41e Jaargang KWATTAW S5ASA. REEPEN DdtsRWATlX BniienlaM. Biiitilaai. Kinderen in hun Groei SB I® PtOTlKfe. EEN TRAGISCH CONFLICT. Slechts een merk kan 't beste zyrj Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Wanneer wij de positie van de recht- sche partijen en in 't bijzonder van de Antirevolutionaire partij in oogenschouw nemen, dan kan niet worden ontleend, dat er weinig reden is om te roemen. De toestand is voor ons ver van gunstig. Van alle kanten, zoowel van rechts als van links worden we vaak fel be stookt en in verband daarmede beloven de komende verkiezingen in verschillende streken van ons land weinig- goeds. 'De tegenstand van buiten is echter niet het meest verontrustend. Wat ons het meest bezwaard', wat het meeste zorg baart, het is dit, dat we vaak zelf onze ergste vijanden zijn. Dat er zooveel verdeeldheid is in onze krin gen en zoo weinig geestdrift voor onze heerlijke beginselen. Het kan niet worden ontkend, dat we onszelf het meest in den weg staan. Er is een tragisch conflict, zoowel in ons persoonlijk- als in ons vereenigings- leven, tusschen belijdenis en leven, tus schen theorie en practijk, tusschen ons willen en handelen. Dat verschijnsel is niet nieuw. Toen Jozua 'het volk opriep om het verbond te vernieuwen en het vermaande met beslistheid -den Heere te dienen, wa ren de Israëlieten eenstemmig; in hunne belijdenis: Wij zullen óók den Heere die nen, want Hij is onze God. We behoeven niet te denken dat dit maar oppervlakkig gepraat was. Jozua had er aan herinnerd wat God voor zijn volk was geweest, hij had ge wezen op Gods wondere daden, en onder den indruk daarvan, uit volle overtuiging en met. heilige geestdrift antwoordde toen het volk: wij zullen den Heere dienen. 'Maar dan zet Jozua daar onmiddellijk den domper op en heet het: gij zult den Heere niet kunnen dienen. En de historie heeft hem in het1 gelijk gesteld. Telkens weer was er afval van den levenden God en een neiging om an dere Goden na te volgen. En zoo was 't niet alleen bij het volk, maar ook bij zijne leiders, bij' hoog1- begenadigde mannen als een David en «en Salomo. Altijd weer: wij' willengij. zult niet kunnen. Zelfs bij een Paulus was het niet anders. Hij, die kon roemen dat niets hem zou kunnen scheiden van de liefde Gods die daar is in Christus Jezus den Heere, moest levens klagen: Ik ellendig mensch, wie zal mij verlossen van het lichaam dezes doods. Het goede dat ik wil, doe ak niet, maar het kwade dat ik niet wil, dat doe ik. Hij had een vermaak in de wet Gods, - maar hij vond deze wet: Als ik het goede wil doen, ligt het kwade mij; bij1. Dit tragische conflict, vinden wij ook in ons persoonlijk- en in ons organisatie1- leven. [Wij strijden voor de eere Gods, ons ideaal is ons volk weer te brengen onder de tucht van Gods Woord en toch blijkt telkens weer, dat het bij ons in den grond der zaak niet gaat om God maar omi onszelf. Dat we zoo heel gemakkelijk alles kunnen loslaten, wanneer eigen eer en eigen inzicht in het gedrang komen. En dat komt niet, omdat het ons met onze belijdenis geen ernst is, maar omdat wij, evenals Paulus, een andere wet vin den in onze leden, welke ons gevangen neemt onder de wet der zonde. Wanneer wij; het Antirevolutionaire vaandel ontplooien, dan belijden we daar mede: Wij willen ook den Heere dienen, want Hij is onze God. (Maar dan geldt ook van ons, gij zult den Heere niet kunnen dienen. Neen, wij zullen niet kunnen. Niet kunnen zoolang we staan in eigen kracht. Daarom is het noodig' dat wij; onze werkzaamheden voor den komenden, win ter, zoowel op sociaal als op staatkundig gebied aanvangen met de bede: „Och, sehonkt Gij mij de hulp van Uwen Geest". Wanneer we in die stemming en met die bede onze winterwerkzaamheden aan vangen, dan zal het conflict bij ons niet zijn opgelost, maar dan mogen we toch vertrouwen, op grond van Gods beloften, dat God onzen zwakken arbeid zal zege nen en dat ons werk niet ij del zal zijn ïn den Heere. De stabilisatie van den Belgischen franc. Zaterdag is een conferentie gehouden tusschen minister Jaspar, den Belgischen minister van Financiën Francqui, minis ter Van der Velde en den gouverneur der Nationale Bank, mr Franck. Deze bespre kingen hadden betrekking op de stabili satie van den frank welke nabij is. De leening van 100 millioen dollar zal bin nenkort te Londen gesloten worden". In 'den ministerraad van vandaag zal het bedrag, waarop de Dank zal worden ge stabiliseerd ,besproken worden. Het onderhoud, dat Francqui te Pa rijs met Poincaré had, heeft geloopen over het verschil tusschen den eventueelen sta bilisatie-koers van den Belgischen en den Franschen franc. In officiëele kringen verzekert men, dat de Fransche regeering een stabilisatie op ■een koers van 150 Fransche francs voor één piond sterling mogelijk acht. Voor het economisch en financieel her stel van Europa. Reuter verneemt van een bevoegde autoriteit, dat Woensdag aanstaande een verklaring van het allergrootste belang zal worden gepubliceerd door de voor naamste bankiers en zakemnenschen van alle groote naties van Europa en de Ver- eenigde Staten. 'De zegsman voegde er bij', dat de toe stand van Europa buitengewoon hache lijk is en het middel om er aan te ontkomen moet zonder uitstel gevonden worden. De politiek, tot nog; toe door de naties gevolgd heeft de moeilijkheden eer vermeerderd dan verminderd. Een ra- dikale verandering van politiek dringt zich dus op ten 'einde het crediet te her stellen en die groote expansie van den handel en de economische betrekkingen teweeg te brengen, die de toestand drin gend eischt. Men zal zich rekenschap geven van de beteekenis dezer 'belangrijke verkla ring, wanneer de namen en de positie dei' onderteekenaars bekend zijn. De mijnwerkers-staking; in Engeland'. De stemming onder de mijnwerkers in Nottingham heeft een meerderheid van 11.000 op 36.000 uitgebrachte stemmen opgeleverd voor opnieuw nederleggen van dfen arbeid. Men schrijft dit toe aan de intensieve campagne van de laatste da gen, maar er is weinig kans, dat vandaag het werk weer overal neergelegd zal worden. Bij: de opening van een blok nieuwe woningen voor oude en invalide mijn werkers te Durham heeft Cook gisteren gezegd, dat de stakers gedwongen wa ren den strijd voort te zetten, omdat hun geen andere keus bleef dan dit of zich onvoorwaardelijk over te geven; hij voorspelde een machtige wederopleving van de staking; in deze weèk. Wie zal het Engelsche legier scHieren? De Engelsche regeering verschaft aan iederen Engelschen soldaat bij zijn "in diensttreding kosteloos een veiligheids- scheermes. De messen, die tot nog toe werden uitgereikt, waren echter niet erg gewild en bleven ongebruikt. Onlangs stelde de regeering daarom fabrikanten van veiliigheidsscheermessen in de ge legenheid, voor de levering van een nieuw model veiligheidsscheermes in te schrij ven, Twintig Engelsche firma's namen aan de inschrijving deel, doch allen schreven aanzienlijk hooger in dan enkele Ameri- kaansche fabrikanten. Het resultaat was, dat de regeering het leveringscontract gunde aan de bekende grootendeels met Amerikaansch geld gedreven Gillette Sa fety Razor Ltd., onder beding echter dat 87 pCt. van de scheermessen in Engeland zelf, 13 pCt. in Canada zouden worden vervaardigd. De Engelsche fabrikanten zijn over deze levering zeer verontwaardigd en zijn nu een actie begonnen tegen het Amerikaan- sche „scheermes. Hun ontstemming geldt niet alleen de leveringsgunning, doch ook de gevolgen daarvan: de soldaat, vreezen zij, wordt nu ook van zelf er toe gebracht, bij ,het vernieuwen van de scheermesjes, ten nadeele van de Engelsche industrie, bekende Gillette-mesjes te koppen. Nu biedt de The Auto-Shop Safety Razor Company aan eiken soldaat uit het staande legter die daarom .vraagt, een door haar vervaardigde auto-shop-veiligheidsscheer- mes, één scheermesje en een schoenriem: aan. De minister van oorlog verdedigt de houding der regeering door er op te wij zen dat buitenlandsche fabrikanten wor den aangemoedigd in Engeland fabrieken op te richten om de Engelschen aan werk te helpen. De werkloosheid in Noorwegen. De werkloosheid is ook in Noorwegen zeer groot. In Oslo alleen is het geta* werkloozen in September vermeerderd met 707 en bedraagt thans 10.228 tegen 6829 op het einde van September 1925. De vermeerdering is voor een gedeelte toe te schrijven aan de staking in Engeland waardoor vele zeelui zonder werk zitten. Ook in andere takken van arbeid doet; de kolenstaking haar invloed gelden. Staat en gemeente hebben reeds groote som men besteed aan noodwerk. Ook Denemarken heeft veel werkloos heid. Een laat sluitingsuur. Bij besluit van den Pruisischen minis ter van binnenlandsche zaken is het slui tingsuur van koffiehuizen en restaurants bepaald op 3 uur 's ochtends te Berlijn, op 2 uur voor alle andere steden met meer dan 300.000 inwoners en op 1 uur voor alle overige gemeenten. In bijzondere ge vallen kan v.erlof voor een later sluitings uur worden verleend. In badplaatsen kan tijdens het seizoen een later sluitingsuur wordenvastgesteld. Vreeseiijke obstructie. De besprekingen in den Landdag van Stiermarken worden voortdurend gestoord door de obstructie van de socialisten, die de verkiezing van Rintelen, den minister van onderwijs, tot gouverneur willen ver hinderen. Zij maken al dagen lang lawaai met autotoeters, gramofoons, sirenen en trommels en zingen liederen. Het kabaal is overal in den omtrek van het gouver nementsgebouw te Graz te hooren. De zit ting is verdaagd. Een levensverzekering voer een leger! In een Duitsch blad lezen we, dat de Hongaarsche minister van landsverdedi ging onlangs aan vijf van de groote Hon gaarsche verzekeringsmaatschappijen ver zocht heeft om mededeeling van de voor waarden, waaronder zij bereid zouden zijn het geheele Hongaarsche leger te ver zekeren tegen ziekte, ongelukken en dood. Of de verzekering ook het risico vair oorlog zou insluiten, is niet bekend! Van verzekering tegen ziekte wilden de maatschappijen niets weten, daarentegen gaven zij echter wel voorwaarden Voor verzekeringen in geval van overlijden eïï in geval van ongelukken. Geen reclame-stempels op brieven. l De Evening Standard meldt, dat er, we gens het verzet uit handelskringen, niets zal komen van. het plan van den Engel schen postmeester-generaal om stempels waarbij voor handelsartikelen reclame wordt gemaakt, in te voeren. De post overweegt thans een „ander plan", dat naar zii verwacht, geen bedenkingen zal' ontmoeten en hierop zal de goedkeuring: van het kabinet gevraagd worden. Een misbruik opgeruimd. De gematigde bladen van alle Beur juichen toe, dat Loebe als president van den Duitschen Rijksdag heeft geweigerd een in onhebbelijke en beleedigende taal gestelde communistische interpellatie te laten drukken. Het is een euvel, hetwelk allengs de spuigaten uitliep, dat de ex tremistische partijen, zoowel communisten als volkschen, in interpellaties en tot de regeering gerichte vragen, de girofste de magogie bedrijven. Hoe heeft men bijvoor beeld Severing met allerlei geniepigheden, het leven niet vergald, tot hij ten slotte „op" was. De Vossische Ztg. hoopt, dat Loebe voor den Rijksdag; in dezen voet hij stuk zal houden en dat de voorzitter van den Pruisischen Landdag zijn voorbeeld zal volgen. Korte berichten. De gewezen Oostenrijksche aarts hertog Eugenius is thans zoo verarmd, dat hij ,de geheele historische inrichting van zijn kasteel Hohenwefen bij Salzburg naar Amerika heeft verkocht. De eerste sneeuw van den winter is in Noordelijk Wales gevallen; toen de dalbewoners gistermorgen naar buiten kwamen bleek de Mount Snowden 's nachts zijn eersten witten hoed en kraag opgezet te hebben. 1Te Antwerpen hebben Katholieken en socialisten officieel besloten de Ka tholiek-socialistische coalitie in het stads bestuur voort te zetten. Het verdrag met België. Naar de Rotterd. verneemt, heeft Vrij dag te 's Gravenhage een conferentie plaats gehad, met het moderamen van de Anti-rev. Kamerclub over het Verdrag NederlandBelgië. Aan deze conferentie namen verschillende heeren deel, w.o. als antirevolutionairen de heeren Mr G. H. A. Grosheide, Amsterdam; II. Diemer, Rot terdam; P. L. de Gaay Fortman, Dor drecht, en J. A. J. Jansen Dordrecht. Vanuit Dordrecht is het volgende adres gezonden aan de antirev. fractie van de* Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ondergeteekenden, allen leden der anti revolutionaire partij te Dordrecht, hebben de eer, U mede te deelen, dat zij zich geheel kunnen vereenigen met het adresi van hun Rotterdamsehe Partijgenooten U 9 dezer ingezonden inzake het ver drag Nederland-België. Vooral in het toegezegde Kanaal Ant werpenMoerdijk zien zij een groot na deel voor onze nationale welvaart. Zij sluiten zich dan ook geheel aan bij de motiveering in bovengenoemd adres en doen een dringend beroep op U, om er toe te willen medewerken, dat het verdrag, zooals het daar ligt, piet wordt aangenomen. Het adres is door verschillende voor aanstaande personen onderteekend. Ook uit andere plaatsen werden soort gelijke adressen verzonden. Naar „Het Volk'1 verneemt, zal a.s. Dins dagmorgen een conferentie plaats heb ben tusschen den minister van buitenland sche zaken en de commissie van rappor teurs inzake het verdrag met België ter bespreking van eenige punten van het verdrag. Weer een roode burgemeester. Naar „Het Volk" verneemt is tot bur gemeester van Hoogezand benoemd de heer D. Bartels, secretaris van. de ge westelijke federatie Groningen der S.D'.A.P. Dat is dan de vierde socia listische burgemeester. De Invaliditeitswet. In de jaren 1923, 1924 en 1925 is voor, ingevolge de Invaliditeitswet', ver kochte rentezegels in totaal onderschei denlijk 30.5 millioen, 31.6 millioen en 32.9 millioen gulden ontvangen. Boaz-bank te Utrecht'. Zooals wij Zaterdag: meldden, besloten de leden van de Boaz-bank te Utrecht tot liquidatie en belastten hiermede de Centrale Boaz-bank. Deze garandeert aan deposanten en spaarders volledige uitbe taling. De Centrale kan deze garantie verstrekken op grond van het vermogen der leden der plaatselijke bank te Utrecht en het door eenige vermogende leden dier bank beschikbaar gestelde waarborg fonds van ongeveer i/2 miljoen. Geen Bij bel in he f tramhuisje. Naar aanleiding' van berichten in de pers omtrent een verzoek, dat aan B. en W- van Arnhem zou zijn of worden ge daan om toe te staan, dat een open geslagen exemplaar van den hijbei in een glazen kastje: in dei wachthuisjes van de tram zou worden neergelegd', vah welk verzoek in ©en blad zelfs reeds de inwil liging werd bericht, wordt thans mede gedeeld', dat een dergelijk verzoek nog niet is ingekomen en dat het onwaarschijnlijk is, dat het bij B- en W- «en gunstig onthaal zal vinden. Crisis in de mijnindustrie. Zooals steeds het geval is, trachten de communisten ook nu weer opruiend werk fje verrichten. Het is den heeren niet naar den zin, dat dei samenwerkende bonden tot overeenstemming trachten te komen met' de mijnondememers- Er moet stemming getmaakt worden .onder de arbei ders. Volgens de verklaring der communisten treden de hoofdbesturen der bonden eigen dunkelijk op en behartigen niet de be langen der aJrbeiders. De communistische partij acht zich dus geroepten om de zaak der arbeiders te bepleiten. Zaterdagmorgen is een aanvang g'emaakf met de verspreiding van een opruiende circulaire, welke aian alle mijningangen gratis uitgedeeld wordt. De eischen gaan iets verder dan de quaestie waarover thans do onderhandelingen gaande zijn- tZe eischen n-1. een loonsverhooging van 10 pet. Jammer voor de heeren dat hun stem geen invloed zal hebben, want hun ledenaantal is zeer miniem. Of de socia listische partij zich evenwel zal laten beïnvloeden is de vraaig- Nader wordt gemeld, dat in de Zater dag gehouden vergadering van het co mité der samenwerkende organisaties alge heel© overeenstemming is bereikt omtrent het ta geven antwoord aian de werk gevers- Ze zullen echter in de respectie velijke organisaties dit antwoord nog moe ten doen goedkeuren. Vrijdag 22 Oct- komt het comité op nieuw bijten om het definitieve antwoord op te stellen. V erbeiteii'ing werktijd-regeling in b a lek r ij n. Er heeft zich een commissie uit de patroons- en gezellen-organisaties in het die door veel huiswerk of drukke studie op school overspannen zijn en een ver sterkend middel moeten gebruiken vinden Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN-TABLETTEN heerlijk. De fijne smaak der Zwitsersche chocolade doet hen vergeten, dat zij een geneesmiddel innemen. - - - Per Doos f 1.90; bij Apoth. en Drogisten; Dr. HOMMEt'S HAEMATOGEN - het beste bloedvortnende en versterkende middel sedert 35 jaar. broodbakkersbedrijf gevormd, welke zich ten doel stelt 0111 door onderling over leg te trachten tot overeenstemming te geraken voor de samenstelling van een schema, dat verbetering bedoelt van dat deel der arbeidswet, dat de werktijdrege ling in de bakkerijen beheerscht- Op dringend verzoek dier commissie is is de minister van alrbeid, handel en nij verheid er toe overgegaan om een voor zitter en secretaris van die commissie aan te wijzen; dis zoodanig zijn benoemd: tot voorzitter de heer Q. J. P. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, tot secretaris de heer T- O- Geudeker, hoofd van administratie ter directie van den Arbeid. Zaterdag heeft de commissie te Den Haag haar eerste zitting gehouden. De Neutrale Bond vain personeel in de voedingsbedrijven, hoewel van de com missie deel uitmakende, heeft alan deze eerste bijeenkomst geen deel genomen, daar hij eerst de besluiten daaromtrent in een op 20 Oct- t© houden hoofdbe- stuursvergadering wild© afwachten. Lijk aangespoeld. Te Oostka- ptelle is, evenals vorige week te Domburg, een lijk aangespoeld, vermoedelijk van een Enigeischen zeeman. Invordering van gelden op quitantiën met abangelhecht stortingsforïnulier." De Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt beikemd, dat met ingang van 1 Nov. a.s. voor rekeninghouders bij den posf- chèque en girodienst de gelegenheid wordt opengesteld de voor hen door de poste rijen op quitantiën ingevorderde bedragen, tot een maximum van flOÜO voor elke quitantie, door de kantoren van invorde ring rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. Daartoe moeten de quitan tiën gesteld zijn op formulieren, welke tegen betaling vah 1 cent per stuk aan alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn, en qp ©en daarbij behoorend bor derel, dat mede aJan de kantoren der posterijen tegen betaling van 1 cent ver krijgbaar is, zijn ingeschreven- De qui- tantieformulieren zijn tweedeelig, zij bevat ten de eigenlijke quitantie en een stor tingsformulier. Het recht, hetwelk bij voor uitbetaling door oppiakiking Van een fran keerzegel op de quitantie is te voldoen, bedraagt: voor een bedriag tot en met f500, 15 cent, boven f500 tot en met flOOO, 20 cent Dazei quitantiën worden niet meer dan éénmaal aan de schuldenaars aangeboden. In sommige gevallen zal het daarom aan beveling verdienen, dat de bewalargeverg hun debiteuren omtrent de afgifte van quitantiën aJan de posterijen inlichten-" De Wieleerw- heer Jos. Theeuwïs, voorheen kapelalan te Sas van Gent, is Zaterdagmorgen uit Rucphen, wtaax hij de laatste dagen bij familie doorbracht, ver trokken naar Rotterdam om zich- aldaar in te schepen naar Noorwegen, waar hij zijn nieuwen post als kapelaan te Bergen zal gaJan bezetten. Jacht op pfaltrijzen. De Mi nister van Binnenlahdsche Zaken en Land bouw heeft nader bepaiald, dat met in gang van 1 Nov. 1926 de jacht op pa trijzen in het geheele Rijk zal zijn geslo ten. De Grodp van Wititeirboüw- kundige Ambtenaren in Ze e- land hield- j.l. Woensdag t© Bergen op Zoom haar 61ste Algemeene Vergadering. Voor de volgende alg. vergadering werd met algemeene stemmen Goes aangewe zen. Een voorstel van 3 leden om als „Groep" uit den grooten bond te tre den, werd met 4 st. voor en 12 tegen en 2 blanco verworpen. Hierna; werd een de- monstratie gehouden door den heer War ren van Borsselen met een nieuwe vinding peiltoestel- Duidelijk werd door den heer Warren het toestel en de werking dalar- mede 'getoond en verklaard, door tillen werd de „vinding' 'bewonderd en de meer dere zuiverheid der gepeilde diepten er kend; diepte-genummerdo leertjes, welke zoo lastig zijn, zijn vervangen door een klok, die gepeilde diepten in Meters en decimeters aanwijst en als het dieplood!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1