IsrMms, fMerwfs, imi- bh TBlnlsoaw. ZseklicMjes. den bodean raakt, geeft dit een electr. bel aan; do man aan hot toestel roept de diepte af die hij van de klok afleest, door een wijzer aangeduid; en wil de ambt'e naar, met de peiling belast, dit controlee ren, dan kan hij een dergelijke klok in schakelen en bij zich nemen. Het getoonde Itoestel was keurig in ijzer en metaal afgewerkt op 1/3 der ware grootte doch ex is een toestel op ware grootte reeds in de maak en maarmede zal in het a-s. voorjaar, geplaatst op een motorboot, on- dc-r uitgenoodigden, gepeild worden- De uitvinder Warren werden allen lof toege zwaaid en 'aangeraden op deze vinding octrooi aan te vragen, waartoe de voor zitter van den grooten Bond zijn hulp aanbood. Na den maaltijd wc-rd de suikerfabriek „Zeeland" bezocht- Aangesteld als kantoorhouder te St- Philipsland do heer K- Th. Post, brie venbesteller te Breskens- Turnkring Walcheren K. N. G. V. Voor d-e Zaterdag afgenomen vaar- digheidsproeven K. N. G. V. slaagden: A. de dames: J. Brevet (met zwem- proef), L. Minderhoud (met zwemproef); A. Rottier (met zwemproef); J. Durink A. Maartense, C. Daniëlse, N. Roth, A. van Roo (met zwemproef) allen lid van „Achilles", alle 2e graad le maal. C. de Beste, le maal, 2e graad; J. Geerts Se maal 2e graad; M. van Loo 3e maal 2e graad (met zwemproef), alle van „Ons Huis". B heeren: J. de Buck, le graad, 2e maal, lid V. T. V. Vlissingen, P. J. Sturm le graad, 3e maal, Wilhelmina (met zwem proef), M. Molhoek 2e graad, le maal, V. T. V., J. Geervliet 2e graad, 2e maal (met zwemproef), J. P. Sturm 2e graad, 2e maal (met zwemproef), J. W. Torbijn 2e graad 3e maal, de laatste -drie van Wilhel- inina. Middelburg. In een Zaterdagavond hier gehouden vergadering van den Alg. Mili tairen Pensioenbond, waarin als spreker Optrad dlir van Geest, hoofdbestuurslid, werd de volgende motie aangenomen: „De afdeelingen Middelburg en Vlis singen van den Alg. Militairen Pensioen- hond te Middelburg in vergadering bijeen lop 10 October 1926; gehoord de uiteenzetting van de behan deling der motie Dresselhuis, in verband met een regeling der pensioenen voor oud militairen, en het daarop volgende besluit tot toekenning van steun aan de meesfi behoeftigen; gelet op het feit, dat hierdoor niet het zelfde recht is verkregen, dat de militair gepensionneeiden van na 1920 genieten; spreekt hare groote teleurstelling uit, dat aan die oude landsdiensten nog geen recht is gedaan; dringt er hij de regeering en Tweede Kamer der Staten-Generaal met gepasten eerbied, doch met klem op aan, de in tbewerking zijnde steunregeling te niet te doen, en binnen den kortst mogelijken tijd een afdoende en rechtvaardige regeling in werking te doen .fred-en; besluit deze motie ter kennis te bren gen aan den Ministerraad, de Tweede Kamer der Staten-Genraal, het hoofdbe stuur en de Pers; en gaat over tot de orde van den dag." Goes. In hef gasthuis is Donderdagnacht overleden de nachtzuster mej- W- uit Oudelande, die tot voor een week belast was mef de verpleging van de typhuslij- ders in de barak fs Hoedekenskerke, maar als verdacht van zelf lijdende aan die ziekfe ter verpleging alhier was opgeno men. 1 Do fed erf oon. Opnieuw worden [thans de straten opgebroken, althans voor die peorceelen waar zich een telefooriaan- ■sluifing bevindt- De telefoongeleidimg wordt n-1. onder den grond gebracht, wat dit voordeel heeft, dat zich minder sto ringen voordoen. Het gevolg zal ook zijn dat de gro-ofe ijzeren gevalarten die hier en daar zijn opgesteld voor de geleiding1 der draden, en die niet bepaiald tot verfraai ing van de omgeving dienen, straks ge mist kunnen worden. Wolfaartsdijk. Zaterdag j.l. hield de Afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm een schiet wedstrijd op een terrein van de hofstede iMon Plaisir. Deelgenomen werd door 28 van de 36 leden. Verschoten werden door elk der deelnemers 10 patronen, waar onder 2 proefscboten, zoodat het hoogste aantal punten, dat behaald kon worden 80 bedroeg. De prijzen voor dezen w-ed- istrijd. die behalve 2 van de Commissie voor Zeeland, alle aangekocht konden worden door bijdragen van de ingezetenen! Overtroffen verre de verwachting van de deelnemers. Aan elk der deelnemers kon dan ook een prijs worden uitgereikt. De uitslag is als volgt: le prijs P. Bliek 74 punten, 2e P. den Herder 73, 3e M. Verstelle 73, 4e J. van Maldegem 71, 5e Snoodijk 71, 6e Joh. van Strie-n .71, 7e D. Boone ,70, 8e J. v. d. Linde 70, 9e Joh. Eggebeen 69, 10e C. Remijnse 69, lie L. Schipper 68, 12e H. van Iwaarden ,68, 13e H. Kraak 66, 14e P. van Hekke 66, 15e Tac. de Koster 65, 16e P. Phernambucq 65, 17e T. van der Giesen ,65, 18e van Gemert 63, 19e D. Zweadijk 62, 20e van Kuilen 61,21e 'C. Koole 60, 22e J. Zegers 59, 23e???, 2-le Joh. Buijze 58, 25e J. Boone 57, 26e D. Huison 53, 27e A. Koert 37, 28 J. v. d. Voorde 36. Bij gelijk aantal punten telde het hoogste laagste schot. Helnkenszand. Bij den kleinlandbouwer !C. v .d. D., alhier, zijn 7 jonge varkens gestorven na het gebruik van rauwe melk afkomstig van koeien met mond- en klauwzeer. N. en St. Joosland. Zooals wij reeds meldden, werd alhier opgericht een „ver- e't-niging voor Christelijk Lager Onder wijs". Als bestuursleden werden gekozen L. T. Vogelaar, voorzD. de Klerk, secr S. Wisse, Peinningm., P. de- Visser Sr. en J. Moens. De statuten werden opgemaakt, waarop do Kon. goedkeuring zal worden gevraagd. Do vereen, sluit zich aan bij den Schoolraad voor Scholen mot den Bijbel- Drie-vierde van -het benoodigde aantal kinderen om ©en school te kunnen oprichten, zijn reeds opgegeven- De ver- ©eniging telt aanvankelijk 20 leden. Ned- Heirv. Kerk. Beroepen te Franeker B. Graasma te Beerta; te Nieuw-Loosdrecht, W- A- M Kolkman te Werkendam- Bedankt voor Gouderak, J. D. van Hof te Wilnis; voor Seixbienun E- Warmolts to Hoerde- Goes. Gisteravond werd onder leiding va r Ds J. J. Stam van Rotterdam, in de Ned. Herv. Kerk alhier, ee-n jeugddienst gehouden. Er was zeer veel belangstel ling. De kerk was overvol. Ds Stam had tot tekst, de gelijkenis van den zaaier. Kloetlnge. Na ongeveer, een jaar va cant te zijn geweest, is de Herv. Ge meente te dezer plaatse door de komst van Ds Joh. A. Raams van Rijswijk (Geld.) thans we'der in het bezit van een eigen predikant. Z.Eerw. werd gisterenmorgen door zijn broeder Ds E. Raams van Hoek bevestigd met een predikatie over Efez© 4:11 (ged.) en 12: „En dezelfde heeft gegeven sommigen tot herders en leeraars, tot de volmaking der heiligen, tot het werk der bediening, tot opbouwing des lichaam-s van Christus". Des middags verhond de nieuwe pre- dikant zich aan 'dg- gemeente met het tekstwoord uit 2 C'or. 5:20: „Zoo zijn wij -dan gezanten van Christuswege alsof God door ons bade: wij bidden van Chris tuswege, laat U met God verzoenen." Z.Eerw. richtte zich vervolgens in een toespraak tot de verschillende kerkelijke colleges, consulent, ringbroeders, gemeen tebestuur, ambtsvrouw©i, enz., welke toe spraak door Ds Homburg we-rd beant woord- De gemeente zong den predikanf daarna, toe Gezang 91:3- Beide malen was het kerkgebouw over vol. Kerk -et n R a d i o- Op de vra'ag van de kerk van Urk of hef niet wensche- lijk is, dat de Christ. Geref. pre dikanten zich niet met de radio inlaten, antwoordde de classis Amsterdam, dat zij dit niet onvoorwaardelijk; kan uitspreke-n, maar wel tot voorzichtigheid in 't ge-- bruik kan aianmanen. Sticht el ij k woord. Da classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk stond op verzoek van de kerk van Nieuwendatn aan Ds L- Holtrigter, diei voor enkele weken overkwam uit de Belgische Zen dingskerk ta Gent naar de Chr. Geref. kerk van Nieruwe-ndalm toe, ook in de andere kerken dan die der classis een stichtelijk woord te spreken. Rltthem. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier was het Zondag een gewichtige dag. Na een vacature van 11 maanden kreeg zij weer een eigen herder en leeraar. In den morgendienst werd Ds H- van Oyen, laatstelijk hulpprediker te Heem stede door prof. J. A. Cramer van Utrecht in het predikambt bevestigd na'ar aanleiding van de woorden uit 1 Oor. 4:1- De bevestiger sprak over de heer lijkheid van het predilca'mbt, zoowel voor den prediker als voor de gemeente. Aan de handoplegging nam behalve de beves tiger nog deel de consulent Ds R. ten Kafe van Koudekerke. Den nieuwen leer- aar werd door de gemeente toegezongen Psalm 134:3- Was in den morgendienst de keik geheel vol, des namiddags kon het gebouw al -de kerkgangers niet bevatten. Uit de om liggende gemeenten was de opkomst dan ook groot- Van de ringpredikanten wa ren behalve de consulent aanwezig Ds W- Reus van Westkap-elle, Ds T- Postma •van Biggekerk©, verder Ds B- J. van Garderen van N. ©n St- Joosland. Enkele ringpredikanten waren vefhinderd tegen- woordig te zijn. De nieuwe herder en lecraaï verbond zich aan de gemeente met de woorden uit 1 Cor- 2:12 en 13. In zijn predika tie liet hij duidelijk uitkomen, dat hij met zijn nieuwe gemeente niet wil zoeken de geest der wereld, maar de geest tot God om te samen te' behooren tot het priesterlijk geslacht door Jezus Christus den Hoog-eipriesteT Aan het eind der prediking dankte hij prof J. A. Ciramer voor '{geen deze voor hem geiwees't is, niet alleen als zijn leermeester, maar ook voor zijn ge loofsleven, verder voor de bevestiging in zijn predikambt. Nog werden op' hartelijke wijze toegesproken de consulent, de ker keraad, kerkvoogden en notabelen, de aan wezige familie, de organist, de voorle zer ,da koster, de burgemeester en het hoofd der Christelijke school, ten laatste de geheele gemeente, zich bij deze in 'f bijzonder aanbevelend in h-aar liefde en haar gebed. Nadat dhr P- J. de Pagter, voorzittend ouderling, den nieuwen predikant had toe gesproken namens Kerkeraad, kerkvoog dij en d-e geheele gemeente, waarna door deze Psalm 133:3 werd gezongen, sprak de consulent Ds R. ten Kate mede namens da collega's- Op verzoek van den laatsten spreker werd Ds II- v. Oyen nog toege- ■zongan Gezang 91:3- Docent F. Ldngkeek. Naar wij vernemen is Ds F. Lengkeek, docent aan de Theol. School der Christ. Geref. kerk te Apeldoorn, sinds -enkele dagen onge steld. Een uitloop-er van een kwaal nam zulke afrnefingen aan, dat de koorts den patiënt noopte het bed te houden. Sinds dien is hij bedlegerig en heeft «de dokter hem- rust voorgeschreven. P. A. Gerickei. j- ©p 29 Aug. is te Tingkir op Java overleden in den ouderdom van 61 jaar de heer P. A. Gericke-, in leven zendeling en hoofd der kweekschool aldaar. Ds C. Ver maat geschorst- Do Kerkeraad der Geref- Kerk te M-akluim, bijgestaan door die van W-ons, heeft het volgende besluit genomen: De K-erk-eraden enz., overwegende: lo. dat blijkens den inhoud van dat besluit Ds Vermaat geweigerd heeft te, ondertee-ke-nen -de hem voorgelegde ver klaring om voor zichzelve- t© aanvaarden de beslissing der Generale Synode inzake den boom der kennis, des goeds en des kwaads, de slang en haar sproken en den -boom des levens en te beloven deze tot grondslag te leggen van wat hij leert, zij liet ook om redenen buiten die ver klaring gelegen en 2o- dat even-eens blijkens den inhoud van bovengenoemd besluit Ds V- ver klaard heelt nog niet in staat te zijn nadere verklaring van gevoelen te geven omtrent het Goddelijk karakter van den vorm der Heilig© Schrift: oordeelende, dat alzoo- niet verkregen is dat de Kerk van Makkum- aan Ds Vermaat haar volle vertrouwen kan blij ven geven. besluiten, zij het ook met diep leed wezen, in overeenstemming ook met het advies van de de-pufaten synodi te han delen naar de uitspraak van de classis Bolsward en Ds C- Vermaat op- grond van artt- 79 en 80 K. 0. voor den tijd van 3 maanden, ingaande op heden, in zijn ambt als dienaar des W-oords bij de Geref. Kerk van Maikkum te schorsen met de bede, dat God deze schorsing zege-ne-, zoodat Ds Vermaat binnen of met den tijd- op bevredigende wijze aan den eisch van do classis voldoet- Bij het in de maanden Septem ber en October te Middelburg afgenomen examen als Waterbouwkundig Opzichter zijn geëxamineerd 44 candidaten, waarvan 22 het diploma behaalden. Van die 44 waren er 19 van den cursus voor Water bouwkundig Opzichter te Goes, waarvan 12 zijn geslaagd. 'Tot den nieuwen cursus zijn toege laten 23 leerlingen en wel: P. v. d. Wall, Rotterdam; E. de Bruijne, Middelburg; L. J. Lagendijk, Arnemuiden; D. M. Kor- stanje, Wemeldinge; L. v. Damme, Kort- gene; J. H. le Grand, Tholen; B. G. Netelenbos, Heinkenszand; A. J. de Wit, Goes; L. J. Spits, Eikerzee; M. P. Verjaal, Dreischor; S. de Ragt, Kortgene, A. J. Swenne, Kamperland; J. A. A. Mol, Geers- dijk: A. Mol, Rilland; P. Boddingius, Veere; J. la Gasse, Koudekerke; A. de Zeeuw, Koudekerke; M. Knop, Vlissin gen; L. de Vries, Vlissingen; P. Ros- seel, IJzendijke; H. J. Pobbe, Middelburg; P. J. Gabriëlse, Middelburg; C. Matthij- sen, Middelburg-, Prof. d r J a c. van Ginneken. Prof. dr Jac. van Ginneken te Nijmegen, de bekende taalgeleerde heeft een ope ratie ondergaan, welke goed geslaagd is. Er werd gesproken van een blinde darm ontsteking, waarbij men vreesde voor be gin van buikvlieso-ntsteking. Voor de ope ratie werd de toestand zeer ernstig ged acht, doch nu bestaat er geen levensge vaar meer. 1 Het examen was te moei lijk..., In de Sorbonne te Parijs is het tot rumoerige tooneelen gekomen, daar de studenten ontevreden waren over de opgaven, die voor het Baccalaureaat» (ons doctoraal) examen waren gegeven en die volgens hen te moeilijk waren. Een 200 candidaten protesteerden ten he vigste en begonnen 't meubilair in de zaal te vernielen. De politie moest tusschen- beide komen en de zaal werd gesloten. Wie ben ik? Wie ben ik? Evenals verleden jaar is weer een prijs vraag door de N.V. Ant. Jurgens' Marga- rinefabrieken uitgeschreven voor winke liers en publiek met een totaal aan prij zen van f 20.000. Aan de Lotus-prijsvraag: „Wie ben ik?" kan door iedereen worden deel genomen, mits door den deelnemer tus- schen 15 October en 15 November 1926 10 pond Lotus-Margarine zoet als room wordt gekocht. Hoewel in alle winkels van Neder land gaarne inlichtingen worden ver strekt, willen we onze lezers even op weg helpen. Begin met 'n paar Lotus-tijdschriften. In het Lotus-tijdschrift nr. 35, op de bladzijden 581, 582, 587, 588, en in Lotus- tijdschrift nr. 36 op d-e bladzijden 605, 606, 611 en 612, zijn beide keeren 24 personen afgebeeld „m e t hoed". - Elk portret is voorzien van een num mer. In Lotus-tijdschrift hr 35, op blad zijden 584 en 584, en in Lotus-tijd schrift 36 op de bladzijden 608 en 609, is een groepsfoto afgedrukt, waarop 83 personen „zonder hoed" zijn afge beeld. Onder deze 83 personen op de groeps foto bevinden zich dezelfde 48 personen als in art. 1 bedoeld. D-e deelnemers moeten door het in vullen van de 48 nummers der 48 por tretten „met hoed" op de daarvoor open gelaten ruimte, onder de groepsfoto, de 48 personen aanwijzen, die zij uit de groepsfoto als dezelfde personen „zonder hoed" herkennen. De deelnemers kunnen, zooals steeds bij aankoop van 1 pond Lotus, gratis een exemplaar van het tijdschrift Lotus nr. 35, hetwelk circa 15 October 1926 ver schijnt, en tijdschrift Lotus no. 36, het welk circa 1 November 1926 verschijnt, bij alle winkeliers verkrijgen. Bovendien zijn er voor de kinderen 5000 prijzen in den grooten raadselwed strijd, terwijl alle vereenigingen in Ne derland in de prijsvraag „Wie ben ik?" zijn betrokken, waarvoor een totaal be drag van f5000 is gereserveerd. Vraagt nu nadere inlichtingen bij uw winkelier en dan aan den slag. Hoofdbestuur Z. L. M. Hedenmorgen half 12 kwam het Hoofd bestuur der Z.L.M. te Goes in het Land- bouwhuis in vergadering bijeen. Voorzit ter was de heer mr P. Dieleman. Van de g-en-oodi-gden war-en aanwezig dhrn C. Ste vens en C. Zwagerman. De voorzitter doet -daarna de volgende irededeelingen: Naar aanleiding van opmark'ngem onzer zijds over het snoeien van hoornen door personeel der Telegrafie, werd ons door den Ingenieur der Telegrafie medegedeeld, dat- aan het betreffende personeel op dracht is gegeve-n, den ingen:eur bericht te doen, indien boom-en hinderlijk zijn of worden voor de Rijksdraden. De inge nieur zal dan den rechthebbenden op de boom-en schriftelijk op de op hen rustende verplichting omtrent het snoeien der tak ken wijzen- Alleen in gevallen van drin gende' noodzakelijkheid zal tot o-nmidde- lijke snoeiing worden overgegaan, doch ook in die gevallen zullen d-e rechthebben den hiervan" verwittigd worden. Aan het K-N.L O. werd bericht, dat wij gaarne dei Belgische verbindingen vanuit Terneiuze-n en omgekeerd in het spoorboekje de-r Ned. Spbren zouden wil len zien opgenomen. Een rapport werd uitgebracht over het -electricitoiisvraa-gstuk. In Z-Vlaande ren en in de verschillende provinciën van ons land werden gegevens verzameld,, die ten slotte verwerkt en aangevuld met een conclusie aan Ged. Staten van Zee land werden gezonden- Deze conclusie behelst liet volgende: In de provinciën Groningen en Noord- Holland, die wat het gebruik van elee- jtromotoren voor dorschen betreft, lief mec-st met onze provincie overeenkomen, heeft men de vergoeding voor de dag belasting afgeschaft- De- P.Z.E.M zou uit het contract de desbetreffende bepaling moeten laten vervallen en dan alleen rekc-ning moeten houden met de maxi mum avondbelasting, evenals in Noord- Holland. Deze max. belasting ware dan voor Zeeland te meten tusschen een half uur na zonsondergang en 12 uur 's nachts. Wanneer dit geschiedt, en bovendien een vastrechttarief wordt ingevoerd met een aanzienlijke vermindering in prijs voor wat hoven een zeker aantal K-W.U- ver bruikt wordt, dan zal het electricite'ts- verbruik bij dei landbouwers in sterke mate toenemen en daardoor èn P-Z.EM. èn Landbouw gebadt zijn. Het komt ons voorts wenschelijk voor, om ter bepaling van dei mriximulmj-avond- belasting als bovenbedoel.], niet de veels zins kleine gemeenten afzonderlijk te ne men, maar meerdere gelijksoortige te za- men. Wat de speruren betreft, deze zouden alleen in de maanden November, Decem ber, Januari en Februari zooals thans in Zec-nwsch-Vlaanderen het geVal is, mo gen gelden, met dien verstande, dat de .aanvang een half uur na zonsonder gang, en hc-t einde om 10 uur p-m. wordt vastgesteld. Als uitvloeisel van het onderzoek naar de mogelijkheid van aardappelmeel- fabricage hadden er besprekingen plaats met het bestuur van de Cloöp. aardappel meelfabriek „De Drie Provinciën" te Oostwold, over d-ein afzet van voor de consumptie ongeschikt© Zeeuwsche aard appelen. Een overeenkomst werd aangegaan, waarb-ij d-e Z.L.M. -de aanvoer van kriel droogziek-e en andere niet voor de con sumptie geschikte .aardappelen zou or- ganiseeren, terwijl de fabriek „De Drie Provinciën" op haar kosten vo-o-r het ver voer van Zeeland naar Groningen zou zor gen. In iederen kring der Z.L.M. w-erd een vertrouwensman benoemd, die toezicht zou moeten houden op het wegen, tarree- ren en verschepen der aardappelen, welke door dorpsvereenigingen en „commissio nairs geleverd zouden worden. De ver trouwensman geeft aan het secretariaat' der Z.L.M. op, wanneer en waar hij een scheepje kan laden, alsmede de tonnage die hij no-odig heeft. Hij ontvangt van het Landbiouwhuis zijn instructie en krijgt voor zijn bemoeiingen een zekere b-eloo- ning. De landbouwers worden via het bureau der Z.L.M. en den vertrouwens man uitbetaald tegen een bepaalden prijs per 70 K.G., waarbij franco in het schip geleverd moet worden. De commissionairs en dorp-svereenigingen ontvangen voor hun werkzaamheid een belooning van 5 cents per 70 K.G. De proef mag thans reeds als geslaagd beschouwd worden. Vanuit Z.- Beveland, Noord-Beveland en Tholen wer den meerdere motorscheepjes verzonden. Door het Dagelijksch Bestuur werd aan het K.N.L.C. verzocht het onderwerp „Bescherming der suikerbieten", in een buitengewone algemeene vergadering te willen behandelen. Zulks heeft in de maand .September Het voorstel van B. en W. van Goes inzake het venten met melk op Zondag, is naar het mij voorkomt, volstrekt onbe vredigend. 1 I (4f| Gelijk bekend, werd een algeheel ver bod verworpen, zo-odat nu een voorstel t-ot beperking van den verkoop aan de orde komt. f B. en W. willen het venten na .elf uur des voormiddags verbieden. Het geheel overbodige venten kan' dus doorgaan, tot d-e morgengodsdienstoefe ningen zoo ongeveer zijn afgeloopen'. Op die manier beteekent zoo'n verbod al heel weinig. In verschillende veel grootere plaatsen, waar de morgengodsdienstoefe ningen om tien uur beginnen, moet het venten om half tien zijn afgeloopen'. De betrokken personen hebben dan nog gelegenheid, zoo zij dat wenscben, naar de kerk te gaan. Wat in plaatsen tienmaal zoo groot als Goes zonder ee-nig bezwaar kan _,is hier natuurlijk nog veel heter mogelijk. Daarom z.ou het rationeel zijn geweest, indien was- voorgesteld het venten met melk na 9 uur v.m. te verbieden. OPMERKER. plaats gehad; uw voorzitter leidde het onderwerp in. Aan het K.N.L.C. werden orize "be zwaren kenbaar gemaakt inzake het ont werp van wet wegenbelasting. Met deze bezwaren werd in -een rapport, -door het K.N.L.C. opgesteld, rekening gehouden. De voorzitter deelde nog mede, dat het onderwerp „Bescherming suiker-industrie" in de kring-en der Z. L. M. en in dd alg. vergadering in November aan de orde feal worden gesteld. Aan het Kon. Landbouw Comité zal worden gevraagd op te komen tegen het betrekken van de paardentractie in de wegenbelasting. Hoewel dit door d-en Mi nister afg-ewezen is, acht de vergadering h-et ge%v-enscht, zich hierover uit te spre ken, daar stroomingen aan 'twerk zijn, om de paarden tractie te belast-en. Ontslagaanvrag-e secretaris. De voorzitter zegt, dat zeker alle Be stuursleden met groot l-eedw-ezen van de ontslagaanvrage van den heer Kielstra als secokeiaris der Z. L. M. hebben ken nis genomen. Wij allen waardeeren zijn ijver en toewijding. Er ligt in de benoe ming, die dhr Kielstra ontving, een waar deering van zijn bekwaamheden. Spr. stelt voor liet ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en wenscht den heer Kielstra toe, dat hij met veel genoegen in zijn nieuwen werkkring zal arbeiden, maar ook, dat wij hem nog dikwijls in Zeeland zullen ontmoeten -en dat hij de Z. L. M. met advies zal blijven dienen'. (Applaus.) Dhr Kielstra dankt hartelijk voor deze woord-en van waaxdeering en het instem mend applaus der vergadering. Hartelijken dank brengt spr. aan het Hoofd- ei Dag. B-estuur, speciaal aan de heeren Dieleman en K-akebeeke, voor de wijze van samen werking. Hem is veel vrijheid gelaten, en daardoor is hij mede geworden, wat hij nu is. Ook dankt spr. de adviseurs der Z. L. M. voor hun raad en advies. Verder dankt Spr. de kringsecretarissen en ten slotte liet personeel der Z. L. M. Vooral het laatste dankt Spr. voor de goede ver standhouding en de toewijding, speciaal in drukke tijden. Spr. hoopt, (lat het mr Dieleman en den heer Kakebeeke nog véle jaren vergund moge zijn aan het hoofd der Z. L. M. te staan en dat de Z. L. M. moge groeien en bloeie-n. Nu volgt benoeming van een secretaris der Z. L. M. Benoemd wordt dhr Ir J. Siebenga, secretaris van het Drentsch Landbouwgenootschap met 18 stemmen, tegen 5 stemmen op den heer L. van Dijk en 2 st. blanco. Nu volgt vaststelling der begrooting. Dhr Jan de Putter wijst op het groote kapitaal, "dat de Z. L. M. bezit. Spr. bepleit verlaging van contributie, of wil althans ©en deel van het kapitaal, b-.v. f 5000, voor propaganda voot nieuwe leden uitgeven. Dan kan ook de contributie ver laagd worden. Dhr J. W. van Oeveren bestrijdt dit betoog. Door zuinig beheer hebben we een! aantal fondsen verworven en daar heb ben we nu het profijt van. Dhr Hankeiï wijst op de contributie, die de arbeiders voor hun vakvereenigingen uitgeven. Die is veel hooger dan de contributie der boeren voor de Z.L.M. Dhr W. G. Boot is het persoonlijk met de heeren Hanken en van Oever-en eens, maar er is toch een stroo-ming onder vele boeren tegen de contributie, die ze te hoog vinden. Daar moeten we mee rekenen. Dhr C. Zwa german bepleit een intensief meeleven van de ambtenaren der Z.L.M. met de afdee lingen der Z.L.M. in de vergaderingen'. De begrooting wordt daarna vastgesteld, D-e contributie voor het volgend jaar wordt even hoog bepaald als voor dit jaar. De wijziging van het reglement op het verleenen van aanhcu-dingsbijdragen voor merriën met subsidie uit de p-rov. fond sen werd zonder discussie aangenomen. De kring Axej stelt voor aan de reg-ee- ring te verzoeken om den invoer van vleesch en slachtpaarden uit het buiten land .te verbieden, daar die invoer onze vleesch-, vee- en slachtpaarden-prijzen drukken. De voorzitter doet eenige mededeelingeü' over dien invoer uit het buitenland. De invoer van schapenvleesch beteekent niet veel. De invoer van paarden is echter groot, (over Januari-S-eptember j.l. b.v. voor f 1.425.000).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2