No II Woensdag IS October 1926 41e Jaargang tóORMASI GAiffo Buitenland. Rlnnlnt Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Wii jubelen niet! Wie uitsluitend het oog lieeft gericht op het Belang der A.R. partij, die zal over de verbroken samenwerkingzeker niet al te zeer treuren. Onze partij heeft zich echter noodt op ■het^lstandpunt gesteld, dat het partij-be lang den doorslag behoorde te geven. Toen cle heer Coiijn in 1923 zijne moei lijke taak aanving, wist hij vooruit, dat het steenen zou regenen, en dat als ge volg daarvan, de A.-R. partij in 1925 gehavend uit den stembusstrijd zou te voorschijn komen. Toch heeft hij, nadat hij zich dit alles had gerealiseerd, nietgeaarzeld deze moeilijke en ondankbare taak te aanvaar den.. Niet het partijbelang, maar het landsbelang gaf den doorslag. En het was hetzelfde landsbelang dat hem 'in 1925 noopte aan de roepstem van H. M. de Koningin tot Kabinetsfor matie gehoor te geven en dat hem weer hield het uiteengaan van de rechtsche partijen te bevorderen. Wie de politieke geschiedenis van de laatste jaren met een nuchter oog be ziet zal niet kunnen ontkennen, dat de samenwerking van deze partijen voor ons land rijke vruchten heeft afgeworpen. Aan de overheersching van het libera lisme, dat zelfs volgens het getuigenis van vooraanstaande liberalen van zijne positie schandelijk misbruik maakte, is een einde gekomen. De rechtsgelijkheid van de verschillende groepen der bevol king is erkend. Dat is een zaak van nationale be- teekenis. De Christelijke scholen zijn in*de ge legenheid gesteld zich te ontwikkelen. De ouders, die wenschen dat hunne; kinderen overeenkomstig hunne beginselen zullen worden opgevoed, worden daarin niet lan ger verhinderd. Met milde hand kan het zaad des evangelies, ook in de school, worden gestrooid. En naast de bijzondere lagere scholen hebben ook de Christelijke middelbare scholen gelegenheid gekregen hare vleu gels uit te slaan. Maar niet alleen op het gebied van het onderwijs, ook op; sociaal ter- frein is het recht in eere hersteld. Wij hebben gekregen onze sociale wet ten .die. zeker niet zonder fouten en ge breken zijn, maar waarvan toch ka.n wor den erkend, dat ze een zegen zijn, niet alleen voor de arbeidersbevolking, maar ■voor heel het volk. Het was de vereenigde rechterzijde, die onder feilen tegenstand van de gecon centreerde linksche partijen de Regee- xing gelegenheid gaf leger en vloot zoo danig te organisperen, dat onze weermacht (in 1914 en volgende jaren in staat bleek de gruwelen van den oorlog buiten onze grenzen te houden en ons land bij; den vrede te bewaren. Het is in den middellijken weg te dan ken aan het kloek optreden van het recht sche Kabinet, gesteund door een rechtscibe meerderheid in de Staten-Generaal', dat in 1918 de revolutiebeweging tijdig en met kracht de kop; werd ingedrukt. Hadden we toen gehad een zwak Ka binet, dat niet steunde op een eensge zinde meerderheid, het zou niet mogelijk geweest zijn de revolutie buiten onze gren zen te houden. Maar dat is nog niet alles. Wie zal zeggen, hoe 't er in ons land zou uitzien, wanneer dank zij de verdeeld heid der rechterzijde, de vrijzinnige par tijen gedurende het eerste vierde van deze eeuw den toon hadden kunnen aangeven en hunne beginselen tot toepassing had den kunnen brengen? Wie daaraan denkt, die zal zonder de 'bezwaren aan een langdurige, samenwer king verbonden, uit het oog te verliezen, toch den ,x ij ken. z e ig; e n ons in die; samenwerking geschonken, willen erken nen. V Die zal het verstaan, dat de heer Coiijn in .1925, hoezeer hij' ook met de toen dreigende gevaren bekend was, toch de verantwoordelijkheid van de samenwer king niet wilde aanvaarden. Die zal het verstaan, dat het ons niet mogelijk is met den jubel van vele Chr. Historischen, die Mr Schokking terecht poogde te temperen, in te stemmen. mimisten voor al wat leelijk was uitge scholden en er tusschen door zongen zij met hun aanhangers op de tribune de Internationale. Plotseling grijpt de communist Keiler man een zware aktentascfe en kegelt die te midden der afgevaardigden van rechts. Voorzitter Bartels deelt mee, dat hij: de publieke tribune zal laten ontruimen waar op de afgevaardigde Ivellerman. (comm.) !zich met .geweld baan breekt naar den voorzittersstoel; hij smijt een glas water en een inktpot naar rechts en tracht den voorzittershamer te bemachtigen. Den inktpot vangt een zaaldienaar op, de ha mer wordt hem weer ontrukt maar het water treft doel. Een van de communistische Landdag- leden maakt zich meester van de voor-, zittersbel en begint als een krankzinnige te bellen, tot groote vreugde van het janhagel op de tribune.. Die zitting: wordt voor een kwartier ge schorst; de meeste afgevaardigden blijven in de zaal en de communist Kasper ver schijnt eensklaps op den voorzittersstoel en begint met water te gooien. Hij wordt door zaaldienaars naar beneden gesleurd. De uit het gebouw verwijderde bezoekers der publieke tribune scholen voor het gebouw samen en braken de liederlijkste verwenschingen aan het adres der Hohen- zollerns uit. Zij worden door de politie verspreid. Later na de heropening worden do communisten Gohsen en Müller-Frank- fort wegens bedreiging van leden der rechterzijde, door de zaaldienaars uit de zaal gesleept. De communisten smijten hun tegenstan ders actentasschen en glazen water naar het hoofd. Een hunner begint het publiek op de tribune toe te spreken, een paar anderen trachten intusschen sommige Duitsch-nationale afgevaardigden te lijf te gaan. Het is een leven als een oordeel. 'Op een gegeven oogenblik vliegen er een paar inktpotten door de lucht, waar van er een den vice-president Garnisch tegen het hoofd treft. Ook een afgevaar digde wordt nog geraakt. Opnieuw wordt de zitting geschorst en het seniorenconvent komt bijeen om te J beraadslagen op welke wijze men, ondanks de communistische obstructie, de behan deling van het compromis ten einde zal kunnen voeren. 1 Besloten wordt, dat tegen de drie com munistische afgevaardigden, die met inkt potten hebben gegooid, een aanklacht zal worden ingediend. Bovendien «zullen ze van 20 zittingen worden uitgesloten. ■Na de heropening der zitting moeten er nog verscheiden andere communisti sche afgevaardigden wegens vlegelachtig optreden worden uitgesloten. Als protest daartegen trekken ten slotte alle commu nisten de zaal uit. Binnen zeer korten tijd was nu de tweede lezing geëindigd. Het compromis werd met algemeene stemlmën aangeno- mep. Alleen de sociaal-democraten stem den blanco. Korte berichten. In eran interview, dat Chamberlain te Livorno toestond aan een correspon dent van de Daily Telegraph, vertelde! hij zijn indrukken omtrent den persoon van Mussolini. Dezei zag eir robuster uit en gezonder dan den laatsten keer, dat ik hem zag, aldus dei Bngelschtoan, Maar hij scheen Chamberlain een beetje over werkt en de Duce ontving den raad, öm ook een zeetochtje met een jacht te maken, met de draadlooze op non activiteit en geen enkele krant aan boord. Mussolini stemde toe, dat het een Ideale vacantia voor hem zou zijn. Het comité der Grieksche staatsbe ambten beeft een staking van 24 uur uitgeroepen, daar de regeering een sala- risverhooging van de hand gewezen heeft1. Kondylis heeft dei stakers met ontslag Herrie in den Pruisischen Landdag!. Gistèren hebben de communisten, in den Pruisischen Landdag, hun obstructie- politiek tegen de behandeling van het nieuwe compromis met de Hohenzollerns voortgezet, daarin ondersteand door de publieke tribune, die stampvol communis tische werklieden en andere aanhangers van het communisme zat. Alle sprekers van andere partijen werden door de com- Ramp N oordzeel. Hét hoofdbestuur van het Nederl- Roo- cle Kruis zendt ons het volgende commu niqué: i De storm der laatste dagen heeft he laas weer zijn slachtoffers gevraagd. De couranten hebben het ons doen weten, dat de visschersvloot door heit ruwe ele ment zwaar getroffen Is door het ver gaan van 4 barer schepen, waardoor 46 personen (12 man, 10 man, 11 man en 13 man) het leven, hebben verloren. Wat dit bericht 'in werkelijkheid beteekent voor ben, dia hun vadeir, kostwinner Verlo ren hebben, behoeft niet nader te wor den vermeld'. Helaas worden wij daar ,ta dikwijls aan herinnerd'. Intusschen is het reeds een verblijdend verschijnsel, dat velen zich gedrongen ge voelen, te trachten het leed der nabe staanden op ©enigerlei wijze te helpen lenigen en wel op materieel gebied- Voor hen, ctiei zulk een blijk van sym pathie wenschen te geven, verklaart het hoofdbestuur van het Nederl- Roode Kruis, Princesseigracht 27 's' Gravenhage (postgiro no .221201 zich gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen onder het motto: Ramp Noordzee." Minister Kan naar de Vel uwe. Uit Epe, waar minister Kan gisteren korten tijd verwijlde, tijdens zijn bezoek aan de bebosschingen van de Véluwe, 'schrijft men ons: Men mag gerust zeggen, dat er wel geen Minister van Landbouw zich zooveel moeite beeft gegeven zich van land-, tuin- en boschbouw op da hoogt© te stel den als de tegenwoordige bewindsman doet- Niet door de studie'van rapporten schijnt minister Kan bij voorkeur zich een denkbeeld te willen vormen van de vele vraagstukken, die hij heeft te behandelen, maar veeleer door persoonlijk bezoek. He den beizochf hij bet uitgestrekte bosch domein van den staat bij. Nunspe-et, ge naamd Nieuw Soerel, wel bekend aan de vele vreemdelingen, die des zomers dit dorp bezoeken om zich vervolgens te be geven naar de uitgestrekte bebossching, die het staatsboschbeheer uitvoert ten be hoeve van verschillende gemeenten, en waar van die der gemeenten Heerde en Zwolle werden doorkruist. De minister liet zich uitvoerig over de werkzaam heden inlichten en toonde een levendige belangstelling in liet scheppende werk, dat hier wordt verricht. De ex-keizer keert niet terug. De minister van Binnenlandsclie Za,- ken heeft „De Tel." gemachtigd tot de mededeeling, dat noch mondeling, noch schriftelijk de mogelijkheid van ©en terug keer van den ex-keizer naar Duitschland ter sprake is gekomen. De ex-keizer is, voor zoover den mi nister bekend, ook volstrekt niet voor nemens terug te keeren. Het Nederlandse li-B e 1 g i sch verdrag. De parlementaire redacteur van „De Maasbode" meldt: Het bericht, dat in sommige bladen voorkomt, dat de voorzitter der Tweede Kamer het voorstel zal doen om op 26 October a.s. -een aanvang te maken met de openbare behandeling van het tractaat Nederland-België is beslist voorbarig. Naar wij vernemen zal in de zitting van Donderdag een voorstel worden ge daan tot regeling van de werkzaamheden aanvangend ,op Dinsdag 19 October. Wordt dit voorstel aangenomen, dan wordt be gonnen met de financiëele ontwerpen, de z.g.n. belastingwetten, daarna n.og eenige ontiVerpen, die gereed zijn, terwijl als laatste punt op die agenda voorkomt het tractaat. Of daarmede dus op 26 Octo ber een aanvang zal worden .gemaakt, meenen wij te mogen betwijfelen. In alle geval is op het oogenblik met geen moge lijkheid de juiste datum daarvan te noe men. De Zaterdag sclie 6-urendienst in het Mijnbedrijf. Gisteren kwam de contact-commissie in het mijnbedrijf opnieuw bijeen ter be handeling van het verzoek der samen werkende organisaties tot wederinvoe ring van den Zaierdagsche 6-urendienst. Namens de directies werd een ver klaring afgelegd, waaraan we het vol gende pmüeenen: De kwestie van den Zaterdagscben dienst heeft een economisch en gods- diienstig-zedelijk karakter. De directies blijven van oordeel, dat uit economisch (oogpunt bezien tot wederinvoering van den 6-uursdienst niet kan worden over gegaan. Wat den godsdienstig-zedelijken kant aangaat, verwijzen de directies naar bet destijds door baar gedaan voorstel. Deze regelen blijken thans bij de vak bonden ernstig bezwaar te ontmoeten en! wel in die mate, dat zij thans voor alles streven naar herstel van den 6-urendienst en bereid zijn de consequenties daarvan te aanvaarden. Onder deze omstandigheden meenén de directies aan de tegenwoordige regeling niet langer te mogen vasthouden en ver klaren zij zich bereid den 6-urendienst op Zaterdag „weder in te voeren. Zij behou den zich voor, om, wanneer de omstan digheden dit noodig maken, de bestaande loonovereenkomst op te zeggen en te komen met voorstellen tot loonsverlaging. Verder wenschen zij den verkorten Za terdagscben dienst beschouwd te zien als een tijdelijke maatregel, waarop zij kun nen terugkomen, wanneer de omstandig heden haar daartoe noodzaken, Na kennisneming van deze verklaring deelden de vertegenwoordigers der vak honden mede, dat zij' hun schriftelijk ant woord daarbij uiterlijk Donderdagmorgen 14 October aan de contactcommissie zul len doen toekomen. IFTC Rl. 17/IMnCDC Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.29, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het voornemen bestaat, Hr. 'Ms. torpedoboot „De Jager", in aanbouw hij de Kon, Mij. „De Schelde" te Vlissimgen, op 23 Oct. a.s. te water te laten. Ap.rd.ap pel d iéf stal- Een de zer dagen waren door den landbouwer N. fa N. en St. Joosland onder die ge meente met de machine verschillende per- ceelen aardappelen gerooid', welke hij tot den volgenden dag wilde laten liggen. Den anderen dag evenwel bleek een groo'te hoeveelheid der gerooide aardap pelen te zijn ontvreemd. Een door de politie ingesteld onderzoek had tot resul taat, dat tegen verschillende personen in dei gemeente Arnemuiden woonachtig, pro- ci&sverbaal werd opgemaakt- Goes. Van 15 Oct- tot en met 23 Oct. zal ©en tentoonstelling van schilderijen van iden heer A- J. v. Dijck uit Veere in de bovenzaal van hotel Centraal worden ge houden. Wij herinneren er aan, dat dhr v. Dijck zes jaar geileden met zijn tentoon stelling hier zulk een groot succes had. Verscheidene doeken werden toen door hem verkocht en vele belangstellenden hebben van de talenten van den heer v. ■Dijck genoten. D[hr v. D'ijck, die inmiddels een Italiaansche studiereis heeft gemaakt, zal nu weer een interessante collectie schilderijen exposeeren. Morgen zal een advertentie op deze tentoonstelling nog nader de aandacht vestigen. H u 11 e b r o c k-a vond. Het was gisteravond voor cle: derde maal, dat wij den populairen Vlalamschen bard in Goes hebben hooren zingen. Eh ook nu was de zaal van da Prins va.n Oranje; weer ge heel bezet- Er blijkt van de Hullebroeck- avonden toch ©én eigenaardige bekoring uit te gaan. Detze Vlaming heeft er slag van om het publiek den geheelen avond aangenaam bezig te houden. D® bekende liedjes als: Moederken al leen, Hij, die geen liedje zingen kan, He melhuis, de Biet© bauw, Vóór 't kantkus sen, Vlaamsche kermis, Tineken van Heule, Van Jan den Mosselman, enz. heb ben we weer in bonte mengeling van ernst .en luim gehoord". Ook het publiek dat zijn we zoo gewoon mocht proeven van bekwaamheid afleggen. Vol gens Emiel was het een enkele maal „afschuwelijk", malar in de meeste ge vallen schitterend. Na en dan zelfs zóó goed, dat hij de; boozei gedachte uit sprak: „dat vers hebben jullie zeker voor dezen avond gerepeteerd-" Énkele nieuwe nummertjes als „Pad vinders, vooruit!", „Het lied van Nele", en „het meisje van Amsterdam'' kregen mede een plaats op1 't program. Aan den zang ging een kort'e causerie vooraf. Hullebroek is dankbaar Voor de volle zalen, overal, waar hij optreedt!, want 'daaruit blijkt, dat zijn zoo 'eenvoudig gecomponeerde liedjes gemeengoed zijn gewordc-m. Het- zijn niet alleen liedjes voor Vlaanderen, maar voor heel den Ne- derlandschen stam, voor alle streken en landen waar 'Nederlandsch gesproken wordt- Toch zijn ze in de eerste plaats Vlaamsche liedjes, want ze bezingen dat eenvoudige; Vlaamsche volk, dat in zijn volksleven zoo gezond gebleven is. '0m daf volksleven te zien en mee te ■maken, moet ge1 echter niet naar Brussel cf Antwerpen gaain, maar. naar de; stille afgelegen dorpjes in Vlaanderen. Daar vindt ge terug, wat in de: liedjes wordt (bezongen. Welnu, van "dat échte; Vlaamsche leven hebben we gisteravond weer rijkelijk mo gen genieten. En de vele aanwezigen zullen ct zeker Hnllebroeck dankbaar voor zijn. -Heden is onzei stadgenoot, de heer IJ. R. J. v. d. Veen, door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg beëedigd als notaris te Terneuzen, als opvolger van notaris v. d. Moer. WiThieTmiiniadorp. Hedenmorgen, om- streeks kwart voor zeiven had de autobus van 'den heer v. S„ op weg' naar het Katsche veer bet ongeluk bij de brug, op den bekenden, gevaarlijken draai, om te kantelen. Daar er vlak om den hoek een' boerenwagen stond, moest de chauffeur plotseling vaart inhouden, waardoor de bus omkantelde. Bijna alle ruiten werdén ingedrukt- Passagiers zaten niet in1 de bus. De chauffeur kreeg geen letsel. lerseke. De visschersboot YE 94 was Zaterdagmiddag met defect roer onder de wal van Stavenisse; voor anker gekomen- Zondagmorgen door bet hooge' water ver rast en door het doorgaan van 'tanker is de boot tegen den dijk geslagen, boven' de perkoenp'alen. De schade aan cle boot ■viel veel mede- Het gat is dichtgemaakt, waarna de boot, na- 't aanbrengen van een slee, is te water gelaten en vandaag veilig de haven van lerseke binnengeko men. Kloetlnne. Alhier is in werking getre den het verbod voor bestuurders van: motorrijtuigen (rijwielen) om' met z.g. open knalpot té rijden. Dit verbod geld voor alle wegen in deze gemeente- Wellicht dat door dit verbod een einde wordt' gemaakt aan het oorverdoovencl lawaai dat sommige motor-rijtuigen (rijwielen) maken. 0. en W. Souburg Maianclag vergader de de raad voltallig. De' commissie beldst geweest met het nazien der rekening 1925 bracht bij monde van het lidl Rooze rapport uit- Dei rekening wa's in orde bevonden en geadviseerd werd tot goedkeuring. Da raad stelde daarop de rekening voorloopig vast op £34812.78 in ontvang en f33199.63 in uitgaaf, alzoo een batig saldo van f1613.15- Dit betreft den gewonen dienst. De kapitaal- dienst werd vastgesteld op f 6514-99 in! ontvang, f 6590-46 in uitgaaf, alzoo; eten nadeelig saldo van £75-47. Daarna werd de begroeting voor bet jaar 1927 door B- en Wi- aangeboden.. Deze zal aan de raadsleden ter inzage gezonden worden. Naar aanleiding van het adres der Z- L- M. om subsidie voor dei in 1927' te ho.uden Landbouwtentoonstelling, stel den B- en Wi. voor f 25' daarvoor beschik baar te stellen. Het bleek dat bij dat college een minderheid! was, die geen subsidie wilde verleenen. Het voorstel werd met 6 tegen 1 stemi aangenomen- Een suppletoir kohier Hondenbelasting werd vastgesteld! op een bedrag van f5- De verordening op de heffing van het schoolgeld, die maar goedgekeurd is tot 31 Dec- 1926, werd op voorstel van B- en W- onveranderd ..opnieuw vastgesteld. Beric-ht was ingekomen van den voor zitter van den raad van Arbeid dat geen deoc gemeenteambtenaren valt onder de Inv. wet en dat alleen de grafdelver verzeike'ringsplichtig is volgens de Ongev. •jvet- Bij de rondvraag kwam jer sprake de wijze' van verkoop bij een nood- slachting; verharding van ©en voetpiad aan den ouden 'dijk, en de aflevering van het schilderwerk enz. in de dokters- Woning St. Philipsland. Vrijdagavond had evetrl buiten N.-Vosmeier, mét 'de autobus vaü B'ergen op Zoom op; Anna-Jaicobapblder, die 7.25 te> St- Philipsland aankomt, een ongeluk plaats, dat gelukkig goed' afliep;. De auto, die gewoon reed, helde plotseling voorover. Vermoedelijk door1 het breken van de as of door heit inzakken tier wielen kwam het voorstel plat op den grond te liggen. De inzittenden, die door den schok naar voren werden gieiwor- pen, wisten spoedig uit de bus te komen!- Slechts één, de heer S. Ei. van dalar, hiad eenige; ontvellingen aaft een der beene'n. (Z- N.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht I. Kievit te Baarn. Bedankt voor Doorwerth, G. Grootjans te Heerjansdam. Aangenomen naar Ter Apel H. H. Bau dot te Arum. i 1 Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht, K. J. Cremer te Gees en J. Wijmenga te Charlóis. Beroepen te Nieuwerkerk (Z.) H. de Lange te Oioltgensplaat. Chr. Geref. Kerk. Drietal te Nieuwe Pekela, D. J. Mete ring te Nieuwpoort, J. Reesink te Aalten en J. L. de Vries te Rijnsburg. Aangenomen naar Franeker, 1M. Boltrop te Ulrum. Bedankt voor 's Gravendeel, L'. deBruij- ne te Zwolle; voor Steenwijk M. Hoï- trop te Ulrum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Moercapelle, Ds B. van Neer bos, te Terneuzen en Ds H. Kieviet te Veenendaal'. Bedankt voor Rijssen, Ds R. Kok te Gouda. j 'Chr. Evang. Gemeente. Beroepen te Nieuwvliet, J. Enter te Stadskanaal. Ds Jioh. A. Raams nam Zondag, afscheid van de Ned. Herv. Gem. te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1