Kelirs. Steutel, mws. Mo 14 Zaterdag 16 October ISiSO 41e Jaargang Heerenkleeding Koopt geen Kachel 1.1. isselhergs' Ijzerhandel, NIEMEIJER'S NIEMEUER'S EERSTE BLAD. Klokstraat. Goes. HET ADRES A. WILKING Moest Uw kiad? Buitenland. Pracht-collectie van ruim 200 Kachels en Haarden. Bmnenland. f .41 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GODSDIENST EN STAATKUNDE. naar Maat en Confectie. GOES HULST GA LIEVER ZIEN. nplaats a f- ;le, een van de Tipperary (Ier- terwijl de eige-. ndevilla alwezig Menschen die ade kasteel toe sbewaarder, ze- tshuis met een aast het lijk lag 3gin 1925 is dit buitenplaats of meldt van de ïandel is weer uitsche, zoowel ie nacht en dag pakt, gaat het elen weer groo- 's Avonds en It schieten der ld, als in den |lnbeslagnemin- kken, hoewel er Igedaan. Thans ijf beste koeien, uit Rhederfeld helper H. uit Ichtte en wordt Een winkelier politie aangifte eenige stink- Jwelke hun uit- list. De dader Ie zijn, doch de een concurrent tgeven. |a n k. De Ex- heeft op vele aanplakken Ie 's-Gravenba- |)00 zouden zijn prijs van f 1000 00 zou zijn ge- pn van de win- Deze biljetten een weerleg- 1 welke het in- le machinaties lis een verant- pliek, dat pre- |iier heeft een |e adressen in- gebleken, dat wederverkoo- Deze weder- In prijzen ge- fklaard, dat er zijn, die be- |groote prijzen Ins ingestuurd poo zeiden zij bldprijzen van [oen de politie deze prijswin- laarop de prij- 1 wederverkoo- Vie zij de cou- )en, en er dan coupons, bij ramen op te het feit, dat ooge geldprijs lopers hebben kondén echter Van de eigen- de Expresse adressen op bank aan dit dan ook nog ?d, dat nim- f 10 is uit land van de |iaars zich bij egendeel aan |er redactie.) en Hoop. opnieuw be en vrouwen en het be. |g tot dag in f te! loeilijkheden I belangrijken tn. |a,gt te aan- verzoeken [leurstellend. wèl heb- de zorgen l zijn- trouwen op Onderwijs- le zaak van lov.) nadert. It voorberei- In geen ma ken .wij dit- I nemen, dat Jrleenen Indétr tekort lewerking, |en- Ier gaimen- fcies, TNDERS, Igsdirector. [t- '26. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 <De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. «gjBBMMBMuawaKütin Het is een oude dwaling, dat godsdienst en staatkunde eigenlijk niets met elkaar hebben uit te staan. Het liberalisme heeft voortdurend ge poogd de religie naar de binnenkamer te verbannen en het socialisme heeft zich in dit opzicht een echte dochter van het libe ralisme getoond. De bekende leuze „godsdienst is pri vaatzaak" beteekent niets anders dan dat het socialisme officieel met den godsdienst niets te maken wil hebben, dat de religie voor haar niet de minste beteekenis heeft en dat zij het dienen van God hoogstens als een persoonlijke uiting kan waardee- ren. Nu moet men echter niet meenen, dat alleen en uitsluitend in deze kringen het verband tusschen godsdienst en staatkun de wordt geloochend. Was dit het geval, dan zou het er op politiek gebied, voor ons nog vrij gunstig uitzien. Wanneer allen die den Christus belij den en die Gods Woord in waarde hou den, van het nauw verband tusschen gods dienst ert staatkunde overtuigd waren, dan zou niet alleen de beteekenis van den gosddienst in het politieke leven meer tot uitdrukking komen, maar dan zouden we ook over weinig belangstelling in het po litieke leven, waardoor thans onze kracht wordt verslapt, niet hebben te klagen. Dan zou er zijn een opgewekt politiek leven en zou er geen enkele reden zijn ons voor de toekomst, met name wat betreft de komende staten- en raadsverkiezingen, bezorgd te maken Dan zouden de propagandisten toestroo- men van alle kanten, over gebrek aan fi- nancieelen steun zou geen klacht rijzen en onze Christelijke pers zou een invloed kunnen uitoefenen, als nooit tevoren werd aanschouwd. Maar zoo is 't niet, helaas. Velen, voor wier godsdienstig leven men niet anders dan eerbied kan hebben, ge voelen niet de minste roeping ook op staatkundig gebied hun invloed te doen gelden. Zij doen niet, zooals 'tdan heet, aan politiek. De staatkundige actie laat hen betrek kelijk koud. Nu ja, zij zien niet graag, dat de par tijen des ongeloofs triumfeeren, maar van een krachtig pogen om dit te verhinderen is bij hen geen sprake. Aan het brengen van offers van per soonlijken en geldelijken aard, zij denken er niet aan. Hun tijd achten zij te kostbaar voor de politiek en hun geld kunnen ze beter voor andere doeleinden gebruiken. En wat de Christelijke pers betreft, ze weten precies wat er aan mankeert en welke fouten de personen die daaraan hunne krachten geven aankleven, maar verder hebben ze daarvoor niet de minste interesse. Komt het niet voor, dat zelfs vooraan staande mannen, kerkelijke ambtsdragers, verklaren in de z.g. neutrale of liberale pers niet het minste gevaar te zien? Komt het niet voor, betrekkelijk veel zelfs, dat in Christelijke gezinnen bladen als „De Co-urant" en andere, die door het ontplooien van het neutrale vaandel reeds eiken band tusschen godsdienst en staat kunde loochenen, vrijwel de eenige lec tuur vormen? Dit zijn treurige feiten die er op wijzen, dat men niet beseft de hooge beteekenis en het allesomvattende karakter van den godsdienst en dat men evenmin oog heeft voor de eigenlijke beteekenis van de staat kunde. Dat de godsdienst een universeel karak ter draagt, welks invloed van geen enkel gebied geweerd kan worden, moest eigen lijk geen betoog behoeven. Het volgt toch regelrècht uit het wezen van den Christelijken godsdienst. Gods Woord spreekt ons van een al machtig God, die alles heeft geschapen om zijns zelfs wil en leert ons, dat het die nen van God hierin bestaat dat wij God den Heere liefhebben met geheel ons hart, met geheel ons verstand en met alle krach ten. De godsdienst werpt ook een zegen af voor den mensch, zoowel in dit als in het toekomende leven, maar ze bestaat niet om den mensch, maar om G o d. Niet God is er om zijn schepping, maar de schepping is er om Gods wil. Vandaar, dat alles wat adem heeft in Gods Woord wordt opgeroepen den Heere eere tegeven, en dat alle schepsel wordt opgewekt den naam des Heeren te loven. Allereerst en allermeest dient gezocht het Koninkrijk van God, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Er is daardoor in het leven niets, dat aan den invloed van den godsdienst kan worden onttrokken. Er is geen enkel levensterrein waarvan gezegd kan worden, dat de godsdienst daar geen invloed heeft uit te oefenen. Dit geldt ook van het gebied van de staatkunde. Het is God die de Overheden heeft in gesteld om der zonden wil. Er is geen macht dan van God. Door Hem regeeren de Koningen. Hij is het die de natiën het aanzijn heeft geschonken Ze bestaan alleen om en door Hem. Ze zijn Zijn eigendom. Daarom hebben deze volken te bestaan voor Zijn eer en te vragen naar zijne or dinantiën. Zoo alleen is goed beschouwd, een or delijk staatsleven mogelijk. Als de Overheid niet wordt erkend als door God ingesteld, maar als zij be schouwd wordt als slechts een mensche- lijke vinding, dan is ook geen Overheids gezag bestaanbaar. Want waarom zou een mensch zich buigen voor het gezag dat anderen zich aanmatigen? Maar 't'wordt anders als wij erkennen dat de Overheid regeert bij de gratie Gods; dat zij door God is ingesteld als zijn dienaresse om het woelen der zonde te beteugelen en het recht onder de men schen te handhaven. Daarnaast echter legt deze belijdenis ook hooge verplichtingen op. Zij is absoluut onvereenigbaar met on verschilligheid ten aanzien van het staat kundige leven. Als de Overheid waarlijk is een instru ment Gods, dan hebben wij al het moge lijke te doen om dit instrument aan haar heilig doel te doen beantwoorden. Dan zijn we niet klaar met de betuiging, dat de politiek ons niét interesseert en dat het ons koud laat wat er op dit gebied voorvalt, maar dan zien we de staatkunde als een deel van onzen godsdienst. Dan zullen we trachten God te dienen, door ook het staatkundige leven aan zijn heiligen wil te doen beantwoorden. Dan zal het onze bede zijn, en die bede zal prikkelen tot activiteit; „Uw konink rijk kome, Uw wil geschiede", ook in het staatkundige leven. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia De haven van Vlissingen. Er zit afgezien van de vraag of men het in alle opzichten met deze beweging eens is, in de actie tegen het Belgisch verdrag iets wat aantrekt. De wensch, of liever de eisch die hier tot uiting komt, dat Nederland niet met zich zal laten spelen, dat het niets van zijn zelfbeschikkingsrecht zal loslaten en dat het baas zal blijven in eigen huis, doet weldadig aan, ook al moet worden toege geven, dat er in deze beweging ook iets te genstrijdigs is. Het is toch gewoonte geworden in bree- de kringen, onze weermacht zooveel mogelijk te verzwakken en het uit te klin ken voor het oor van de geheele wereld, dat Nederland, als puntje bij paaltje komt, toch niets in de melk te brokken heeft, dat leger en vloot niet de minste wezenlijke be teekenis hebben en dat we verstandig zou den doen, door maar zoo spoedig mogelijk te ontwapenen. En ook al gaat men niet zoover, dan is er toch een voortdurende tegenwerking van de maatregelen om leger en vloot aan hun doel te doen beantwoorden. Zelfwegcijfering schijnt veler ideaal. Thans echter, nu hier een verdrag wordt voorgelegd door een minister die getoond heeft als het gaat om onze vrijheid en on afhankelijkheid geen duimbreed te willen wijken, nu wordt ook door velen die nooit iets gedaan hebben om dezen bewindsman zedelijk te steunen, de voorstelling gegeven alsof hij het is, die met de landsbelangen speelt, terwijl zij het zijn die voor die be langen een open oog hebben. Dat is ietwat tegenstrijdig. Maar dat daargelaten. Van alle kanten wordt nu althans ge roepen; Nederland, waak! En dat heeft zijn goede zijde. Jammer is echter, dat van zulk een be weging alleen iets bemerkt wordt, als b.v. deRotterdamsche haven naar men vreest in gevaar wordt geacht. Dan komt alles in actie. Maar als daarentegen gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een goede haven voor Vlissingen, toch óók een lands belang, dan hoort men van dat alles niets. Sterker nog, dan is er tegenwerking en niets anders dan tegenwerking. Bedoelde haven zal nu worden ver beterd. Alleen, daarover zijn alle deskundigen het eens, niet afdoende. Er schijnen hier machten te werken, die zóó overtuigd zijn van de nationale betee kenis van plaatsen als Rotterdam, dat daaraan zelfs de belangen van Vlissingen en van Zeeland en nog wel iets meer, moe ten worden opgeofferd. Leerzame cijfers. Van socialistische zijde wij hebben daarop reeds eerder de aandacht geves tigd is niet in de laatste plaats het oog gevestigd op het Zuiden, op Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. v Het aantal leden van de S. D. A. P. is volgens den heer Drop, die speciaal voor de bewerking van deze provinciën is aan gewezen, dank zij het conservatisme van de bevolking en den invloed van de kerk, niet bijster groot In 1914 bedroeg in Zeeland het aantal leden 401, welk getal in 1926 was gestegen tot 664. Een vermeerdering met ruim 50 pet. Dat valt nogal mee, denkt misschien deze of gene. De zaak wordt echter een weinig anders als we letten niet op het aantal leden maar op den invloed van de S. D. A. P. Werden in 1909 op de sociaal-democra tische candidaten uitgebracht 1404 stem men, in 1918 was dit getal gestegen tot 4917, in 1922 tot 9533 en in 1925 tot 12.175. Dat is een geweldige stijging, die ons niet onverschillig mag laten. Deze cijfers hebben ons iets te zeggen. Er blijkt uit, dat ook ons Zeeuwsche volk niet doof is voor de roepstem van het Socialisme, dat de prediking van het evangelie van den haat ook hier weer klank vindt. Het is dan ook hoog noodig dat ernstig wordt nagegaan, in de eerste plaats waar aan deze snelle stijging van het roode stemmencijfer is toe te schrijven, maar dan ook, wat er gedaan kan worden om dit roode gevaar te keeren. Want een gevaar is het. Veel grooter en veel ernstiger dan het Belgische gevaar waartegen thans in zoo sprekende advertentiën reclame wordt ge maakt. Toenadering. De vraag wat er gedaan kan worden om ook in Zeeland den toenemenden invloed van de S. D. A. P tegen te gaan, valt niet met een enkel woord te beantwoorden, ook al, omdat hier niet alleen politieke, maar ook sociale invloeden werken. Wij vertrouwen dat het Provinciaal Co mité, dat dezer dagen vergadert, zich hier mee zal bezighouden, evenals de diverse Centrales. Zelf hopen we hierop ook nog wel nader terug te komen. Er is echter één punt, waarop wij reeds thans de aandacht wenschen te vestigen en dat geen oogenblik door ons uit het oog mag worden verloren. Wij bedoelen de verhouding tusschen de Protestantsch Christelijke partijen, en zeer speciaal van de Antirevolutionaire- en de Staatk. Geref. partij, die toch wat de hoofdzaken betreft, zeer dicht naast elkaar staan. Verstaan moet worden, dat we den vij and geen grooter dienst kunnen bewijzen dan door de verschillen zooveel mogelijk toe te spitsen. Wanneer de belijders van den Christus elkaar te vuur en te zwaard bestrijden, dan hoont de S. D. A. P. niet alleen de Christenen, maar dan spot zij ook met den Christus, naar wiens Naam zij zich noe men en dan maakt zij van de omstandig heid dat door tweedracht de kracht ge broken wordt, een dankbaar gebruik. Er zijn tusschen Antirevolutionairen en Staatkundig Gereformeerden zekere ver schillen. Maar in hoofdzaak bedoelen zij toch hetzelfde. s Beider streven is, den invloed van de Antirevolutionaire beginselen te verster ken en het staatkundige leven zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen met het Woord van God. En juist daarom is het zoo gevaarlijk niet alleen, maar ook zondig en onverant woordelijk, indien men inplaats van naast elkaar de revolutiebeginselen en de par tijen die daaruit leven te bestrijden, voor het front van den vijand elkaar in de ha ren vliegt. Als er naar den wensch van den heer Colijn, over en weer een streven komt om misverstanden zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, dan zou er reeds veel zijn gewonnen en dan zou de S. D. A. P. zeker geen reden hebben om te juichen. Waar de diepere beginselen dezelfde zijn, waar beider streven is de eere van onzen God te zoeken, daar moet althans ernstig worden beproefd, om aan den broe derstrijd in het gezicht van den vijand, en waarvan alleen de revolutionaire partijen profiteeren, een einde te maken. Toenadering eischt Gods Woord. Toenadering is noodig ook met het oog op den toenemenden invloed van de S. D. A. P. Ook in Zeeland! Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. f 1.50 Het 10.000e schip te Antwerpen. Omstreeks half November wordt te Antwerpen dit jaar het 10.000e schip ver wacht. Het is voor het eerst, dat Ant werpen dit record bereikt en allerlei fees telijkheden worden op touw gezet om dit feit te vieren. Een stoet van schepen zal het 10.000e schip tegemoet varen en naar Antwerpen begeleiden. Daarna zal op het stadhuis een schitterende ontvangst plaats hebben. De opbouw van Palestina. Onder voorzitterschap van den gewe zen Hoogen Commissaris in Palestina Sir Herbert Samuel vergaderen thans te Lon den een aantal bekende personen, die het vraagstuk van den opbouw van Palestina onder de oogen zien. De Zionistische orga nisatie is daarbij vertegenwoordigd door de Executieve. Verder nemen aan de be raadslagingen o.a. deel mr L. E. Visser en S. van den Bergh uit Nederland. op een plaatjei Lievevrouweslraat 41 BERGEN OP ZOOM N.6. Oak zware vernikkelde PLATTE BUIS-KACHELS geld, zoodat zij gebruik moest maken van de vuurwapenen. Een Reuter-bericht uit Konstantino- pel maakt melding van de mobilisatie van 4 Turksche legercorpsen in de „bedreigde streek", zonder nadere aanwijzing dier streek. De Pruisische Landdag heeft giste ren ondanks de voortgezette obstructie der communisten tiet alles-beheerschende art. 1 en het compromis met de Hohenzollerns aangenomen. Alleen de communisten stem den tegen, de socialisten onthielden zich. Om de kosten van de productieve werkverschaffing te dekken, stelt het ge meentebestuur van Berlijn voor het tram tarief tot 20 pfenning te verhoogen. De opbrengst van die verhooging en van op centen op de hondenbelasting worden ge raamd op 8 millioen mark. De socialis tische groep in den raad heeft zich nu daartegen verklaard en stelt voor het geld te vinden door verhooging van bestaande en zoo noodig schepping van nieuwe be lastingen. Met name wil zij een belasting leggen op „luxe-woningen". Tot einde Augustus zijn in een tijd perk van zes maanden 7000 vreemdelin gen, die zich zonder paspoort in de Ver- eenigde Staten ophielden, gedeporteerd. Evenzooveel gevallen zijn nog hangende. Een autocar met mijnwerkers, die weer aan het werk wilden gaan, is, on danks het politie-excort, in het dal van Afan nabij Port Talbot (Eng.) door eenige honderden stakers aangevallen. De mijn werkers werden gedwongen hun voertuig te verlaten. De auto werd in brand gesto ken. Politie-versterking is ter plaatste aangekomen. Cook, de secretaris van den Engeï- schen mijnwerkersbond, heeft een hef- tigen aanval openbaar gemaakt op Robert Williams, den voorzitter van de conferen tie .van de labourpiartij, en Mac Donald wegens onwelwillende uitlatingen over dei mijnwerkersstaking. Cook zegt, dat de mijnwerkers walgen van deze redevoe ringen. Het Oiostenrijksche ministerie treedt af, omdat het geen vergelijk tot stand kan brengen inzake de ambtenaarsbezoldiging. Korte berichten. De Deenscbe minister van economi sche zaken heeft een wetsontwerp bij het folketing ingediend, betreffende ondersteu ning van het Deensche bedrijfsleven. De regeering wordt daarbij gemachtigd, een reeks maatregelen te treffen, welke hierop neerkomen, dat er leeningen zullen worden verstrekt aan industrieën, die bijzonder I onder de crisis te lijden hebben. Vrijdagavond kwam het in Noord- Berlijn, na afloop eener communistische vergadering, tot botsingen met de politie. Ongeveer 25 personen weiden gearres teerd. De politie werd met steenen beko- Dr J. G. Sclieurer. Naar wij vernemen is de heer J. CL Scheurer, lid van de Tweede Kamer, onge steld. Hij zal eenigen tijd rust moeten nemen en zal dus voorloopig aan de werkzaamheden van de Kamer geen deel kunnen nemen. Het Nederlandsch-Belgisich verdrag. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer heeft, ofschoon zij de 'schriftelijke behandeling van het Neder- landsch-Belgisch verdrag reeds "had ge sloten en de opeabare behandeling genoeg zaam voorbereinhad verklaard, gisteroch tend den minister van Buitenlandsche Za ken, jhr Van .Kamebeek, nadere vragen inzake het verdrag gesteld. Minister van Karnebeek heeft daarom trent besprekingen met de commissie ge had. Ofschoon op het oogenblik niet kan. worden uitgemaakt, of dit tot nieuw opont houd aanleiding zal geven, en het ook! geenszins de bedoeling van den Kamer president noch van de regteering is, de openbare behandeling van het verdrag in de Tweede Kamer nader uit te stellen, groeit toch de meening in Kamerkringen I I I f i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1