No 13 Vjijdag 15 October 1§!6 41e Jaargang "êüstFBLSOT W Pmrjnie Staten-Generaal. Eet fan Melle's Torenkoek. Kerknieuws. Stanlani Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zeven Heeren uit 't land van de Boeren Kwamen laatst door ons vaderland toeren. Naar men schreef ln de krant wilden zjj naar hun land VAN MELLE'S ontbijtkoek vervoeren. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijks korting. s3 Aan de spits. Er wordt nogal geklaagd over den toe stand van do volkshuisvesting. En met recht- De woningtoestanden laten in verschil lende plaatsen nog veel te wenschen over. Er zijn nog veeil 't© veel krotwoningen'. Ook op dit gebied is er nog veel te doen overgebleven- Dit mag er ons echter niet toe bren gen om wat op dit gebied gedaan werd, niet te waardeeren. Wanneer men sommige bladen leest dan krijgt men den indruk, alsof er op dit gebied zoo goed als niets gedaan werd de laatste jaren en alsof de Regeering op schromelijke wijze haar plicht zou hebben verzaakt- Dit is echter niet juist- - Ei1 is ontzaglijk veel gedaan de laat ste jaren, niet alleen tot verruiming, maar ook tot verbetering van de volks huisvesting. In dit opdrhl kan Nederland een vergtliil >'i'g met andere landen glansrijk doorstaan. Kort geleden kwam de „Kölnische Zei- Jung" verklaren, dat de Hollanders in den woningbouw in Europa den toon aangeven. Zoo is het'- Br is geen land ter wereld1, waiar de Christelijke partijen zijn georganiseerd als in ons land en waar ze zoo grooten in vloed uitoefenen op het staatsbestuur- Maar er is ook geien land, waar aan het vraagstuk der volkshuisvesting zoo veel is gedaan als hier- De Socialisten, die gewoon zijn ook op dit gebied de noodige critiek te leveren, kunnen geen land waar hun partijgenoo- ten de leiding hebben, aanwijzen, dat met' ons land kan worden vergeleken. Nederland stalat, evenals met zoovele andere zaken, met zijn maatregelen inzake de volkshuisvesting aan dei spits! Tweede Kalmer. De Tweede Kamer heeft gisteren met haar werkzaiamheden een aanvang ge maakt of liever, zich met de regeling van haar werkzaamheden bezig gehou den- Door den voorzitter werd voorgesteld om Dinsdag 19 Oct- to beginnen meit de behandeling van dei belasting ontwerp en'. De algemeene beschouwingen zullen over alle ontwerpen tegelijk worden gehouden en daarna vanigt de behandeling artikels- gewijz© aan in volgorde: successiebelas ting, personeels belasting, leeningswet en veodeidigingsbelasting II- Hoe lang dei Kamer daarover zal doen is nief met zekerheid te zeggen. Als zij zich zoo weet te beperken als gisteren kan ze er in enkele dagen door zijn- Nal afhandeling van de financieele ontwerpen zijn de interpellaties van den communist en den sociaal-democraat aan de orde, terwijl de voorzitter het noodig acht om op 9 Nov- een aanvang tö maken met de behandeling der begrooting. In hoeverre het verdrag Nederland België daardoor in het gedrang komt, zal van del Kamer afhangen. De heer Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren geen voorstel gedaan het aan de agenda toe Ie voegen, maar evenmin als zijn inzicht te kennen gegeven om het eerst te behandelen na de begroetingen. De voorzitter wenschte den tijd voor de behandeling van het Belgisch tractaat nog niet vast te leggen, maar eerst den loop van zaken nog af tja wachten. „Door mij, zoo zeide hiji, wordt nog geen voorstel gedaan, het trac taat met België aan de agenda toe te voegen. De tijd voor de .afhandeling der begrootingen vóór Kerst mis maakt het noodig, dat wij den 9den November beginnen met de begrootings- discussie. Als ik nu in aanmerking neem, ■dat verscheidene vergaderingen zullen worden vereischt voor de onderwerpen, die ik heib voorgesteld' te behandelen, komt het mij gewenscht voor, den tijd van behandeling van het Belgisch tfac- jtaa't nog niet vast te stellen, maar eerst dein loop van zaken nog af te wachten en -omtrent die behandeling te beslissen, bij een binnenkort weder te houden regeling van werkzaamheden." Verwacht wordt, dat del behandeling van de financieele ontwerpen niet zoo heel veel tijd in beslag zal- nemen, zoo dat het niet uitgesloten is, dat het trac taat in de laatste week van October of de eerste week van November aan de orde komt- Vervolgens werd door den heer Cra mer (S.D.A.P.) geïnterpelleerd over de ac tie tegen de communisten in Indië, waar hij de volgende motie werd voorgesteld} De Kamer, van oordeel, dat het on- gewenscht is dat de Indische regeering of een harer organen bijzonderen steun verleent aan eenige politieke partij, ver zoekt den Minister er bij de Indische! regeering op aan te dringen, in voorko mende gevallen zich strikt aan dit be ginsel te houden en gaat over tot de orde van den dag." Over déze motie door den Minister van Koloniën overbodig en ongewenscht ge acht, zal vandaag worden gestemd- Organisatie van de rijks- werven. De commissie van advies in zake de or ganisatie van de rijkswerven, ingesteld bij beschikking van den minister van marine a.i. van 19 Juli j.l., verzoekt aan al dege nen, die meenen inlichtingen te kunnen verstrekken of denkbeelden te kunnen op- përen, welke voor de commissie bij de uit voering van de haar gestelde taak van be lang kunnen zijn, deze inlichtingen c. q. denkbeelden, hetzij schriftelijk in de die nen bij den secretaris der commissie lui tenant ter zee le kl. J. W. Termijtelen, aan het departement van marine, dan wel, in dien zij er de voorkeur aan geven, deze mondeling ter kennis van -de commissie te brengen, zich tot den genoemden secre taris te wenden, ten einde in gemeen schappelijk overleg hiertoe een tijdstip vast te stellen. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de commissie voornoemd zal hebben te advi- seeren nopens de volgende vraagpunten: 1. Moeten de rijkswerven bij de voorge nomen reorganisatie van de marine ge handhaafd worden in den tegenwoordigen vorm en omvang. a. met het oog op het financieele belang der marine; b. met het oog op het financieele belang van den Staat in zijn geheel; 2. Hoe is een eventueel belangenconflict tusschen de desideratie sub a en sub b te overbruggen. Indien de vraag, bedoeld sub 1, ontken nend wordt beantwoord, rijzen de vragen: 3. Welke omvang van het bedrijf wordt aanbevolen? 4. Welke organisatie en vorm van het bedrijf worden het beste geacht? D e Zuiderzee-werken. Het Ned. Gorresondentiebureau in Den Haag meldt: In verband met de in de pers de ronde doende berichten over ernstige schade, welke door den storm van 910 October aan .de Zuiderzee-werken zou zijn toege bracht, kan worden medegedeeld, dat die geenszins van zoo ernstigen aard is, als die berichten zouden doen vermoeden, en zich bepaald heeft tot het wegslaan van eenigen grond en het beschadigen vaü enkele steenglooiingen van de pas vol tooide of nog in uitvoering zijnde dijk- en oeverwerken langs de Noordzijde van Wie- ringen, alsmede tot het wegslaan van eenige kortelings boven laagwater ge brachte gedeelten van den Keileemdairï voor den in aanleg zijnden dijk van den proefpolder bij Andijk. Aan den afsluit dijk van het Amsteldiep en aan de dijk en kanaalwerken langs de Noord-Holland- sche kust is geen schade van eenige be- teekenis toegebracht. Waterleiding te Borsselen. Zooals bekend, is Borsselen de eenige gemeente op Zuid-Beveland, die niet is toegetreden tot de N.V. Waterleiding Mij Zuid-Beveland. Eerst in 1910 waren er twee weigerachtige gemeentebesturen Maar nog voor de inwenringtreding van het bedrijf, koos 's Gravenpolder eieren voor zijn geld en trad toe, maar Borsse len volhardde in zijn weigering. Later in 1914 was er in den Gemeenteraad wel een sterke strooming voor toetreding, maar toen kwam pi gauw de oorlog en vlogen de prijzen van de voor den aanleg benoodigde materialen de hoogte in, zoo - dat er jaren lang van dien aanleg niets komen kon. Telkenmale is wel door de belang hebbenden bij een goede drinkwatervoor ziening actie gevoerd vóór toetreding, vele malen is door Gezondheidscommissie, Ged. Staten en Inspectie der Volksge zondheid pressie op den Gemeenteraad (uitgeoefend, wel waren de geregeld voor komende typhusgevallen een duidelijke waarschuwing ,maar dat alles baatte niets. Ook in den laatsten tijd is nog weer g©- bleken, dat er van den Borsselschen Ge meenteraad in dezen niets te verwach ten is. Toch is er groote behoefte aan goed drinkwater. Dat is wel heel duidelijk ge bleken in droge zomers. De Directie der N.V. Waterleiding-Mij Zuid-Beveland was toen zoo bereidwillig om in 's-Heeren1- hoek water beschikbaar te stellen, maar een watertransport over den afstand 's HeerenhoekBorsselen levert groote moeilijkheden op. Het kón zooveel gemak kelijker als de Raad maar wilde. Nu heeft de watervoorziening van Bots- selen den laatsten tijd weer een punt van bespreking uitgemaakt bij Ged. Staten. En ook in Borsselen heeft men niet stil gezeten. Men wil nu op toetreding door den Gemeenteraad niet gehoopt kan worden een anderen weg inslaan. Er is enkele jaren geleden (in 1921) opgericht een Coöp. Vereeniging tot voorziening van goed drinkwater „Algemeen Belang". Deze coöperatie heeft connectie gezocht met de Waterleiding-Maatschappij en het re sultaat van die besprekingen is, dat een circulaire is opgesteld, en verzonden aan de bewoners van de plm. 225 aansluit- bare perceelen. Als nu deze coöperatie voldoende mede werking van de betrokkenen krijgt, dan wordt de gemeente Borsselen beschouwd als groot-verbruiker. De Waterleiding-Mij; legt een buisleiding van 's Heerenhoek naar Borsselen, de coöperatie betrekt het water en verkoopt het onder hare leden In de circulaire worden ook de prijzen genoemd, waarvoor bij voldoende deel name het water aan h-un (de bewo ners zijn dus vrij yaii aanlegkosten) ge leverd wordt. Deze prijzen lijken ons zeer billijk. i Gaarne wekken wij de betrokken inge zetenen op, tot deze coöperatie toe te treden. Deze methode lijkt ons de eenige weg voor Borsselen om binnen afzien- baren tijd de waterleiding te krijgen. Men bedenke dit wel. Slaagt de coöperatie in haar pogen, dan moet natuurlijk aan het Gemeente bestuur en Ged. Staten concessie ge vraagd worden. Wij vertrouwen, dat de Gemeenteraad dan een meer tegemoet komende houding zal aannemen en ook eenigen financiëelen steun zal willen ver- leenen. Laat men toch het groote be lang van een goede drinkwatervoorziening beseffen en niet volharden in taai, on gemotiveerd en vooral hier zoo schade lijk conservatisme. Laat Borsselen nu herstellen, wat nog te herstellen is. Verlading slalchtpluimveie- Men meldt ons, dat dei Duitsche afne mer wegens onvoorziene omstandigheden verhinderd is, Dinsdag 19 Oct- in Goes te verladen. Do laatste verlading uit Zee land zal dus plaats vinden Dinsdag 26 Oct- af station Goes. Goes. Het kleedingmagazijn van de fa Bos in de Ganzepoortstraat heeft door ver bouwing een niet onbelangrijke verande ring .pnderigaan. Een verandering, die een verbetering kan worden genoemd, zoo als Zaterdag, wanneer het magazijn her opend wordt, wel zal blijken. Daar deze heropening samenvalt met de opening van het winterseizoen, loont het zeker de moeite hier even een kijkje te nemen. i, Schilderijententoonstel- ling. Hedenmorgen brachten wij even een bezoek aan de interessante expositie van schilderijen van den bekenden Veer- schen schilder A. J. van Dijck. De circa 45 doeken zijn geëxposeerd op de bo venzaal van het hotel Centraal. Er zijn ware kunstjuweeltjes bij, ja eigenlijk legt ieder schilderij getuigenis af van de groote talenten van den heer van Dijck. Naast het vroolijke doek „Bloesem ap pelboom''' treft men weer teere, sublieme werkjes aan als „Scheepjes" (najaars stemming), haven Veere (grijs weder). Het is inderdaad een expositie van fijn, hoog staand werk, waarvan wij als leek (het zit hier gaarne eTkend) het waarachtig schoone nog maar weinig zien en aan voelen. De heer van Dijck had heden nog vóóii de opening der tentoonstelling het voor recht reeds twee doeken te verkoopen. Moge deze verkoop een voorspelling van verder succes zijn. Gaarne wekken wij! ieder kunstminnaar aan deze tentoonstel ling te bezoeken. Zij werd hedenmiddag drie uur met korte toespraak geopend door den heer P. C. Labrijn. Spr. had gaarne voldaan aan het ver zoek Van den heer van Dijck, hij de opening zijner tentoonstelling een enkel woord te spreken. Gaarne wil $pr. trach ten, hem een introductie te-geven bij het Goesche kunstlievende publiek, indien dat nog noodig is! De heer van Dijck is hier allerminst een onbekende; wij herinneren ons nog, aldus spr., zijö groote tentoonstelling van zes jaren ge leden in het Schuttershof, welke een suc ces was. Hij heeft thans een tentoonstel ling op bescheidener schaal ingericht; dit schaadt echter niet het gehalte van zijn werk. Integendeel, wie zich het werk van den heer Vjan Dijck van toen herinnert, zal zeggen: de kunstenaar is gegroeid, zijn werk is voller en rijper geworden. De heer van Dijck weet op wonderlijk juiste wijze de teere ,droomeri'ge atmospheer van het oude Veere weer te geven. Zijn werk heeft een groote innigheid verkregen en 'is een treffende weergave van de stem ming des kunstenaars. Dat hij ook een krachtiger coloriet niet vreest, bewijzen zijn stillevens en bloemen. Ik noodig U uit, deze doeken lang en herhaaldelijk op U te laten inwerken, en twijfel dan niet of de ziel des kunste naars zal ook Uwe ziel welen te treffen. Van harte wensch ik U een intens genot en den schilder een groot succes. En hiermede verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend. Nisse. In de Donderdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. De begrooting voor 1926 werd gewijzigd tot een bedrag van f479.45. De begroe ting voor 1927 werd voorloopig vastge steld op f 20083.39V2 in ontvang en uit gaaf inbegrepen een post van onvoor ziene uitgaven groot f 545.34i/2'. Wissenkerke. Woensdagavond werd al hier opgericht een zangvereeniging onder den naam van „Zang en Vriendschap" met 39 leden. Tot Directeur werd be noemd 'dhr P. A. van Damme alhier dié als zoodanig ook te Kamperland werk zaam is. Dat er lust tot zingen is, blijkt uit het feit, dat er alhier Teeds een tame lijk groote zangvereeniging bestaat. Kapelle. De klein-landbouwer J. de J., alhier, verstrekte melk van koeien die niet vrij waren van mond en klauwzeer aan zijn jonge varkens, waarvan er zeven stierven. In onzei gemeente is het mond en klauwzeer in den lalatsten tijd aanzien, lijk toegenomen en wordt de melk schaarsch. Ten nadeele vah dén fruithandelaar 0- v. d. Vliet alhier werden circai 60) k.g. appelen ontvreemd. Daar de appelen duur en schaarsch zijn is dit spoedig een schadepost- De politici doet ijverig onder zoek. Oostkfflp'elle. Het hulpplost-, telegraaf- eü telefoonkantoor alhier wordt met ingang van'l November a-s. omgeizel in een post- tekgraaf- en telefoonstation- De uren van openstelling voor den telegraaf- en tele foondienst zijn bepaald opi: 8 u- v.mi. tot 12.30 u. n.m.; 24 uur n.m. en 5-30—7 u. n.m. I N. en St. Joosland- Alhier is opgericht) een vereen, voor Chr. Lager Onderwijs. In een advertentie in dit nr- worden' de namen genoemd1 van hen, bij wie men zich als lid kati aanmelden. Souburg. Donderdag hield de Geref. Knapenvereen. „Timotheus" haar jaarver gadering- Do leider dhr J. A- Arendse, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Uit het verslag van den secr. bleek, dat het aantal leden 25 bedraagt, het aanthl leiders 4, iederen Zondag vergade ren de knapen in de consistorie der Ger- kerk. In het afgeloopen jaar maakten de leiders met de knapen een reisje naar Rotterdam', wat zeer in den smaak viel- De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen! f 150.10 en f 130.38, zoodat het batig saldo f 19.72 bedraagt'. Verder werden behandeld een opstel gewijde geschiedenis over „Gideon" en een opstel Vad. Geschiedenis over „het twaalfjarig bestand", afgewisseld met een paar voordrachten. Tot bestuursleden wer den gekozen de knapen L- Vreeke en L'. Willeboordse, de ©eiste tot secretaris, de 'tweede tot penningmeester. Tot algemeen adjunct werd! gekozen M. Cbntaiit. Aan het slot hield de leider J. guurmond Jz. een voordracht in Zuid-Bevelandsch dialect, ge titeld: „Joost speelt voor Sinterklaas". Daarna sluiting- Terneuzeti. Gisterochtend is de make laarsknecht W- Romeijnsen gegrepen door een tram1 der Zeeuwsch-Vlaamsche tram en ongeveer dertig meter medegesleurd- De man is "klaarblijkelijk beschermd door een ladder die hij bij zich haid; hij kwam! er mef een leelijke kneuzing van. een arm af- Met de tram is hij haar het ziekenhuis vervoerd- Hulst. De commissie voor werkverrui ming in Zeeuwsch-Vlaanderen, welke hier heeft vergaderd, onder voorzitterschap van den burgemeester van Ter- neuzen, heeft besloten, opnieuw in een brief de aandacht van alle 33 gemeente besturen in Zeeuwsch-Vlaanderen te ves tigen op de werkloosheid in den komen den winter ,en hun .te verzoeken, maat regelen te bespreken en te treffen ter bestrijding van de werkloosheid. Mede werking zal verzocht worden van Ged. Staten van Zeeland voor aanleg van een weg .over Roodesluis, om een kortere verbinding met België te verkrijgen. Aan den gemeenteraad van Hulst aal eeu' adres gezonden worden om vergraving ten slechting van de wallen, en aan de regeering pm indijking van een polder onder Biervliet, waardoor 400 H. A. land zal zijn te winnen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loon op Zand, J. D. van Hof te Wilnis. Te Hoenderloo, J. H. Gh. Israël te Asch, voorheen werkzaam ge-1 weest op de stichting „Hoenderloo". Ta Putten (2e pred.pl.) A. de Geus te Wad- dinxveen. Bedankt voor Maassluis door J. H. H. v. Beem te Nieuw-Vennep. Geref. Kerken. Bedankt voor Zierikzee B. Wentsel te Ridderkerk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Lisse, J. L. de Vries ta Rijnsburg. Dr D. H. Th. Vollenhoven, benoemd hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, nam Woensdagavond in de Nieuwe Zuiderkerk afscheid van de Geref. Kerk van Den Haag-West met een predikatie over Filipp. 4 vs. 7. Namens de kerkeraden sprak ds M. Schuurman den scheidenden leeraar toe, wien Psalm 121 vs. 2 en 4 werd toe gezongen. Namens de classis sprak ds J. G. Feenstra, van Scheveningen. Te Katendrecht (Rotterdam) heeft de kerkeraad der Geref. kerk besloten over te gaan tot het beroepen van een derden die naar des Woords. Te Rijssen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente thans voldaan aan den aanslag van den Raad van Beheer, zoodat er dus weldra tot beroeping van een predikant kan worden overgegaan. Door het hoofdbestuur van het Por- tngeesche Roode Kruis is aan ds J. J. Dijk, geref. predikant te Woudsend, het kruis van verdienste van het Roode Kruis van Portugal geschonken. Overleden is te Oegstgeest mevr. Hiltje Hoekstra, wed. van ds J. J. Koop- mans, eerder wed, van dr L. H. Wagenaar. Prof. DrH. Dooyeweerd heeft hedenmiddag het hoogleeraarsambt aan de Vrije Universiteit aanvaard met het uit spreken van een rede over „De beteekenis der wetsidee voor Rechtswetenschap en Rechtsphilosofie". Na het uitspreken van deze rede hield de nieuwe hoogleeraar toespraken tot H.H. Directeuren en Curatoren der V. U.tot de leden der faculteit; tot de hoogleeraren; tot Prof. Mr D. P D. Fabius; tot de leden van het bestuur der Dr A. Kuyperstieh- ting; tot zijn moeder en tot de studenten der Vrije Universiteit. Geref. Kerken buiten het verband. Het liberale „Handelsblad" meldt, dat de Geref. Kerken buiten het oude verband reeds een naam hebben ge vonden, maar dat deze nog niet bekend mag worden gemaakt. Ds G. Vermaat te Makkum geschorst. Gisteren heeft de classis Bolswardvder geref. kerken vergaderd, ter bespreking van het rapport der generale synode inzake het bezwaarschrift van ds G. Vermaat te Makkum. Zij kwam tot do volgende conclusie: overwegende, le. dat ds Vermaat zich eerst bereid heeft verklaard de hem voor gelegde verklaring te aanvaarden, maar daarna om redenen buiten die verklaring gelegen, zijn belofte van onderteekening weer heeft teruggenomen; ten tweede, dat ds Vermaat wel krach tens zijn onderteekening van het onder- teekeningsformulier bereid was, een na dere verklaring van zijn gevoelen te geven ten aanzien van art. 28 en 29 der Neder- landsche geloofsbelijdenis, dat hij erkent, dat de Gereformeerde kerken zijn de ware kerk, in die artikelen bedoeld, in dien zin, dat zij de zuiverste openbaring zijn van het lichaam van Christus, en „een iegelijk schuldig is, zich daarbij te voegen, en dat het niemand toekomt zich daarvan te scheiden", dat ds Vermaat ten aanzien van art. 3 tot 7 van de Ned. Geloofsbelijdenis wel erkent, dat de Heilige Schrift in haar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1