No 16 Dinsdag 10 October 1086 41e Jaargang BoitiiUua!. iitaeilaafi. MARy ST JOHN. Herfstweer DE BELASTINGWETTEN. FEUILLETON. 4 1 i«.J L, i i- 1 Ve Zeeuw Door de Tweede Kamer zal vandaag «een aanvang worden gemaakt met som mige van de door Minister de Geer in gediende belastingontwerpen. Het kan daarom goed zijn van bedoelde wetten en van de bedoelingen van den Minister een kort overzicht te geven. Gemakkelijk is dit niet, omdat de wijzi gingsvoorstellen niet van de lucht zijn. Minister de Geer is een „soepel" man; hij is niet de man van de strenge vaste lijn, maar hij is toegevend en inplaats van leiding te geven, heeft hij: meer nei ging zich te laten leiden. Vandaar dat de oorspronkelijke plannen al menige wij ziging hebben ondergaan en misschien nog ondergaan zullen. Zooals bekend, werden nog voor de ver kiezingen in 1925 door minister Colijn oen viertal wetsontwerpen ingediend, die ten «doel hadden: de invoering van een z.g. weeldebelasting, een verlaging van het successierecht, een verlaging van de inkomstenbelasting en de halveering, later afschaffing van de verdedigingsbelas ting II. Aanneming van deze ontwerpen zon ten gevolge hebben gehad niet alleen, dat de belastingdruk verplaatst werd, maar vooral ook, dat de druk in niet geringe mate werd verminderd. Maar het Ministerie Colijn viel. Het eerste gevolg daarvan was, dat de vermindering van den druk werd uitge steld, en het tweede, dat de voorstellen geheel werden omgewerkt of ook wel in getrokken. Minister de Geer begon met het ont werp tot aanvulling, van de zegelwet in te trekken en daarvoor in de plaats te stel len een voorstel tot het heffen van een hotelbelasting en een weeldeverberings- belasting, waarvan de opbrengst werd ge raamd op pl.m. f20 millioen. Tegenover deze nieuwe belastingen werd gesteld de reeds door Minister Colijn voor gestelde wijziging van de Successiewet waardoor een mindere opbrengst van f 10 millioen werd verwacht, en een verlaging van de personeele belasting: waarvan v.n.l. ingezetenen van groote gemeenten en groote gezinnen zullen profiteeren, even eens ten bedrage van pl.m. f 10 millioen. iDit beteekende dus verplaatsing van druk. Aanvankelijk werden deze ontwerpen' door den Minister dan ook onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Werd het eene verworpen, dan zou het andere worden ingetrokken. Hier gold: alles of niets. ,Verder werd het voorstel tot verlaging van de inkomstenbelasting ingetrokken en -daarvoor in de plaats gesteld een voor stel tot afschaffing van de opcenten voor het Leaningfonds op de personeele belas ting en tot afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns. Eindelijk werd wat de verdedigingsbe lasting II betreft, het oorspronkelijke voor stel van Minister Colijn tot halveering: van de Verdedigingsbelasting II in eere hersteld en het ontwerp tot geheele af schaffing van deze belasting ingetrokken. Later werden de plannen opnieuw ge wijzigd. Bij nota van wijziging werden de voor stellen tot halveering van de verdedigings belasting II en tot afschaffing van de leeningopcenten op de personeele belas ting en den suikeraccijns ingetrokken en daarvoor in de plaats gesteld een ontwerp tot afschaffing van de 25 opcenten op de inkomstenbelasting ten bate van het leeningfonds. Tevens deelde de Minister mede, het verband tusschen de successiebelasting: en de andere bovengenoemde belastingen los te laten. De weeldeverteringsbelasting kan naar de Minister meent voorloopig wach ten, terwijl ook met de hotelbelastinjg geen haast gemaakt behoeft te worden. Daar juist tegen deze belastingen van verschillende kanten bezwaar werd ge maakt, beteekent dit practisch, dat er van de invoering en van de zoozeer gewenschte vervanging van directe door indirecte belastingen niets komt. Zulke hervormingen kunnen alleen wor den ingevoerd door een Minister die weet wat hij wil en die met krachtige hand leiding weet te geven. Over de nog overgebleven ontwerpen: de wijziging der personeele belasting, de afschaffing van de 25 opcenten op de rijksinkomstenbelasting1 en de verlaging van de successierechten zal de Kamer zich dezer dag;en hebben uit te spreken. Of de Staten-Generaai met deze voor stellen mee zullen gaan, zal nader blijken. In elk geval zal men goed doen, zich van de voorgestelde verlagingen geen te groote voorstelling te maken. De verlaging van de inkomstenbelasting zal eerst ingaan op 1 Mei 1927 als het nieuwe belastingjaar aanvangt en de ver laging van de personeele belasting mis schien pas op 1 Januari 1928. Het wegwerken van het Kabinet-Colijn is voor de belastingbetalers een kostbare geschiedenis geweest. Uit Rusland. Trotzky, Kamenef en andere leiders van de oppositie in de S,ovjet-Russische par tij hebben nog juist bijtijds een gang naar Ganossa ondernomen, om aan de disciplinaire maatregelen die tegen hen in de maak zijn, te1 ontkomen. In een door hen openbaar gemaakte verklaring zeggen zij, dat zij zich onvoorwaardelijk aan alle beslissingen van het communis tische partijcongres, hetwelk eerstdaags bij eenkomt, zullen onderwerpen en even eens aan wat het centrale comité en de centrale controle-commissie verder moch ten besluiten. Zijl wekken hun volgelingen op, hetzelfde to doen en erkennen dat hun jongste optreden te Moskou en St- Petersburg indruischte tegen het besluit van het centrale bestuur „nopens het «ongeoorloofde van gedachtenwisseling". Deze laatste uitdrukking toont hen in het boete-kleed aan de wereld en illustreert voorts nog eens het feit dat de Sovjet- Russische machthebbers op autocratische wijze het land zijn meening voorschrijven. Korte berichten. Volgens een bericht uit Madrid spreekt de Spaansche regeering het bericht tegen, dat te Barcelona: syndicalisten zijn gearresteerd, die een aanslag togen den koning en Primo da Rivera voorbereid- zouden hebben. Painlevé, dei Frahschei minister van oorlog, beeft verklaard, dat de geruchten over een overhaaste ontruiming van het Rijnland en -over d-e« voorbereiding voor het afma.rcheere-n van het bezettingsle g-er ongegrond zijn. Wiel heeft hij bespre kingen met generaal Guillaumat gehad, doch deze hadden slechts betrekking! op- de sede-rt vele maanden reeds vastgestelde plannen, waaraan sedert niefs gewijzigd is- De Kamer van Koophandel van Ost- ende he-eft aan de regeering een rekwest gezonden, waarin om wordt gezegd, dat Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Uit hef Engelsch. 78.) o— „Als Bertie zich goed bedenkt," zei-de zij bedaard, dan beeft Miss Maynard hem het eerst het nieuws verteld. Ik stoorde hun onderhoud- gisteravond, -en ontdekte toen, dat hij alles wist b-ehalve het slot. Hef was beter, dat ik .het hem zeide, niet wahr?" en Mary beefde bij de veelbë- te-e-kenende toon in haar stem; maar Bertie viel haar nogmaals in d-e rede: „Hooreens, Mary; het doet er niet toe, wie bet mij vertelde. Ik moest bet toch weten, niet waar? Wat kan dat alles ons schelen? Natuurlijk wildet gij het mijl ver tellen, en natuurlijk weet ik, waarom gij mij h-eht laten roepen; maar het hindert niet, ik wil niet, dat gij spreekt.'" „Maak, Bierti-a „Stil, Mary, ik wil niet hebben, dat gij iets zegt. Gij moet u niet over mij ver ontrusten. Wat heeft men er ban een man te zijn, als m-en het meisje, dat men lief heeft, niet helpen kan? Gij hebt mij laten kom-en, om mij t® zeggen, dat alles tus schen ons uit moet zijn, dat gij mij m-oet opgeven; Maryv gij moogt liet niet zeg gen en u daarmee ongelukkig maken. Ik wil eerst spreken, want niets ter wereld zal mij kunnen bewegen tusschen u en Cro-me te staan. Begrijpt gij mij?" „0, Bertie!" en zij kon hem niet ant woorden. „Ik ben het, die u opgeef', ging de arme jongen op half gesmoorden toon voort; „Ik heb er den geheelen nacht over gedacht, en ik wist, dat gij mij zoudt laten halen. Gij hebt uw broeder en de kinderen, enen het zou niet goed zijn, als gij anders bandeld-et. Dus, hoewel ik u liefheb, en u mijne g;eheele leven zal blijven liefhebben, wil ik u toch niet trou wen, zelfs al zoudt gij mij willen hebben", en hij zweeg met een zwakke poging om te glimlachen. „Zoo ziet ge dus, dat het uwe schuld niet is, maar dat ik u heb opge geven." „0, Bertie! Hoe goed, hoe edelmoe dig zijt ge!" zeide arme Mary; terwijl Janet ondanks haar antipathie meer en meer eerbied voor den jongen man be gon te voelen, die zoo dacht en toch tegelijkertijd zoo manlijk was, en die op zijn jongensachtige, onhandige wijze tracht te de vrouw, die hij; liefhad, te bescher men. de geheele visclivangst zal moeten worden stilgelegd, als niet spoedig de bevoorra ding van brandstoffen vergemakkelijkt wordt door vermindering der overdreven prijzen ,die door de directies der mijnen voor de kolen word-en gevraagd- Zondag hebben ongeveer 20.000 per sonen, die gedurende den oorlog naar Duitschland werden gedeporteerd, in de straten van Brussel gedefileerd. De koning die van zijn belangstelling blijk wilde ge ven, hield een korte toespraak en over handigde -een vaandel aan de nationale federati-ei van gedeporteerden. Gedurende- de zitting van de kamer van afgevaardigden in den Mexicaanschen staat Nuevo-Leion vuurde plotseling een fcribunebe-zoeker een schot in de zaal af. Kr ontstond een schietpartij, waarbij drie personen weiden gedobd. Volgens officiëele cijfers werkten er gisteren in de Engelsche mijnen 219.000 mijnwerkers, ü.i. een vermindering yan 17.000 bij het vorige aantal vergeleken. Die vermindering zou deels het gevolg zijn van -de ijverige propaganda van Cook en d-eels van het feit, -dat een deel van de mijnwerkers, als gewoonlijk, Maandag houdt jmiuuiinwarri wwij—grag—mi—yn Bij guur, vochtig weder worden huid en handen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. PUROL Het verdrag met België. Naar het „Hdbl." verneemt zijn de kan sen, dat het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag nog vóór de be- grooting wordt behandeld, weer stij gende: Er is in vrij: breeden kring van vóór- en tegenstanders het gevoel, dat men nu tot een beslissing- moet komen. Te genover ^ïet inzicht van den voorzitter der Tweede Kamer, dat er vóór de be grooting wel geen tijd meer zal zijn, staat de meening: van een aantal Kamerleden, dat dan maar wat later dan 9 Nov. met de begrooting moet worden begonnen, maar dat voor de zaak, die zoo lang reeds hangt, nu tijd moet worden gevon den. Een voorstel het ontwerp aan de lagenda der Kamer toe te voegen "kan dan ook vrij: stellig worden verwacht. .Omtrent de kansen van het ontwerp schrijft hetzelfde blad: Terwijl sommige vrienden van het Bel gisch verdrag no-g rekenen (of hopen?) op een meerderheid voor de ratificatie door de Tweede Kamer, hoorden wij: uit parlementairen, kring een berekening, die hoop geeft, dat dit yerdrag stellig geen meerderheid zql vinden. In het allerergste geval zouden de vrijzinnig-democraten op de wip zitten, maar waarschijnlijk zullen ook die niet allen één lijn trekken en een meerderheid van 52/48 tegen het verdrag schijnt wel het minste te zijn, waarop men in de kringen der tegen standers rekent. Nn blijven dergelijke kansbecijferingen een riskant spel, omdat door afwezigheid van menschen, die weifelen of hun ver antwoordelijkheid schuwen, het resultaat der stemming zeer wel kan word-en ver- valscht. Voor de tegenstanders evenwel is het aangenaam te welen, dat het geens- „Neen, er valt niets meer te zeggen; en gij moet er niet over tobben, omdat gij altijd gedaan hebt, wat goed en recht was, en ik begrijp u, weet ge." En toen zij hem zwijgend haar hand reikte, gaven het dankbare en peinzende van haar blik hem zooveel moed, dat hij vergat, dat zij niet alleen waren. „Mary, gij zult mij: toch vergunnen u een kus te geven, voor dat voordat wij elkander vaarwel zeg gen", zeide hij, en zijne stem stokte. Tot eeni-g antwoord wendde zij haar gelaat naar hem toe en liet hem hare lippen kussen. „God zegene u, Mary!" zeide hij; en toen zij tot hem opzag en nog beproefde zacht „vaarwel" te sta melen, wierp hij eensklaps hare handen van zich en ging haastig heen. Mary bleef eenige oogenblikken als aan den -grond -genageld staan; toen kwam Janet naar' haar toe en raakte haar zacht aan. „Lieve Mary, hij is weg en zal niet terugkomen." „Weg! en ik heb hem niet eens vaar wel gezegd; ik heb zelfs bijna niet tegen hem gesproken. Zijt ge er toch wel zeker van?" en. zij keek zoo deerniswaardig, dat het hart van Janet er door geroerd werd, en zij, sloeg hare armen om het meisje heen. zins zooals men wel getracht heeft te zeggen een verloren zaak is, waar voor zij strijden. Het bestuur van de Ghr. Werkgevers Vereeniging heeft het volgende schrijven gericht tot dei anti-revolutionaire en Ghr- Historische Kamerleden: „Het Bestuur vau dei CJhr. Werkgevers- V-ereieniging wendde zich in April 1926 m-e-t -sen adres tot de Tweede Kamer der Sitaten-G-oneranl, waarin verzocht werd, hei wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag NederlandBelgië niet aan te n-etmen. Nadien werd «dit verdrag in de Jaarver gadering van bovengenoemde Vereeniging te Rotterdam gehouden op 6 S,ept- j.l. opnieuw besproken in tegenwoordigheid1 van -eeinigen Uwer. De leden onzer ver eeniging werden -daar versterkt in de over tuiging, dat de economische nadeelen, wel ke uit aanvaarding van het verdrag zul len voortvloeien voor onafzienbare ja- 'ren z«eer zwaar op hef NedeTlandsche be drijfsleven zullen drukken. Het wil ons voorkomen dat in dazen de Tweede Ka mer der Staten-Generalal als volksverte genwoordiging nieit verantwoord zou zijn, indien zij -een verdrag goe'dkeurde, waiar- van da gevolgen niet zijn te overzien en waartegen bij het Nederlandsche volk in bet algemeen en bij het bedrijfsleven in het bijzonder ze-er ernstige bezwaren be staan, welk© de1 Regeering niet heeft ver mogen tei ontzenuwen. Namens het bestuur der Ghr. Werkge vers Vereeniging doen wij daarom nog maals een beroep opi U met het drin gend verzoek Uw stem aah het wetsont werp tot -goedkeuring van dit verdrag niet tei geven. Naar d-è Neder], verneemt hebben de Clhr. Hist, ledan van Bel Staten van Zee land zich m-et hunne bezwaren tegen het verdrag met België tot de Kattierledelï der Ghr. Hist- Unie gewend m-et een schrijven, uitmuntend door dieskundigheid en hoogs opvatting van de' we-derzijd- sche roeping. Ghr- Radicvajvond. De uitzending van Woemsdag&vond 8-10, van uit de Parkkerk (Gerard- Brandtstr.) Amsterdam, is afgestaan aan het Radio- Comité „Amsterdam-Zuid", tel Amsterdam- SprekeTs: dr J. G- Geelkerken, van Am sterdam, over „Christus onze Heiland"; ds J. J. .Buskes Jr., van Amsterdam, over „Christus onze Herder"; ds II. G. v. d. Brink te Zandvoort, over „Christus onze Hope", Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door: Merj- Fri-eda Mooy, zang; den heer W- Toornvliet, orgelspel. Kermis te Bergen op Zoom. In de Zaterdag gehouden Raadsverga dering te Bergen op Zoom werd besloten met 14 tegen 3 stemmen tot verdaging der najaarskermis. In een opnieuw te be leggen Raadsvergadering op 29 October of 5 November zal de toestand omtrent typhusgevallen nader onder het oog wor den gezien en zoo-het aantal niet uitbreidt den datum waarop de najaarskermis zal plaats hebben worden bepaald van 14 tot 21 November. Een voorstel van het raadslid Schef- felaar, A.-R., om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan werd alleen gesteund door Mevr. Poldermans Gerritsen (V. D.) D-e wegenbelasting- De Ned. Bond1 van Autobnsdiensfon- dernemers beeft een tweede adres gezon den aan dei Tweede Kamer, naar aanlei ding van h-et ontwerp-Wet Wegenbelas ting. Ook ditmaal verzoekt adressant de „Lieveling, hij heeft edel gehandeld; hij heeft u alles bespaard hij heeft het voor ons allen zooveel gemakkelijker gemaakt; gij zult er beiden langzamer hand a.an wennen; en o, Mary, gij hebt ons allen gered!" „Ja; en Berrie, mijne Bertie is weg!" antwoordde Mary; en toen wendde zij zich van haar schoonzuster af en begaf zich met wankelende schreden naar de canapé; zij viel niet in onmacht, maar baar kracht had haar eensklaps begeven, en zij kon daar slecht geheel uitgeput blijven liggen. Janet bewees haar den besten dienst, dien zij kon, door haar met rast te laten. Van tijd tot tijd kwam er iemand aan de deur, maar zij zond ben terug, ter wijl zij fluisterde: „-Mary is te vermoeid om te praten." Nu eens was het Charlotte, die met veel drukte naar liaar kwam vragen, dan weer Dollie met droevig, smeekend ge laat, en -eens was het zelfs Mrs Maynard; maar Janet stond op haar stuk en wilde niemand binnen laten. Het was een lange, treurige dag voor de beide vrouwen. Janet beproefde aan haar man te schrijven, maar die taak viel haar te zwaar; het bleeke gelaat en de gesloten oogen van Mary tem perden haar vreugde. Maurice moest VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Kamer lief' voor de gemeenschap meesf economische openbare middel van ver voer, door middel van Wegenbelasting niet te doen verdwijnen, doch het tarief naar billijkheid tei bepalen, rekening hou dende met den last van bepalingen en belastingen, die thans reeds drukken op het bedrijf. Voorts verzoekt de Bond- autobussen in gebruik op weige-n, waarop geheel of gedeeltelijk tol wordt geheven, van wegen belasting vrij ts stellen naar verhouding waarin de weg, waarop tol wordt geheven staat tot de geheele lengte van hef betref fende autobus-traject- Wijzig ing der Successiewet. Op hef wetsontwerp! tot wijziging der Successiewet heeft de heer Vliegen een amendement ingediend met de strekking het tarief van da Successiebelasting niet te verlagen, doch te laten zooals dat is. -Hen actie van ©il&nd-bewoners- Hét rijkspersoneel van de Noordzee- eilanden Texel, Vlielaïid, Terschelling, Ameland -en Schiermonnikoog is een ge meenschappelijke actie begonnen voor ver betering van standplaats-indeeling. Bij de jongste classificatie-wijzigingen zijn deze eilanden ge-bleven in de derde klasse, ofschoon een behoorlijk wetenschappelijke statistiek van levensduurte aan het licht moet brengen, met welke vele en eigen aardige duurtei-objecten het eiland-leven te kampen heeft- Uitstel van heirhallings- o ef «e n i n g e n. In verband met de te Breda, Ginnekeni en Bav-el, Teteringen, Princenhage en Hel mond hc-e-rschende gevallen van. typhus wordt voor all-e in di-ei gemeenten verblij vende dienstplichtigen de opkomst voor herhalingsoefeningen op 25 Oct., 28 Oct., 1 Nov. en 4 Nov. tot nader orde-r uitge steld. „Het Wachtwoord". Verschenen is het eerste nummer vaiï „Het Wachtwoord", orgaan voor de gees telijke verzorging van land- en zeemacht, uitgegeven door den Baad van leger- en vlootpredikanten. Uit een inleidend artikel' blijkt, dat de Raad tot de uitgave van dit blad heeft besloten, omreden de lectuur, die voo-r de verspreiding onder de militairen' be schikbaar was, uitgezonderd de Bijbel, hem maar matig voldeed. Het militaire leven is -en blijft in onze samenleving toch altijd ©en apart terrein, en al zijn de ge varen en verleidingen, welke daar op treden geen andere als in dé burgermaat schappij, toch treden zij op dit terrein vaak in verscherpten vorm op en vinden in bet militaire milieu dikwijls aanknoo- pingspunten welke in het gewone leven «ontbreken. Daarom oordeelde de Raad hef. gewenscht zo-oveel mogelijk zelf de lec tuur voor onze militairen .saam te stel len en deze door middel van dit blad te verspreiden. Naast een korte meditatie zal er aller eerst een rubriek worden geopend waar in speciaal die onderwerpen zull-en bespro ken worden, die -op de geestelijke verzor ging betrekking hebben. Een tweede ru briek zal gewijd zijn aan de opvoeding van den militair; een derde aan „onzen! arbeid"; een vierde aan de „geestelijke stro-omingen van onzen tijd"; een vijfde draagt tot opschrift „Varia"; terwijl een boeiend en leerzaam feuilleton in ieder nummer zal worden opgenomen. Ook zul len er geregeld m-ededeelingen over en uit de geestelijke verzorging der Marine in worden opgenomen. De Raad twijfelt niet wachten; zij kon nu geen woorden vin den om het hem te melden. Tegen den middag heerschte er een ongewone drukte op het kasteel men draafde van boven naar beneden. Mary hief haar hoofd langzaam op en keek Janet aan. „Ja, lieve", zeide zij; haar aanziende; „zij brengen zijn valies naar beneden; nu gaat bij weg. Waarlijk, Mary, het is zóó veel beter veel beter", sprak zij geroerd door haar stomme smart. „Ja, ja", antwoordde zij;; en toen stond zij langzaam op en begaf zich naar het venster. Daar stond hij vóór het huis en nam afscheid van Charlotte. Zou hij naar boven kijken? Hij stond met het bloote lioofd en de scherpe oostenwind blies door zijn blond haar. Ja, nu keek hij naar boven; hunne oogen ontmoetten elkaar, en Mary wuifde hem met de hand' toe. „Vaarwel Berrie, mijn Berrie", hoorde- Janet haar zeggen; en toen ging zij; naar de canapé terug en wendde het gelaat naar den muur. (Wordt vervolgd.) c i i -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1