Onderwijs. 018 de Provincie. land- en Tuinlionw. 2VA5JSL1CHESrpRDUCH Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten DE STORM. ploitatie, Weg en Werken en Tractie bij de Nederlandscbe Spoorwegen, hebben naar aanleiding van bet spoorwegongeluk bij de Vink op 9 September een onderzoek ingesteld, waarbij o.m. bet volgende is ge bleken. Ter hoogte van Duivenvoorde (Prinsen bosch) bemerkte de machinist van den verongelukten trein no. 218, dat de loco motief sterk schommelde. Volgens hem moet de instructeur Rhon toen nog de op merking gemaakt hebben, dat de weg daar zoo slecht lag. Verder verklaart de machinist, dat hij toen den stoomtoevoer verminderd heeft door van de groote op de kleine schuif te gaan rijden, echter niet omdat de loco motief zoo schudde, maar omdat de trein een voldoende snelheid had. Bij nadering van De Vink ongeveer 3 uur n.m. keek hij op zijn horloge en berekende hij, dat hij op tijd te Leiden kon zijn. De snelheids meter wees toen, zooals later gebleken is, een snelheid van bijna 90 K.M. per uur aan. Plotseling, zonder dat de machinist eeni- ge onregelmatigheid op den weg voor zich gespeurd had, begon de locomotief hevig in dwarsrichting te schommelen, zoo he vig, dat hij er van schrok en den regula teur dicht trok. Daarop hoorde hij een harden knal tusschen de locomotief en den tender, waarna hij zoo krachtig mogelijk remde. Vervolgens bemerkte hij, dat de locomotief over de dwarsliggers reed en zeer hevig slingerde. Vervolgens worden op uitvoerige wijze de daarop volgende gebeurtenissen ge schetst, welke als bekend kunnen worden worden verondersteld. Als vermoedelijke oorzaak wordt aan het slot van het rapport opgegeven: Wij hebben ons afgevraagd, of bij de kleine ongelijkheden en inklinkingen, die in het spoor vóór de plaats van het on geval zijn waargenomen en ook ter plaatse van het ongeval aanwezig kunnen zijn ge weest en die meer voorkomen, doch nooit getoond hebben gevaar op te leveren, ge voegd bij de eenigszins verkante ligging van het spoor, het hevig schommelen van de locomotief, dat de machinist vlak voor de ontsporing zegt te hebben opgemerkt, en verder de ontsporing te verklaren zou den zijn. Het is denkbaar, dat wanneer zulke kleine inzinkingen zich over een grooteren afstand herhalen, de schommelingen die de locomotief daardoor krijgt op een oogenblik, toevallig, in verband met de snelheid van den trein en den eigen slin- gertijd van de locomotief, in resonnantie komen met de inzinkingen in den weg en daar steeds grooter worden. Voegt men daarbij, dat door deze schommelingen in dwarsrichting door de dynamische werking aan de zijde waar de locomotief overhelt, een veel grooter druk op de spoorstaaf wordt uitgeoefend dan de statische belasting, waardoor de inzin kingen nog kunnen worden verdiept, dan is het denkbaar dat ten slotte aan de andere zijde ontsporing volgt. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat er dan al een bijzonder toevallig sa mentreffen van bedoelde inzinkingen met de schommeltijden van de locomotief zich moeten voordoen, hetgeen slechts zeer zel den het geval zal zijn, doch dat in het ge val van trein 218 op 9 September zich b ij uitzondering kan hebben voor gedaan. Hoewel gebleken is, dat er vóór de plaats van de ontsporing onvolkomenheden in den weg waren, meenen wij, dat niemand van het personeel voor het ongeval ver antwoordelijk te stellen is, omdat het ver band tusschen deze onvolkomenheden en het ongeval niet voldoende vaststaat. Bezuiniging op koffie en thee. B. en W. van Huizen stellen ter bezui niging voor, het gemeentepersoneel ten stadhuize niet meer van koffie en thee te voorzien. Wel zal nog koffie verstrekt worden in de vergaderingen van B en W. en den gemeenteraad. De bezuiniging zal in haar geheel f 250 bedragen. Verbintenis bij den Vrijwilli- gen Landstorm. Voor jongelieden, die naar hun leeftijd komen te behooren tot de lichting 1928 en voor hen, die reeds tot buitengewoon dienstplichtige zijn bestemd, wordt de ge legenheid opengesteld een verbintenis aan te gaan bij het vooroefenings-insituut van den vrijwilligen landstorm, teneinde daar bij het bewijs van voorgeoefendheid te ver werven. Het bewijs van voorgeoefendheid geeft recht op een verkorting van den eer sten oefeningstijd van vier maanden. Er wordt geoefend 6 uur per week en wel des avonds of Zaterdagmiddag, alzoo in den vrijen tijd, tot een maximum van 300 oefeningsuren per jaar. De oefeningen zijn geheel kosteloos en zullen geen belem meringen veroorzaken in burger werk kring of studie. Jongelieden, die zich met terwoon in Indië wenschen te vestigen en door algemeene dienstplicht aldaar ver plicht zijn tot eerste oefeningen, verkrij gen door het bewijs van voorgeoefendheid eveneens recht op verkorting van eersten oefeningstijd met 4 maanden. Bovendien kunnen worden toegelaten bij de kaderopleiding jongelieden van jongere lichtingen die bestemd zijn voor de lich ting 1928, 1929 en 1930), die door hun ge noten onderwijs (H. B. S., gymnasium en M. U. L. O.) of door hun maatschappelijke betrekking in de termen zullen vallen om te zijner tijd aangewezen te worden voor officiers- of onderofficiersopleiding. Ned. Ghr. Radio-Vereeniging. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering van de Ned. Ghr. Radio-Veree niging gehouden. De voorzitter, mr A. v. d. Deure te Ben- nekom, maakte in zijn openingswoord een vergelijking tusschen de teruggekeerden uit Babel's ballingschap en de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Bij beide werd eerst minachting en smaad over de kleine kracht ondervonden, beide verkregen ten slotte den zegen van boven, geschonken op den arbeid, in het geloof volbracht. Volgens het daarna door den secretaris penningmeester, den heer P. K. Dommisse te Maassluis, uitgebrachte jaarverslag is het ledental in 1925 verdrievoudigd. Ze ven-en-twintig kerkdiensten werden in het afgeloopen jaar uitgezonden. Aan geld werd f 35.000 ontvangen. De algemeene toestand, zegt het verslag, was zeer gun stig en het christelijk volksdeel begint de beteekenis van de radio steeds meer in te zien. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de heer Dommisse zich, wegens drukke werkzaamheden, niet meer als secretaris- penningmeester beschikbaar kan stellen, en huldigde hem voor de wijze, waarop hij in het belang der vereeniging heeft ge werkt. De heer D. Pereboom te Ede deed daar na eenige mededeelingen betreffende de propaganda-commissie. Het Christelijk Tijdschrift voor Radio werd belangrijk uit gebreid. Een groot aantal propagandage schriften werd verspreid. De heer Pere boom merkte nog op, dat de strijdmiddelen van de zijde van den H. D. O. niet atlijd even fraai zijn. Het is, volgens spreker, voorgekomen, dat iemand voor den H. D. O. giften kwam vragen en, op een vraag of zoodoende ook de Christelijke radio werd gesteund of dat het geld ten goede kwam aan de vereeniging, die kerkdien sten uitzond, bevestigend antwoordde. De vereeniging zond een adres aan den minister van waterstaat om een eigen zendvergunning en evenzoo deed de H. D. O. In een vergadering van de staatscom missie werd gunstig beschikt op het ver zoek van de Christelijke Radio-vereeniging in tegenstelling met het verzoek van den H. D. O., waar niet in getreden werd, om dat deze omroep reeds een contract met de N. S. P. had en een tweede zendvergun ning practisch niet noodig bleek. Indien de nationale omroep er niet komt, zal een Christelijke Radio-vereeniging niet in sa menwerking met de R.-K. Radio-vereeni ging een eigen zender met 2 tot 3 ton ex ploitatiekosten kunnen bekostigen, doch wel zal dan uit eigen kring getracht wor den een zender te krijgen, waarbij de helft van den tijd voor de Christelijke Radio- vereeniging beschikbaar zal zijn. (Luide bijval.) De voorzitter deelde mede, dat een be langrijke uitbreiding van het bestuur wordt voorgesteld, om zoodoende de gelijk heid der beide groepen: Gereformeerden en Hervormden, door te voeren in de lei ding der vereeniging. Besloten werd aan het Christelijk Na tionaal Vakverbond en de Gereformeerde jongelingsvereenigingen te verzoeken uit hun midden eveneens een bestuurslid voor de Chr. Radio-vereeniging aan te wijzen, opdat de leiding van deze organisatie wor telen zal in onderscheidene takken van het Christelijk maatschappelijk leven. Daarna hielden oud-minister Van Dijk en Baron van Boetselaer van Dubbeldam redevoeringen, welke draadloos werden uitgezonden. Bij Kon. besluit zijn A. Slabber, te 's-Gravenhaige, met ingang van 1 Oc tober, en J. A. Visser, te Tholen, met ingang van 1 November, benoemd tot technisch-ambtenaar van den Rijkswater staat. i Middelburg. Gisterenavond trad E-miel Hullebroeck in de Concertzaal alhier op voor een paar honderd personen. Dit aan tal had zeker grooter mogen zijn, maar voor den Vlaamschen zanger was dit geen aanleiding zich ook niet hier ten volle te geven. Ook nu wist hij de aanwezigen, die met hun applaus zeer gul waren, tot miedezingen te bewegen. En zij1, die er waren, hebben dan ook weer een genotvollen avond gehad, zooals dat van een Hullebroeck-avond te verwachten is: Goes. Voor de matig bezochte eerste vergadering in de nieuwe winter-campagne van de Gereformeerde Mannenveree niging „Calvijn" alhier, hield Br. H. Schuitmaker een referaat over den profeet Ezechiël. Inleider gaf allereerst eene korte uit eenzetting van de roeping der profeten in' het algemeen: hoe God hen tot hunne zware taak riep en op welke wijze God zich aan. hen .kan geopenbaard hebben. Symbolisch voorgesteld zijnde, vraagt het lezen van de profeten eene zeer nauwge zette oplettendheid eene oplettendheid, getoetst aan wat de Apostel Petrus zegt in zijn zendbrief: „Dit eerst wetende dat geene profetie der Schrift is van eigiene beweging. Want de profetie is voor tijds niet voortgebracht door den wil eens menscben, maar de Heilige menschen Giods, van den Heiligen Geest gedreven zijnde, hebben ze gesproken." Spr. schetste den tijd, waarin het volk Israël zich in ballingschap bevond; hun straf van Godswegede droefheid van hen, die hun Jeruzalem niet konden vergeten 'en Gods kastijdende hand daarom ook zoo bijzonder gevoelden. Verder de zeer moei lijke, hoewel toch zoo grootsche taak van den Profeet, het volk Israël te wijzen op de rechtvaardigheid Gods en te brengen tot bekeering. Daarna verklaarde spr. dit zoo schoone profetische boek, waaruit zoo in het bijzonder naar voren komt de onveranderlijkheid Gods. Ten slotte wees spr. op Gods straffende hand over de genen die van Hem afhoereeren, en Zijn verzoenende liefde voor hen, die Hem met een waaT geloof aannemen, 't Was voor de aanwezigen een kostelijke avond. Kruiningen. Gisteravond hield de Chr. Zangver. „Crescendo" haar 8e jaarverg. in het Zondagsschoollokaal. De voorz. dhr J. J. Francoijs wees in zijn openings woord op het feit, dat we dankbaar kun nen terugzien op ons vereenigingsjaar. Het jaarverslag van den secretaris gaf in opgewekten toon weer het' werk dat ge>- schied is, en dat de vereeniging 43 leden telt en 39 donateurs. Bij de periodieke bestuursverkiezing werdén herkozen dhr W. de Bock (viee-voorz.), Ant. Brandt (Secr.) en de leden D: Waverijn en Mej. M. Poleij. Besloten werd om zoo mogelijk bqgin December het jaarfees't te vieren, alsook om met Dankdag (24 Nov.) een uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk en de opbrengst daarvan te bestem men voor een nieuw orgel in het repetitie lokaal. Het samenzijn werd besloten met het zingen van Gez. 180:1. Ovezarïd. Bij den landbouwer J. Boon man liepen de runderen op de klavers. Vijf er van werden „dik", waarvan er twee harstten. Hieruit blijkt hoe gevaar lijk het is zijn beesten te laten grazen op die klavers. Th alen. Door het vreeselijke nood weer, gepaard gaande met een abnormale liooge vloed, is er nog al schade gekomen aan de oesterput, gelegen tegenover den veerdam. Door den zwaren golfslag werd een gedeelte van het kaadje aldaar weg geslagen, zoodat in een moment de put volliep, met zich sleurende een gedeelte der schutting hieromheen, terwijl het bord „maximum snelheid" uit den grond werd gerukt en door de zuigkracht van het water, de rijkskabel werd blootgelegd. Het was den anderen morgen een chaos van planken, zeeften en beunen in den put. De loods der stoomboot liep ook onder water, een enorme schade berok kenende aan de aldaar opgeborgen peul vruchten van den heer M. Laban. Naar wij vernemen, wordt dit evenwel door verzekering gedekt. (Z. N.) Breskens. De vroegere vlasfabriek in den Langeweg alhier is verkocht. De ge bouwen zullen nu worden ingericht als garnalen- en vischdrogerij. De bedoeling der ondernemers is alleen die producten te drogen, die anders overboord gewor pen werden, teneinde die in gedroogden toestand te verkoopen tot het samenstel len van kracht- en ochtendvoer. Glazep Buisje 75 ct. Bij Apoth. en -Drogisten Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Roodeschool, O. S. Jel- lema te St. Anna Parochie. Aangenomen naar Zalk, door J. Mor tier te Serooskerke (S.) Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Amsterdam-Oost, D. Dries- sen te 's-Gravenzande en J. L. de Vries te Rijnsburg. Nu Mr W. S. de Vries, te Tzum, het beroep naar Voorburg aannam, is er in de classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken, die 18 Kerken omvat, geen en kele Kerk vacant meer. Ds Tj. J. Wielenga, predikant der Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Amsterdam!, gaat 1 Nov. a.s. zijn gemeente ve-rlaten wegens vertrek naar Ned.-In-dië. De bezwaarden in de Geref. Kerk van. 's-Gravenhage Oost en West zullen deze week in vergadering bijeen komen om de vraag onder oogen te zien, mede in het licht van de besluiten der con ferentie van de Ger. Kerken buiten het Kerkverband, die dezer dagen te Amster dam gehouden wordt of zij nog langer lid kunnen blijven van de Geref. Kerken. De conferentie van kerken Ruiten d© Synode- Na een sectie vergadering van eenige uren ving gister middag de derde plenaire zitting aan. Ge zongen werd Ps. 75:1, terwijl ds v. d. Brink met gebed en lezing van Ef- 4:1 16 de vergadering opende. Na ernstige en langdurige voorbereiding in de eerste sectie werd een beginsel-verklaring opge steld. Verschillende besprekingen zijn vervol gens gevoerd over practische punten. Met bet oog op de zending wordt uit gesproken, dat diet kerken van het herstelde kerkverband da roeping hebben tot zen- dingsarbeid'. Do conferentie adviseert de kerken voort te 'gaan met het verzame len van vaste bijdragen en het houden van da Pinkstercollecte. Zij spreekt den wc-nsch uit, dat de kerken zich zoo spoe dig mogelijk over hun zendingsfaaik en de pijvoering daarvan beraden. Voorts werden besproken de middelen, waardoor men voorlichting kan geven aan de jalloos velen in den lande, die van den standi der zaken nog niet in het minst op de hoogte zijn- Voorloopig zullen 'de kerken in het .hersteld verband' gebruik maken van de Overtoomscbe Kerkbode voor haar offi- ciet'l-e mededeelingen. De zorg voor predi kanten, die in financieele moeilijkheden geraken en de zorg voor de hulpbehoeven de kerken wordt eveneens besproken. Daaromtrent wordt geadviseerd, dat de kerken zelf voor de hulpbehoevende ker ken zullen blijven zorgen, terwijl de zorg voor de hulpbehoevende predikanten blijft aan een financieele commissie, die reeds voor die zaken arbeidt- '(Adres dezer commissie, die gaarne giften in ontvangst neemt, is: de heer D. Yberse, Zijpendaal- scheweig 16 Arnhem.) i Als het geval zich voordoet, dat erni. predikanten en predikantsweduwen zich bij een der kerken in het hersteld kerkver band aansluiten en daardoor in financieele moeilijkheden geraken, zullen de kerken in overleg met de reeds genoemde finan cieele commissie, zooveel mogelijk hulp bieden. Aan de kerken wordt geadviseerd zoo mogelijk éénmaal in dei drie maanden te collecteeren voor hulpbehoevende stu denten en' contact te houden met de even- genoemde financieele commissie, opdat deze tijdelijk mede steun verleene. Even eens wordt geadviseerd depufaten in deze zaak te benoemen. Aan de kerkeraden wordt geadviseerd er zooveel mogelijk toe mede te werken, dat in den dienst des Woords in dei verschillende Kerken zooveel mogelijk wordt voorzien door rui ling en het Invallen van ds Koppenaal. De conferentie is van meening, dat regel moet blijven, dat in iedere kerk bediening va(n het Woord plaats vindt- Evenwel werd geoordeeld, dat een kerkeraad aan ©en broeder kan opdragen een stichtelijk woord tot de gemeente te spreken, maar alleen als hij lid is van de desbetreffende plaatselijke kerk en hij naar het oor deel van den kerkeraad daartoe de gave bezit- Als assessor bracht ds Geelkerken den dank der vergadering en van het modera. men over aan ds Van den Brink voor zijn arbeid als praes-es. Broeder Ozinga uit Indië sprak ©en woord van dankbaar heid over de hartelijke ontvangst in het midden der broeders- Ds v. d. Brink sprak in zijn slotwoord uit, dat men bijeen is geweest in eenheid! des geestes en des geloofs- Wij hebben, zeide hij, beoefend de gemeenschap der heiligen; ©r was broederlijke liefde, onder ling vertrouwen, er was waiardeering. In do beginselen waren wij het geheel met elkaar eens- Wij moeten de beteekenis de zer conf erentie onderschatten, noch over schatten. Klein in getal zijn we nog. Slechts vier kerken zijn vrijgemaakt- Daar tegenover staan nog honderden kerken en duizenden personen. Echter ligt onze kracht niet in het hantal- Wij hebben' een groote roeping te vervullen. Op> 'de conferentie zijn slechts adviezen gegeven, maar wij hebben elkander ontmoet en als Paulus hebben wij moed gekregen, toen wij de broeders zagen. God moet gedankt- Er zijn nog wel bezwaren te overwinnen, bezwaren, die wij zien en die we nog niet zien. We zien echter lijnen voor onzen arbeid. Onze taak is nu onze positie te versterken. Wij hebben nu te toonen, dat wij werkelijk zijn Gereformeer de Kerken. Krachtig in het bevorderen der zaak, zacht in dei wijze', waarop wij werken. Na dankgebed van ds Sm'elik sloot de praeses de conferentie- De sabbath op Z on d ag. La Vo- lonté meldt, dat het liberale gedeelte der Londensche Israëlieten met een oude tra ditie gaat breken, en de sabbath op Zon dag gaat vieren. Die rabbijn Mattrick heeft aan een correspondent van de New-York Herald verklaard, dat tot deze maatregel is overgegaan om de geloovigen in staat te stellen hun godsdienstplichten te vol brengen. De zaken verhinderen het sy nagoge-bezoek op Zaterdag, daar op' de zen dag zeer velen werken moeten. „Het is een concessie aan den tegenwoordigen tijd" zeide de rabbijn. Over het „gr o enloopen". Het bestuur van dei St. Radboudstichting, waar van de R. K. Universiteit te Nijmegen uit gaat, heeft „in het belang der R. K. Universiteit" ontgroening van de studen ten, in welken vorm dan ook, verboden en alleen een verplichte kennismaking op voet van gelijkheid toegestaan. Het in. derdaad belangrijk besluit is toegelicht bij de opening van den nieuwen cursus, door den aftredenden rector, Prof- Mr. Raaymakers- De Kamper oud-hoogleeraiar Prof- Lin deboom die in de „Wachter" van boven genoemd besluit en de toelichting van Prof. Raaymakers mededeeling doet, schrijft als zijn oordeel het volgende: Dit is m:i. 'een goede tijding. De ge schiedenis der „ontgroening" ook aan de Nederl. Hooigescholen is vol van wat niet liefelijk is en niet wèl luidt, maar schan delijk en schadelijk voor de menschen, in strijd met alle geboden van God. 't Is meer dan tijd' dat die kanker met wortel en tak worde uitgesneden. Het slotwoord over deze zaak, tot de leden der studentenvereeniging „Carolus Magnus" gericht is waard aan alls stu denten van onze onderscheiden Hooge- scholen tea* lezing en behartigbïg te wor den aanbevolen. Het luidt: „Leden van „Carolus Magnus'' zoo vervolgde spr- bedenkt, dat het oog van Katholiek Nederland op> u gevestigd is- Men stelt aafci uw gedrag," terecht, zeer hooge eischen. Zorgt dat ge niet te ver verwijderd) blijft van het ideaal dat men zoo gaarne in u zou verwezenlijkt zien. Stelt er toch geen eer in, voor uw studentenleven, van anderen oude, vaak reeds verouderde, vormen over te nemen. Gij zijt een nieuw geslacht- Een ■nieuwe geest, meer idealistisch dan die van het langzamerhand verdwijnende stu dententype, moge u bezielen. Mogen we hier misschien spreken van teen beschamend voorbeeld, dat de Roomsch-Katholieken geven? Geslaagd aan de Universiteit te Lei den voor candidaats-examen geneeskunde mej. J. M. Mulder. Geslaagd aan de Univ. van Amsterdam zijn voor het eerste ge deelte van bet arts-examen de heeren J. P. M. Vercauteren en H. C. R. Folmer. Rijks Landbouwwinferschool te Goes. Toegelaten tot de eerste klas: A. van Altena, Goes; E. P. Bonte, Rilland; M. J. Doeleman, Wissekerke; R, E. Gillissen, Vlissingen; H. van Gorgel, Oud-Vosmeer W. H. van Gorsel, P. J. Klompe, 'sHeer Arendskerke; P. Koster, Axel; A. J. Luijk, Kamperland; J. Mesu, Arnemuiden; J. F. Meulenberg, WolfaartsdijkP. Minderhoud, Borsselen; J. J. Mol, Biezelinge; B. M. van Nieuwenhuize, Goes; J. L. van Nieu- wenhuizen, N. en St. Joosland; J. A. Nieuwenhuize, KrabhendijkeR. J. Scheele Biezelinge; C. J. Schippers, Kamperland en C. H. A. Stoutjesdijk, Tholen. Tot de 2e Idas zijn alsnog Jievorderd H. B. Pilaar, Goes; C. Meeuwse, Kloetinge en P .A. M. Overbeeke, Baarland. Motortrekkers en paarden. De bekende directeur van de „Johanna- hoeve" te Oosterbeek, die zelf twee Ford- son trekkers op' zijn bedrijf in gebruik heeft, verzet zich in het „Alg. Ned. Land bouwblad" tegen de propaganda voor do motortrekkers en maant in het belang: van den boer tot groote voorzichtigheid. De tegen mechanische trekkracht aan gevoerde bezwaren, n.l. onbekendheid met het trekmiddel en tekort aan geschikt bedienend personeel, acht de heer Burgers niet groot. Anders staat bet evenwel ten aanzien van de kosten voor aanschaf fing en onderhoud en van de bedrijfs zekerheid. De prijs van aanschaffing van een Ford- son met de vracht van Rotterdam af, van ongeveer f 1560f 1580, is volgens den heer B. te hoog voor- een machine die zóó snel slijt en waarvoor zoo dikwijls onderdeelen noodig; zijn. In verband met de speciale landbouw werktuigen en wagens welke men boven- dien noodig heeft, wordt dit bedrag nog hooger. Rekent men alleen op de grond bewerking, dan is in dp meeste gevallen f 2500 noodig. Stelt men daartegenover)- de lage prijzen, welk© men voor zijn paar den en oude werktuigen krijgt, dan be- teekent dat nog des te meer. De bedrijfs- en onderhoudskosten, welke Ford als f 14.90 per werkdag van 10 uur opgeeft, zijn te laag en moeten volgenj de ervaring van den schr. wel op f19 tot f21 gesteld worden. Voor 124 dagen komt Ford op 1847.60 en de heer B. op .minstens f 2480. Desondanks is de Fordson voordeeliger dan paarden bij het ploegen en het werken met den culti vator, echter niet bij het eggen en het rijden met wagens of een zwaar trans port over een moeilijken weg. In derge lijke gevallen doet men met vier paar den meer dan met twee trekkers. Ook is in verreweg de meeste gevallen het aan tal werkdagen van de gaarden meer dan 124. De bedrijfszekerheid van de Ford son acht de heer B. ook niet zoo groot, terwijl het moeilijk is, de noodige onder deelen vlug te krijgen. De schr. meent ten slotte, dat voor ieder bedrijf een afzonderlijke studie noo dig zal zijn om uit te maken, of de Fordson voordeelig is. Met algemeene ge middelde cijfers komt men er niet en voor al wordt de zaak gevaarlijk als men hij wijze van demonstratie de kosten gaat vergelijken. Het paard blijft in het landbouwbedrijf „lenig" in te passen, zoowel voor licht als vpor zwaar werk. Wij voeden het met de eigen producten in vele gevallen (ook dat heeft beteekenis in verband met de- eischen, aan het bedrijfskapitaal te stel len) en zijn prestatie over het geheelei jaar genomen is geweldig veel grooter dan door een trekker te verkrijgen is. Het mechanische trekmiddel past slechts in eenzijdige en extensieve bedrijven. Op gemengde en intensieve, bedrijven Blijft het paard veel voordeeliger, zooals grondige- studie en ervaring leeren. Onze bedrijven zijn gelukkig heel wat beter dan de Amerikaansche; gezien onze veel hoogere productie per H.A. en al doceert Ford nu met grooten ijver de mechaniseering van het landbouwbedrijf de Nederlandscbe boer weet gelukkig, in hoeverre hij daaraau toe kan geven, be sluit de schr. Het Volk schrijft: Toen ons ter oor© kwam1, dat de zee dertien Katwijke-rs als haar prooi had gekozen, spoedden wij ons onmiddellijk naar het zoo zwaar geteisterde visschers- plaatsje. Wij vroegen een onderhoud aan met een van de Katwijksche predikanten. Dit zal, voor wie de gewoonten in dit dorp kenf, niet bevreemdend] zijn. Het is n.L D\ eerste Hulp In huls Is j Vaseline Chesebrough Onmisbaar in tal van gevallen: voor gevoe lige huid van Babies: om schrammen, snif- en brandwonden te verzachten en te genezen, om de huid tegen scherpen wind en verbran ding door de zon te beschermen. Voorroode en ruwe handen na het dagelljksche werk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2