MM[s. Land- en Tuinhoow. PUROL er op! laeip Nieuws. Zoeklichtjes. Het verracht en geneest DE STORM. Rijswijk (Geld.) sprekende over Hand. 4 vs 12. Tot slot werd hij toe gesproken door ds R. A. Pliester van Ravenswaaij als consulent, ds J. Brinkhorst van In-gen als praeses van den ring, baron van Ver- schuer, burgemeester van Beesd, als be stuurslid der classicalê zending en door den heer van Wagensveld als ouderling. D- s J. v. d. Spek wien eervol emeri taat werd verleend, hoopt op 31 Oct. afscheid te nemen van de 3\Te-d. Herv. -Kerk .te Schoonhoven. D s B. Klein W,assinknam Zon dag afscheid van de Ned. Herv. Gem. te .Leeuwarden. Z.Eerw. had tot tekst 1 Petrus 125. .De kerkelijke conferentie. De conferentie der Gereformeerde kerken buiten het synodaal verband heeft in de secti,es vergaderd, 's Avonds is de tweede plenaire zitting gehouden. In aansluiting aan de besprekingen, gevoerd in de eerste plenaire zitting over grondslag en- doel der conferentie, zijn in deze tweede zitting besprekingen gevoerd en grondslag en doel der conferentie als volgt omschreven; De conferentie spreekt uit, dat zij van gan- scber harte en ten volle staat op den grondslag der Heilige Schrift en de op deze Heilige Schrift gegronde drie formulieren van eenig- heid en dat zij als regel voor het kerkelijk samenleven erkent de geldende geref. -kerken-, ordening, laatstelijk herzien op de generale synode van Utrecht in 1905, dat zij- derhalve niet langer eenige medeverantwoordelijkheid kan dragen voor de uitspraken van de buiten gewone generale synode te Assen en de daar uit voortgevloeide kerkelijke handelingen, wijl zij- deze geheel in- strijd moet achten met de Heilige Schrift, o.m. met art. 7 („men mag geener mensehen schriften, -hoe heilig zij- ook geweest zijn, gelijkstellen niet de goddelijke schrifturen, noch de gewoonte met de waar heid Gods-,noch de groote menigte noc-h de conciliën, decreten of besluiten") en artikel -32 der Nederiandsche geloofsbelijde nis, en eveneens met name met art. 79, 80, 81 en- 84 der kerkenordening, zoodat het haai voorkomt, dat in beginsel gereformeerde ker ken-, ambtsdragers en gemeenteleden geen ge meen-schap kunnen onderhouden met een -kerk gemeenschap, die menschelijke, met de Hei lige Schrift strijdige besluiten stelt naast en boven- het Woord. Gods, en voor den eiscb van Gods Woord om deze besluiten te her zien, ontoegankelijk blijkt te zijn. Dat zij zich ten- doel stelt, beraadslagingen te houden en beslissingen te nemen, die on der 's Heeren- genadigen zegen strekken moge om de Geref -kerke.n andermaal tot refor matie te leiden, het kerkverband naar het •woord Gods, de geref. belijdenis en de ker kenordening te herstellen, en de beweging, welke tegen de vergadering te Assen ont staan is, te voeren in de juiste kerkelijke banen, terwijl deze beslissingen, gelijk van zelf spreekt, uitsluitend bedoeld zijn als .ad viezen-, die aan kerken en bezwaarde leden van kerken zullen worden gegeven. O.m. heeft de conferentie hierna het vol gende besloten: De conferentie, alhoewel van oordeel, dat aan het hieuw Testamentiscb kerklied recht matig een plaats toekomt in den eeredienst, acht deze aangelegenheid van het kerkgezang thans niet verder te moeten behandelen. Zij meent evenwel aan de kerken van het -hersteld kerkverband in overweging te moeten geven of niet binnenkort de tijd gekomen zal zijn, in deze zaak een nadere beslissing te nemen. De examinatie van candidaten tot den hei ligen dienst zal nader worden geregeld. Can didaten, die zich bij de kerken buiten het synodaal verband willen aanmelden, kunnen jreeds thans zich- wenden tot den fcerkeraad van Amsterdam-Zuid. Wat betreft predikanten, die bezwaard zijn en- predikanten en préparatoir geëxamineerde candidaten, die zich in dienst van een der kerken willen stellen, adviseert de conferen tie de -kerken-, een commissie te benoemen om met hen- te spreken over hun standpunt in de aanhangige kwestie. Van het resultaat daarvan- zal afhangen of de kerken van hun dienst al dan niet gebruik zullen wenschen te maken. Domburg. D-e voordracht voor Hoofd Id-er O. L. Scho-ol alhier bestaat uit de thee ren: le J. M. de Nooij-er, Ho-of d d-er O.L. School te 0-o-stdijk (gem. Krab-ben- Idijfce); 2. D. Hack, onderwijzer aan een O.L. school t-e Amsterdam; 3., J. de Jonge, onderwijzer aan een O. L. School te Vlissingen. De ben-o-eming zal plaats hebben 25 Oct. a.s. R. K. H and els-Ho o ges qh o o 1. Naar „De Tijd" verneemt is de voorbereiding tot de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg zoover gevorderd, dat de opening der school ïn het najaar van 1927 zal plaats hebben. Geslaagd te Utrecht voor examen apo thekersassistent G. M. den Herder te Goes. L-eerplicht- en arbeidswet. Het landelijk comité van actie voor -de aansluiting van de leerplicht- en de arbeidswet zetelende te 's Gravenhage, heeft namens de bij het comité aange sloten organisaties, tezamen vertegen woordigende 763 vereenigingsbon-den en 89134 led-en, aan den Ministerraad en de leden der Staten-Generaal een adres met teen memorie van toelichting gezonden, waarin het verzoekt maatregelen te tref fen, die zoo spoedig mogelijk leiden tot: (onverwijld herstel van het verplicht 7e leerjaar, hernieuwde toepassing van art. 125 der Nijverheids-onderwijswet en krach tige onverwijlde toepassing van titel II der Nijverheidsonderwijswet. Opbrengst en gehalte der suikerbieten. Ten vervolge op het bericht van 27 September 1.1. deelt -de Directie van den Landbouw m-ed-e, -dat bij haar zijn binnen gekomen de berichten omtrent het re sultaat van 197 monsternemingen ter be paling \an h-et gewicht en het gehalte der suikerbieten. D-e monsters zijn op 1 October genomen door landbouwers-corr-espon-denten der Di rectie van den Landbouw in alle deelen -des lands, waar d-e teelt van suikerbieten van eenige beteekenis is, en zijn onder zocht aan d-e fabrieken, welke daartoe doo-r d-e organisaties van b-eetwortel-sui- kerfabrikanten zijn aangewezen. Bet gemiddeld gewicht bedroeg per biet 775 gram, tegen 720 gram o-p 15 Sep tember en 621 gram gp 1 September, zo-oidat sinds 1 September gemiddeld een gewichtto-enemmg heeft plaats gehad van 154 gram. H-et suikergehalte bedroeg op 1 Oc tober gemiddeld 16.75 pet, tegen 16.15 pet. op 15 September en 15.89 p-ct. op 1 September. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwon-den, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen De ramp van de Vlaar- dingen 46. E-en speciale correspondent van het persbureau Vaz Dias heeft een interview gehad met 2 van de 3 overlevenden van den stoomlogg-er Vlaardingen 46, die Zon dagmorgen op d-e Noordzee is vergaan, en m-et den redder dezer overlevenden, schipper J. H. Harms van de Vlaardingen 47. De 18-jaxig-e D. de Waard verklaarde het vol-gende Zondagmorgen circa half negen lag ik nog in de kooi toen ik boven geroepen W-erd omdat h-et dek van den logger, waarmee wij reeds ©en paar weken op zee waren, bijna voortdurend onder wa ter stond. Toen ik boven kwam, vernam ik, dat het vo-orruim reeds geheel onder water stond en dat er niet gepompt kon worden, omdat d-e pompen lek geslagen waren. D-e schipper D. Penning heeft toen de Hollandsche vlag in top laten hij- schen, als het teeken, dat we hulp noo- dig hadden. Op ongeveer 500 M. afstand voer de Vlaardingen 47, en het was spe ciaal een sein voor dezen logger om ons te hulp te komen. De schipper is daarop begonnen, met het uitd-eelen der zwemvesten. Toen 9 man van een zwemvest waren voorzien, trachtte de schipper ook de tweede kist met zwemvesten open te maken. Toen hij daarmee bezig was, kwam een hooge zee over het schip. Het vaartuig werd met de neus naar de diepte getrokken, met allen die zich aan boord bevonden. Wat er toen precies ge-beurde, weet ik niet. H-et schijnt dat ik door de- zee in de nabijheid van de Vlaardingen 47 ben gegooid, en dat men mij daar aan boord onmiddellijk heeft op-gemerkt. Met een haak ben ik aan boord van de Columbus gehaald. D-e geredde C. Assenberg, even als de Waard, jongste aan boord van de Vlaardingen 46, zeide aan dek te hebben vertoefd toen de schipper het gevaar zag opkomen. De schipper dacht evenwel niet, dat h-et zoo ernstig was. Want door het hijschen van de vlag wilde hij slechts te kennen geven, dat men hulp wenschte, hoewel men nog niet in nood verk-eerde. Assenberg wist een bree] te grijpen en is daarop blijven drijve-n. Als laatste is hij door de opvarenden van de Vlaardingen 47 opgemerkt en aan boord -gehaald. Toen de ramp plaats had, was de ergste storm reeds voorbij. Ook heeft de correspondent een on derhoud g-ehad met den gezagvoerder van de Vlaardingen 47. Ik voer met mijn schip in de nabijheid van de Vlaardingen 46. Ik zag dat de vlag geheschen werd, e-n begreep, dat er hulp no-odig was. Ik trachtte dan ook met mijn vaartuig naar de „Copernicus" te komen. Even later zag ik echter een zware grondzee over de Vlaardingen 46 rollen, en zonk het schip met alles wat zich er op bevond, in de diepte. Even later zagen wij aan boord een drenke ling, die wij meer dood dan levend op haalden. Het was de jo-ngen D. de Waard. Daarna ontdekten wij nog twee drenke lingen, de jongste Assenberg en de zoon van den schipper D. Penning. Op hei water dreven vele wrakstukken. Ander half uur zijn wij nog, in de buurt blijven kruisen. De Vlaardingen 46 heeft zelf geen schade opgeloopen. De namen van de geredd-en, welke door de „VI. 47" zijn aangebracht, luiden: de jongste Corn. Ass-enb-erg uit Vlaardingen, de jongste Dirk de Waard uit Mark-en en de reepschieter Dirk Penning, zoo van den schipper uit Vlaardingen. Verdronken zijn: schipper Dirk Pen ning, stuurman Jan Weilhorst, machinist B. van den Berg, stoker W. Metaal en de matrozen Lodewijk de Jong, Simon van Roon, all-en uit Vlaardingen; Pieter P-e-ereb-oom, Hendrik Heeman, Corn. Vis ser, H. Viss-er, allen van Marken; J. Man neken uit Vlaardingen, de oudste Jan de Groot Czn, d-e oudste Pieter Visser Hzn en de reepschieter Corn. Roos Czn. De „VI. 47" heeft b-ehalve de drie bo vengenoemde geredden meegebracht de lijken van L. de Jong, P. Peereboom, C. Visser en P. Visser. f Hoe schipper v. d. Toorn i gered werd. Ernstig gewond aan het dijbeen en uit geput door de verschrikkelijke ervaringen heeft schipper v. d. Toorn, die in liet ziekenhuis te North Shields liefderijk ver pleegd wordt, slechts enkele hijzonder- heden kunnen mededeelen omtrent den ondergang van den haringlogger „Theo- door" de VI 213 aan de. Engelsche Oost kust, waarhij overigens de geheele beman ning, twaalf ko-pp-en, het leven heeft ver loren. Maar die enkele bijzonderheden geven van het aloude drama van een schipbreuk, de altijd nieuwe verschrik kingen aangrijpend weer, schrijft de „Tel." Na een wanhopigen strijd tegen de woeste stormen, die den geheelen Zater dagnacht in de Noordzee gewoed hadden, werd de „Theodoor" Zondagmorgen, toen zij zich ongeveer op de hoogte van D-og- gersbank bevond, lek geslagen. De beman ning had geen anderen uitweg, dan met d-e reddingsgordels om het middel, in zee te springen, waarbij zij den schipper, die in -den nacht door een vallenden 'balk aan 't dijbeen gewond was, hulpeloos in zijn kooi achter lieten. Schipper v. d. Toorn slaagde er echter in naar het nog boven water uitstekende achterschip te kruipen, waar hij met be hulp van stukken van den schoot een soort vlot wist samen te stellen uit plan ken -en een harington. Met dit wrakke vlot, als- zijn eenige kans op behoud, wierp* liij zich in zee, en terwijl hij zich in de wo-este, golven slechts met' groote inspanning drijvende kon houden, kwam hij in de nabijheid van den zeventien jarigen -scheepsmaat Keus. De jongen was volkomen uitgeput. De schipper nam hem op zijn rug en d-e twee schipbreukelin gen slaagden er in drijvende te blijven, totdat zij werden opgepikt door den D-uit schen trawler „Grimm", die van Cux- haven op w-eg- naar IJsland was. De jongen had echter te veel van uit putting en koude te lijden gehad en hij bezweek ongeveer een uur nadat hij was gered, aan boord van de „Grimm". De trawler z-ette koers naar North Shields, waar het lijk van den jongen naar het lijkenhuis werd vervoerd, tervvij-I de schip per in het ziekenhuis werd opgenomen. Later wordt gemeld, dat schipper Van den Toorn de gevolgen van do schipbreuk weer te boven is-. Zijn been is echter ver moedelijk gebroken. Te Sch-eveningen. H-et vergaan van de „Theodoor", waar bij onder de elf slachtoffers zeven S-ch-e- v-eningers waren, heeft ook te Sch-evenin- ningen groote -ontroering gewekt. De vis- schershevolkiiig leeft nog in angstige span ning over het lot van de K. W. 103, waar op eveneens verschillende Schevening- sclie zeelieden dienst dpen. H-et is gebleken, -dat op de „Theod-o-or" twee personen als slachtoffers zijn op gegeven, die op deze reis ni-et zijn mee- geweest, n.l. de matrozen C. Plugge, en L. van Zanen. Wel zijn -echter bij deze ramp v-erdronken -de matrozen J. Roos er waren er twee van dezelfde naam aan boord en Dijkhuizen, beiden uit Sch-eveningen afkomstig. De vergissing is ontstaan, door-dat d-e twee eerstgenoem- d-en, die -d-e eerste reis der „Theod-o-or" meemaakten, no-g op de monsterrol voor de tweede reis voorkwamen en dus als slachtoffers werden beschouwd. Met den matroos L. van Zanen uit Sch-eveningen hadden wij een kort onder houd,, waarbij hij ons vertelde, zijn nog in Teven zijn te danken te hebben aantwee- geblesseerde vingers, Even als voor d-en eersten tocht, had Tan Za nen ook voor deze noodlottige reis ge monsterd en zou dus stellig meegegaan zijn indien ni-et deze vingers hem beletten' h-et werk op den logger te doen, waar door hij op dokters advies moest afmon steren. „Het speet mij wel, zei van Zanen, want ap onze eerste reis0 die zeven weken duurde, hadden wij een flinke vangst ge had. Ongeveer 25 last haring hadden wij gevang-en, ter waarde van f'7200 en daar door goed verdiend. Ik ben Vrijdag 1 Oct. nog naar Vlaar dingen gegaan om afscheid van de be manning te nemen en é'én. voor één heb ik ze de hand gedrukt en hun goede reis t-oeg-ewenscht Met mij was er nog een matroos niel meegegaan: Plugge, die weg-ens een ge schil niet had gemonsterd, wat ook zijn geluk bleek. Gistermorgen kwam plotseling een ken nis b-ij ons aanloop-en, die op een bulletin had gel-ezen, dat ik verdronken was. Ho-e gelukkig de familie was, laat zieh den ken." Over li-et schip verhaalde Van Zanen nog, dat het een nieuwe ijzeren logger was. Er waren voor ieder lid der be manning zwemvesten aan boord. Vooï den jongsten helper tot den schipper toe. Ook was er een sloep o-p het schip, maar daaraan beeft men hij een storm ni-et veel. Op .de zevenweeksche reis, die men juist achter den rug had, heeft men op de Doggersbank steeds mo-oi weer gehad. Het blijft daar altijd gevaarlijk met storm weer, d-o-or h-et groote verschil in diepte waardoor de beruchte grondze-eën ont staan. Gaat u de volgende reis weer mee, vroegen we. Nou, meneer, de schrik zit er wel wat in, was het antwoord. Als ik een baan tje aan den wal kon krijgen, zo-u ik lie ver niet meer gaan varen; maar ja, als ik niets .kan krijgen, zit er niets anders op, dan dat ik weer naar zee ga. Ik m-oet Vel, ik kan toch moeilijk blij ven rondscharrelen. Van Zpnen vertelde nog, dat de schip per en de overige léden- der bemanning door en door in het zeemansbedrijf thuis zijn: Allen sterke kranige kerels-, (Tel.) De KW 103 niet vergaan? Een der opvarenden van den gisteren: Linnen-gekomen stoomtrawler „Witte- veen", gemerkt IJM. 26, rapporteert gister morgen den logger KW 1,03 bij Terschel ling gezien te hebben. Het schip was thuisvarende. De opvarende, die deze heuglijke tijding bracht, is afkomstig uit Katwijk. Hij beweert de KW 103 zeer goed te kennen en er zeker van te zijn het schip gezien te hebben. (D-e KW 103 is de logger, waarover men zich Maandag zeer ongerust maakte. D-e vrees was reeds tot uiting gekomen, dat ook dit schip in den storm der laat ste dagen gebleven zou- zijn. (Men zïe verder onder Telegrammen.) Tweemaal gered. De bemanning van het Zondag j.l. bij Terschelling gestrande stoomschip „,Wis- la", die zich met werkvolk weder aan boord had begeven, bevond zich gister morgen voor de tweede maal in levens gevaar: Aan boord waren ook eenige com miezen. De noodvlag werd geheschen en zoo kon de „Brandaris", de krachtige motorreddingsboot van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Mijhet genoegen smaken, allen, te zamen 39 personen, gistermorgen ongeveer 11 uur te redden. Voor schipper Van Urk en zijn mannen was het een gevoel van voldoening, we derom zulke goede diensten te kunnen verleenen. De Orne, D-e „Orne", het Fransche stoomschip dat gisteren nabij Hoek van Holland in de branding ronddreef, is toch nog be houden binnen gebracht. De sleepboot „Roode Zee" is er-na vijf-lange en bange uren, niet zonder gevaren voor eigen schip vaak, in geslaagd verbinding te krijgen met het in. nood verkeerende vaartuig. Om twee uur was de- tros vastgemaakt en de „Roode Zee" en de „Waterweg" hebben toen samen de „Orne" den Nieu wen Waterweg binnengeloodst. Behalve dat het schip zijn ankers had verloren, Jiad het ook nog averij aande stuur inrichting. Het vaartuig ligt thans veilig en wel in de Rotterdamsche haven. Langs de N oord zeekust. Van Camperduin tot Huisduinen zijn bij den jongsten storm de duinen over een breedte van meer dan 10 Meter, op sommige plaatsen tot 13 meter, weg geslagen. De duinbeplanting heeft veel te lijden gehad, en aanzienlijke schade is er bij aangericht. Rietschermen en stroo- pooten zijn tot op- groote hoogte weg geslagen; waar anders een zacht glooiend, duin was, ziet men nu een loodrechte- duinenrij. Een waterstand als de zee tiju dens den laatsten storm bereikte, is bij menschenheugenis niet voorgekomen. Ang stige uren zijn door de bewoners achter de duinen in Noord-Holland beleefd. De Zuiderzeewerken. D-e storm der laatste dagen heeft aan, de in uitvoering zijnde Zuiderzeewerken vrij -ernstige schade aangericht. In het voltooide -gedeelte- van den aan te leggen dijk achter het Woudstrand zijn groote gaten geslagen, en ook van den Marske- dijk, die dezen zomen verzwaard is, is veel grond weggeslagen. 'Schip gezonken in de Waal. Onder'» de gemeente Vuren is o-p de Waal een met staven ijzen, geladen, schip, afkomstig uit Zwijndrecht, dat op ^.e ri- vier-- voor anker lag, losgeslagen, en on danks- d-e pogingen der; bemanning om het schip naar. den wal te krijgen, mid den i in het vaarwater gezonken. Het ligt hinderlijk voor de scheepvaart en alleen de mast steekt nog boven water uit. D-e opvarenden hebben zich in een roeiboot weten te redden. In het buitenland. In de Spaansche provincie-Toledo-he-eft een wervelstorm eea groot aantal huizen ernstig beschadigd en 600,0 olijfboomen ontworteld. Dinsdagmorgen zijn op het eiland Hel goland het vóór. den oorlog opge-ri-chtai. Zeppelin-igedenktesken en een geho-uw van gewapend beton, welke beide op- de dui nen stonden, door de golven ondermijnd en ingestort. Men vreest, dat het geheele duin zal wegspoelen. Ook aan het N.- strand is veel. gro-nd verloren gegaan. Vele- visschers verloren hun netten. Uit Hamburg wordt gemeld Ten minste 31 Duitsche zeelieden hebben bij den jong sten storm, het leven verloren. -■I— «IW—MME—8—B—t—M—BgB— Ongelukken. Gistermiddag is'de 23-jarige St- uit Nieiuwe-rkeric al. d. Yssel op de lcunstmestfabriek te Ciapelle a. d. IJss-el door een as gegrepen en rond^ geslingerd. Hij was terstond dood. De man was ongehuwd. Dei arbeider E- uit Bellingwolde, die- 1-1. Donderdag op den w-e-g naar Papenburg door een wa gen werd aangereden en van zijn fiets geworpen, in Zondag overleden. Te Kerkrad© kreeg hef 5-jarig zoontje van den landbouwer V-, dat' met zijn vader in -een weide liep, een trap van een paard tegen hot hoofd. Met hersenschud ding werd h-et ventje naar het hospitaal gebracht- Te Groningen is een 4- jarig jongetje aangereden door een auto-. H-et knaapje werd tegen den grond geslin. gerd en bekwam hoofd- en buikwonde-nj. De toestand is ernstig. De gemeenteL werkman v. Z, tei Eitte-n, die met anderen b-e-zig was steie-nen te lossen aan het Station aldaar, geraakte bij heit wegrijden van -eenige wagens tusschen de buffers, waardoor hij ernsfig-ei inwend-ige kneuzin- \De visch wordt d u u r betaald. Dat is ook in de af-geloopen dagen weer gebl-ek-en. Na het sch-oone herfstweer van de laatste weken werden de visschers, waar van meerderen pp een spoedige thuis komst hoopten, door een hevigen storm verrast. H-et hart van menige visschersvrouw zal' gebeefd hebben in den nacht van Za terdag „op Zondag toen de Heere met Zijne stem donderde en toen Hij de wa teren beroerde. De gedachten gingen uit naar d-e velen die reeds gebleven zijn, en met angst -en vreezen heeft men gedacht aan de dierbaren, die daar in den donkeren nacht met d-e woedende golven klmpten. O,, daar is gebeden en geworsteld in menig,g-ezin, daar is gehoopt en gevreesd, totdat Maandag aan alle hoopvolle ver wachtingen de bodem werd ingeslagen. Daar zijn de vrouw-en, die hare mannen b-eweenen, de moeders die treuren over h-et lot van hare kinderen, de kinderen die tevergeefs uitzien naar den terugkeer van Vader. Het is te verstaan, dat -er bange vragen rijzen in zoo menig hart. En toch wie is de mensch dat Hij met den Almachtige zou twisten. Wij'leggen de hand pp den mond. Want de Heere is groot, en wij begrijpen Hem niet;- Gods weg is in het heiligdom. Worde aan de beproefde gezinn-en de genade geschonken om het ook in dezen hangen no-od te erkennen, dat -er niets jjij geval' geschiedt, maar dat alle dingen uit Gods Vaderlijke hand ons toe komen. OPMERKER. gen o-p-liep-.. Den man, vader van 7 kinderen, moesten de H.H. Sacr. der Stervenden wor den toegediend, waarna hij naar het zie kenhuis weid overgebracht- Bij het openen van -een fleschje limonade, kreeg m-ej. N. te Nieuw-Rorgvliet een weinig koolzuur in h-et oog, waardoor dit zoo>- danig verwond werd, dat het verwijderd moest worden. In de-zelfde gemeente werd zekere 8- bij het lossen vayU bieten met een riek in. het oog' gestoken, zo-odat hij -dit vermoedelijk zal moeten missen. E-© n 1 ie f h b- be n d e v e r -1 o o- f- d e. Een juffrouw uit d-e- Assendelft- straat te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van f2000, gepleegd door haar verlo-ofde- Zij had een erfenisje gekregen en haar ver loofde zou deze in ontvangst nemen. Hij stak het geld in zijn zak en verdween naar- het buitenland. De politie heeft hem nog ni-et opgespoord- Din g e n, die gebeuren. Ze was nog maar sinds tweei dagen in dienst in h-et drukke- groote- Fransche - hotel, en voelde -er zich nog heelemaal niet o-p liaar gemak. Dien morge-n moest ze stof afne men in dei hall, en brak een groote spiegelruit- B-e-vend en bleek van schrik bleef ze- er vóór staain- „W-at nu?" dacht ze- „Nu zulle-n ze me wegjagen, of ze zullen me in dienst houden, e-n me- geen sou betalen aan het eind van det maiand." De portier kwam aa.nloopie-n opl hef gerinkel. „Wat geh-eiurt hier?" vraiagt hij barsch. Maar toen hij het h-le-eke, bevende meis je zag, verzachft© hij zijn stem, pn vroeg; „Hoe kwam diat?" „Ikikik stootte er te-gen aan, met een poot van een stoel, die ik ver zetten wou." „Een lee-lijk geval I 'tls een dure ruit'!" Het- meisje' snikte. „En het staat zoo lee-lijk, net im de hall!" „Zat ik.,,„. de stuikkem eruit halen?" vroeg ze-.. „Ja-... of, neen, laat maar zitten-,die- raken -er vanzelf wel uit- Vanavond zit er geen -een meer in." Het meisje keek hem1 vragend- aan, „Daar zullen we -een -grap mee hebben-!'-' zei hij „Lief op!" Uit zijn less-enaar haalde- hij een stukje- krijt, en schreef met groote duidelijke' let ters boven de- -gebroken plaats:- „Ver nield door een bo-m van de Duifscherö in hef jaar 1916-" Een kwarti-er later komt een troepje Engelschen binnen. Eén van hen ont dekt de kapotte- ruit en het opschrift daarboven. „Most interesting!" ro-e-pt hij. En da- lijk staat de he-ele groep eromheen. Een krabbelt al voorzichtig met zijn nagel aan den kant, om een stukje los te peu-. teren, als „historische reia-herinnering". Het lukt heim e-en scherf te bemachtigen. De and-eren beginnen nu ook te peuteren. De portier gaat naar hen toe, zegt, dat hij dat zoo maar nief kan toestaan, dat die kapottei ruit e-en attractie is Van hef hotel e-n dat iedere scherf er aan om zoo te zeggen een kostbaarheid is- Enfin, een klein stukje- zou hij dan w-e-1 kunnen afstaan, maar z-e moeist-en goed hegrijpen, dat het -eie-n werkelijke kostbaarheid was, zo-o'n ruit. Ja ja dat begfep-e-n ze, maar ze wilden toch -graag ©en klein stukje hebben voo-r hun collectie- De portier gaf aarz-e-lend toe. En werd' daarvoor beloond' met -eenige dollar-bil jetten, die hij met een onverschillig ge baar op zijn lessepaar deponeerde. Toen de Engelschen weg waren uit "de hall, riep hij h-et bleeke meisje, dat vanuit ©en hoe-k met groote oogen had staan toekijken. „Kijk, dit heeft de- kapotte ruit' al opge leverd. Vijf scherven zijn er al uit! -De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2