband met het vrouwenkiesrecht ernstige be zwaren hebben, zonder eenig bezwaar kan worden afge schaft. Hersenschim of bedriegerij. Emile Vandervelde, de Belgische Mi nister van Buitenlandsche zaken, een der leiders van de sociaal-democratie, heeft zijne roode vrienden in Nederland een! pil te slikken gegeven, die hun wel wat zwaar op de maag zal liggen. Als gast van fle buitenlandsche pers- vereeniging heeft hij te Brussel een rede gehouden, waarin hij ook het vraagstuk van de ontwapening een der stok paardjes van de S.D.A.P. aanroerde. Sprekend1 over het intergeallieerd toe zicht pp Duitsehland, zeide hij: j,Ik geloof aan de .noodzakeljjkheid, krachtdadig van Duitsehland te eischeri, dat het de verplichtingen, van zeer be perkte draagwijdte eerbiedige, welke hel ter Conferentie der ambasadeurs, die op Locarno volgde, op zich genomen heeft. Zoolang, inderdaad, deze verplichtingen onvervuld zullen blijven, zullen bespre kingen tot toenadering moeilijk slagen. Maar diep bedroevend is hier nog het feit, dat, van weerszijden, de meening van het groote publiek aangaande zulke belangrijke vraagstukken, gebouwd wordt op persberichten, welke ,zoo niet onjuist of partijdig, ten minste klaarblijkelijk een zijdig zijn. Dit geldt voor Duitsehland, wanneer het gaat over Frankrijk of over België. Juist hetzelfde geldt voor Frankrijk of België, wanneer het gaat over Duitseh land. Terecht zeer zeker zeide generaal Mor gan ,lid van de inter-geallieerde commis sie van controle: „Duitsehland zal niet tegenstaande alle toezicht voortgaan zich' te bewapenen ^zoolang het overige van Europa gewapend zal blijven." „Opdat Duitsehland werkelijk ontwa pend zij, moet de ontwapening zich tot de andere landen uitstrekken. En het is daarom dat in 1924 de ge- heele wereld het protocol van Genève toegejuicht heeft en dat ik de groote poging begroet, die te Genève gedaan werd door Benes, Paul Boncour, de Brouckère en zooveel anderen, om de Ontwapeningsconferentie tot een goed ein de te brengen. Het kan niet genoeg gezegd en herhaald worden: de ontwa pening zal algemeen zijn of ze zal niet zijn. Het is een gemeenplaats geworden, er aan toe te voegen, dat zonder mo- reele ontwapening de materi- eele ontwapening nooit iets an ders dan een hersenschim pf een bedriegerij, zal zijn." Zie, dat is nu 'precies hetzelfde, wat onzerzijds steeds is betoogd. Ontwapening of vermindering van be wapening is een kostelijke zaak, die waard is niet alleen, maar plichtmatig maakt, er voor te ijveren. Eenzijdige ontwapening is dwaasheid. En aan de materiëele ontwapening zal de moreele ontwapening vooraf moe ten gaan. Precies dus het tegenovergestelde van wat de S.D.A.P. doet, met haar prediking van het evangelie van den h a a t en van tien klassen s t r ij d. Van moreele ontwapening wil zij niets weten. Integendeel. En daarom, als zij toch voor ontwape ning ijvert, dan is dat, naar het oordeel van den heer Vandervelde, niets anders dan het najagen van een hersenschim of b e d r i ,e g e r ij. Onze roode vrienden hebben slechts te kiezen. Maar het een is al even erg als het ander. Bslteilairi. Russische steun aan de Engeisehe mijn werkers. De vakvereenigingsraad te Moskou heeft een half rnillioen roebel aan de Britsche mijnwerkersfederatie overgemaakt- Het geld is bijeengebracht door de vak verenigingen der sovjets, die 1 pet- van de loonear der leden hebben geheven ten bate van de Britsche, mijnwerkers- Volgens da „Daily Express" heeft de vakvereieniging der Engeisehe mijnwer kers uit Moskou een wenk ontvangen, dat zij verder op geen majerieelen steun van Moskou kan rekenen- Deze wijziging in de houding van Mos kou wordt in verband gebracht met de onderhandelingen van Krassin t© Londen. Krassin is n-1. van officieel® zijde te kennen gegeven, dat de onderhandelingen over een leening bij voorbaat tot misluk king zijn gedoeimd- indien Moskou verdere geldzendingen aan de Engeisehe mijn werkers stuurt- Vervaisching van Aandeelen. Te Warschau zijn een zekere Kormann uit Warschau en dei bezitter van een drukkerij in hechtenis genomen die op groote schaal aandeielen in goudmijnen in den Oeral en in petroleumondememingen in Bakoe hadden vervalscht- Men ver moedt dat voor eicin bedrag van ruim 10 rnillioen gulden aan valsche aandeelen in omloop is gebracht- De aandeden, die uitstekend waren nagemaakt, werden door een wijdvertakte bende vooral in Polen te Berlijn en te Parijs vaU de band gedaan. Te Berlijn moet voor een bedrag vato 400-000 goud'mark alan nagemaakt® aan deden in omloop zijn gebracht- Te Warschau is men bevreesd daf ver schillende kleine banken en credietinstel- lingen, die deize stukken hebben verkocht,, in ongelegenheid zullen geraken- Japansche vulcaan in werking. De vulcaan Hokkaido in het Tanmaya- district is tot uitbarsting gekomen. De steden Tomakomai. en Harohetsa zijn on der een 6 duim dikke aschlaag bedolven. Verscheidene kleinere erupties en aard bevingen hadden nadien nog plaats. Er wordt tot nu toe van geen slachtoffers melding gemaakt. Vulcaan in Californië in werking. De- berg Lassen, de eenige niet uitge doofde vulcaan in het continentale deel der Ver. Staten, is de afgeloopen week voortdurend in werking geweest. Het re- geeringsobservatorium, onlangs aan den voet van den berg opgericht, registreerde verleden Woensdag een hevige aardbe ving, voorafgegaan door onderaardsch ge rommel, dat ongeveer 1 seconde duurde. Vier minuten later werd een soortgelijk gerommel gehoord, gevolgd door een lichte schok. Een verbannen prins. De politie te Konstantinopel ontdekte Maandag aan boord van het stoomschip Tetogra, dat uit Triëst kwam, den oudsten zoon van den gewezen sultan Mehemed die naar Turkije poogde terug te keeren, hoewel alle leden van de gewezen dynas tie uit het land verbannen zijn. De prins had zich vermond en reisde onder een valschen naam. Hij werd niet aan land ge laten en zal me thet Italiaansche schip de terugreis moeten aanvaarden. Een manifest. Tal van vooraanstaande bankiers én zakenlieden van Europa en de Vereen!, Staten hebben een manifest gepubliceerd, waaraan wij het volgende xmtleenen: Als zakenlieden wenschen wij de aart- dacht te vestigen ,op zekere ernstige en' verontrustende toestanden, welke, naar onze-meening den terugkeer haar de wel vaart vertragen. Bet is moeilijk, zonder bedruktheid te zien, in welken omvang men heeft toe gelaten, dat tarief-belemmeringen', speci ale vergunningen en verboden sinds den oorlog den internationalen handel hebben beïnvloed en hem hebben belet, zich langs zijn natuurlijke kanalen te bewegen. Over groote gebieden, waar de inwo ners tot dan toe hun producten vrij had den mogen uitwisselen, werden een aantal nieuwe grenzen getokben en naijverig door middel van douane-barrières bevei- De toestand lijkt veel op dien, welke ontstaan zou, wanneer een bond van sta ten de banden zou losmaken, die heil samenhouden en die staten er toe zou den overgaan, eikaars handel te knech ten en te belemmeren, in plaats van aan te moedigen. De eene staat verloor zijn toevoeren van goedkoope levensmiddelen, een andere zijn toevoeren van goedkoope industrie-producten. Industrieën leden door gebrek aan grondstoffen. Spoorweg tarieven door politieke overwegingen ge dicteerd, hebben het verkeer en vracht vervoer moeilijk en kostbaar gemaakt. De prijzen zijn gestegen, er is kunst matige duurte in het leven geroepen. De productie in haar geheel genomen is verminderd. Het crediet is ingekrompen en het geld in waarde afgenomen. Er kan geen herstel in Europa zijn, voordat de politici in alle landsgebieden, oude en nieuwe, inzien, dat de handel geen oorlog is, maar een uitwisselings- prooes; dat onze buren in tijd van vrede onze afnemers zijn, en dat hun welvaart een voorwaarde is. voor onze eigen wel vaart. Beperkte invoeren brengen beperkte uit voeren mede en geen natie kan het ver lies van haar expoxthandel doorstaan. Gelukkig zijn er teekenen, dat men ein delijk in alle landen begint te heseffen', welke gevaren er dreigen. Voor Nederland is het manifest ondex- teekend door de heeren C. J. K. van Aalst, S. P. van Eeghen, F. H. Fentener van Vlissingen, E. Heldring, A. J. van Hepgel, P. Hofstede de Groot, Paul May, 'W. A. Mees, A. F. Philips, D. W. Stork, C. E. Ter Meuten, Q. J. Terpstra, M. W. F. Treub, F. G. Waller, Th. van Weideren, Baron Rengers, G. Vissering. Korte berichten. De Brotherhood Savings and» Trusl Company van Pittsburg, een van de voor' naamste arbeidersbanken, welke in Ame rika door de vakvcireenigingen gesticht zijn, heeft op last vali het Siaatsdephrte- rnent haar deuren moeten sluiten. Drie beambten zijn 'geaJrresteerd, verdacht van verduistering vair 650-000 dollar. Tal van arbeiders zijn gedupeerd- Naa!r de burgemeester van Dussel* dorp mededeelt, is de „GesoleV-tentoon- stelling, die Zaterdag gesloten is, in den loop van zes maianden door 7-500.000 personen bezocht- De tentoonstelling le verde geen deficit op. Gisteren is te Berlijn het proces tegen de internationale bende van handelaars in verdoovende mid delen, die een paar maanden ge leden in den val geloopen zijn, be gonnen. De voornaamste' beklaagde is de Duitsche apotheker Hahn, naast wien een gewezen Russisch officier op de bank deï beklaagden zit- D® verdachten worden be- schuldigd te Berlijn een handel in ver doovende middelen, met name cocaïne, te hebben gedreven- 'Op het traject Ram®Napels zijn de treinen van draladloozei ontvangtoestellen voorzien geworden- De reizigers kunnen van de uitzendingen van Rome, Milaan, ■'Bern, Weenen en Daventry genieten in tien restauratiewagen. Uit Hirschberg wordt gemeld1, dat gisternacht bij sterke temperaltuursdaling opnieuw sneeuw is gevallen; ze ligt opl dé kammen 35 c.M. hoog. Men meent ech ter dat de sneeuw nog niet zal blijven lig gen, daar de temperatuur na den val weer 3 gr- is gestegen. De Bengaalschei dichter T&gore is op zijn Europeesche reis ziek geworden ert beeft op dokters advies zijn aangekondigde voordrachten te Weenen, Praag en Boe dapest moeten afzeggen. Volgens een bericht uit Boekarest wordt de vroegere kroonprins Carol sp'oe- dig ferug verwacht daJar zijn vader, ko ning Ferdinand, zich in vetrbahd met den toestand van zijn geizondheid geleidelijk uit de staatszaken wil terugtrekken. Hier door zou Carol gelegenheid! krijgen, zijn opvattingen tei floen zegevieren. Intus- qchen is het voor zijn weder opnemen in de koninklijke familie noodig, dat de grondwet gewijzigd wordt, wat slechts kan 'geschieden door een opnieuw gekozen na tionale vergadering. Het spoorwegongeluk bij De Vink. De heer ir. C. Hamelink, oud-directeur van de Nederlandsche Tramweg-Mij., schrijft aan de „N. R. Ct.": Dwarsliggers op grind' kunnen geene groote vastheid geven aan de ligging van liet spoor. Het aangewezen materiaal on der de dwarsliggers, met de grootste ze kerheid voor vaste ligging van het spoor, is water-doorlatend scherp zand. Bij: de stoomtramwegen wordt altijd zand onder de dwarsliggers gebruikt. Dit zand wordt met houten stampers moeizaam! onder de dwarsliggers aangestampt. Aanstam pen van grind onder de dwarsliggers heeft geene uitwerking; het grind wordt dan ook eenvoudig met den schop onder de liggers geschoven. De oude constructie van den spoorweg, zandballast met grind- afdekking tegen verstuiving, geeft stellig eene vastere ligging aan liet spoor, dan de nieuwe constructie met dwarsliggers op grind. Dat het grind onder de dwarsliggers in den eersten tijd ingereden wordt (eene vreemde bij-betrekking voor eene loco motief), doordat de afzonderlijke grind- steenen eene hechtere plaats zoeken, of spatten, of verbrijzeld worden, zoodat zulk spoor veel onderhoud eischt, wijst reeds op het ondoelmatige van het materiaal grind. 'Nu mag het berijden van zoo'n spoor met dwarsliggers op grind wel dikwijls, zeg maar bijna altijd, goed gaan, eene groote zekerheids-coëfficient bestaat stellig niet. Het is heel goed denkbaar, dat een plotselinge sterke schok of stoot (ingeleid door kleine ongelijkheden en inklinkingen van het spoor) van eene zware locomotief met 90 K.M. snelheid, op nieuwe dwars liggers en nieuwen grind-ballast, zooda nige plotselinge verbrijzeling van grind- steenen tengevolge heeft, dat een knik in het spoor ontstaat, en de locomotief ontspoort. 1 Oud-minister van IJsselsteyn. Oud-minister Van IJsselsteyn zal zich voor korten tijd naar Nederl.-Indië be geven in zijn hoedanigheid van voorzitter van den raad van beheer van de Gemeen schappelijke Mijnbouwmaatschappij1 Billi- ton. Hij zal zich inschepen op de Slamat, die 13 Nov. a.s. van Marseille vertrekt. 'De functie van rijksbemiddelaar in het 3de district wordt gedurende zijn afwezig heid, krachtens het desbetreffend Ko ninklijk besluit, door zijn ambtgenoot in het 4de district (prof. mr Aalberse) waar genomen. Het voorzitterschap der commis sie inzake de kosten der sociale verzeke ring zal worden waargenomen door het. lid dier commissie mr H. W. Groeneveld. De heer Van IJsselsteyn hoopt in Maart van het volgend jaar terug te zijn. Een dr uk-bezocht ei vergadering. Gisteravond werd in de Twee Steden te Den Haag een openbare vergadering gehouden, belegd door het Nationaal Co mité van Actie tegen het Verdrag met België. De zaal was geheel gevuld en ook de ernaast gelegen zaal, waarvan de deu ren waren opgezet, was vol belangstel lenden, evenals de serre langs de zaal. Onder de aanwezigen werden vele hooge militairen, leden van Eerste en Tweede Kamer en anderen opgemerkt. Sprekers waren prof. mr F. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam; de gene raal b. <1. C. J. Snijders, oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht, en prof. dr E. Moresco, oad-vioé-president van den Rag.d van Ned.-Indië. Gezien de groote belangstelling was een tweede vergadering in de Van Dijk- zaal noodig. Daar spraken de heeren Ir A. JVIusserJ, algemeen secretaris van het Comité, kapitein van den Generalen Staf Hasberts en prof. Colenbrander. Alle sprekers uitten de hoop, dat het verdrag in dezen vorm niet zal worden aangenomen. 'Al bard a over den Minister van Arbeid. Op heit congres van het N-V-V. heeft o-m. het wooiti gevoerd1 de politieke lei der der S. D. A. P., de heer Albarda'. Spr. weete op den abnormalen regeeringstoe- stand waarin Nederland momenteel ver keert- Het is juist in een dergelijke periode van windstilte de tijd voor de airbeiders- beweging om krachtig voorwaarts te gaan. Nu dient op den voorgrond te treden, de strijd' voor het herstel van den 8- urendag- Het ligt op onzen weg, aldus spr-, er de aandacht op te vestigen, dat zoo de te genwoordige 'minister van alrbeid! zelf niet tot dat herstel overgaat, wij' den pre mier De Geer zullen laten merken, dat hij dan maar liever naar een anderen minister van arbeid moet uitzien- De postchè'que- en girodienst. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat gevraagd of hij bereid is te bevorderen, dat op elk hulp postkantoor een lijst van rekeninghouders van den postchèque- en girodienst voor het publiek ter inzage komt te liggen, ten einde het kleinen zakenmenschen ge makkelijk te maken. I Een b ij eenkomst vaïï het Seniorenconvent. De actie in den lande tegen het Bel gische verdrag heeft reeds uitwerking, lp fracties, die tot nu toe overwegend vóór het tractaat werden gerekend, is een kentering (aan den gang. En na de Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: regels f 1.29, elke regel meer 30 cf. Rij abonnement belangrijke korting. langdurige conferentie der Commissie van Rapporteurs met den minister zal nu van daag een bijeenkomst volgen van het z.g. „Seniorenconvent", d.i. een instituut, dat is samengesteld uit de voorzitters der, groote fracties. Er komt dan toch een terugslag van de volksbeweging in! de Kamer. (Hand.) De paspoorten. Het Hdbld verneemt, dat een wets ontwerp in voorbereiding is, waarbij dé prijs van een paspoort voor een Neder- landsch staatsburger wordt teruggebrachl tot een gulden, terwijl de duur van een paspoort wordt verlengd tot twee jaar. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes 'Slachthuis. De fin. commissie heeft met veel belangstelling kennis genomenl van de uitvoerige rapporten van den Di recteur van den Keuringsdienst van vea en vleesch en den Directeur van Ge meentewerken. Aanvankelijk meende zij, dat enkele pos ten der exploitatiebegrooting te laag wa ren 'geraamd, zooals afschrijving (5 pot.)' op de installatie van het slachthuis, 2e waterverbruik, 3o bedrijfsmiddelen der koelinstallatie, 4e uitgaven voor perso- nee'l, 5e de kosten voor onderhoud van gebouw- en inventaris. Be uitvoerige toelichtingen, door da rapporteurs dienaangaande verstrekt, heb ben echter aan de commissie de overtui ging geschonken, dat de raming van de uitgaven der exploitatiebegrooting met zorg en voorzichtigheid is geschied, zoo dat zij zich daarmee kan vereenigen. De commissie meent dus, evenals B. en W., dat de stichting, van een open baar slachthuis als in het voorstel be doeld geen nadeelige gevolgen voor de gemeentefinanciën zal meebrengen. De com. heeft zich vervolgens afge vraagd of de belangen van de ingezete nen door de stichting van een abattoir zouden kunnen worden geschaad. Als eerste en eenige groep van belang hebbenden treden de slagers op den voor grond. Het eenige bezwaar, dat van die zijde wordt aangevoerd is, dat zij in de uitoefening van hun bedrijf worden be lemmerd, doordat zij voor het slachten aan bepaalde uren zullen worden gebon den. Dit bezwaar wordt echter zeer be perkt door de aanwezigheid van de koel installatie, waardoor het den slagers mo gelijk moet zijn steeds, zelfs in een plot selinge behoefte te voorzien. Het bezwaar der kosten weegt ook voor de commissie niet zwaar. Zij is er in 't geheel niet van overtuigd, dat de ex ploitatiekosten van een openbaar slacht huis grooter zullen zijn dan de kosten, die de slagers gezamenlijk zouden moe ten maken, indien ieder slager tot inrich ting van zijn slachtplaats volgens de eischen van de wet zou overgaan. En al mogen sommige slagers tijde lijk eenige derving van inkomsten on dervinden doordat hun slachtplaatsen geen directe nieuwe bestemming krijgen, dit bezwaar weegt niet op tegen de groote voordeelen, die een openbaar slachthuis medebrengt. De voordeelen van een openhaar slacht huis voor de ander9 groep van belang, hebbenden (de consumenten) zijn vol doende uiteengezet. De commissie kan zich met die motieven geheel vereeni gen. De voordeelen wegen ruimschoots op tegen de bezwaren, welke door som mige slagers naar voren worden gebracht, waarom de fin. com. adviseert overeen komstig het voorstel van B. en W. Kerkrestauratie. De fin. com. zegt in haar advies over het voorstel van B. en W. ten aanzien van de kerk restauratie o.m. het volgende: Tegen het door B. en W. voorgestelde principieele besluit zal wel door geen der leden van den Raad eenig bezwaar worden geopperd. Immers wordt daar door noch wat betreft het bedrag, noch wat betreft de voorwaarden eenige beslis sing genomen. Eventueele aanneming van het voorstel brengt de kwestie der restauratie slechts in zeer geringe mate dichter bij de oplossing. De commissie meent 'dan ook, dat het gewenscht is, dat niet alleen dit principieele besluit genomen wordt, maar dat tevens de be slissing valt omtrent de grootte van de financiëele bijdrage der gemeente. 'De financieele commissie meent, dat zonder eenig bezwaar reeds thans de fi nancieele bijdrage der gemeente kan wor den vastgesteld en stelt voor het bedrag, overeenkomstig het verzoek van de restau ratie-commissie te bepalen op f2000 per jaar gedurende de jaren 1931 tot en met 1940.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1